BINNENLAND UU DE OMGEVING VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE NOOD DER WERKLOOZEN. Oproep van het Ver bonds bestuur. AAN DE PLAATSELIJKE INSTANTIES. Het bestuur van hei R. K. Werklieden verbond heeft aan de besturen der plaatse lijke R. K. Werkliedenvereenigingen en Volksbonden de volgende oproep gericht: Het is U bekend, dat het Nationaal Cri sis-Comité zal worden opgeheven. Waar de nood aanhoudt en bijzondere 6teun-verstrekking zal dienen te blijven geschieden, en de plaatselijke Crisis- Comité's blijk hebben gegeven daartoe hoogst nuttigen arbeid te kunnen verrich ten, meenen wij U thans reeds dringend te moeten verzoeken, alles in het werk te willen stellen, dat het plaatselijk Crisis- Comité ten Uwent zal worden gehand haafd. Het ligt in het voornemen de Steunver- leening-B, bij opheffing van het Nationaal Crisis-Comité, onder te brengen bij het De partement van Sociale Zaken. Bedoelde steun verleening zal dus blij ven geschieden en met het oog daarop is het dringend gewenscht, dat de plaatse lijke Comité's blijven functionneeren. Waar hiermede de belangen van onze werklooze leden direct gemoeid zijn, reke nen wij op Uw gewaardeerde medewer king A. C. DE BRUIJN, voorzitter. J. A. SCHUTTE, secretaris. Wij onderstreepen deze oproep heel graag en van ganscher harte! DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Centrale Raadsvergadering. Betreffende het verhandelde voor de pauze moet nog het volgende worden ver- zneld: Medegedeeld werd, dat de eerste bestu- renretraite voor Zuid-Holland en Zeeland van 12 tot 15 November zal gehouden worden te Noord wij kerhout. Op een 30-tal plaatsen zijn commissies van bijstand in net leven geroepen, die verschillende leden door voorlichting en saneering uit moeilijkheden hebben gered. Het Hoofdbestuur heeft thans voor deze commissies werkrayons aangewezen. Bij wijze van proef zullen de voorzitter en de directeur van het Centraal Bureau zittingsdagen houden, waar bestuursleden en gewone leden kunnen komen om over leg te plegen. Voor Noord-Holland zullen zittingsdagen gehouden worden te AlkmaaT, voor Zuid-Holland te Leiden en voor Zeeland te Goes. Datum en uur zullen nog nader worden bekend gemaakt. De voorzitter feliciteerde ten slotte nog de afdeeling Leiden met de herdenking van haar 25-jarig bestaan. De heer Peters beval vervolgens de op richting van voorschot-instituten in de af- dee-ingen aan. Het jaarverslag van den bondspenning- meester over 1934 werd goedgekeurd. Er is een batig slot van 92.90. De bonds begrooting voor 1936 werd vast gesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 43.650. Alkmaar werd aangewezen als afdeeling voor de benoeming van één lid der com missie voor het nazien van de rekening van den penningmeester. Aan het bestuur werd overgelaten de plaats voor de volgende jaarvergadering te bepalen. Voorstellen hoofdbestuur. Aan de orde waren hierna de voorstellen van het Hoofdbestuur. Het voorstel tot nauwere samenwerking met andere standsorganisaties werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Goedgekeurd werd ook het voorstel tot instelling van een arbitrage-instituut even als tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement, waardoor de contributie-inning een maand wordt vervroegd. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze sprak de heer Koops, voor zitter van den Nederlandschen R. K. Mid denstandsbond, zijn waardeering uit over de activiteit der Haarlemsche Hanze, welk woord door den heer Oostermeijer, verte genwoordiger van den R. K. Middenstands bond in het Aartsbisdom, werd onder schreven. Medegedeeld werd, dat de aftredende •bestuursleden, de heeren P. Klaver, P. Th. Luyckx en H. G. Ruhe, bij de gehouden verkiezing zijn herkozen. Sociale lessen. De geestelijke adviseur van de Hanze in het bisdom Haarlem, rector J. Bots, ves tigde in een toespraak, getiteld „Sociale lessen" de aandacht op enkele concrete actiepunten in het vereenigingsleven. Vooreerst besprak hij de kernvorming, welke een jaar geleden is aangevangen on der de verdienstelijke leiding van Pater Alexander. Deze actie heeft in dien kor ten tijd haar bestaansrecht bewezen. Dit rechtvaardigt het vertrouwen, dat de actie der kernen het geestelijk peil der sociale Ibeweging zal opvoeren en mee zal wer ken aan den christelijken opbouw der maatschappij. Men krijgt, aldus spr., vaak een indruk, dat in het organisatieleven aan vermaak en nutteloos gepraat te veel aandacht wordt besteed. Daarom heeft het hoofdbe stuur gemeend de afdeelingen te moeten aansporen hun ledenvergaderingen op een hooger peil te brengen, zoodat de leden er ook iets van meenemen, wat voor hun so ciaal inzicht en cultureele verdieping van be teekenis is. Daartoe is een schema van vier voordrachten voor het win terpro gr am ontworpen. Vier avonden moeten in elke afdeeling worden gewijd aan de gemeen schapsplichten van den mensch, n.1. één aan zijn plicht ten opzichte van zijn gezin, één aan dien tegenover de Kerk, één aan de positie van den mensch in het econo misch leven en één aan zijn verplichtingen jegens den Staat. Dergelijke cursussen zullen het gemeen schapsgevoel meer doen opleven. Voorstellen der afdeelingen. Aan de orde waren hierna de voorstel len der afdeelingen. De afdeeling Den Haag had voorgesteld om aan het hoofdbestuur op te dragen ernstige pogingen aan te wenden om te komen tot een krachtige actie tegen de ver- bruiks- en andere coöperaties, welke in verscheiden groepen steeds sterker wor den gepropageerd. De voorzitter deelde mede, dat in deze richting reeds hard gewerkt wordt, maar de vele moeilijkheden zijn oorzaak, dat nog geen resultaat is bereikt. De voorzitter verzocht bij eventueele pogingen tot oprichting van verbruiks coöperaties vroegtijdig het hoofdbestuur te waarschuwen. De afdeeling was hiermee bevredigd. De afdeeling Voorburg stelde voor, den minister van Sociale Zaken te verzoeken de steunuitkeeringen aan werkloozen, welke tegenwoordig op Woensdag worden uitbetaald, weer te doen plaats vinden op Zaterdag, zooals vroeger de gewoonte is geweest. De voorzitter meende, dat deze verschui ving verband houdt met de moeilijkheden van controle op de extra-inkomsten van werkloozen. Hiertegenover werd aangevoerd, dat deze controle op Woensdag zou kunnen plaats hebben, dan zou de uitbetaling weer op Zaterdag kunnen geschieden. Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid, het voorstel van Voorburg bij den N.R. KJM. aan de orde te stellen. De vergadering kon zich hiermede ver eenigen. De afd. Voorburg stelde voor, bestuurs leden van plaatselijke afdeelingen als be stuursleden te royeeren, indien zij zich laten candidaat stellen voor Tweede Ka mer of gemeenteraad door middel van lijs ten, welke zijn samengesteld buiten de lijst der plaatselijke afdeeling van de R. K. Staatspartij. Naar aanleiding van de zich ontwikke lende gedachten wisseling merkte de heer v. d. Brule op, dat het niet gaat om een persoonlijke kwestie, maar om een grooter goed, namelijk de volgzaamheid aan onze geestelijke leiders. Als men die leiding volgt, is het voorstel van de afdeeling Voorburg overbodig en weet ieder be stuurslid waar zijn plaats is. (Applaus). De voorzitter was het hiermede volko men eens. Het hoofdbestuur meent voorts, dat dit een kwestie is van