27ste Jaargang DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 No. 8250 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Voor de Volkseenheid. Er is een streven naar volkseenheid. Een goed en een verkeerd, een waar en een bedriegelijk streven. Het verkeerde en bedriegelijke streven naar volkseenheid is, helaas, altijd het overheerschende geweest en is het nu nog. In de vorige eeuw voornamelijk, doch ook in dezen tijd, hoewel verzwakt, is het het individualisme, dat het volk één wil doen zijn, dat het volk wil gelijk schakelen, m a a r op het peil van deheer- schende levensbeschouwing, maar gestempeld met de kenmerken van een bepaalden groep. Het inhouds- looze van den inhoud van het individua lisme geeft het den schijn van neutraliteit, doch in wezen is het een afzonderlijke le vensbeschouwing, welks streven naar volkseenheid feitelijk beteekent de onder drukking van andere levensbeschouwingen, zij 't dan ook, dat het zich daarvan niet be wust is. Tegenover het individualisme staat het universalisme het verkeerde en bedriegelijke streven naar volkseenheid van dezen tijd. Het universalisme heeft met het individualisme gemeen, dat het wil gelijkschakelen op het peil van een bepaalde levensbe schouwing. Het universalisme stelt te genover de ontbinding van het individua lisme de binding van het individu aan de gemeenschap met het groote gevaar zooals wij dat in de practijk van een nabu rig land zien dat de staatsdwang tekort doet aan de eerbiediging van de persoon lijke vrijheid. Naast eigenlijk: in plaats van! het streven naar volkseenheid op verkeerde basis zooals individualisme en universa lisme moet onder ons leven, daad krachtig, een goed, een waar streven naar volkseenheid! Onder de Universiteits-studenten wordt de noodzakelijkheid van het streven naar volkseenheid ingezien. Dit is een zeer ver blijdend verschijnsel als men daarbij niet als uitgangspunt of resultaat heeft het individualisme of het universalisme. Aan verschillende Universiteiten zijn volk eenheid-commissies gevormd in centraal verband. Ook aan de Leidsóhe Universiteit is de volkseenheid-commissie. Gisteravond heeft deze commissie den eersten avond georganiseerd in het klein- auditorium van het Universiteitsgebouw met als spreker prof. W. Pompe, uit Utrecht. Er was veel belangstelling van de zijde der studenten voor de rede van prof. Pompe, waarin deze eerst gaf een uiteen zetting van de twee verkeerde en bedrie gelijke strevingen naar volkseenheid, zoo als hierboven uiteengezet, om daarna te betoogen, dat het streven naar volkseen heid tot doel heeft, op de eerste plaats, het verstaan van eikaars levensbeschouwing, en, op de tweede plaats, het aanvaarden van gemeenschappelijke grondwaarheden, om, met eerbiediging van de eigen indi vidualiteit, den eigen aard van personen en groepen, gemeenschappelijk te streven naar het algemeen belang van het geheele volk. 't Is, zooals gezegd, een zeer verblijdend verschijnsel, dat vooral onder de jongeren levendig is het bewustzijn, dat er kan en dus moet gestreefd worden naar meer volkseenheid. Moge dit tot resultaat hebben, niet dat er kome een geüniformeerd volk, maar een volk, dat voorzoover m o g e 1 ij k, gezien het tragische feit van het verschil in levensbeschouwing, dat niet kan en mag worden onderdrukt toone een meer har monisch geheel van de verscheidenheid in personen en groepen. Het klemmend probleem Naar aanleiding van het te Nijmegen ge houden Katholiek Jeugdcongres schrijft het Nijmeegsche blad de „Gelderlander" o.m. het volgende: „Er is op het Nijmeegsche congres heel wat aangeroerd, dat èn voor het particu lier initiatief èn voor regeeringsautoritei- ten aanleiding kan zijn en moet zijn voor een handelend optreden. Als