RADIO-PROGRAMMA'S BS BADHANDDOEKEN DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 VRUDAG 25 OCTOBER. GEMENGDE BERICHTEN AUTOBOTSING TE SCHAGERBRUG. Gistermiddag omstreeks drie uur is na bij het hotel „Het Wapen van Zijpe" te Sohagerbrug een personenauto tegen een vrachtauto gebotst. In de personenauto, die uit de richting van St. Maartensbrug kwam, waren gezeten de heer A. D. Wijn- veldt, burgemeester van Oud-Karspel, de heer K. G. Reindens, gemeente-secretaris van Noord-Scharwoude en hun echtgenoo- ten. De vrachtwagen van de fa. Loos Co. kwam uit de richting Schagen en had, om dat zij van rechts kwam, voorrang. Vol gens ooggetuigen reed de personenauto met matigen gang, de vrachtauto echter kwam met flinke vaart in de richting van het kruispunt. Niettegenstaande den verkeers- spiegel, die ter plaatse is aangebracht, heb ben de bestuurders elkander niet onge merkt. Bij de botsing, die volgde, bekwam Mevrouw Wijnveldt een ernstige hersen schudding. Zij werd in een naburig huis binnengedragen. Zij mag voonoopig niet vervoerd worden. Burgemeester Wijnveldt bleek een erns tige armfractuur te hebben. Mevrouw Reinders werd licht aan het'hojfd gewond. Haar echtgenoot en de chauffeui van den vrachtwagen bleven ongedeerd. De per sonenauto wordt zwaar beschadigd, de vrachtauto licht. TRAGISCHE ONTDEKKING VAN EEN CHAUFFEUR. Een 58-jarige inwoner van Nederhorst den Berg, H. M. genaamd, was op bezoek geweest in Amsterdam en toen hij weer huiswaarts zou gaan, verzocht hij den chauffeur van den melkauto van de boer derij ..Rundervreugd", mede te mogen rij den. Hoewel, behalve de chauffeur, reeds iemand in de cabine zat, kon M. er nog wel in plaats nemen, en zoo reed men huis waarts. Toen de auto in Nederhorst den Berg gekomen was, meende de chauffeur een zacht gekreun naast zich te hooren; hij keek naar M., die naast hem gezeten was en kwam tot de ontstellende ontdek king, dat deze eenigszins in liggende hou ding zat en het hoofd achterover liet han gen Een nader onderzoek toonde aan, dat geen levensteeken meer te bespeuren was. Daar de plaatselijke dokter niet thuis was, werd dr van Herwaarden van Nigtevecht gewaarschuwd, die onmiddellijk ter plaat se kwam. Men had M. inmiddels met be hulp van een verpleegster, het postkan toortje binnengedragen. Toen dr. van Her waarden daar een onderzoek instelde, moest hij den dood constateeren. Het bleek dat M. overleden was aan een hartverlam ming. Hij laat een vrouw en drie minder jarige kinderen achter. DRIE PERSONEN DOOR GAS BEDWELMD. In het gelijkstraatsche gedeelte van het perceel Shackletonstraat 8 te Amsterdam zijn gistermiddag drie personen door uit stroomend gas bewusteloos geraakt. Buren, die een sterke gaslucht waarna men, waarschuwden de Gemeente Gasfa briek, waarna zich onmiddellijk een gas fitter naar het huis begaf. In de keuken bevonden zich de bewoners, een 83-jarige man en zijn 81-jarige echtgenoote, die in bewusteloozen toestand verkeerden. Ook de gasfitter, die nog in staat was geweest de hoofdkraan af te sluiten, geraakte bij het zoeken naar het lek in de gasleiding bedwelmd, zoodat, toen de spoedig gewaar schuwde geneeskundige dienst ter plaatse was, het personeel drie menschen te be handelen kreeg. Gelukkig konden de slachtoffers worden bijgebracht. Zij zijn ter observatie naar het Wilhelmina-G ast huis vervoerd. ONGELUKKIGE WORP MET HANDGRANAAT.. Bij het oefenen met halfscherpe hand granaten op het oefenterrein bij Waals dorp is een dienstplichtige door een ver keerd geworpen granaat getroffen. Hij kreeg een ernstige wonde aan het gelaat en is terstond naar het militair hospitaal aan den Fluweelenburgwal te Den Haag overgebracht. Zijn toestand is redelijk wel. BRAND IN EEN HUIS MET DRIE ZIEKE KINDEREN. Allen gelukkig gered Terwijl de moeder en drie zieke kinde ren alleen thuis waren, brak gistermid dag brand uit in het achterbuis van de wo ning van den smid J. Gommans te Kessel- Veer. De geheele woning is tot den grond afgebrand. De kinderen konden, nadat men ze ijlings uit hun bedjes uit het brandende huis had gered, bij buren worden onder gebracht. Omstreeks half twee waarschuwden de buren, dat hét geheele achterhuis in brand stond. De dorpsbrandweer onder leiding van burgemeester Haffmans was spoedig aanwezig, doch de ouderwetsche brand spuit kon tegen het felle vuur niets uitrich ten en moest zich bepalen tot het nathou den van een naastgelegen woning en de smederij, die dan ook gespaard konden blijven. Dit was echter voor een niet ge ring deel te danken aan den zwakken wind en ijverige helpers, die met water met em mers van de pomp naar de brandspuit en de gevaar loopende gebouwen brachten. