ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 ATHLETIEK EEN LANDENWEDSTRIJD NEDERLAND—Z WITS ERL AND De voorzitter van den Zwitserschen Ath- letiekbond, kapitein H. Leutert uit Zue- rich, heeft deze week Amsterdam bezocht en bij die gelegenheid zich gewend tot den voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, den heer A. J. G. Streng- holt, met het, voorstel tot het houden van een j aarlij kschen landen wedstrijd. Het K.N.A.U.-bestuur zal dit voorstel in zijn vergadering van 25 October behandelen. A. V. „Holland" Op de Donderdag j.l, gehouden ledenver gadering van deze vereen i ging is besloten om in verband met de vele aanvragen, die het bestuur bereikten over te gaan tot op- wchting van een af deeling juniores, vanaf 14 jaar. Als secretaris van deze afdeeling fungeert de heer G. Clements, Papen- gracht 23. Op deze vergadering is o.m. mededee- ling gedaan, dat het bestuur erin geslaagd is een zaal te vinden voor de indoortrai- ning. Deze wordt met ingang van volgende week iederen Woensdagavond van 7.30 tot 9 uur gehouden in de gymnastiekzaal op het Pieterskerkplein, Het bestuur heeft den heer B. Wijsman bereid gevonden om deze indoortraining te leiden. WANDELSPORT R.K.S.y. „De Bataven" Morgen gaan onze tippelaars naar Rot terdam om deel te nemen aan de 30 K.M. marsch. In verband met de afwisselende route langs de havens en door de mooie omgeving van Rotterdam, bevelen wij deze marsch ten zeerste aan. Om zooveel mo- lijk van al het landelijk schoon te genie ten, wordt de reis naar Rotterdam per fiets gemaakt. Het vertrek is vastgesteld te negen uur vanaf de Hartebrug. Denkt vooral precies op tijd te zijn en vergeet het wit clubcostuum niet. ZWEMMEN INTERNATIONAAL TOURNOOI TE STOCKHOLM heeft Heinz Schwarz (Duitschland) te Bij de gisteravond te Stockholm voort gezette internationale zwemwedstrijden 200 m. rugslag gewonnen in 2 min. 37 7/10 sec.; Carlessen (Zweden) werd tweede in 2 min. 45 3/5 sec. In de 400 m. crawl tikte Heikki Liika- nen (Finland) als eerste aan in een tijd van 5 min. 11 7/10 sec.; tweede werd Free- se (Duitschland) in 5 min. 14J4 sec.; derde werd Petersen (Denemarken) in 5 min. 27 9/10 sec. De 200 m. crawl voor dames werd ge wonnen door Arndt (Denemarken) in 2 min. 44 2/5 sec. Haar landgenoote Hveger legde beslag ou de 100 m. rug in 1 min. 28 sec. Neptun (Stockholm) won de wedstrijd voor vereenigingen over 10 x 100 m. crawl in 11 min. 3/5 sec. De waterpolo wedstrijd tusschen de Duit- sche ploeg en de Stokholmsche club Hel las werd oor de Duitschers gewonnen met 10—5. GEMENGDE BERICHTEN SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN. In het ziekenhius te Groningen is gis ternacht overleden de pLm. 30-jarige land bouwer H. Hanekamp uit Roswinkeler- veen, gemeente Emmen, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag met zijn motor rijwiel, komende van de Zuidlaarder markt, in botsing is gekomen met een paard. De berijder van dit paard, de boeren knecht G. Bijlsma uit Roswinkel, wend bij die botsing gewond en vertoeft eveneens in het ziekenhuis te Groningen. KIND DOODGEREDEN. Te Axel is het 6-jarig dochtertje van de familie P. G. bij het oversteken van den weg door een auto overreden. Eenige uren later is het kind aan de bekomen verwon dingen overleden. OUDE VROUW NA EEN BRAND VAN SCHRIK GESTORVEN. Gisternacht te ongeveer half drie werd een alleenwonende vrouw aan de Kazer nestraat te Oss plotseling gewekt. Zjj meende gekreun te hooren in de woning, welke aan de hare grensde, welke be woond werd door de ongeveer 80-jarige weduwe Boyen. Zij ging terstond den schoonzoon van de vrouw, die