STADS NIEUWS ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? AFNEMENDEN REGENKANS. DE BILT SEINT: Meest matige Zuideflajke tot Zradiweste- lijke wind* gedeolteldjk bewolkt. Weinig erf geen reigen. Weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerst: 761.3 te Seydisfjord. Laagste barometers*.: 743.0 te Holytoead. De depressiekero in bet Westen trekt langzaam over Bnigelamd en de Noordzee naar het Noorden, secundsiren trekken van Zuid-Frankrijk met een boog oan de Alpen en verder diwars over Centraal Europa en geven aanleiding tot zware regens langs hun baan. Na de enorme regens, <?ie gisteren uit Lyon werden ge meld (meer dan 90 m_M.) dringen de zware regens thans in Oostenrijk door, waar het nog zeer warm is. Oip IJsland nam de stijigimg van dien luchtdruk een einde en kondigt een nieuwe depressie in het Westen zich aan. Op dit oogeniblik stijgen de barometers regelmatig in Frank- rijk. De luohtstnoam uit bet Noorden over Schotland en Ierland is niet polair koud. De algemeene stijging van den luchtdruk in het Zuiden zal zich ook over ons land uitbreiden en aanleiding geven tot afne mende regenkans en opklarend weer. LUCHTTEMPERATUUR 13 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS CA Van Zaterdagnam. 7.01 uur tot Zondag morgen 5.37 uur; van Zondagnam. 5.50 uur tot Maandagmorgen 5.39 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee: op Zondag 6 Octo ber vjn. 8.03 uur en nam. 8.48 uur; Maan dag 7 October vm. 9.34 uur en nam. 10.24 ter dragen, hetzij dat het manschappen dan wel materiaal betreft. De rechten zou den worden verhoogd van 1 tot 3 shilling per ton. AARZELING IN DE V. S. De Amerikaansche regeering aarzelt nog steeds met de afkondiging van het in de onlangs aangenomen neutraliteitswetgeving opgenomen uitvoerverbod van oorlogsmaj ten aal naar de beide in conflict zijnde lan den of naar landen, die het materiaal zul len vervoeren naar een der beide oorlog voerende landen. In de eerste plaats schijnt men niet gaarne de eerste staat te willen zijn, die zich door een dergelijke daad, zij het ook in negatieven zin, mengt in een strijd, ten aanzien waarvan men besloten heeft, er in elk geval buiten te zullen blijven. Ten tweede zou men het toejui chen, dat het standpunt van den Volken bond vaststond alvorens Amerika tot da den overging. Indien echter officeele Amerikaansche rapporten uit Rome of Addis Abeba zon der eenige ruimte voor twijfel zouden mel den, dat de oorlogstoestand was ingetre den, dan zou men zonder rekening te hou den met Genève het embargo moeten af kondigen. EEN ONDERHOUD TT SS CHEN HOARE EN GRANDI Een boodschap van Mussolini De „Times" publiceert een uitvoerig rap port over den inhoud van besprekingen, die gevoerd zijn tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare en den Italiaanschen ambas sadeur in Londen, Grandi. Volgens dit blad zou Mussolini langs diplomatieken weg in Londen en Parijs een nieuw aanbod tot onderhandelen gericht hebben tot de Engel- sche en de Fransche regeering. Grandi heeft den Engelschen minister van buitenlandsche zaken een zeer harte lijke boodschap van Mussolini overhan digd, welke denzelfden tekst heeft als de mededeeling, die tegelijkertijd aan den Franschen premier Laval ter hand is ge steld. Hierin verklaart Mussolini, dat de thans door de Italianen genomen maatregelen op geenerlei wijze verandering brengen in zijn besluit zoo eenigszins mogelijk, in vol ledige overeenstemming met de Engelsche en Fransche regeering, een stap te vermij den, die zou kunnen leiden tot uitbreiding van het geschil. Wanneer de zaak van zijn opvattingen afhangt zou het conflict plaat selijk beperkt worden en er zou verhin derd worden, dat de koloniale oorlog zich tot een algemeen en oorlog zou ontwik kelen. Volgens de meening van Mussolini zou de zaak des vredes gediend en de duur der vijandelijkheden verkort worden, wanneer EEN WOORD TOT DEN R.K. JONGEN MIDDENSTAND De bekende schrijver Heinrich Fed er er ver haalt in zijn merkwaardig boek „Pilatus", het leven