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Alles, ook de inboedel die geheel verloren ging, is door verzekering gedekt. »Tel." NOG SLECHTS TOT 2 NOV '35 De bekende Sunlight badhand doeken aanbieding is een groot succes geweest. Talloze huisvrou wen hebben geprofiteerd van het welkome extra-geschenk van Neer- lands standaard huishoudzeep. Deze tijdelijke aanbieding eindigt echter onherroepelijk op 2 Novem ber a.s. Na die datum kunnen geen badhanddoeken meer op le dige dozen worden verstrekt en is de waarde, die deze dozen tijdelijk gehad hebben, weder vervallen. VROEGE EN HEVIGE NACHTVORST. In het Land van Maas en Waal en in de Betuwe zijn sommige akkers geheel zwart geworden. Aan het „Hbld." wordt uit Nijmegen ge meld: De zware nachtvorsten van de laatste dagen het heeft op sommige plaatsen 5 a 6 graden gevroren hebben in het Rijk van Nijmegen, het Land van Maas en Waal, en in de Betuwe aan de nog te vel de. staande gewasschen, heel wat schade aangericht. De late boonen zijn hier en daar geheel afgevroren, terwijl akkers met kool en selderij geheel zwart geworden zijn, zoodat de producten waardeloos wer den. Ook het late fruit heeft het geducht moeten ontgelden. Waar men verzuimd had de broeikassen te verwarmen, is bij de kweekers eveneens belangrijke schade aangericht. Nu de nachtvorsten dit jaar jaar vroeg en zoo hevig optreden is men direct aan den arbeid getogen om de nog te velde staande gewassen binnen te halen. LAGE WATERSTAND OP DE WADDEN. Postboot heeft vertraging. Door den lagen waterstand op de Wad den, kon de postboot van Ameland gister avond Holwerd niet bereiken. De passa giers werden met een sloep aan land ge bracht. Passagiers, die naar Ameland moesten, zijn met den sloep naar de boot gebracht, doch deze kon niet verder en ligt thans met passagiers aan boord op het water. Vóór hedenmorgen kon zij de reis niet voortzetten. GEEN GEWELDPLEGING TE ST. JANSSTEEN? Naar wij vernemen werd door het par ket van Dendermonde sectie verricht op het lijk van de 19-jarige mej. M. Vinck, uit St. Janssteen, dat Maandag j.l. werd opgehaald uit een ven in de dennenbos- schen van de Trompe (België), nabij de Nederlandsch-Duitsche grens. Op hec rijk werden geen sporen van gewelddadigheden i gevonden. Ook bij het overige politie-or.- derzoek is niets gebleken van een moord aanslag en het stoffelijk overschot zal daar om aan de familie worden overgegeven. ONTSNAPTE GEVANGENE AANGEHOUDEN. De politie te Nij verdal heeft een kan toorbediende uit Den Bosch aangehouden, die een ontsnapte gevangene bleek te zijn. Hij 'had zich bij het pension van den heer K. aan de Joncheerelaan te Nijverdal aan gediend. De man had voorgegeven Ame rikaan te zijn; zijn dochter zou in een zie kenhuis in Enschedé zijn opgenomen. Toen de pensionhouder echter naar de juistheid van deze feiten een onderzoek instelde, bleken ze gefingeerd te zijn. In meerdere plaatsen bleek zijn z.g. gast zich reeds aan oplichting van hotelhouders te hebben schuldig gemaakt, door bij hen te logeeren en daarna te vertrekken zon der te betalen. De man is te Almelo in ver zekerde bewaring gesteld. VALSCHE AANGIFTE VAN GEBOORTE. Om hoogeren steun te krijgen. Eenige dagen geleden vervoegde zich ten bureele van den ambtenaar van den bur- I gerlijken stand te Venlo de werklooze ar- beider H. Sch., wonende op de Kleine Hei- I de aldaar, die aangifte deed van de ge- I boorte van een zoon, die daags te voren Ihet levenslicht zou 'hebben aanschouwd. Naar thans is gebleken heeft de arbeider, die een gezin van vijf kinderen heeft en in behoeftige omstandigheden verkeert, een valsche aangifte