Itaiië-Abessircië zoon VULPENHOUDER Zandvliet's Boekhandel VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? VERANDERLIJK. DE BILT SEINT: Afnemende tot matige, later weer toene mende Noord-Westelijke tot Zuid-Westelij ke wind, tijdelijk opklarend, later toene mende bewolking met kans op regen, iets zachter. Hoogste barometerst.: 773.1 te Clermont. Laagste barometerst.: 737.3 te Hernösand. De secundaire, die gisteren over Schot land lag, heeft zich tot een nieuwe depres sie over de Bothnische Golf ontwikkeld. In verband met de groote windsnelheden in de bovenlucht, geschieden de weersverande ringen in een zeer snel tempo, en de nieuwe krachtige daling, die zich bij IJsland en in mindere mate bij Ierland aankondigt, kan, na een korte opklaring, weer toenemende bewolking met kans op regen en wind meebrengen. Een kern van hooge drukking boven 775 m.m. ligt thans ten Westen van de Golf van Biscaye. De vorige depressie brengt stormachtige Noord-Westelijke tot Westelijke wind over de Noordzee, Zuid- Scandinavië en Noord-Duitschland en voor al in Duitschland regen. Noord-Scandinavië heeft sneeuw met lichte vorst bij Oostelij ken wind. De Britsche Eilanden hebben een tijdelijke opklaring met lage ochtendtem- peratuur, maar in Ierland begint de tem peratuur bij Zuidelijke winden te stijgen. Zuid- en Midden-Frankrijk hebben nog windstil weer met vrij veel bewolking; in het Noorden waait het met matige snelheid en valt veel regen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e-L Van Vrijdagnamiddag 5.32 uur tot Zaterdagmorgen 6.01 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 19 Oct. voorm. 7.33 en nam. 8.09 uur. stelt, dat de toekomstige houding van En geland tegenover de andere Europeesche staten in het geval van een aanval be paald zal worden door de houding dier staten in het bestaande conflict. Dit zou beteekenen, dat indien een lid van den Volkenbond zou weigeren militaire maat regelen tegen Italië te nemen, Engeland zich ontslagen zou achten van iederen plicht tot het verleenen van militairen bijstand aan dezen staat. LAVAL MOET KLEUR BEKENNEN. PARUS, 18 Octpber (A.N.P.). In Engel- sche kringen alhier zegt men, dat Laval zich thans moet uitspreken vóór of tegen samenwerking met Engeland in het be wustzijn, dat Hoare Dinsdag of Woensdag a.s. in het Lagerhuis een zeer belangrijke verklaring zal afleggen over de houding van Frankrijk. Dit is vermoedelijk de re den, aldus verklaart men, waarom Laval het Fransche kabinet heeft bijeengeroepen tegen Maandag, in plaats van tegen Woens dag, zooals werd verwacht. Hij is een te bekwaam staatsman om niet te begrijpen, welke nadeelige gevolgen het voor Frank rijk zou hebben, indien Hoare in het La gerhuis zou verklaren, dat Frankrijk nog steeds uitvluchten zoekt. Reuter meldt, dat het te verwachten is, dat Laval zich zal uitspreken vóór de Brit sche politiek. Het is een merkwaardige omstandigheid, dat Laval, naar uit betrouwbare bron ver luidt, heeft nagelaten, den Briitschen am bassadeur in kennis te stellen van de mededeeling, welke de Italiaansche am bassadeur Woensdag namens Mussolini zou hebben overgebracht. Men gelooft, dat deze mededeeling betrekking heeft gehad op de Italiaansche troepen in Lybië, die volgens Engelschen wensch teruggetrok ken zouden moeten worden. Is er ontspanning ingetreden? PARUS, 18 October. (A.N.P.). Een on derhoud, dat de Fransche ministerpresi dent Laval Donderdagavond heeft gehad met den Engelschen ambassadeur, schijnt geleid te hebben, althans naar de