WILT U IETS WETEN? ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mej. Zr. J. v. d. ABEELEN, Mevr. J. FEHMERS—BOER KNOTTNERUS, Mej. M. R. J. NIEMER, Mej. M. L. J. VAN ES. HEILIGE ENGELBEWAARDERS. Op 2 Oct. herdachten we den feesbdaig vam de H. Engelbewaarders, waarvan iin de iMifi vam dien dag, de aollecte luidt: „God die u gewaandïgt in Uwe onuitsprekelijke Voorzienigheid uwe heilige Engelen te Eenden om ons te bewaren» wij smeeken U verleen ons dat wij al'tijd door hunne bescherming beschut, ons in eeuwgiheld over h»un gezeOiscbap mogen verheugen". Allen, kennen we het ouderwetscihe schil derij voorstellende twee kinderen spelen de op een wankel bruggetje, onbewust van het gevaar en zwevende daarboven een engel, die onzichtbaar hun schreden be hoedt. Vandaag zijn het geen wankele brugge tjes meer en diepe wateren, die onze jeugd, (bedtneigtt, naast de moreële gevaren voor de groeperen, zijn er voor ouze kleinen, de ontelbare gevaren van den weg, door fiet sers, trams en auto's en zoo ooit, dan kun nen we in onzen tijld dankbaar de hulp van onze Engelbewaarders gedenken, die door hun zorg zoo menig kind van een wis sen dood gered hebben. Vergeten we dan ook niet bij het avond gebed die kinderen een dankgebed je in te sluiten aan Onze Lieve Heer, Die door Zijn» Engelbewaarders zoo menig gezin voor groot leed behoedde. Wij herinneren ontae leden er aan, dat Donderdag 17 October a.s. een lezing zaiL gehouden worden door Mevrouw Ellen, Russe over: „De nieuwe Heiligen John Fis her en Thomas More". Het zal intressant zijn eenige bijzonder heden te vernemen uit het leven van deze beide groote mannen, van wie de plechtige heiligverklaring dit jaar plaats had. Dat ie voordracht zal gehouden worden door Mevr. Ellen Russe geeft U de zeker heid, dat U niet teleurgesteld zult worden en een gang naar de Foyer van de Burcht U in alle opzichten zal bevredigen. Toont dus uw belangstelling en komt in groo- <ten getale. Zij, die thuisblijven zullen veel schoons en leerzaams „SANCTA VERONICA". Wegens de feestel ijikhedeh op 3 October houden wij thans zitting op a.s. Donderdag 10 October van 35 uur in de bovenzaal, ,van het Vincentknsgebouw, Hoogl. Kerk:- graoht 32. „Opdat eenieder ons kan vinden", ver meld en' wij nog eens het volledig adres, want op de laatste zitting kwamen er nog twee dames die lang gezocht hadden, om dat Ihet adres niet vermeld was. Gelukkig hebben zij ons toch gevonden. Wij hopen, dat 1 op deze zitting weer even druk loopt, als op de vorige! Dat vele werkstukjes zijn gereed gekomen en er even zooveel materiaal weder gehaald zal word'en! Nu 't weer langzamerhand kouder gaat worden, worden de aanvragen steeds tafl.- rijker; hoeveel voldoening geeft 't dan niet, steeds de helpende hand te kunnen» bieden en niemand te behoeven af te wij zen! 't Aantal stille armen breidt zich nog .voortdurend uit, in steeds meer gezinnen doet de nood der tijden zich gelden. Laten .wij allen krachtig samenwerken om dezen winter weer veel nood te kunnen lenigen. Helpt ons door Uw werkkracht en steunt ons financieel, opdat wij ons werk zoo ruim mogelijk ten uitvoer kunnen bren gen. God' loone het U! DE LEESPORTEFEUILLES VAN DEN R. K. VROUWENBOND. Verleden jaar in September 1934 heeft het Bestuur van den R. K. Vrouwenbond eenige leeskringen gevormd. In drie» kringen circuleert een leesportefeioilfle, die goede lectuur in onze R. K. gezinnen, brengt tegen den prijs van 10 oents per week. De portefeuille wordt eens per week gewisseld en dit geschiedt door de led'em vani den leeskring zelf, om de on kosten tot een minimum té rediuoeeren