we een vertegenwoordiger van den R. K. Bond van Hotelpersoneel hooren ver klaren, dat er in het Nederlandsche hotel- bedrijf nog wel een 15.000 jeugdige werk loozen kunnen geplaatst worden; dat weer anderen betoogen, dat er nog tal van vrouwen in specifiek vrouwelijke beroepen kunnen worden ondergebracht; dat de heer v. d. Steen (Amsterdam) uit ervaring kon duidelijk maken, hoe in de verkoopbranche van het kleedingbedrijf een gemis aan vakbekwame meisjes is te constateer en; dat een zoo bij uitstek tot oordeelen be voegde deskundige als prof. De Quay (Til burg) moest wijzen op het ernstige tekort aan een goed gerichte vakopleiding en doelbewuste voorlichting bij de beroeps keuze; als we dat alles overwegen, dan voelen we eens te meer, hoeveel er gedaan kan worden voor het scheppen van arbeidsge legenheid voor onze jeugdige werkloozen en hoe pijnlijk teleurstellend het is, dat er van overheidswege niet krachtiger wordt ingegrepen. Begint het niet hoog tijd te worden, dat we het lager onderwijs eens grondig gaan herzien en wel in dier voege, dat voor het onderwijs aan meisjes de leerstof in de hoogste klassen meer op zaken van huis- houdelijken aard dient te worden inge steld? Uit den mond van een bedrijfsleider ver namen we, dat in Engeland en Duitsch- land de meisjes veel practischer onderwijs genieten dan in ons land; dat de meisjes hier, welke hij voor zijn verkoopafdeeling noodig had, dikwijls niet in staat bleken een eenvoudige optelsom zonder fouten te maken, dat ze geen kort briefje in behoor lijken vorm kunnen schrijven, maar b.v. wel rivieren in Azië of bergen in Afrika kunnen opnoemen. Laat de Wetgever toch eindelijk eens gaan breken met een oude sleur in onze Onderwijswetgeving, laat hij zorgen, dat meisjes dat onderwijs kunnen genieten, dat in overeenstemming is met haar roe ping in de huishouding. En daarom een hoop ballast over boord gooien, die uit den treure op het leerplan blijft prijken! Een ander staaltje van averechtsche op vatting. De directeur van de districtsarbeids beurs te Nijmegen uitte de klacht, dat nog maar altyd een aanmerkelijk deel van den steun wordt ingehouden, als gezinsleden wat verdiensten binnen brengen. Een zeer gerechtvaardigde klacht. In plaats van zulke gezinnen een kansje te geven er weer wat bovenop te komen, een grooten achterstand te kunnen inhalen, werkt een regeling zooals thans bovendien werkschuwheid in de hand. Zeer ad rem was ook de opmerking van pro. Cleophas (Warmond), dat de werkge legenheid voor de jongeren door de crisis- regelingen zeer sterk wordt ingekrompen. Nog dezer dagen bereikte ons de klacht dat een jonge man, die een gezin wilde stich ten en een boerenbedrijf je had gekocht, ernstig gehandicapt werd, omdat hij geen varkens mocht houden. Niet minder aan dacht verdienden ook de opmerkingen van prof. Cleophas aangaande gemis aan de noodige katholieke solidariteit tusschen werkgevéns en werknemers ten platte- lande". Plan tot bestrijding van werkloosheid onder de jeugd Openstelling van nieuwe tot nu toe ongebruikte werkge legenheid zonder uitstooting der ouderen. De minister van Sociale Zaken heeft aan Gedep. Staten der onderscheidene provin cies geschreven, dat, gelijk dezen colleges bekend is, de werkloosheid in ons land, ook voor de jeugd, een grooten omvang heeft aangenomen. Reeds eenige jaren houdt de Overheid zich met dit vraagstuk bezig en nog in'de jongste troonrede is medegedeeld, dat aan deze aangelegenheid, meer dan gewone aandacht zal worden ge schonken. Onderscheidene vereenigingen, gemeen tebesturen en ook het Rijk hebben in den loop der laatste jaren gedaan wat mogelijk is, om de gevolgen, welke uit deze jeugd werkloosheid voortvloeien zooveel mogelijk te lenigen. Bij