SUloiGucJi bebóod&ri! ÜIT DE OMGEVING WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER In voltallige vergadering, onder voorzit terschap van burgemeester L. R. Middel- berg, kwam de Raad onzer gemeente op Maandagavond 1.1., in het verbouwde Raadhuis, bijeen. Secretaris de heer C. P. Blaauwhof. De voorzitter opent de vergadering met het voorgeschreven gebed, waarna bij lo ting wordt uitgemaakt, dat de rondvraag zal beginnen bij den heer Lamens. De voorzitter drukt zijn vreugde uit, dat deze vergadering thans gehouden kan wor den in het vernieuwde raadhuis. De ver gaderzaal is practischer ingericht; ieder heeft een ruimere plaats; hij hoopt, dat door deze verbetering nog voor lange toe komst in een behoefte zal zjjn voorzien. Spr. hoopt na deze vergadering de gelegen heid te hebben de heeren het raadhuis te laten bezichtigen. Hierna worden gelezen en onveranderd vmjtgesteld de notulen der vorige verga dering. Naar aanleiding der notulen deelt de voorzitter mede, dat in de algemeene poli tieverordening nader is opgenomen een be paling waarin is vastgelegd, dat bij het pas- seeren van de dorpsbrug het verkeer ko mende uit de Dorpsstraat voorrang heeft. Alle leden kunnen hiermede accoord gaan. Na-klanken van de wethouders verkiezing. De heer Scheer beantwoordt de politieke beschouwingen van de heeren Van Well en Van Duyvenbode van de vorige vergade ring en betoogt, dat hier geen nut heeft uitgebreid op deze zaak in te gaan, want van praten komt praten. De heer Van Well voelt geen behoefte op deze zaak terug te komen, terwijl de heer Van Duyvenbode den heer Scheer tracht duidelijk te maken, dat de kern van deze zaak neerkomt op het feit, dat men den heer Scheer niet als wethouder wenscht. De heer Lamens licht nog nader toe, waarom de heer Scheer niet tot wethou der gekozen is geworden. In een persoon lijk onderhoud met spr. heeft de heer Scheer de herbenoeming van den R.-K. gemeentesecretaris in 't geding gebracht beoogende de verovering van de wethou derszetel. 't Verheugde spr. dan ook dat de heer Blaauwhof met algemeene stem men is benoemd geworden. De heer Duinisveld zegt, dat de heer Scheer thans tevreden kan zijn met de ge dachte, dat de moriaan gewasschen is. Medegedeeld worden de volgende inge komen stukken: Besluit v. Ged Staten be treffende indeeling van de gemeente in stemdistricten. Verzoek van den R.-K. Volksbond en van den Plaatselijken Raad uit het N. V. V. en de S. D. A. P. om de kolentoeslag op de steunuitkeering toe te kennen. De voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken, B. en W. besloten heb ben aan die verzoeken te voldoen; een schrijven van Ged, Staten houdende me- dedeeling, dat voor kennisgeving is aan genomen de instructie van den gemeente ontvanger; besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit, d.d. 15 Mei j.l. betreffende het toekennen van een bouwvoorschot aan de woningbouwver- eeniging „De Goede Woning" Een missive van den voorzitter van het College van Ged. Staten betreffende opmerkingen op de verordening op de heffing besmette lijke ziektegelden. Besloten wordt aan die opmerkingen tegemoet te komen; missive Ged. Staten betreffende opmerkingen op de instructie van den gemeente-secretaris. Besloten wordt de door B. en W. voorge stelde wijzigingen en aanvullingen aan te brengen; schrijven van Ged. Staten hou dende oproeping voor bijwoning openbare zitting, in verband met ingekomen be zwaarschriften tegen het vastgesteld uit breidingsplan. Besloten wordt den burge meester te machtigen deze zitting namens den Raad bij te wonen. Naar aanleiding van de wijziging van de instructie van den secretaris, wordt te vens besloten de secretarie voor het pu bliek open te stellen van des voorm. 