DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 26e Jaargang ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Schobbers Minister Colijn eindigde gisteren zijn rede met de volgende woorden: „De vlucht uit den gulden in vreemde valuta wordt door menschen, die ik on vaderlandslievende „schobbers" noem, aan gemoedigd en die aanmoediging vindt, door de onzekerheid van den binnen- en buiten- landschen toestand, bij een zenuwachtig publiek een toebereiden bodem. Die vlucht in vreemde valuta maakt het geld hier te lande schaarsch en duur. De taak der Regeering wordt er door belem merd. Handel en nijverheid worden er ernstig door benadeeld. De vluchtelingen zelf lijden er vaak ernstige schade door. Aanzienlijke verliezen zijn reeds geleden door velen, die hun bezit verbonden met het vagebondeerend kapitaal. Land en volk hebben thans op sociaal- economisch gebied allereerst behoefte aan verlaging van de veel te hoog geworden rente en aan uitbreiding van crediet. En deze twee zijn alleen te verkrijgen, indien men de zenuwachtige stemming voor goed van zich afschudt en vervangt door de oud- Nederlandse he deugd van rustige beraden heid en grimmige volharding". De „Maasbode" merkt hierbij op: Deze woorden, die de Kamer met ap plaus ontving, zijn natuurlijk van be- teekenis, maar de „schobbers" zullen zich er helaas niet veel van aantrekken en doorgaan met onrust wekken, wan neer zij daartoe maar de kans schoon zien. Het wil ons voorkomen, dat de Regeering daarmee rekening moet hou den en op afweermaatregelen zinnen, nu zij voor de zooveelste maal ver klaard heeft, de huidige muntparrteit beslist te willen handhaven. Inderdaad de .schobbers" zullen er zich, helaas, met veel van aantrekken. Zoo- als .schobbers", als ze 's Zondags in de kerk zitten en Christus' Evangelie van recht vaardigheid en liefde hooren, er zich vaak maar al te weinig van schijnen aan te trek ken! 't Is moeielijk, 1 is gemakkelijker ge zegd, dan gedaan wij geven *t volmondig toe maar de regeering zal toch zich moeten inspannen, om uiteinde lijk te komen tot maatregelen, waar door de samenleving kan worden be schermd tegen het'bedrijf van de „schob bers"! De heffing-in-eens Uit een artikel van een der leiders van de Katholiek-Democratische Partij, den heer F. E. Evers, in het partijblad „Onze Vaan": In den geest van ons program zou ik voor het oogenblik een tijdelijke ex tra heffing op de inkomens voorstaan. Een soort noodibelasting. Voor een hef fing van de vermogens is het thans zeker niet de tijd. Voor velen zou de gedwongen realisatie van een deel van hun eigendommen hoogst onrechtvaar dig zijn. Tot voor kort was het gemeengoed aller „democraten": Pak het kapitaal aan? Haal, waar t zit! Neem van het kapitaal een deel af; er blijft dan toch nog genoeg over. De regeering voere in een extra heffing, een heffing-in-eens van het kapitaal! Nu wordt een dergelijke heffing in een blad van een partij, die ze steeds heeft voorgestaan, gekwalificeerd als voor velen „hoogst onrechtvaardig". Dat was ze echter ook al enkele jaren terug! Tegen een heffing-in-eens op de inko mens zijn, ongetwijfeld, minder bezwa ren wij erkennen t grif. Maar dat ook de invoering van deze heffing niet zoo een voudig is, als men niet „hoogst onrecht vaardig" wil worden, zal een ieder toch wel onmiddellijk duidelijk zijn. Oud-minister Marchant over doctor Poels EEN ZELDZAME AALMOEZENIER. Wij lezen in de „Zuid-Limburger" Het schijnt niet gemakkelijk „een korte bijdrage te leveren over den persoon van den jubilaris", wat de redactie me heeft