Prinses Juliana opent een school voor geleidehonden voor blinden. BINNENLAND TIJDELIJK TOT 15 OCTOBER DINSDAG 1 OCTOBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Een grootsche huldiging van schoolkinderen. De bevolking van Oud-Watergraafsmeer, waarvan vooral de jeugd zioh dapper ge weerd heeft, heeft gisterenmiddag op on dubbelzinnige wijze blijk gegeven van haar trouw aan ons Vorstenhuis. Na het vertrek van H. M. de Koningin uit de hoofdstad heeft Prinses Juliana zich gistermiddag per auto naar dit stadsdeel begeven, ter officieele opening van de bij de Kruislaan gevestigde school van de Stichting „Het Nederlandsch Geleide-hon- denfonds". Eerst geruim en tijd na het uur, voor haar aankomst aldaar vastgesteld, nl.. drie uur, is de Prinses daar gearriveerd, aangezien de grootsche hulde van schoolkinderen van Oud-Watergraafsmeer, Diemen en omlig gende plaatsen, welke haar op den Midden weg is bereid, den stoet langer heeft opge houden dan verwacht was. De geheele breede weg van het Rechthuis tot de Kruislaan was aan beide zijden „ge markeerd" door duizenden enthousiaste schoolkinderen, bijna allen met een oranje of rood-wit-blauwe vlag in de eene en een ruiker herfstbloemen, afkomstig van ce volks- en schoolwerktuinen, in de andere hand. Bij hen hadden zich mede verschil lende Oranje-gezinde buurtvereenigingen en jeugdorganisaties met hun vlaggen ge voegd en zoo trotseerde deze ontelbare schare en haar geleiders langen tijd den doordringenden, kouden regen, die vrijwel onafgebroken uit het grauwe zwerk neer- gutste. Maar de baloorigheid van de natuur vermocht allerminst afbreuk te doen aan de goede stemming; het enthousiasme der jeugd kon door geen regen of wind worden verstoord! Toen de auto van de Prinses te ruim drie uur den toegang tot Oud-Watergraafsmeer bereikte, werd hier een oogenblik halt ge houden om de leden van het Comité, dat zich voor deze huldiging gevormd had, ge legenheid te geven, de Prinses bloemen aan te bieden, welke door haar op hartelijke wijze werden aanvaard. Daarna voltrok zich een ware zegetocht door de dikke, dubbele haag van de duizen den kinderen, die juichend en jubelend met him vlaggen zwaaiend, de Prinses op aller hartelijkste wijze verwelkomden. Zij ver gaten hun ontzag voor politieruiters en agenten en drongen zich tot op het midden van don rijweg om hun bloemen neer te strooien, zoodat de gesloten auto, waarvan kap en radiator weldra onder Flora's kinde ren schuilgingen, als 't ware over een ta pijt van asters, chrysanten en andere bloe men reed. Slechts zeer langzaam kon de auto on der de opdringende kinderen vooruitko men. De Prinses was door deze spontane hulde der jeugd zichtbaar getroffen en zij werd niet moede, naar alle kanten met bei de handen te wuiven; het gelaat geplooid tot een gullen, hartelijken glimlach. Om den betrekkelijk korten afstand van het Rechthuis tot de Kruislaan af te leg gen, heeft de auto van de Prinses, met die van het gevolg, ruim twintig minuten noodig gehad. De fel oplaaiende geestdrift van de jeugd was zoo groot, dat op verschil lende plaatsen de afzettingen werden ver broken en de politiemannen, die in vijf mo toren met zijspan den stoet voorafgingen^ moeite hadden om ruim baan te maken. Eerst te half vier kwam de Prinses met haar gevolg en den burgemeester, dr. W. de Vlugt, aan de school voor geleidehonden bij de Kruislaan aan. Hier wachtten reeds geruimen tijd de commissaris der Konin gin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, de Minister van Sociale Zaken, ZJExc. mr. M. Slifigenberg, de voorzitter van de Staats commissie inzake onvolwaardige arbeids krachten, dr. N. M. Josephus