UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT LMDE BLAD - PAG. 10 NOORD WIJKERHOUT. GROOTE DEMONSTRATIEVE VERGADERING R. K. STAATSPARTIJ. Paul de Waart over het Nationaal Socialisme. In Café-Restaurant Gouwen berg hield de afd. Noordwijkerhout van de R. K. Staats partij een groote demonstratieve vergade ring. De zaal was zeer goed bezet toen om kwart Over 8 de voorzitter, de heer J. Rol- lin, de vergadering met den Chr. groet opende. Hij sprak een woord van welkom tot de dames en de talrijk aanwezige heeren. In het bijzonder sprak spreker een woord van welkom tot den zeereerw. heer Pastoor de Kok uit de Zilk, Wiens tegen woordigheid hij ten zeerste waardeerde en tot den heer J. Remmerswaal, voorzitter van de afd. Ziilk van de R. K. Staatspartij. Zeer in het bijzonder heette de voorzitter den spreker van dezen avond, den heer Paul de Waart welkom. Alvorens het woord te verleenen aan den spreker ves tigde de voorzitter er de aandacht op, waarom deze demonstratieve bijeenkomst is belegd, op de eerste plaats omdat de N.S.B. een steeds vuriger propaganda in deze gemeente voert en het derhalve onze plicht is om te waken dat vele katholieken hun sympathie voor deze partij zullen gaan toonen. Op de 2e plaats is deze vergade ring belegd om propaganda te maken voor het trouw bezoeken der leden vera gderin- gen. Het is maar een al te treurig ver schijnsel, dat in Noordwijkerhout de ver gaderingen zoo bitter slecht worden bijge woond, meestal ziet men dezelfde gezich ten, men schijnt er niet genoeg van door drongen te zijn dat het vooral in dezen tijd hoog noodig is als katholiek lid te zijn der R. K. Staatspartij. Spreker hoopte dat door het opwekkend woord van dezen avond vele buitenstaanders zich als lid der R. K. Staatspartij zullen opgeven. Spreker wend de zich vooral tot de dames en spoorde hen aan de vergaderingen trouw te bezoeken. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het bestuur der afdeeling heeft besloten een propagandafonds op te richten om gratis propaganda-materiaal te kunnen verspreiden. In iedere vergadering zal voortaan een collecte gehouden worden ten bate van dit fonds. Nu is het niet de bedoeling dat dit een z.g. bedelpartij wordt, het bestuur is al ruimschoots tevreden als de aanwezigen maar een paar centen „of feren", men mag natuurlijk meer geven, doch één of twee centen is al best. Na deze korte inleiding gaf de voorzit ter het woord aan den heer Paul de Waart. Deze begon met te zeggen dat hij niet naar Noordwijkerhout gekomen was om de de tails van de practische politiek te bespre ken maar hij achtte het voldoende dezen avond de vergadering voor te houden het feit dat wij Nederlandsche staatsburgers en katholieken zijn, hetgeen verplichtingen met zich medebrengt. Spreker verdeelde zijn rede „Samen Sterk" in 2 gedeelten, in het le gedeelte werden de toestanden in het buitenland bekeken en in het 2e gedeelte die in ons eigen land. Uit het 1ste gedeel te kunnen we een les trekken uit het bui tenland. Spreker besprak in het kort de totstandkoming van het Fascisme in Italië en het Nat. Socialisme in Duitschland en ons geheugen werd weer eens ter dege op- gefrische door de historie, welke de heer de Waart moest ophalen om ons de wording van het Fascisme vooral, duidelijk uiteen te zetten. Komende van het Fascisme in Italië, naar het Nationaal Socialisme in Duitsch land, werd vooral dit laatste als een af schrikwekkend voorbeeld aan ons katho lieken voorgesteld. Van het Nationaal Socialisme in Duitsch land kwam spreker als vanzelfsprekend op de N.S.B. in ons land. De heer de Waart besprak de verhouding van de andere po litieke partijen in ons land tot de R. K. Staatspartij. Spreker zei: „Er wordt om ons katholieken, om het