9 uur tot 12.30 uur n.m. Medegedeeld worden de ingekomen rap porten van de commissie van onderzoek van de gemeente-rekeningen, van de voor malige gemeenten Zoetermeer en Zegwaart dienst 1934. Uit deze rapporten blijkt, dat het on derzoek tot geen op- of aanmerkingen aan leiding heeft gegeven, weshalve wordt ge adviseerd de bedoelde rekeningen voorloo- pig vast te stellen. Met algemeene stemmen (de wethouders onthielden zich van medestemmen) wordt besloten de voormelde rekeningen voor- loopig vast te stellen. De voorzitter zegt de commissie dank voor haar werkzaamhe den. Behandeling van de begrooting. Wordt ter tafel gebracht de gemeente- begrooting dienst 1936. De voorzitter ver strekt uitvoerige toelichting omtrent den opzet van de begrooting en geeft daarna gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Geen der leden wenscht echter daarvan gebruik te maken, weshal ve wordt overgegaan tot artikelsgewijze behandeling van de begrooting. Besloten wordt het presentiegeld voor de leden van de stembureaux vast te stel len op 5 per dag. De heer Van der Tas stelt voor het sa laris van den 2en ambtenaar ter secreta rie te schrappen. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer Groenewegen zegt de noodzake lijkheid in te zien, dat een inspectie wordt gehouden over alle schoorstenen en nok- leidingen. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. hieraan aandacht- zullen schenken. De heer Glas stelt voor de uitgave voor Burgerwacht te schrappen. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer Smits geeft in overweging voor het zandstrooien scherp zand te gebruiken. Tevens zegt spr., dat het noodzakelijk is dat de assen-van de dorpsbrug op gezette tijden gesmeerd worden. B. en W. zullen hieraan aandacht schenken. Bij de post onderhoud water, informeert de heer Van Straaten of het ook in de be doeling ligt het krooswerk van de vaart langs den Zegwaartscheweg voor rekening van de gemeente doen uitvoeren evenals dat geschiedt voor de vaart langs den Voorn weg. B. en W. zullen met het oog op de te werkstelling van werkloozen aan deze zaak aandacht schenken. Is dat krenkend of niet krenkend? De heer Van der Tas stelt voor de post subsidie bewaarscholen te schrappen. Spr. doet dit voorstel niet om de Roomsch-Ka- tholieken als zoodanig te krenken, doch uit zijn overtuiging, dat de Roomsche belij denis, die op de school wordt voorgehou den en waarmede hij zich principieel niet vereenigen kan, in geen geval mag worden gesteund. De heer Lamens ondersteunt het voor stel van den vorigen spreker, omdat hij ziet in het toekennen van een subsidie een bevoorrechting van het Katholieke volks deel der gemeente waarvan de geloofsover tuiging in lijnrechten strijd is met zijn be lijdenis. De heer Van Straalen zal voor het voor stel van den heer Van der Tas stemmen, omdat slechts één bewaarschool bestaat. Indien ook een protestantsche bewaar school aanwezig zou zijn, dan zou spreker stemmen voor het toekennen van subsidie aan beide bewaarscholen, zooals dit vroe ger is geschied. De heer Smits zegt, dat de heer Van der Tas blijkbaar niet weet, dat ook protes tantsche kinderen die school zoo mogelijk kunnen bezoeken. De heer Groenewegen vindt het stand punt van den heer Van der Tas zeer be nepen, omdat het belang van het voor bereidend onderwijs door hem wordt ge negeerd. De heer Scheer merkt nog op, dat van bevoordeeling geen sprake is, wijl destijds ook een subsidie aan de Protestantsche be waarschool werd gegeven en dat, indien weder een dergelijke bewaarschool zou worden opgericht, zeer zeker geen enkel katholiek tegen het toekennen van subsi die zal stemmen. Na eenige bespreking wordt het