Jitta, de rec- tor-magnificus der Universiteit van Am sterdam, prof. dr. Zeeman, de voorzitter van de Stichting Het Nederlandsch Gelei dehondenfonds, de heer W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, met de leden van het bestuur, alsmede verscheidene bestuurs leden van blindenorganisaties. Een doch tertje van baron van Voorst tot Voorst bood de Prinses een ruiker bloemen aan, welke zij met een hartelijken handdruk aanvaardde. Na de ontvangst werd de hooge bezoek ster naar een groote tent geleid, welke was opgeslagen op het oefenterrein en waar onder zich een groot aantal genoodigden had verzameld. Namens het bestuur van de Stichting Het Nederlands che Geleidehondenfonds, was het de voorzitter, baron W. C. J. J. van Voorst tot Voorst, die de Prinses, de auto riteiten en de andere genoodigden het wel kom toeriep, om vervolgens het een en an der over de totstankomong en inrichting de zer school mede te deelen. Spr. herinnerde er aan, dat de Blindencomm issie uit de Staatscommissie inzake onvolwaardige ar beidskrachten in het rapport van den heer H. Munnik, thans penningmeester van de Stichting, over de ervaringen, met geleide honden voor blinden in Duitschland en Zwitserland opgedaan, aanleiding had ge vonden om tot het oprichten van een school voor het africhten van honden voor dit menschlievende doel over te gaan. Het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft daarbij de krachtig helpende hand geboden. Een Co mité kwam tot stand, waarin behalve deze organisatie, de blind en-bond, blindeninsti tuten, blindenvereenigingen en vermelde Staatscommissie vertegenwoordigd waren. Op kosten van dit Comité zijn vier blinden voor eenige weken naar Zwitserland uitge zonden, die ieder met een hond terugkwa men. Toen deze proefneming als geslaagd was te beschouwen, is besloten tot het op richten van de school, waarop niet alleen de honden gedresseerd worden, maar ook blin den leeren, van deze honden gebruik te maken. De heer van der Most, inspecteur van politie te Amsterdam, heeft de taak van het deskundig africhten van de hon den voor zijn rekening genomen. De school kan 40 „afgestudeerde" honden per jaar af leveren; drie blinden kunnen tegelijkertijd in de inrichting wonen. Voor him onder richt is een verblijf van acht dagen ver- eischt. De honden worden verstrekt tegen den kostenden prijs; in bijzondere gevallen voor lageren prijs of om niet. ,Spr. deed verder een dringend beroep op allen, die begrijpen, dat de school een werk van groote maatschappelijke en mensch lievende beteekenis doet. Het doel dat zij beoogt is om den blinde zijn vrijheid van beweging weer te geven. Hij riep het pu bliek op om geldelijk te steunen en de autoriteiten om voor geleidehonden van blinden vrijdom van belasting en vrij ver voer op tram en in trein toe te staan. Het woord was vervolgens aan den Minis ter van Sociale Zaken, Z.Exc. mr. M. Slin- genberg, die opmerkte, dat een van de erg ste gevolgen van den oorlog geweest is het blindworden van zoovele jonge mannen. De regeeringen van de oorlogvoerende landen hebben begrepen, dat. op haar de plicht rustte om voor hen allen dit onheil te ver zachten door htm zooveel mogelijk behulp zaam te zijn, opdat zij zich ondanks hun blindheid weder onafhankelijk in de sa menleving zouden leeren bewegen. Zoo is men gekomen op het denkbeeld om honden af te richten voor het geleiden van blinden en men is tot de ervaring ge komen, dat deze intelligente viervoeters, mits goed en deskundig opgeleid, het hulp middel kunnen zijn voor den blinde om zonder gevaar te gaan en te staan, waar hij wil, zelfs te reizen en te trekken en zich vrij en frank