eru alle beschikbare abonnementsgelden ge-» heel voor lectuur te kunnen besteden. Aangezien een der leeskringen op 4» November as. een nieuwen jaargang in gaat en hierin nog eenige plaatsen be schikbaar zijn, zouden nieuwe lezeressen zich vóór 15 IOctober kunnen aanmelden, bij Mevrouw Kluijtmans-Berger, Oranje- laan 16, Oegstgeest. Deze leeskring wordt niet groot er dan 10 leden en circuleert in de omgeving van Witte SingelTuinstad- wijknieuwe wijken bij de in aanbouw zijnde St. PetruskerkCobetstraat. De in houd der portefeuille is: Nieuwe Eeuw, Katholieke Vrouw, Katholieke Illustratie, Gemeenschap, Roeping, Natural, Geogra- phis Magazine, Onze Kinderen-, Zwerver in Gods vrije natuur, Het Schild. Van deze bladen verschijnen dus wekelijks: Katholieke Vrouw, Nieuwe Eeuw, Katho lieke Illustratie, terwijl de maandbladen, zich geregeld afwisselen. Als men bere kent, welke pracht tijdschriften men voor een dubbeltje per week thuis krijgt, bla den, waarvan het abonnement tot 9.50, per jaargang kost, dan zullen misschien, veel meer Vrouvenbondsledem dan tot nu, toe het geval is, van deze leesportefeuilles, willen genieten. De lange winteravonden nooden ook weer veel meer tot lezen èa met de wenschen der geabonneerd en ten opzichte van andere tijdschriften dan de vorengenoemde, kan rekening gehouden worden. ZILVERTENTOONSTELLING IN DE „LAKENHAL". Wat doet het goed in» dezen tijd van zorg die zoo geheel gericht is op Levens behoud en zoo weinig ruimte en lust laait aan iets mooiers en beters te denken»., door onze Vrouwenbond in de gelegen heid te worden gesteld' de prachftige col- leotie zilveren voorwerpen te mogen zien, die nijvere voorouders met liefde en ge duld hebben gesmeed en bewerkt en door latere geslachten met evenveel liefde zorgvuldig bewaard worden. Het meest tot ons spreken de voorwer pen, die onze Heilige diensten opluiste ren, de cibories, de ampullen, de wierook vaten, de wi-erooksahuitjes, de prachtige kandialajairs ,een enonm lavatoa-bakken met kan en nog zoovele andere voorwerpen, waarvan een groot deel is ingezonden, door de R. K. kerk te Eatóhuizen, schen kingen ten tijde van, de Oostlndische com pagnie, zooais ons de heer Driessen, die bij elk stuk voor een aangename en dui delijke uitlegging zorgde, ons verklaarde. De inzending van het Koninklijk Huis is zeer waardevol en de zilveren luier mand zal menig moeder weer herinnerd hebben aan haar minder kostbare maar met evenveel liefde en zorg -ingericht lui ermand je, een practisch voorwerp, wat evenwel door de aankïeedtafel wat ver drongen wordt. Typisch zijn die ihooge, rijk versierde zoutvaten; die een voorname plaats op tafel innamen, wel een bewijs hoe waar devol men het zout achtte. De molens en dobbelbefcers zijn de moeite van het be zichtigen waard en de trouwkisfjes die door den Vader der bruid op den trouw dag aan den bruidegom werden overhan digd, doen ons een aardig oud gebruik kennen, dateerend uit een tijd toen men zijn beiizttilngen nog in een oude kous had en niet zooals nu, alles slechts op „papier" bestaat. Het zou ons te ver voeren» U alle merk waardigheden op te noemen. Wie een middag van werkelijk genot smaken wil, •geve zich op bij Mevrouw Manders, Oegtstgee^terlaan 12, voor de volgende excunsie op Dinsdagmiddag 2 uur. De kosten bedTagen 25 cent. L van den Abeelen. IMTERPAROCHIEELE EEN REIS, EEN HULDE EN NOG WAT. n. De „Festsaal" van het Gezellenhuis te Keulen is berekend op internationale ge beurtenissen. In 't rond prijken er de wa pens der zestien naties, waar het Kolpings- werk zijn zoo zegenrijken arbeid verricht. Mooi