van een ruwen bergbewoner Marx Oralis. Hij leefde in de bergen en zijn hutje lag tegen de helling van den Pi latus. Hij was sinds een paar jaar gehuwd en vol vreugde leefden zij te zamen. Maar Marx Omlis was zorgeloosDe bergen zijn vol gevaren, vooral wanneer orkanen in razende woede zich ontketenen. Dan huiveren zelfs de stoutste bewoners. Era zulk een woedende bergorkaan kwam ook over den Pilatus in een onheilvollen nacht. Vol angst zat de jonge vrouw in het klei ne kamertje wezenloos staarde haar man in het smeulende haardvuur ter wijl buiten de stormen huilden en zware regens tegen de ramen sloegen. Geen woord werd gesproken. Dan stond Omlis plotseling op van zijn stoel en ren de naar buiten. Hij overzag het dreigende gevaar. Want hij hoorde, hoe woeste wa- terstroomen van boven kwamen aanrollen en hij wist als ervaren bergbewoner, dat groote steenblokken dan werden meege sleurd en alles vernielden. Aanstonds be greep hij, wat hem te doen stond: met ge weldige krachtsinspanning bracht hij groote brokken steen en boomstronken bij elkaar en maakte zoo goed als het ging een afweerdam tegen de naderende vernieling. En toen de waterstroom kwam aanrollen, weerstond de afwering zijn geweld en zocht een zijweg. Doch eensklaps verbleekt zijn gelaat; want een ontzaggelijk rotsge vaarte is van den berg losgerukt. Wanho pig hoort hij het naderen en dichterbij ko men. Hij ijlt de hut binnen en gelast zijn vrouw aanstonds te vluchten. En na eenige oogenblikken gebeurt het verschrikkelijke het reusachtige rotsblok vliegt met donderend geweld tegen den stutdam, die onder helsch gekraak uiteenspringt, en de stormvloed en rotsblokken rollen met angst wekkend lawaai recht op z'n kleine wo ning, die geheel verwoest wordt. En zij hadden geen tehuis meer. Zijn vrouw stierf dien zelfden nacht door de geleden ellen de. En Marx Omlis werd een arme zwer ver op de eenzame bergen. Onwillekeurig dacht ik bij 't lezen van dit verhaal aan de huidige maatschappij en aan de geweldige evolutie, diie rondom ons heengrijpt. Willen wij den stormvloed weerstaan, dan moeten wij niet, zooals Omlis, wachten tot de orkaan is losgebro ken, maar reeds nu een stutdam opwerpen, om ons huis te redden en te beschermen. En zulk een stutdam vormen wij door ons te vereenigen in katholieke organisaties, ieder naar zijn eigen stand. Iedere katholieke vereeniging moet haar leden een door en door katholieke overtui ging bijbrengen, waardoor die leden zich katholiek toonen op maatschappelijk en godsdienstig terrein. Zulk een vereeniging is voor den jongen Katholieken Midden stander de K. J. M. V. Wij lezen in de sta tuten: „De vereeniging heeft tot doel hare leden te vormen tot mannen van karakter en Katholieken van de daad, zoowel in het private als openbare leven. De vereeniging tracht haar doel te bereiken door het be vorderen van godsdienstzin en godsdienst kennis bij hare leden en door het houden in plaats van de tegenwoordige spanning in de Middellandsche Zee een eerlijke sa menwerking zou komen in het belang van een definitieve regeling. Alle werking zou komen in het belang van een definitieve regeling. Alle betrokken partijen zouden kunnen bijdragen tot dit begeerenswaar dige doel door een gelijktijdige opheffing van de voorzichtigheidsmaatregelen, die ge nomen zijn om het hoofd te bieden aan een gevaar, dat in werkelijkheid niet aanwezig is. Terwijl Mussolini zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de verdediging der voornaamste Italiaan- sche belangen heeft hij evenzeer het ver langen de samenwerking tusschen de na ties in stand te houden, welke de voor waarde vormt voor hechte en vreedzame toestanden in Europa. Om deze reden wil hij niet van meening kan zijn, dat Italië tot tionale besprekingen in Genève, ofschoon hij niet van meening kan zij, dat Italië tot dusverre in Genève rechtvaardig behan deld is. Italië zou in een geest van samen werking bijdragen tot deze besprekingen, zonder eenige vooropgezette bedoeling zich uit Genève terug te trekken, wanneer