PHILIPS' Uw Oogappel DONDERDAG 17 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Percentages van personen met gebrekkig gezichtsvermogen: de 20 jaar23% tas*chen 20 co 30 jaar 39% 30 cn 4048 SO at •-« ar«' 71% 50 co 60° a t 82 borco de 60 jaat 95% Wat kan U dierbaardér zijn dan Uw eigen oogën - en die van Uw gezin! Bekijkt eens nevenstaande tabeL Het is noodig, dat ieder zijn oogen spaart door bij voldoende licht te werken. Met behulp van een klein vernuftig instrument kun nen wij nu nauwkeurig het licht meten en tegelijk qQqzqijt welke verlichting bij ons werk behoort. Op grond hiervan werd door ons een interessant boekje „Het Gezellige Huis" samengesteld. Dit wordt U op aanvraag gratis toegezonden. Zendt -slechts onderstaande coupon aan ons in of schrijft ons een briefkaartje. „BI-ARMTA' De Philips* „Bi-ArlifaTamp is de beste en zuinigste tampooit door Philips vervaardigd en daarom de .aangewezen lamp voor Uw huisverlichting. Lichtmeter. Met Behulp Biervat» kan Uw Installateur of handelaar U precies aantoonen, waar voldoende* waar onvoldoende licht is. Inspectie van Uw huis* ijverlichting gratis en zonder eenige verplichting. Onteigening. Bij Kon. besluit ie be paald, dat voor verlegging van weg no. 11 rijkswegenplan 1932 ('s Gravenhage Haagsche SchouwLeidenBodegraven Utrecht), nabij de Gouwesluis onder de gemeente Alphen aan den Rijn, ten alge- meenen nutte, ten name van het Rijk, zullen worden onteigend de perceelen en erfdienst baarheden in de gemeente Alphen aan den Rijn (kadastraal gemeente Alphen), aan geduid op de grondteekening, welke inge volge artikel 12 der onteigeningswet ter inzage van een ieder heeft gelegen. NIEUWKOOP. Ambulance-collecte. Gisteravond heeft zich een comité gevormd tot het inzame len van gelden voor het zendpn van een ambulance, uitgaande van het Nederland- sche Roode Kruis naar Abessynië. Dit co mité is samengestelde uit de navolgende dames en heeren: Pastoor Th. P. Blom, ds. A. J. van Wijngaarden, mevr. J. Bode gravenScheer, mevr. F. J. Bots-Smit, M. J. H. Bots, A .van Dam, P. de Graaf, H. van Saselen, P. Kuijf, A. van Middelkoop, N. Tijsterman, J. G. Zwart en uit Noorden mej. A. van Bemmelen, P. C. Vroonhof en J. D. van der Helder. Op Zaterdag 19 dezer zal aan de hui zen van de ingezetenen voor dit doel een collecte worden gehouden met bussen, voorzien van een Roode Kruis-band. Mica Aan de middenstandscampagne van 14 tot en met 26 October, kortweg aan geduid door de „Mica" wordt in Nieuwkoop door 15 en in Noorden door 4 winkeliers deelgenomen. Door raambiljetten en verder door circulaires aan de huizen zijn de na men der Mica-deelnemers bekend ge maakt en worden gegadigden ter kermis gebracht wat zij te doen hebben of in de gelegenheid te komen een of meer schit terende Mica-prijzen te wirmen. ZOETERWOUDE. Geboren: Wilhelmus z. van Th. J. Opdam en J. A. A. v. Leeuwen Ferd- nantiena Frederika Arnoldie d. van H. J. Kok en J. M. Hovenier Margaretha Theresia Maria d. van B. Berk en A. H. Bon Johannes Hendrikus z. van W. G. v. Klink en A. M. A. Zweekhorst Ja cob a Johanna d. van P. Th. d. Eisen en M. G. Zonderop. Overleden: G. v. d. Hoist 79 j., wed. van A. Spierenburg. Vertrokken: N. J. P. en J. M. A. v. d. Akker naar Oudenbosch A. C. v. d. Akker naar Wassenaar J. L. v. d. Akker naar Voorschoten M. Albers en gezin naar Leiden F. A. Koopman naar Dedemsvaart A. v. d. Raad naar Noord- wij ker hout J. A. C. Verdegaal naar Amsterdam T. Vonk naar Rotterdam E. v. Wilgen en gezin naar Leiderdorp J. J. M. v. d. Ploeg naar Ewijk C. M. Marijt wed. Post naar Noordwijk J. v. Velzen naar Leiden. Gevestigd: J. P. v. d. Velde van Ha- zerswoude A. Versnel van Leiderdorp W. C. M. Meerder van Heerlen M. A. v. Vucht van den Bosch A. P. Kaag man van Wassenaar W. Kwisthout van Breda P. C. v. d. Bosch van Rotterdam - A. J. v. Werken van de Bilt M. J. Hatz van Leiden v. Rompu en gezin van Vucht P. J. v. Baast van Vucht C. v. d. Akker van Stompwijk C. N. van Haastrecht van Lisse Th. Pie terse van 1 Hazerswoude TREINONTSPORING IN DE WATERGRAAFSMEER Groote materieele schade. Stagnatie in het treinverkeer. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: De goederentrein, 4401, die gisteravond uit Eindhoven via Den Bosch naar Amsterdam is vertrokken, is hedennacht omstreeks 3 uur gestrand op het rangeerterrein in Wa tergraafsmeer. Op dat rangeerterrein zijn zeven wagons van den ongeveer 60 wagens tellenden trein ontspoord. Het grootste deel van den trein, dat in de rails is gebleven, stond voor de gederailleerde wagons. Achter de ontspoor de wagons waren nog 15 wagons die in de rails zijn gebleven. De ontsporing veroor zaakte echter een groote ravage. De ont spoorde wagons kregen een geweldigen druk van achteren, zoodat ze als het ware op zijde werden geschoven en als bladen van een boek tegen elkaar klapten. Hier door werd een wagen geheel versplinterd en kantelden twee wagens. Een van deze twee kwam op het hoofdspoor terecht van de lijn AmsterdamHilversum en wel die lijn, waarover de forensen naar Amster dam moesten komen. Aanvankelijk kon men in duisteren nacht weinig beginnen, daar de electrische gelei- digen door de terreinverlichting mede door de ontsporing waren beschadigd. Echter spoedig was een ploeg volk met groote krachtsinspanning bezig het hoofdspoor vrij te maken. De drie wagons, waarvan een was versplinterd en twee gekanteld, waren le dig. Twee behoorden aan buitenlandsche maatschappijen en een was van de Neder- landsche Spoorwegen. Het treinverkeer heeft door deze ont sporing, waarbij niemand letsel kreeg, groote stagnatie ondervonden. Voor de passagiersdienst begon, heeft men nog drie goederentreinen op verkeerd spoor naar Amsterdam door laten komen, terwijl twee goederentreinen in Bussum zijn blijven staan en een is te Weesp ge bleven. Het personenvervoer in den vroegen morgen is zoo goed mogelijk over een spoor geleid, terwijl enkele treinen via Utrecht naar Amersfoort en omgekeerd zijn gediri geerd. Twaalf treinen zijn op het traject naar of van Hilversum uitgevallen en wel de nummers 703, 720, 804, 2809, 1810, 1815, 2806, 1824, 1823, 724, 1819 en 2810. De overige treinen hadden veel vertra ging. Om tien uur vanmorgen waren de sporen weer vrij en na dat uur is de gewone* dienst hervat. Op de verschillende stations in den om trek werden de reizigers op de hoogte ge steld van de stagnatie in het verkeer. Een groot deel der forensen uit het Gooi is ten gevolge daarvan met de Gooische stoom tram en met auto's naar de hoofdstad ge komen. Naar de oorzaak van de ontsporing wordt een technisch onderzoek ingesteld. Naar men zegt is reeds bij de spoorbrug te Weesp een wagen uit de rails geloopen en heeft dus een aantal kilometers naast de rails gehobbeld. Ook zou er sprake van zijn, dat een van de wagons warm was ge loopen. Echter definitief is nog omtrent de oor zaak van de ontsporing niets met zekerheid te zeggen. SPORT DAMMEN „Gezellig Samenzijn". De competitie-wedstrijd die gisteravond is gespeeld in den R. K. Volksbond tus- schen G. S. (Leiden) en OiD.1. (den Haag), is in een schitterende en welverdiende overwinning voor Gezellig Samenzijn ge ëindigd. Ondanks G.S. den strijd moest aanbinden met een 20 