plaatselijken aard, waarover de plaatselijke afdeelingen op de allereerste plaats hebben te beslis sen. De vergadering kon zich met dit stand punt van het hoofdbestuur vereenigen. Een voorstel van Rijswijk om bij den N.R.K.M. stappen te doen, opdat deze in samenwerking met de andere Ned. Mid denstandsbonden aan Regeering en Kamer verzoekt de m iddenst a ndsbel a n gen wat meer ter harte te nemen en zaken, den middenstand betreffende, vluger af te doen, werd door de afdeeling ingetrokken, na dat de voorzitter had opgemerkt, dat de middenstandsbelangen op het oogenblik de volle aandacht van Kamer en Regeering hebben. Een ander voorstel van Rijswijk wilde bij den N.R.K.M. aandringen op een krach tiger actie tegen het cadeaustelsel. Het hoofdbestuur wees er in zijn prae- advies op, dat de Regeering blijkens ver schillende uitlatingen overtuigd is van de noodzakelijkheid van afschaffing van het cadeaustelsel, zoodat het voorstel van Rijs wijk feitelijk overbodig is. Het prae-advies werd goedgekeurd. Een derde voorstel van Rijswijk was spaarbusjes te verspreiden voor een pen sioenfonds voor den R. K. georganiseer- den middenstand. Het hoofdbestuur verwachtte van een dergelijke actie niet veel resultaat en vreesde bovendien, dat zij de reeds loopen- de actie voor het Altaar- en Reservefonds zou schaden. De kwestie van de zorg voor den ouden dag van den middenstander maakt reeds een punt van studie uit bij het hoofdbe stuur, waarom thans het voorstel-Rijswijk wordt ontraden. De afdeelingen Leiden, Oegstgeest en Voorschoten verzochten het hoofdbestuur bij de desbetreffende organen stappen te doen, opdat voorkomen worde, dat gebruik gemaakt wordt van de aanbiedingen der N.V. Dakverzekering. Het hoofdbestuur antwoordde hierop, dat door vak- en standsorganisaties reeds het noodige aan deze zaak gedaan wordt. Het hoofdbestuur blijft in deze actief. De vergadering kon zich hiermede ver eenigen. Op voorstel van de afd. Gouda werd overeenkomstig het prae-advies van het hoofdbestuur besloten den N.R.K.M. te ver zoeken den leden der Eerste en Tweede Kamer fracties der R. K. Staatspartij een gratis abonnement te verstrekken op het tijdschrift „Bouweh en Streven". Amsterdam had een voorstel ingediend bij den NR.K.M. stappen te doen, opdat deze bij de Regeering aandringe op betere hulp voor den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand in nood, omdat het Regeerings-crisiscrediet in zijn tegen- woordigen vorm onvoldoende is voor de middenstanders, die in nood verkeeren. Het hoofdbestuur wees er op, wat Am sterdam wenscht, reeds is geschied en dat er een regeling op het ministerie in voor bereiding is voor een voorschothulp naast de crisiscrediethulp aan den middenstand. De voorzitter zegde toe, op de a.s. verga dering van den N. R. K. M. krachtig aan te dringen op hulp aan den noodlijdenden middenstand. Mocht het resultaat daarvan niet voldoende bevredigend zijn, dan zal een naar buiten tredende actie worden ge voerd om de wenschen, neergelegd in het voorstel-Amsterdam, te ondersteunen. Dat werd door de vergadering goedge keurd. De afdeeling Hazerswoude verzocht het hoofdbestuur stappen te doen, die kunnen leiden tot wijziging der huidige zuivel- steunregeling, waarbij ook steun wordt ver leend aan veehouders bij detailverkoop van hun producten. De voorzitter vroeg de bezwaren hierte gen schriftelijk bij het hoofdbestuur in te dienen, dan zullen ze door een Kamerlid persoonlijk bij den Minister vam Landbouw worden aanhangig gemaakt. De vergadering keurde deze oplossing goed. De afdeeling Schoonhoven werd voor de door haar gewenschte actie voor verbete ring van de wegen in de Krimpen er-, Al- blasser- en Lipkerwaard verwezen naar de Provinciale Staten. Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid deze actie te steunen. Na beantwoording van de schriftelijk ingediende vragen sloot de voorzitter onder dankzegging deze vlot verloopen Centrale Raadsvergadering. „Msbd." EEN REGEERINGSCOMMISSARIS MEER. Dr. Groeneveld Meyer voor de industriesle belangen. De ministers van Landbouw en Vissche- rjj en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart hébben besloten het college van re- geeringscommissarissen uit te breiden met één lid, dat belast zal worden met de be hartiging van de industrieële belangen bij de landbouw-crisismaatregelen. Aangewezen voor bedoelde functie werd dr. W. L. Groeneveld Meyer, administra teur bij het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. DE PRIJSSTIJGING VAN VARKENSVLEESCH. Geheime overeenkomst tusschen Neder- landsohe exporteurs en Belgische groothandelaren? Een delegatie van Brusselsche slachters heeft er in een onderhoud met den minis ter van Landbouw op aangedrongen, dat de invoer van varkensvleesch zal worden verboden. In stede van varkensvleesch zal België levende varkens moeten importee ren, daar op deze wijze de werkloosheid onder de slachtersgezellen verminderd zou kunnen worden. De delegatie wees den minister daarne vens op het feit, dat de regeeringsmaatre- geien tot dusverre de prijsstijging van het varkensvleesch op de Belgische markt niet hebben kunnen verhinderen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat er tusschen de Nederlandsche exporteurs en de Belgische groothandelaren een geheime overeen komst tot het handhaven van de hooge prijzen bestaat. „Hbld." TEGEN OPDRIJVING DER PRIJZEN. Regeering schenkt van dag tot dag aan dacht aan verschijnselen, die zich op dit gebied voordoen. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Sneevliet betreffende het nemen van maatregelen van regeerings- wege tot het beletten van prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonder houd, heeft de heer Gelissen, minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geant woord, dat zich inderdaad hier en daar plaatselijk verschijnselen hebben voorge daan, die op „hamsteren" wijzen; dat daar bij in het algemeen toeleg tot prijsopdrij- viing van de zijde der winkeliers in het spel zou zijn, is evenwel nog niet komen vast te staan. Mocht zich een algemeene opdrij ving der prijzen afteekenen, dan zal daar tegen onverwijld en met beslistheid wor den opgetreden. De regeering schenkt van dag tot dag aandacht aan de verschijnse len, die zich op dit gebied voordoen. HOLLANDS CHE GRONDCREDIETBANK Door de rechtbank failliet verklaard. De Haagsche rechtbank heeft in raad kamer behandeld de aanvrage om sur séance van betaling te verleenen aan de N.V. Hollandsche Grondcredietbank te 's-Gravenhage. Toen in deze vergadering van crediteu ren bleek, dat de voorgestelde reorganisa tie niet tot stand zou kunnen komen, heeft de voorloopige bewindvoerder, mr. Bodenhausen, intrekking van de surséance- aanvrage gevraagd en de rechtbank ver zocht het faillissement uit te spreken. De rechtbank heeft daarop de N.V. in staat van faillissement verklaard. KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART TE AMSTERDAM 150 JAAR. Voor bestuurderen, commandant, leera ren, kweekelingen en oud-kweekelingen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam was het gisteren een dag van eblij herdenken. Ofschoon het feit, dat deze alom in den lande bekende instelling gisteren 150 jaar bestond, met het oog op de tijdsomstandigheden niet op groot- echeepsche wijze kon worden gevierd, is toch de groote