verzocht. Vooreerst omdat de schrijver erop moet rekenen, dat „de jubilaris" het zelf zal lezen. Als men veel moois schrijft van „zijn persoon", wordt hij boos. Hij vindt dat ook niet van belang. Hij moge dan bedenken, dat zo velen, die hem dankbaar zijn, be hoefte hebben om dat eens aan elkander te zeggen. Dat moet hij hun vergeven. Hij is een eerste-rangs mensenkenner. Daarom zal hij het wel doen. In de tweede plaats is die taak niet ge makkelijk, omdat „de persoon van den jubilaris" zo veel kanten heeft. Hoekige kanten, harde kanten en zachte kanten. Alleen geen kleine kanten. Toch is de taak in één opzicht weer niet moeilijk, omdat „de persoon van den jubi laris" voor hen, die trots zijn op zijn vriend schap, geen verborgen kanten heeft. Deze stoere figuur leeft voor hen in al zijn een voudige grootheid, zooals hij is. Men heeft nergens iets achter te zoeken. Alles is open en klaar. En als hem iets niet bevalt be hoeft men niet bang te zijn, dat hij het zal verbergen. Daarom houden wij zooveel van hem. Wie zich vergooit door aan hem te raken, raakt aan ons. Daardoor is deze Limburger wien God zoveel gaven heeft geschonken van hoofd en hart, Nederlander, dien ieder kent, en een wereldburger, dien ieder kent: deze Limburgse aalmoezenier. Ieder, hoe geleerd hij mag zijn; ieder, hoe gelovig hij mag zijn; ieder, hoe goed hij zich mag verbeelden te zijn; ieder kan van „den jubilaris" iets leren; ieder kan veel van hem leren. Dat is het mooie. In deze schatkamer kan ieder terecht, man of vrouw, arme of rijke, kleine man of hoge meneer, priester of leek, en hij gaat nooit heen, of hij voelt zich verrijkt. En wie struikelde, richt hij op. De taak van den aalmoezenier heeft voor hem geen grenzen. Wij trachten allen navolgers te zijn van Christus. Hoe we dit moeten aanleggen, kunnen wij leren van Poels. „Laat de kinderen begaan, en belet ze niet tot Mij te komen. Want het rijk der hemelen is voor hen, die zijn zoals zij. En na him de handen te hebben opgelegd, ging Hij heen". In het robuste lichaam van Poels huist de ziel van een kind. Laten wij God danken voor wat Hij ons in dezen aalmoezenier heeft geschonken. Laten wij Hem bidden, dait hij ons nog lang blijve behouden. MARCHANT. BINNENLAND Melksteunbeperking wordt doorgevoerd Met ingang van 29 December Naar wij van de Ned. Zuivel-Centrale vernemen is, te rekenen van 29 Sept. 1935 af, de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk afgesteld op basis van 2.56 et per K.G. melk met een vetgehalte van 3.2 pet. De thans vast gestelde nieuwe uitkeering stemt overeen met 67.2 cent per K.G. boter van 80 cent per K.G. melkvet. Bij verwerking van melk of boter, zóódanig, dat uit 100 K.G. melk van 3.2 pet. vet 3.60 K.G. boter ver kregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.60 X 0.672 ƒ2.42 per 100 K.G. be dragen. In verband hiermede wordt medege deeld, dat de minister zich op het stand punt heeft gesteld, dat onder alle omstan digheden de melksteunbeperking met kracht en met alle beschikbare mid delen zal worden doorgevoerd en dat er geen sprake van kan zijn, dat deze maatregel zal worden ingetrokken. Strenge maatregelen zullen getroffen worden tegen hen, die aan de melksteun beperking geen medewerking verleenen of die zullen trachten den maatregel te ont duiken. Ten aanzien van den datum van in wer king treden van de genoemde maatregelen zijn intusschen eenige moeilijkheden gere zen, welke den minister hebben doen be sluiten den datum van het in werking tre den van de regeling, welke aanvankelijk op 1 Juni 1935 was bepaald, te