gedaan om in het ge not van een hoogere uitkeering aan werk- loozensteun te worden gesteld. ZooaLs bekend behoeven sedert 1 Janu ari van dit jaar bij de aangifte van geboor ten niet meer, zooals voorheen, met den aangever een tweetal getuigen te verschij nen, doch kan de aangever alleen de ver- eischte aangifte bij den ambtenaar van den burgelijken stand doen. Toen de arbeider zich dan ook op het kantoor der gemeente administratie vervoegde, maakte de ambte naar, die geen enkele reden had om fraude te vermoeden, de geboorteacte op, waar na de aangever zijn aangifte onderteeken de en verdween. Het geval zou niet zoo spoedig zijn uit gelekt, als de veranderingen in den bur gerlijken stand niet in de plaatselijke pers werden vermeld. Een lezer, die de gezins omstandigheden van den arbeider kende, en op deze wijze van de vermeerdering van het betrokken gezin kennis nam, deed van een en ander mededeeling aan den betrok ken ambtenaar. Deze deed hierop onmid dellijk aangifte bij de recherche, welke ten huize van den aangever een onderzoek in stelde. Hierbij bleek wel is waar, dat de ver meerdering binnenkort te wachten was, doch dat de geboorte nog niet was ge schied. De ambtenaar van den burgerlijken stand stelde hierop den officier van Justi tie bij de rechtbank te Roermond van deze valsche aangifte, waarop een gevangenis straf van maximum vijf jaren is gesteld, in kennis. Tegen den arbeider is proces-verbaal op gemaakt. Het feit werd ontdekt vóór de arbeider van de hoogere uitkeering had kunnen profiteeren. Naar de ambtenaar van den burgerlijken stand, die over een ruim 25-jarige ervaring als zoodanig be schikt, ons mededeelde, heeft zich voor zoover bekend in ons land nog nimmer een dergelijk geval van valsche geboorte-aan gifte voorgedaan. Gewacht wordt thans totdat de Roermondsche rechtbank de aan gifte nietig zal verklaren. „HOE GAAS ES?" 't Ging heelemaal niet.... Het publiek, dat zich gisteravond in den Hollandschen Schouwburg te Amsterdam bevond ter bijwoning van Strelitzkie's re vue „Hoe gaas es?", zag als eerste, niet ver wachte scène den directeur van het revue gezelschap verschijnen, die van wal stak met het uiten van een serie grieven tegen de schouwburgdirectie. Laatstgenoemde belette hem echter het verder spreken en deelde de aanwezigen mede, dat de voor stelling niet zou doorgaan en dat de en treegelden zouden worden terugbetaald. Terwijl het ijzeren scherm zakte, verliet het publiek, dat op een dergelijke ont vangst allerminst was voorbereid geweest, de zaal, het gebeurde druk besprekende. SPORT VOETBAL Het Ned. elftal nog in uitstekenden vorm. 'n Verdiende 2-1 zege op Watford F. C. Onder ideale weersomstandigheden werd gistermiddag voor 'n nagenoeg uitverkocht Sparta-Stadion te Rotterdam de aangekon digde voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het voorloopig Ned. Elftal en dé Engelsche Profclub Watford F. C. Het is een aardige, spannende strijd ge worden, waarbij het Ned. Elftal bewezen heeft nog in uitstekende conditie te zijn. De Engelschen hebben 'n beste partij voetbal te zien gegeven, doch jammer ge noeg ontbrak het hun aan goede schutters. Althans zij kregen betrekkelijk weinig kans hun schutterscapaciteiten zoo zij die wel bezitten te demonstreeren, waar mee al dadelijk weer gezegd is, dat de Hollandsche verdediging in goede conditie was. 'n Elftal toch speelt zoo goed, als de tegenpartij zulks toelaatZoo was het ook hier. In het veld prachtig afgemeten spel, in de lengte zoowel als in de breedte, mooie staaltjes individueel en clubverband- spel met prachtig kopwerk, maar.afge zien dan van het feit, dat de Hollanders in het goed plaatsen van den bal nog wel eens tekort schoten, hebben zij over het alge meen een spel vertoond, dat zeker in kwa liteit niet onder deed voor dat der Engel schen. De Hollanders waren gedurende het grootste gedeelte van den wedstrijd in de meerderheid, na de rust zelfs doorloopend en de 21 zege was zeker verdiend. Trou wens het eenige doelpunt der Engelschen werd nog door v. Run in eigen doel ge maakt. Hadden de Engelschen niet voort durend het drie-back-systeem toegepast en had de Engelsche keeper Mc Laren zijn doel niet zoo subliem verdedigd, dan wa ren de Engelschen er dik ingegaan. Zijn werk was prachtig. Al met al was het een genoeglijke, soms zeer spannende wedstrijd, die als oefening zeker zijn nuttig effect niet zal missen, want we zijn er stellig van overtuigd, dat het Hollandsche elftal nog niets aan kracht bij het vorig seizoen heeft ingeboet en de sterkste tegenstanders nog kan hebben. Te twee uur stellen de ploegen zich on der leiding van scheidsrechter v. Welze- nes als volgt op: Hilversum I, 1875 M. Alg. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het Haagsche Trio. 12.30 Zang. I.45 Het Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Pianorecital. 4.45 Gramofoonplaten, 5.30 Orgelconcert. 6.30 Causerie. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. Reportage. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Berichten en Gramofoonplaten. 8.10 Arnhemsche Orkestvereen. (9.00 Causerie). 10.15 Berichten. 10.2011.30 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel. 8.30 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en Gramofoonplaten. 12.00 Omroeporkest. 2.00 Zang en piano. 2.30 Causerie. 2.50 Vervolg solistenconcert. 3.20 Graofoonplaten. 4.05 Orvitropia. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Zonnekloppers. 6.15 De Flierefluiters. 7.00 Causerie. 7.50 Nieuwsber. herh. SOS-Ber. 8.05 Causerie. 8.30 Piano-duet. 9.00 Causerie en Gramofoonpl. 10.00 Causerie. 10.45 Nieuwsber. II.00 Gramofoonplaten. Droitwich. 1500 m. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.10 Trocadore Cinema-orkest. 12.50 BBC-Dansorkest. I.35 Sopraan en pianobegel. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.50 Mozart-concert. 8.20 Cellorecital. 8.50 Revue-programma. 10.40 „Congo Landing", hoorspel. II.1512.20 Harry Roy en zijn Band. „Radio-ParisT, 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 3.20 Orgel, cello en zang. 4.20 Pasquier-Trio en G. Leroux. 5.50 Symphonieconcert, 8.20 Zang. 9.05 Orkest en solisten. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Ritz". 2.004.00 C. Rydahl's orkest. 7.30 Marimba- en vibrafoonsoli. 8.55 Viool- en pianorecital. 10.0011.50 Dansmuziek. Ned. Elftal: Halle Caldenhoven v. Run B. Paauwe Anderiessen v. Heel v. Gelder, Vente, Bakhuijs, Smit, Mijnders O Whrigt O'Brien Walters Lane Daries Davies Woodward Findlay Lewis Brown MacLaren Watf ord F. C.: De gasten spelen in blauw wit, <ie gast- heeren in wit zwart. De Engelschen ver kiezen eerst tegen zon te spelen, die dwars over het veld staat, zoodat Bakhuijs voor Holland aftrapt. Reeds in de eerste minuut denkt meer dan de helft der bezoekers aan een Hol- landsch succes, als Paauwe den bal fraai heeft opgebracht en doorgeeft aan Bakhuijs die met een omhaal enkele centimeters naast doel schiet, 'n Gejuich steeg reeds op, wijl talrijken in de meening verkeerden, dat het schot doel had getroffen De Hollanders blijven in den aanval, doch langzamerhand verplaatsen de En gelschen het spel en gedurende eenige oogenblikken verkeert het Holl. doel in ge vaar als de verdediging niet te best weg werkt. Aan beide kanten loopen enkele aanvallen dan op buitenspel dood en na 5 min. heeft Holland weer een prachtkans als Vente den bal goed doorgeeft naar Bak huijs, die echter tever is doorgeloopen en deze kans niet benutten kan. Dan volgt een gevaarlijke Engelsche aanval, als de bal door Walters wordt mee genomen en hij alleen voor Halle komt. Het leer rolt echter iets te ver door, zoodat v. Run het kan bemachtigen, hij plaatst naar den keeper terug, doch Halle kan het leer vanwege den korten afstand niet meer bereiken en de bal verdwijnt in den uiter sten hoek (0—1). Die goedkoope Engelsche voorsprong prikkelt de Hollanders niet weinig. Opnieuw vallen zij fanatiek aan, doch de Engelschen verdedigen hardnek kig, verschillende aanvallen worden on schadelijk gemaakt of leveren door naast schieten geen resultaat op. Na 'n kwartier krijgt Watford den eer sten corner te nemen, doch Wright plaatst in het zijnet. Ook aan den anderen kant het zelfde resultaat, als Mijnders een goed door Caldenhoven geplaatsten bal in het zijnet schiet. v. Heel, die dezen middag weer prachtig werk gedaan heeft, plaatst op de van hem bekende wijze voor het doel, doch Bak huijs kopt over. Even daarvoor 'n gloeien- Keulen,'456 M. 11.20 Orkestconcert. 