DINSDAG 22 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 INGEZONDEN STUKKEN LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap "van den heer Wim Bleijs hield de Leidschen- darasche K.J.M.V. hare wekelijksche ont wikkelingsavond. Na opening met den K.J.M.V.-groet en een hartelijke en kernachtig openings woord van den voorzitter, waarin hij har telijk welkom heette den inleider van de zen avond, den weleerw. heer J. Kars- kens, verkreeg deze het woord. In een heerlijke en gloedvolle rede zette zijneerw. zijn onderwerp „Religieuze Kunst en Kerkbouw" uiteen. Zoo duidelijk doet spre ker uitkomen, hoe religieuze kunst niet altijd kerkelijke kunst is en hoe de Kerk wel degelijk onderscheid maakt tusschen religieuze en kerkelijke kunst, wat met schitterende en mooie voorbeelden wordt aangetoond. Voor den kunstenaar, aldus spreker moet de kerkelijke liturgie de leiddraad zijn bij zijn kunst, waarbij 3 kenmerken vooral tot uiting moeten ko men en een vereischte zijn en wel, de li turgie moet waar en schoon zijn en getui gen van gemeenschapszin. Nader toont hij aan, wat de kunstenaar in acht moet ne men bij het maken b.v. van een kruisbeeld of een Mariabeeld, enz. Kerkenbouw, al dus besluit spreker is niet allen een ma- terieele, is niet alleen het werk van archi tecten, kerkenbouw is het werk van allen, wij hebben allen te bouwen aan onze eigen kerk in onze ziel en wij moeten zorgen, dat deze kerk, dat deze tempel waar en schoon is en getuigt van gemeenschapszin en gebouwd aan de hand van de kerke lijke liturgie. Laten wij dus allen Kerk bouwers zijn naar het voorbeeld van Christus. Enkele vragen worden naar genoegen door spreker beantwoord. Na enkele mededeelingen betreffende de vereeniging en enkele toelichtingen en een dankwoord aan den eerw. spreker, sloot de voorzitter deze mooie en welge slaagde bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. R. K. E.H.B.O. „St. Lucas". Donder dag 24 October a.s. zal in het R. K. Ver- eenigingsgebouw een bijeenkomst belegd worden voor de deelnemers aan den nieu wen cursus in E.H.B.O. Aanvang 8 uur. Als voornaamste agendapunt staat het vaststellen van den cursusavond. Het be stuur vertrouwt, dat alle deelnemers aan wezig zullen zijn. Mochten er eventueel nog meerdere dames of heeren zijn, die wenschen deel te nemen aan dezen cursus, dan worden ook zij bij deze beleefd uit- genoodigd voor deze bijeenkomst. Inbraak. Zondag is ingebroken in de tent aan den Broekweg. De dieven zijn door verbreking binnen gekomen en heb ben o.m. tabak en sigaren, etc. medegeno men. De politie heeft de zaak in onder zoek. OEGSTGEEST. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Gisteravond mocht de fancy-fair zich we derom in een bijzonder groote belangstel ling verheugen. Er heerschte den ganschen avond dan ook een zeer opgewekt stem ming. Tegen het middernachtelijk uur nam de voorzitter van den Bond het woord om allen te bedanken die aan 't slagen dezen actie him medewerking gaven. Op de eerste plaats aan het comité dat geen zor gen en moeite heeft ontzien en vele be zwaren heeft getrotseerd. Voorts aan het gemeentebestuur dat bij de opening wilde tegenwoordig zijn, aan de Harmonie „Triumph" voor hare belanglooze mede werking, aan de Leidsche Courant voor haar propaganda, aan de milde gevers en ten slotte aan de bezoekers. Spreker beval het bezoeken der kinderuitvoering Woens dag ten zeerste aan. Vermelden we, dat Woensdag vanaf twaalf tot één uur gelegenheid is voor plaatsbespreking en er ook nog toegangs