het niet door het standpunt van andere Vol kenbondsleden gedwongen zou worden tot een zoodanige stap. De thans in Afrika ge opende militaire maatregelen sluiten naar de meening van Mussolini, niet de deur voor een vreedzame bespreking met de Engelsche en de Fransche regeering. Deze bespreking zou ten doel hebben een over eenstemming tot stand te brengen, welke zoowel de gerechtvaardigde eischen van Ita lië zou bevredigen, alsook een vreedzame regeling van het tegenwoordige geschil tot stand brengen, waarbij met de belangen van alle betrokken partijen op passende wijze rekening gehouden zal worden. Mus solini waardeert de door de Fransche re geering ten behoeve van een vreedzame regeling bewezen diensten, evenals ook de pogingen in dit opzicht van de Britsche regeering. Onderhandelingen, die het her stel van normale betrekkingen ten doel zouden hebben, zou men in Rome verwel komen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt daarentegen, dat men geen geloof behoeft te schenken aan de geruchten volgens welke Grandi in structies zou hebben gekregen besprekin gen te openen over nieuwe bases voor een regeling van het conflict van bijeenkomsten ter behandeling van onderwerpen dienstig ter ontwikkeling". En die ontwikkeling is zoo noodig vooral in onze dagen. Want ontwikkeling veredelt den mensch. Door vermeerdering zijner kennis zal hij beter zijn persoonlijke be langen gaan begrijpen, beter op de hoogte komen van de gevaren, die hem van alle kanten omringen, en de middelen leer en kennen, die noodig zijn, om zijn doel hier op aarde in welken stand hij ook ge plaatst is te bereiken, 't Afwijzen van zulk een ontwikkeling zou even dwaas zijn, als wanneer een handelsman zeide: ik ver zend mijn waren alleen per trekschuit; dat ging 100 jaar geleden ook best. Ik denk, dat zoo iemand niet meer als een verstandig mensch zou worden beschouwd, omdat hij zijn eigenbelang hopeloos ver waarloost. Door ontwikkeling wordt ook onzen wil gevormd, om met energie te ar beiden, om sterk te staan bij feilen tegen slag. En zulke mannen heeft de Midden stand nu vooral noodig. En daarom sluit u aan bij ozen K.J.M.V.! Een schitterend winterprogram ligt klaar. Naast godsdien stige conferenties zullen o.a. nog 7 avon den worden gegeven, te verzorgen door het R.K. Middenstandsbureau. Ook vak- i cursussen zijn niet vergeten. A.S. Woens dag 9 Oct. opent ons winterprogram in de „Groote Burchtzaal". Spreker oud-minis ter Marchant. Komt eens kennis maken met onze vereeniging en ik twijfel er niet aan of u zult zeker als lid toetreden. Er zijn echter nog meer voordeelen, die de K.J.MV.. den jongen Middenstander biedt. Hierover de volgende keer. P. VERHOOFSTAD, Moderator. WIJZIGING MOTOR- EN RLJWIEL- REGLEMENT. Nieuwe voorschriften voor rijwielen, drie wielige transportfietsen en voertuigen. Met ingang van Maandag, 7 October as., zijn enkele nieuwe voorschriften met be trekking tot rijwielen, driewielige trans portfietsen, rijtuigen en handwagens van kracht. Zoo moet een rij wiel waarmede over een weg of rijwielpad wordt gereden, voorzien zijn van een achterspatbord, waarvan het gedeelte over een lengte van tenminste 30 cM„ gemeten vanaf het achterondereinde, geheel helder wit is gekleurd of geheel van een helderwitte bedekking is voorzien. Zooals reeds was voorgeschreven, moet het rijwiel bij duisternis een rood achterlicht voeren of een deugdelij ken reflector. Deze reflector moet op het witte spart bordge- deelte zijn aangebracht, niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek. Van een driewielig rijwiel moeten alle spatborden over een lengte van tenminste 30 c.M. op bovenomschreven wijze geheel wit zijn bekleurd. Een uitzondering op de zen regel vormen de driewielige rijwielen ingericht voor personenvervoer, met twee voorwielen, waarbij alleen het aohterspat- bord wit moet zijn. Het witte achterspat- scherm of de beide witte aohterspatscher- men moeten voor het achterop rijdend ver keer goed zichtbaar zijn. Derhalve steeds helderwit en niet door