STADS NIEUWS MAANDAG 21 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? OPKLAEING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige meest Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, koude nacht overdag iets zachter. Hoogste barometerst.: 764.7 te Valentia. Laagste barometerst.: 741.6 te Haparanda. De diepe depressie, die Zaterdag, verge zeld van zware stormen over de Noordzee lag, trok over Scandinavië naar Finland. Een secundaire minimum vormde zich bo ven de Golf van Genua. In het Zuid-Westen kwam een machtig gebied van hoogen lucht druk tot ontwikkeling. Op IJsland is het volkomen winter en daalt de barometer langzaam. De hevige stormen bedaarden overal. Terwijl het in Oost-Europa nog be trekkelijk warm is, wordt het Westen over stroomd met polaire lucht, met heldere nachten en overdag regen- en hagelbuien. Over Engeland lag hedenmorgen vroeg een vorstgebied. Er zijn echter teekenen, dat de koude niet lang zal aanhouden en dat een nieuwe depressie bij de Zuidpunt van Groenland over eenige dagen weer zachter weer zal brengen. LUCHTTEMPERATUUR 7.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS tA Van Maandagnamiddag 5.25 uur tot Dinsdagmorgen 6.05 uur. HOOG WATER. Te .Katwijk: op Dinsdag 22 October v.m. 11.36 uur. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Volgende week een voorschotuitkeering. Nu de richtprijzen volgens welke de steunverleening voor bepaalde producten geschieden zal, doorden Minister zijn vastgesteld, zal, naar we vernemen, deze week de voorschot-uitkeering plaats vin den op de Tuinbouwsteungelden over 1935. Aan de meeste veilingen zijn hierover de noodige gegevens reeds beschikbaar. DE NED. VARKENSCENTRALE LEVERANCIER VAN DEENSCHE VARKENS AAN BELGIë. Ter voldoening aan de contractueele ver plichtingen, opkoop van varkens te Esbjerg Hoewel de Varkenscentrale dezer dagen verklaarde, dat er in Nederland „meer dan voldoende varkens zijn ter dekking van de behoeften voor binnenlandsch verbruik en uitvoer, zoodat er van een tekort geen sprake kan zijn", worden thans, naar het ..Hbld." schrijft, te Tsbjerg, in Denemar ken, varkens van 60 a 70 K.G. gekocht, om, ter voldoening aan de contractueele ver plichtingen der centrale, naar België te worden gezonden. Het blad schrijft verder over deze aan gelegenheid: Nog onlangs hebben wij er op gewezen, dat een paar honderdduizend kilo varkens- vleesch via de Varkenscentrale naar Bel gië werd verkocht vèr beneden den daar geldenden prijs niet alleen, doch via een bureautje (Vieco), dat van de Centrale het consent had gekregen en aan exporteurs verkocht ad 1 franc per kilo; de exporteurs konden het vleesch dan van de Centrale koopen tegen lagen prijs. Het R. K. lid der Eerste Kamer, de heer H. Ruyter, secretaris van den Aartsdioce- sanen Boeren- en Tuindersbond, heeft toen, op 9 October, daartegen bezwaren ingebracht. In zijn antwoord verklaarde Minister Deckers het volgende: „Wat den export van Nederlandsche varkens naar België betreft, wij hebben op het oogenblik nog een contract loopen. Onze contractueele verplichtingen moeten wij natuurlijk nakomen, maar gegeven de prijsverhouding van het oogenblik wordt door mij op voortzetting van dat contract of op het sluiten van overeenkom stige contracten geen prijs gesteld. Wat ik hier zeg van België, geldt eveneens ten aanzien van Italië". De minister blijkt ook over deze zaak geen gras te hebben laten groeien, want wij vernemen, dat reeds eenige dagen daarna de Varkenscentrale den heer D. Horneman, vroeger employé van de N.V. Zwanenbergs Fabrieken, thans van de Varkenscentrale, naar België heeft ge zonden om te onderzoeken, of er wat aan die contracten is te doen! Thans lezen wij in de „Vee- en Vleesch- handel" en bij onderzoek is ons de juist heid daarvan gebleken dat zich op het oogenblik het ongelooflijke geval voordoet, dat de heer Kanters (bureau Vieco) te Esbjerg, in Denemarken, in opdracht van den heer Horneman, dus van de Centrale, varkens opkoopt in de gewichtsklasse van 60 