J. A. DIEBEN DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Matige tcft zwakke Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 769.3 te Stensele. Laagste barometerst.: 735.3 te Isafjord. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten is sinds gisteren nog sterk in beteekenis toegenomen; in de kern is de luchtdruk nog voortdurend stijgende. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid- Westen breidt zich naar de richting van Ierland uit, zoodat een verbinding van de beide gebieden waarschijnlijk wordt. De depressie bij Asland trekt naar de Poolzee af. De luchtstroom uit het Zuiden brengt warmte tot ver in de Poolzee en langs de Oostkust van Groenland. In het Zuiden ligt een depressiegebied van de Golf van Genua over de Alpen tot in Hongarije, met zomer temperaturen langs den Zuidrand. Ooste lijke winden brengen koude, vochtige lucht in Duitschland en in de middelge bergten overal lichte regen en de eerste sneeuw. Langs de as van lagen luchtdruk, die gisteren van Schotland tot de Golf van Biscaje reikte, viel veel regen. Het is te verwachten, dat de Oostelijke wind bij ons de temperatuur betrekkelijk laag zal hou den, doch dat de vermeerderde bewolking de nachtelijke koude temperen zal. LUCHTTEMPERATUUR. 7.4 gr. 0. LICHT OP VOOR FIETSERS ea. Van Donderdagnamiddag 6.10 uur tot Vrijdagmorgen 5.19 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Vrijdag 25 Oct. voorin. 1.19 uur en nam. 1.36 uur. i Spoed gevraagd. j Sommige van de leden, die de hi. nood zakelijke lastenverlaging door een samen stel van wettelijke maatregelen bereikt zouden willen zien, drongen erop aan, dat de regeering spoed zou betrachten met de behandeling van de wetsontwerpen tot ver laging van hypotheekrenten, sommige an dere vaste lasten en huren. Een bespreking van deze ontwerpen zelf achtten zij overi gens thans niet op haar plaats. Verscheidene leden gaven intusschen naar aanleiding hiervan als hun oordeel te kennen, dat deze ontwerpen hun doel zullen missen, indien de regeering, zooals is op te maken uit de mededeelingen, ge daan bij de beraadslaging, over het bezui- nigingso rit werp in September, ertoe mocht overgaan ze te verzwakken. Van verschillende zijden werd erop ge wezen, dat het streven der regeering naar aanpassing aan een lager kostenpeil wordt doorkruist door allerlei maatregelen, die de strekking hebben de kosten van het le vensonderhoud te verhoogen. Sommige der hier aan het woord zijnde leden waren van oordeel, dat het deze te genstrijdigheid in het regeeringsbeleid is, welke het conomisch herstel verhindert. Andere leden waren van oordeel, dat deze critiek veel onbillijks bevat, al konden ook zij niet ontkennen, dat op sommige punten een zekere innerlijke tegenstrijdig heid in het beleid der regeering te consta- teeren valt. Dit is echter naar hun overtui ging nimmer geheel te vermijden. Industrialisatie. Vele leden hadden met instemming ver nomen, dat de regeering de industrialisa tie zal bevorderen en voornemens is daar toe een maatschappij voor industrie-finan ciering in het leven te roepen. Verscheidene leden, die reeds lang voor standers van industrie-financiering met be hulp van de overheid geweest waren, be treurden, dat de regeering zooveel kostba re tijd heeft laten verloren gaan. Nu dient in ieder geval op korte termijn te worden gehandeld. Zy drongen dan ook op groote spoed in deze aan. De salarissen. De voornemens der regeering met betrek king tot de ambtenaarssalarissen ontmoet ten bij verscheidene leden ernstige beden king. Na alle offers, welke door dit perso neel