27ste Jaargang WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 No. 8249 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbeh'ing: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 pei kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, b« vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 dit nummeh bestaat uit drie BLADEN. DE TUINBOUW-EXPOR-T In den tuinbouw is licht en donker door een geweven. De steunverhooging voor 1935 is een medevaller geweest en wij ge- looven wel, dat deze in zijn geheel aan den tuinbouw ten goede zal komen, al wor den in vele gevallen door cultuur-tecnni- sche omstandigheden, zooals droogte en misoogst, de richtprijzen gehaald. Immers de Regeering verleent steun voorzoover de verkoopprijzen beneden de richtprijzen blijven. Behalen zij deze richtprijzen, dan is er ook van toeslag geen sprake, want de tuinder heeft in dat geval geen of een gering verlies en hij dient dit geringe ver lies uit zijn reserves te halen. Doch hier is dan vanzelfsprekend de gedachte, dat het geldt voor normale gevallen dus voor goede prijzen in een zich verbeterende con junctuur. Gaan de prijzen naar boven als gevolg van misoogst, dan heeft men met een abnormaliteit te maken, die in deze omstandigheden door de steun moet wor den gedekt, vooral nu ook de meeste re serves zijn opgeteerd en in vele gevallen tot negatieve grootheden zijn vervormd. Zou in gewone tijdsomstandigheden nie mand denken aan regeeringssteun voor oogstrisico's, nu is dit anders. Ook dit risi co moet worden gedekt door het verhoo- gen van de richtprijzen in verhouding tot de stijging der kostprijzen. Onze Regee ring zal vermoedelijk dezen gedachtegang huldigen, wat wil zeggen, dat de verhoo ging van den steun ook met het oogstrisico tot haar volle recht zal komen. Natuurlijk moeten de tuinders er werk van maken; niemand zal ongevraagd te hulp snellen, en zeer zeker niet, wanneer zware finan- cieele zorgen hem kwellen. De schatkist wandelt niet op rozen en de Regeering zal zoo min mogelijk deze schatkist aanspre ken. Krachtige aandrang om de helpende hand te bieden voor den tuinders-misoogst is o.i. dan ook geboden en in die richting is men energiek bezig. „De Tuinderij", het officieele orgaan van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland geeft zijn gewone commentaar op den export van groenten en fruit in September. Dit blad zegt, dat: hoewel de uitvoer naar Duitschland gedurende de maand September nog weer geringer was dan in September van het vorige jaar, toen deze mede door de Duitsohe gebeurtenissen op financieele gebied zeer belangrijk was teruggeloopen, wijzen toch de totaalcijfers van onzen export in vergelijking met het vorige jaar een geringe verbetering aan, hetgeen hoofdzakelijk het gevolg was van een vermeerderden afzet naar Engeland". In September bedroeg de totaalwaarde van onzen tuinbouwexport 2.364.000, in dezelfde maand van 1934 1.598.000 en in de achter ons liggende maand September 1.790.000. Er is dus weer en stijging te constateeren, zij het ook een geringe. Het totaalgewicht van den Septemberuitvoer bedroeg in 1933: 40.393.000 kilo, in 1934: 26.204.000 kilo en nu 29.474.000 kilo. Het gewicht steeg derhalve met 11 pet., de waarde met 12 pet., hetgeen wijst op een kleine verhooging in prijs per eenheid. Dit zijn vergelijkingen met andere crisis jaren. Een dergelijke vergelijking wijst op een iets beteren gang van zaken. Toch blijft men op een noodpeil en dit komt naar voren bij vergelijking van de huidige situa tie met de jaren vóór de crisis. De Septem ber 1935 tuinbouwexport is ten opzichte van 1928 met niet minder dan 74 pot ge daald. Deze export naar Duitschland ver toonde een achteruitgang met 84 pet. De uitvoerwaarde naar Engeland in de afge- loopen maand vertoont bij September 1928 een