RADIO-PROGRAMMA'S dinsdag 1 october 1935 jE leidsche courant DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE BOTSING BIJ MEIDEN. Twee zwaar- en twee lichtgewonden. Op het gevaarlijke kruispunt bij de Vechtbrug te Muiden zijn Zondagmiddag twee auto's, door de roekelooze houding Tan een tot nu toe onbekend gebleven mo torrijder, met elkaar in botsing gekomen, waardoor eenige inzittenden zeer ernstig gewond werden en aar ziekenhuizen moes ten worden overgebracht. De heer P. Vuyk, wonende aan de Harte- histlaan te Bloemendaab kwam, vergezeld van zijn echtgenoote, in zijn auto van de richting Bussum, toen hij, op het kruis punt van rijksweg en Weesperweg, vlak voor de Vechtbrug, den bovenbedoelden motorrijder eensklaps den weg zag over steken, zonder dat door dezen eenig tee- ken was gegeven. Een botsing met dien mo torrijder zou dan ook onvermijdelijk zijn geweest, waarom de heer V. uit alle macht remde, met het gevolg, dat zijn wagen naar links schoot en op het andere ge deelte van den weg terecht kwam. Juist kwam van de tegenovergestelde zijde de heer L. Ph. P. M. Brinkman, wonende Beyerincklaan, Hilversum, eveneens in ge zelschap van zijn echtgenoote, in volle vaart met zijn auto aanrijden, zoodat de beide wagens met kracht tegen elkaar bot sten. De kracht, waarmee deze botsing plaats had, was zoo hevig, dat inwoners van Muiden den slag in hun woning hebben ge hoord. De inzittenden werden tegen de voor ruit geslingerd met het gevolg, dat de meesten hunner zeer ernstige verwondin gen opliepen. Het ergst was mevr. Brink man er aan toe, die een gapende wonde aan het voorhoofd opliep, waaruit het bloed stroomde, terwijl zij ook een zware hersenschudding bekwam. Bovendien werd deze dame aan de beenen gewond. Haar echtgenoot bekwam eveneens een ernstige hoofdwonde. In den anderen auto had mevr. Vuyk een polsfractuur en een verwonding aan een der beenen bekomen, terwijl haar echtgenoot aan den neus en ook aan de beenen gewond werd. Tijdens het vervoer van mevr. Br. in den Boode Kruisauto, bleef zij bewusteloos tot in Watergraafsmeer, waar zij even bij kennis kwam en klaagde o\&r hevige pijn in de borst. Toen het Burgerziekenhuis be reikt werd, was weer de bewustelooheid in getreden. VERDRONKEN. Gistermiddag is de ongeveer 25-jarige S. Heijs te Vierverlaten, die op het land aan het werk was, in een sloot geraakt en ver dronken. De onmiddellijk ontboden genees heer slaagde er niet in de levensgeesten weer op te wekken. NOG EEN LIJK OP TEXEL AANGESPOELD. Gisterenmorgen te omstreeks 10 uur is wederom, thans op De Koog, een lijk aan gespoeld. De doode is een jong, blond per soon. Bijzondere ken teekenen ontbreken. Ook dit slachtoffer van den storm droeg slechts weinig kleeren. Het lijk is naar het Gemeentehuis te Den Burg overgebracht. Hierheen is ook reeds vervoerd het lijk, dat Zondag op de Vliehors aangespoeld is. Op de Vliehors drijft op het oogenblik zeer veel nieuw hout aan, voornamelijk bat tings. Eveneens is aangespoeld een deel van een nieuwe sloep, waarop slechts voorko men de letters D. en P. Verwacht wordt, dat bij veranderen van den wind nog meer hout van het in de Eier- landsche Gronden vergane schip zal komen aandrijven. BRAND TE SCHÏEBROEK. Bewoners aan den vuurdood ontsnapt. Zondagmorgen heeft aan den Kleiweg te Schiebroek een felle brand gewoed, welke het café met uitspanning „De Hom mel" van den heer A. Knijf, dat vlak naast het stationnetje van de electrische spoor lijn RotterdamDen Haag gelegen is ge heel in de asch gelegd heeft. Door een toeval, aldus het „N. v. d. D", werd de heer Knijf den brand, die om 6 uur moet zijn uitgebroken, net op tijd ge waar en het had maar weinig gescheeld of het gezin was in de vlammen omgeko men. Door een hevige hoestbui van het knaapje werd de heer K., die met zijn vrouw en kind op den zolder boven het café sliep, wakker en toen hij opstond om wat water voor hem te