meening in politieke kringen, tot een vrij belang rijke vermindering der spanning tusschen de beide mogendheden. Desniettemin ver heelt men zich niet, dat de practische re sultaten van een eventueele overeenstem ming in belangrijke mate afhankelijk zou den zijn van de houding van Rome. In welingelichte kringen verklaart men, dat de Britsche ambassadeur er nogmaals met nadruk op heeft gedezen, dat Frank rijk in geval van een aanval op de Engel- sche vloot in de Middellandsche Zee tot steunverleening bereid zou moeten zijn. Volgens de „Oeuvre" heeft hij zelfs laten doorschemeren, dat zijn regeering anders zich niet meer aan het Locarno-pact ge bonden zou achten. De Fransche minister president, aldus vervolgt de „Oeuvre" heeft Donderdagmorgen eenige rechtsge leerde adviseurs ontboden om met hem overleg te plegen over de beste oplossing. Van overgroot belang in verband met zijn minder onbuigzame houding zou echter de raad zijn geweest, dien de vroegere opper bevelhebber van het Fransche leger, gene raal Weygand, hem heeft gegeven. Deze zou erop gewezen hebben, dat het Duit- sche leger in minder dan twee jaar heel Europa zou overstroomen, indien Frankrijk niet met Engeland tot overeenstemming zou komen. Bovendien zou men in Fran sche militaire kringen steeds meer inzien, dat de militaire beteekenis van Italië door den veldtocht in Abessinië zoo zeer zou worden verzwakt, dat men in de toekomst wellicht geen rekening meer zou behoe ven te houden mét den militairen machts factor Jtalië. GEEN BOMBARDEMENT VAN ADDIS ABEBA EN DIREDAWA. ROME, 18 October (A.N.P.) Thans wordt bevestigd, dat, in verband met de stappen, die verschillende regeeringen te Rome hebben gedaan, de Italiaansche re geering reeds aanwijzing heeft gegeven, dat Addis Abeba en Diredawa niet zullen worden gebombardeerd, indien althans deze steden geen steimpunten voor troe pen of opslagplaatsen voor oorlogsmate riaal worden. MAATREGELEN IN EGYPTE. ALEXANDRIë, 18 40ctober. (A.N.P.) Donderdagavond zijn Egyptische afdeelin- gen infanterie met spoed naar de Libysche grens gezonden, waar, zooals gemeld is, de Italianen artillerie, tanks, vliegtuigen en ander oorlogstuig bijeenbrengen. MUNITIE VOOR ABESSINIë. BERBERA, 18 October (A.N.P.) In den loop van deze week zijn hier meer dan 7 millioen geweerpatronen, voor het mee- rendeel van Belgisch fabrikaat, gelost en verzonden naar de Abessijnsche leger macht aan het Zuidelijk front. OPMARSCH IN HET ZUIDEN. ROME, 18 October (A.N.P.) Italiaansche oorlogscorrespondenten melden, dat een afdeeling van de strijdkrachten van gene raal Graziani onder voortdurende gevech ten uit Italiaansch-Somaliland oprukt. Het is de bedoeling dezer afdeeling, de ka ravaanwegen langs de grens van Britsch- Somaliland te bezetten en de militaire voorraden af te snijden, die de Abessijn sche legermacht in Ogaden, volgens deze correspondenten, uit Britsch-Somaliland ontvangen. DE GERUCHTEN OVER BRITSCH ITALIAANSCHE VERWIKKELINGEN. DJIBOETI, 18 October. (A.N.P.) Naar hier verluidt, onderzoeken de autoriteiten van Britsch-Somaliland de berichten, vol gens welke bij den Italiaanschen opmarsch in Ogaden Britsche onderdanen zouden zijn gedood, terwijl door gifgas een groote verwoesting onder de kudden dier Brit sche onderdanen zou zijn aangericht. BOYCOT-BEWEGING IN ZUID-AFRIKA. KOOPSTAD, 18 October. (A.N.P.) De gevolgen van de boycot-beweging te gen Italië in Zuid-Afrika zijn reeds dui delijk zichtbaar. Het Italiaansche stoom schip „Duilio" is van Kaapstad vertrokken met