achterstand om reden bord vjjf wegens ziekte was verhin derd, werd deze achterstand in een klin kende 128 overwinning omgezet. BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. Voor bovengenoemde nederlaagwedstrij den werd gisteravond gespeeld D.O.S. 4 *t Gr. laken I. Door het falen van een der spelers van 't Gr. laken, werd door D.O.S. een groote overwinning behaald. Blijft deze ploeg zoo spelen, dan zal menig vier tal de handen vol hebben om het tot een overwinning te brengen. ZOETERWOUDE (HJR-X. Naar de missie. Vrijdag 18 Oct zal de eerw. Broeder Jean Damascenus (in de wereld Theod Heems kerk) van de Orde der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie, naar de missie van Belgische Congo (Afrika) vertrekken. Weer een van de vele Hollanders, die alles en allen verlaten ter liefde van Je zus en de arme heidenen. Moge, hij, die heengaat, en zij, die achterblijven, kracht vinden in de ware offerldefde. Wij wen- schen den eerw. broeder een goeden reis, behouden aankomst en een zegenrijk mis siewerk. HET HERFSTWEER. Reeds tegen het einde van de vorige maand kwam een zoodanige verandering in den algemeenen weerstoestand in Europa, dat het herfstweer vroeger dan gewoonlijk intrad, al was het dan ook slechts nu en dan. De maand September had over het grootste gedeelte van Europa zeer onge stadig weer gebracht en in de tweede helft een viertal zware stormen. Het zeer veranderlijke weer was een gevolg van het voorbij trekken van talrijke diepe de pressies in het Noordwesten, maar tegen het einder der maand begonnen deze de pressies zich meer naar het Noorden te rug te trekken en breidde het gebied van hoogen druk, dat toen over Zuid-Europa lag, zich meer en meer over Midden-Euro pa uit. Een algemeene weerstoestand van een bepaald type, die afscheid gaat nemen, doet dat meestal niet ineens maar met tusschenpoozen. De nieuwe weerstoestand meldt zich herhaaldelijk aan en trekt zich eenige malen terug om ten slotte te blij ven. Zoo ging het ook in den laatsten tijd. Reeds in de tweede helft kwamen de eer ste voorboden van den herfstweertoestand zich aanmelden en wel zoo, dat het gebied van hoogen druk in het Zuiden zich nu en dan in Midden-Europa liet gelden. In den allerlaatsben tijd heeft het herfst weer zich in onze omgeving verder ont wikkeld doordat het gebied van hoogen druk over Midden-Europa in beteekenis en omvang is toegenomen. Het weer heeft daardoor een veel rustiger karakter gekre gen en is, afgezien van geringe storingen als b.v. gisteren voorkwamen, stabieler geworden. Het echte herfstweer is nu ge komen, waarschijnlijk om lang te blijven, het herfstweer, dat gekenmerkt is door de sombere luchten en den door nevel ver sluierden horizon. De volledige uitslag luidt: W. Geenjaar Gr. 1. P. Schouten Dos J. Geenjaar C. v. Duyn W. de Bezem er J. Hal A. Bleijenberg B. de Laaf Jr. DDE. wint met 94 caramb. 26 21 8 1.23 (2.64) 80 21 1« 3.80 2.35) 76 32 10 2.37 (2.16) 80 32 13 2.50 (2.26) ©9 20 11 2.30 (1.93) 80 30 17 2.66 (1.89) 55 47 9 1J7 (1.24) 80 47 11 1.70 (1.36) ZILVEREN JUBILARISSEN BIJ DE N. Z. H. T. M. Morgenavond zal in de Stadsgehoorzaal de jaarlijksche feestavond dear N. Z. H. T. M. worden gehouden, ter huldiging van de zeven jubilarissen bij de Maatschappij. Het zijn de volgende heeren: A. VAN GROL, ambachtsman te Rijnsburg. A. B. C. VERBRUGGEN conducteur 4e Voorburg N. ABRAHAMSE wagenvoerder te Voorburg A. G. HOOGDUIN Ploegbaas te Leiden F. S. MONTANUS wegwerker te Leider J. C. SCHRAMA wegwerker te Leiden J .1. B. DEN HOED ambachtsman te Rijnsburg

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8