halen, nam hij een sterk brandlucht waar en hoorde hij tegelijk beneden in het café het geknet ter der vlammen. De rook was reeds tot het slaapvertrek doorgedrongen en had zeer waarschijnlijk ook de hoestbui van het knaapje veroorzaakt. Met him kind in de armen snelde het echtpaar in nachtgewaad naar beneden, waarbij zij dwars door de vlammen heen moesten om de keuken, die nog niet was aangetast, te bereiken en vervolgens het brandende perceel te verlaten. Weldra verschenen zoowel de brandweer uit Schiebroek als die uit Hillegersberg ter plaatse. Met twee motorspuiten, twee handbrandspuiten en twee slangenwagens werd de strijd tegen het vuur aangebon den. Aan behoud van het café viel echter niet meer te denken, daar de vlammen ook reeds naar de achterzijde waren over geslagen en weldra de feestzaal hadden bereikt. De brandweer moest er zich toe bepalen om uitbreiding van den brand te voorkomen, en de boerderij, welke in de nabijheid gelegen is, evenals de instru mentenfabriek van de firma Rustrad en v. d. Perk, gevaar liepen. Beide konden voor aantasting gespaard blijven. Het café brandde tot den grond toe af. Behalve de inboedel en de inventaris ver brandde ook nog een flink bedrag aan geld, dat voor het meerendeel bestond uit bankpapier. De oorzaak van den brand is vermoede lijk kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND TE GRONINGEN. Opslagplaats voor speelgoederen uitgebrand. Gistermiddag te kwart over een is te Groningen brand uitgebroken in het pak huis, dat grenst aan den speelgoedwinkel van en toebehoort aan den heer Tan- chette, gelegen in de Oosterstraat nummer 121. Het pakhuis, dat via een gangetje te bereiken is, bleek moeilijk te naderen. Op het oogenblik van het uitbreken van den brand was noch in het pakhuis, noch in den winkel iemand aanwezig. De brandweer tastte het vuur met een aantal stralen op de motorspuit en de wa terleiding aan. In de Poelestraat werden de slangen ge legd door het kleedingmagazijn van de firma Grol. Na drie kwartier was het ge vaar voor uitbreiding geweken. In totaal is met vier slangen water gegeven. De lad derwagen, die gerequireerd was, behoefde geen dienst te doen. Het verkeer in de Oosterstraat moest tijdelijk worden om gelegd. Het pakhuis is geheel uitgebrand. De winkel kon behouden worden. De brand is vermoedelijk ontstaan door zelfontbran ding van celluloid-artikelen. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. De politie te Hilversum heeft zich gis teren toegang verschaft tot een huis aan de Rozenstraat, in verband met het feit, dat door buren werd verklaard, dat men sinds Vrijdag niets van de bewoners gehoord of gezien had. Men trof deze, t. w. een 69-jari gen man en diens 50-jarige zuster in ver suften toestand op den vloer aan. De aan vankelijke, door een arts van den ge neeskundigen dienst gestelde diagnose luidde, dat de slachtoffers ondeugdelijk voedsel zouden hebben gebruikt. Zij wer den naar het Diaconessen Ziekenhuis over gebracht. De beide patiënten ontkennen, dat zij reeds van Vrijdag af ziek zouden zijn, doch daar al hun verklaringen zeer verward zijn, kan aan hun woorden geen waarde wor den gehecht. Zij zijn thans buiten levens gevaar. SCHIETPARTIJ TE AMSTERDAM. Aanslag op N. S. B.-Colporteur. Gistermiddag omstreeks half vier heeft bij het Centraal Station te Amsterdam een schietpartij plaats gehad, waarbij politieke tegenstanders betrokken waren. Bij het relletje werd een persoon gewond. De po litie heeft dengene, die de schoten loste, gearresteerd, terwijl de gewonde door den G. G. en D. is weggevoerd. Het was omstreeks 20 minuten voor vier, toen een colporteur van de N. S. B. bezig was het blad „Volk en Vaderland" te ver- koopen. Voor het statical was het op dat tijdstip tamelijk druk. Een man, die tot dusverre nog door niets de aandacht had getrokken stond vlak in de nabijheid van den colporteur, die zich had opgesteld naast dein