tot 70 Kilo geslacht gewicht, teneinde dit vleesch naar België te exporteeren! Men moet hieruit dus opmaken, dat de Belgen hebben goedgevonden, dat de con tractueele verplichtingen der Nederland sche Varkenscentrale tot import in dat land van varkensvleesch, gedeeltelijk zul len worden nagekomen met behulp van Deensche varkens! Dit is op zich zelf natuurlijk al de zot heid op de spits gedreven, benevens een éclatant voorbeeld van mislukte marktbe- heersching („wanordening" om zoo te zeg gen) door dit overheidslichaam. Doch bo vendien komt het Vrijdagochtend gepubli ceerde communiqué der Varkenscentrale hierdoor in een bedenkelijk licht te staan. Verklaard werd immers: „Er is meer dan voldoende ter dekking van de behoefte voor binnenlandsch ge bruik en uitvoer, zoodat er van een tekort géén sprake kan zijn". Wanneer dit laatste nu eens waar zou zijn, dan zou het direct of indirect deni- greeren der Nederlandsche overheid tot exporteur van Deensche varkens naar België wel een zóó ernstige en verdachte zaak zijn, n.l. het koopen van Deensch vleesch, terwijl er in eigën land „meer dan voldoende is", dat een onderzoek naar de bedoelingen en oogmerken daarvan een quaestie van hoogste „politieke moraliteit" zou zijn, met andere woorden: een aan vullende opdracht aan de Commissie- Beumer. Geschiedt deze internationale varkens transactie echter, omdat de Varkenscen trale anders niet aan hare contractueele leveringsverplichtingen aan België kan voldoen, dan.... bestaat er wel een te kort, doch dan berust het communiqué van Vrijdagochtend op het omgekeerde van de waarheid. Van tweeën één! Het Nederlandsche volk is echter met géén van beide gebaat; noch met het koo pen van varkens in Denemarken, als er in Nederland zelf „meer dan voldoende zijn, noch met een communiqué dat de accijns- verhooging goed praat met behulp eener onware voorstelling van zaken! Het spreekt vanzelf, dat het geen ver schil maakt, of de levering van het Deen sche vleesch aan België rechtstreeks door de Centrale geschiedt dan wel via het bu reau Vieco; immers het geldt een door haar aan dat bureau overgedragen Jicent. Dit om formeele escapades te coupee ren.... „N. R. Crt." HET LOONGESCHIL IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Nadere uitspraak van het scheidsgerecht onder voorzitterschap van oud-minister Verschuur. De arbitrage-commissie, welke uitspraak deed in zake het loongeschil in de sigaren- industrie heeft, naar de Tel. meldt, haar beslissing, wat loonen en arbeidsvoor waarden betreft, nader uitgewerkt. Het scheidsgerecht, waarvan voorzitter was oud-minister mr. T. J. Verschuur, heeft bepaald, dat de nieuwe regeling, eventueel op te nemen in een collectieve arbeids overeenkomst, dient in te gaan op den eer sten betaaldag, vallende na 1 December a.s. Men weet, dat bij de arbitrage betrok ken waren de beide werkgeversvereenigin- gen in de sigarenindustrie, het Noordelijk en Zuidelijk Verbond van Fabrikanten, zoomede de Chr. arbeidersorganisatie. De overige vakbonden wezen de arbitrage af. omdat deze loonsverlaging inhield. Thans blijven tegen de nieuwe overeenkomst, welke de werkgevers dienen in te voeren in December a.s., zich verzetten de Alg. Ned. Sigarenmakersband en de Ned. Fede ratie van Sigarenmakers. Het hoofdbestuur van den R. K. Bond van Sigarenmakers, dat zich ook tegen loonsverlaging uitsprak, zal nog het gevoelen zijner leden vragen in een eerstdaags te houden congres. Het scheidsgerecht heeft, naar het blad verder vernam, afgewezen vorderingen, voor zoover deze door een der partijen ge daan werden, in zake o.a. wijziging van de vacantie, vergoeding van feestdagen en wat betreft bijzondere bepalingen voor leerlingen. Ook is geen wijziging gebracht in het karakter der uitspraak van 24 Juli 1935, aangaande de regelingen betreffende zoogenaamd penaalwerk en imitatiepenaal- werk (fijnere soorten), senoritas-werk, striploonen en het loon voor sorteeren van senoritas, zoogenaamde spiertjes, fenstok- jes en Manilla-modellen. De