Plannen voor een zweminrichting te Lisse. UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN DINSDAG 15 OCTOBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Burgemeester en Weth. dezer gemeente hebben aan den Raad het volgende prae- advies aangeboden, om te geraken tot de stichting van een zweminrichting. Zooals Uwen Raad bekend is, worden sinds 1929 stappen gedaan, om in deze ge meente tot de stichting van een zwemin richting te komen. Met name werd des tijds overgegaan tot het in het leven roe pen eener commissie, aan welke werd op gedragen ons College omtrent deze aange legenheid van voorlichting en advies te dienen. Met ijver ving deze commissie hare werkzaamheden aan, doch reeds vrij spoedig stuitte zij op ernstige moeilijkhe den, vooral met betrekking tot het ver krijgen van een voor de stichting geschikt terrein. Daarbij waren de kosten van een hygiënisch goed ingerichte zweminrichting toentertijd zoodanig hoog, dat door uwen Raad gemeend werd, dat deze exploitatie financieel niet te verantwoorden was. De door de commissie op velerlei gebied ter zake van de door haar aanvaarde opdracht steeds diligent bleef. Een geschikt terrein werd thans gevonden in de door de ge meente aangekochte gronden langs de Spekkelaan, terwijl, boo zooveel de stich ting betreft, contact werd gezocht met den Koninklijken Nederlandschen Zwembond. Deze, sinds enkele jaren opgerichte instel ling, die geheel belangloos van -advies dient en op het gebied van de stichting van zweminrichtingen reeds een groote bin nen- en buitenlandsche ervaring heeft, is de commissie bijzonder ter wille ge weest en in gemeenschappelijk overleg is een plan tot stand gebracht, hetwelk wij de eer hebben u hierbij met een duidelijke omschrijving aan te bieden Bij dit plan is tevens een begrooting voor de stichting en een exploitatie-rekening gevoegd. Met betrekking tot de exploitatie-rekening merken wij op, dat deze weliswaar is op gezet aan de hand van in exploitatie zijnde inrichtingen in gemeenten van gelijken om vang als de onze, doch de daarin opgeno men tarieven, alsmede eventueele uren van kostelooze openstelling zullen uwen Raad nog nader ter vaststelling worden aangeboden. Na vergelijking van de begrooting der stichting met deze exloitatie-rekening, achten wij het tot stand komen van een zweminrichting in deze gemeente zelfs in de huidige omstandigheden financieel ver antwoord, daarbij in acht nemende het groote nut van een dergelijke inrichting voor de volksgezondheid en in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en vei ligheid. Dit laatste te betoogen achten wij overbodig, omdat uwe Raad zulks heeft er kend door in beginsel tot de stichting te besluiten. Ook de wijze van beheer kan een punt van latere overweging uitma ken. Voorloopig lijkt ons het meest econo misch het instellen van een commissie, welke zich onder toezicht van gemeente wege en volgens nader bij verordening vast te stellen regelen met het beheer be last. Dat het de bedoeling is den bouw als werkverschaffingsobject zooveel mogelijk uitsluitend door Lisser-arbeidskrachten te laten uitvoeren, is van zelfsprekend Om dat de kosten van materiaal echter belang rijk hooger zijn dan die van de arbeids- loonen, zal op rijkssubsidie in de kosten van werkverschaffing vermoedelijk niet te rekenen zijn. In het vertrouwen, dat de gekozen plaats van stichting, zoowel als hare geheele ver dere opbouw en outilage een gunstig oor deel van uwen Raad ten deel zullen vallen en dat het mogelijk zal zijn de inrichting nog het volgend jaar te openen, stellen wij u voor tot de stichting van een zweminrich ting overeenkomstig het ingediende plan te besluiten en ons ter uitvoering daarvan een crediet te verstrekken van ten hoogste 16.000. De toelichting tot het plan voor een zweminrichting is als volgt en geeft een beeld hoe de zweminrichting zal worden. Het plan is ontworpen door den architect H. Wesselo, te Bussum, adviseur van den Koninklijken Ned. Zwembond. Situatie. Van het beschikbare terrein moet een vrij groot gedeelte ongebruikt