hoofdingang bij de brievenbus. Zonder een woord te zeggen, loste plot seling de naar schatting 35-jarige man door zijn jaszak een viertal schoten, die zeer snel op elkaar volgden en waarschijnlijk waren afgevuurd uit een automatisch pistool. De colporteur, die nog opzij trachtte te springen, werd door een der schoten in de zij gewond. De man, die den aanslag had gepleegd, poogde zich na zijn daad door de vlucht in veiligheid te stellen. Hij rende het Stationsplein op in de richting van het Damrak. Nog voor hij echter het midden plein had' verlaten, veranderde hij blijk baar van gedachten en sloeg hij linksaf in de riohting van het koffiehuis der Noord- Hollandsohe Train. Bij de groote lichtmast gekomen, was hij omringd door het publiek, dat aanvankelijk naar alle richtingen uit een was gestoven en dat bijna onmiddel lijk de vervolging had ingezet. Onder den kreet: „houdt hem, houdt hem, hij heeft geschoten", was hij spoedig gegrepen. De man trachtte rich los te rukken, doch op hetzelfde oogenblik waren twee agenten, die op het geluid van de schoten naderbij waren gerend, ter plaatse en arresteerden den man onmiddellijk. Hij poogde zich nog te verzetten, doch dit gaf hem niets. Om ringd door het publiek werd hij naar het posthuis in het Centraal Station overge bracht, waar hij onmiddellijk werd gefouil- lee. I. De politie vond twee automatische pistolen op hem. De gewonde was intusschen door den G. G. en G. D., die zeer spoedig ter plaatse was naar een der ziekenhuizen overge- Dracht. Begrijpelijkerwijze verwekte het ge beurde in dit drukke stadsdeel groote con sternatie en nog langen tijd stonden de men- schen in groepen het gebeurde te bepra ten. Volgens enkelen had de man, voor hij schoot in de hal van het Centraal Station gesiaan, volgens anderen echter was hij pas aan komen loopen en had hij even heen en weer geloopen voor den hoofdin gang van het Stationsgebouw. De dader is per celwagen naar het bu reau Warmoesstraat overgebracht, waar hem onmiddellijk een uitvoerig verhoor is afgenomen. Het bleek te zijn de 46-jarige Boot. Hij hield verblijf in een logement in de Sint Jacobsstraat te Amsterdam. Hij heeft volstaan met op het bureau, waar hij werd gehoord, zijn naam en plaats op te geven. Verder was er niet veel uit hem te krijgen. De man verkeerde in een zeer opgewonden en overspannen toe stand. Voor korten tijd was hij werkzaam in Frankrijk, waar hij o. a. aan de Micheün- fabrieken werkte. Op hem werd behalve eenige getuigschriften, een anarchistische krant gevonden. Hij heeft geen reden opgegeven voor zijn daad. In den namiddag is ook het slachtoffer, de 34-jarige L. Dassen verhoord. Ook hij kon over het geval weinig verklaren. Zonder dat er eenige sprake is geweest van een woordenwisseling, werd hij door Boot, dien hij niet kende, neergeschoten. Hij is getroffen door drie of vier kogels en in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Zijn toestand is naar omstandigheden rede lijk wel. In den loop van den avond zijn een groot aantal getuigen gehoord. Ook gisteravond bij zijn verhoor hulde de dader zich in een norsch stilzwijgen. Ge vraagd naar de motieven voor zijn daad, gaf hij geen inlichtingen, zoodat tenslotte be sloten werd met het verder verhoor tot he den te wachten. De toestand van het slachtoffer was gis teravond redelijk wel. ROOFOVERVAL TE TERHEYDEN. Oude vrouw verzet zich kordaat. Het rustig dorp Terheijden is opgeschrikt door een brutalen roofoverval, welke Zon dagavond aldaar om even over acht plaats vond. Midden in de Dorpstraat staat het villapand van de weduwe Kok. De 80-jarige weduwe bewoont het pand met een dienst bode, die Zondagavond even voor 8 uur het huis verliet om zich naar het patronaat te begeven. Toen de dienstbode goed en wel was heengegaan ging de oude vrouw slui ten, van welke gelegenheid een persoon gebruik maakte zich ongemerkt in de wo ning te begeven. Toen de vtouw zich