belangstelling, welke voor dit heuglijk jubileum in breede kringen bestaat, alleszins tot uiting gekomen. De ministers Colijn en Slotemaker de Bruïne hebben op de receptie het woord NOORD WIJK Bloembollencultuur. In „Hof van Hol land" vergaderde de afd. Noord wijk van B.B.S. Voorzitter, de heer J. C, v. d. Meer. Na zijn openingswoord deelt de voorz. mee, dat er in het Krelage-huis te Haarlem een vergadering is geweest van voorzitters, waar de kwestie ter sprake gebracht was: het kiezen van een voorzitter, daar de heer Krelage op het eind van dit jaar be dankt en niet meer herkozen wil worden. Bijna allen waren het eens dat de heer A. Verduin Jr. te Lisse, een man zou zijn voor deze moeilijke taak. Het vak heeft zich op een vorige algemeene vergadering uitge sproken voor saneering in vollen omvang, Aan ons de, taak om alles goed te doen functioneeren. De notulen werden gelezen en met een opmerking van den heer Barn- hoorn vastgesteld, naar aanleiding van het geen hij op een vorige vergadering heeft gezegd over de saneering en wat hij niet voldoende duidelijk in de notulen terug vond. Het geld van de behaalde pryzen is deze dagen ontvangen. Over het tekort voor de groote tentoonsteling zullen we eerstdaags meer hooren; 't komt in 't or gaan van de vereeniging. De zakjes voor een huldeblijk aan den heer Krelage zijn verzonden en spreker hoopt, dat allen het beleid van dezen grooten voorzitter zullen gedenken. De heer C. de Haas komt over een kleinen tijd de zakjes bij de leden op halen. Bij de bespreking over een candidaat voor voorz. van de algemeene vereenigng werd na bespreking besloten de candida- tuur van den heer A. Verduin te Lisse voor te stellen. Met algemeene stemmen aan genomen. Ook zal getracht worden nu de heer J. C. v. d. Meer als hoofdbestuurslid moet aftreden, daar wederom iemand uit de afd. Noord wijk voor te stellen en daar voor werd aangewezen de heer Willy v. cL Meer. Deze wenschte een paar dagen bedenktijd. De heer W. de Ruyter dankte den voorzitter voor alles wat hij in de zit- tingsperode in het H. B. voor nuttig werk heeft verricht. De heer v. d. Meer is altijd gewoon recht voor zijn meening uit te komen en dat zal hij daar ook wel hebben gedaan. De voorz. dankt voor de vriende lijke woorden. Het was voor hem een ge noegen onder leiding van den heer Krelage te vergaderen, wiens verdiensten hij dan ook roemde. De heer Willy v. d. Meer was het maar niet eens over de manier van stemmen in de algem. vereeniging. Te veel elementen spreken bij gewichtige besluiten mee, die bij het betreffende punt geen be lang hebben. Spreker zou gaarne een com missie hebben die de stemming-kwestie eens goed onder de oogen zal zien. Aan de afgevaardigden zal worden opgedragen dit punt ter sprake te brengen. In de vakpers is er ook al op gewezen. De voorzitter spreekt dan nog den wensch uit dat de groote hoeveelheid van vereenigingen zich eens zal oplossen in het groote orgaan van Bloembollencultuur, dan zal er meer vrucht baar werk kunnen gedaan worden. Deze woorden werden echter niet zonder critiek (vriendschappelijk) aanhoord. De voorz. sloot hierna de vergadering. Ned. Mij. v. Tuinbouw- en Plantkunde. De maandeljjksche bijeenkomst genoem de Maatschappij onder leiding van haar voorzitter den heer H. de Boer, stond deze keer in het teeken van de Chrysanthemum. Onder de leden zoowel vaklieden als lief hebbers was een prijsvraag uitgeschreven in het kweeken van Chrysanthemum in pot; de resultaten hiermede behaald waren zeer goed te noemen en de inzendingen geven aan deze vergadering een fleurig aanzien. Bij opening heette de Voorz. allen van har te welkom tusschen de