reeds zijn gebracht, zal het, globaal geschat, opnieuw een bedrag van 25.000.000 worden ontnomen. Deze wijze van doen komt, naar de meening der hier aan het woord zijnde leden, noch aan de staat, noch aan de gemeenschap geheel ten goede. Andere leden waren van oordeel, dat een rieuwe verlaging van de salarislast onver mijdelijk is. Sommigen dezer leden waren van oordeel, dat het aantal ambtenaren in ieder geval behoort te worden verminderd. Verscheidene leden verklaarden overwe gend bezwaar te hebben tegen de plannen der regeering tot het invoeren van een ver laagd „jeugdsalaris", voor jeugdige ambte naren, onderwijzers en werklieden in over heidsdienst, waardoor het thans geldende minimumsalaris eerst op 24 resp. 26-jarigen leeftijd zal worden bereikt. Zij vroegen in het bijzonder de aandacht voor de loon schalen van de z.g. maand- en weeklooners, beneden den 23-jarigen leeftijd. Een regeling als die, welke de regeering voornemens is thans in te voeren, zal, naar het oordeel dezer leden, tot een groote so ciale misstand leiden. Een 21-jarige on derwijzer bijvoorbeeld, ontvangt in een eerste klas gemeente thans een salaris van ruim 1000. Doorvoering van de voorne mens der regeering zal de positie van alle 23-jarigen en jongere onderwijzers zooveel slechter maken, dat zij zonder bijstand van ouders niet behoorlijk zullen kunnen leven, laat staan iets voor studie en ontwikkeling overhouden. Verscheidene andere leden hadden in be ginsel geen bezwaar tegen een afzonderlij ke salarisregeling voor de jeugdige perso nen. Sommigen hunner gaven hun instem ming te kennen met de voornemens der re geering, omdat daardoor de gevestigde ge zinnen ontzien worden; anderen echter verklaarden, dat de wijze, waarop de re geering het beginsel der afzonderlijke re geling voor jeugdige personen ten uitvoer wil leggen, bij hen op ernstige, wellicht zelfs onoverkomelijke bezwaren stuitte. Voorts worden bezwaren ontwikkeld te gen het voornemen om wachtgelders te pensionneeren en om de éénjaarlijksche pe riodieke verhoogingen te vervangen door t wee j aa rl ij ksche. Duitse he wetten. Van verschillende zijden werd de nieu we Duitsohe wetgeving betreffende huwe lijken tusschen „Arische" en „niet-Arische" personen ter sprake gebracht. Men achtte de nieuwe Duitsche bepalingen zoozeer in strijd met het rechtsgevoel en de moreele opvattingen van het Nederlandsche volk, dat het noodzakelijk is met groote voort varendheid naar een oplossing in deze te streven. Particuliere machtsvorming. Zeer vele leden hadden met instemming kennis genomen van de mededeeling, dat de regeering een wetsontwerp zal indienen ter voorkoming van particuliere machtsvor ming op het terrein van de overheidstaak. Van verschillende zijden werd op spoedige indiening aangedrongen, mede om een ein de te kunnen maken aan op dit gebied reeds ontstane misstanden. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM, i Centrale Raadsvergadering. Heden heeft de 54e vergadering van den Centralen Raad tevens 28e jaarvergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem plaats gehad. De vergadering werd gehou den in „Amicitia", Westeinde te 's Graven- hage, en stond onder leiding van den heer E. J. M. Stumpel, voorzitter van het hoofd bestuur, lid van de Tweede Kamer. Alvorens in vergadering bijeen te komen, hebben de aanwezigen een H. Mis in de Kerk van St. Theresia bijgewoond, opge dragen door rector Brink, geestelijk advi seur. Te ruim half tien opende de heer Stum pel de vergadering der R. K. Middenstands vereeniging „De Hanze". Nadat het Bonds lied was gezongen, herdacht