De strijd in het Noorden van Abessynië WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang No. 8237 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 B GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Het Volkenbondsbesluit. Het is van zéér groot belang, dat door leder goed begrepen wordt het door den Raad van den Volkenbond genomen be sluit inzake den oorlog ItaliëAbessynië. Over dat besluit verheugen wij ons. Niet omdat het Italië treft. Wie door zulk een mentaliteit is bezield en tóch be weert, vredelievend te zijn als de beste, hij is een huichelaar! Neen, wij verheugen ons over dat besluit, omdat het treft een land, dat een ander heeft aangevallen, en wij zouden er ons evenzeer over .verheugen, als dit besluit een ander land zou betref fen. Wij verheugen ons over dat besluit, om dat daarin de Volkenbond heeft uitgespro ken, dat een land niet meer straffeloos, als 't dat wil, tot een oorlog kan besluiten; omdat daarin liggen kan een doeltreffend middel om in de toekomst feitelijk een oorlog te voorkomen. Natuurlijk is die verheugenis niet uit bundig! en is deze vermengd met droe ve gevoelens. Droeve gevoelens, om de feiten, die dat besluit van den Volkenbond hebben ge motiveerd en noodzakelijk gemaakt. Droeve gevoelens, om de feiten, die ■waarschijnlijk het gevolg zullen zijn van dat Volkenbondsbesluit. Droeve gevoelens, door het medelijden, dat ieder moet hebben met het Italiaan- sche volk, inzoover het is opgejaagd en opgezweept naar den oorlog, zoover het zelf den oorlog niet heeft gewild, als het had kunnen willen.... Wat is dan dat besluit van den Volken bond? Wat behelst het? Wat zijn de gevolgen er van? De „Avondpost", enthousiast over het Volkenbond-besluit, schrijft: „Het is gisteren eeri groote dag geweest voor den Volkenbond. Neen. Met deze woorden hebben wij dien dag te zwak ge teek end. Het is een dag geweest van wereld-his torische beteekenis voor de geheele- menschheid. De Raad van den Volkenbond heeft nadat de betrokken commissie te voren in gelijken zin had beslist met algemeene stemmen als zijn .meening uitgesproken, dat volgens de reglementen van den Bond, Italië inzake het geschil met Abessynië als aanvaller moet worden beschouwd, dat Italië den oorlog heeft uitgelokt; dat Ita lië daarmee het Handvest van den Vol kenbond heeft geschonden, en dat men doordringe zich van het gewicht van deze uitspraak Italië aldus geacht moet worden „een daad van oorlog te hebben begaan tegen alle andere leden van den Volkenoond". Het spreekt vanzelf, dat men bij deze uitspraak niet kan blijven stilstaan. Dan zou zij niets beteekenen. De tot den Bond behoor end e landen hebben nu tot plicht, aldus de bepalingen: „onmiddellijk alle financieele en com- mercieele betrekkingen met den aan schen ding van het Handvest schuldig verklaar den staat af te breken, alle betrekkingen tusschen hun onderdanen en die van den schuldigen staat te verbreken en te zorgen, dat een eind komt aan welke financieele, commercieele en persoonlijke betrekkingen tusschen onderdanen van dezen staat en die van iederen anderen staaf, die lid is of met van den Volkenbond". En Woensdag (heden) komt de voltallige vergader mg van den Volkenbond bijeen om deze beslisisngen nader uit te wer ken". De wereld wacht in gespannen verwach- t:ng op het' verdere verloop van wat de Volkenbond zal doen mi hoe Italië daar op zal reageeren. ONBEVESTIGDE GERUCHTEN OMTRENT ADOEA De diplomatieke betrekkingen thans verbroken DE KWESTIE DER SANCTIES. EEN INVAL IN ERITREA. Van het oorlogsfront in Abessynië zijn de berichten tegenstrijdig en over het al gemeen weinig betrouwbaar. Volgens een gisteren reeds door ons ge publiceerd telegram is de „heilige" stad Aksoem in handen van de Italianen geval len, zoodat thans de drie districten Adoea, Adigrat en Aksoem Italiaansch bezit zijn. Het merkwaardigste bericht uit Abessy nië is, dat van een Abessijnschen inval in Italiaansch Eritrea. Dit schijnt inderdaad juist te zijn, want in het Italiaansche oor- 1 agscommuniqué van gisteren wordt gezegd: „Een tegen-aanval op Omager werd door Askari's uit het grensgebied van Tessenei afgeslagen". Omager ligt in Eritrea, zoodat een afdee- ling van het Abessijnsche leger in Eritrea moet zijn doorgedrongen. Verder wordt nog uit Abessynië gemeld, dat de Abessijnen zouden trachten Adoea te heroveren, zelfs zou deze stad reeds weer heroverd zijn. Deze berichten worden ech ter niet bevestigd. De militaire medewerkers der Britsche bladen waarschuwen ervoor, de successen die de Italianen tot dusver behaald hebben, te overschatten. Zoo schrijft Generaal-Ma- joor Temperley in de „Daily Telegraph", dat de Italianen thans een pauze van eeni- ge dagen, misschien van een