slechts 28 passagiers en 200 ton lading aan boord, terwijl de „Timavo" zonder passagiers en met een lading van slechts 340 ton moest vertrekken. Wij stellen voor onze lezers verkrijgbaar een groote kaart van het Oost-Afrikaansche ge vechtsterrein. De kaart is in kleurendruk uitgevoerd en heeft een afmeting van 1 M. x 0.65 M. De prijs is afgehaald aan ons bureau 15 cent, franco per post na ontvangst van 20 cent. DE ADMINISTRATIE ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen Indisch recht, de heer A. Klaus, Den Haag; economisch doctoraal-examen indologie, de heer H. H. Morison, Den Haag; candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de hc-eren H. de Vries, Leiden; H. Lager- wey, Den Haag; H. Gaarlandt, Gouda; J. Hou wink, Arnhem; artsexamen eerste gedeelte de heeren W. J. M. Bauer, Den Haag, W. Nanning, Den M - Flinke houder Kloeke gouden pen Groot inkireservoir Degelijk vulsysteem Volle garantie, bieden wij I) aan voor f 3.5Ö 5973 Een pracht geschenk Haarlemmerstraat 117 - Telefoon 2042 AGENDA ZILVEREN JUBILEUM. Dr. ïr. P. Persant Snoep. Hoezeer de psysica-leeraar aan de Gem. H.B.S. alhier, dr. ir. P. Persant Snoep, ge zien is door schooltoezicht, directeur, lee raren, leerlingen en oud-leerlingen, bleek overduidelijk gistermiddag, toen de foyer der Stadsgehoorzaal geheel gevuld was met belangstellenden, die den zilveren leeraar der school van hun waardeering en sym pathie wilden doen blijken. Onder de aanwezige autoriteiten noe men we o.m. den inspecteur bij het M.O., dr. Elzinga, en den oud-inspecteur dr. C. H. Coops en leden van de Commissie van Toezicht. Toen de jubilaris met familie had plaats genomen werden allen door den heer B. M. Noaoh, eveneens leeraar der school, welkom geheeten, waarna deze spreker me dedeelde, dat B. en W. en de gemeente secretaris wegens vergadering van het col lege verhinderd waren tegenwoordig te zijn. Hierna verkreeg dr. J. C. Schalkwijk, directeur der school, het woord om eenige hartelijke woorden te richten tot hem, die zooveel voor de school had gedaan. Zij was daarbij, aldus spr., wat egoïstisch geweest, want was dit het 25-jarig jubileum van dr. Persant Snoep aan de school, het was zulks niet ten aanzien van het onderwijs, want daar-voor was1 hij reeds bij het onderwijs in Gorcum en Amersfoort en daarvoor nog in de practijk te Rotterdam. Spr. schetste vervolgens hoe de jubila ris door steeds hard te werken zorgde bij te blijven in den vo&rtgang der techniek, hoe hij zelf plannen'maakte voor nieuwe toestellen en deze wist te vervaardigen en aldus den leerlingen proeven wist te de- monstreeren, die elders nimmer nog gege ven waren. Hoezeer hij ook zich in zijn vak doordrong bewijst wel het feit, dat nij na 8 jaar aan de school verbonden te zijn den doctortitel aan dien van ingenieur wist toe te voegen. In de voorbije jaren is lichamelijk lijden den jubilaris niet gespaard gebleven en meer dan eens heeft hij met koorts onder de leden toch les gegeven. Voor den grooten ijver en noesten arbeid zegde de directeur den heer Persant Snoep hartelijk dank en hij wenschte hem nog tal van jaren van even grooten arbeidslust toe. Namens de collega's en eenige oud-col lega's sprak vervolgens de heer B. Noach, die betoogde, dat het de moeite waard was te overdenken niet hoe lang maar h o e de jubilaris zijn taak heeft verricht. Die taak moge in zeker opzicht gemak kelijk zijn, omdat de moderne jeugd zich vooral voor de techniek interesseert, daar naast biedt zij tal van moeilijkheden, wijl het