zoo maar eens ge woon te zeggen: „gevrijd", vroeger door de S.D.A.P. en thans door een nieuw soort socialisme. De kans om ons over te halen is groot door den tegenwoordigen slechten tijd, de crisis. Velen toch verkeeren in grooten nood, arbeiders die werkloos zijn, middenstanders die hun winkellade steeds leeger zien worden, boeren wier bedrijf niets me:r opbrengt, ambtenaren wier sa laris steeds maar weer verlaagd wordt enz. en wat doen velen in hun nood? Door de beloften van de N.S.B. gelokt, loopen er over. Eén geluk is daarbij, dat de goede kern overblijft. Meestal zijn het de zwak- sten die overloopen. Spreker, steeds vuri ger wordend, riep uit „laten we toch ons eerstgeboorterecht niet verkoopen voor een bord linzensoep, neen wij laten ons niet uit de handen slaan wat we met veel moeite voor ons en onze kinderen verwor ven hebben. Als men niets te verliezen heeft, nou ja, dan is het altijd te probeeren met iemand die veel belooft. Doch wat zal er van onze vrijheid overblijven. Kijk maar eens naar onze naaste buur Duitschland wat onze geloofsgenooten verloren hebben. Neen, laten we strijden voor behoud van onze eigen vrijheid, onze drukpers, onze radio-omroep, onze charitatieve instellin gen". De heer de Waart las voorts enkele ci taten voor uit den bewusten brief van Graaf Marchant et d'Ansembourg, gericht aan Z. H. Exc. den Bisschop van Roer mond, Mgr. Lemmens, inzake het vasten amendement van de gezamenlijke bisschop pen over de N.S.B. Spreker vond het treu rig dat een z.g. zoon der kerk een derge lijke brief aan zijn Herder en Bisschop had gericht en spreker riep uit: „wanneer zoo iets gebeurt met het groene hout wat zal er dan met het dorre geschieden". .Met groote aandacht en stilte luisterde de vergadering naar den vlotten en begees- terenden spreker, die van half negen tot kwart over elf, alleen met een pauze van 20 minuten, de vergadering boeide met zijn gloedvolle rede. Een hartelijk en dankbaar applaus weer klonk dan ook op na de beëindiging ervan. De voorzitter zeide wel de tolk van de vergadering te zijn als hij grooten dank uitbracht voor het gesprokene en deelde mede dat de collecte voor het propaganda fonds had opgebracht 9.38. Hierna volgde sluiting met den Chr. groet, onder dank voor de groote opkomst. SASSENHEIM. Een propaganda-avond. A. s. Maandag geeft de St. Josephgezellenvereeniging een propaganda-avond in de groote zaal van het K. S. A-gebouw. Als spreker is voor dezen avond uitgenoodig de heer Drs. Piet Kasteel, parlementair redacteur van „De Maasbode". Hij is een bekend en begaafd redenaar en debater. Zijn lezing zal zijn een beschouwing over den hedendaagschen toestand in de wereld en speciaal over Ne derland op sociaal, economisch en politiek gebied. Na zijn rede is er gelegenheid om vragen te stellen. Voor een ieder, die met zijn tijd op de hoogte wil blijven, een leer zame avond! De entrée is zeer laag gesteld, slechts 10 cent. De zaal wordt geopend om half acht. Aanvang circa 8 uur. Leden der Gezellenvereeniging en toekomstige leden, toegang vrij. We hopen dat velen van dezen avond gebruik zullen maken. VOORSCHOTEN. Crisiscomité. De collecte voor het PI. Crisiscomité in deze gemeente heeft de somma van 520.opgebracht. Hier onder is een gift van 100.—. Aan allen die door hun gaven het Comité hebben gesteund brengt het zijn hartelijken dank. Voor hen die nog iets na willen zenden, of een maandelijksche bijdrage willen geven zij vermeld het gironummer 191800. Volksbond. Woensdagavond vergader de de Ned. R. K. Volksbond in het vereeni- gingsgebouw. Om circa acht uur opende de voorzitter, de heer N. C. Lamboo, de ver gadering en heette alle aanwezigen harte lijk welkom, in 't bijzonder enkele nieuwe leden en sprak er zijn vreugde over uit, dat de vergadering zoo ruim bezocht was. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van wat er sinds de laatst gehouden vergadering door het bestuur is verhandeld, waaruit wij aanstip pen dat er een agenschap der Centrale Volksbank is opgericht, waarvan de voor zitter zelf ais agent zal optreden. Hiervoor zal hij zitting houden eiken Zondag van 11.3012.30 uur in het Mariazaaltje, hopen de dat de leden deze eigen instelling zul len benutten. Hierna gaf de heer Baandorp verslag van de centrale raadsvergadering, welke hij als afgevaardigde heeft bijgewoond. De voorz. bedankte hem hierna voor zijn uit voerig verslag, hetwelk hij nog even be sprak. Bij de rondvraag werd druk geïn formeerd naar de mogelijkheid van het exploiteeren van volkstuinen. Daar het niet mogelijk bleek om tot overeenstemming te komen, konden de voorstellen dienaangaan de niet doorgaan, waarna de discussie hier over gesloten werd. Tot slot van den avond werden een tweetal dekens verloot, waar van de gelukkige winnaars waren de hee ren: H. de Romijn en J. Vincenten. Hierna vólgde sluiting. Geboren: B. Smit, zoon van B. Smit en J. C. v. d. Krogt M. M. J. van Winden dochter van A. C. van Winden en H. A. v. dd. Post Th. J. Kraan, dochter van D. Th. Kraan en M. C. van Gent. Overleden: A. W. Broers, 71 j. vr. Ondertrouwd: L. J. G. Zilverentant 28 jaar en A. C. Zonneveld, 27 jaar G. J. Goemans, 24 jaar en G. Bouthoorn 26 jaar. Getrouwd: A. J. v. d. Waard, 22 jaar en Th. W. de Vos 24 jaar A Th. Knij- nenburg 39 jaar en M. H. Lubbe, 38 j: Gevestigd: E. A. van der Eist, Leid- scheweg 96, van Woubrugge M. M. v. d. KwaakKreuger, Valkenburgscheweg 42, van Leiden H. Spaans, Pauwenstraat 5, van Den Haag J. C. Martens, Leidsche- weg 201i, van Leiden J. Zuring, Leid- scheweg 179 i, van Leiden L. E. Chris- tiaanse, Leidscheweg 179 i van Rotterdam C. J. Kuyper van Wijngaardenlaan 46, van Den Haag D. Bacher, Leidscheweg 143 van Schiedam A. v. <L Berg, Veur- scheweg 76, van Wijchen J. Dijkman, Leidscheweg 181, van Den Haag J. J. van Dijk, Burg. Vernèdepark 34, van Rot terdam I. Kralt, Nieuw Voordorpstraat 22, van Rijnsburg. Vertrokken: G. N. Dannis en A. Oosterveer naar Nijmegen A Hemerik, geb. Schroef naar Leiden C. J. Anker, naar Wassenaar D. Nieuwenburg en ge zin naar Haarlem H. M. v. d. Meyden naar Oegstgeest J. Enterpfarrer naar Den Haag. VOORHOUT. Veiling Kleinveever. D.V.V. Gisteren avond hield D.V.V. haar gewone wekelijk- sche veiling. De aanvoer en belangstelling was wederom groot en de prijzen, die be steed werden, waren goed. Aangevoerd waren 120 koijnen die opbrachten 0.20 1.55 per stuk; ongeveer 20 kippen van 0.400.60; duiven van 0.100.20 per stuk. Verder ongeveer 45 nummers di versen, welke ook allen verkocht werden Volgende week weer veiling om 7.30 uur. Zie as. Woensdag naar de advertentie in dit blad. WARMOND. Hanze. Gisteren hield de afdeeling Warmond van den R. K. Middenstandsver- eeniging de Hanze een algemeene verga dering in Hotel de Stad Rome onder voor zitterschap van den heer F. Slager, die in zijn openingswoord het overlijden van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent herdacht, voor wien door de aanwezigen een gebed ge stort werd. Vervolgens sprak de voorzitter er zijn groote tevredenheid over uit dat zoo velen ter vergadering waren gekomen. Mededeeling werd gedaan, dat de Mica campagne een groot suoces belooft te wor den; het Bestuur heeft wederom 3000 micaatjes aan moeten vragen. De voorzit ter betreurde het dat niet meerdere leden aan deze actie medewerkten maar sprak het vertrouwen uit dat bij een volgende gelegenheid allen spontaan zullen mede werken. Nog doet de voorzitter mededee ling dat door de afdeeling Sassenheim K.J. M.V. pogingen