Chrysanthen, welke ons aan een laatsten groet doen denken aan onzen zomertijd. Spreker wees op de mooie kleuren, welke de herfsttijd ons brengt in de natuur en besprak tevens eenige mooie bessen welke thans zijn te bewonderen, als de Hex, Calicarpa, Cratéges, Contoneaster, Malus, Celastrus en meerdere andere. Als curiositeit was op de vergadering aanwezig een Tomatenplant, geënt op een aardappeL Typisch was het, dat-aan de struik Toma ten voorkwamen en aan de wortelstok aard appelen. De notulen werden onder dank onveranderd vastgesteld. De uitslag der keuring van Chrysanthen was als volgt: Groep liefhebbers: le prijs F. van Zuijlen; 2e prijs mej. A. J. Duivenvoorde. Groep Vaklieden: le prijs W. Bosman, 2e prijs A. R. Overvelde. Groep vrije inzendingen: le prijs W. Bosman, 2e prijs A. R. Overvelde en 3de prijs J. H. Lindhout, De eerste prijs winnaar van dezen groep werd tevens nog een extra prijs toegewezen, beschikbaar ge- gevoerd, eveneens burgemeester de Vlugt van Amsterdam. Minister Slotemaker de Brunie deed de mededeeling, dat het H.M. dt Koningin behaagd had te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heeren jhr. mr. dr. L. H. van Lennep, voorzitter van bestuurderen der school en D. H. van der HieL commandant der school, terwijl de heeren J. G. Poederbach en A. F. G. Mül- ler, stuurman en baas-timmerman resp. de gouden en de bronzen eere-medaille van de Orde van Oranje Nassau waren toege kend. Het in bewaring nemen van rijwielen bij de Spoorwegen. Naar wij vernemen zal het in bewaring nemen van rijwielen bij de spoorwegen in gaande 1 November as. aanmerkelijk Wor den verlaagd. Het in bewaring nemen van een rijwiel of een rijwiel met hulpmotor, dat tot nog toe per weekabonnement 50 cent kostte, zal worden verlaagd tot 35 cent, terwijl een maandabonnement, hetwelk thans twee gld. kost, wordt teruggebracht tot één gld. steld door Gravin van Bijlandt. Door de Voorz. werden de prijswinnaars gecompli menteerd, terwijl de jury een woord van dank in ontvangst had te nemen. Ingekomen was de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering welke zal gehouden worden op 31 Oct. as. te Aals meer. Op de laatstgehouden vergadering was door het H. B. toegezegd te komen met voorstellen voor contributie-verlaging. Op deze agenda komen thans 2 voorstellen, terwijl de afd. Vechtstreek nog een verder strekkend voorstel had ingediend. Beslo ten werd het tweede voorstel van het H.B. te steunen en aan te dringen dat het H. B. nog iets meer kon doen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren H. de Boer en J. Midderham, se cundi A. R. Overvelde en L. J. v. d. Meer. In de vragenbus kwam nog een vraag voor over het snoeien van zomer- en najaar frambozen, welke vraag door den heer Wiecherink werd beantwoord. De causerie van den voorz. had zooals gewoonlijk al ler belangstelling en al was de titel van het onderwerp, „het vallen der bladeren", sim- gel, de interessante verwikelingen in dit procédé waren hoogst belangwekkend en mgt een warm applaus werd de voorzitter voor zijn mededeelingen beloond. Na een korte pauze had een groote ver loting van bloemen en planten plaats, ter wijl de secretaris bü de rondvraag nog de mededeeling deed, dat degenen, die nog aan de Hyacinthen-expositie wenschten deel te nemen, t. z. t opgeplante bollen kunnen bekomen, tegen vergoeding van de potten. Opgaven moeten echter ten spoe digste worden ingezonden. Hierna volgde sluiting van deze zeer goed bezochte bijeen komst. NOOTDORP. Het Sirenegezang.Op tot heden onverklaarbare wijze is de alarm-installa tie van het Bankgebouw aan den Kerk weg, alhier, in werking gekomen. Angstwek kend loeide zij omstreeks het middernach telijk uur over velden en dreven en in min der dan geen tijd hadden meerdere inwo ners der gemeente zich naar de plaats des onheils begeven. Gelukkig bleek het „loos alarm" en was de rust na korten tijd te ruggekeerd. Een door de politie ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Als „proef' mag dit sirenegezang alleszins geslaagd heeten. De huissleutel. 