gebrandschilderd glas laat een juiste hoeveelheid licht door en ook aan lucht is er geen gebrek. Het is een gezellig-hui- selijke zaal. Zondag 14 Juli dus had daar de feestver- gadering der Hollanders plaats. Aan be langstelling van de zijde der Duitschers ontbrak het ook niet, want de ruim 800 plaatsen waren meer dan bezet. Zelfs merkten wij eenige eerw. Zusters op, die ook gaarne „die Kolping-Söhne von Hol land" in deze massale bijeenkomst wilde zien en beluisteren de rede van den groe ten Keulenaar, prof. dr. Theodor Brauer. Even na tienen werd het sein gegeven: „Achtung Ach tun g" klonk het stram- Duitsche. Een felle roffel, en met begelei ding van pijpermuziek marcheerde onze nationale Kolping-Lijfwacht de zaal bin nen met de nationale- en de Kolpingsvlag- gen. Een uitstekende indruk gaf dat, een luid applaus volgde natuurlijk. Toen volg den de PraeseS met vooraan de Generaal- Praesident Mgr. Hürth, Dom-vicaris van Keulen. Hem gewerd een dreunende hul de, in hem toch eert elk Gezel den op volger van Kolping. De eerste, die sprak was Mgr. Hürth. Zacht klonk zijn stem en vol aandoening: Liebe Kolping-Söhne von Holland, ich grüsze euch mit unserem Grusz „Treu Kolping". En de oprijzende volksmassa antwoordde met kracht: aan Kolping trouw! Onze Generaal-Praeses sprak dan van zijn groote voldoening over het werken der Gez. Ver. in ons land, over de trouw aan het werk van Kolping, over de geva ren in en buiten Duitschland. Eens waren er menschen, die wilden uiterst-links, nu willen er uiterst-rechts. Wij staan tus- schen de stroomingen in. voelen de deining en 'den dreigenden golfslag, maar grijpen de rotsen en houden aan Rome. En allen ontroerden, toen hij zijn priesterlijke smeek bede tot ons richtte: Bidt tot St. Joseph en Kolping, dat we het officieele heidendom weerhouden en verdelgen moge. Gehen Sie zuriick nach Holland mit festem Treu an das Werk und vergessen Sie nie die kampfenden Brüder in Deutschland. Daar klonk geen hel applaus, hier voel de elkeen den inhoud van dat beteekenis- volle woord „officieel heidendom". Ja waarlijk, moge God het zwaar beproefde volk redden. Zeker, de massa heeft het aan zichzelf te danken nu in de tobberijen te zitten, velen waren doof voor waarschu wingen van bevoegde zijde, maar in den nood mogen we het volk niet laten. Bid den wij voor vervolgden en vervolgers. Toen kwam het lang verwachte oogen- blik: de aanbieding der handteekeningen om te bevorderen het proces tot zalig verklaring van Ad. Kolping. In boekfor maat gebonden werden de 22.000 handtee keningen gepresenteerd. Katholiek Neder land leverde alzoo een bijdrage, waaruit de sympathie sprak voor de Gezellenver- eeniging en haar Stichter. Mgr. Hürth dankte voor het mooie ge schenk en deelde mede, dat in Duitschland de 150.000 al gepasseerd was! Of ze daar ook werken. Prof. Brauer sprak in f Nederlandsch ten gerieve der gasten. Voor de Duitschers was dat niet zoo leuk, maar daar was niets aan te doen. Die rede was af. Kolping, de groote sociale werker, werd er uitge beeld door iemand, die in Duitschland ge noemd wordt „de beste Kolpings-kenner". „Wij zijn geen kudde beesten, maar men schen. Wij zijn niet op de wereld voor ras en bloed, maar om den hemel te bereiken. Boven alles en allen staat de „Wereld- Führer", voor Hem alléén buigen we onze knieën". Sprak hier een Duitscher? Ja zeker, maar één, die vóór alles Christen is. En die ziet de zaak duidelijker en spreekt waar heid. SEVERUS. ONZE BIBLIOTHEEK. Het lijkt mij niet nutteloos, om in onze Gezellenrubriek iets te schrijven over de inrichting van onze bibliotheek. Vooreerst