teruggang van 63 pet. Toch is er een flinke verbetering te zien vergeleken met September 1934 als gevolg van de bijzon dere schaarschte in Engeland, waardoor een gr oo tere vraag werd veroorzaakt, spe ciaal naar vruchtenpulp, tomaten, boonen en fruit. De Tuinderij zegt hieromtrent verder: „deze vermeerdering is natuurlijk verheugend, doch wij vreezen zeer, gezien de bijzondere oorzaken, die daartoe hebben geleid, dat deze verbetering van onzen ex port naar Engeland niet als een begin van herstel mag worden beschouwd". Hieronder geven wij den gemiddelden September-prijs voor tomalen. Voor 1935 bedroeg deze 558 per 10.000 kilo tegen 379 in 1934 en ƒ601 in 1933. In Septem ber 1926 bedroeg dit gemiddelde 1.402 waaruit de drastische prijsdaling kan wor den opgemaakt. Druiven deden gemiddeld ƒ2.118 per 10.000 kilo tegen ƒ2.415 in 1934 en 5.400 in September 1926. De hoeveel heid export van druiven maakte in de af- geloopen maand geen slecht figuur, doch de financieele uitkomsten waren bedroe vend. EEN TEKORT OP DE „FLORA" 1935 VERLIES VAN ONGEVEER f 25.000 Waarborgfonds rr.oet worden aangesproken In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Haar lem heeft de voorzitter van de afdeeling grootbedrijf, baron Van Hardenbroek, bij de bespreking van de uit te keeren subsi dies, de verrassende mededeeling gedaan, dat de Kamer voorzichtig met haar finan ciën moet zijn, want dat zij ook in het ver lies van de „Flora 1935" zal moeten bijdra gen en wel vermoedelijk een bedrag van 1000. Tot nu toe was er niets van een verlies van de internationale bloemententoonstel ling te Heemstede bekend, zoodat de mede deeling als een bom in de Kamer van Koophandel viel. Bij informatie bleek, dat er inderdaad een verlies is, maar dat het juiste cijfer nog niet vaststaat en dat het bureau van de Kamer van Koophandel nog geen mede deeling heeft ontvangen over het aandeel, dat de Kamer, door haar deelneming in het waarborgfonds, zal moeten dragen. Indien de Kamer van Koophandel te Haarlem inderdaad voor ongeveer 1000 in dit verlies zal moeten deelnemen het juiste bedrag zal nog moeten worden vast gesteld zou dat zijn ongeveer 40% van haar waarborgsom. Volgens deze bereke ning zou het totale verlies van de „Flora" 40.000 zijn. Van andere zijde vernamen wij echter, dat het tekort 25.000 zou bedragen. Geruchten, dat er sprake zou zijn van onregelmatigheden worden zeer beslist tegengesproken. Het tekort is ontstaan door verschillen de omstandigheden. De verkoop der ge bouwen zou zeer tegengevallen zijn. De re- keningenstroom, verhoogd met een aantal „bijrekeningen" was veel grooter dan men begroot had. Van dit belangrijke tekort heeft vrijwel niemand eenig vermoeden gehad. De resul taten der Flora waren alleszins bevredi gend, men boekte véél meer bezoekers dan verwacht werd en men wekte de gerecht vaardigde verwachting, dat er goede zaken gemaakt waren. Het slot der Flora was grandioos en stond in het teeken van blijd schap, niet alleen over het moreele slagen der expositie, maar ook over het finan- tieele slagen, al konden natuurlijk geen cijfens genoemd worden. Van officieele zijde is nog geen rapport verschenen, wel staat vast, dat er een groot tekort is en dat de deelnemers in het ga rantiefonds moeten worden aangesproken. Aan de Kamer van Koophandel zou dan ook nog geen officieel cijfer zijn gegeven. Wij hopen, dat in deze onaangename zaak, die de heerlijke en onvergetelijke herinnering aan de Flora ongetwijfeld zou overschaduwen, ten spoedigste officieel licht zal komen. De publicatie van cijfers mag niet langer uitblijven! Vermelden wij tenslotte nog, dat in to taal voor 102.300 in het waarborgfonds is ingeschreven. De Kamer van Koophandel te Haarlem en Omstreken is garant met 2.500 (plus een schenking van 500); voorts stortten in het fonds