weer in huis bevond, kwam plotseling de inbre ker te voorschijn, roepende: „Je geld of je leven". Hij wierp de vrouw tegen den grond, haar eenige malen heen en weer sohudj- dende. De oude vrouw hield zich flink en zeide het geld te zullen geven, als de inbre ker haar ophielp. Hij voldeed daaraan, waarna de vrouw zich naar een kast begaf, waaruit zij een boterschaaltje nam, waar in zich het geld bevond. Het gelukte haar eenige bankbiljetten tusschen de bloempot ten te gooien, waarna rij het overblijven de, ongeveer 15, aan den roover, die een grooten bril op had en een pet diep over de oogen had getrokken, overhandigde. Hij was met het bedrag niet tevreden en eisohte meer. De vrouw ging op dezen eisch in, maar zeide het geld te moeten halen. Zij maakte hiervan gebruik het huis aan de voorzijde te verlaten, waarna de indringer, die dit bemerkte, het huis aan de achter zijde verliet oan over de landerijen te ver- di wijnen. Direct werd een onderzoek ingesteld en een spoor werd gevonden, dat gisteravond leidde tot de arrestatie van een persoon Zeer waarschijnlijk heeft de politie den dader te pakken. De gearresteerde is de 20-jarige A. 0„ wonende in de onmiddellijke nabijheid van mevr. Kok. WOENSDAG 2 OCTOBER. INBREKER BETRAPT. Worsteling met huisgenoot. De familie G., wonende aan de Voormeu- lenilaan te Bussum was Zaterdagavond om streeks acht uur uitgegaan. De inwonende vader, die thuis was gebleven, hoorde tegen negen uur gerommel aan het raam van de achterkamer. Hij ging door de keukendeur naar den tuin en zag een man bezig met het uitsnijden van een ruit. Hij greep hem beet, toen de man trachtte te ontvluchten; de 65-jarige kon het echter niet tegen den veel jongere volhouden en de inbreker wist te ontsnappen. Tijdens de worsteling had de heer G. het gericht van den man, dat door een straatlantaarn beschenen werd, goed opgenomen en hij kon de poli tie een signalement verschaffen. Dit bleek voor te komen in het foto-archief en zoo meldde de politie zich Zondagochtend bij B„ een 30-jarigen Hilversummer, die sinds korten tijd te Biussum woont. Zijn vrouw vertelde, dat hij op bezoek was bij haar ouders te Naarden; de politie arresteerde hem daar en bracht hem naar Bussum ter confrontatie met den heer G. Deze en ©en buurvrouw, die de worsteling had gezien, herkenden hem. De man ontkent, doch daar de 'beitel en d^ayijl, die bij huiszoeking zijn gevonden^3g4ndom van G. blijken te zijn en uit dietfs schuur zijn ontvreemd, is hy in verzekerde bewaring gesteld. De man is recidivist. „Vad." INBRAAK IN EEN PASTORIE. Zaterdagnacht heeft een tot nu toe on bekend gebleven dader de R. K. Pastorie te Wateringen met een bezoek vereerd. Toen de huishoudster Zondagmorgen be neden kwam, vond zij de deur, die toegang geeft tot het kerkgebouw, evenals de bui tendeur geopend; wat er op wees, dat er iets bijzonders gebeurd was. Bij het ingesteld onderzoek bleek dat de kist, welke de gelden der collecten bevat, met een beitel bewerkt was. Uit een van de laden waren enkele handen met geld weg genomen, maar bij benadering is niet te zeggen hoe groot het bedrag is. Een minder prettige ontdekking was het voor Kapelaan J. Remmer dat bij nader onderzoek bleek, dat rijn fiets meegenomen was. Toen pastoor J. H. Visser later op den dag een rondganlg door de kerk maakte, vond 'hij bij het toevallig openen van zijn biechtkamer een groot gedeelte van het ge stolen geld terug. Waarschijnlijk heeft de dader daar de zilveren munten uit zijn buit gezocht. Alles wijst er op, dat de inbreker in zijn werk gestoord is. Hilversum 1875 M. NCRV-Uiteznding. 8.00 Schriftlezing, meditatie, Gram.pL 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble Van Ier Horst. 1.30 Orgelspel. 2.30 Gram.pl. 3.00 Chr. Lectuur. 4.00 Zan-g. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau, Reportage en Gram.pl. 8.00 Berichten. Gram.pL 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Berichten, waarna Gramofoonmu- ziek. Hilversum, 301 M. V AR A-Uitzending. 