'Wie zijn huissleutel verloren heeft informeere eens bij veld wachter Bolk. Hij heeft er een gevonden. Voetpomp. Degene, die een fietspomp verloren heeft, kan deze terug gaan halen bij den bewoner van het perceel Hugo de Grootstraat 2 te Delft. Het slimme konijn. Nu de Kersttijd nadert en het oogenblik zeer geschikt is, om tot mesting van het voor den Kerst maaltijd bestemde „vee" over te gaan, is het raadzaam de hokken der delinquenten behoorlijk af te sluiten. Bij de politie is althans bericht ontvangen van vermissing van een konijn. Mogelijk had het slimme dier in de gaten, waarom zijn baas zoo'n bijzondere zorg aan den dag legde! ZILK R.K. kiesvereeniging. De R.K. kies- vereen. alhier hield Woensdagavond j.L haar 5de jaarvergadering in het parochie huis alhier. Jammer bleken vele leden uit te blinken door afwezigheid. De voorz., de heer Jac. Remmerwaal, opende de vergadering op de gebruikelij ke wijze en besprak even de uitslag van de laatst-gehouden gemeenteraadsverkie zing. Spr. zegt. dat de Zilk tevreden kan zijn met den afloop, daar weer drie leden (voorheen 2) van onze afdeeling gekozen zijn. De voorz. feliciteerde de gekozenen (de heeren Winter, Warmerdam en Gijls wij k) met hun benoeming en spreekt den wensch uit, dat zij nog veel in het belang van de Zilk zullen kunnen verrichten. De heeren L. de Winter en P. Warmerdam bedanken den voorzitter en leden voor het in hun gestelde vertrouwen en zegden toe zooveel mogelijk in het belang der gemeen te te zullen werken. De notulen werden, na een opmerking van den voorz., goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den secretaris en penning meester. Uit het verslag van den penning meester blijkt, dat nog slechts een klein batig saldo in kas is. De commissie tot na zien der boeken en bescheiden van den penningmeester brengt verslag uit en zegt een en ander in orde bevonden te hebben. Voor het volgend boekjaar worden de heeren Nederstigt en Bekkers verzocht de bescheiden van den penningmeester te controleeren, welke heeren hun benoeming aannamen. Vervolgens komt aan de orde punt 8 der agenda: behandeling nieuw reglement. De voorz. zegt, dat, in tegenstelling met vroe ger, het nu niet meer noodig is, dat paro chiale kiesvereenigingen in één gemeente ondergebracht worden in één centrale, maar dat één parochiale kiesvereeniging ■nu erkend wordt als zelfstandige afdee ling van de R.K. Staatspartij. Daarvoor is noodig, dat een nieuw reglement wordt vastgesteld. Het bestuur heeft een model ontwerp toegezonden gekregen met het verzoek dit model zooveel mogelijk te vol gen om de nodige eenheid in de verschil lende afdeelingsreglementen te verkrijgen. Dit modellenreglement wordt, na wijziging door eenige bestuursvoorstellen, na lang durige discussies aangenomen en zal ter goedkeuring aan het kringbestuur worden gezonden. Gekomen aan de rondvraag vraagt de heer Nederstigt of het nieuwe reglement gratis aan de leden wordt ver strekt. Besloten wordt, na goedkeuring, 100 exemplaren te bestellen en op de eerst volgende ledenvergadering uit te reiken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorz. deze slecht bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze,

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6