blijven in verband met den nieuw geprojecteerd en weg. Het terrein-gedeelte ten behoeve van den weg zelf moet ongebruikt blijven, maar ook een strook grond langs den weg, daar zeker een bebouwing langs den nieu wen weg in de toekomst slechts zal wor den toegestaan met in achtneming van een ver terug gedachte rooilijn. Bovendien is het vrijblijvend terreinge deelte als parkeerterrein zeker belangrijk en kan het voor een zwembadterrein zelf gerust gemist worden, daar dit royaal ge noeg is genomen. De gebouwen zijn gedacht aan de Oost zijde van het terrein, waar zij goeden dienst bewijzen voor afsluiting van het terrein aan Oost- en Noordzijde en boven dien eer. goede afsluiting waarborgen langs den nieuw geprojecteerden weg. De Oost zijde van het terrein is ook de juiste plaats van de gebouwen om zoo lang mogelijk van de zon op de kleedkamers te kunnen pro fiteered terwijl een gemakkelijk entrée van den nieuwen weg ook in de toekomst verzekerd zal zijn. De terrein-ingang is nu gedacht over den bestaanden dam naar het terrein, juist in de bocht van de Spekke laan. Terrein-indeelmg. Bij de indeeling van het terrein is uitge gaan van den eisch, dat op het tegelpad cm het bassin zoo min mogelijk of in het geheel niet geloopen mag worden op ge woon schoeisel. De tegenpaden voor de ge bouwen zijn dan ook slechts met één te gelpad verbonden met het eerstgenoemde, terwijl steeds een voetwaadgoot moet worden gepasseerd, om van het eene te gelpad op het andere te kunnen komen. Door het opnemen van beplantingsstroo- ken met lage kleurige beplanting, wordt het 't publiek onmogelijk gemaakt, in ieder geval zeer bemoeilijkt, om buiten tegelpaden en voetwaadgoot om op het te gelpad buiten het bassin te komen. Bo vendien zal een strook kleurige beplanting het geheel zeer verfraaien en aantrekke lijk maken. Ook de rechtssteeksche passage van zand- ruimte, naar bassin is slechts mogelijk via een voetwaadgoot, die links en rechts weer door beplanting is ingesloten. Voorzoover niet aanwezig moet een een voudige hoogopgaande bebossching of struikbeplanting het terrein rondom af sluiten, wat niet alleen noodig is voor het beschutten tegen wind maar ook een af gesloten geheel geeft zonder dat aan het natuurlijke idee eenige afbreuk wordt ge daan. De gebouwtjes zijn zoodanig geprojec teerd, dat entré, toiletruimte, badmees terskamer en gemeenschappelijke kleedka mer volkomen contraal zijn gelegen en bovendien toezicht uit badmeestersvertrek over de geheele inrichting mogelijk is. De rij kleedkamertjes, zoo geprojec teerd, dat zij ten volle van de middagzon profiteeren, kan gemakkelijk aan de Noord zijde van het terrein uitbreiding ondergaan. Bovendien is gerekend op de mogelijkheid om zonder groote onkosten de kleedkamers in te richten voor wisselcabine-systeem, waarmede dan de capaciteit vervijfvou digd wordt. Behalve het gedeelte bij het ondiepe bassin is het geheele terrein gedacht als kortgeschoren grasterrein, wat zeer veel aantrekkelijker is dan zandvlakten en bo vendien veel hygiënischer. Hoogtematen. Als peil is aangenomen de waterlijn van het te maken bassin, op de teekening aan gegeven door de letter „P", waarnaar alle hoogtematen zijn bepaald. Het peil is gedacht 30 c.M. boven het be staande maaiveld. In verband met den grondwaterstand was grootere hoogte boven het bestaande maaiveld voor ledigen van het bassin voor- deeliger geweest, maar de hoeveelheid be schikbare grond speelt een belangrijke rol. Hoe het basin ook gelegd wordt, steeds is het hoger leggen van de tegelpaden en de vloeren der gebouwen wenschelijk, ter wijl het noodzakelijk is, dat ook steeds het waterpeil van den voorverwarmings- vijver hooger ligt dan dat van het zwem bassin. Ook bedoelde wenschelijkheid en de eisch, dat het voorver warmings-water peil hoger ligt dan het basinwaterpeil, maakt, dat het bassin maar niet willekeu rig hooger gelegd kan werden, maar be perkt wordt door genoemde factoren. Het tegelpad voor de gebouwen ligt 60 c.M. boven het bassinwaterpeil, wat het geheel aantrekkelijk maakt en het