in de samenleving der zien den te bewegen. Vooral in Duitschland heeft men deze methode gevolgd en met verbluffend goed resultaat. Spr. gaf uiting aan de groote instemming, waarmede de regeering het oprichten van een school voor geleidehonden ook in ons land heeft gezien; hij sprak den wensch uit, dat de stichting de daadwerkelijke belang stelling en den doodwerk elij ken steun mo ge vinden, waarop zij aanspraak mag ma ken. Hierna hield H. K. H. Prinses Juliana, voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, een korte toespraak, waarmede zij de school opende en aan het eind waarvan zij den heer H. Munnik, penningmeester van de Stichting, voor zijn arbeid ten bate daarvan het Kruis van Verdienste van het Roode Kruis overhandigde. De heer Ph. van der Most, technisch lei der van de school, heeft vervolgens het een en ander medegedeeld over het africhten van de honden en het geven van instructie aan de aanstaande geleiders. Hij zette uit een, dat de africhting en de instructie m het openbaar moeten geschieden, wil men rekening houd-en met de eischen der prac- tijk. De eerste oefeningen echter moeten plaats vinden in een rustige omgeving en hierop is de school geheel ingericht. Het moeilijkste zijn voor de blinden de eerste pogingen om zich aan de aanwijzingen van den geleidehond te wennen en daarin het vereischte volkomen vertrouwen te krij gen. Alleen wanneer dit contact gelegd is, is de hond voor het doel bruikbaar. Het oefenterrein van de school bestaat om. uit een rond park, waarop de blinde leert, zich er aan te gewennen om door den hond getrokken te worden. Doet de hond dit, dan beteekent dit voor den blinde, dat de weg vrij is. Hij leert daarna den hond volgen door bochten en bij het ontwijken van hindernissen. Hij leert uit ervaring, dat de hond hem veilig door nauwe doorgan gen geleidt. De hond waarschuwt voor hin dernissen, die hij niet kan ontwijken, door stil te staan. De opleiding wordt voltooid op den openbaren weg in het normale ver keer, waarin de hond instinctmatig ver voermiddelen mijdt, uit zucht tot zelfbe houd. Hem wordt geleerd, steeds een nog grootere veiligheidsmarge te nemen dan voor hemzelf noodzakelijk is. Ook wordt den hond nog geleerd, hun meesters kleine diensten te bewijzen door het oprapen van voorwerpen, welke zij hebben laten vallen. Op het oefenterrein is daarna een demon stratie gehouden met drie afgerichte hon den, welke er werd aan deelgenomen door blinden het karakter had van een openbare les. De Prinses en alle aanwezigen volgden de verrichtingen der honden met groote be langstelling en bewondering. Na afloop van deze demonstratie heeft de Prinses, uitgeleide gedaan door het bestuur van de Stichting en de aanwezige autori teiten, vóór per auto naar Den Haag te vertrekken, nog een korte rit door ver schillende straten van Oud-Watergraafs meer gemaakt, waarbij haar wederom enthousiaste toejuichingen van de zijde der bevolking ten deel zijn gevallen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De Koningin heeft gistermorgen achter eenvolgens ten paleize ontvangen den heer M. Taudin Chabot, vice-president van de Nederlandsche Handel Maatschappij (mr. Crena de long, de president, vertoeft op het oogenblik in Indië) en dr. E. Hel dring, directeur van de Kon. Ned. Stoom boot Maatschappij. Prinses Juliana reed gistermorgen alleen uit, om een bezoek te brengen aan de kin- derbewaarplaats van de Amsterdamsche Vereeniging tot instandhouding van kin derbewaarplaatsen, Van Ostadestraat 89. H. K. H. werd daar ontvangen door de presidente, mevr. J. TweerWesterman, de secretaresse, mevr. L. JagerBrünings, het bestuurslid