26e Jaargang MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 No. 8230 S)e £cidóohc(Boii/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I) GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeT Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. In Duitschland en hier Het weekblad van de N. S. B. „Volk en Vaderland" constateert: „De politieke Nederlandsche pers wil niet het onrecht als zoodanig be strijden, maar vermeldt alleen onrecht in het buitenland als dit door Duit- sche nationaal-socialisten geschiedt, met het doel daardoor de N. S. B., die met het Duitsche Nationaal-Socia- lisme niets te maken heeft, zwart te maken." Alwéér de bewering, dat de N. S. B. niets te maken heeft met het Duitsche Na tion aal-Socialisme Al z o u dat waar zijn, dan nog zouden gelden, onverzwakt, de bezwaren, die te gen het streven van de N. S. B. onzerzijds worden ingebracht! Maar: is het waar? Is het waar, dat wij, wat in Duitschland geschiedt, niet mogen voorhouden aan de Katholieken van Ne derland ter waarschuwing. Wij willen een onverdacht getuige aan halen, wiens meening er toch wel duide lijk op wijst, dat feiten en toestanden, welke m Duitschland samengaan met de overwinning van het nationaal-socialisme ook hier verwacht móeten worden, als de N. S. B. 't voor 't zeggen zou krijgen! De propagandist van de N. S. B. dr. E. Verviers (in Leiden nog wel bekend) heeft pas in IJmuiden gesproken. En aan een verslag in „Het Dagblad van Umui- den" ontleenen wij het volgende: „Hierna bracht spreker de verhouding van Kerk en Staat, zooals die thans is, onder de aandacht. Naar aanleiding hier van sprak hij over den kerkstrijd in Duitschland. Deze strijd, die daar gevoerd is, zal ook hier ongetwijfeld komen, zeide spreker". Dat is de toch wel duidelijke meening van een propagandist van de N. S. B.! En nu heeft deze in dezelfde rede wel gewaarschuwd tegen de „leugenberichten" in de Nederlandsche pers over wat in Duitschland geschiedt. Doch, al gelooven we alléén maar de officieele berichten van Duitsche zijde over den daar gevoerden kerkstrijd dan nog moeten wij vurig hopen, dat de Katholieke Kerk in Neder land daarvoor gespaard blijve! BINNENLAND DE STORM VAN GISTEREN HET ZEILJACHT „ONRUST" TERECHT. Veilig de haven van Huizen binnengeloopen. Het zeiljacht „Onrust" met aan boord de heer en Langenaar en van Marle, waar omtrent groote ongerustheid heeft be staan (men zie Gem. Ber. 3de blad) is he denmorgen te ongeveer 10 uur veilig de haven van Huizen binnengeloopen. Tijdens den storm is gisteravond, toen het vaartuig zich in nabijheid van Huizen bevond, het groot-zeil gescheurd, tenge volge waarvan het onmogelijk was de ha ven binnen te komen, daar men boven dien geen motor aan boord had. Men heeft toen besloten rustig tot den volgenden dag te wachten en voor anker te gaan. Heden morgen is het schip door een ander vaar tuig de haven binnengesleept. DE „GRONINGEN VI" GEZONKEN. Tijdens den hevigen storm, die gister avond op het IJsselmeer heeft gewoed, is de motorboot „Groningen VI" van de Gro ninger-Lemmer Stoomboot Maatschappij te Amsterdam op nog geen kilometer af stand van de haven van Lemmer gezon ken. Vermoedelijk is het schip volgeloo- pen. De „Groningen VI" is een motorboot van 133 ton. Het schip was Zondagmiddag te 4 uur van Amsterdam naar Lemmer ver trokken. Aan boord bevonden zich drie personen, te weten de kapitein IJ. Piersma en twee knechts, Alle drie zijn door de red dingboot van Lemmer gered en aldaar bin nengebracht. Nader vernemen wij nog het volgende: In den afgeloopen nacht te omstreeks 12 uur werden te Lemmer noodseinen gezien op ongeveer 4 K.M. bezuiden de haven. Er woedde op dat oogenblik een hecige HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Duizenden op den Dam juichen onze Vorstin enthousiast en langdurig toe. Zaterdagmiddag heeft de Amsterdamsche bevolking, niet in 't laatst de Amsterdam sche jeugd. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op den Dam een grootsche en enthousiaste hulde bereid. Tegen drie uur waren duizenden op het plein voor het Paleis samengestroomd; op het middenter rein had zich de jeugd van verscheidene Oranjegezinde vereenigingen en voorts van inrichtingen en scholen van uiteenloopende richtingen, verzameld, met zich dragend honderden Oranje-vlaggen. Toen de Koningin en de Prinses op het bal con verschenen, steeg een luid en lang durig gejubel de Vorstelijke bezoeksters tegemoet. Deze toejuichingen namen schier geen einde en werden steeds met hernieuw de kracht ingezet. De verschillende vereeni gingen hebben daarna voor de Koningin ge defileerd, na afloop waarvan het midden terrein voor het publiek werd vrijgegeven, dat toen tot voor het Paleis naderbij kwam. Niet eerder rustte men, voor de Koningin en de Prinses, die zich na het défilé in het Paleis hadden teruggetrokken, opnieuw op het balcon traden. Eindelooze toejuichingen klonken weer op; het was een spontaan en enthousiast huldebetoon, dat de hoofdstad Koningin en Prinses heeft gebracht. Ter kerke in de Oude Kerk. Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben gistermorgen den kerkdienst bijgewoond in de Oude Kerk aan het Oucl^Kerksplein. Kort voor tienen kondigde de voorganger, ds. J. P. van Brug gen, voor de geheel gevulde kerk de komst van de beide vorstinnen aan, er nadrukke lijk op wijzende, dat het den wensch van Hare Majesteit was, dat door de gemeente aan haar aanwezigheid geen aandacht zou worden besteed. Enkele oogenblikken later namen de Koningin en de Prinses geheel onopvallend plaats in de ronde bank tegen over den kansel. De banken ter linker- en rechterzijde werden ingenomen door de le den van het gevolg, den burgemeester en den hoofdcommissaris. De Koningin droeg een witten mantel met witten hoed; de prinses was in het grijs, een hoed van dezelfde keur dragende. De dienst werd te ongeveer 11 uur be sloten, waarna de gemeente erbiedig wach ten bleef totdat de vorstinnen met het ge volg het kerkgebouw hadden verlaten. In stroomende regen naar het Rijksmuseum. Onder een waar noodweer zijn gisteren middag Koningin en Prinses in een open rijtuig uitgereden, om een bezoek te bren gen aan de Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum. Langs den weg weiden de koninklijke gasten hartelijk toegejuicht Het bezoek aan de tentoonstelling duur de anderhalf uur. Ook op den terugweg bleef, ondanks den regen, het Koninklijk rijtuig open. C. VAN DER VOORT VAN ZIJPf Te Utrecht is gisteravond overleden 64 jaar oud, de heer C. van der Voort van Zijp, burgemeester van Maartensdijk. De heer van der Voort van Zijp was tot lid van de Tweede Kamer voor het district Tietjerksteradeel als candidaat voor de A.R. Partij gekozen; zeventien jaar lang maakte hij onafgebroken deel uit van de Tweede Kamer. In 1924 werd de heer Van der Voort van Zijp tot burgemeester van Maartensdijk benoemd. storm uit het Zuidwesten. De motorreddingboot „Hilda" ander com mando van schipper Kolk, van de Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij vertrok onmiddellijk uit de haven. Zij mocht er in slagen na eenigen tijd het ge zonken motorschip te bereiken. De ma chinekamer was vol water geloopen. Toen de „Hilda" de boot bereikte, was het schip reeds zinkende. De leden van de beman ning, in totaal drie personen, hadden zich in de mast geborgen. Zij verkeerden in totaal uitgeputten toestand en konden nog juist op het nippertje gered worden. Het schip en zijn bemanning werd voor bij Urk door den hevigen storm overvallen. Het maakte weldra hevig slagzij. Tenge volge van het binnenstroomende water stopte de motor. Men heeft toen aan boord op alle mogelijke wijzen getracht de aan dacht van den wal te trekken. Hierin is de bemanning door het aan dek in brand steken van dekens en ander materiaal, ge lukkig geslaagd. GEMEENTEBEGROOTEMG VAN HAARLEM SLUITEND