eenige hui zen verder woonde, waarschuwen. Deze wist, geholpen door wethouder Kemps, die inmiddels ook ter plaatse was, de woning binnen te dringen, waarbij zij aanstonds bemerkten, dat er brand was uitgebroken. In de slaapkamer trof men de bejaarde weduwe in bewusteloozen toestand aan, liggende op den grond tusschen haar bed en een kast. Zij werd overgebracht naar de woning van haar dochter, waar zij gis teravond, vermoedelijk van den schrik en van den ingeademden rook is overleden. Zij had slechts lichte brandwonden beko men. De gemeentelijke brandweer wist uitbreiding van den brand te voorkomen. GEVAL VAN KOLENDAMP VERGIFTIGING. Toen gistermorgen het dagmeisje van de familie Gerritsen te Neede aan de wo ning aanbelde, werd niet opengedaan. Zij waarschuwde de buren, die een onderzoek instelden. Toen zij het echtpaar onbewe gelijk op bed zagen liggen, is men de wo ning binnengedrongen. Beiden waren be wusteloos ten gevolge van kolendampver giftiging. Aanstonds werden pogingen gedaan de levensgeesten weer op te wekken. Pas Donderdagavond om half negen, nadat men 's middags een zuurstofapparaat had ge bruikt, keerde het bewustzijn terug. Zij waren toen echter nog niet buiten gevaar. Daar mevrouw G. ziekelijk was, had men Woensdagavond voor het gemak het ledi kant in de huiskamer gezet, waar een haard werd gestookt. Deze verandering is het echtpaar bijna noodlottig geworden. KIND VERDRONKEN BIJ AANVARING. Op de rivier de Lek onder de gemeente Langerak, zijn een motorboot en een roei boot met vier personen in aanvaring geko men, welke botsing aan een kindje het le ven heeft gekost, meldit de „Telegraaf". De echtgenoote van den veehouder T. van Zessen was met haar kindje van drie maanden, een meisje, op bezoek geweest by familie te Willige Langerak, welk dorp aan den overkant van de rivier ligt. Met een roeiboot van den veerdienst Willige LangerakLangerak keerde zij bij het val len van den avond naar huis terug. Haar man was.met de roeiboot mede overgeko men om zijn vrouw te halen en te helpen den kinderwagen in de boot te brengen. Op den terugtocht is de roeiboot in aan varing gekomen met een motorboot, die de rivier afkwam. Door den schok sloeg de kinderwagen met de kleine er in over boord en ook de 50-jarige veehouder ge raakte te water. Met veel moeite gelukte het den man te redden. Het kindje is ech ter verdronken. Toen men den wagen la ter ophaalde, was het meisje er uit. Het lykje is nog niet gevonden. De veerman en de vrouw kregen geen letsel. DE MOTORBOOT MERWESTROOM AANGEVAREN Gisterochtend om half zes is op het punt van samenkomst van de Noord, de Oude Maas en de Merwede een aanvaring ge schied tusschen de motorvrachtboot Mer- westroom en het Belgische sleepschip Vir go Potens. De Merwestroom, die be stuurd werd door J. V. uit Giessendam, kwam uit de Noord en stak de Oude Maas dwars over om links de Merwede op te gaan. Dit gebeurde nog juist voor de Vir go Potens, die gesleept werd door de Belgi sche sleepboot Louis ni en uit de Merwe de recht door de Oude Maas wilde opva ren. Toen de Merwestroom dwars over stak, stuurde V. zyn schip zoodanig naar links, dat het op den linker voorsteven van het sleepschip uiep. Vermoedelijk is de motorboot geraakt door het klipanker van het sleepschip, want terstond begon de Merwestroom te zinken. De schipper C. B. uit Hardinxsveld, die in het achteronder zat, kan zich nog tijdig met den stuurman V. in veiligheid stellen door op het sleep schip over te springen. De Merwestroom, een schip van 44 ton, is met zijn lading, bestaande uit beurtgoederen gezonken. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Van wege den rijkswaterstaat zijn maatregelen genomen in het belang van de scheep vaart SIGARENFABRIEK TE HORST AFGEBRAND. Gisternacht is brand ontstaan in de droogkamers van de sigarenfabriek „Arcli- va" te Horst Het vuur breidde zdch snel uit en de brandweer moest zich bepalen tot het beschermen van de omliggende ge bouwen. De fabriek brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Door dezen brand worden dertig arbei ders getroffen. DE VECHTPARTIJ TE THORN. Slachtoffer overleden. De 26-jarige gehuwde mijnwerker J. W. uit Lutterade, die verleden Zondag bij een kermisveohtpartij te Thorn een ernstige® steek in de borst opliep, is volgens het „Limb. Dagbl." Donderdagnamiddag in het Laurentiusziekenhuis te Roermond aan de bekomen verwondingen overleden. Het lijk is door de justitie in beslag ge nomen om door dr. Hulst uit Leiden gerech telijk te worden geschouwd. Als vermoede lijke dader is sinds enkele dagen in het Huis van Bewaring te Roermond opgesloten de 50-jarige H. H. C. uit Thorn, die echter alle schuld pertinent ontkent. INBREKER MET ZIJN HOOFD BEKNELD Vorige week is des nachts om 12 uur, K. wonende in het gehucht „De Weebosch" te Luiksgestel, wakker geblaft door zijn hond. K, ging uit zijn bed, zijn vrouw werd ook wakker en volgde hem. In de keuken komende, zag K. een man, half onder het raam binnen hangen. Hij sprong op het raam toe, en drukte het omlaag. En zoo zat de inbreker met het hoofd binnen en den romp buiten het huis gevangen. Kort daarop verschenen nog vier inbre kers, die alles in het werk stelden, om hun kameraad uit zijn benarcfe positie te be vrijden. K. en zijn vrouw konden het raam niet omlaag houden en daardoor was de inbreker nog al gauw uit zijn benarde po sitie bevrijd. Vervolgens sloegen de ban dieten op de vlucht. GELD IN PLAATS VAN IJZER Smokkelaffaire aan Duitsche grens Aan het „Hbld." wordt uit Venlo ge meld: Aan de Nederlandsch-Duitsche grens te Tegelen is men een smokkelcomplot op het spoor gekomen. Toen daar n.l. door een expediteur, die geregeld met Duitschland zaken doet, een paar kistjes voor invoer werden aangegeven, controleerden de Ne derlandsche beambten de zending en kwa men tot de ontdekking dat één der kistjes ongeveer 74.000 mark aan Duitsch geld bevatte. Aan den expediteur was de zending op gegeven als ijzerwaar. Daar de Duitsche douane inmiddels van een en ander op de hoogte was gebracht, werd een onderzoek ingesteld naar het adres van den afzender. Toen men dit adres achterhaald had en aan diens woning te Keulen aankwam, bleek de vogel gevlogen, INBREKERS ROOVEN VOOR ƒ4000— AAN SIGAREN EN SIGARETTEN. Buit in auto weggebracht. Een brutale inbraak, waarbij voor een bedrag van ongeveer 4.000 gulden aan si garen en sigaretten is gestolen en een brandkast volgens de regelen der inbre kerskunst door de dieven is opengescheurd, werd in den nacht van Donderdag op Vrij dag gepleegd in de zaak van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Verkoop- automaten aan den Singel te Amsterdam. De inbrekers zijn door den kelder in het gebouw gekomen en hebben daarna ver schillende deuren die naar het kantoor leiden, geforceerd. Eenmaal in het kantoor gekomen konden do inbrekers op him ge mak de brandkast onderhanden nemen. Zij scheurden de kast open en stalen daar uit een bedrag van 130. Vermoedelijk is deze buit den heeren eenigszins tegenge vallen. De dieven drongen verder door de magazijnen, waar zij de groote partijen si garen en sigaretten gestolen hebben. Op welke wyze zij met deze partijen het huis hebben verlaten, is nog een raadsel. Ver moedelijk waren zy in het