de regeering bestaat dan ook grootte waardeering voor hetgeen tot nu toe ten aanzien van de jeugdwerkloosheid is ge daan. Dit neemt evenwel niet weg, dat het vraagstuk steeds moeilijker wordt. Daar door wordt de noodzakelijkheid om naar nieuwe wegen om te zien, welke kunnen worden ingeslagen, om den nood te leni gen, grooter. Nu is, zoo gaat de minister in zijn schrijven verder, eenige maanden geleden een Rijkscommissie in het leven geroepen, die zich meer in het bijzonder met het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd bezig houdt. Deze commis sie, waarvan de minister van Sociale Za ken als voorzitter optreedt, heeft thans een plan ingediend, hetwelk naar alle waar schijnlijkheid aan de jonge werkloozen be langrijke nieuwe mogelijkheden biedt. Het plan beoogt n.L, zonder dat oudere werklieden uit het bedrijfsleven worden gestooten, nieuwe tot nu toe onbenutte werkgelegenheid voor jongeren open te stel len. Voor de verwezenlijking van dit plan is het echter noodig, dat niet alleen het bedrijfsleven, doch ook de geheele over heid medewerkt. Zoowel krachtige mede werking van de provinciale besturen als van de gemeentebesturen is, wil het plan slagen, onontbeerlijk. Ten einde een uiteenzetting te kunnen geven van hetgeen de regeering beoogt, heeft de minister aan Ged. Staten verzocht, een lid uit hun midden te willen aanwijzen tot het bijwonen van een conferentie over de hiervorenbedoelde aangelegenheid. Deze vergadering is heden gehouden in het departement van Sociale Zaken. De Regeerings-politiek Het verslag van he afdeeüngsomderzoek der Rij ksbegroo ting hoofdstuk I is versche nen. Wij willen er hier eenige gedeelten aan ontleen en. Algemeen was men van oordeel, dat de economische toestand van ons land sedert het vorige jaar nog slechter geworden is. In tegenstelling met deze verdere achter uitgang ie Nederland staat het feit, zoo voegden sommige leden hieraan toe, dat in verschillende andere landen zich teekenen van een opgaande conjunctuur vertoonen. In andere landen is de werkloosheid sinds verleden jaar afgenomen. Reeds daaruit blijkt, dat de oorzaken voor een deel, zoo niet voor het grootste deel, te zoeken zou den zijn op het gebied van de binnenland- sche politiek. De door verscheidene leden noodig ge achte verlaging van de productiekosten zou verkregen dienen te worden door een samenstel van wettelijke maatregelen. Devaluatie. Wat dit laatste betreft, de hier aan het woord zijnde leden meenden, hoezeer de bespreking van dit vraagstuk niet bevor derlijk is voor de rust op monetair gebied, dat aan den wensch van den minister-pre sident om over dit voor het geheele econo- misoh beleid zoo uiterst gewichtige punt te zwijgen, niet geheel kan worden voldaan. Sommige dezer leden, waarbij zich eeni ge anderen aansloten, kwamen er met kracht tegen op, dat zij, die voorstanders zijn van devaluatie, door de regeering wor den gediskwalificeerd op een wijze als dat geschied is in de rede van den minister president bij de hervatte behandeling van het bezuinigingsontwerp. Zy wilden nog maals als hun stellige meening uitspreken, dat devaluatie in 's lands belang noodzakelijk is. Vele andere leden kwamen nogmaals te gen deze beschouwingen op, en verklaar den, zonder thans hun argumenten op dit punt te willen herhalen, in devaluatie geen heil te zien. Misschien, zoo meen den sommigen hunner, zou het, achteraf ge zien, goed geweest zijn indien Nederland in 1931 tegelijk met Groot-Brittannië en de Scandinavische landen zijn munt had ge devalueerd. Sedert 1931 is echter op uit gebreide schaal deflatie-politiek gevoerd. Bovendien is er reden om te vreezen, dat een waardevermindering van den gulden door verdere devaluatie van reeds gedeva lueerde vreemde