week of lan ger, moeten nemen, alvorens den opmarsch voort te zetten. Zij moeten wegen aanleg gen, levensmiddelen en oorlogsmateriaal aanvoeren en de Abessynische krijgslieden, die een guerilla voeren, verdrijven. Bij den volgenden opmarsch zullen zij waarschijn lijk tegen sterkere Abessynische troepen komen te staan. De Italiaansche troepen bevinden ach nu drie kilometer ten Zuiden van Adigrat en rukken langzaam op ten Westen van de Takaze-rivier. De Abessyniërs omschrijven de situatie zoo, dat eigenlijke gevechten tusschen de Italianen en de hoofdmacht nog niet heb ben plaats gehad. Addis Abeba meldt ver der, dat de rechtervleugel van het Italiaan sche leger aan de grens van Abessynië wordt bedreigd door drie Abessynische le germachten, die onder bevel staan van Ras Seyoem, generaal Ayeloe en Ras Kassa; een deel van de troepen van eerstgenoemde zouden dan de Italianen op eigen gebied be stoken. Ras Kassa rukt op met een leger van 80.000 man naar de rivier Setit. De Ethiopische autoriteiten hellen thans over naar de meening, dat de Italianen hun krachten voorloopig op het Noorden zullen concentreeren en dat de andere fronten slechts als afleidingsmanoeuvres te be schouwen zijn, om te maskeeren dat de Ita lianen de rijke noordelijke provincies wil len veroveren. In ket Zuiden. In het Zuiden nikken de Italianen in twee richtingen op en wel van de basis Dolo en van de basis Oeal-Oeal. Gorahi Ado, ten Noorden van Oeal-Oeal is gisteren door de Italianen bezet. Het gerucht gaat, dat de Italianen bij een botsing met Abes synische troepen in het gebied van Dolo bij een aanval werden teruggeslagen en tot aan de grens door de Abessyniërs werden nagezet. Aan het front in de streek van Moessa Ali hebben thans geen troepenbewegingen plaats. Valkuilen tegen tanks. Naar A_N.P. meldt, maken de Abessy niërs by hun strijd tegen de tanks gebruik van een methode, die zy ook bij de jacht op groot wild toepassen. Op de verbindings wegen graven zij kuilen, die zij met takken en aarde afdekken, zoodat de tanks er doorheen zakken, Zjj zouden op die "wijze vier tanks hebben buitgemaakt en de in zittenden hebben afgemaakt. De discipline onder de inlandsche bevol king van Addis Abeba blijft uitstekend en de politie is tot nu toe geen enkele maal opgetreden, om de buitenlanders te be schermen. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN VERBROKEN. Gezant Vinei krijgt zijn paspoort. De regeering van Abessynië heeft den Italiaanschen geziant en het geheele perso neel van de legatie verzocht onmiddellijk Addis Abeba en ihet Ethiopisch gebied te verlaten. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de gezant, niettegen staande zijn gegeven woord, gebruik maak te van den radiopost van de legatie. De legatie was het middelpunt van spion- nage en intriges tegen het koninkrijk Ethiopjë. De Abessijnsche regeering heeft ook ha ren zaakgelastigde te Rome opdracht gege ven zijn paspoort aan te vragen. Buitenlanders verlaten Abessynië. Behalve 130 Italiaansche onderdanen, die uit Diredaoea zijn vertrokken, zijn gis teren 110 Europeanen, waaronder vele Ar meniërs en eenige Duitsche gezinnen, met den vroegen trein naar Djiboeti gegaan. Heden zullen nog meer buitenlanders Abes synië verlaten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Belgische regeering den te Addis Abeba vertoevenden Belgischen opleidings officieren verlof heeft verleend in Abessy nië te blijven. De officieren zullen belast worden met de opleiding van de Abes sijnsche politie. De Fransche militaire attaché is gisteren naar Diredaoea vertrokken. Hij zal daar alle voorbereidingen treffan, die noodig zijn voor het spoedig arriveeren van de Fransche troepen, die bestemd zijn voor de bescherming van den spoorweg. DUURT HET LANG? Rome meent van niet. Te Rome is men vrywel algemeen van oordeel, dat de campagne in Oost-Afrika niet van langen duur zal zijn. Men gelooft, dat de Duce in de eerste plaats 'n verbinding tot stand wil doen brengen tusschen de drie legers, die zich op Abessynisch grondgebied bevinden. De troepen te Adoea zullen in Zuidelijke rich ting oprukken en zich aansluiten bij de korpsen, die zich gereed maken om het Danakil-gebied te bezetten, alsmede bij de legermacht, die, naar men aanneemt, naar Harrar oprukt. Wanneer deze verbinding tot stand is gebracht, zal Italië zyn kolo niën Eritrea en Soma li land met elkander hebben verbonden, de Abessynische provin cies Tigri, Aoessa en Harrar hebben bezet en bovendien O gaden tot de grens van Kenya. De moeiiyk begaanbare bergketenen in Abessynië zouden voorloopig kunnen wor den vermeden, terwyl de Duce hetzij direct met den negus onderhandelt hetzij door bemiddeling van de Britsche en Fransche