bewijzen verkrijgbaar zijn. St. Jozefgezellen-Vereeniging. De le den worden herinnerd aan de Jaarfeestvie ring van as. Zondag. Noodzakelijk is het daarom, dat Donderdag de verplichte ver gadering door allen wordt bijgewoond. De zeereerw. Pater Kuyt zal dan spreken. NOORD'WIJ KERHOUT. Geslaagd. Te 's-Hertogenbosch slaag den voor het politie-diploma van den R. K. Politiebond „St. Michaël" de heeren C. Verwer en D. Waaning, terwijl de heer A. Klinkenberg het diploma met aanteekening (met lof) verwierf. De geslaagden geno ten htm opleiding bij den chef van politie alhier. VOORSCHOTEN. Hanze. De R.-K. middenstandsvereeni- ging „De Hanze" vergaderde gisteravond in het R.-K. Vereenigingsgebouw onder lei ding van den heer G. Schrama, voorzit ter der afdeeling. Met een woord van wel kom opende de voorzitter deze bijeenkomst waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastge steld. Na behandeling der ingekomen stuk ken, kwam de agenda voor de aanstaande vergadering van den Centralen Raad in behandeling en werd vastgesteld het pro gramma voor den as. winter. Besloten werd in de maanden NovemberFebruari te ver gaderen op den 2en Maandag van iedere maand. De heer W. Oosterlaan werd benoemd tot afgevaardigde naar den Centralen Raad te houden op Donderdag 24 October te Haag en tot plaatsvervanger de heer P. van der Werf. De heer W. Zoetemelk werd benoemd tot lid der commissie van de Jeugdwerkloozen. Bij de rondvraag wer den nog verschillende zaken besproken, .waarna de vergadering werd gesloten. TER-AAR. De steun ui tkee ring. Dezer dagen heeft de Centrale Veiling een Voorschotuitkeermg ontvangen ten behoeve van vijf en dertig duizend gulden. Daar ditmaai uitsluitend toeslag gegeven wordt op augurken, is voor vele tuinders deze uitkeering een teleurstelling, want van de 450 leden komen er 150 leden niet in aanmerking. Het Bestuur van de Veiling heeft op nieuw een adres gericht aan den Minister van Landbouw en Visscherij, waarin zij verzoekt een spoedige uitkeering op snij boon en, peulen en doperwten. Aan den hand van officieele cijfers heeft het Be stuur den Minister gewezen op de belang rijke teelt van snijboonen in deze streek, wat het hoofdproduct vormt, en hoe treu rig slecht de opbrengst van dit artikel is geweest. Ook de L.T.B. en de C.B.T.B. hebben hun hoofdbesturen om medewerking ge vraagd, om een spoedige toeslag te ver krijgen op voornoemde producten, daar bij vele tuinders den nood ten toppunt is ge stegen. In verband met der. grooten nood heeft de Veiling den meesten spoed gezet aan de uitwerking van deze uitkeering. A.s. Don derdag zal uitbetaling plaats hebben voor de tuinders in de omgeving van de Veiling en Zaterdag voor de leden te De Kwakel. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Kloosterjubileum. In het St. Joseph-gesticht herdachten de Eerw Zuster Felicitas en de Eerw. Zuster Maria Albertina haar zilveren klooster- feest. Zaterdag werd het feest kerkelijk herdacht, terwijl gisteren onder veel be langstelling van de bewoners van het ge sticht de verdere feestviering plaats had. BOSKOOP. Pastoor sb enoemin g. Z.D.H. de Kapittel-Vikaris heeft benoemd tot pastoor dezer parochie de zeereerw. heer A. J. M. van Meeuwen, thans pastoor te Heiloo. Pastoor Van Meeuwen werd ge boren in 1875, priester gewijd in 1901. Ge- ruimen tijd was zijneerw. kapelaan aan de Mon Père-kerk te Leiden. Na pastoor te zijn geweest te Anna Paulowna, volgde in 1923 zijn benoeming tot pastoor te Heiloo. NIEUWKOOP. Ambulance voor Abessynië. In de vo rige