jas of bagage af gedekt. Een rijwiel op meer dan twee wielen, in gericht voor het vervoer van goederen, waarmede over een weg wordt gereden tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, moet voor zien zijn: a. Van twee lantaarns, die voorwaarts een helderwit licht uitstralen en geplaatst zijn vooraan, aan de uiterste linker- en rechterzijde van den bak of opbouw van het voertuig; b. aan de uiterste linkerachterzijde van den baik of opbouw van het voertuig, van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Rijtuigen en handwagens, waarmede bij duisternis wordt gereden, moeten voorzien zijn: a Van twee lantaarns, die voorwaarts een helderwit licht uitstralen en geplaatst zijn vooraan, aan de linker- en rechterzijde van het voertuig, of, als de lading ter lin ker- of rechterzijde buiten het voertuig i uitsteekt, vooraan aan de uiterste linker zijde, onderscheidenlijk rechterzijde van de lading, echter steeds op gelijke hoogte; b. Aan de linkerachterzijde van een lan taarn, die achterwaarts een rood licht uit straalt, met dien verstande, dat, indien de lading achter het voertuig uitsteekt, de lantaarn achteraan aan het meest uitste kende deel van de lading moet zijn aan gebracht. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de volgende werkloozen ingeschreven: Bouwvakarbei ders 902; Fabrieksarbeiders 175; Kantoor- persosei 99; Reizigers, Colp. 41; Winkelbe dienden 35; Incasseerders 16; Musci 6; On derwijzers 4; Overheidspersoieel 13; Ver- plegrs 2; Hotel-,Café-Personeel 51; Hout bewerkers 130; Kleermakers 71; Kappers 4; Schoenmakers 4; Land- en Tuinarb. 91; Metaalbewerkers 609; Sigarenmakers 11; Technici, Opzichters 33; Textielarbeiders 348; Transportarbeiders 798; Typografen: 78; Voedingsmiddelenarb. 229; Kapsters 1; Naaisters 13; Breisters 2, Winkeljuffrou wen 19; Kantoorpersoneel 42; Serveersters 5; Verpleegsters 7; Kooksters 1; Huise-1. Diensten 193; Fabr. Arbeidsters 17, tot. 300 Algem. totaal 4050, 4 Oct. 1934 3527, 5 Oct. 1933 2926. Ben. 122 GecL Werkloozen en 80 Werkverschaffing. UNIVERSITEITS - PRENTENKABINET. Tentoonstelling van der Valk ex. Ter nagedachtenis vam den onlangs over leden kunstenaar M. van der Valk is in helt Univens iteits-Prenfaenkaibinieit een 'keuze tentoongesteld uit hetgeen deze instelling van de hamd van diezen meester bezit Deze werken, daar gekomen door de zongen ven den vroegeren beheerder Dr. J. J. de Gel der, 'bestaan uit ta/1 van etsen en een twee- tad bellaritgrijüce teekenlngen. Bovendien zrijn te zien etsen en teeke- ndffvgen vam G. C. Haiverkaimp benevens etswerk van D. Hantinig, A. F. Pieck, W. de Zwarts, Jam Toorpp en enkele anderen. Van laatstgenoemde caijn ojm. tentoonge steld fraaie afdrukken van met de droge naald bewerkte pllaiten, o.a_ de portretten van Albert Verwey en Stefan George. Op een enkel stuk na is het geëxposeer de eigendom vam hiet Prentenkabinet. Deze tentoonstelling voll afwisseling, welke kosteloos toegankelijk is op werk dagen van half twee tot half vijf, wil er de aandacht van het publiek op vestigen* dat dit prentenkabinet mriiest, gelijk rnen vrij algemeen imeent, uitsluitend werk van oude meestens 'bevat, maar dat 'het ook aan de kunst vam dezen tijd aandacht schenkt. De tentoonstelling dtrunt tot 30 Novem ber. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Gisteravond is de maamdelijksche verga dering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde in het Nuts ge bouw alhier. In het bestuur werden gekozen ter ver vulling van de vacatures Bothenius Brou wer, Duyvendak, De Vries, Nijhoff, de hee- ren: dr. N. Japikse, mr, P. J. Idenburg, dr. G. G. Kloeke, mr. J. C. Bloem. In de Historische Commissie werd be noemd in de vacature Kleyntjes: dr. J. A. J. Barge; in de Bibliotheekcommissie in de vacature Van der Meulen: dr. G. G. Kloeke. De verkiezing van een nieuwen voorzit ter werd aangehouden tot de volgende maandvergadering. Vervolgens hield dr. P. Fijn van Draad uit Utrecht een referaat over Swift en zijn tijd". KJJVLV. Vakgroepen. Daar