bezit van een auto, waarmede zij den grooten buit zoo snel mogelijk hebben vervoerd. „TeL" SMOKKELPARTIJ VAN SIGARETTEN PAPIER Valsche banderolles om accijns te ontduiken De politie te Antwerpen en die te Rot terdam hebben, in samenwerking met de inspectie der directe belastingen te Am sterdam, het rijk voor een aanzienlijke be nadeeling door het ontduiken van den ac cijns op cigarettenpapier weten te vrij waren. Dank zij de waakzaamheid der genoem de overheids-instanties gelukte het dezer dagen in Antwerpen aan te houden een 29-jarigen Hagenaar, die drie cliché's in zijn bezit had, waarmede men tezamen ci garettenpapier en banderolles kon drukken Deze clichés waren afkomstig van een Antwerpschen clichémaker met wien de Hagenaar via een drukker te Antwerpen in contact was gekomen. De politie stelde een onderzoek in in de correspondentie van dezen drukker. Daar bij kwam aan het licht, dat deze in relatie stond met iemand, die zich Pieter de Groot noemde, en als adres had opgegeven „Post restante Rotterdam". Zoo ging de recher che te dezer stede aan het werk om de identiteitvan dezen man vast te stellen Hij werd spoedig ontmaskerd als een 36- jarigen woonschipbewoner, die een geheel anderen naam droeg. Bij een inval in het schip ontdekte de recherche een tweede stel clichés. De man werd eveneens gear resteerd. Noch de Hagenaar, noch de man uit het woonschip, hadden reeds kans gezien de banderolles gedrukt te krijgen. HET GEVAAR VAN UITSLUITEND LINKSBUITEN SPELEN In den nacht van Woensdag op Donder dag hoorden twee surveilleerende agenten op de Groote Markt te Rotterdam glasge- rinkeL Zy trokken op onderzoek uit en toen bleek, dat van de étalage van den bontwinkel van de firma Hollander een ruit was vernield en dat de uitstalling een gaping vertoonde. Een vaas, waarop iets uitgestald had gelegen, was omgevallen en daarnaast stond een leege standaard. Juist toen zij nog aan het overleggen waren, kwamen twee rechercheurs van de afdee ling Speciale Diensten langs. Met zijn vie ren zetten zij het onderzoek voort en wel dra hoorden zij van buren, dat die kort nadat het glasgerinkel hen had gealar meerd, twee mannen hard hadden zien wegloopen, in de richting naar het West Nieuwland. De rechercheurs lieten daar geen gras over groeien en zij begaven zich onmiddellijk naar de Willemsbrug, omdat zij dachten, dat de mannen wel eens naar den Linker Maasoever hadden willen gaan, aldus het „Vad,". Op de brug zagen zij een man loopen, die een regenjas over den arm droeg, in welken jas een splinternieuwe bontjas bleek geborgen te zijn. De man, de 27-ja- rige bakker M. J., vertelde, dat hij die bontjas moest vervoeren voor een zekeren Piet, die hem had gezegd de jas naar een adres op den Linker Maasoever te bren gen, Voor zijn moeite zou hij 7.50 ontvan gen. Rechercheurs zijn nu eenmaal wat achterdochtig en zij vertrouwden het zaak je niet. Zij namen J. mee naar het bureau aan den Oppert, waar hij voorloopig werd opgesloten. J. bleek thuis te hooren in een logement op den linker Maasoever en men ging daar ook eens een onderzoek instel len. Men ontdekte toen, dat J. daar een ka mergenoot had, den 29-jarigen tremmer M. C. van A., en dat de regenjas, welke als hulsel voor de bontjas had gediend, aan dezen v. A. behoorde,. Intusschen was ook gebleken, dat de bontjas inderdaad uit de uitstalkast van de firma H. was gestolen. Van A, beweerde van niets te weten. J. hield vol, d'at hij het pak te vervoeren had gekregen van zekeren Piet. Op de vraag hoe deze Piet dan in het bezat geko men zou zijn van de regenjas van v, A. bleven zij het antwoord schuldig. De tech