ADVERTEERT IN DIT BLAD ond De m°*yen§t( den Aanbesteding 1930 Lustrum Bal R.K. Dansclub T.O.P. 1935 VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 ALKEMADE. Jubileum wethouder P. de Jong Cz. Zaterdag 19 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. de Jong Czn. werd gekozen tot lid van den Raad dezer gemeente. Vooral onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden met hare vele poli tieke schakeeringen mag dit jubileum wel een zeldzaamheid genoemd worden. Het is dan ook wel de moeite waard een oogen- blik bij dit jubileum stil te staan. Dit stil staan kan niet anders zijn dan om te ge tuigen van de vele verdiensten van dezen jubilaris, die in den loop der jaren heeft bewezene dat hij in den raad en in het College van Burgemeester en Wethouders steeds is geweest de rechte man op de rechte plaats. Zijn taak als raadslid en als wethouder heeft hij steeds opgevat als een serieuse, als iemand, die steeds getrouw wilde zijn aan den door hem af gelegden eed, zonder aanziens des persoons. Hij was steeds volkomen op de hoogte van de noo- den en toestanden van onze gemeente. Vooral in de crisis-jaren heeft hij getoond een warm hart te hebben voor de belan gen van de tuinders en die der arbeiders. We herinneren bij dit jubileum aan het initiatief door hem genomen, inzake den afkoop van bo 11 enschulden, het gratis ter beschikking stellen van zijn fabriek voor ontspan ningslokaal voor werkloozen en tijdens de werken aan het Braassemermeer welke in werkverschaffing werden uitge voerd, bood hij wederom zijn opslagplaat- OP ZOEK NAAR DEN LAASTEN AUSTRALIËR Een volk sterft uit. De expeditie in het Musgrave-gebergte. door Prof. Karl Heidi. Adelaide, Augustus 1935. Vóór eenige dagen is, met ondersteuning van de Australische Universiteiten, de mu sea en de regeering een groote expeditie naar het Musgrave-gebergte opgebroken. Deze expeditie heeft slechts één doel: den oerbewoner van Australië op te sporen, hem te verfilmen, zijn stem op gramofoon- platen vast te leggen, enz. om al dit mate riaal voor de Australische musea en univer siteiten te behouden! Deze expeditie zal minstens drie maanden van de bewoonde wereld zijn afgescheiden, daarom hébben de leden zich ook van het noodige voor- In het Musgrave-gebergte zelf zullen de expeditieleden weinig voedsel vinden, daar dit gebergte niet veel oplevert en ook ge heel van de beschaafde wereld is afgeslo ten. Daarom hoopt men hier te vinden, wat men zoekt: den primitieven Australiër, die niet met blanken in aanraking komt. De oer-Australiër is aan het uitsterven; slechts een kleine deel van deze menschensoort heeft men naar W est-Australië kunnen transporteeren, om ze in een reservaat voor algeheele uitsterving te behoeden. De expeditie, welke thans het Musgrave- gebergte doorkruist, hoopt op goede resul taten. Zij werd reeds een jaar tevoren zorg zaam voorbereid. Reeds enkele maanden geleden trok de z.g. Mackay-Luchtexpeditie de binnenlanden van Australië over. Aan de hand van een nauwkeurig omschreven landkaart gelukte het deze expeditie bij alle regeeringsposten en missiestaties door mid del van kleine parachutes brieven naar om laag te zenden. Het bericht, hetwelk deze brief bevatte, was voor iedere post het zelfde: men wil ni. wilde stammen uit alle deelen van Centraal-Australië in de nabijheid der posten en stations onderbren gen hetgeen de werkzaamheden der expe- sen aan voor het in gereedheid brengen van de materialen. Het kan dan ook niet anders of de dag van 19 October zal voor den heer de Jong niet onopgemerkt voorbijgaan. Maandag avond zal de heer De Jong door den Raad worden gehuldigd. ditie aanmerkelijk zal verlichten en bekor ten. Of het de blanken inderdaad gelukt is, dit te doen, weet men niet. Wel kan men er op rekenen, dat de Australische stam men weerstand zullen bieden, want de Australiër staat vrij vijandelijk tegenover de blanken.De Australiër is van nature geen vechtersbaas; de oerbewoner van Australië zal niet gauw een oorlog uitlok ken. Hij trekt zich eerder terug, vooral wanneer hij ziet, dat