voorstel- Van der Tas instemming gebracht en ver worpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor aan neming stemden de heeren Lamens, Van Straalen en Van der Tas. De heer Van der Tas stelt voor de post subsidie harmonivereeniging te schrappen. Dit voorstel, ondersteund door den heer Lamens, wordt eveneens verworpen. Vóór stemden de leden Lamens, Van Straalen en Van der Tas. De heer Roos bevreemdt het, dat geen bedrag voor een subsidie voor kinderfeest is uitgetrokken, wijl door het betrokken comité een verzoek om subsidie zou wor den ingediend. B. en W. zullen eventueel met een voor stel komen. De heer Lamens vestigt de aandacht van B. en W. op de wenschelijkheid van de in stelling van een Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak de aandacht heeft van B. en W. De heer Van Duyvenbode verstrekt den leden toelichting met betrekking tot de uitkeering aan ondersteunden. De heer Scheer zegt, destijds bij de af schaffing. van de zg. nieuwjaarscollecte reeds voorspeld te hebben, dat het bedrag, dat in de plaats daarvan aan het Plaatse lijk Crisiscomité wordt gegeven, wel zal verminderen. De heer Van Duyvenbode zou ook gaar ne zien, dat B. en W. gemachtigd werden een hooger bedrag uit te keeren. Na eenige bespreking terzake wordt het voorstel van den heer Scheer deze post uit te trekken op 400, en de post ondersteuning behoeftigen te verminderen met 225, in stemming gebracht en aan genomen met algemeene stemmen. De heer Scheer geeft nog in overweging de oude collecte weder in te stellen. Verder geeft de heer Scheer in over weging de paardenmarkt te houden in het Laageind en dan het verkeer om te leggen via de Molenstraat. B. en W. zullen hieraan aandacht schen ken. De heer Van der Tas vindt het bgdrag ad 20.voor veeartsenij kundig toezicht veel te hoog. B. en W. zullen dat met den heer Moerkerken van der Meulen bespre ken. De heer Van Straalen wijst op de onbil lijkheid, dat aan de Palensteinschen Polder betaald moet worden voor het onderhoud van den Schenkel weg en Geer weg, terwijl tevens nog weggeld betaald wordt voor den Zegwaartscheweg. De polder ontvangt het vuile water van de gemeente, zonder daarvoor eenige vergoeding te ontvangen. De voorzitter antwoordt, dat het de be doeling van B en W. is met den heer Van Straalen deze zaak te bespreken en daarna eventueel met een voorstel bij den Raad zullen komen. De heer Scheer geeft B. en W. in over- wegu g bij die gelegenheid tevens de aan dacht te schenken aan de bijdrage voor den ZoeteFmeerschen Polder aan den Broekweg. De heer Glas in vóór heffing van perso- neele belasting op progressieven grond slag. De voorzitter antwóordt, dat in de heffing feitelijk al een progressie is opge nomen. Omtrent verschillende posten van uitgaaf en ontvangst werden door den voorzitter de verlangde inlichtingen verstrekt. De aangeboden gemsentebegrooting wordt met algemeene stemmen ongewij zigd vastgesteld. Vastgesteld worden: de verordeningen op de heffing- en invordering van opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting en vermogensbelasting: de besluiten tot vast stelling van het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting (170) (vorig jaar 200) en gemeentefondsbelas ting (75). Eenige reclames hondenbelasting wor den overeenkomstig het advies van B. en W. vastgesteld. Besloten wordt tot wijziging van de be- gn oting, dienst 1935. Besloten wordt B. en W. te machtigen over te gaan tot den verkoop van bouw terrein aan de Molenstraat, waarvoor eerstdaags een aanvraag is te verwach ten. Besloten wordt aan J. van den Bos, veld wachter alhier, opnieuw te verhuren voor den tijd van 3 jaren, te rekenen vanaf 15 Januari 1935 het woonhuis Wijk A no. 76 (Zegwaart) tegen een jaarlijkschen huur prijs van 200. Bij de rondvraag zegt de heer Lamens, dat het rijwielpad langs de Stationsstraat levensgevaarlijk is. Tevens vraagt spr. of B. er W. al overwogen hebben de wegrui ming van de urinoirs. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak inderdaad de aandacht van B. en W. heeft. De heer Glas verzoekt B. en W. het stem pelen door werkloozen te bepalen op 1 maal per dag. B. en W. zullen overwegen of tegen de inwilliging van dit verzoek bezwaren be staan. Bezwaren tegen het Oranjefeest. De heer Roos zegt, dat het laatst gehou den volksfeest meer op een kermis dan op een Oranjefeest geleek; hij verzoekt aan burgemeester het daarheen te leiden, dat de Oranjevereeniging met een ander pro gramma komt en anders een dergelijk feest niet toe te laten. De voorzitter is bereid ter zake zijn meening nogmaals kenbaar te maken, of schoon deze aangelegenheid uitsluitend be hoort tot wat des burgemeester's is. Spr. heeft elk jaar verschillende opmerkingen beluisterd; het avondfeest kan spreker ook niet bekoren. Opdat de orde, rust en vei ligheid meer gewaarborgd waren, heeft spr. getracht in overleg met vooraanstaan de Katholieken en Protestanten hierin wij ziging te brengen, doch tot zijn spijt werd de samenwerking door de Oranjevereeni ging geweigerd. Het doet spr. thans niet aangenaam aan, dat nu gezegd wordt: Burgemeester dan moet u het feest eens veranderen. Spr. ge voelt zich als burgemeester niet geroe pen een feest te organiseeren. Zulks ligt op den weg van diegenen, die gaarne wijzi ging in de feestviering aangebracht zien. Daarom moet het Christelijk gedeelte van de bevolking, die telkens hun bezwaren kenbaar maken de schouders er onder zet ten en niet ieder jaar met critiek voor den dag komen. Spr. hoopt, dat de oprichting van de Oranjevereeniging het begin zal zijn om ook deze zaak in betere banen te krijgen. De taak ten deze van den burge meester is te zorgen voor rust, orde en vei ligheid. De heer Roos stelt de Oranjevereeniging verantwoordelijk, doch zijn bedoeling was den burgemeester te vragen zijn invloed tot verbetering aan te wenden. De heer Smits vraagt of de verstrekking van bussenvleesch spoedig in werking wordt gesteld. De voorzitter antwoordt, dat reeds bussen vleesch aangevraagd zijn. De heer Duinisveld maakt den burge meester een compliment over de inrichting van het Raadhuis. De heer van der Tas verzoekt den bur gemeester als A.-R. burgemeester voortaan de volksfeesten als op Koninginnedag ge houden, te verbieden. De voorzitter antwoordt, dat blijkbaar zijn gehouden betoog langs den heer Van der Tas heengegaan is. Hierna sluiting der vergadering en on der leiding van den Raadsvoorzitter be zichtigden de raadsleden het vernieuwde Raadhuis. DE HAARLEMMERMEER-LIJNEN. Exploitatiekosten 1.105.000, inkomsten 485.000. Uit de commissie die eenigen tijd gele den op initiatief van de Haarlemsche Ka mer van Koophandel is ingesteld om te trachten, de Haarlemmermeer-spoorlijnen te behouden, zijn gisteravond in de ver gadering van de 4Kamer van Koophandel te Haarlem enkele mededeelingen gedaan, die weinig vertrouwen geven in de hand having van deze spoorlijnen. De H.LJ.S.M. heeft voor anderhalf mil- lioen deel in het aandeelen kapitaal en voorts een bedrag van 9,5 mill, geleend aan deze spoorwegmaatshappij. De totale uitgaven der spoorlijnen in de Haarlem- ermeer zijn 1.225.000; daarvan is een be drag van 1.105.000 noodig voor exploita tiekosten. De totale inkomsten zijn 485.000. Mén zal nu nog een poging doen, om het personenvervoer op de lijn Aalsmeer Nieuwersluis te behouden. )rHbld." HILLEGOM Hek vernield. Wederom is gisteren een auto aan de Leidschestraat