de provincie Noord-Holland 45.000. Zuid-Holland 20.000, Friesland 5.000, gemeente Haar lem 10.000, gemeente Heemstede 10.000, Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam 2.500. Rotterdam 2.000, 's-Gravenhage f 1.000, RjjnlandteLei- d e n 1.000, Noord-Holland's Noorder kwartier te Alkmaar 500, de Twentsche Bank te Haarlem 2.500 en de Haarlem- sche Hypotheekbank te Haarlem 300. Naar wij intusschen vernemen bedraagt het tekort inderdaad ongeveer 25.000, waarbij nog enkele rekeningen moeten worden afgesloten. Er zou dus 1/4 gedeel te van het garantiefonds moeten worden aangesproken, maar dit is nog geenszins zeker, omdat gezocht wordt naar een an deren weg om het tekort geheel of gedeel telijk te kunnen dekken. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAfiBLAO ADVERTEEREN Tariefsverlaging bij de P,T.T. dienst De directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme, heeft ons in de gelegenheid ge steld kennis te nemen van verschillende tariefsverlagingen, waaromtrent reeds een besluit is gevallen. Deze verlagingen zullen plaats hebben op 1 November a.s. Zulk een verlaging zei- de de heer Damme geeft in het begin steeds een terugslag op de ontvangsten. Aangenomen mag worden, dat met 1 Ja nuari de verlagingen bij het publiek vol doende bekend zullen zijn en meer gebruik van de betreffende diensten zal worden gemaakt. Buiten hetgeen hieronder volgen zal, is met de Ned. Spoorwegen overleg gaande inzake het tarief van postpakketten. De be doeling is de concurrentie te doen beëin digen en daarmede verspilling van krach ten. Een en ander kan leiden tot tariefs verlaging, vooral voor de kleinste pakket ten. Intusschen wordt met doorvoering van de hieronder volgende verlagingen an derhalf millioen prijsgegeven. In de toekomst zal nog verder moeten worden gegaan, zeide de heer Damme ons. Immers briefport, telegraaf- en telefoontarieven liggen nog steeds hooger, dan in landen, waar devaluatie is toegepast. Ook aan de luchtpost wordt gedacht. Wanneer die zich blijft ontwikkelen op deze manier, kan er een oogenblik komen, dat men het natuur lijk gaat achten dat alle post per vliegtuig naar Indië gaat, zoodat iedereen daarvan gebruik kan maken. Maar dan moet men natuurlijk tot geheel andere tarieven ko men. Dit hangt ook samen met de ontwik keling der K.L.M. De maatschappij kan thans niet veel méér bergen, dan reeds ver voerd wordt. Het beschikbaar komen van meer ruimte behoeft -echter geen jaren te duren. Het is niet ondenkbaar, dat in den loop van 1937 er reeds iets meer te berei ken is. Omtrent het voorgestelde inzake de tarie ven kan het volgende worden medege deeld: De nieuwe tariefsverlagingen zijn: le. port voor nieuwsbladen en periodie ken. Aangezien een algeheele tariefeherzie ning op dit punt niet mogelijk is, zullen, ten einde de groote postgebruikers tege moet te komen, aan die verzenders, die ge regeld belangrijke hoeveelheden periodie ken aan den postdienst toevertrouwen, kor tingen worden verleend. 2e. buitenlandsche telegramtarieven. Hierbij is de Nederlandsche dienst in het algemeen gebonden aan de desbetreffende internationale bepalingen. Eenige vrijheid bestaat t.o.v. het minimum tarief voor tele grammen in het Europeesch verkeer. Dit bedraagt thans 75 cent en zal worden be paald op 50 cent. 3e. recht wegens telegramadressen. Het recht wegens telegramadressen het welk in de oorlogsjaren op 60.werd gebracht en sinds 1 Jan, 1933 ƒ24.per jaar bedraagt is toch nog aanzienlijk hoo ger dan in de meeste andere landen; uit handelskringen is dan ook al meermalen op verdere verlaging aangedrongen. Dit recht wordt met ingang van 1 Januari 1936 op 12.gesteld. 