week deelden wij mede, dat in deze gemeente zich Lad gevormd een comité voor het inzamelen van een geldelijke bij drage, ingevolge oproep van het Neder- landsche Roode Kruis, voor het zenden van een eigen ambulance naar Abessynië, ten einde op deze wijze een steentje bij te dragen aan het edel doel om het lijden der gewonden en zieke strijders in Oost-Afrika althans eenigermate te lenigen. Zaterdag j.l. is nu door verschillende per sonen aan de huizen van de ingezetenen door middel van een bus, voorzien van een roode kruis-band, gecollecteerd, wat de niet onaanzienlijke som heeft opgeleverd van 85.28. Voor andere plaatsen ter navolging. Conferentie Sint Petrus van de Sint Vincentius Vereeniging te Leiden. Geachte Weldoener, Nog dankbaar voor de genoten steun van het vorige jaar, komen wij nogmaals tot U met onze bede om hulp. De algemeene toestand van depressie houdt nog steeds aan, de gevolgen zijn on rustbarend, en de armen vervallen steeds dieper tot het zoo noodlottige pauperisme. Weer staat de winter voor de deur en wat zal deze brengen, voorwaar donker ziet het er voor zeer velen uit. Ook onze vereeniging, die toch altijd zoo bereidwil lig heeft willen helpen, en het nu niet meer zal kunnen doen. De aanvragen om steun komen in steeds grooter aantal bin nen en onze kasreeds lang is de bo dem zichtbaar, en nog steeds geven wij, hopende op uwe hulp Nogmaals doen wij dan ook een beroep op uwe weldadigheid, wetende en ver trouwende dat de parochianen van St. Pe trus ons niet willen en zullen teleurstel len. Ook indien U het zwaar zal vallen zult U ons niet zonder een bijdrage weg zenden. Gods oneindige goedheid zal U zeker beter beloonen dan wij U ooit zul len kunnen doen. Wij rekenen op U! Hoogachtend, Het Bestuur der Conferentie „St. Petrus". Giro 256154. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. VERMISTE POSTZEGELS. De brievenbesteller Tj. S. uit Leiden heeft zich te verantwoorden gehad wegens verduistering van een aantal postzegels, die hij in zijn functie van besteller aan het postkantoor te Leiden onder zich had. ALs getuige in deze zaak werd o.m. ge hoord de heer E., directeur van het post kantoor te Leiden, die verklaarde, dat S. plaatsvervanger hoofdbesteller was, en als zoodanig een nas onder zich had. i Volgens get. is het den beambte niet geoorloofd onderling zegels te ruilen. Wel is het gebruik, dat zij van elkander zegels koopen. De hoofdbesteller van der S. van het Leidsche postkantoor, verklaarde dat de hoofdbesteller de beschikking heeft over de kas. Ook de waarnemer heeft een kas. Ge tuige heeft dezen zomer van S. zegels ge leend, die hij verrekende met een voor schot dat deze van hem had ontvangen. Getuige moest toegeven, dat de transactie niet geoorloofd was. Verdachte zeide, dat een ruiling als hier plaats vond, meermalen voorkwam. Hij meende, dat het moeilijk was om van der S., die boven hem stond, een dienst te wei geren. Mr. Cohen Vervaert, die het O.M. waar nam, zeide dat hier van verduistering van gelden door verdachte niets is gebleken. Evenwel heeft verdachte de reglementen overtreden en is hetgeen hij deed in strijd met art. 359 W. v. S. De officier eischte tegen verdachte een geldboete van 75.subs. 75 dagen, als mede een voorw. gevangenisstraf van 8 maanden met drie jaar proeftijd. Uitspraak 5 Nov. a.s. Spr. achtte de vier ten laste gelegde fei ten bewezen en concludeerde tot veroor deeling van verd. tot een geldboete van 100 subs. 100 dagen hechtenis, alsmede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 9 maanden met 3 jaar proeftijd. Mr. H. R. Goudsmit uit Leiden, betoog de dat men hier te doen heeft met een ambtelijke slordigheid en dat van een straf bare uitlokking tot verduistering niets is gebleken. Ook de andere ten laste gelegde feiten achtte spr. geenszins bewezen en hij concludeerde derhalve tot vrijspraak. Uitspraak op 5 Nov. as. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. 2e helft Octobei. In den bloemtuin. Wij gaan voort met het gereedmaken van onzen tuin met 't oog op den voorjaarsbloei. Behalve de bol- en knolgewassen zijn er nog vele planten die ons vroeg in het voorjaar met haar bloe men verheugen en de komst der lente aan kondigen. Het best bekend en het meest verspreid zijn wel de Vergeet-mij-nietjes, met haar vele verscheidenheden waaronder met prachtig donkerblauwe bolemojes. 't Zijn inderdaad dankbare voorjaarsbloeisters. Daarnaast vermelden wij de Silene pendula, die echter niet altoos evengoed de winter door komt. Daarom plant men ze bet best op een beschut plekje van den tuin en be dekt ze gedurende strenge winters met wat bladriet. Muurbloemen behooren ook als vast nummer op 't programma van den voorjaarstuin. Het zijn dankbare planten, die met haar heerlijk riekende bloemtros sen werkelijk een plaatsje verdienen. Niet vergeten mogen we de grootbloemige Vio len, die gewoonlijk door het publiek met den uitheemschen naam „pensées" worden aan geduid. Prachtige kleuren treft men onder deze Violen aan en de bloemen hebben een reusachtige afmeting bereikt, zoodat zij aan de strengste eischen kunnen voldoen. De Madeliefjes verdienen meerdere waardee ring, dan zij tot heden nog bij velen ge nieten: ook als voorjaarsplant. Voorzich tigheidshalve kan men de perken 's winters luchtig met wat riet dekken; dit is niet kwaad, want de nieuwe verscheidenheden zijn niet zoo volkomen winterhard als dit met de oorspronkelijke madeliefjes het ge val is. Onder de vaste of volle grondsplanten is ook veel, dat voor ons doel geschikt is. Allereerst de bekende dubbelbloemige Ara bis Alpina fl. pl. In 't voorjaar is deze plant als met een laken overdekt van de massa witte bloempjes, die haast geen blaadje vrijlaten. De gevuld bloemige variëteit heeft het groote voordeel boven haar en- kelbloemige zuster, dat de bloei veel lan ger aanhoudt, zoodat zij de meeste aanbe veling verdient. Dan hebben we de Gras- anjers en de z.g. Pek-anjer, die men niet zooveel meer ziet; toch is deze mooi, niet tegenstaande zij tot de oude planten gere kend kan worden. Dankbare planten zijn ook de versohillende Primula soorten, zoo als Pr.veris, acaulis, elatior, Auricula en officinalis. Sommige zijn ook in ons land, inheemsch, maar werden door de kweekers in cultuur genomen en verbeterd. De witte Scheefbloem (Iberos Sempervirens) en het gele Schildzaad zijn in het voorjaar ook mooi, als tallooze bloempjes de planten overdekken. Zeer aardig is een samenplan- ting van twee of meer gewassen op één perk of in één groep, vooral bolgewassen en overjarige of éénjarige planten, voldoen goed samen. Zoo verkrijgt men een mooi kleur effect, door tussohen de blauwe Ver- geet-mij-Nietjes witte, roode of gele tul pen te planten. Of de witte Arabis te ver mengen met rose, roode of gele tulpen. Der gelijke combinaties zijn er meer te maken en voldoen in 't algemeen goed. We heb ben nu keus genoeg en kunnen dus, ook voor den voorjaarsbloei, in onzen tuin de meest mogelijke afwisseling aanbrengen. Voor de keuken. Een kort praatje over 't brood. Hoewel dit meestal