hebben wij de ontspannings lectuur. Deze is wel het meest bekend en hier uit wordt wel het meest gelezen. Hierin, vinden we ontspanningslectuur voor een ieders smaak, voor jong en oud, ontwik kelden en minder ontwikkelden; een ieder vindt iets, wat hij zelf mooi vindt. Vervolgens hebben v/e de wetenschap pelijke af deeling. In deze af deeling zijn opgenomen boeken over diverse actueele vraagstukken, zoo als bijv. de werkjes van Emil Fiedler „Meester van Morgen?" (3 din.), van dr. Toth Tihamèr „Reine Jeugdrijpheid" en „Met open oogen door Gods natuur" ,van J. Vijverberg in de serie Vogel-idyllen. „Trouwe Wachters" en „Blijvers en trek kers", van H Geurt j ens. „Op zoek naar Oermenschen", van dr. H. Groot. „Het Sterrenboekje", enz. enz. Zooals u dus ziet van nogal uiteenloo- pende inhoud dus: „Elck wat Wills"! Uit de hier opgenoem de werkjes blijkt al reeds da deze af- deeling nu de moeite waard is om gelezen te worden. Misschien vinden enkele het vreemd, dat er gesproken wordt over één wetenschappelijke afdeeling, omdat er voorheen diverse afdeelingen waren De af- deelingen A, B. C. D en E zijn geheel ver vallen en hiervoor is de reeds genoemde afdeeling in de plaats gesteld. Tot slot nog de vermelding dat er 12 nieuwe jaargangen van de Katholieke Illu stratie aanwezig zijn ni. van 19211933. Als laatste afdeeling is er de afdeeling „Brochures". In deze afdeeling zijn een 104 brochures opgenomen met de meest actueele inhoud bijv. „ItaliëAbessynië". Deze brochures- afdeeling zal steeds met de nieuwste bro chures- aangevuld worden, zoodat zij ac tueel blijft. Heeft u kennis genomen van deze af deelingen, koopt dan direct een bijgewerk te catalogus a 15ct. In deze catalogus zijn alle boeken van onze bibliotheek opgenomen, uitgenomen de brochures, wat een onmogelijkheid is, omdat er steeds nieuwe brochures bijko men. Deze catalogus is in de biblotheek ter inzage opgehangen aan een der wan den. U heeft dus een catalogus, zoekt nu thuis de boeken uit welke u lezen wilt, gaat Za terdagsavonds tusschen 89 uur of Zon dags tusschen 12 .uur naar de Biblio theek, Rapenburg 52 (ingang in de groote zaal) neemt een abonnement a 1.50 waar u het heele seizoen 2 boeken per week voor leest. K. ZIJLSTRA, Bibliothecaris. ROZENKRANSFEEST. Als niet anders wondt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. De gewone Prefatie. Dagelijks het voorgeschreven gebed tot den H. Geest (op de laatste plaats, Zaterdag op de voorlaatste). ZONDAG 6 Oct. Zeventiende Zon»dag na Pinksteren. Mis: Justus es. 2e gebed v. d. H. Bruno, Belijder; 3e v. h. octaaf van den H. Bavo (Zie op 1 Oct. in het feesteigen v. h. Bisdom). Prefatie van de Allerhei ligste Drieëenheid. KLleur: Groen. Tweevoudig is de verplichting van ons dhristelijik leven: onderhouden Gods H. Wet, welke zich laat samenvatten in de twee hoofdgeboden van de liefde tot God en de liefde tot de evenanenoeh (Epistel en Evangelie) en de zonde vermijden (Gebed) en uitboeten (Stüigebed!). Dat vraagt of fers van onze bedorven natuur,. God echter zal ons Zijn hulp aeruden, als wij offervaar dig en vertrouwvol tot Hem bidden (Al leluja-vers; Offertorium). Versterkt door tzijin hulp zullen wij in staat zijn Hem onze liefde te geven (Comimunio) en, hebben wij ons tijdens ons leven m»et Hem verbonden •door de liefde, dan behoeven wij Zijn 'rechtvaardige oordeelen niet te vreezen, •want degenen, die den weg van Gods ge boden bewandelen, zullen eenmaal den Heer als erfdeel bezitten. (Introïtus; Gra duale). Waar vandaag de plechtige uiterlijke vie- Ting plaats heeft van het Rozenkransfeest, daar mogen alle H.H. Missen zijn van dat feest. Mis: Gaudeamus. (Zie in het Mis boek ,op 7 Oct,) Gloria en Credo. 