zijn tegenstander hem mogelijk zou kunnen verslaan. Toen de blanken Australië kwamen be volken, trok de Australiër zich meer en meer terug, geheel in tegenstelling b.v. met de Indianen of de Zoeloes of de Maoris, die tientallen, ja honderden jaren een wilden oorlog voerden tegen de indringende blan ken. Misschien werden de Indianen en de Maoris door dezen strijd van jaar tot jaar kleiner in aantal, doch de Australiërs is het toch zonder strijd niet beter gegaan. Want telt men de kleine landstreek in West-Australië, het kleine reservaat in Noord-Australië en de thans nog te onder zoeken nederzettingen in Centraal-Austra lië niet mee, dan moet men tot de conclu sie komen, dat de oerbevolking van Austra lië is uitgestorven. - Deze uitsterving van "een eens zoo krach tig ras doet denken aan de inboorlingen van Tasmanië, een nog ouder ras dan die van Australië; ook de Tasmaniërs zijn ver loren. Het doel van de expeditie is evenwel niet de nog te vinden oer-Australiërs uit hunne omgeving weg te halen, doch voor hen een grootere bestaansmogelijkheid te vinden Immers, een oervolk, dat uit zijn vaderland wordt gehaald, sterft evensnel, wellicht nog sneller uit. Dit hebben de blanken wel in gezien tijdens de Afrikaansche goudkoorts in Afrika. Ten onrechte wordt van den Australi*- schen neger gezegd, dat hij dom en onont wikkeld is. De negers in Australië hebben meer muzikaal gevoel.dan menige blanke en de negerjeugd aldaar legt een even hel der verstand aan den dag als de blanke kin deren. Onder de weinige Australische negers treft men goede redenaars aan. Blinkt een neger uit in de muziek, dan is het meestal de klassieke muziek. Wanneer de Australiër voor dom en on beschaafd wordt aangezien, dan is dit niet te wijten aan zijn bot verstand, doch hoofd zakelijk aan zijn luiheid en slappe neiging tot zelfontwikkeling. BEGRAFENISMAAL VAN DEN DORPSKASTELEIN TE SLOTEN 250 jaar geleden Het kon er oudtijds na een begrafenis dikwijls vroolijk toe gaan. Niet alleen in de kringen der eenvoudigen. Zelfs de def tigste lieden schaamden zich niet voor die vaak uitbundige vroolijkheid. Zoo lezen wij bij J. van Persijn, den secretaris der Haag- sche Hoogstraatsbuurt, dat in 1718 de de ken, hoofdlieden en verdere geburen met hun vrouwen, na de begrafenis eener juf frouw, waarvoor een „genereuse gif te" ge geven was, „een vrolijcke maeltijt" hadden gehouden „met een goet glas wijn tot laet in den avont". De geleerde Le Francq van Berkhey zag er een bewijs in van „den gezelligen en broederlijken inborst der Natie"; hij vond het zoo kwaad niet, dat men „de droefheid verzette door een ge- oorloofden dronk". Ook in den boerenstand was het na af loop van een begrafenis een opgewekte boel ja, vaak zelfs al vóór de begrafenis. Le Francq van Berkhey herinnerde zich een teraardebestelling op het platteland, waar de boeren twee aan twee achter de baar gingen; boerinnen met haar kinderen sloten den stoet. De houding der boeren bewees duidelijk, dat zij den zooeven ge noemde „geoorloofden dronk" reeds geno ten hadden. En toen de stoet weer thuis kwam, werden de ham en de groevebal- len en de osseribben en 'het achtguldens- bier terdege aangesproken. Maar het bid den werd toch niet vergeten. Dit deed do minee, als hy er bij was, anders de school meester. Was deze er ook niet, dan moest de timmerman het doen, die de kist ge maakt had, of de bakker die de groeve- bollen gebakken had wie van beiden er het meest de gave toe had. Heel deftige families, die veel ophef wil den maken, gaven, vooral als de overledene een openbare betrekking had bekleed te zijner eere een publiek doodenmaal. En daar aasden de panlikkers en kannevegers op de „zuyg-maagen, die gewoon waren d'aansienlijke lijkssleepen in de middel- steert te vallen (tusschen de lijkstaatsie in te sluipen) en met een digten drom van makkerslempers de sterfhuysen in te drin gen". Die toeloop van bedelaars en vage bonden werd ten slotte zóó groot, dat de Staten van Holland in 1671 de „publycque doodmalen" verboden. Ondanks dit verbod werd negen- jaar later