Geen zwaardere lasten verwacht De gemeentebegrooting van Haarlem zal voor 1936 over veertien dagen ver schijnen. Zij is sluitend gemaakt met toe passing van nieuwe bezuinigingen, doch een verdere salarisverlaging van het ge- meentepersoneel werd er niet in verwerkt Nu de gemeente voor de personeele be lasting in de derde klasse is geplaatst, zal het aantal opcenten, dat in dit jaar hon derd zestig bedraagt, worden verhoogd, doch volgens de verklaring van B. en W. zal dit voor de ingezetenen niet neerko men op het verzwaren der lasten. HOLL. BLOEMBOLLENKWEEKERS GENOOTSCHAP. Met 12855 vóór handhaving der saneering. Hedenmorgen vergaderde te Haarlem het Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap. In behandeling kwam de vraag, of het wenschelijk is de saneering van het bloembollenbedrijf in haar geheel gehand haafd wordt. Deze vraag werd bevestigend beant woord met 12855 stemmen en 4 blanco. DE MELKSTEUN. Voorloopig vastgesteld op 2.56. Omtrent de vaststelling van de melksteun op 2.56 ct. per K.G. melk van 3.2 pet. vet heeft de Minister van Landbouw nog me degedeeld, dat er redenen aanwezig waren om ook de uitkeering van 2.56 thans niet te handhaven. Tengevolge van allerlei om standigheden, vooral ook de internationale, is de melkprijs in de afgeloopen weken aanzienlijk omhoog ^gaan. Het zou dus gerechtvaardigd zijn net bedrag van den melksteun te verlagen. Handhaving van de uitkeering op 2.56 zou er mede toe kunnen leiden, dat de melk productie te veel geprikkeld werd, terwijl door den hoogen melkprijs op dit oogen blik op verschillende plaatsen hooger dan de vroeger in uitzicht gesteld richtprijs het gevaar zou ontstaan, dat de pachten on- noodig zullen worden opgedreven. Bovendien moet er aan gedacht worden dat de hiervoren vermelde uitkeering slechts door het opmaken van reserves mo gelijk was; zoolang de melkprijs zoo laag was, moest dit geschieden. Nu dit niet meer het geval is, moet de regeering deze reser ves zoo lang mogelijk bewaren voor slech tere tijden, welke ongetwijfeld weer zuilen komen. Daar intusschen nog niet kan wor den overzien of de hooge melkprijs van eenigszins blij venden aard is, heeft de mi nister nog niet tot verlaging besloten, maar wil hij eerst nog eenigen tijd het verloop van den melkprijs volgen, om daarna een beslissing te nemen. DE SIGARENINDUSTRIE Loonsverlaging wordt vermoedelijk uitgesteld Eenigen tijd geleden is medegedeeld, dat de aangekondigde loonsverlaging ï*i de sigarenindustrie tegen October verwacht kon worden. Naar alle waarschijnlijkheid wordt de datum echter naar later ver schoven. Naar de Telegraaf verneemt, is de arbi trage-commissie met haar verderen ar beid nog niet zoo ver gekomen, dat zij haar beslissing reeds voor 1 October be kend zal kunnen maken. Men denkt, dat het half October zal worden voor er een definitieve uitspraak over de invoering van de loonsverlaging gedaan kan worden Intusschen hebben de Ned. Sigarenma kers en Tabaksbewerkersbond en de Fe deratie van Sigarenmakers hun afdeelin- gen in het land kennis gegeven, dat de hoofdbesturen elke loonsverlaging blijvm afwijzen. De R.K. Bond zal zijn standpunt nog vaststellen, na zijn leden in een dezer dagen te houden congres gehoord te heb ben. EEN TANK. WAARIN MELK NIET BEDERFT Naar de „National-Zeitung" meldt is het Theodor Hofius uit Duisburg-Meiderich na langdurige proefnemingen gelukt een vat te construeer en, de z.g. Hofius-tank, waar in alle melkproducten, zoowel versche als gepasteuriseerde als karnemelk maanden lang goed gehouden kunnen worden. Proef ondervindelijk is uitgemaakt dat de pro ducten ten minste twee maanden goed blij ven en dat tegelijkertijd de melk door de inwerking van de zuurstof wordt veredeld. Door deze nieuwe vinding, waarop patent is aangevraagd, is het mogelijk melkpro ducten in verschen toestand naar melk- arme landen te vervoeren. R.K. NATIONALE BOND VAN WASCH- INDUSTRIEELEN CongTes