de voorzitter, na een woord van welkom, mgr. Aengenent, den overleden bisschop van Haarlem. De voorzitter besprak vervolgens den toe stand in het Middenstandsbedryf. Inplaats van verbetering is de toestand eerder -ver slechterd sinds de laatste vergadering van den Centrale1.. Raad, hetgeen spreker nader argumenteerde. De voorzitter bepleitte grootere activi teit ten aanzien van het handelsonderwijs. Samenwerking met andere middenstands organisaties jS gewenscht. Maar die samen werking dient te bestaan tusschen de be sturen, geïa gecombineerde leden-vergade ringen, aldus de voorzitter. In dezen moeilijken tijd kunnen wij slechts kracht putten uit ons beginsel. Vervolgens heette de voorzitter nog eeni- ge zoo juist binnengekomen gasten welkom o.w. de heer Coops, voorzitter van den R. K. Middenstandsbond. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten de afdeeling Gouda en Voorburg op te dragen ieder een afgevaardigde aan te wijzen tot het vaststellen der notulen van deze vergadering. Eenige mededeelingen van internen aard werden hierna door den Bondsvoorzitter gedaan, welke door den heer Peters, eere lid van den Bond werden aangevuld. Goedgekeurd werd ingevolge het advies vap de commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording, het jaar verslag van den Bondspenningmeester over -934. Het punt vaststelling van de Bondsbe- grooting voor 1936 lokte eenige discussie uit. De afgevaardigde voor Amsterdam noemde de begrooting topzwaar. Verschil lende afgevaardigden vroegen een toelich ting tot post 15: salarissen Centraal Bu reau. De Bondspenningmeester, de heer A. J. van Rest en de voorzitter beantwoorden de sprekers. Uit de toelichting tot de begrooting over 1936 ontleenen wij, dat het totaal aantal le den van den Bond circa 9600 bedraagt en het aantal betalende leden circa 8500. Het z.g. sanctie-ontwerp Gisteren is verschenen het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het z.g. sanctie-ontwerp. En gisteravond reeds de Memorie van Antwoord daarop. De Twee de Kamer schijnt in groote meerderheid voor het ontwerp te zyn, al ontveinst deze meerderheid zich niet de bezwaren van oeconomischen aard, die aan de uitvoe ring van de sancties verbonden kunnen zijn. Vandaag behandeld de Tweede Kamer het ontwerp in openbare vergadering. Vrijdagavond zal de Eerste Kamer het ontwerp in de afdeelingen onderzoeken en Zaterdagmorgen 11 uur zal het college bij eenkomen, om het ontwerp in openbare zitting te behandelen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid mej. H. van Raalte, Den Haag, mej, A. L. v. d. Vlug*. Aerdenhout en de heeren J. A. G. de Vos van Steen wijk, Velp, E. Mulder, Rotterdam; doctoraai-examen rechtsgeleerdheid de heer F. C. A. Eonhorst, Den Haag, mej. W. C. H. C. i_.eeksma, Den Haag. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagscne rechtbank deed heden uit spraak »'n de zaak tegen de kooplieden W. A A. V. en A H. W. V. uit T e r A a r, die terecht hebben gestaan ter zake van valschheid in geschrifte, waardoor het Landbouw Crsis Fonds werd benadeeld en voorts in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Alphen aan den Rijn, die hen wegens overtreding van de Tarwewet veroordeelde ieder tot een geld boete van J 2500, subs. 3 maanden hech te- Door den officier van justitie was tegen de verdachten in de eerste zaak 8 maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan 4 maan den voorw., en voorts bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Alphen. De rechtbank veroordeelde in de eerste zaak ieder dei verdachten tot vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, en legde, met gedeeltelijke vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter. thans aan ieder der verdach ten vier geldboeten, elk groot 600 op subs. 20 dagen hechtenis voor elke boete. DE MALVERSATIES BIJ HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT Voortgezet getuigenverhoor Wederom zette de Amsterdamsche recht bank het getuigenverhoor voort in de strafzaak tegen den ex-directeur en den gewezen commissaris van het Paleis voor Volksvlijt, die er van worden verdacht omvangrijke malversaties te hebben ge pleegd. In hoofdzaak ontkennen de beide verdachten; slechts enkele feiten geven zij toe. Zij houden echter vol in alle opzichten te goeder trouw te hebben gehandeld Voor vandaag is weer een tiental getui gen opgeroepen. Eerst behandelt de presi dent mr. Briët een nader rapport van dr. Schrijver. Deze heeft de veranderingen in het obligatieboek nader onder de loupe ge nomen. „Het wemelt in dit obligatieboek van eigenaardige veranderingen" conclu- dert de deskundige. „Er zijn datums veranderd, verdachte M.' zegt de president: „noemt u dat geen knoeien?" „Fouten veranderd" vindt de ex-direc teur. „Ik noem 't anders; geknoei is 't!" an- woordt de president. Dan wordt de tegenwoordige directeur van het Paleis gehoord, Dr. Brackel. Er zyn nog wel enkele obligaties aange boden, doch daarbij was geen enkel stuk, dat met een P. in het obligatieboek stond aangeteekend. „Verdachte M., wat zegt u daar nu van. Sedert u en meneer P. in hechtenis zijn genomen, is er geen enkel P. stuk meer aangeboden, dat is nu ruim een jaar Verd. M. (opgewonden): „Ik weet er niets van; misschien worden ze nog aange boden". Voorts worden verschillende getuigen gehoord. Getuige N. v. d. Pol verklaart, dat hij aan het Paleis v. Volksvlijt een uitgestel de obligatie is komen aanbieden voor ƒ200. Hij heeft hiervoor ƒ150 uitbetaald gekregen. Pres.: Verdachte M., de kwitantie was gesteld op uw naam; later is de post ge boekt voor ƒ200. Waar zijn de ƒ50 geble ven? Die stak u in uw zak! Getuige Harting Jr. te Haarlem ver klaart, dat hij na den brand op het kantoor van het Paleis voor Volksvlijt eenige obli gaties is komen aanbieden; hij heeft den directeur gevraagd, wat hij voor die obli gaties kon krijgen, nu het Paleis was af gebrand. M. had hierop geantwoord, dat hij wist, dat er vermoedelijk een proces tegen het Paleis aanhangig gemaakt zou worden, waarvan dan het vermoedelijk ge volg zou zijn een aanmerkelijke vertraging van de uitbetaling der obligaties. Daarom bood de directeur 75 pet. voor de aange boden obligaties. Getuige had hier wel ooren naar. Hij moest voor de afwikkeling van de transactie bij M. aan huis komen en daar is ze ook tot stand gekomèn. Get.'.s bedoeling was geweest niet aan M. per soonlijk, doch aan het Paleis obligaties te verkoopen. De Ossche misdrijven Heden hield de Bossche rechtbank de 4e zitting ter berechting van de Ossche mis drijven. Als eerste kwam in behandeling de oude moordzaak, waarin de 38-jarige Ossche ar beider P. Wijnen verdachte is. Hem wordt ten laste gelegd moord subs, mishandeling met doodelijk gevolg op 6 Dec. 1925 gepleegd op J. L. Hartog, dien hij zóó met een mes verwondde dat deze spoedig overleed. Verd. bekent het feit met anderen te hebben gepleegd. President: Hebt u van te voren het plan beraamd om Hartog te vermoorden? Verd. ontkent dit. Hij heef dit in een driftbui gedaan. Hij is opgehitst geworden door een zekeren Boeyen en nog een an der persoon. President: Gij hebt toch een groote haat tegen Hartog gehad? Verd. Dat is