geslipt. Het hek voor de villa „Nihil sine Deo" moest het ontgelden; ook de auto werd flink gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. „St. Vincentius". Het bestuur van de „St, Vincentius-Vereeniging" der St. Jo- sephkerk doet een beroep op den welda digheidszin der parochianen om een in zameling van kleed in gst ukken, schoeisel enz. Het Brokenhuis is leeg. Boven- en on- derkleeding, manufacturen, levensmidde len en bons daarvoor dat alles is wel kom. Wij vertrouwen, dat het beroep niet vergeefsch zal zijn, daar de nood dringt, HOOGMADE L.T.B, Blijkens in dit blad voorko mende advertentie heeft het bestuur van den L.T.B. op Vrijdagavond een vergade ring belegd, waarop als spreker zal optre den de heer V. Verhoeven, over: Varkens- stamboek. Tevens zal op deze vergadering een uit eenzetting worden gegeven van de maat regelen, welke de regeering genomen heeft voor den steun aan landbouw, vee houders en tuindersbedrijven, in den vorm van toeslag op de loonen. Zij, die van deze materie meer willen weten, doen goed op deze vergadering aan wezig te zijn. KATWIJK Geboren: Antje <L van M. Maat enG. van der Plas Pieter z. van P. van Duy- venvoorde en G. de Vreugd Maartje d. van G. van der Bent en M, van Duyn Neeltje d. van W. van der Plas en W. v. d. Plas Maartje d. van J. van Duyn en A. Kuyt Jaapje d. van C. van Duyven- voorde en M. van Walewijn Maria d. van C. Francken en C. de Vries Marij- tje d van P. Groen en H. Ouwehand Arendje d. van N. Hoek en J. P. Taal Gerrit z. van J. van Duin en G. van Dui venvoorde Arica d. van A. van Rijn en C. Guyt Maarten z. vkn P. Guyt en G. van Duin. Getrouwd: P. van der Plas en W. Jansen H. van Dijk en N. van der Plas J. J. Kroon en C. Sip D. Ouwehand en W Vis J. Varkevisser en A. van der Oever, Overleden: Bastiaan Verdoes 81 j. wednr. van A. van Rijn Levenloos aan gegeven kind van J. de Vreugd en M. v. d. Bent. Vertrokken: M. Ros n. Heemstede P. Heines en echtgenoote naar Rotter dam D. van den Bent en gezin naar IJmuiden G. Verberg en gezin naar Lei den Wed. M. C. WaanBerkman naar Amsterdam W. Kalkman naar Amster dam C. Roodenburg naar Rotterdam D. van Rijswijk en gezin naar Leiden Gevestigd: J. Roelofs, Duinstraat 80 A. van der Plas, Annastraat 18 M. v. Baarle,, van den Piaskade 1 J. Koe voet, Voorstraat 23 J. Hoogenboom en M. Muilwijk, Driepiassen weg 26 A. de Vreugd, Varkevisserstraat. LISSE Groene Kruis. De afdeeling van het „Groene Kruis" hield gisteravond in een der zalen van het hotel „De Witte Zwaan" haar 32ste jaarlijksche algemeene verga dering, met als gewoonlijk geen beste op komst. De voorzitter, de heer dr. Blok, opende met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld, De voorz, bracht hierna het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het ledental met 85 te rugliep, terwijl het aantal donateurs 49 bedraagt. Het magazijn is in goede orde en kon in de aanvragen om verplegingsarti- kelen voldoen en wel-* 828 stuks aan 376 gezinnen en 155 porties ijs aan 57 gezin nen. Van den heer Tissing werd weer een aanvulling voor de linnenkast in dank ontvangen. Zuster Bosman verpleegde 85 gezinnen, 87 patiënten en legde daarvoor 4608 bezoeken af. De rekening gezinsver pleging gaf een nadeelig saldo van ƒ341.53 Het consultatiebureau stond weer onder leiding van dr. v, Brero. Op 1 Januari 1934 waren ingeschreven 99 zuigelingen, in den loop van het jaar werden 136 nieuwe ingeschreven, zoodat 235 kinderen tijdens dit jaar werden gecontroleerd. Hiervan waren er 209 uit Lisse, 17 uit Haarlem mermeer en verder nog enkelen uit omlig gende plaatsen, Er werden op 't bureau 1837 consulten gegeven, terwijl buitendien de zuster 534 huisbezoeken aflegden. On der toezicht der