verschuiven en nader vast te stellen op 29 Dec. 1935. Met groote stelligheid kan dus thans worden medegedeeld, dat de regeling 29 Dec. 1935 definitief in werking zal tre den. De nog resteerende maanden zullen wor den gebruikt om de uitvoering in finesses verder voor te bereiden en mede om te trachten de benoodigde admini- stratie voor de melkvee houders te vereenvoudi gen, hetgeen mogelijk is gebleken. In verband hiermede heeft de minister eveneens een beslissing genomen met be trekking tot de uitkeeringen aan de melk veehouders. Deze uitkeering, welke vóór de invoering van de melksteunbeperking was vastge steld op basis van 2.56 ct. per K.G. melk van 3.2 pet. vet, werd in verband met den hier- voren vermelde maatregel verhoogd tot 2.96 Nu de melksteunbeperking eerst op 29 December 1935 zal ingaan, zal dus de uitkeering weer tot 2.56 mo eten wo rden terugge- br a c h t. Hetgeen de melkveehouders gedurende de afgeloopen maanden ten gevolge hier van te veel hebben ontvangen, wil de Minister hen laten behouden als compensatie voor de zeer lage melkprij zen in den afgeloopen zomer en voor de meerdere kosten, welke zij thans hebben door de verhooging van de monopolie-hef fingen op granen enz. DE TUINBOUWSTEUN. Eere wien eere toekomt. In hert in ons blad van gisteren opgeno men verslag van het onderhoud, dat een onzer Westlandsche medewerkers had met den voorzitter van den Ned. Tuinders- bond, den heer W. J. van Kampen, wordt deze laatste genoemd als „een der leiders van de actie voor uitbetaling van den vol- ledigen richtprijs". Het is ons gebleken, dat deze kwalifica tie en woorden van den heer van Kampen ten onrechte den indruk zouden kunnen wekken als zou de toezegging van de 12 millioen voor den tuinbouw althans voor een groot deel het gevolg zijn van de actie van den Ned. Tuindersbond en zijn voor zitter. Wij stellen er daarom prijs op thans me de te deelen, dat het hoofdbestuur van den L.T.B., vergezeld van den Geest Arviseur van deze organisatie, in den loop van de vorige week een belangrijk onderhoud heeft gehad met Minister Deckers, waarbij met name de heeren Kampschöer en De Kok op klemmende wijze de noodzakelijk heid van een steunverhooging hebben be pleit waarop de Minister, die overtuigd bleek van den heersch enden nood, toezeg de om na onderzoek onmiddellijk den tuin bouw tegemoet tie zullen komen door het voor de volle 100 procent uitbetalen van den richtprijs. Inderdaad deed de Minister zijn voorloo- pige toezegging reeds na enkele dagen ge stand. Wij deelen dit mede, omdat eruit blijkt, dat het wakkere bestuur van onzen Ka tholieken L.T.B., dat al jarenlang op de bres staat voor de belangen der tuinders, ook ditmaal zeer actief is geweest Eere wien eere toekomt! „Residentiebode". SPELLINGSWIJZIGING OP HANDEN? Terug tot De Vries en Te Winkel? Het Tweede Kamerlid, de heer Thijssen, heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat een deel van de kleine minderheid der scholen, die nog niet overgingen tot het invoeren van de o.a. voor de onderwijzersopleiding voorgeschreven vereenvoudigde spelling, van die invoering wordt weerhouden door geruchten als zou ten departemente een wijziging der voorschriften worden voor bereid, welke neerkomt op een terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel? 2. Wil Z-Exe. mededeelen, of inderdaad zoodanige wijziging der voorschriften, in overweging of in voorbereiding is? Benoeming gemeente-secretaris te Breda. De gemeenteraad van Breda heeft tot gemeente-secretaris benoemd mr. Ph. van Woensel, thans commies-redacteur