onderwijs zich steeds opnieuw moet aanpassen aan de nieuwe eischen, want. met Potgieter herhaalde spr.: „Slechts ver nieuwing kan behouden, Achter raakt wie stil blijft staan". Spr. weidde hierna nog verder uit over het effect van des jubilaris onderwijs, dat wars is van wetenschappelijk snobisme, maar daarnaast getuigt van groot plichts gevoel, resultaat van het groot idealisme, dat dr. Persant Snoep in zijn werk tot uit drukking wist te brengen. Gezien de leer lingen, die bij hem hun opleiding hadden c-n zich daarna een goede positie wisten te verwerven, oordeelde spr., dat de H.B.S. zich niet behoeft te schamen. Immers, als men de boom kent aan zijn vruchten, dan mogen de vruchten, die de jubilaris heeft afgeworpen, een sieraad genoemd worden zoowel voor hem als voor de school. Daar uit moge de jubilaris de overtuiging put ten, dat hij niet voor niets gewerkt heeft. Onder de beste wenschen voor zijn ver der leven, overhandigde spr. namens direc teur, leeraren en oud-leeraren den jubi laris als stoffelijk aandenken 'n Engelsch boek, 'n zilveren sigarettenkoker en aan steker. De inspecteur bij het M.O., dr. Elzinga, zeide het te betreuren, dat het contact tus schen inspectie en docenten zoo gering was. Dit speet hem te meer, nu hij zich 'n be ter oordeel kon vormen over het werk van dr. Persant Snoep. Terecht wees spr. er vervolgens op, dat noch de directeur nóch de inspecteur het onderwijs kunnen vormen. Wat zij niet kunnen in de essentie van het onderwijs, het contact met de leerlingen. Spr. zwaaide den jubilaris voorts wel verdiende lof toe voor zijn arbeid. Dr. Coops, de oud-Inspecteur, getuigde met waardeering, hoe hij gedurende 22 jaar het werk van den jubilaris meer van nabij had kunnen gadeslaan en hoe hij bij zijn bezoek telkens gaarne 'n poosje de natuur kundeles bijgewoond had. Namens de Commissie van Toezicht sprak prof. dr. J. de Zwaan uit naam van den voorzitter, prof. W. Keesom, die, vol gens spr., die ongetwijfeld beter had kun nen doen, omdat deze een vakgenoot van den jubilaris is. Spr. wees op de beteekenis van het werk van den jubilaris, die door zijn onderwijs de grondslagen legt voor wat eens wellicht genieën zullen zijn. Namens de oud-leerlingen sprak vervol gens dr. Pollmann hartelijke woorden van waardeering en bood als blijvend aanden ken 'n radiotoestel aan. Daarna voerde namens de leerlingen de jongeheer Jan Duyvendak het woord en 't mag eerlijk gezegd deze toespraak sloeg nog het meest in, omdat zij zeer humoristisch gesteld gekruid was met allerlei uitdrukkingen, die de jubilaris da gelijks zijn leerlingen pleegt toe te voegen. Onder aanbieding van een prismakijker, eindigde deze spreker tenslotte met deri wensch, dat dr. Persant Snoep nog vele ja ren moge voortarbeiden voor leerlingen met „weinig onvoldoende proefwerken" en met veel meisjes en jongens „met ambitie". Verscheidene wenschen gingen tevens vergezeld van bloemen evenals die van den laatsten spreker, den amanuensis Winter dijk, assistent van dr. Persant Snoep. Hierna dankte de jubilaris alle sprekers afzonderlijk voor hun goede wenschen en stoffelijke blijken van belangstelling. Met het aanbieden van 'n kopje thee, ter wijl de aanwezigen gelegenheid hadden den jubilaris persoonlijk te compiiirienteeren, werd de bijeenkomst gesloten. «*$1 DECLAMATIE-AVOND VAN ELLEN RUSSE. Voor den R. K. Vrouwenbond. .De R. K. Vrouwenbond heeft gisteravond het winterseizoen geopend met een goed- bezochten bijeenkomst in de Burchtzaal. De presidente, mevr. MandersVermeu