te 's Hertogenbosch. Minister Gelissen onder de aanwezigen Na een officieele ontvangst ten stad- huize werd Zaterdagmiddag te 's Herto genbosch het vierde congres gehouden van den R.K. Nationalen Bond van waschin- dustrieelen, dat o.m. werd bijgewoond door den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. Gelissen, mgr. Diepen en den burgemeester van 's Herto genbosch mr. van Lanschot, die door den bondsvoorzitter, den heer Hoes uit Haar lem, werden begroet. Deze memoreerde daarbij dat de heer Gelissen reeds 10 jaar leider is geweest van den chemisch-technn- schen raad. Zijn naam staat met gouden letters in de annalen van den bond! De voorz. was optimistisch omtrent de toekomst van den bond en wees op de verordeningsmaatregelen, die door de re geering werden uitgevaardigd. Ingrijpen van de overheid is overbodig, zoolang de organisatie zichzelf kan helpen. Op 1 Januari a.s. zal, naar spr. hoopte, het proefstation voor de waschindustrie door de beide organisaties in werking worden gesteld, en worden ondergebracht bij den rijksvezeldienst te Delft. De heer Kamerbeek uit Heemstede, bondssecreta- ris, heeft hierna een rede gehouden over het nationale, gewestelijke en plaatselijke omzetvraagstuk. Minister Gelissen wees daarna op de wetenschappelijke beteekenis van de was- scherij-industrie. Men is is dit bedrijf reeds ver gekomen, maar in vele wassche- rijen valt op het gebied der mechanisee ring nog wel wat te doen. Dat het bedrijf op één lijn staat met de meest geraffi neerde chemische en mechanische indus trieën is te danken aan het werk der in genieurs, maar niet minder aan den ar beid van den rijksvezeldienst. Spr. schatte de saneering in dit bedrijf zeer hoog, voor al omdat zij niet van boven is opgelegd. Hij betoogde dat ordening moet geschieden in organisch verband en ook in het belang moet zijn van het algemeen. Dan zal hij er gaarne steun aan verleenen. Spr. wenschte den heer Kamerbeek geluk met de hem verleende onderscheiding, en als eerevoorzitter spelde hij hem de versier selen van de orde van Oranje Nassau op. Aan mevrouw Kamerbeek werd een arm band met halsketting en oorknoppen aan geboden. Ir. ten Bruggen Ca te, directeur van den rijksvezeldienst hield hierna een inleiding waarna de bisschop van 's Hertogenbosch de vergadering toesprak. Daarna werd het congres gesloten. HET SLAGERSBEDRIJF KAMPT MET MOEILIJKHEDEN. Varkensvleesch wordt duurder. Wij vernemen van deskundige zijde: Onder de verschillende middenstandsbe- drijven die ernstig getroffen zijn door de tijdsomstandigheden, is het vooral het sla- gersbedrijf, dat speciaal door de zware crisislasten van Overheidswege opgelegd ten zeerste wordt ontwricht. De accijns op het geslacht is sedert ge- ruimen tijd met 100% verhoogd. Het varkensvleesch is met een heffing van 6 ct. per kg. belast, en terwijl eener- zijds van regeer in gswege werd te kennen gegeven dat de noodzakelijkste levensmid delen, waaronder ook vet, goedkooper on der het bereik van den consument zouden worden gebracht, ging de Minister van Landbouw en Visscherij er kort geleden toe over, de belasting op gesmolten dierlijke vetten met 6 ets. per kg. te verhoogen, zoo dat deze thans 30 ets per kg. bedraagt. En dan memoreer en wij nog niet eens, dat de „winsten", die de gemeentebesturen op de uitvoering der Vleeschkeuringsiwet maken, jaarlijks zoo ongeveer een slordige vijf millioen gulden bedragen. Alsof het ten slotte nog niet voldoende ware, heeft de Troonrede een verhooging der omzetbelasting met 20 opcenten in uit zicht gesteld. Zelfs voor een noodzakelijk volksvoedsel, dat vleesch ontegenzeggelijk is, wordt het noodig geoordeeld omzetbelasting te hef fen. De consument dient goed te begrijpen dat deze extra lasten het vleesch duur heb ben gemaakt en voor velen onbereikbaar. Niet het bedrijf zelf draagt hier schuld, maar speciaal is het te wijten aan de veel te hooge en onhoudbaar wordende ^crisis- lasten. Zoo zijn dezer dagen algemeen de prijzen voor varkensvleesch, spek en reu zel verhoogd. Alles wijst erop dat deze prijzen nog verder zullen stijgen. De groot- handelsprijzen klimimen met den dag als gevolg van de beperkte aanvoeren op de markten. De Ned. Veehouderij Centrale kan bijna geen varkens meer voor export bekomen waardoor zij genoodzaakt werd de overnameprijzen met 2 ct. te verhoo- I gen. Een maatregel die duur te staan komt, omdat de prezen die het buitenland voor VOORNAAMSTE NffiUWS BUITENLAND. De Negus van Abessynië heeft een mo bilisatie-bevel weer uitgesteld. Italië zou willen onderhandelen met Engeland. Britsch-Fransche samenwerking. (4de blad) De Evangelische Kerk in Duitschland on der voogdij. (4de blad). Afluisteren van telefoongesprekken in Duitschland. (4de blad). Verkiezingen in het Memelgebied. (4de blad). BINNENLAND. Gisteren woedde opnieuw de storm over het land. Jachtvloot op het IJsselmeer verrast, motorboot Groningen VI gezon ken. (Gem. Ber. 3de blad en 1ste blad). Lijk op de Vliehors aangespoeld. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZEILEN: De Na-Kaag in storm ten on der gegaan. (2de blad). ATHLETIEK: Goede prestaties der Hol landers te Dusseldorf. (2de blad). VOETBAL: Storm en regen als spelbre ker in de competities. (2de blad). onze bacon betaalt, aanzienlijk zijn terug- geloopen. Hoewel de noodzakelijkheid van steun aan den landbouw moeilijk kan worden tegengesproken, rijst hier toch de vraag in hoeverre het billijk is dezen weg te blij ven volgen, waardoor zeer ten nadeele ook van den consument, een bedrijf zóó zwaar met extra heffingen is belast, dat een eer tijds bloeiend middenstandsbedrijf op den rand is gekomen van den ondergang, van de totale ontwrichting. HET WITTE ACHTERSPATBORD. OP DE FIETS Is het ook overdag vereischt? In het besluit van 28 Augustus tot na dere wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement is in art. 3 het voorschrift om trent het witte spatbord opgenomen in den vorm van een toevoeging aan het eerste lid van art. 59 van dat reglement. Artikel 59, eerste lid, schrijft voor, dat een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zondsondergang en een half uur vóór zonsopgang over een weg of een rijwielpad wordt gereden, moet voorzien zijn aan de voorzijde van een lantaarn, en aan de achterzijde van een lantaarn of re- flector, die rood licht uitstraalt of daar op vallend licht rood terugkaatst De toevoeging nu begint: Bovendien moet een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden, voorzien zijn van.... volgt de beschrijving van het witte spatbord. Klaarblijkelijk is het de bedoeling van den wetgever geweest dit laatste voor schrift ook te geven alleen voor de fiets waarmede tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur voor zonsop gang wordt gereden. Maar deze be doeling komt in het nieuwe artikel 59 niet tot uitdrukking. Volgens den tekst der toevoeging moet de fiets, wanneer men er ook mede rijdt, het witte achterspadbord dragen. Overdag dus zoowel als 's nachts en 's avonds. Of daaraan de politie op den dag dat de wijziging van kracht wordt de hand zal houden is natuurlijk een tweede. Ook zij zal het voorshands druk genoeg hebben met de zorg voor de fietsen, die zich des avonds en des nachts op straat vertoo- Geheel van beteekenis ontbloot is de kwestie niet. Er zijn fietsers genoeg, die hun rijwiel alleen overdag gebruiken om heen en weer naar hun werk te rijden en die 's avonds nimmer hun fiets bestijgen. Hun zou 't kunnen invallen, dat ze het achterspatbord niet over een lengte van 30 c.M. van het ondereind af wit behoef den te laten verven. Daarmee zouden ze een overtreding van het motor- en rijwiel- reglement begaan, die voorloopig waar schijnlijk wel met een waarschuwing zal worden afgedaan, doch op den langen duur zou moeten worden bestraft.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1