sigarenmakersloonen voor vormwerk waren in de oude regeling, hier berekend naar de derde gemeenteklasse, per 1000 stuks, in de sigarenprijsklasse van 7 en 8 cent 13, klasse 6 cent 12 en beneden 6 cent 11.50. De nieuwe regeling is nu voor 1000 stuks in de prijsklasse van 78 cent 12.50, 6 cent: 11.75, 5 cent: 11, 4 cent: 10.50 en beneden 4 cent: 10. Voor handwerk worden de loonen per 1000 stks in de derde gemeenteklasse, voor de sigarenprijzen van 910, 78 en bene den 7 ct., welke tot dusver waren 16.55 16 en 15.15, resp. nu 16.55 (ongewij zigd), 15.38 en 14.83. (Wij vermelden alleen de derde gemeenteklasse, omdat daarin de industrie het omvangrijkste is). Verder worden de uurloonen van dek- sorteerders en dektellers gebracht van 54 op 52 cent, die van dekopleggers van 43 op 41 cent, het stukloon voor sigarensorteer- ders wordt mede verlaagd en voor deze categorie wordt het uurloon 52 cent. In de nieuwe regeling staat verder nog, dat de uurloonen voor personen, die be last zijn met den arbeid aan en om bosjes machine, in het algemeen verlagingen on dergaan (voor de arbeiders van 18 jaar en ouder, van gemiddeld één cent per uur). Er wordt, zooals reeds in Juli vastgesteld was door het scheidsgerecht, een loonrege ling ingevoerd voor den arbeid aan en om de oompleetmachines (machines, welke de sigaren kant en klaar produceeren). Voor de derde gemeenteklasse worden die loonen, bij 48 uur per week, voor ar beiders van 1422 jaar resp. f 3.84, f 6.72, f 9.60, f 12.48, f 15.36, f 18.24, f 20.16, f 22.03 en f 24. VERPLAATSING NEDERLANDSCHE INDUSTRIE NAAR BELGIë. Plannen van de Sphinx te Maastricht voor het behoud van haar Belgischen afzet De Maastrichtsche glas- en aardewerk fabriek de Sphinx, voorheen Petrus Re- gout Co., heeft in de laatste jaren haar outillage zoo veel mogelijk gemoderniseerd en geperfectioneerd. Zij vindt door de contingenteering in het buitenland een belangrijke markt voor haar aardewerk en tegels, doch niet voldoende voor haar sanitaire artikelen. Het was al lang geen geheim, dat de leiding plannen had voor vestiging in het buitenland. Ongeveer acht jaren geleden reeds waren stappen in die richting gedaan en werd in enkele landen het terrein verkend. Nu hebben in den laatsten tijd besprekingen in België plaats gehad. Bij de malaise die er in de Neder landsche bouwwereld begint te heerschen, ligt het voor de hand dat deze fabriek tracht een minimum van capaciteit te be houden en daar de Maastrichtsche aarde werkindustrie toenemende moeilijkheden ondervindt bij den afzet naar België, waar zij een oude belangrijke cliëntele bezit, ziet zij naar middelen uit om deze althans niet verder te verliezen. DE „SANCTIES" Adres van de R.K. Ver. van Handels reizigers en Handelsagenten Door het bestuur van de Nederl. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Han delsagenten, „St. Christoffel" is aan den voorzitter van den Ministerraad, Zijne Ex cellentie Dr. H. Colijn een schrijven ge richt, naar aanleiding van het wetsontwerp houdende voorbehoud der bevoegdheid tot het nemen van nadere maatregelen ter be vordering van de internationale samenwer king tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden. In het schrijven wordt er op gewezen, dat gezien de omstandigheden dat onder de te nemen sancties ook zal vallen „het verbie den van invoer uit den staat waartegen sancties worden gericht", vele handelsrei zigers en agenten hierdoor getroffen zul len worden. Adresant verzoekt de regeering hieraan de volle aandacht te willen schenken. HET BEZOEK VAN KONINGIN EN PRINSES. In verband met te schenken gobelin aan de universiteit Zooals Zaterdag reeds gemeld, hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Zaterdagmiddag op den doortocht van den Ruijgenhoek naar Het Loo een bezoek gebracht aan het academiegebouw alhier. Dit bezoek stond in verband met het gobelin, dat de Koningin aan de uni versiteit zal schenken. De vorstelijke bezoeksters arriveerden zonder gevolg tegen twee uur per auto voor het academiegebouw