len, verwelkomde de spreekster, mevrouw Ellen Russe, en de leden op dezen eersten avond in het winterseizoen. De 2e secretaresse, mevrouw Creygh- tonLéautaud, las de notulen, welke met een dankwoord werden goedgekeurd. De voorzitster deed eenige mededeelin- gen over de viering van Christus' Koning schap en over de deelname aan de Vredes gebedsactie op Zondag a.s. Voorts zeide spr., dat a.s. Dinsdag wederom voor de 3e maal een excursie wordt gehouden naar de Zilvertentoonstelling in de Laken hal. Hierna verleende spr. het woord aan mevrouw Ellen Russe, die, alvorens haar declamatie aan te vangen, een kort over wicht gaf van het leven van John Fisher en Thomas More, de twee nieuwe heili gen, die 1535 de marteldood stierven. Spr. gaf een uiteenzetting van het con flict, dat de dood van deze beide groote Engelschen tengevolge had: de echtschei ding van Hendrik VIII en diens verzet tegen het primaatschap van den Paus. Erasmus, die meermalen een bezoek aan More bracht, maakte ook kennis met John Fisher, die toen reeds bisschop van Ro chester was, en schreef over hem de groot ste lof. Spr. vertelde van de dood van John Fisher op het schavot en hoe, nadat zijn hoofd op een piek was geplaatst, veer tien dagen lang de bevolking in vereering langs het hoofd van den martelaar trok. Thomas More was een leek. Hij werd rechter en kwam in die functie veel met de armen in aanraking. Er heerschte toen tertijd eveneens een economische crisis, veroorzaakt door een verkeerd gebruik van den bodem. In zijn boek „Utopia" heeft More een droombeeld geschetst van een betere economische wereldorde. In dit boek bepleit More o.a., dat vrouwen een intellectuaele opvoeding moeten hebben, want van de ontwikkeling der vrouw ver wachtte hij een groote kracht voor de toe komst. Van de ideëen, ontwikkeld in „Utopia", heeft More geprobeerd iets te verwezen lijken in zijn eigen huiselijk leven. In zijn prachtig huis te Chelsea bleven ook de getrouwde kinderen inwonen. Er heersch te een zeer gelukkig gezinsleven, waar ieder zich met groote vlijt op de studie der klassieke talen toelegde. More's oudste dochter Margaret heeft in haar dagboek menige aardig huiselijk tafereeltje nage laten. Van dit gelukkige huis in Chelsea is slechts een onbeduidend restje overge bleven; op de plaats ervan verheft zich LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering „St Christof- fel", „Harmonie", 8.30 uur. Maandag. Opera Italiana. Opvoering van „Traviata". Schouwburg 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Mtaandag 14 tot en met Zondag 20 Oct. as. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. EEN RECLAME VAN DE GRUYTER De N.V. P. de Gruy ter en Zoon verspreidt momenteel over geheel Nederland een prijs courant, waarin alle voordeelen naar vo ren worden gebracht, die het klant-zijn van de Gruyter met zich medebrengt. Aan dit drukwerk is een prijsvraag ver bonden, waaraan iedereen zonder eenige verplichting kan meedoen. Is de 2e vraag „welk pakje is verkeerd geprijsd" reeds interessant en, indien men goed oplet, ook gemakkelijk te beantwoor den, de hoofdvraag „Hoeveel klanten wa ren er in het afgeloopen jaar in alle de Gruyter's winkels meer dan in het vooraf gaande jaar?" is nóg attractiever. Er wordt 1000 uitgekeerd aan denge- ne, die het juiste aantal heeft geraden en vraag 2 eveneens goed heeft beantwoord. Zijn er meerdere goede oplossers dan wordt de prijs van f 1000 verdeeld. Bij meer dan 10 goede inzenders, en dat is van het grootste belang, ontvangt iedereen