8.00 Orgelspel en Gram.pL 9.30 Onze Keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 De Zonnekloppers. I.001.45 Orvitropia. 2.00 Voor de Vrouw en OrgelspeL 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pL 6.00 E. Walis en zijn orkest. 6.30 R.V.U. Causerie. 7.15 Interview met dr. Aljechin. 7.45 Cymbaal en piano. 8.03 Nieuwsberichten. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Joodsch uurtje. 10.00 Gram.pl. 10.30 Declamatie. II.00 De Flierefluiters. 11.30—12.00 Gram.pL Droitwich, 1500 M, 10.35—10.50 Morgenwijding. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning's orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het Western Studio-orkest. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.50 Haydn's strijkkwartetten. 7.50 „The Rocky Mountainers". .820 BBC-Symphonie-orkefit. 10.30 Operettemuziek m. m. v. solisten en orkest. 11.3512.20 Jack Jackson en zijn Band. „Radio-Paris", 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 8.20 Duetten. 9.05 Radio-tooneeL 11.1012.35 Concert door het Pascal- orkest. Kalundborg 1261 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex". 3.505.50 Omroeporkest. 8.20 Vocale duetten. 9.052.20 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 11.05 Kwartetconoert. 12.20 Weragkamer-orkest. 4.35 Zang. 7.20 Kamermuziek. 5.20 Concert uit Frankfort. 8.35 Zie Deutschlandsender. 10.5012.20 Omroepklelnorkest Rome, 421 M. 9.00 Radio-tooneeL 10.30 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M, 322 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Salon-orkest en zang. 1.502.20 Gram.pL 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gram.pL 6.35 Zang en piano. 7.05 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Sypmhonieconcert. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gram.pL 5.20 Orgelconcert. 5.50 Gram.pl. 6.50 Omroeporkest. 8.20 Salon-orkest. 10.30—11.20 Gram.pL Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Stunde der jungen Nation. Spreker: Rud. Hess en Baldur von Schirach. 9.05 Herdenking van Von Hindenburg. 9.20 Militaire march en. 10.20 Berichten. 10.50 Zang-recital. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Populair concert uit Keulen- Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma.. 8.00 Keulen. 8.40 Deutschl.sender. 10.20 Keulen. 12.05 Droitwich. 12.20 Brussel Fr. 13.20 Brussel VL 14.20 Deutschlsender. 15.20 -London Reg. 17.20 Keulen. 18.50 Brussel Fr. 19.35 Keulen. 20.25 Weenen. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 9.30 Gram.muz. G.R.D. 10.35 London Reg. 12.50 Droitwich. 14.20 London Reg. 15.10 Droitwich. 81.20 diversen. 18.50 Droitwich. 19.10 London Reg. 19.50 Droitwich. 22.00 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). WERVELSTORM TE NIFTRIK. Groote schade aan kermistenten aangericht. Te .Niftri'k, gemeente Wijdhen, waar het juist kermis was heeft Zondagmiddag naar de „Geld." meldt, om 4 uur een wervelwind gewoed die slechts 2 seconden duurde, doch zeer groote schade heeft veroorzaakt. Op de uiterwaarden aldaar stonden een danstent van den heer W. v. d. Hurk uit Druten, een zweefmolen van den heer Th. Fanlbakker en enkele kleine kramerijen. Van de danstent werden alle zeilen op genomen en honderden meters meegesleurd, terwijl de vloeren werden opgelicht. Alles is hierdoor onbruikbaar geworden. De zweefmolen werd geheel opgenomen en een eind verder neer gesmakt en totaal verwoest. Een nieuw Radiotoestel van 500 dat daarin aanwezig was werd mede geheel vernietigd. Gelukkig waren in beide inrichtingen op dat moment geen bezoekers aanwzig. zoo dat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. Dat de wervelwind een reuze kracht ont wikkelde blijkt alleen wel hieruit dat de zweefmolen een gewicht had van 4 ton. Beide ondernemers zijn door dit onge val ten zeerste gedupeerd