2e gebed v. d. Zondag; 3e alleen in stille HH. Mis sen) v. d. H. Bruno. Prefatie van Maria (in vullen: En U op het- feest). Kleur: Wit MAANDAG 7 Oct. Feest van O. L. Vrouw Van de Allerh. Rozenkrans. Mis: Gawdea- Imus. (alleen in de stille H.H. Missen) 2e gebed v. d. H. Marcus, Paus; 3e v.'d. H,H. Sergi»us en Gezellen, Martelaren- Prefatie van Maria (invulilen: En U op het feest). Kleur: Wit. Verheugen wij ons op diit feest van de Allerheiligste rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de geheimen van leven en dood en verrijzenis van Gods Zoon. BkM'en wij de rozenkrans godvruch tig en waardig, opdat onze weesgegroeten rijn als rozen, die geuren voor Maria. (Comimunio). DINSDAG 8 Oct. Octaafdag van het feest v. d. H. Bavo, Belijder. Mis: Gairibeaimus (als op 1 Oct. in het feesteigen v. h. Bis dom). 2e geibed v. d. H. Birgitta, Weduwe. Kleur: Wit. St. Bavio's feest is voor onze een reden van vreugde, wiant glorievol is hij in den hemel, waarhiij voor ons een voortdurende voorspreker zal rijin. WOENSDAG 9 Oct. Mis v. d. HJL Dio- nysius en Gezellen, Martelaren: Sapien- tiam. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e (naar keuze v. d. pries ter; 4e) tot den H. Geest. Geen Credo» Kleur: Rood. Dionysius de Areopagiet, (d.i. lid van het gerechtshof) bekeerde zich op de pre diking vaam den H. Paulus op Areopaaig (d.i. de plaats, waar het gerechtshof ver gaderde) te Athene im Griekenland. De H. Paulus doopte hem met vele an deren. Dionysius werd eerst aan het hoofd geplaatst van de Kerfk te A'thene en later is hij naar Frankrijk gezonden om het H. Evangelie te verkondigen, waar hij met Rusticus, een priester en de diaken Eleu- therius na vele kwellingen te Parijs ont hoofd werd. DONDERDAG, 10 Oct. Mis v. d. H. Fran- ciscus Borgias, Belijder: Os Justi. Gelbeden, als gisteren. Geen Credo. Kleur: Wit. Toen Franciscus het reeds misvormde gelaat zag van de overleden keizerin. Isa bella werd bij zoo getroffen door de men- schelijke vergankelijkheid;, dat hij besloot afstand te doen van al zijn bezittingen en, zoodra hij kon, alleen den Koning der ko ningen te dienen. Na den dood! van zijn echbgenoote werd hij Jesmiet, later zelfs kfliom hij op tot Generaal-Overstë. Buiten gewoon groot was rijin liefde voor het Al lerheiligst Sacrament. VRIJDAG 11 Oct Feestdag van Maria's Moederschap. Mis: Ecce Virgo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Kleur: Wit In beft begin dieT vijfde eeuw loochende een zekere Theodorus van Mopsueste de Godheid van Christus. Een leerling van hem, Nestor i/us, begon, toen hij patriarch w»as geworden van Constantrnopel, die ket terij verder te ontwikkelen en te versprei dien. Nestorius ging ook leeren, dat als. Christus geen God is, dan kan Maria nielt rijn en dus ook niet worden geno»emid de moeder van God. Op de 3e Algemeen e Kerkvergadering te Epihiese in het jaar 431. werd deze ketlferij veroordeeld- en Nesto rius afgezet. De blijdschap van hst volk was zóó groot dat het de Vaders van het Concilie met fakkellicht naar buis bege leidde. Bij gelegenheid van heit 15e eeuw feest heeft Z. H. de Paus een encycliek uitgevaardigd over Maria's Goddeliifc Moe derschap en daarin bepaald, dat i»n geheel de Kerk het Officie en de H. Mis van Ma ria's Goddelijk Moederschap zou worden gevierd en gebeden. ZATERDAG 12 Oct. Mis v. d. H. Wilfri- dus, Bisschop en Belijder: Sacerdoters. 