VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 No. 8251 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MINISTER DE GRAEFF OVER DE SANCTIES VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Jeugdsalarissen. Naar aanleiding van het voorstel der re geering, tot invoering van z.g. jeugdsala rissen schrijft de „Gelderlander" o.m.: „Vele ouders hunkeren naar het oogen- blik, dat hun kinderen eigenlijk eens aan het verdienen komen en daarbij gelegen heid krijgen de inkomsten van het gezin wat te helpen versterken. Als evenwel jonge onderwijzers, die alleen in sporadi sche gevallen een aanstelling kunnen krij gen in de plaats hunner bewoning, tot hun 24ste of 25ste jaar geen hooger bezoldiging ontvangen dan 500, dan zal het gevolg zijn, dat hun ouders nog jarenlang finan cieel moeten bijspringen. Want rondkomen kunnen de betrokke nen van zoo'n salaris niet. Dat is geen gezonde toestand. Het werk van den onderwijzer, ook van den jongen onderwijzer, eischt den heelen mensch. Maar als hij tot zijn 25ste jaar een bezoldiging ontvangt, geringer nog dan het bedrag, dat steuntrekkende werkloor zen ontvangen, zal dat allesbehalve ten goede komen aan de opgewektheid en de energie, waarmee hij zich aan zijn taak moet kunnen geven. Want nog eens, die taak is een heel bijzondere. Van de wijze van vervulling er van hangt enorm veel af voor de toekomst der kinderen, welke aan zijn ontwikkeling en opvoeding zijn toevertrouwd. Dat de jeugdsalarissen lager zijn dan op la ter en leeftijd, is vanzelfsprekend. Maar ook hiér is een grens. De aanvangs- bezoldiging mag niet zoo zijn, dat ze een zes a zeven jaren blijft onder een feitelijk bestaansminimum. Moge de Regeering daarom niet aarzelen een wijziging te brengen in haar nieuwe ontwerp". Wij stemmen hiermede in. Jeugdsalarissen zijn echter zeker niet in zich te veroordeelen. In zich veroordeelingswaardig is wel de salaris-regeling voor de z.g. kweeke- lingen met acte. Dat deze regeling zal verdwijnen en plaats maken voor die der jeugdsalarissen hebben wij toegejuicht. Dat wil echter niet zeggen, dat wij daar om aan elke regeling der jeugdsalarissen onze instemming geven. 't Is, zooals onze Nijmeegsche collega opmerkt: er is ook hier'een grens. De jeugdsalarissen mogen niet gaan be neden het bestaansminimum, het bestaans minimum n.L voor een ongehuwd per soon; voor een persoon, die in zijn eigen levensonderhoud moet kunnen voorzien, als hij het werk doet van een voldoend- geschikte arbeidskracht, zooals dat gedaan wordt door een onderwijzer, die voor een klas staat, ook al is hij nog zoo jong. Voor werklooze jongeren Uiteenzetting van het plan der Rijks commissie van advies voor de Jeugdwerkloosheid. De regeeringspersdienst meldt: Onder leiding van den minister vam So ciale Zaken, mr. M. Slingenberg, voorzitter van de Rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd, is de reeds aangekondigde bespre king met de vertegenwoordigers van de provinciale besturen gehouden omtrent de mogelijkheid, om een nieuwe actie te ont plooien inzake het opnemen van werklooze jongeren in het bedrijfsleven. Alle elf pro vinciale besturen hadden een vertegen woordiger afgevaardigd, terwijl in de ver gadering tevens aanwezig waren de heer Meyer de Vries, algemeen secretaris van de hierboven genoemde Rijkscommissie, en de heer mr. Diepenhorst, adj.-secretaris. De minister heeft aan de vergadering uiteengezet, na te hebben herinnerd aan de woorden van de Koningin in de Troon rede, dat aan het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd meer dan gewone aandacht zal worden geschonken, hoe de bemoeiingen van de Overheid, ten aanzien van de werkloosheid onder de jeugd zich geleidelijk hebben ontwikkeld. In 1931 be gon de regeering daadwerkelijk haar aan dacht te schenken aan dit moeilijke vraag stuk, daarbij terzijde gestaan door de thans opgeheven landelijke commissie voor het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid. Naar mate de moeilijkheden grooter werden, moesten Rijk en gemeenten op dit terrein meer doen. Een en ander heeft er toe ge leid, dat een coördinatie van verschillende bemoeiingen moest komen, hetgeen tot uiting is gebracht in de Rijkscommissie van advies voor de jeugdwerkloosheid. Die commissie, zoo zeide de minister, heeft een plan voorgelegd, dat beoogt plaatselijk en provinciaal alle krachten te ontwikkelen om jonge menschen geplaatst te krijgen bij werkzaamheden, die door allerlei