verschillende personen nog in de meening verkeeren, dat er vergaderingen worden uitgeschreven voor de Bakkers en Banketbakkers en andere vakgroepen, be richt het bestuur, dat deze dit jaar niet worden gehouden. Inschrijving voor boven genoemde groepen sluit definitief a.s. Woensdagavond. De Bakkerscursus begint Dinsdag 15 October, de Banketbakkerscur sus Donderdag 17 October. Hooge woerd-Comité Lustrumfeesten 1935. In de afgeloopen week is in de vergade ring van bovenvermelde Commissie door den Penningmeester verslag uitgebracht betreffende de inkomsten en uitgaven be treffende de versiering, welke tijdens de Lustrumfeesten is aangebracht. Besloten werd het batig saldo in kas te houden, in verband met de vermoedelijk aan te bren gen versiering tijdens de komende 3 Oc- toberfeesten 1936, terwijl tevens de daar voor in aanmerking komende materialen behoorlijk zijn opgeborgen. Rekening en verantwoording ligt voor belangstellenden (buurtbewoners) in de morgen-uren van 1U12 gedurende de week van 7 tot en met 12 October as. ter inzage ten kantore van den Secr., H. M. Verhulst, accountant. Hoogewoerd 123, al hier De eerste ploeg der lichting 1936, niet bestemd voor de officiers- of de onderoffi ciersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie, wordt 16 Januari ingelijfd en direct daarna naar Leiden gezonden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de prijzen, gevallen op de loterij van de Hulp in de Huishouding en de Baby (trekkings lij sten hangen in de kerkportalen), afge haald kunnen worden Maandagavond tus schen 7 en 9 bij Mevr. Simonis-Kortekaas, Haarlemmerstraat 138. Wij vestigen er de aandacht van belang hebbenden op, dat op Woensdag 9 October en op Donderdag 10 October e.k., telkens va!n 912 en van 24 uur, in het El'isa- bethshof aan die Oude Vest No. 25, onder overlegging van het trouwboekje, de nog geldige kaart voor kostdlooze geneeskun dige hulp en de legitimatiekaartt van Maat schappelijk Hulpbetoon, aanvragen 'kun nen worden ingediend tot het gedurende het jaar 1936 verkrijgen van kostelootze genees- en heelkundige hulp aan, onver- mogenden. BIOSCOPEN. Lux oir. 'n Wonderkind is Shirley Temple. Dat zal ieder moeten toegeven, die dit kleine meisje in haar creatie van „Hartedief" ge volgd hebben of nog zullen volgen. Na tuurlijk is het kind wijs voor zijn leeftijd doch die wijsheid valt niet slecht voor haar uit. Shirley's optreden in deze hoofd film van het Luxor Theater grenst aan het ongelooflijke: zoo natuurlijk, zoo on gedwongen, zoo innemend, zoo alle harten veroverend. We zijn allerminst voorstan ders van kinder-exploitatie, maar dit op treden van Shirley Temple heeft daarmede niets gemeen. Integendeel, zij is in deze film 'n toonbeeld voor alle kinderen, zoo goed als het geheele verhaal 'n aanklacht is tegen het schaamteloos optreden van die menschen, die „weldoen" uit zucht naar geld. Vele regisseurs, scenarioschrijvers en artisten hebben verstomd gestaan over de wijze, waar Shirley Temple, haar rol ont- AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertel, teL 3302. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt: Van Vrijdag 4 tot en met Zondag 6 Oct as. neemt waar apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wil helmin apark 8, tel. 274. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen noor de doktoren: v. Bockel, De Bruijne, P. v. Es, Niemer en Starck. houdt en op het woord af nauwkeurig weet waar zij beginnen moet, wanneer zij voor de camera en microfoon moet komen. Volgens mrs. Temple, de moeder van de jeugdige ster, heeft het kind deze gave van nature. En er waren bij de opname voor deze film toch wel moeilijke situaties voor het kind. Een daarvan was de op name in het vliegtuig. Daviel Butler, haar regisseur, verzekerde haar, dat nergens gevaar bij was en dat zij maar heel rustig moest doen wat er van haar verlangd werd en hij een mooi cadeautje voor haar had, als de opnamen klaar waren. Trouw aan zijn belofte, overhandigde hij haar, nadat de scène verfilmd