4e. Tariefeverlaging voor interlocale ge sprekken. Bij de invoering van de tariefsverlaging op 1 October 1934 is het tarief voor ge- sprekken in de 3e zone (afstanden van 15 j 35 K.M.) vergeleken met de le en 2e zone niet evenredig verlaagd kunnen I worden om de daaraan verbonden gelde- I lijke offers. De sprong van 12 cent (in de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone zal thans worden verkleind door invoering van een tussch en tarief voor afstanden van 15 25 K.M. De tariefechaal wordt dus: i voor de le zone t/m 10 K.M.) 6 cent voor de 2e zone (10 t/m 15 K.M.) 12 cent 1 voor de 3e zone (15 t/m 25 K.M. 20 oent (nieuw) voor de 4e zone (25 t/m 35 K.M. 30 cent voor de 5e zone (meer dan 35 K.M.) 40 oent 70 pet. van het verkeer in de tegenwoor dige 3e zone valt binnen den afstand van 15 t/m 25 K.M. 5e. entreegeld bij telefoonaansluiting, j Het entreegeld voor nieuwe telefoon- abonné's, is laatstelijk bepaald op f 12.50. Ook dit bedrag blijkt nog meermalen een belemmering te vormen voor de aanschaf fing van dit, feitelijk voor een ieder wen- schelijke, verkeersmiddeL Het bedrag zal daarom opnieuw verlaagd worden en vastgesteld worden op 6. 6e. extra vergoeding voor tafel toestel. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Sir Samuel Hoare, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, legt een verkla ring af in het Lagerhuis. Mussolini's eischen inzake Abessynië. Van het front in Abessynië weinig nieuws. (2de blad). BINNENLAND. Een tekort op de „Flora" 1935 (1ste blad). De eerste Wegverkeersdag. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Voetbaltournooi op de Olympische Spelen te Berlijn. (3de blad). ZeerEerw. Heer G. Th. van der Meer, benoemd tot Pastoor te Nootdorp. Voor het gebruik van een tafeltelefoon toestel is in de Rijksnetten een extraver goeding verschuldigd van 3.per jaar, in verband met de daaraan verbonden hoo- gere onderhoudskosten. Daar echter het tafeltoestel meer en meer het normale toe stel wordt komt hoe langer hoe sterker de wensch naar voren de extra vergoeding te laten vervallen. Aangezien echter bij algeheele afschaf fing van deze vergoeding het aantal aan vragen om tafeltoestellen waarschijnlijk te groot zóu worden, zal de extravergoeding alleen worden afgeschaft in de automati sche netten. 1) Door de voortgaande auto matiseering komt de extravergoeding dan geleidelijk geheel te vervallen. 7e. verhooging grondabonnement bij uit breiding van het aantal aansluitingen. Het grondabonnement voor een telefoon aansluiting is hooger naar mate het net méér aansluitingen heeft. Bij overschrij ding van de grens tusschen twee klassen, worden derhalve de kosten voor de abon nè's hooger. In afwachting van een nadere regeling, zal de bedoelde verhooging voor de daarvoor in 1936 in aanmerking komen de netten niet worden geheven. 8e. verlaging in het radiotelefoonver- keer dat via Londen wordt afgewikkeld. Met de Engelsche administratie wordt overleg gepleegd om te komen tot verla ging van de via Londen gevoerde radio- telefoongesprekken. Gedeeltelijk is reeds overeenstemming bereikt omtrent een zeer belangrijke verlaging, o.a. in het verkeer met Australië, Britsch-Indië en Z.-Afrika, waarmede de tarieven op een nog nader te bepalen datum zullen worden als hieron der aangegeven: thans nieuw Maandag t.m. Vrijdag 60.33.75 Zaterdag „41.25 22.50 In het radiotlefoonverkeer met Noord- Amerika, waarvan reeds eerder het tarief verlaagd werd, zal nog een verlaging van 3.75 worden toegepast. 