om standigheden thans niet op normale wijze ter hand worden genomen. De minister noemde enkele mogelijkheden, doch ves tigde er de aandacht op, dat plaatselijk en streeksgewijze, gelijk voor de hand ligt, allerlei variaties denkbaar zijn. De alge- meene gedachte is, dat deze plaatselijke commissies, daarbij voorgelicht door het provinciaal bestuur en het departement van Sociale Zaken, werkgevers bewegen, ar beid, die wel voor het bedrijf nuttig is, doch tot nu toe bleef liggen, door jongeren te laten aanpakken. Aan de jongeren zal, waar voor hen voorop staat vakbekwaam heid te verkrijgen en zich weer een plaats in het productie-proces te verzekeren, geen loon worden uitgekeerd, doch een zekere vergoeding. Het desbetreffende bedrijf, dat door den arbeid van den jongeman eeniger- mate gebaat "wordt, vergoedt in elk voor komend geval wekelijks een vast te stellen bedrag aan het plaatselijk comité. Naar aanleiding van deze uiteenzetting werden verschillende inlichtingen ge vraagd, waarbij bleek, dat de moeilijkheden die aan dit algemeen toegejuichte plan on getwijfeld ook kleven, niet worden onder schat. De vergadering was evenwel van den grooten nood waarvoor men staat zoodanig overtuigd, dat aan den Minister de verze kering werd gegeven, dat van de zijde van de provinciale besturen al het mogelijke zal worden gedaan om het slagen van het plan te verzekeren Het ligt nu in de bedoeling, dat zeer bin nenkort de Gedeputeerde Staten zich tot de provinciale besturen zullen wenden om deze op te wekken plaatselijk de zaak ter hand te nemen. Het is niet buitengesloten, dait de provin ciale besturen de Colleges van Burgemees ter en Wethouders tot een bespreking zul len uitnoodigen. teneinde ook op deze wijze de doorvoering van het plan te steunen. Worden dergelijke besprekingen gehouden, dan zal aldaar van de zijde van het Depar tement van Sociale Zaken voor de noodige voorlichting worden gezorgd. Nauwe samenwerking. Er wordt nog onze aandacht op gevestigd, dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat door de instelling van de nieuwe plaatse lijke commissies ook maar op eeïiigerlei wijze het vele werk, dat in tal van plaat sen op zoo uitnemende wijze door allerlei commissies ten behoeve van de jonge werkloozen geschiedt gedacht is hierbij aan het cursorisch- en vakonderwijs, de centrale werkplaatsen, de plaatselijke werkverschaffingen, enz. ten ongunste zal worden be invloed. Integendeel, het is de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken dat deze ar beid, die niet te missen is, met groote voortvarendheid wordt voortgezet. Wel zal er nauwe samenwerking tot stand moe ten komen tusschen de nieuwe plaatselijke comité's en het bestaande werk voor jonge werkloozen. Deze nieuwe comité's zullen, hetzij onder leiding van den burgemeester, hetzij onder leiding van een wethouder die nen te staan, terwijl er verder zitting in dienen te hebben eenige plaatselijk op den voorgrond tredende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, waaronder begrepen die van arbeidersorganisaties. Het ligt verder in de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken, om binnenkort een aanschrijving te richten tot alle orga nisaties van werkgevers en werknemers, middenstandsorganisaties, vereen igingen op het gebied van den landbouw, coöpera ties, enz., teneinde de medewerking van al deze organen te verkrijgen voor het wélsla gen van het plan. «.ö-tó TWEEDE KAME1 Regeering gemachtigd tot het nemen Tan nadere maatregelen in belang van internationale samenwerking. Sanctie-ontwerp met 68 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Staatkundig Gere formeerde, Nationaal-Herstel en een Revolu- tionnair-Socialist zijn tegen. Bij de voortzetting der debatten steunt ook de heer De Visser (C. P.) het wets ontwerp inzake de sancties, wat hem hef tige verwijten van den heer Sneevliet (Rev. Soc.) bezorgt. Ook de heer Roes- tam Effendi (C. P.) voert nog het woord. De heer Rutgers (A.-R.) zegt, dat zijn fractie achter de Regeering staat. De heer Bongaerts (R.