in het werk worden gesteld om de Warmondsche Jonge Middenstan ders in organisatieverband te brengen. Hij deed een beroep op de aanwezige leden hunne zonen daartoe aan te sporen, en hun op te wekken de propaganda-avond op 20 October a.s. te Sassenheim te bezoeken. De bedoeling is om dezen winter de War mondsche jongelui onder te brengen en daar kennis te doen nemen van doel en werkwijze der K.J.M.V. om dan, indien mogelijk, het volgende jaar een zelfstandi ge afdeeling in Warmond op te richten. De agenda der Centrale Raad werd vlot behaindeld en leverde weinig stof tot aan merking. Tot afgevaardigden naar den Centralen Raad werd gekozen de heer G. van Elburg. De voorzitter, daarin bijgestaan door den heer C. M. van Stijn, wekte de aanwezigen op thans eens met meerderen deze verga dering te bezoeken, hetgeen hoogst nuttig en aangenaam is. Hierna kwam in behandeling de eerst volgende reclame-campagne. Deze campag ne zal worden gevoerd door een daarvoor speciaal samengesteld commissie welke fi nancieel onafhankelijk van de Hanze zal staan. Waar dus de eigenlijke uitvoering ook aan die Commissie moet worden over gelaten wilde de voorzitter hierover niet al te veel uitweiden, doch drukte de aan wezigen op het hart a.s. Woensdag op een speciaal daarvoor te houden vergadering aanwezig te zijn. Hij hoopte dat de nering doenden zouden begrijpen, dat wat het Bestuur wil doen uitsluitend in het belang van hen zelf is, door op deze wijze te trach ten het vele geld dat thans naar de stad wordt gebracht in Warmond te houden en dat men door een zoo groot mogelijke medewerking zal toonen de moeiten en zorgen van het bestuur te waardeeren. Verschillende der aanwezigen vroegen over deze actie nadere inlichtingen, welke zoo mogelijk door den voofzitter werden ver strekt, terwijl ook verschillende goede aan wijzingen werden gegeven. Hierna sluiting. ALPHEN AAN DEN RIJN Lampion-optocht. Als inleiding voor de volgende week te houden poppen-ten toonstelling ten bate van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstel- en vacantie- kolonies, werd gisteravond, voorafgegaan 1 door het muziekgezelschap „Crescendo" door de leerlingen van een tweetal scho len een optocht met lampions door de ge meente gehouden. Als begrijpeiljk bracht zulks een massa publiek op de been. Een nieuwe zaak. Door de firma L Zandvoort's slagerijen werd gisterenmid dag in het pand Prins Hendrikstraat, hoek Zaalbergstraat een filiaal harer zaak ge opend, hetwelk veel belangstelling trok. Van buiten-af gezien, maakt deze nieuwe zaak reeds een zeer goeden indruk. Ook aan het interieur van den winkel is ken nelijk de noodig zorg besteed om deze winkel zoo hygiënisch mogelijk in te rich ten. Daarbij gaven de étalages, waarin de hartige brokjes als het ware ieder toelacht- ten, aan het geheel een fleurig aanzien. De prijzenpolitiek der firma, waardoor men de beste kwaliteit tegen uiterst lage prijzen krijgt, is oorzaak, dat de klanten kring hoe lapger hoe grooter wordt. Geboren: Trijntje d. van A. de Goot en W. van Eijk Jacobus z. van J. van Wieringen en G. Blijleven Gerardus Wilhelmus z. van W. H. van Egmond en C. M. Stolker Albertina Catharina d. van G. Chr. de Groot en A. van der Louw Cornelis Herman z. van J. van der Vlies en C. Ramp. Getrouwd: G. Gentenaar 26 j. en C. Blom 27 j. Overleden: Gerrit Scherpenzeel 37j. geh. met A Verweij, overleden te Leiden Hijendrik van Leuwen 75 j., geh. met M. Heersman Marijtje van Winkel 68 j. gehuwd met G. van Winkel Arie Koele- wijn 66 j. geh. met M. Rosbeek Geertje Verboom 19 j. Gevestigd: van Rockamje: D. Jonge- jan, Gouwsluischeweg 71 Haarlem: W. Budding, typograaf, Pr. Hendrikstraat 21 Hazerswoude: S. Ruis, landarbeider, Hoorn 15 ês Gravenhage: T. J. Bahlman