2e ■gebed tot den H. Geest; 3e voor den Paus. Geen Cred'o. Kleur: Wit. Bisschop van York in Engeland was de H. Wilfridus op onrechtvaardige wijze door rijin vijanden van zijn bisdom beroofd en» daarom reisde de Heilige af naar den Paus. Op rijn reis kwam hij naar onze kust en predikte met toestemming van den Frie zenkoning Adegild het H. Evangelie, al- dius de grondslag leggend voor de latera arbeid van den H. Willibrord en diens ge zellen. IN DE KERKEN DER E.E.P.P FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Maria-Era n- cisoa v. d. H.H. vijf Wonden; 3e v. d. EL Bruno; 4e v. h. octaaf v. d. H. Franc iscus; 5e tot den H. Geest. N.B. In de Mis v. h. EJozenikransfieest: 2e gebed v. d. Zondag; 2e v. d H. Mar ia- Franc isoa; 4e v. d. H. Bruno; 5e tot den EL Geest. DINSDAG. Mis v. d. E. Birgitta, We duwe: Cognovi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Francisous; 3e tot den H. Geest. Prefa tie v. d. H. Franoiscus. WOENSDAG. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Francisous; 3e ter eere van Maria (Con cede); 4e tot den H. Geest'. Credo. Prefa tie v. d. H. Francisous. ZATERDAG. Mis v. <L H. Seraphinus, Belijder: Justus. 2e gebed tot den H. Geest; 3e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK. KOLPINGS-LIJFWACHT. Morgen worden de eerste vier leden van onze Kolpings-Lijfwacht geïnstalleerd. Eerst zullen zij gezamenlijk de H. Mis bij wonen en communiceeren, waarna om half twaalf de installatie zal plaats vinden. Hierbij hebben toegang degenen, die een uitnoodiging hebben ontvangen. Aan an deren zal geen toegang verleend worden. Wij verwachten van onze K. L. een fris- sche propaganda naar buiten en een steeds hechtere samenwerking in onze vereeni- ging. ONS STICHTINGSFEEST. Hebt u ze gezien, onze reclameplaten? „De trein der verschrikking" is geen ver schrikkelijk, maar wel een spannend en vroolijk spel. En de kaarten zijn nu slechts 30 cent. Viert ons feest dus mee! Kaarten zijn te verkrijgen: W. Boogers, Rapenburg 52! P. Oostdam, P. Kerkkoor- steeg 17; A. Uphoff, Oude Singel 154; C. Otten, Gasstraat 22; H. Klein, Haarlemmer straat 122a. Leden beneden de 21 jaar moe ten hun kaarten komen halen a.s. Maan dagavond tusschen 8 en 9 uur. Tot die groep behooren zij, die na 1 Oct. 1914 gebo ren zijn. LOTERIJ DER RETRAITECLUB. De 750 loten zijn in korten tijd ver kocht. Het bestuur heeft nu besloten 25 prijzen beschikbaar te stellen; de trekking is bepaald op Maandag 21 Oct., te 8.15 uur in de bovenzaal van het Gezellen- huis. NAAR „DE LIEBAARD". Werklooze Gezellen kunnen gratis deel nemen aan de 14-daagsche werkkampen te Baarn. De Senior geeft gaarne inlichtin gen. RAAD VAN BESTUUR. 9 October vergadering van den Raad van Bestuur. Vraag: Hoe kan men roestvlekken ver wijderen uit wit goed? Antwoord: Men verwijdert roest vlekken uit sterk wit goed door de vlek vochtig te maken met warm water en te bestrooien met een weinig zuringzout (een vergiftige en bijtende stof). Spoel de vlek goed na met warm water. Gebruik voor fijn wit goed lauw water en citroen sap. Vraag: Hoe kan men bloedvlekken verwijderen uit een zijden jurk? Antwoord: Probeer de vlekken te verwijderen met lauw water en zout of verwarmden alcohol.. Mochten deze midde len geen resultaat geven maak dan een dikke taaie pap van stijfsel en water en leg die op de vlek. V r a a g Op welke wijze verwijdert men een 'vlek ontstaan door afkoo»ksel van aard appelen uit een roode wollen japon? Antwoord: Behandel de vlek met lauw water. Mocht de vlek hierdoor niet verwijderd rijn, probeer dan met een wei nig alcohol of citroensap. „Htfsie man, schiet jij de compote i voor het vleesch zorg ik wel!"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 14