3.30 Zang. 4.20 Solistenconcert. 6.20 Omroepkleinorkest. 7.35 Uit Frankfort: Omroeporkest. 8,35 Schrammelconcert. 10.2011.20 Uit Stuttgart: Orkestconcert R o me 421 m. 8.10 Populair concert. 9.35 Dansmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.35 Beiersch programma. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert uit Stuttgart. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden. 3e Programma. 8.00 Deutschlansender. 11.20 Kalundborg. 12.20 Brussel (VI.). 14.20 Kalundborg. 15.20 Deutschlandsender. 16.20 Droitwich. 17.35 Brussel (VI.). 17.50 Parijs Radio. 19.50 Weenen. 21.20 Droitwich. 21.50 Londen Reg. ±22.25 Weenen. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 Londen Reg. 12.05 Parijs Radio. 12.35 Droitwich. 13.20 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.20 Gramofoonplaten GR.D. 22.25 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). de kogel van Bakhuijs, doch een der backs kopt het leer hoog in de lucht. In de Hollandsche voorhoede sjouwt men geweldig en ieder draagt het zijne bij om het welverdiende tegenpuntje te verove ren, doch in het plaatsen zitten nogal eens hiaten, waardoor de stoere verdediging tel kens kan ingrijpen. Langzamerhand verstrijkt de eerste helft en als de rust gefloten wordt is het nog steeds 01. Na de hervatting is Mijnders vervangen door Vrauwdeunt, waarbij deze rechtsbui ten en van Gelder linksbuiten gaat spelen. Dadelijk zitten de Hollanders erweer op. 'n Knal van Bakhuijs ketst van den boven lat terug. De linkervleugel der Hollanders werkt verdienstelijk en uit een der vele aanvallen lost Smit een mooi schot, doch de bal springt van den onderkant der deklat terug in het veld voor de voeten van Vente, die op onbegrijpelijke wijze nog kans ziet over te schieten. Zoo gaat het steeds door. De Engelschen komen slechts sporadisch in den aanval en hoewel er dan slechts enkele verdedigers voor het Holl. doel staan, weten deze dan toch iedere poging tot scoren te beletten. Intusschen golven de Hollandsche aanval len af en aan. Er moet 'n doelpunt komen en eindelijk heeft Bakhuijs succes als hij 'n ferm schot op doel lost, dat MacLaren val lende wel stopt, doch het leer ontglipt hem en de verdiende gelijkmaker is er (11). De Hollanders blijven op formidabele kracht spelen en er volgt duel op duel tusschen Engelsche defensie en Holl. aan val. 'n Belegering van het Engelsche doel volgt en hoewel zulks gevaar oplevert voor Engelsche doorbraken, weten de gasten deze toch niet te benutten. Daarentegen weten de keeper en de backs van Watford menig schot uit den Engelschen doelmond te houden. Menige aanval zou er hopeloos van geworden zijn, Niet alzoo de nationale voorhoede en het resultaat blijft niet uit. Als een de backs geen raad me'er weet met den bal, plaatst hij het leer terug, maar een corner is het gevolg, v. Gelder neemt deze uitstekend en op :n halven meter van de lat zet Vente zijn hoofd eronder.goal, het tweede Holl. doelpunt, dat de welver diende overwinning beteekenda (21). Er is dan nog 'n klein kwartier te spelen. De Engelsche aanvallen blijven nog steeds gevaarlijk tot het punt, dat het op schie ten aankomt. De gasten blijven op dit punt tegenvallen en hoewel de Hollandsche voorhoede nog menige gevaarlijken aanval onderneemt, komen ook aan deze zijde geen doelpunten meer, zoodat tenslotte met 21 het einde aanbreekt. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.302.20 Gramofoonpl. 5.20 Constantin-orkest. 6.20 Gramofoonplaten. 6.35 Trioconcert. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 8.50 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.40 Zang. 12.50 en 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Cello en piano. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Trioconcert. 3.20 Voor oud-strijders. 8.35 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonplaten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9