toe zicht zeer vergemakkelijkt. Bij het diepe bassin is een gedeelte tegelpad verlaagd tot 60 c.M. beneden het bassinwaterpeil, wat voor instructie zeer veel voordeelen biedt. Door het grasterrein niet met keer- muurtjes onder te verdeelen in afzonder lijk gedeelten, elk van hooger niveau, maar de hoogte-verschillen op te vangen door lange gloeiingen, verkrijgt het om ringende grasterrein een aangenaam aan zien en zal het minder stijf lijken. Gebouwtjes. Alle gebouwtjes hebben betonvloeren, terwijl het hoofdgebouwtje geheel van steen is gedacht. De kleedkamertjes zijn op betonvloer, met steenen voetingmuur- tjes, gedacht in hout. Voor afdekking is overal gerekend op platte daken met mas- tiekbedekking. Het hoofdgebouwtje beslaat uit een en- trée-ruimte, voor in- en uitgaan gesplitst in twee deelen, gescheiden door een hek werkje en afgesloten met twee deuren. Aan de entrée-ruimte grenst de badmees ters- en controlekamer. Een glaspui met deur en loket vormt de afsluiting tusschen' entée en badmeesterskamer. In de bad meesterskamer zijn ruime kasten opgeno men. Ook centraal gelegen, dicht bij de badmeesterskamer, zóó dat toezicht mo gelijk is, zijn de toletruimten geprojecteerd alsmede de gemeenschappelijke kleedka mer, dienstig voor bergruimte en het op vangen voor topdrukte en geschikt voor kleedgelegenheid van clubs. De toiletruimte bestaat uit een voorpor taal waarin een wasbak is opgesteld en waaraan grenzen een W.C. en een urinoir- ruimte. De 40 stuks kleedkamertjes zijn elk groot 100 X 120 c.M., hebben 3/4 deurtjes, onder ling gescheiden door van den vloer vrij staande tusschen wanden, zoodat geen on- noodige hoeken ontstaan en de vloer over de volle lengte zonder bijzondere moeite goed gereinigd kan worden. Langs de kleedkamertjes is een schrobgoot gedacht, waarin spoel- en lekwater afgevoerd wor den. Bassin. Het bassin heeft een oppervlakte van 1040 M2 en is groot 62 X 20 M. Gekozen is op het ge teekend e plan een bassin van gewapend beton met verticale wanden. Deze oplossing is wel kostbaarder dan een bassin met wanden volgens het natuurlijk talud van den grond, zoodat dienaangaan de bezuiniging wel mogelijk is. Het bassin met verticale wanden biedt echter zeer groote voordeelen in vele opzichten, voor al waar in de gegeven omstandigheden het grondwater het maken van een bassin met schuine wanden wel extra bemoeilijkt, daar dit slechts is uit te voeren in absoluut droge grondslag en dus zwaardere eischen gesteld worden aan de tijdelijke drainage. Het betonbassin heeft een betontoodem, ■die geleidelijk afloopt en waardoor de ver- eischte diepten worden verkregen. Onder den springtoren is een extra verdiept ge deelte opgenomen voor springkuiL In het diepe gedeelte is opgenomen een 25 M. lange officieele wedstnjdbaan, die aan één zijde wordt begrensd door een brug, waaraan start- en keerplaatsen zijn gemaakt en waarop tevens een instructie leuning is aangebracht voor 't individueel les geven aan den hengel. Langs het verlaagde tegelpad Dij het diepe bassin is een grijpstang op de wa terlijn geprojecteerd, die dienstig kan zijn in geval van gevaar en die benut wordt bij lesgeven. Over de volle breedte van het bassin aan de ondiepe zijde is een overstortgoot ge projecteerd, waardoor afvoer van gebruikt water mogelijk is. In eiken hoek van het bassin aan de diepe zijde is dit aan de wa terlijn afgerond en voorzien van een over stortgoot, zoodat drijvend vuil en stof, dat zich dikwijls juist in de hoeken ophoopt, gemakkelijk verwijderd wordt. Aan het basin is een wedstrijd-spring- installatie geprojecteerd, zoodat ook dien aangaande het zwembad aan de eischen voldoet. Eenige kurklijnen zorgen voor separa tie van de verschillende bassingedeelten, terwijl oogen in het beton worden ge maakt om wedstrijdlijnen, poloveld en der gelijke gemakkelijk te kunnen uitleggen. V oorverwarmingsvij ver. Ten Westen van het zwembasin is ge dacht de voorverwarmingsvijver van ge ringe diepte, waarin door middel van keer- muurtjes het water langs een langeren weg circuleert. Het