wel waar. Hy heeft J. Har tog twee steken toegebracht. Toen Hartog dood op den grond lag, is verd. op de vlucht gegaan. Boeijen en eer. ander per soon hadden Hartog ook gestoken. De inspecteur van de Ossche gemeente politie P. van Kempen vond Hartog dood. Niemand wist wie hem had gestoken en gedurènde langen tijd is deze zaak zeer duister gebleven, totdat bij de algemeene Ossche schoonmaak ook deze zaak werd opgehelderd. De verd. staat ongunstig bekend, hy drinkt veel. De Ossche arbeider W. Brandts verklaart dan, dat hij op den avond van den 5en De cember verd. tegen kwam. Hij had een mes in de hand. Verd. zei tegen hem: „Ik ga J. v. d. Mast opzoeken, want ik moet met hem afrekenen." Get. is verd. achterna gegaan. Op den Heuvel kwam verd. J. Hartog tegen, die in gezelschap was van nog andere personen. Zonder dat er woorden zijn gevallen, ging verd. naar Hartog toe, wierp hem op den grond en stak hem meermalen met een mes Toen de steekpartij ten einde was, zei verd. tegen getuige: „Hij heeft genoeg gehad, hy zal niet meer opstaan.". De president vraagt aan den getuige of er andere personen zich niet met de vecht partij hebben bemoeid. Door den get. wordt zulks ontkend. Gehoord wordt de arbeider J. de Bie, die evenals de vorige getuige door den president wordt gewaarschuwd, de waar heid te zeggen. Getuige: „Ik heb aan po litie en rechter-commissaris niet de waar- hend verteld. Thans zal ik de waarheid zeggen". Get vertelt dan, dat hij in het café de Kok op den heuvel was op den avond van 5 Dec. toen J. Hartog en Wij nen met Boeyen en nog andere personen daar aanwezig waren. Get. is Hartog ge volgd, toen deze met Wijnen, Boeyen en Brandts het café verliet. Get. heeft gezien, dat de vorige getuige, W Brandts, met J. Hartog aan het vechten was. Wijnen was er ook by gekomen en hield Hartog vast. Later zag getuige, dat Brandts in de keu ken van het café zijn mes afveegde. Later heeft W, Brandts tegen get. gezegd: „Ik heb Hartog aan den grond vast gestoken". Get. blijft bij zijn verklaring volharden terwijl ook Brandts volhoudt bij zyn ge tuigenis. De gedetineerde arbeider uit Oss, P. H. v Rooy verklaart, gezien te hebben dat W. met open mes op Hartog is afgegaan. Get. deelt mede, dat W in 1932 bij hem is gekomen en hem heeft gezegd: „Pietje, hou je mond". De getuige-deskundige, dr. B. Metrop, arts te Den Bosch,' die de sectie heeft ver richt, verklaart dat hij op 7 Dec. 1925 sec tie heeft verricht. Hartog was dood ge bloed. De verd. die hierna wordt gehoord, zegt, dat Boeyen en Brandts ook hun messen hebben getrokken en gestoken hebben evengoed als hijzelf.Verd. zegt desgevraagd dat hij op Hartog kwaad is geworden om dat deze vroeger zijn broer heeft gesto- i ken. De verd. deelt nog mede, dat Brandts na de vechtpartij zijn handen heeft gewas- schen omdat zij vol bloed zaten. De officier van justitie mr. v. Everdin- gen, requisitoir nemend, releveerde, dat vroeger twee verdachten voor deze zaak hebben terecht gestaan, doch wegens ge brek aan bewijs door de rechtbank zijn vry gesproken. De officier achtte niet be wezen, dat de verd, zich aan moord heeft schuldig gemaakt, want van voorbedachte rade is niets gebleken. Wel is bewezen, dat verd. zich aan doodslag heeft schuldig ge maakt. Spr. eischtte deswege een gevan genisstraf van 8 jaar met aftrek van voor arrest. De verdediger mr. P. v. Meerwijk, begon met te zeggen, dat, indien wij twee jaar verder geweest zouden zijn en er 12 jaren verloopen waren na den moord op Hartog, de verdachte niet meer veroordeeld had kunnen worden. De wet neemt niet aan, dat na 12 jaar