onder den rook van Amsterdam een publiek doodenmaal aangericht, dat in de historie wellicht zijn weerga niet had en ook na dien wel niet zal zijn overtroffen. Op 21 Mei 1680 n.l. stierf te Sloten bij Amsterdam, de dorpskastelein Gerrit Dirksz. den UyL, die in wijden kring steeds bekend had gestaan als een gulhartige baas. De familie was dan ook van oordeel, dat zij in den geest van Gerrit Dirksz. han delde, als zij op royale wijze een publiek doodenmaal deed aanrichten. Allen, „die geliefden te komen" konden mee-eten en drinken en er waren er velen, die daar wel ooren naar hadden. De Overtoomsche schuiten voeren onophoudelijk van Am sterdam naar Sloten ,;met volle lading der waarts en herwaarts"; de rijweg was zóó vol wagens en chaisen, dat ze „zoo wel ne vens als achter malkander reden", en het wemelde van bedelaars en landloopers. Om eenig denkbeeld te geven wat er al zoo ge consumeerd is dien dag, geven wij de vol gende opgave (die nog lang niet compleet is;: op het doodenmaal van Gerrit Dirksz. den Uyl werd veroberd: 20 oxhoofden wijn, 70 halfvaten bier, 1100 pond vleesch, 28 kalfsborsten, 12 schapenbouten, brood, kaas, boter, enz. enz., naar avenant. „Va- rinas-toeback" was er in vollen over vloed 't Was er druk en opgewekt zoo ver haalt de historie. Wij nemen het gaarne Houdt U toch eindelijk eens stil ik ben véél dikker dan U en heb óók plaats!.,—..ja» heeft <J°ud m mond U moet heusch den tijd er voor nemen om eens rustig te kunnen bekijken, wat wij dit najaar voor moois brengenl Deze mode heeft een uitgesproken vrouwelijk cachet, prachtige stoffen en fluweelen in tinten van helder tot diep warmen Italiaanschen gloed. Garneeringen, schalks en coquet, die jeugdig maken, mits goed toegepast. Daar zit 't hem; U koopt bij ons geen kleedingstuk, U koopt charme en jeugd I Ons principe is U te dienen, U te laten profiteeren van wat U staat. Maar komt dan in Uw eigen belang in de morgenuren! Dan profiteert U eerst recht van: WINTERJASSEN Yoor een prima Heeren- of Jongensjas in Blauw-, Zwart en. Gekleurd en Regenjassen voor Dames en Heeren is het juiste adres M. DE VRIES, Haarlemmerstraat 149, recht tegenover de Jan- vossen steeg. 5948 Lederjekkers vanaf f 15.75 Burgemeester en Wethou ders van Leiden zijn voorne mens aan te besteden op Vrij dag 25 October a^. te 11 uur v m in het Bureau van Ge meentewerken, Breestraat No. 125: (Bestek No. 24, met één teekening): Het inrichten van het schoolgebouw aan de Heerenstraat tot twee bewaarscholen. Het bestek en de teekening liggen ter inzage en zijn ad 1.per stel verkrijgbaar bij het Bureau van Gemeente werken voornoemd. Postreke ning 82684. 5958 HAAGSCH MODEHUIS Is alléén gevestigd: Groote Marktstraat 58, 's-Gravenhage. 's Zaterdags geopend van 8.30 tot 1T.30 en van 1.30 tot 10 uur. Bericht van Inzet. Bij de gehouden veiling van diverse hypothecaire vorde ringen, zijn deze in bod ge bracht, a.v.: 5956 I. die t/1 N. en J. van Har ten te Ter Aar, op slechts 5100.—. II. die t/1 W. Dorrepaal Gz. te Koudekerk, op slechts 1100.—. HI. die t/1 J. P. v. d. Meer te Hoogmade, op slechts 2650.—. IV. die t/1 H. v. d. Meer Lz., aldaar op slechts f 1350. V. die t/1 Mej. Wed. Joh. Vuyk Albzn. te Ter Aar, op slechts 4550. VI. die t/1 B. van Zwieten te Hazerswoude, op slechts 2000.—. VH. die t/1 Mej. Wed. C. Bos te Leiderdorp, op slechts 550.—. VHI. die t/1 Jac. Hooger- vorst Pzn. te Ter Aar, op slechts ƒ2450.—. Voorts is de vordering t/1 C. Molenaar te Uithoorn in bod gebracht op slechts 700.- De toeslag blijft bepaald op Woensdag 23 Oct. 1935 v.m. 11 uur in Hotel „DE VER GULDE WAGEN" te Alphen a. d. Rijn. Notarissen VAN DEN BERG en VAN DE KREKE. (Telef. no. 46 Alphen a.cLRijn.) in het Patronaatsgebouw Zoeterwoude H.R, JOOP TAFFIJN KOMT MET ZIJN BAND Het geheel staat onder leiding v. d. heer W. F. v. WIJK. Aanvang 7.30 uur. P.S. AANVANG DER CURSUSLESSEN MAANDAG 28 OCTOBER 3 Voorbeelden uit onze serie van 15 nieuwe modellen Dames hoeden, prima vilt en angora vilt, diverse kleuren. LEIDEN

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12