water wordt door een fontein in den voorverwamingsvijver gespoten, waar door het water wordt belucht en ontijzerd. Na circulatie is het water voldoende voor verwarmd om dienst te doen als verver- schingswater in het bassin. W aterverversching. Het water stroomt door het niveau-ver schil zonder speciale technische voorzie ning naar het diepe bassin, nadat daartoe een kraan wordt geopend in deze aan- voerleiding. Het water treedt in het diepe bassin vlak boven den bodem daarvan toe en wordt afgevoerd door de reeds om schreven overstortgoot aan de ondiepe zijde. Zoowel in- als afvoer heeft plaats over de volle breedte van het bassin, zoo dat een strooming ontstaan va ndiep naar ondiep. Het gebruikte water f dt afge voerd in een der nabije slooten om het ter rein. Rioleering. Het geheel zal voldoende worden gerio- leerd, voetwaadgoten, douchebak, schrob- goten en overstortgoten krijgen allen af- voerleidingen naar putten of rechtstreeks naar een "er slooten om h*t terrein. Technische installatie. Een bron zal worden geslagen, die vol doende water zal geven voor de verver- sching van het bassinwater. Hiertoe zal eerst nader een terreinonderzoek plaats hebben, waarbij gelijk zal worden uitge maakt hoe diep de boring zal moeten wor den uitgevoerd en of voldoende ijzervrij water aanwezig zal zijn. Een pomp met electrischen aandrijfmo- tor en een capaciteit van ongeveer 30 M.3 water per uur zal voor het voeden der bassins moeten zorgen. HILLEGOM. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHT AUTO'S. Eén persoon gedood, een ander licht gekwetst. Gistermiddag heeft in de Weerestern- straat alhier een botsing plaats gehad tus schen een vrachtauto, beladen met groente en een vrachtauto, met steenen beladen. Een man, die op de vrachtauto met groente meereed, werd van den wagen ge slingerd en bijna op slag gedood. De chauf feur van den wagen bekwam snij wonden aan zijn handen. De beide auto's zijn ernstig beschadigd. Het stoffelijk overschot van den man, waarvan de naam nog onbekend is, is naar het lijkenhuisje te Hillegom overge bracht. De bestuurder van de met steenen bela den vrachtauto bleef ongedeerd. SASSENHEEVL KJt.O. Met een woord van dank aan de gevers der bijdragen en voor de hulp van de leden der St. Josephsgezellen kun nen we vermelden dat de opbrengst alhier der K.R.O.-zakjes bedroeg 124.75. ZOETERMEER. Voor de Kro. De opbrengst van de K.R.O.-zakjes bedraagt alhier de somma van 154.62 cent. Een woord vain dank aan de gevers en geefsters is zeer zeker op zijn plaats. Ook dank aan de zoo ijverige mede- i werksters, die geen moeite hebben ge- I spaard om hun taak te verrichten. ALPHEN AAN DEN RIJN. „Alphensche Boys". Het 2e elftal van Alphensche Boys, dat zoo ongelukkig de competitie begonnen was, heeft zich nu ten deele hersteld en wel door een over winning op Donk uit Gouda. Als om 2.30 uur de elftallen beginnen, zien we al aanstonds, dat de Boys het wel verder zullen brengen dan de vorige keer te Waddinxveen. Het open spelsysteem wordt toegepast, maar toch niet geheel doorgevoerd. Daarom gaan veel kansen van den midvoor van Alphen verloren. Steeds danken we de Boys te zien scoren, maar steeds wordt voor de goal de kans om zeep gebracht. En tenslotte weet de doelverdediger van Donk wel raad met de door de Alphensche voorhoede afgevuur de kogels. Als na verschillende combina ties van de Boys, telkens de aanvallen op niets uitloopen, nemen de Goudsche man nen steeds de kans waar, om met een ver- geplaatste pass het doel van Alphen te na deren. De achterhoede is echter steeds op zijn plaatst. Als bij zoo'n aanval van Gouda de linksback van Alphen den bal aan zijn voorhoede doorgeeft, weet de linksbinnen hem stevig door te zetten naar den rechts buiten, -die hem mooi vrij maakt en even doortikt naar den vrijstaanden midvcor die op zijn beurt zijn best doet en den Goudschen keeper het nakijken geeft. (1-0). Na de rust is Gouda meer in den aanval doch de Alphensche achterhoede is steeds op zijn post. De aanvallen worden van bei de zijden niet goed afgewerkt. Verschil