de getuigen zich nog alles precies zullen weten te herinneren. Maar weten zij dat na 10 jaar wel? De verdedi ger wees hierna op de onbetrouwbaarheid van getuige Brand, tegen wien getuige de Bie bezwarende getuigenissen heeft afge legd. Pleiter vraagt den geest der wet t.a.v. verjaring toe te passen en verzooht clemen tie. Wegens brandstichting op 11 Mei 1935 te Oss in het door haar en haar vader be woonde huis van A. F. v. d. Heiden heeft zich te verantwoorden de 27-jarige weduwe J. L. M. v. Beuningen-v. Heeswyk. De vrouw legt een volledige bekentenis af. Zij verklaart het gedaan te hebben uit ar moede. De prseident: U hebt later nog een val- sche opgave gedaan van goederen, welke zouden zyn verbrand. Door de verd. wordt zulks toegegeven. De agent van politie v. d. Geer uit Oss, j die deze brand heeft ontdekt, verklaart dat I er werkelijk brandgevaar bestond voor de AGENDA LEIDEN. Donderdag. Tweede ontwikkelingsavond Hartebru.gskerk, 8.15 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap". In den Vergulden Turk", 8.15 uur. „Vlaam- sche humor", door Lode van Gent. Donderdag, ledenvergadering Transport arbeidersbond „St. Bonifacius", Bondsgebouw te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October a.s. waar genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35. Telef. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. N00RDEINDE 29 TELEF. 947 Rund-, Ka'.fs- en Varkensvleesch Fijne Vleeschwaren GEROOKTE OSSETONGEN ook uitgesneden. PEKELT0NGEN CASSLER RIB RAUWE HAM GEKOOKTE HAM GELDERSCHE ROOKWORST FRANKFURTER KNACKW0RST ROLPENS HOOFDKAAS BOSKOOP. Zeereerw. heer A. J. van Meeuwen, benoemd tot pastoor van Boskoop. omgeving. De vrouw leefde in zeer moei lijke omstandigheden. Inspecteur van Kempen noemt haar een ongelukkige figuur. De officier van justitie vindt termen aanwezig om een lichte straf op te leggen en hij eischt tegen haar een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek van het voor arrest. De verdediger mr. N. v. d. Heuvel, wees op de droeve omstandigheden, waarin de vrouw heeft geleefd en bepleit een voor waardelijke veroordeeling. INGEZONDEN STUKKEN Aan de rijpere jeugd van de Parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) L. S. Zooals U bekend zal zijn, zal het volgen de jaar het eeuwfeest worden gevierd van onze Parochiekerk, de Kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. In verband met deze feestviering doet het Comité een dringend beroep op de jeugd van de Parochie, dames zoowel als heeren, om eenig noodzakelijk werk te verrichten. Het zal U duidelijk zijn, dat zonder voor bereidende werkzaamheden geen feestvie ring mogelijk zou zijn. Voor een groot deel zal het derhalve van uw medewerking af hangen of deze eeuwfeestviering zal slagen. Daarom noodigen wij u hierbij uit om as. Vrijdag, 25 October, des avonds te kwartier over achten, tegenwoordig te zijn in de Romanuszaal, achter de Hartsbrugkerk, ingang Mare. Wij hopen U dan niet alleen nader uiteen te zetten, waarin deze werk zaamheden zullen bestaan, maar tevens het werk onder U te verdeelen. Ge behoeft niet bang te zijn, dat er teveel van uw tijd zal worden ge nraagd. Hoe meer medewerksters en medewerkers, hoe lichter voor ieder het werk zijn zal. Komt dus a.s. Vrijdagavond niet alleen zelf, maar brengt nog een ijverig propagan dist voor dit mooie werk med^. Wij rekenen erop, dat as. Vrijdag zal blijken, dat ook bij de jeugd de liefde voor onze parochie groot en offervaardig is. Namens het Comité, H. LOMBERT, 2de Penningmeester.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2