van den bak ker wordt betrokken, dus niet in de keu ken wordt bereid, mag het de huisvrouw niet onverschillig zijn welk brood zij aan de leden van haar gezin voorzet. Te veel nog wordt uitsluitend het mooi uitziende wit brood gebruikt. Dit is een zeer eenzij dig voedsel. Het graan, waarvan het brood wordt bereidt, bestaat uit verschillende lagen. Wat doet nu de moderne maalderij, om aan 't verlangen van de gebruikers, die sneeuwwit meel, en mooi wit brood wen schen, te voldoen? Ten eerste wordt de kiem verwijderd; deze is oliehoudend en kan, indien het graan lang bewaard wordt, ranzig worden. Voorts worden de beide buitenste lagen, die niet wit zijn (cellulo- sebruin en aleuronlaag) met de zemelen afgescheiden. Dan blijft alleen de eigen lijke kern van wit meel over; deze bestaat hoofdzakelijk uit stijfsel, welke in het or ganisme tot vorming van warmte en vet en vleesch gebruikt wordt. Alle belangrijke zouten, vitaminen en eiwitstoffen ontbre ken er in. Alles hangt af van het zoogenaamde uitmalen, d.w.z. van het percentage van fijnmeel, zemelen en grofste bolsters, die na het reinigen overblijven. Volkoren meel soorten zijn het best. Prof. dr. A. Scheunert verklaart: „Meelsoorten die 75 pet. utihalen (75 pet. van het oorspronkelijke graan zijn tot meel geworden) zijn in waarde vermin - derd, en in roggemeel, dat tot 75 pet. en tarwemeel, dat tot 60 pet, uitgemalen is, kon bij de proef met duiven geen anti neu rotisch vitamine meer gevonden worden". Voor het brood geldt nu hetzelfde als voor de meelsoorten. In het volkorenbrood zijn nog alle vitaminen van het graan aan wezig,* wittebrood uit 60 pet. meel en rog gebrood uit 65 pot. meel waarborgen geen beschermende werking meer. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Oct. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie f 0.601.90, kroten f 0.801.40, komkommers f 3.90, bloem kool I f 3.1010.20, bloemkool II f 1.50 5.00, wittekool f 3.8010.60, roodekool f 2.3013.20, savoyekool f 2.7013.90, Groenekool f 0.607.40, meloenen f 34, pieterselie f 1.001.40, prei f 1.202.30, radijs f 0.701.50, kropsalade f 0.506.10, selderie f 1.202,70, bleekselderie f 16. knolselderie f 1.502.20, wortelen f 4.70 8.60, per 100 kg.: kroten f 2.002.80, kro ten gekookt f 37, snijboonen f 1426 stokboonen f 4445, prokboonen f 67, stamboonen f 833, witlof f 916, boeren kool f 34, postelein f 1013, spinazie f 11—20, tomaten A f 3—5.80, B f 3—8, C f 3.00—5.60, CC f 2—5, uien f 1.10—2.60, wortelen f 1.706.20, spruiten I f 714, spruiten II f 2.208.00, andijvie f 25, nero f 912. 22 Oct. Vette Varkens. Totale aan voer 207 stuks, waarvan 195 zwaar 4445 cent en 12 licht 41 cent per kg. levend ge wicht. Handel zeer matig. ROTTERDAM, 22 Oct. Vee. Totaal aan voer 5131 stuks, 171 paarden, 10 veulens, 2095 magere runderen, 875 vette runderen, 120 nuchtere kalveren, 666 graskalveren, 832 nuchtere kalveren, 317 schapen en lammeren, 1 varken, 44 bokken of geiten. Prijzen ped kg.: vette koeien 45, 42 en 26 32 cent, vette ossen 44, 40 en 3234 cent, stieren 43, 38 en 3234 cent, vette kalve ren 75, 65 en 4045 cent, schapen 38, 36 en 32 cent, lammeren 39, 36 en 32 cent, graskalveren 40 en 32 cent, nuchtere kal veren 30 en 22 cent, slachtpaarden 39, 36 en 32 ccent, prijzen per stuk: schapen f 17 1410, lammeren f 12108, nuchtere slachtkalveren f 754, nuchtere fok- kalveren f 15128, slachtpaarden f 160 12090, werkpaarden f 25014080, hitten f 1007060, stieren f 190150 100, kalfkoeien f 19514595, melkkoeien f 20014590, vaarzen f 1057560, pin ken f 907060, graskalveren f 3525 16. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer ruimer, handel slecht, prijzen lager, prima koe 50, prima os 46 cent, Stieren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets minder, vette kalveren aan voer iets korter, handel matig, prijzen stabiel, prima 80 cent, schapen en lamme ren aanvoer korter, handel matig, prijzen als gisteren, Nuchtere slacht- en fokkal- veren aanvoer iets korter, handel levendig, prijzen voor de slacht stijver, voor het le ven onveranderd. Paarden aanvoer rui mer, handel stil, prijzen onveranderd. .Slachtpaarden prijzen vorige week moei lijk te bedingen. Kalf- en melkkoeien aan voer iets minder, handel tamelijk, kalf koeien prijzen als vorige week, melk koeien lager. Vaarzen en pinken aanvoer, groot, handel flauw, prijzen voor vaarzen onveranderd, pinken iets hooger Graskal veren aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen iets hooger. ROTTERDAM, 21 Oct. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Gerst chevalier f 5.005.20. Haver f 6.90—7.70. Erwten: kleine groene f 8.009.10, schokkererwten f 8.0011.00. Bruine boonen f 1314.50. Alles per 50 kg. Buitenlandsche Granen. Stemming kalm. Rogge: 73-74 kg. Bahia Blanca, oude oogst disponibel f 8.30; 73-74 kg. Bahia Blanca nieuwe oogst disponibel f 8.30, 74- 75 kg. Poolsche disponibel f 7.45; 74-75 kg. Poolsche gedenatureerd disponibel f 4.55. Gerst: 69-70 kg. La Plata aangekomen 104, 69-70 kg. La Plata stoomend f 104, 64-65 kg. Russische aangekomen f 101 101.50, 6465 kg. Russische stoomend f 102. Mais per 2000 kilo's: Gele La Plata aan gekomen f 9, idem stoomend f 9, La Plata cinquantine disponibel g 102, idem stoo mend f 101, witte Zuid-Russische disponi bel f 100, witte platte Zuid-Afrikaansche no. 3 stoomend f 100, gele platte Zuid- Afrikaansche no. 4 stoomend f 100, gele en witte Zuid-Afrikaansche no. 8 stoo mend f 99. BODEGRAVEN, 22 Oct. Kaas. Aanvoer: 383 partijen Goudsche kaas alle met rijks- merk, totaal 17.235 stuks, wegende 115.115 kg. Prijs met R.M. Ie soort f 2527, 2e soort f 22.5024.zwaardere tot f 28. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN, 21 Oct. Groenten- veiling. Per 100 stuks: Bloemkool I f 7.40 15.50, bloemkool II f 2.406.40, roode kool f 11.80—12.00, gelekool f 12.20—15.— groenekool f 3.906.40, bospeen f 4.50 7.10, per 100 kg.: Eigenheimers f 1.703.60 Drielingen f 1.201.60, uien f 1.802.40, peen f 5 207.00. BOSKOOP, 21 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks. Golden Ophe lia 1015 cent, Marcel Rouyer 1016 ct., Hadley 3050 cent, Claudius Pernet 30 50 cent, Columbia 1018 cent, Butterfly 1025 cent, Mac Keiler 1018 cent, Wilh. Kordes 1524 cent, Mme Jules Bouché 12 20 cent, Rosalandia 1830 cent, Florex 1525 cent, Phoebe 2031 cent, Wendland 4075 cent, Kraus 4080 cent, Edith He len 3050 cent, Aug. Noack 1018 cent, Else Poulsen 2040 cent, Gloria Mundi 3055 cent, Steward 1525 cent, Paul Grampel 1525 cent, Hoover 1525 cent, Ingar Ohlson 3045 cent, Briarcliff 1530 I cent, Pechtold 1526 cent, Ellen Poulsen I 1018 cent, Chysanten grootbloemig 50 100 cent, idem tros 1030 cent, Physalis Franchetti 1016 cent, Clematis Durandi 1014 cent, Clematis Prins Hendrik f 1.20 1.40, Clematis l'Azurstem 5080 cent, Pernettia 20—50 cent, Gynerium 50 cent, Eikenblad 45 cent. WOERDEN. Verdronken, Gisteravond is het 17-jarige meisje N. L„ op Kattenbroek verdronken gevonden. Te 7 uur had zij haar ouderlijk huis ver laten om naar de stad te gaan. Toen zij eenige uren later nog niet terug was, ging men op zoek. Tegen 11 uur vond men in een der slooten op Kattenbroek haar lijk. De fiets lag aan de kant. De politie, die eveneens gewaarschuwd werd, nam het lijk in beslag om een onderzoek in te stellen. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Woensdag 23 October des voormiddags om 9.30 uur ten raadhuize in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken er: mededeelingen. 3. Nadere vaststelling gemeenterekening dienstjaar 1933. 4. Vast stelling schoolgeldverordening. 5. Vaststel ling huur der arbeiderswoningen (bestaan de huren loopen 31 Dec. a.s. af). 6. Vast stelling vergoeding art. 101 L. O.-wet over 1932. 7. Besluit onderh. verpachting grasge was te Noorden. 8. Verzoek om het lokaal der voofmalige openbare school voor dans gelegenheid te mogen gebruiken. 9. Wijzi ging verordening Vleeschkeuringsdienst. 10. Gemeenschappelijke regeling met om liggende gemeenten inzake hulpverleening bij brand. 11. Vaststelling van enkele pen sioensgrondslagen. 12. Begrotingswijzi ging dienstjaar 1935. 13. Bestemming voor malige schoolhuis enz. bij de opgeheven openbare school. 14. Rondvraag. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: economisch doctoraal examen Indologie de heer W. J. van Haeften, Den Haag; doctoraal examen Geneeskunde de hee ren Th. A. Deen, Den Haag, H. G. Moor rees, Den Haag en W. J. Wichard Timmers, Den Haag. Hierna stond terecht de hoofdbrieven besteller D. v. d. S. uit Leiden, ver dacht van diefstal van geldsbedragen, welke hij als loon aan derden had moeten afdragen en voorts wegens uitlokking van het misdrijf dat aan S., den vorigen ver dachte, is ten laste gelegd. Wederom werd de directeur van het Leidsche postkantoor gehoord, die zijn in de vorige zaak afgelegde verklaringen be vestigde. Getuige zeide nog, dat de trans acties feitelijk als een ongeoorloofde ge moedelijkheid te beschouwen waren. Rechter Mr. Hage, merkte naar aanlei ding van deze verklaring op, dat hij den indruk had dat men hier feitelijk te doen heeft met een ambtelijke slordigheid, het geen de getuige bevestigde. In deze zaak werd ook de verdachte S. uit de vorige zaak gehoord, die verklaar de, dat hij bij de kas-controle op aanra den van den verd. aan den controleur had gezegd, dat hij op dat oogenblik de kas Ti iet had. De reden daarvan was, dat de kas toen niet klopte. Verd. v. d. S. bestreed deze voorstel ling van zaken. Voorts werden nog verhoord vroegere colega's van verdachte, die verklaarden, dat zij dezen wel eens geld hadden ge leend. Een gewezen hoofdbesteller had hem een bedrag van 450 ter hand gesteld, waarvoor hem de kwitantie evenwel niet is ter hand gesteld. Ook deze verklaringen werden door verd. bestreden. Voorts was er nog een gewezen hoofdbesteller die in dertijd een onvangstbewijs voor een week salaris had geteekend, dat hem evenwel nimmer was uitbetaald. Verd. beweerde, dat deze uitbetaling in tegenwoordigheid van andere bestellers had plaats gehad. Uit de verklaringen van een referenda ris der P. T. T. te Leiden bleek, dat deze meermalen de kas van verd. hard. gecon troleerd. Behoudens eenige kleine ver schillen was deze steeds in orde bevon den. Het O. M., waargenomen door mr. Cohen Tervaerte, zeide het eens te zijn met de door den president gemaakte opmerking, dat het de schuld van dezen verd. is dat de verd S. mede terecht moest staan. Hij toch heeft die verduisteringen uitgelokt en maakte daarbij misbruik van zijn gezag als meerdere.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12