munten gevolgd zou wor den, zoodat alle voordeelen, welke de voor standers meen en te mogen verwachten, in rook zouden opgaan. Overigens werd door deze leden opge merkt, dat het door den minister-president gebezigde woord niet betrekking had op de eerlijke voorstanders van devaluatie. Enkele leden meenden de opmerking niet achterwege te mogen laten, dat maatrege len tegen een verder afvloeien van goud noodzakelijk zijn. Mocht de regeering, zoo- als uit het onlangs van regeeringszijde VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Eerste teeken van ontspanning tusschen Engeland en Italië. Italië wil een divisie uit Lybië terugtrekken. (2de blad). Redevoering van Baldwin in het Britsche Lagerhuis over Engelands Volkenbonds poli tiek. (2de blad). Voorbereidingen voor een* groote veld slag aan het Zuidelijk front van Abessynië. (2de blad). Volgende maand verkiezingen in Enge land. (2de blad). BINNENLAND. Vandaag is op het departement van so ciale zaken een conferentie over een plan om nieuwe werkgelegenheid voor jonge ren open te stellen. (1ste blad). Gistermiddag zijn twee doodelijke onge lukken op onbewaakte overwegen geschied. (lste blad). Twee dooden en een zwaargewonde bij ongelukken op de onbewaakte overwegen bij Kethel en Wyohen. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. elftal voor den wedstrijd tegen Denemarken samengesteld. Hollandsche zege op Watford F.C. De oefenwedstrijd te Den Haag. (3de blad). dienaangaande gesprokene moet worden afgeleid, daartoe geen weg weten, dan zou naar hun meening bij nieuwe aanslagen op den gulden de gouduitvoer stopgezet en dus de gouden standaard losgelaten dienen te worden. Van de huidige goudvoorraad be hoort h.i. niets meer te worden prijsgege ven. Andere leden merkten naar aanleiding hiervan op, dat het niet spreken over deze zaken het beste middel is om de goudschat te beveiligen. Nog steeds de onbewaakte overweg Weer twee dooden JONGETJE GEDOOD, ZIJN VADER GEWOND. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg tusschen Kethel en Schiedam op den Oudendijk een auto door trein 1104, van Rotterdam naar. Amsterdam, gegre pen. Het voertuig werd totaal vernield. Een der inzittenden van den wagen werd gedood; de tweede inzittende kreeg ernsti ge verwondingen. Nader vernemen wy nog: De auto, die toebehoorde aan de destil lateursfirma Van der Valk is in botsing gekomen met den trein, die om 3.07 uit Schiedam naar Den Haag vertrekt. In de auto zaten de heer Klaassen en zijn acht jarig zoontje. De auto werd na de aan rijding ongeveer 200 M. meegesleurd. Het lyk van het jongetje werd 150 M. van den overweg tusschen de rails gevonden. De vader is met een beenbreuk overgebracht naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Schie dam. Onmiddellijk na het ongeval hebben de burgemeester van Kethel en de Commis saris van politie van Schiedam een onder zoek ingesteld. De oorzaak van de aanrij ding is niet bekend. Van de richting waar uit de auto kwam, is het uitzicht op de spoorbaan zeer goed. MAN GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag te omstreeks 2 uur heeft op den onbewaakten overweg in den Teers- dijk onder Wychen een ernstig ongeluk plaats gehad. De boterhandelaar de heer Wikenhagen uit Nijmegen, die met zijn fiets den over weg passeerde, is door den trein uit de richting Nijmegen overreden en vrijwel op slag gedood. De trein ondervond eenige vertraging. Op den onbewaakten overweg aan den Oudedijk tusschen Schiedam en Kethel is Woensdag een vrachtauto door den trein gegrepen en totaal vernield, waarbij de chauffeur ernstig gewond, en diens zoontje gedood werd. De resten van de auto op de plaats van het onaeluk

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1