was, een gouden armbandje, versierd met twee gouden vleugeltjes, die door een gespje bij elkaar gehouden worden. De „vink" is de Hollandsche benaming voor het Engelsche woord „wings", het insigne, dat een piloot ontvangt, wanneer hij zijn brevet heeft gehaald. Begrijpelijkerwijze was Shirley zeer in haar nopjes, dat zij dit embleem nu ook mocht dragen. We zouden nog veel meer van deze film willen schrijven, over de prachtige vertol king ook van de vele medespelenden Ja mes Dunn, Jane Darwell, Louis Wilson, Ju dith Allen, Charles Sellon e.a., over de ge schiedenis, welke zich in deze film af speelt. 't Zou ons hoewel Shirley zulks zeker verdient teveel plaatsruimte vra gen. Maar we zijn ervan overtuigd, dat niemand zal nalaten deze week 'n bezoek te brengen aan het Luxor Theater, om „Hartedief nieuwe harten te doen ver overen. Voor de pauze Magda Schneider en Georg Alexander in de film: Liefde, par fum engeen geld, 'n kostelijke speel film, waarbij o.m. ook Julius Falkenstein nog eens voor het voetlicht komt. De 3 Octoberfilm van Profilti geeft 'n beeld van den optocht, opgenomen op den Hooge Rijndijk. Casino. Op de films „De Opschepper" en „Ko ning tegen wil en dank", die deze week in Casino loopen, zou men 't spreekwoord kunnen toepassen „Goede wijn behoeft geen krans" met dien verstande evenwel, dat men ze dien krans niet toekent uit het oogpunt van kunst, maar om de sen satie en het amusement, die ze verschaf fen. Daar heb je b.v. „De Opschepper", waar in de bekende Buck Jones de rol vervult van Buck Crosby, een cowboy, een aar dige kereld wel, maar een geweldige op schepper. Die opschepperij brengt hem in allerlei moeilijkheden, doch behalve een opschepper toont hij ook een held te zijn, hetgeen aan 't licht komt aan 't eind van deze spannende film. En dan komt na de pauze Sydney Ho ward op 't witte doek als de verzekerings agent Albert Koning, de dubbelganger van Albert, Koning van Helgia op wien hij lijkt als twee druppels water. Die gelijke nis brengt hem in allerlei dolle situatie's en veelbewogen avonturen, die de film een lachsucces doen worden. Verder hebben we in 't voorprogramma behalve de ge wone journaals, ook nog een filmpje met de twee onafscheidelijke grappenmakers Cohen en Kelly, die er ook al in slagen de lachers op hun hand te krijgen. Wie dus een genoeglijken avond wil doorbrengen, verzuime niet deze week Casino eens te bezoeken. Voor volwassenen. Roxy. Het parool van de nieuwe Directie van het Roxy Theater, welke in deze inrichting meerdere belangrijke verbeteringen heeft gebracht, is „een bioscoop moet haar naam maken". Het programma van gisterenavond wees er op, dat het den ondernemer ernst is een goeden naam te willen maken door het geven van eenige zeer goede en inte ressante films, waarbij geluid en uitbeel ding goed verzorgd waren. Na een wel wat lange actualiteiten-revue, zagen wij een zeer interessante en boeiende oorlogsfilm „Ik was een spion" met Madeleine Carroll en Conrad Veïdt in de hoofdrollen, op pak kende wijze uitgebeeld de verbittering, welke ontstaat in het land, dat door den vijand is bezet en tot welke daden men kan komen can te trachten een einde te maken aan de knechting van een dergelijke belegering. Vol spanning en ontzetting ziet men stukken uit den verschrikk elij ken we reldoorlog door bombardement en gifgas en het doet wel vreeselijk aan als men aan het slot den roep der wereld hoort om een algeheelen vrede De tweede hoofdfilm is van een geheel ander genre en „Die Englische Heirat" met Renate Müller en Adèle Sandrock in de hoofdrollen, verwekt veelal door de sen satie-voorvallen den lachlust op. De ge compliceerde oplossing van het geheime huwelijk van Douglas met Gerte was zeer komisch. Het geheele programma geeft den bezoeker een spairmenden en genotvollen avond en wij kunnen ieder een bezoek aan Roxy aanbevelen. Trianon. Daar het nieuwe programma reeds op 3 October aanving bespraken wij dit reeds in ons nummer van gisteren.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2