nische opsporingsdienst van de Rotterdam- sche politie werd in den arm genomen en toen kreeg de geschiedenis een echte Sher lock Holmes-wending. Uit de beschadiging van de ruit viel te constateeren, dat deze met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid was in getrapt. Van A. is een enthousiast voet baller. In zijn elftal speelt hij altijd links buiten. In zijn kamer is een bruine mo lière-schoen in beslag genomen, welke schoen glasscherven in het bovenleer heeft, benevens enkele versche krassen. De in beslag genomen schoen is een linkerschoen Deduceerend, combineerend en redenee- rend is de politie tot de hypothese geko men, dat v. A, de ruit heeft vernield. Dat hij als voetballer daarvoor zijn voeten heeft gebruikt en dat hij als links-buiten speler natuurlijk met zijn linkerbeen heeft geschopt. Op grond van deze hypothese is v. A. eveneens aangehouden en opgesloten De groote onbekende Piet, die opdracht zou hebben gegeven is niet gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. DE ARRESTATIE TE EINDHOVEN. Oude Ossche misdaden opgehelderd. Zooals gisteren reeds gemeld, -werd door de gemeente-politie te Eindhoven op ver zoek van de gemeente-politie te Oss al daar gearresteerd en op transport naar Oss gesteld de oud-Ossenaar A. van Schayk. Bij een verhoor, dat hem op het politiebureau te Oss werd afgenomen, be kende hij o.m. betrokken te zijn geweest bijeen overval met geweldpleging op den 60-jarigen varkenskoopman G. van Hin thum in den nacht van 1 op 2 November 1924, waarbij drie schoten werden gelost, waarvan één van Hinthum in den rug trof. Voor dit feit heeft reeds P. van G. uit Oss zes jaar gevangenisstraf ondergaan. Ook toentertijd werd van Schayk gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Verder verklaarde van Schayk medeplichtig te zijn geweest aan den in 1927 gepleegden roofoverval op Huysmans in de heide te Oss, die werd mishandeld en van een bedrag aan geld en een jachtgeweer werd beroofd. Van Schayk zal op transport naar Den Bosch worden gesteld. RECHTZAKEN i MOORD TE AMSTERDAM. Wong Lam krijgt een jaar. De Amsterdamsche rechtbank heeft den Chineeschen zeeman Wong Lam, die op 27 Juli op het Oudekerksplein te Amsterdam, na een twist, zyn landgenoot Lee Yin heeft neergeschoten, tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. Het O.M. had anderhalf jaar gerequi- reerd. De Ossche misdrijven De zitting van Maandag a.s. Acht Ossenaars, die zich allen achter slot en grendel bevirfden, zullen zich te verantwoorden hebben in de derde straf zitting, welke de Arrondissements-recht- banik te 's-Hertogenbosch Maandag 21 October houden zal ter berechting van de misdaden van de Ossche bende en haar aanhang. Den 22-jarigen arbeider Hendrikus An- tonius Reijnders en den 25-jarigen metse laar Johannes Antonius van Berne is ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 4 op 5 Februari 1934 te Oss, tezamen en in ver- eeniging met een of meer anderen gedu rende den voor de nachtrust bestemden tijd op het besloten erf van den slager Hendrikus Johannes Janssen, waarop diens woning stond en tot welk erf zij zich toegang hebben verschaft door over een ijzeren afrastering te klimmen, hebben weggenomen een aan dien Janssen toebe- hoorende hoeveelheid spek, ham en ander vleesch. In de tweede plaats is hun ten lastege- legd, dat even daarna in dienzelfden nacht onder gelijke omstandigheden verdachte Reijnders tezamen en in vereeniging met een of meer anderen een aan den slager Janssen toebehoorende hoeveelheid spek, ham en ander vleesch heeft weggenomen en dat verdachte Van Berne opzettelijk een gedeelte