zonder eenige beperking 100. Behalve deze geldprijzen, ontvangt ieder wiens antwoord op de hoofdvraag niet meer dan 500 van het juiste cijfer afwijkt 1 pond dessertkoffie. Wij wenschen de firma veel succes met haar origineele reclame. NIEUWE ZAAK G. VAN DONGEN. Hedennamiddag heropent de heer G. van Dongen zijn nieuwe verplaatste zaak in perceel Breestraat 110. Wij behoeven de zaak van den heer v. Dongen niet meer bij onze lezers in te lei den. Sedert enkele jaren was zij gevestigd .Breestraat 173. Het nieuwe, keurig inge richte pand biedt een voortreffelijke en verbeterde gelegenheid voor pédicure, voetcorrectie en -massage, waarin de heer van Dongen jarenlange ervaring tot in de kleinste bijzonderheden bezit, terwijl de heer v. Dongen jr., die door het volgen van de daarvoor benoodigde cursussen en onder speciale leiding van bekende dok toren in de orthopaedie de afdeeling steunzoolen naar gipsvorm zal verzorgen. Het geheel ziet er uitstekend uit, ter wijl bovendien voor de klanten 'n gezel lige wachtkamer is ingericht. Wie dus op. goed en gemakkelijk schoeisel prijs stelt verzuime niet hier een kijkje te nemen. thans een klooster van Fransche nonnen. De marteldood van Thomas More heeft vele schrijvers en dichters geinspireerd.. Ook Henriëtte Roland Holst heeft een drama over Thomas More geschreven, daarbij op het eerste plan stellend More als schrijver over betere sociale toestan den. Uit dit drama van mevrouw Roland Holst declameerde Ellen Russe eenige mooie fragmenten o.a. het gesprek van More met Margaret. Na de pauze declameerde mevrouw El len Russe met veel gevoel eenige stukken uit een Fransch drama, geschreven in de 17e eeuw en spoedig daarna vertaald in het Nederlandsch. De declamatrice vond voor haar kunst een dankbaar en aandachtig gehoor. Na het einde van den avond heeft de presi dente aan de declamatrice namens allen een woord van dank gesproken voor d* schoone, diepbeleefde vertolking. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Schenking aan bibliotheek. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat me vrouw de wed, prof. mr. W. van der Vlugt, geboren Rauwenhoff, alhier, aan de biblio- teek der Rijksuniversiteit aldaar ten ge schenke heeft gegeven de volledige verza meling der eigenhandig geschreven dicta ten van de colleges, door wijlen haar echt genoot gegeven van 1880 af tot zijn aftre den als hoogleeraar in 1923. Deze dictaten handelen over de encyclopaedia en de wijs begeerte van het recht, oud-Grieksch recht, administratieve rechtspraak, sociologie, volkenrecht, strafrecht, handelsrecht, Staatsrecht, burgerlijk recht Er aan toe gevoegd zijn voordrachten en reden en het handschrift van het boek van 1925: „Alge- meene inleiding tot de rechtsgeleerdheid". De waarde van deze verzameling wordt nog verhoogd door de zorgvuldige ordening der handschriften, welke, in overleg met mevrouw Van der Vlugt, is geschied door jhr. dr. J. J. van Schmid, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit alhier. De regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en de schenkster dank betuigd. Ontvluchte krankzinnige aangehouden. Door de politie werd gisteren aangehou den de 2S-jarige F. C. de B., op vermoe den van oplichting. Bij onderzoek op het politiebureau bleek hij te zijn de uit het krankzinnigengesticht te Woensel ontsnap te verpleegde, wiens opsporing door de Kon. Marechaussee aldaar was verzocht. De man is op transport gesteld naar Woen sel.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2