9e. radiotelefoonverkeer met Ned. Indië. Om het gebruik van abonnementsge sprekken aan te moedigen, is in overleg met de Indische administratie besloten de bezwarende voorwaarde dat de minimum duur van een abonnementsgesprek 6 minu ten bedraagt, te doen vervallen. Eveneens wordt de verplichting om regelmatig we kelijks te spreken gewijzigd in een mini mum aantal gesprekken per kwartaal (eventueel, rekening houdend met sei- zoendrukte of vacantieslapte, het dubbele cijfer per halfjaar). De regeling wordt dan: Reductie 10 pet., thans 1 gesprek per week, nieuw 10 gesprekken per kwartaal; 15 pet. 2 gesprekken per week, 20 gesprek ken per kwartaal; 20 pet., 3 gesprekken per week, 30 gesprekken per kwartaal; 25 pet. 4 gesprekken per week, 40 gesprek ken per kwartaaL 10e. tariefsverlaging in het telegramver keer met Ned. Indië. Deze verlaging werd voor handels- en industriekringen dermate van belang ge acht,dat deze reeds onmiddellijk nadat daarover overeenstemming was bereikt, werd ingevoerd, n.l. op 1 October j.l. Zoo als bekend bedraagt de tariefsverlaging hier 50 cent per woord, zijnde 25 pet. BJNMRNI. A ND 1) Hierbij is niet over 't hoofd te zien, dat aan vervanging op verzoek van den gebruiker van een aanwezig toestel door een ander kosten verbonden zijn (ƒ5. voor eens). DE NEDERLANDSCHE BANK. Verdere goudtoevloeiing. Een gunstige weekstaat van de Nederlandsche Bank. De nieuwe weekstaat van de Nederland sche Bank toont aan, dat de goudvoorraad door aankoop in het buitenland met bijna 9 millioen is gestegen. Tegelijkertijd heeft de ontspanning van de geldmarkt tot ge volg gehad, dat zoowel beleeningen als dis conteeringen een teruggang te zien geven van tezamen 18.5 millioen. De gouddek king van <!e totale direct opeischbare ver plichtingen bedraagt thans 69 pet tegen 67.1 pet. v.w. INTERNATIONAAL LANDBOUWCOMITé Dr. van Rijn tot vice-voorzitter benoemd. Het Internationale Landbouwcomité te Rome heeft gisteren onder voorzitterschap van Acerbo vergaderd en den Nederlan der, dr. J. J. L. van Rijn, die sedert 1921 gedelegeerde van Nederland is bij het In ternationale Landbouwinstituut, tot vice- voorzitter benoemd. PRIJS TAXEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscontract is voor de volgende week bepaald, op 6 1/2 ct. per liter, eventueel verhoogd met pre mie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 1/2 ct. per liter. NA EEN BETOOGING TE DEN HAAG. Het Haagsche raadslid mr. dr. W. M. Westerman heeft tot B. en W. vragen ge richt betreffende het feit, dat het bestuur van het gemengd bedrijf Haagsche Tram weg-Maatschappij de groote autobusremise van dit bedrijf voor een sociaal-democra tische massademonstratie tegen het fascis me beschikbaar heeft gesteld. Hij vroeg o.m., of B. en W. niet van oordeel waren, dat het (nog afgezien van de omstandig heid, dat vergaderingen die in een scherpen aanval op 'n mogendheid, waarmed de Ned. Reg. vriendschappelijke betrekkingen on derhoudt ontaarden, in het algemeen on- gewenscht zijn) geen aanbeveling ver dient, dat de H T. M. als semi-overheids- bedrijf haar gebouwen voor dergelijke doeleinden verhuurt. B. en W. hebben daarop geantwoord, dat zij geen aanleiding gevonden hebben om hun (indirecten) invloed bij de H. T. M. aan te wenden, opdat deze vennootschap haar autobusremise niet zou afstaan voor de demonstratie. Zij zouden niet anders ge handeld hebben, wanneer zij hadden voor zien, dat deze demonstratie, gericht tegen I het fascistisch regeeringsstelsel, gelijk dit i door de Nationaal-Socialistische Beweging hier te lande wordt voorgestaan, zich ook I zou aansluiten bij de afkeuring, door den vertegenwoordiger der Nederlandsche re geering uitgesproken over het optreden van een in fascistischen zin bestuurde vreemde mogendheid in strijd met het Vol kenbondsverdrag. Het echtpaar Visser-Hooft terug van de Karakorum-expeditie. Met het Italiaansche motorschip „Victo ria", komende van Bombay zijn gistermor gen te Genua dr. Ph. C. Visser en mevr. Visser-Hooft van hun vierde Karakorum- expeditie teruggekeerd. De heer en mevrouw Visser zullen na eenkon, verblijf te Florenc en te Lugano in het begin van de volgende week naar Nederland doorreizen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1