van deze aldus door misdrijf ver kregen goederen uit winstbejag heeft ver voerd en als geschenk heeft aangenomen. Behalve genoemde slager zullen als ge tuige gehoord worden de heer P. van Kempen, inspecteur van politie te Oss en de 32-jarige gedetineerde arbeider Theo doras J. van Berne. Verdachte J. A. van Berne is uit ande ren hoofde gedetineerd. Voorts zullen in verband met de in den nacht van 20 op 21 Januari te Oss gepleeg de inbraak in de woning van den slager Petrus Johannes Janssen, waarvan de buit bestond uit een groote hoeveelheid ham, varkensrug, spek, worst en eenig geld, af zonderlijk terechtstaan de 25-jarige arbei der Marius Johannes den Brok en de 33- jarige arbeider Johannes Jacobus Bevers. Getuigen in de zaak van den Brok zijn inspecteur P. van Kempen, de slager P. J. Janssen, genoemde Johannes Jacobus Bevers en de Ossche politieagent Johannes Leemhuis. In de tweede zaaik treden inspecteur van Kempen en slager Janssen als getuigen op. De derde zaaik heeft betrekking op den door de beruchte misdadigers Johannes Pe trus Ceelen, 23 jaar, en Petrus Wilhelmus de Bie, 20 jaar, in den nacht van 3 op 4 Juli te Deume gepleegden roofoverval in de woning van den thans 76-jarigen Hendrik Geven, die door dit tweetal werd vastgebonden, waarna zij zich met een buit van ongeveer 35.uit de voeten hebben gemaakt. Terecht zal staan de 29-jarige arbeider Marinus Adrianus van den Elzen; wien tenlaste is gelegd, dat hij te Oss en te Deurne Geelen en de Bie inlichtingen heeft verschaft tot het plegen van dit misdrijf door hun of een hunner mede te deelen, dat bij Geven geld te stelen was en de woning van Geven aan te wijzen. Als getuigen zullen worden gehoord Hendrik Geven, J. P. Ceelen, P. W. de Bie en de Ossche kippenkoopman Hendrikus Petrus van den Boogaert. Tenslotte zullen gezamenlijk terecht staan de 29-jarige schilder Wilhelmus An tonius Bloemers, de 31-jarige landbouwer Franciscus de Reuver en de 26-jarige ar beider Johannes Marinus den Brok. Hun is ten lastegelegd dat zy op 2 No vember 1930 te Oss (Zevenbergen) teza men en in vereeniging met een of meer anderen in de woning van den thans 37- jarigen koopman Johannes Kuypers heb ben weggenomen een geldsbedrag van on geveer duizend gulden, aan Kuijpers toe behoorende. Verdachten hebben zich tot die woning toegang verschaft door een gesloten deur open te breken en den diefstal doen voor afgaan, vergezeld gaan en volgen door ge weld tegen de echtgenoote van Kuijpers, bestaande in het haar krachtdadig vast grijpen en vasthouden en een handschoen in den mond stoppen en haar voortduwen en medesleuren, gepleegd met het oog merk om dien diefstal voor te bereiden en gemakkelijk te maken en om bij betrap ping op heeterdaad aan zich en hun deel- genooten de vlucht mogelijk te maken en het bezit van het gestolene te verzekeren. In deze zaak zullen als getuigen optre den de wachtmeester der Marechaussee te Oss ChTistiaan de Gier een der groote „zuiveraars"! de koopman Johannes Kuypers en zijn echtgenoote Johanna Ma ria van Orsouw. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI 275. Piet Prikkel had eindelijk zijn vrienden verlaten. Daar zag hij het zeemonster aankomen. Hij stelde zich ech ter allesbehalve moedig aan. Tezamen met Drein Drentel kroop hy in een groote kist om te wachten tot er hulp kwam opdagen. 276. Die hulp kwam eindelijk opdagen in den vorm van een ouden agent die daar de buurt bewaakte. Drein ging naar hem toe en zei: „meneer de agent, het zeemonster is juist den hoek van de straat omgegaan. Zie maar dat U het pakt".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11