aangezien de in richtingen niet verzekerd waren. EEN MILUOENEN-ERFENIS. Nieuw onderzoek in een oude geschiedenis. Men schrijft aan het „Handelsblad" Een geschiedenis van jaren her de millioenen-affaire van de nalatenschappen van Neeltje Paater uit Broek in Waterland is dezer dagen weer opgehaald. Een tot voor kort onbekend persoon heeft in deze zaak eenige onthullingen gedaan, die naar de meening van hen, die zich nog steeds belanghebbenden noemen, een kleinen stap vooruit beteekenen op den buitengewoon langen weg, die tot het opsporen en ver doelen van de schatten dezer destijds zoo fabelachtig rijke vrouw kunnen leiden. Het gevolg is, dat zich andermaal een schare erfgenamen van eenige generaties in veler lei afstamming na 11/2 eeuw weer in het bezit tracht te komen van de eertijds zoo geheimzinnig verdwenen schatten. De erfenis-geschiedenis van Neeltje Paa ter heeft in vroeger jaren groot opzien ge baard. Deze erflaatster woonde in de !8cle eeuw buiten de hoofdstad, waar zij Lal van groote pakhuizen bezat, in het stille Water land. Zij was groot-aandeelhoudster van de Ned. Oost-Indische Compagnie en had daarbij het vruchtgebruik van onmetei.jke landerijen. Daar haar geslacht en zijn gene raties arm aan kinderen waren en zij *een broers of zusters bezat, kwam zij bovendien in het bezit van alle familiegoederen. Haar man, met wien zjj op huwelijksvoorwaar den was getrouwd, stierf reeds op vrij jeug digen leeftijd; nadien leefde zij stil en af gezonderd temidden van de pastorale rust der landelijke omgeving, onderwijl sche- pèn uit den Oost schatten bleven aanvoe ren en tal van rentmeesters haar bezit met de opbrengsten van haar onroerende goe deren met den dag aanzienlijk vermeer derden. Toen Neeltje Paater in 1789 kinderloos stierf, deden zich bij de uitvoering van haar „laatste wilsbeschikking" groote moeilijk heden voor. De testamentepapi.;ren waren nJ. op geheimzinnige wijze voor een groot deel verdwenen, en uit het „kerkeboek", den toenmaligen Burgerlijken 3<and wa ren juist diie bladzijden gescheurd, welke namen bevatten van erfgenamen. Daar toentertijd nog geen goede registratie van acten, contracten en andere papieren van waarde bestond, rezen er onoverkomelijke moeilijkheden. Vast stond dat tal van eigendomspapieren in handen waren geko men van hen, die op Neetlje Paater's scha- ten belust waren, doch hoewel de erfge namen vele processen voerden kwam de zaak niet tot klaarheid. De geschiedenis verkreeg bekendheid tot ver over de lands grenzen, en de gedésillusionneerde belang hebbenden stonden aan spot en hoon bloot. Zelfs is in de vorige eeuw een klucht: „De erfgenamen van Neeltje Paater uit Broek in Waterland" opgevoerd. Tegen het einde der vorige eeuw is er nog eerus een familie raad bijeengekomen, doch daarna is de ge schiedenis, althans voor de buitenwereld, in het vergeetboek geraakt. Thans echter schijnt iemand op grond van tot voor kort onbekende gegevens in staat te rijn eenige klaarheid in de zaak te brengen. Het is de heer J. Reek, die gedu rende verscheidene jaren nieuwe onder zoekingen heeft gedaan. In allerlei archie ven heeft hij mogen zoeken en naar het schijnt heeft hij inderdaad materiaal van beteekenis gevonden. Vele mede-erfgena men wisten tot voor kort van zijn bestaan niets af. De heer Reek meent, dat de gezamenlijke nalatenschappen van deze rijke vrouw des tijds ruim 200 millioen gulden bedroegen, en dat deze nog niet geheel als verloren zijn te beschouwen; er bestaan b.v. fondsen, die uit de nalatenschap van Neeltje Paater zijn gesticht. Hij zegt een nieuw spoor in te zaak te hebben ontdekt en belangheb benden, in vergaderinig bijeengekomen, hebben besloten op grond van de nieuwe gegevens, stappen te doen om te komen tot eenige opheldering van deze aloude zaak. Reeds is men opnieuw aan het af leiden der diverse stamboomen begonnen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9