mevr. A. GlerumRincker, één der bezoekdames en de directrice, jkvr. E. van Haersolte. Bij haar vertrek stelde zij aan de directrice een bedrag ter hand, om daarvan de kleintjes te tractee- ren. De Prinsese was slechts vergezeld door een hofdame, jkvr. De Brauw, en haar particulieren secretaris, baron Baud. In de bewaarschool was alles in zijn ge wone doen gelaten. De kinderen waren niet vooraf gewaarschuwd, welk hoog be zoek er zou komen. Eerst bezocht de Prin ses de grootere kinderen; met enkelen dezer onderhield zij zich vriendelijk. Daarna begaf zij zich naar de babies en de kleuters, bij wie zij geruimen tijd bleef. Een van de kleuters bood H. K. H. bloe men aan. De Prinses liet zich uitvoerig in lichten over het doel van deze bewaar plaatsen, waar kinderen verzorgd worden van moeders, die uit werken gaan. -Met den gewonen trein, die om 2.11 uur van het Centraal-station vertrekt en waarin een koninklijk salonrijtuig was op genomen, is de Koningin gistermiddag naar Apeldoorn vertrokken. Er was weder veel belangstelling op den Dam, langs het Damrak, alsmede op het stationsplein. Op het le perron,.vlak bij de koninklijke wachtkamer, waren kinderen uit het wees huis der Nederduitsch-Hervormde ge meente in de Volkerakstraat, dat de Ko ningin dezer dagen bezocht heeft, opge steld, allen met oranjevlaggetjes in de hand. Prinses Juliana deèd de Koningin tri't- géleide en onderhield zich met haar Moe der. Behalve de burgemeester, dr. W. de Vlugt, waren by het vertrek aanwezig; de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, ge- neraal-majoor baron van Voorst tof Voorst, de ondercommandant der marine te Am sterdam, kapitein ter zee Meijer Ranneft en de heer van Manen, lid van de directie der Ned. Spoorwegen. Onder luid gejuich van het publiek, dat zich buiten de afzetting in grooten getale had verzameld en dat hare Majesteit met een „leve de Koningin" begroet had, zette de trein zich in beweging, terwijl de wees kinderen met hun oranjevaantjes wuifden en luid „hoezee" riepen. De Prinsese keerde naar het Koninklijk Paleis terug, om kort daarna een bezoek te gaan brengen aan Watergraafsmeer (zie elders). Maandagmiddag om 3 u. 29 is de Ko ningin per trein te Apeldoorn aan het hoofdstation aangekomen. Bij het station j hadden zich vele belangstellenden verza- j meld, die H. M. eerbiedig begroetten. H. M. is vandaar in4 een open auto naar I het Loo gereden. DE VERHOOGDE TUINBOUWSTEUN. Zeer binnenkort voorschot-uitkeering. Naar de „Tuinderij" verneemt wordt momenteel met haast gewerkt aan de voorbereidingen tot het uitkeeren van een voorschot op de steunverleening aan den tuinbouw, en reeds zeer binnenkort zal tot uitbetaling worden overgegaan. Het offi cieele orgaan van het Centraal Bureau der veilingvereenigingen in Nederland ziet in 't verhoogde steunbedrag den ernstigen wil van de Regeering om binnen het raam van de mogelijkheden den tuinbouw te steunen. Men weet dat de mogelijkheden beperkt zijn tengevolge van den ongunsti- gen stand van het Landbouwcrisisfonds en daarom wordt het des te meer gewaar deerd van den nieuwen Minister en het College van Regeeringscommissarissen, om het aanvankelijk uitgetrokken bedrag van 6 millioen te verdubbelen. Men hoopt dat de Minister daarmede in staat zal zijn inderdaad gevolg te geven aan het voornemen om 100 pet. van den richtprijs uit te keeren, al bestaat daar omtrent wel eenige vrees, gezien de bui tengewoon slechte uitkomsten der voor naamste teelten. De Nederlandsche tuinbouw zal bij het vernemen van het bericht een zucht van verlichting hebben geslaakt. Met een be drag van 6 millioen immers, hetwelk aanvankelijk tot steun van den tuinbouw