aan het Rapen burg. Op het plein voor de academie wa ren ter begroeting aanwezig: prof. mr. A. S. de Blécourt, rector magnificus; mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren en dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor Monumentenzorg. De aankomst van de vorstelijke perso nen geschiedde bijna onopgemerkt. Van het vertrek het bezoek duurde ongeveer een uur was vrij veel publiek getuige, dat de Koningin en de Prinses hartelijk toejuichte. Voorafgegaan door motorpolitie, zetten de bezoeksters via Kaiserstraat, Witte Singel en Zoeterwoudsche Singel te gen drie uur de reis naar Het Loo voort. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE HANZE De kerkelijke en officieele herdenking Het zilveren feest van de afdeeling van de R.K. Middenstandsvereeniging De Han ze is gisteren allereerst kerkelijk gevierd. In den vroegen morgen werd in alle pa rochiekerken om half zeven of half acht een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden der Leidsche afdeeling. Onder deze H.H. Missen naderden de le den der jubileerende afdeeling ter H. Tafel Om half elf werd in de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen een plechtige Hoogmis opgedragen. Deze plecr- tige H. Mis werd gecelebreerd door den weleerw. Pater P. C. Frigge, O.F.M., met assistentie van prof. A. Cleophas, geeste lijk adviseur van de Hanze als diaken en pater Ghr. Peterse O. Carm. als sub-diaken. Altaar en priesterkoor prijkten in feest tooi van licht en bloemen; de vaandels van de Hanze en haar onderafdeelingen waren rondom het priesterkoor opgesteld. Eenige bestuursleden hadden in het priesterkoor plaats genomen. Het zangkoor onder leiding van den heer S. Theelen, op het orgel begeleid door den heer A. Martijn, voerde de vierstemmige Missa in honorem Sanctissimae Trinitatis van Hubert Cuypers uit. Voor zijn predicatie over de Missiën, welke op dezen Missie-Zondag gehouden moest worden, vond pastoor Smitz O.F.M. gelegenheid, de jubileerende Hanze in en kele woorden van harte geluk te wenschen. Moge er vandaag, aldus pastoor Smitz tot de Hanze-leden, vreugde onder u heer schen, om het vele goede op stoffelijk en geestelijk gebied, dat uw vereeniging be reikt heeft. Moge uw vereeniging een groote toekomst tegemoet gaan. Receptie. Des middags had van half drie tot vier uur een drukbezochte receptie plaats, waar bij velen het bestuur hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Allereerst kwamen de besturen der vak- KERKNIEUWS Benoeming Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Kapittel-Vikaris heeft tot Conrector der Rectorale Hulpkerk van den H. Petrus te Rotterdam benoemd den wel eerw. heer A. F. J. Olsthoorn, thans kape laan te Amsterdam (H. Willibr. binnen de V.). Tot vicaris van het klooster der E.E.P.P. Franciscanen te Katwijk is benoeimd de weleerw. pater Diomedes Pernot, uit het klooster te Maastricht. Afscheid Franciscaansche Missionarissen. A.s. Woensdag, des ochtends te half negen, zal in de R. K. Kerk van de H.H. Antonius en Lode wijk aan de Prinsesse- gracht te 's-Gravenhage, het het gebrui kelijk ceremonieel van de Orde der Min derbroeders het plechtig afscheid plaats heben van de paters, zusters en een broe der der orde, die naar de missiegebieden in China en Britsch-Indië zullen vertrek ken. Voor 'de missie in China zijn aangewe zen de paters Claudius v. d. Westerlaken uit Geldrop en Nivardus Noordermeer uit Den Haag. Voor de missie van Sind en Baluchistan (Br.