banketbakker, Bruggestraat 6 Maar tensdijk: M. Hoogendoorn, Torenstraat 25 Zwamemrdam: N. van Leeuwen, dienst bode, Vinkebuurt 54 De Bilt: H. Kwa- kernaak, slager, Raadhuisstraat 76 Haar lem: J. Miedema, coupeur, Stationsstraat 31 's Gravenhage: P. C. Zirkzee, zon der beroep, Raadhuisstraat 183. Vertrokken: naar Koudekerk: J. T. van Thuyl en gezin Gouda: G. C. A Rutte Roterdam: G. D. van Putten, 's Gravenhage: E. Rijsdam Gelder- malsen: A. de Jong Woubrugge: W. W. van Harskamp. Mica. JJ. Maandagavond 6 uur was het tijdstip aangebroken, dat de midden standscampagne een aanvang zou nemen. Een officieel karakter is aan deze opening met gegeven. Voor menig winkelier was de Maandag een drukke dag, om op tijd gereed te zijn. De vlaggetjes waren reeds op den dag bij de deelnemers aangebracht, zoodat Bodegraven in het teeken stond van een winkelweek Even na 6 uur was er in het dorp heel wat meer drukte, dan op an dere gewone werkdagen. Met belangstel ling werden de met zorg gereed gemaakte etalages bezichtigd en met voldoening werd door het publiek over verschillende eta lages gesproken. De belangstelling was ook Dinsdagavond niet gering. Het muzikale gedeelte van de „Mido" was dien avond weer uitgebreid. Op meerdere punten waren luidsprekers aangebracht. Volgens het vastgesteld pro gram zou Woensdaagvond 6 uur een lam pionoptocht plaats hebben, maar wegens de groote „drukte" der kleinen werd het ongeveer 7 uur. Het was een leuk aanzien. Ongeveer 1000 lampions zijn uitgereikt. Vooraf gingen twee tamboers van de mu- ziekvereeniging S. D. G. Op de trottoirs was de belangstelling talrijk, welke be- langestellenden na de ontbinding van den stoet volop gelegenheid kregen, de etala ges te bezichtigen. Autobotsing. Dinsdagmorgen circa 8 uur had een botsing plaats met een motor komende uit de Noordstraat en een auto komende uit de Brugstraat. Doordat de auto de bocht te veel naar links nam, reed deze met den linkervoorkant tegen den mo torrijder op. Deze kwam daardoor te val len en sloeg over den kop en bekwam een gapende hoofdwonde en gebroken linker been. De direct ontboden geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, eveneens de politie. Door laatstgenoemde werd een on derzoek ingesteld en tegen den auto-be stuurder proces-verbaal opgemaakt. Aanrijding. Bij de Prinsenstraat had Dinsdag een aanrijding plaats van een vrachtauto komende uit de richting Wil- helminastraat en een van zijn rechterkant komende vrachtauto uit de Prinsenstraat. Het achteronderstel van laatstgenoemd auto bekwam daardoor vrij veel schade. Tegen de auto-bestuurder die van rechts kwam, omdat deze geen voorrang verleen de, werd proces-verbaal opgemaakt. Donderdagmorgen had een aanrij ding plaats te Nieuwerbrug, welke won der boven wonder goed is afgeloopen. Een luxe auto, komende uit de richting Bodegraven, reed met groote snelheid voorbij den gevaarlijken hoek en wilde op het laatste oogenblik tusschen een voor hem uitrijdende motorrijder en een uit te genovergesteld richting aankomende vracht auto doorschieten Eerst reed hij daarbij tegen den motorrijder aan die bekneld geraakte tusschen een langs den weg staande schuur en vervolgens vloog hij te gen den vrachtauto aan. Het geval is voor den motorrijder de rijwielhersteller Sch, best afgeloopen. Hij had zich be zeerd in den rug en aan één der beenen, terwijl zijn motor-rijwiel belangrijke schade opliep. De politie alhier, heeft zich op telfonisch verzoek terstond daarheen begeven en met den inmiddels aanwezigen rijksveldwachter een onderzoek naar het den woesten auto-besturder is proces-ver baal opgemaakt. Schietgebouw. Zaterdag 26 October zal de nieuwe schietbaan in de Wilhelmi- nastraat officieel geopend worden. Deze opening vindt