was uitgetrokken, konden de enorme ver liezen welke dit jaar opnieuw geleden zijn, toch moeilijk ook maar eenigermate worden vergoed. „Res." ROTTERDAMS BEGROOTING. Een voorloopig tekort van ruim 17 millioen In den geleidebrief bij de voorloopige be grooting der gemeente Rotterdam voor 1936 deelen B. en W. mede, dat bij den eersten opzet is te rekenen met een be- grootingstekort van 17.200.000. Behalve1 aan de ongunstige tijdsomstan digheden, welke in versterkte mate hun invloed op de begrootingsposten doen gel den, moet het groote verschil worden toe geschreven aan het feit, dat de geheele begrootingspositie in toenemende mate door regelingen van tekorten van vorige dienstjaren en door bijzondere ontvang sten uit het werkloosheidssubsidiefonds wordt beheerscht. Ter voorkoming van verderen, teruggang zal 5.500.000 moeten worden gedekt. Bij de overweging van de vraag op wel ke wijze dit bedrag moet worden gedekt, hebben B. en W. er zich rekenschap van gegeven, dat bij de samenstelling van het ontwerp als leidraad heeft gegolden, dat de uitgaven zich niet mogen bevinden bo ven het reeds gedurende eenige jaren ver laagde peil. R. K. SCHOOL. VOOR MAATSCHAP PELIJK WERK TE SITTARD GEOPEND. Gistermiddag heeft te Sittard de offi cieele opening plaats g^had van het nieu we gebouw der R. K. school voor Maat schappelijk Werk. Een groot aantal autori teiten gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling voor de inwijding van het fraaie gebouw, waarvan architect J. Wielders te Sittard de ontwerper is. Z. Exc. dr. Slotemaker de Bruine, de Minister van Onderwijs, Kunsten en We- j tenschappen, die de openingsplechtigheid verrichtte, was vergezeld van ir. G. Hof stede, inspecteur-generaal van het Nijver- heidsonderwijs. Aanwezig waren verder I o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, Plebaan-Deken G. Rhoen, als vertegenwoordiger van den Bisschop van Roermond, mej. Michels, in- spectrice van het Nijverheidsonderwijs, het lid der Tweede Kamer, dr. Moller, dr. Van Hoeve, directeur van het Katholiek Onderwijs Bureau te Den Haag, dr. Be- kenkamp uit Groningen en ds. Beijerman uit Utrecht namens het Groene Kruis. Nadat jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck als voorzitter van het Hoofdbestuur van het Limburgsche Groene Kruis, dat ook het bestuur vormt van de school, een kort woord had gesproken, hiëld'Minister Slo- temaker de Bruïne een rede, waarna hij de school voor geopend verklaarde. Het woord werd daarna nog gevoerd door De ken Rhoen, burgemeester Coelders van Sittard, mej. Hillen, de directrice der school e.a. EEN NIEUWE PRIJSVRAAG VAN HET COMITÉ VOOR DE ZOMER- POSTZEGELS. Het comité voor de zomerpostzegels heeft besloten een nieuwe prijsvraag uit te schrijven. Het geeft., gelegenheid om te ra den naar de totale extra-opbrengst van de gedurende de geheele periode van ver koop en over het geheele land verkochte zomerpostzegels. Men moet dus schatten de overwaarde en niet de totale bruto- waarde. Het is de proef op de som voor het comité, hoe hoog men de offervaardigheid van het Nederlandsche- volk aanslaat, met andere woorden hoever de geneigdheid van het Nederlandsche publiek in dezen eersten wedren gaat, die beoogt om door een klein offer cultureele en sociale waarden te be houden. Zal blijken, dat men van ons kan zeggen: „Daaraan herkent men den Ne derlander, dat. hij liever vrijwillig geeft dan gedwongen"? Voor hem of haar, die het dichtst of op ee.. na het dichtst bij het werkelijke be- drafe is, wordt een fraaie prijs beschik baar gesteld, te weten een abonnement op de winteruitvoeringen van een der acht orkesten of een fototoestel. Inzendingen