lende strubbelingen voor het doel van Gouda en van Alphen zijn het resultaat van dit te korte spel. Wel weet de Alphen sche rechtsbinnen bij zoo'n scrimmage een punt te maken. (20). Meerdere doelpun ten vallen niet. Wel zien we nog een dop- pen-parade, als de scheidsrechter zijn ver langen te kennen geeft om de doppen van alle spelers te bekijken; de uitslag stelde hem echter tevreden. BOSKOOP. Jubileum KJfc.O. De jubileum-actie ten bate van het bouwfonds der K.R.O. heeft hier ter plaatse opgebracht 97. voorwaar een mooi succes. Hartelijk dank aan al degenen, die hebben medegewerkt en bijgedragen om deze actie te doen sla gen. NIEUWKOOP. Winkelweek. De drie middens tands- vereenigingen in deze gemeente, n.L de R.K. Middenstandsvereeniging alhier en die te Noorden en de Neutrale Midden standsbond voor Nieuwkoop en Noorden hebben besloten omstreeks Sint Nicolaas weder een winkelweek te organiseeren. DE MOORD OP SCHIERMONNIKOOG. Behandeling voor de Rechtbank te Leeuwarden. De rechtbank te Leeuwarden behandelde heden de zaak tegen den 20-jarigen Georg Anne Riddering, zonder beroep te Utrecht, thans gedetineerd, verdacht van doodslag op den heer H. J. Kerstholt te Groningen, die tijdelijk op het eiland Schiermonnik oog vertoefde. Deze heer Kerstholt, die 64 jaar oud was, en in Groningen een groote bekend heid bezat en die eenige zomerhuisjes op Schiermonnikoog had, welke hij geduren de het badseizoen verhuurde, werd Zater dagavond 13 April van dit jaar vermoord gevonden in een put, welke op ongeveer 100 Meter afstand van een der zomerhuis jes was aangelegd. Deze doodslag werd reeds gepleegd in den nacht van 6 op 7 April en pas een week later ontdekt. Op 6 April was met een extra gelegen heid, omdat hij de postboot had. gemist, op het eiland aangekomen een 21-jarig jongmensch, dat voorgaf Ridder te heeten en ingenieur van beroep te zijn. Hij ver voegde zich aan de Centrale op het eiland met de mededeeling deze te willen onder zoeken omdat klachten van eilandbewo ners waren binnengekomen over de hoe danigheid van het licht. De dienstdoende ambtenaren vroegen hem zich te legiti- meeren, hetgeen hij niet deed en zich direct verwijderde. Later schijnt de zich als in genieur uitgegevene zich met den heer Kerstholt in verbinding te hebben gesteld, in verband met aangelegenheden in een faillissement van een bakker op Schier monnikoog, die goederen en andere zaken aan Kerstholt in bewaring zou hebben ge geven, waarna de bakker het eiland had verlaten en deze de goederen na herhaalde aanmaningen niet terugzond. Een jongen, die voor den heer Kerstholt vaak boodschappen verrichtte en ook op den bewusten Zaterdagavond daartoe op dracht had gekregen, ontving van den pseudo-ingenieur des Zondagsochtends be richt, dat deze boodschappen niet noodig waren daar hij alle bezittingen van den heer Kerstholt had overgenomen en deze reeds van het eiland was vertrokken. De burgemeester, die ook van de zaak hoorde, kreeg echter argwaan en stelde over het z.g. koopcontract een onderzoek in bij den door den „ingenieur" genoemden notaris. Deze laatste wist echter van niets en de burgemeester stelde den „ingenieur" op transport naar Leeuwarden, waar hem een verhoor werd afgenomen. Er bleken toen geen termen aanwezig den verdachte vast te houden. Hij werd op vrije voeten gelaten. Later kwam men op dit besluit terug. Maar toen de Leeuwarder justitie, die van Utrecht arrestatie verzocht, was zulks reeds geschied op verdenking van verduistering van 100.— ten nadeele van een fabrikant bij wien R. werkzaam was. Toen bleek ook, dat de op Schiermonnik oog opgegeven naam en titel gefingeerd waren. Men had te doen met Georg Anne Riddering. Raadsman van verdachte is mr. A. Velp- man te Leeuwarden. Aan verdachte wordt ten laste gelegd doodslag door Kerstholt met kracht de keel samen te knijpen of te drukken en vervolgens een lap in den mond te duwen tengevolge waarvan de toevoer van lucht onmogelijk werd gemaakt en Kerstholt kort daarop is overleden. Omtrent den geestestoestand concludeert dr. Weersma, zenuwarts te Leeuwarden, dat verd. toerekeningsvatbaar moet wor den geacht. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Chr. W. G. Mieremet te Groningen, die concludeert, dat Kerstholt zeer waar schijnlijk door verstikking om het leven is gekomen en niet door verdrinking. Uit het verhoor van den verdachte bleek, dat ten huize van Kerstholt, die verdachte met een mes bedreigde, een worsteling was ontstaan, na afloop waar van hij ontdekte, dat zijn tegenstander was „slap" geworden; hij had hem daarna een lap in den mond gestopt en vervolgens het lijk eenigen tijd later in een put ge worpen. De Officier van Justitie eischte na een uitvoerig requisitoir een gevangenisstraf van 10 jaar. De verdediger mr. Veldman concludeer de dat slechts veroordeeling kan volgen wegens mishandeling met doodelijken af loop. DE STRAFZAAK TEGEN EX-DIREC TEUR EN EX-COMMISSARIS VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Voortgezet getuigenverhoor. De rechtbank te Amsterdam zette van daag het getuigenverhoor voort in de strafzaak tegen den ex-directeur van het Paleis voor Volksvlijt en den ex-commis saris van die N.V., die er van worden ver dacht omvangrijke fraudes te hebben ge pleegd als directeur en commissaris van het Pa-leis. Het verhoor was vanmorgen vrijwel zon der schokkende gebeurtenissen voorbijge gaan; anders wordt het, wanneer het ex- dienstmeisje van den Commissaris wordt gehoord. Hevig snikkend staat de Duitsche gedienstige voor het hekjeze drinkt een glas water en mag vlak voor de tafel van de rechtbank gaan staan. Zij was tot 1934 bij P. in betrekking ge weest, thans is zij in dienst bij diens ge wezen echtgenoote. „Hebt U wel eens ruzie met P. gehad?" „Neeni", antwoordt het meisje, „ruzie kan ik 't niet noemen". De president toont dan het pak Winni peg-obligaties. „Hebt U dergelijke dingen wel eens ge zien?" „Ja, die herken ik pertinentze za ten in een kastje naast de schoorsteen". „Waren er veel van die dingen in huis?" „Neen, veel niet, zoover ik weet". Pres.: „Hoe is Uw aandacht er op ge vallen? Zegt U 't maar in 't Duitsch". „Hij maakte ze „sauber". „En waarmee dan wel?" „Met chloor. Het meisje vertelt dan, dat 't een flesch was, waarvan de inhoud door haar ge bruikt werd voor 't schoonmaken van waschbakken. )rEn hoe dikwijls maakte hij obligaties schoon", wil de president verder weten. „Een paar maal, er lagen er dan voor de kachel". „Vond meneer P. 't niet vervelend, wan neer U binnen kwam?" „Hij was wel een beetje minder vrien delijk.... wat kortaf". Getuige heeft verd. M. ook wel eens ten huize van P. gezien, samen heeft ze ze ech ter nooit obligaties zien bewerken. De president stelt dan enkele „huishou delijke" vragen. „Hoe werd er geleefd, ging het er nog al royaal toe?" „Gewoon, niet rijk en niet arm". „Hoe is de politie aan Uw naam als ge tuige gekomen?" Getuige weet 't niet. Heeft mevrouw P., die van haar man gescheiden leeft, U opgestookt om er over te spreken?" Getuige ontkent dit; Mevrouw P. sprak nooit onaardig over haar man.... „En U hadt geen ruzie met P. gehad?" „Neen". De verdediger mr. Stokvis stelt getuige verschillende vragen, doch getuige blijft er bij te hebben gezien, dat verd. P. bezig was P. v. V. obligaties schoon te maken. Verdediger: „Heeft mevrouw P. u die verklaring niet in den mond gelegd?" Getuige ontkent dit pertinent. President (tot verd. P.): „Ik vind dit nogal een bezwarende verklaring tegen u!" Verdachte geeft dit toe, doch hij ontkent de juistheid van de verklaringen. Volgens hem was het meisje hypernerveus. Vol gens verd. was ze onbetrouwbaar. „Ze is half gek bij me weggeloopen". President: „Dus de stukken waren niet in uw huis?" „Natuurlijk niet, ze heeft misschien aan- deelen gezien". „En dat behandelen met chloor dan?" „Ik knapte de waschtafel op, daar was een bruine vetvlek op". „Hoe zou getuige dan tot die verklarin gen komen?" Verdachte weet 't ook niet Het meisje wordt dan weer ondervraagd; zij breekt in snikken uit en haar verklarin gen zijn onverstaanbaar.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10