plaats 's middags te 3 uur door den burgemeester. Na opening zal een onderlinge wedstrijd gehouden worden op de personeele baan en op de geluksbaan. Ook niet-leden van de vereenigingen „Wil lem Teil", Burgerwacht en B. V. L. mo gen aan deze wedstrijden deelnemen. Om 5 uur is het gebouw te bezichtigen. Aan een goed schietlokaal bestond reeds jaren behoefte in Bodegraven. De vereeniging „Willem Teil" heeft voorheen vele jaren haar schietoefeningen gehouden in het schietlokaal van de O. L. school. Nadat deze zaal in gebruik moest worden genomen voor teekenlokaal is men verhuisd naar de oude school achter het gemeentehuis. Voorgeschreven is een afstand van 12 Me ter; in de huidige lokalen is deze slechts 11 Meter. In het nieuwe lokaal zijn 10 ba nen aangebracht, hetgeen voor een wed strijd zeer te prefereeren is, omdat men dan niet lang meer behoeft te wachten. Buiten dit alles is ook nog gezorgd voor gezelligheid. Verschillende tafels zijn aan gebracht, evenals een buffet. Goudvisschen. Het nieuwe gedeelte van Bodegraven, langs de vijver, trekt te- genwordig veel belangsteling. Met een en ander wordt thans goede voortgang ge maakt. Wij vernemen, dat deze week een groot aantal goudvisschen in de vijver zijn gebracht. Het is vanzelf sprekend, dat in deze vijver niet gehengeld mag worden. P.C.C. Bij het plaatselijk crisis-comité is een verzoek ingekomen van een in be hoeftige omstandigheden verlceerend ge zin, om een gebruikte kachel. Degenen die een kachel hebben staan die niet meer ge bruikt wordt en deze willen afstaan aan het bovengenoemd comité, worden vrien delijk verzocht hiervan kennis te geven ter gemeente-secretarie. De kachel zal dan gaarn worden afgehaald. Getrouwd: C. J. N, Oudshoorn 27 j. en C. M. Kaptein 24 j. P. van Leeuwen 27 j. en J. Speelman 22 j. Gevestigd: M Binnenkade, huishoud ster, van Ede M. M. Hogendoorn en M. Schouten, beiden z.b., van Waddinxveen, Vertrokken: M. C. Zwanenburg n. Hekendorp J. van den Bosch naar Zeist H. Bergsma en gezin naar Zwartemeer T. Heinis naar Zwartemeer K. Bate laan naar Rotterdam L. Maaskant n, Leiden F. C. M. Bloem naar den Hel der. WASSENAAR. Reddingsbrigade. In het Centraal Theater hield de Wassenaarsche Reddings brigade haar algemeene ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer D. van Barneveld, werd deze goedbezochte verga dering met een kort woord geopend. Na het spontaan zingen van het clublied, heet te hij allen hartelijk welkom waarna een korte terugblik door hem op het echter liggende jaar wordt geworpen, waarbij hij mocht constateeren dat de vereeniging steeds grooter wordt, en dat de leden wat de zwemcapariteiten betreft, allen zijn vooruitgegaan. Velen hebben in het afge loopen jaar een diploma behaald. Wat de actie op het strand betreft mccht spreker met voldoening constateeren dat slechts éénmaal de W.R.B. actief behoorde op te treden, zoodat zich in het afgeloopen jaar geen verdrinkingsgeval met doodelijken af loop hebben voorgedaan. Spreker is van meening, dat door de actie van de Brigade en de vele voorzorgen daardoor genomen, een werking ten goede hebben en tot voor zichtigheid bij de baders manen. Wat de cursussen betreft, de E.H.B.O.- cursussen zijn weder begonnen, doch wat de deelname betreft voor de eerste jaar cursus, dit moet veel beter worden. Allen moeten trachten een diploma te behalen E.H.B.O naast het reddend zwemmen. Voorts deelt spreker mede, dat het be stuur er in is geslaagd een bekwaam trai ner te vinden voor het oefenen in reddend zwemmen, hetgeen een prachtige vooruit gang beteekent, zoodat er dezen winter in gehaald zal kunnen worden, wat men eventueel ten achter zou kunnen zijn. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de reddingsmiddelen belangrijk werden uitgebreid. Om de 100 Meter werd op het strand een mast geplaatst waaraan een open kastje met reddingsmiddelen, n.l. haspel met lange lijn en rubber lus. Hier van werden er geplaatst 7 op het Noorder en 4 op het Zuiderstrand. Dat een en ander door het publiek op prijs wordt gesteld, moge worden geconstateerd uit het feit dat geen enkele maal uit deze reddings kastjes ook maar iets werd vermist of in het ongereede gebracht. Voorts werden nog diverse zaken aan geschaft, een haspel, voorts een tweede uit kijktoren en voor de oefeningen in het zwembassin 10 bondspaken. De winterzwemavonden werden steeds trouw bezocht, zoo zelfs dat het bassin vaak min of meer overbelast was, hoewel dit geen afbreuk schijnt te hebben gedaan aan de oefeningen, daar voor het examen B. slaagden 6 en voor het examen A 13 heeren. De B gediplomeerden zullen dezen win ter instructeurs-examen doen en die met A het examen voor B zullen doen, terwijl er reeds weer vee,l voor dat van A aan wezig zullen zijn. Voor het volledig diploma E.H.B.O. Oranjekruis slaagden 4 dames en 5 heeren; voor het overgangsexamen naaT de diplo macursus slaagde 11 dames en 21 heeren. De diplomacursussen zijn bereids weer BODEGRAVEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 23 Oct. des namiddags 2 uur. Agenda: 1. Opening 2. Onderzoek geloofsbrieven van den heer W. Verburg, benoemd verklaard lid van den Raad. 3. Vaststelling der notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel tot het verleenen van een voorschot op de ge meentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 6. Voor stel tot wijziging der verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden. 7 Voorstl tot intrekking van het raadsbesluit tot verlaging van de loonen der gemeen te-werklieden. 8. Voorstel tot aanvulling van het ambtenarenreglement. 9. Voorloo- pige vaststelling dm* gemeente-rekening over het dienstjaar 1934. 10. Vaststelling van pensioensgrondslagen. 11. Wijziging der begrooting voor 1935. 12. Aanbieding ge meente-begrooting en begrooting van het electriciteitsbedrijf voor 1936. 13, Ont slag ambtenaar van den Burgerl. Stand, Jubileum. Naar wij vernemen hoopt ultimo October de heer H. Blazer, mees terknecht bij de N.V. Turkenburg's zaad- handel, het feit te herdenken, dat hij 50 jaren achtereen bij deze firma is werk- zaam geweest. Oplichting. Wederom werd door de politie tegen een tweetal werklooze steun- trekkenden, die belangrijke bedragen bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier hadden verzwegen, ter zake oplich ting, proces-verbaal opgemaakt. aangevangen door Dr. Bergsma, Dr. Jans- se de dames en de aanvangscursus door Dr, Hubbeling. De Wit.B. bestaat nu uit 107 werkende leden, 33 adspiranten, in totaal 140, vorig jaar 117. Voorts nog uit 148 contribuanten ongeacht de niet segelmatige begunstigers. Hierop doet de penningmeester verslag. De inkomsten hebben bedragen met het saldo van vorig jaar, bedragende 139.51, een totaal bedrag van 1503.24 met daar tegenover in totaal aan uitgaven een be drag van 1188.17, zoodat de kas sluit met een batig slot van 315.07. In de plaats van den heer Morree werd bij acclamatie tot leider der R.B. gekozen de heer J. Lockhorst, die deze benoeming aanvaard. In de ontstane vacatures van het be stuur wordt na stemming voorzien door verkiezing van de heeren R. J. Janzee Sr. en J. Pieterse, die beiden hun benoeming aannemen. Voorts wordt besloten een 2de zwemge- legenheid te scheppen in de zweminrich ting aan de Mauritskade en wel op Zon dagen van 2 tot 3.30 uur, echter met dien verstande, dat zoodra er gelegenheid komt, dez egelegenheid open te stellen op een werkdag, dat dit zal geschieden. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10