regeeringen. De hervatting van den op marsch zal afhangen van de houding van Haile Selassie. De meerderheid der Italia nen gelooft, dat deze zich handelbaar zal toonen. De sanctiemaatregelen tegen Italië HOE ENGELAND ZICH DE SANCTIES DENKT. Verbod van Italiaanschen invoer, embargo op credieten en grondstoffen. Het Britsche kabinet zal heden in zyn zitting de voorstellen bestudeeren, welke Engeland voornemens is te Genève in te dienen, wanneer het probleem der econo mische sancties ter sprake zal worden ge bracht. Deze Engelsche voorstellen zouden o.a. inhouden een invoerverbod voor alle Italiaansche goederen en een embargo op credieten. Eerstgenoemde dwangmaatregel zou bijzonder effectief werken, daar de uitvoer van Italiaansche goederen naar landen, die lid van den Volkenbond zyn, ongeveer 70 van den totalen export uit maakt. Het embargo op credieten beteekent in werkelijkheid niet zooveel meer, daar 't in de practijk reeds door financieele kringen in de City te Londen wordt toegepast en het invoerverbod van Italiaansche produc- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een inval van Abessijnen in Italiaansch Eritrea. Verder weinig nieuws van het oor logsfront. De Volkenbond zal vanmiddag de kwestie der sancties bespreken. (1ste blad). Devaluatie-teleurstelling in België. (2de blad). George Lansbury als leider van de La- bour-partij afgestreden. (2de blad). BINNENLAND. De goudvoorraad van De Nederlandsche Bank is met ruim 19 yt millioen toegeno men. (1ste blad). Prijsstijging van verscheidene artikelen. Wat de oorzaak ervan is. Velen gaan ham steren, waardoor zij waarschijnlijk zichzelf en zeker helt algemeen belang schaden. (2de en 1ste blad). Een wetsontwerp in de Eerste Kamer in betrekking tot de internationale spanning. (lste blad). Giften van Koningin en Prinses voor de eventueele uitzending van een ambulance naar Abessynië. (lste en 2de blad). Uniforme regeling in zake Ongevallen verzekering voor deelnemers (jonge werk- loozen) aan door de Overheid gesubsidieer de vakcursussen, werkobjecten en werk kampen. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De derde schaakpartij EuweAljechin afgebroken in voor Euwe ongunstige stel ling (3de blad). Het Noordeiyk gedeelte van het Abessijn sche oorlogsfront. De inval, welke de Abes sijnen in Eritrea deden, geschiedde in den meest Westelijken hoek, waar de grenzen van Egypte, Eritrea en Abessynië by elkaar komen. ten de beschikbare buitenlandsche devie zen van Italië en daarmede zijn vermogen, om leeningen op te nemen zeer zou ver zwakken. Ten slotte zouden de Engelsche voor stellen behelzen: een verbod om verschil lende categorieën grondstoffen naar Italië uit te voeren en opheffing van het wapen embargo voor Abessynië. Voor het afbreken der diplomatieke be trekkingen schijnt men weinig te gevoe len, daar het ontbreken van diplomatiek contact het ommogeiyk zou maken, de on derhandelingen eventueel te hervatten, wanneer de vijandelijkheden worden ge staakt. Engeland zal in elk geval niet tot maat regelen overgaan, alvorens de Volkenbond in dien zin een beslissing zal hebben geno men. DE TOEPASSING VAN ARTIKEL 16. Slechts die landen in de commissie, welke bereid zijn sancties te treffen. Wat betreft de toepassing van artikel 16 van het Volkenbondsstatuut zullen al dus verneemt de speciale correspondent van Havas het secretariaat-generaal en de Assemblée uitgaan van de Volken bondsresoluties van 4 October 1921, die een interpretatie van artikel 16 bevatten. De integrale en letterlijke toepassing van dit artikel stuitte destyds op verzet, aan gezien het voorzag in buitengewoon ern stige sancties, zooals het afbreken der di plomatieke betrekkingen, het verbod van het drijven van handel enz. Naar alle waarschijnlykheid zullen tot deelneming aan de werkzaamheden der commissie, welke thans door de Assem blée moet worden ingesteld, slechts die staten worden uitgenoodigd, die bereid zijn aan sancties deel te nemen. Nadat de commissie haar voorstellen zal hebben geformuleerd zal het aan den Raad staan den leden een bepaalden datum aan. te bevelen, waarop met de uitoefening van economisohen druk zal worden begonnen. In principe moeten alle landen aan sanc ties deelnemen; de Assemblée van 1921 erkende evenwel, dat sommige landen mo gelijkerwijs genoodzaakt zouden zijn, spe ciale maatregelen te nemen. Op deze wyze zal de mobilisatie der Britsche vloot gewet tigd kunnen worden verklaard. Anderzyds zal de Raad zekeren landen kunnen toestaan de maatregelen, waartoe is besloten, op te schorten, op voorwaarde, dat deze afzijdigheid niet tot gevolg heeft, dat het resultaat der sancties in gevaar wordt gebracht.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1