per briefkaart met één zomerpostzegel van S cent aan het adres van het comité, Tes- selschadestraat 9, Amsterdam. Jubileum Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-personeeL Op 11 Januari a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de Ned. R. K. Bond van Ho tel-, Café- en Restaurantpersoneel „Sint Antonius" te Utrecht werd opgericht. De jaarvergadering van den Bondsraad zal worden gehouden op 13 en 14 Januari te Utrecht, waar de zetel van den Bond is gevestigd. Op Maandag 13 Januari komen afge vaardigden en leden met hun dames des middags oan 5 uur bijeen in Huize St. Jan op het Jan's Kerkhof, vanwaar men dan gezamenlijk vertrekt naar de St. Nicolaas- kerk (kerk van pastoor P. A. W. J. Koel man,. geestelijk adviseur van den Bond), waar onder een plechtig lof de inwijding zal plaats hebben van een St. Antonius Devotiegroep als eerbewijs aan den pa troonheilige van den Bond. Deze groep werd gemaakt door den beeldhouwer Jonckbloed in Savonnierssteen. Dinsdag 14 Januari wordt de dag begon nen met een H. Mis van dankbaarheid met algemeene H. Communie der leden- Na de H. Mis is er een gemeenschappelijk ontbijt. De dag wordt besloten met een feest avond. DE MICA IN OCTOBER. Groote belangstelling voor deze middenstandscampagne. De drie samenwerkende middenstands bonden organiseeren, zooals reeds vroeger gemeld werd, in tal van plaatsen van Ne derland, waar deelnemende middenstands- vereenigingen gevestigd zijn, eei) geza menlijke middenstandscampagne, de „Mi ca 1935" geheeten en wel van 14—26 Oc tober a.s. Ondanks het feit, dat de Mica dit jaar voor het eerst wordt gehouden, doet een zeer groot aantal middenstands- vereenigingen mee. Nog dagelijks komen de aanmeldingen binnen en veilig kan het aantal plaatsen in Nederland, waar van 14 tot 28 October de Mica-vlag in de stra ten zal wapperen, op 200 worden geschat. Millioenen en millioenen puzzle-stukjes (mica-tjes) zullen ten behoeve van de prijsvraag aan het publiek worden uitge reikt, welke kans geven op groote prijzen als een weekend-huis, een Ford V8, diver se ameublementen, radio, motorfiets, kano, tientallen waardebonnen van 100 en 500 gulden elk, honderdtallen waardebonnen van 25, 10, 5 gulden elk en nog tal van an dere waardevolle prijzen, die nader zullen worden bekend gemaakt. De nationale voorbereiding van deze Mica berust in handen van een Uitvoerend Comité, gevestigd Heerengracht 580, Am sterdam. In de verschillende plaatsen zijn plaatselijke Mica-comité's opgericht, die voor extra-attracties zullen zorgen. In verschillende plaatsen zullen straatver sieringen worden aangebracht, terwijl hier en daar ook verschillende wedstrijden op het program staan. De deelnemers aan de Mica zullen her kenbaar zijn aan de Mica-affiche, welke een dezer dagen gereed komt. Tal van drukkerijen over verschillende deelen van het land werken op dit oogen- blik dag en nacht om de millioenen stuks drukwerk als affiches, formulieren, sluit- I zegels, mica-tjes, enz. tijdig af te leveren. Er is dus waarlijk genoeg werk aan den winkel en van 14 tot 26 October zal het middenstandsbedrijf in Nederland dus een •groote activiteit ontwikkelen. j Ieder KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad.Voor Leiden en Omgeving is dat „De LeidscheCourant" Zie eens om U heen of er wellicht onder Uw vrienden of kennissen nog iemand mocht zijn, die nog niet op „De Leidsche Courant" geabonneerd is. Wanneer U twee abonné's aanbrengt zenden wij U een DAMES- OF HEERENARMBANDHORLOGE. Voor de aanwerving van één abonné stellen wij een ZAKHORLOGE MET KETTING BESCHIKBAAR

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6