^Indië) zijn aangewezen de paters Felix Janszen uit Delft, Alcuïnus van Milter burg uit Harmeien en Floregius Rypma uit Haskerland, alsmede broeder Salvator Bakker uit Amsterdam. Bovendien zijn voor de missie in China aangewezen de zusters: Flora (G. Hoog land) uit Lutjebroek, Edmundia (W. Weijs) uit Bergen (L.) en Wiro (J. v. d. LJssel) uit Wassenaar. De plechtige H. Mis wordt opgedragen door pater Nivardus Noordermeer uit den Haag. De afscheidspredicatie zal wor den gehouden door pastoor pater fr. Aug. Bulters O.F.M. die de missionarissen zal toespreken naar aanleiding van Rom. XTV: 8. Het zangkoor onder leiding van den Di recteur-organist Frans Haring zal deze plechtigheid opluisteren. afdeelingen, die bij monde van den heer Th. Bergers het bestuur een stalen archief kast aanboden vergezeld van een bloera- stuk. Namens „Katholieke Ledden" bood de heer W. Kriek aan het bestuur een voorzit tershamer met zilveren band en inscriptie aan. Voorts kwamen gelukwenschen aanbie den een groot aantal geestelijken der stad (van den hoogeerw. deken en de kapelaans W. Hessing, B. Dorbeck en G. Mudde was een schriftelijke felicitatie met bericht van verhindering ingekomen), de eerste voor zitter der Hanze, de heer J. Creyghton, de heeren D. ten Cate Brouwer, voorz. van de K. v. K. en H. Simonis, voorz. van de afd. Kleinbedrijf dier Kamer, de heer C. Schout namens de Leidsche Middenstandscentrale en de Chr. Middenstandsvereeniging, de heer W. Mulder namens de Kon. Ned. Mid- standsbond, het Tweede Kamerlid de heer E. Stumpel uit Hoorn, voorz. der Hanze in het Bisdom Haarlem, de heer Jan Bakker, voorz. van het Centraal Bureau, mr. E. Bolsius, de oud-geest. adv. rector R. Rey- nen, de heer Th. Wilmer, namens de „Leid sche Courant", de heeren Wilmer en Tobé namens de R.K. Raadsfractie, de heer H. Lombert namens „Dr. Schaepman" en de H.K.W., de heer C. Schink, namens de Ned. Reisver. voor Katholieken, afd. Leiden, de heer P. v. d. Tas, dir. van de Ned. Mid- denstandsbank, mevr. J. MandersVer meulen namens den R.K. Vrouwenbond, mej. Th. Elshof, namens „Hulp in de huis houding en de baby". Voorts afgevaardig den van de K.J.M.V. „St. Peter Kanis", van de Hanze, afd. te Oegstgeest en Voorscho ten, „Pulchri Studio", R.K. Ver. van Be grafenis-ondernemers en tal van particu lieren. Onder de vele schriftelijke gelukwen schen was o.a. een felicitatie-schrijven van de Hanze uit Amsterdam, terwijl voorts nog bloemstukken gezonden hadden de Leidsche Middenatandscentrale, de Ver. van Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand; de Chr, Middenstandsver., de Di rectie van de Middenstansbank te Leiden, de R.K. Volksbond, de K.J.M.V, „St. Peter Kanis", de afd. van de Hanze te Warmond, en te Oegstgeest en enkele particulieren. De receptie verliep aangenaam en vlot; velen van hen, die gelukwenschen kwamen aanbieden, vierden hierbij op hartelijke wijze het woord. Dinsdagavond zal het zilveren jubileum van de Hanze met een grooten feestavond in de Stadsgehoorzaa. worden herdacht. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de Leidsche afdeeling van de Hanze, willen wij hier memoreeren, wie in die ja ren in het dagelijksch bestuur hebben zit ting gehad. De afdeeling is opgericht in 1910 op ini tiatief van 't plaatselijk comité der KSA. Eerste voorzitter was de heer Jac. Creyghton; daarna hebben achtereenvol gens het presidium waargenomen de hee ren H. Spendel z.g., Th. Stynman, H. Simo nis, B. van Noort, Th. Bergers, J. Meyers en J. Schoondergang. Secretarissen der afdee ling zijn geweest de heeren H. Spendel, R. Pelle, W. Thoolen, B. Kemperman z.g., en G. van Deene. Het penningmeesterschap is waargenomen door de heeren B. Geijer z.g., en J. Perquin. De functie van Geest. Advi seurs is in de afgeloopen vijf-en-twintig jaar vervuld door de paters Haane, Zuid geest, Schuurman, v. d. Donk, Mulder, rec tor Reijnen en prof. Cleophas. AGENDA LEIDEN. Maandag. Tentoonstelling v. Kerkgewaden Huize „Maria", P. K. Koorsteeg 15, 26 uur. Maandag. Opera Italiana. Opvoering van „Traviata". Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. Tentoonstelling van Kerkgewaden Huize „Maria", P. K Koorsteeg 15, 26 uur. Donderdag, ledenvergadering Transport- arbeidersbond „St. Bonifacius", Bondsgebouw te 8 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap". In den Vergulden Turk", 8.15 uur. „Vloam- sche humor", door Lode van Gent. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October as. waar genomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. GOUDEN JUBILARISSEN IN DE DERDE ORDE. In een plechtige en feestelijke vergade ring van de Derde Orde in de Hartebrugs- kerk die ook door vele niet-tertiarissen werd bijgewoond is gisterenavond door den Directeur den zeereerw. Pastoor Smitz O.F.M. het gouden kruis uitgereikt aan de gouden jubilarissen: Cornelia de Bolster, Joanna van Es, Joannes van Dieren en Joannes Hoogeveen. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Gisteren herdachten de eerw. Zusters Amalia en Aquina, beiden in het St. Eli- sabethziekenhuis, haar zilveren professie- feest. Tot intentie van de jubilaressen werd door den weleerw. heer rector R. J. J. Reynen in de kapel van het ziekenhuis een H. Mis opgedragen, waarby het geheele convict, voor zoover mogelijk, aanwezig was. De viering bleef verder, waar de Zusters geheel in internen dienst werk zaam zyn, tot den intiemen huiselijken kring beperkt. R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Het bestuur der afd. Leiden herinnert de leden aan de belangrijke ledenvergade- ringg, waar ook het win terprogram van den Volksbond zal worden besproken. Deze vergadering wordt gehouden mor genavond te 8 uur in zaal 6 van het Bonds gebouw. Ieder kenne zijn plicht. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5154. Naamlooze Ven nootschap tot Exploitatie van Chocolaterie Suisse, (f). Leiden, hoofdz. Rotterdam. De filialen te Leiden, Haarlemmerstraat 112 en te Alphen aan den Rijn, Bruggestraat 7, zijn opgeheven. 6258. Verkoopbureau der „Excelsior" Stofzuigers (f.) Leiden, Nieuwe Rijn 86. hoofdz.: Dordrecht. Het filiaal te Leiden is opgeheven, d.<L 1 Sept. 1935. Door de politie alhier is aangehouden ter zake landlooperij de 56-jarige L. B„ zonder vaste woo- of verblijfplaats I. B., ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Samenwerking van Nationale V ereenigingen. Men schrijft ons: Op 1 September ji. is een samenwerking tussohen de Nationale vereenigingen in Lei den geboren, die veel vrucht belooft te zullen dragen, niet alleen voor den bloei dier vereenigingen, doch vooral ook voor de nationale zaak in het algemeen. Op initiatief van de afdeeling Leiden van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" is een „Contact-Commissie van Organisaties op Nationalen grondslag te Leiden" ge sticht in samenwerking met de volgende organisaties: Vrijwillige Burgerwacht, Ko ninginnedag, Mobilisatiekruis, Nationaal Jongeren Verboncl, 3 Octobervereeniging, Oranjegarde, Plaatselijke Landstorm Com missie, Princevlag, Vereeniging van Reser ve Officieren. Onder volkomen behoud der onafhanke lijkheid der aangesloten vereenigingen is de taak van die Contact-Commissie: ten eerste: het aanleggen van een agenda en data, waarop de nationale ver eenigingen avonden zullen houden. Het doel hiervan is om het samenvallen van bij eenkomsten op één avond te voorkomen. Ten tweede: bij nationale of plaatse lijke gebeurtenissen een gemeenschappelij 1 ke herdenking of viering te bevorderen, om aan die gebeurtenis zoo groot mogelijken luister bij te zetten, mede als demonstratie van nationale samenhoorigheid. Met den opzet dezer samenwerking heeft onzen burgemeester zijn warme instemming bij de oprichting betuigd. Tot leden der Contact-Commissie zijn gekozen: mr. G. H. E. Nord Thomson, voor zitter; G. W. van Santen, secretaris-pen ningmeester en J. Mulder. Het secr. adres luidt: Cobetstraat 89. Het eerste practisch optreden der Con- tact-Commisie was het bijeenroepen eener vergadering der bij haar aangesloten ver eenigingen, waarop besloten is begin De cember een grooten nationalen avond ge zamenlijk te organiseeren. Dit geschiedde op initiatief van „Het Mo bilisatiekruis". Aan dien avond zal medewerken het Oud Militair-tooneel, dat hedenavond optreedt op een gala-avond van het Mobilisatie kruis in 't gebouw van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage. Moge de Contact-Commissie bij haar sym pathiek streven immer de steun van na tionaal-voelend Leiden ondervinden!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2