beide zusters waren op 1 Jan. 100 gezinnen met 103 patiënten voor tuberculose behandeld, terwijl 'werden in schreven 7 gezinnen met 12 patiënten. Op 1 Jan. werden in sanatoria verpleegd 70 patiënten, terwijl 5 patiënten, met hoogte- zon werden behandeld. Ontsmet werden drie woningen. Zuster Bosman maakte 795 huisbezoeken en zuster Josepha 579. In de lighal werden verpleegd 25 patiënten met 3119 bezoekdagen. Op verzoek om steun voor den wijkbatedienst werd ƒ100 toe gezegd, waarvan 65 contant. Uit het financieel verslag bleek, dat in de algemene afdeeling de rekening sloot to een bedrag van 2061,95, waaronder een voordeelig saldo van ƒ125,31. Van de ge zinsverpleging to een bedrag van ƒ1409,09 met een tekort van ƒ341.53. De rekening van de t.b.c.-bestrijding sloot tot een be drag van ƒ4330.55, waaronder een tekort van 1352.30, Tot verificateurs werden be noemd de heeren J, Vermey, Jac. King man en S, v. d. Zaal, In het bestuur wer den herkozen de heeren dr. Haase en G, Tromp. De beschrijvingsbrief voor de a.s. vergadering van den Z. H. Bond ging on der de hamer door, terwijl dr. Blok de af deeling Lisse zal vertegenwoordigen. De voorz, schetste de noodzakelijkheid van een toename van het ledental, omdat we een dergelijk instituut niet kunnen mis sen en vooral liet hij uitkomen, dat con tributie-verlaging volstrekt niet kan; het minimum van 1 pioet worden gehand haafd. We kunnen een inrichting als het „Groene Kruis", welke in zoo'n groote be hoefte voorziet, niet op haar inkomsten be knibbelen, integendeel, ieder steune naar vermogen. Aan het gemeentebestuur zal voor de t.b.c.-bestrijding worden gevraagd om de subsidie van 500 op ƒ750 te bren gen. Hierna sluiting. Muzikale rondgang. De R.K. Harmo nie Adolf Kolping" hield gisteravond on der groote belangstelling een muzikale rondgang door het dorp in verband met de „Mica"-week. LEÜVIUIDEN Bijdrage. De opbrengst van het &RO. jubileum bouwfonds in deze gemeente is 57.50. Voor deze tijd zeker een mooi be drag. WARMOND KRO. Dank zij de geweldige activi teit die door de propagandisten van den KRO. is ontwikkeld, is met nog eenige na gekomen giften een totaal bedrag ontvan gen van ƒ208.50. Mica. Meer en meer blijkt dat de „Mica"-week in deze gemeente een groot succes geworden is en, naar ons van be stuurszijde werd medegedeeld, heeft deze beweging zelfs alle verwachtingen over troffen. Dit belooft veel voor de krachtige plaat selijke campagne, die binnenkort een aan vang zal nemen en waarvoor alle nering doenden hedenavond (Woensdag) ter ver gadering zijn uitgenoodigd in hotel de Stad Rome. Wij twijfelen niet, of de koopers zullen de actie van den Middenstand in alle op zichten steunen. ZILK Een mooi succes. Onze plaatsgenoot de heer A. Klinkenberg, slaagde te Den Bosch voor hef politie-diploma met aan- teekening. Geslaagde, die pas 20 jaar oud is, wist reeds op 17-jarigen leeftijd het gewone diploma van dien bond te behalen. Zoowel voor K. als zijp leermeester, den heer Fr. Backes, chef van politie te Noord- wij kerh out, is zulks een fraai succes te noemen. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI 281. Drein die met zijn poiitiepet op met Piet had staan praten had niet bemerkt dat het monster achter hen heen was gegleden'en het kantpor binnen was gegaan. Ze zagen ook niet dat het monster nadat het zijn kop naar binnen had gestoken zoo bleef liggen. 282. Het lichaam van het zeemonster lag dwars over de straat heen en versperde het heele verkeer. Ook de trams konden niet verder rijden. De conducteur riep een ver keersagent te hulp, maar die wilde er niets mee te maken hebben. Zoodoende ontstond er een hoop ruzie.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7