-K.). merkt op, dat het sterk te betreuren is, dat een Volkenbondslid het internationale recht geschonden heeft. Nadat arbitrage en an dere middelen hadden gefaald, was men op sancties aangewezen. Spreker hoopt en ver trouwt, dat een voldoend aantal landen deze sancties effectief zal maken en dat de zen dan een zoo groote preventieve kracht zullen krijgen, dat het einde der vijande lijkheden kan worden tegemoet gezien. Binnen het kader van het Volkenbonds pact kan worden tegemoet gekomen aan hinderlijke factoren, die nu het rechtsge voel niet bevredigend of de levensomstan digheden van een volk bijzonder zwaar maken. Spr.'s fractie is voor het wetsontwerp. Dit ligt in de lijn van wat dr. Nolens in 1924 over het Protocol van Genève en in 1928 over een Volkenbond als instelling ter verzekering van den vrede heeft ge zegd. In den loop zijner rede merkt spr. op, dat ten aanzien van het tegengaan van indi- recten uitvoer naar Italiës alles in het vage hangt, omdat Genève daarvoor geen mid del heeft aangegeven. Als particulieren te zwaar benadeeld worden door de sancties, moet de moge lijkheid tot redres van rijkswege voor hen worden opengesteld. Later worde te Genève onderzocht, of niet heal veel kan worden gecodificeerd van wat nu noodgedwongen onder hoo- gen druk moet worden tot stand gebracht. Dit met betrekking tot; de mogelijkheid van arbitrage en sancties. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De G r a e f f, dankt de Kamer voor den door haar betrachten spoed en de medestanders voor hun stem aan dit wetsontwerp. De heeren Zandt, Westerman en Sneevliet hebben bezwaren tegen het wetsontwerp aangevoerd, die voor een deel verband hielden met hun opvattingen aan gaande den Volkenbond zelf. Spr. moet hen teleurstellen, want overtuigen kan hij hen niet. Wij hebben het Volkenbondspact onder teekend en er kan geen twijfel aan be staan, dat wij onze handteekening moeten honoreeren. Deden wij anders, het ware woordbreuk, zelfs als wij den Volkenbond niet meer zouden vertrouwen en niet meer in hem zouden gelooven, lus als de regee ring een ander standpunt zou innemen, dan zij inneemt. Nederland zal zijn ver plichtingen ten volle nakomen. Te Genève hebben gedelegearden gewezen op schade die hun landen zouden lijden, en compen satie bepleit, maar tevens verklaard, dat, als er aan hun wenschen inzake compen satie niet zou worden tegemoetgekomen, zij him verplichtingen toch zouden nako men. De Belgische regeering heeft te Genève geen enkel voorbehoud gemaakt bij haar bereidverklaring om aan sancties mee te doen. Ook niet wat steenkool betreft. En r.og hedenmorgen heeft de Belgische regee ring aan de Nederlandsohe gevraagd, of deze bereid is, haar sanctie-maatregelen te nemen in overleg met de Belgische, opdat geen maatregelen elkaar zullen doorkrui- Tot deelneming aan oeconomische en financieele sancties zijn de Volkenbodsle- den verplicht. Maar wat militaire sancties betreft, ook als de Nederlandsche regeering instemt met de verklaring, dat een be paalde staat aanvaller is, is Nederland en is geen enkel Volkenbondslid verplicht, mee te doen aan militaire sancties. Men heeft gepleit voor schadevergoeding aan wie ernstig schade zullen lijden door de sancties. Het zou te vèr gaan, dit in het algemeen mogelijk te maken. De toestand vertoont eenige gelijkenis met een oorlogs toestand. Waren wij in oorlog met Italië, dan zou er van schadevergoeding ook geen sprake zijn. Spreker wil met zijn ambtge- nooten nog wel eens bespreken, of in zeer exceptioneele gevallen schade zou kunnen worden vergoed, maar hij is huiverig, de deur op een kier te laten, want velen trachten dan aanstonds er gebruik van te maken. Spreker zal overwegen, of de Nederland sche regeering later te Genève codificatie van sancties kan bevorderen. De algemeene beraadslagingen worden gesloten De Kamer keurt eenige artikelen van het wetsontwerp goed. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 68 tegen 3 stemmen. Tegen: de hee ren Westerman (N. H.), Sneevliet (R. S.) en Van Dis (S. G.). De voorzitter deelt mede, dat de volgende vergadering zal worden gehou den op Donderdag 7 November, des namid dags één uur. Wenschen bij' „Binnen- landsche Zaken" Aan het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Binnen- landsche Zaken voor 1936 ontleen en wij hier enkele passages. Verwildering der zeden. Vele leden waren van meening, dat ten aanzien van het bevorderen der goede zeden te weinig door de gemeen tebesturen wordt verricht. Zij wezen op allerhande misstanden en uitwas sen, welke zich op aan het strand ge legen plaatsen voordoen, en verklaar- den scherpere bepalingen ten, aanzien van onwelvoeglijke kleeding en zon nebaden noodig te achten. Een lid maakte de opmerking, dat plaatselijke besturen ten aanzien van het treffen van maatregelen, als hier bedoeld, veel te ver gaan. De hoop werd uitge sproken, dat de Minister de gemeen ten ernstig zou aansporen met meer -kracht de zedenverwildering tegen te gaan. Wij willen de hoop uitspreken, dat de Kamerleden hier aan 't woord nu ook 'ns concreet de regeering zullen voorhou den wat zij huns inziens doen kan en dus doen moet tegen de verwildering der zeden, die, inderdaad, angstwek kend is! De Nederlandsche vlag. Eenige leden vroegen, of de Minister zou willen bevorderen, dat algemeen dan wel bij officieele gelegenheden de rood- wit-blauwe vlag als de juiste Nederland sche vlag wordt aangemerkt. Ongeregeldheden bij colportage. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, welke zich hier en daar bij colportage voordoen, werd er van verschillende zij den op aangedrongen, dat de overheid ten deze tegen elke terreur zal waken. Som mige leden stelden de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn ten aanzien van het recht van colportage van rijkswege alge- meene normen te stellen. Thans wordt in de gemeenten op zeer uiteenloopende wijze gehandeld. Eenige andere leden drongen er op aan, dat van Rijkswege een colpor- tageverbod in het leven zou worden ge roepen, zoomede, dat een wettelijke bepa ling zou worden tot stand gebracht ter zake van het houden van optochten en de monstraties op den openbaren weg. De z.g. weerorganisaties. Van verschillende zijden werd gevraagd, of de Regeering nauwkeurige gegevens bezit omtrent de z.g. weerorganisaties van de N.S.B. en of daaruit blijkt, dat deze willen treden op het terrein der Overheid, die als een van haar eerste plichten heeft het handhaven van de openbare orde en dat bij uitsluiting zelf heeft te doen. BUITENLAND. Italië trekt inderdaad een divisie uit Ly- bië terug. Men wacht nu af. Van het Abes- sijnsche front geen nieuws. (3de blad). Engeland heeft uitnoodigingen gezonden voor een Vlootconferentie op 2 December (3de blad). Overstroomingen in Macedonië. (Buitenl. Berichten, 3de blad).. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake de sancties aangenomen.. (1ste blad) Een plan tot bestrijding van de werkloos heid onder de jengd. (1ste blad). Het ongeluk op den onbewaakten over weg SchiedamKethel eischt een tweede doode. (1ste blad). Op bewaakten overweg te Koegras werd een vrachtauto door een trein gegrepen. (Gem. Ber., 4de blad). Valsche munter-ij te Enschede ontdekt. (Gem. Ser., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. Enwe wint de tiende partij om het wereldkampioenschap van Aljechin. (4de blad). REPUBLIKEINSCHE OPSTAND IN GRIEKENLAND. 30.000 Republikeinen zouden op Kreta opmarcheeren. ATHENE, 25 October (A. N. P.) Naar verluidt is een Republikeinsche revolte te gen het bewind van Kondylis uitgebroken. Het gevaarlijkst wordt de situatie op het eiland Kreta geacht, waar 30.000 gewapen de Republikeinen zouden opmarcheeren. ATHENE, 25 October. (A. N. P.). In verband met den republikeinschen opstand op Kreta zijn oorlogsschepen naar het eiland gezonden. Te Athene zijn 415 Repu blikeinsche leiders gearresteerd. VIJF DOODEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK MILAAN, 25 October. Een auto, waar in drie Carabinieri en twee andere perso nen hadden plaats genomen, is in den af- geloopen nacht bij Brez in het dal van de Nous van den weg geraakt, vermoedelijk tengevolge van het breken van een as en in een greppel terecht gekomen. Alle vijf inzittenden werden gedood. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ SCHIEDAM Het tweede slachtoffer thans aan zijn verwondingen bezweken. In den afgeloopen nacht is de 37-jarige CT Klaassen, uit Schiedam, die Woensdag middag op den onbewaakten overweg tus schen Kethel en Schiedam met zijn vracht auto door den trein RotterdamAmster dam werd gegrepen, in het gemeentelijk ziekenhuis te Schiedam aan zijn verwon dingen bezweken. Aanvankelijk meende men, dat de man er nog al goed was afgekomen, doch bij nader onderzoek bleek dit niet het geval te zijn. Zijn zoontje werd zooals bekend op slag gedood. RIJKE HARINGVANGSTEN Eenige Katwijksche en Scheveningsche haringloggers brachten deze week groote hoeveelheden haring aan den afslag te IJmuidene gevangen in slechts enkele et malen. De vangsten varieerden van 250 tot 500 manden en brachten 1000 a 2000 op. Enkele loggers waren j.L Maandag naar zee gegaan en kwamen Woensdag of Don derdag met hun rijke vangsten weer in de haven terug.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1