ter ge meente-secretarie te Breda. Op mr. van Woensel, die nummer twee op de voor dracht stond, werden 20 stemmen uitge bracht, tegen 7 op nummer één van de voordracht, mr. dr. J. B. Sens. Mr. van Woensel was op de voordracht nummer twee geplaatst na loting met mr. H. van Deel, commies-redacteur ter gemeente secretarie te Eindhoven. INSPECTEUR L. DUVAL. Bij zijn afscheid van de politie. Zooals eenige weken geleden reeds ge meld, gaat de inspecteur van politie le klasse, de heer L. Dirval, den politiedienst met ingang van 1 October a.s. met pensioen verlaten. De heer Duval is reeds eenigen tijd met ziekenverlof en is voor den verderen dienst afgekeurd. Nu de heer Du val op ruim zes tigjarigen leeftijd op non-activiteit komt na 'n diensttijd van 45 jaren, is hem een wel verdiende rust van harte gegund. De heer Du val, 27 Januari 1874 te Am sterdam geboren, kwam den 29sten April 1890, op 16-jarigen leeftijd dus, in militai ren dienst bij de instructiebatterij in Arn hem, ter opleiding bij de veldartillerie. Na twee jaar volgde zijn bevordering tot kor poraal, waarna hij naar Leiden vertrok om te worden geplaatst bij het 2e reg. veld artillerie. Enkele jaren later werd hij be vorderd tot onderofficier en na twee jaar werd hij naar de rijschool te Bergen op Zoom gezonden ter opleiding voor pikeur voor de africhting van jonge paarden. In 1897 ging hij naar Den Haag, waar het depot voor de africhting van paarden zich bevond. Vier jaar later werd hij als fourier bij de administratie geplaatst. In 1908 ging de heer Du val over naar de politie en werd den 23sten Februari van dat jaar onder burgemeester de Ridder en commissaris Groebe benoemd tot inspec teur 2de klasse. Na 11/2 jaar werd hij be vorderd tot adj. inspecteur le klas, daarna tot inspecteur 2e klasse en tenslotte tot inspecteur le klas. Na 27 jaren gemeentedienst gaat de heer Duval thans met pensioen. Wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks, zegt het spreeikwoord. Dit geldt zeker voor den heer Duval, die wat men bij de politie „den straatdienst" noemt, voor zijn rekening had. Als men nu nagaat welke moeilijke jaren de gemeente in deze tijdsperiode heeft doorgemaakt men denke slechts aan de distributiejaren dan mogen we zeggen, dat de heer Duval zijn taak naar buiten zoo uitstekend mogelijk heeft vervuld en dat hij zich hier vele vrienden heeft ver worven onder de bevolking, zoowel als mi litaire autoriteiten. Als leider bij optochten en demonstra ties werd van dezen politieman steeds veel tact vereischt en te voet zoowel als te paard kon men inspecteur Duval steeds op zijn plaats zien. Maandagmiddag te 2.45 uur zal het af scheid van het politiecorps plaats hebben. Moge inspecteur Duval lange jaren van welverdiende rust gemeten! VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De commissie van dertien vergadert. (2de blad). Politieke jachtpartij van den Hongaar- schen premier in Oost-Pruisen. (2de blad) De tegenstelling tusschen Kerk en Staat in Duitse hl and feller dan ooit. (2de blad). BINNENLAND. Invoering beperking melksteun. (1ste blad). Het vergaan van de „Poolster". Nog een boot in den storm gebleven. (Gem. Ber. 4de blad). Bakkersknecht te Uitrecht doodt zijn pa troon. (Gem. Ber. 4de blad). KAASPRIJZEN TE ALKMAAR. Aanvoerders moesten met een aanmerkelijke verlaging genoegen nemen. De Alkmaarsche kaasmarkt had gisteren een heel ongewoon verloop, doordat in het eerste uur niet werd verkocht. De vraag prijzen 36 en 37 wenschte de handel bij lange na niet te besteden en daardoor kon den er geen zaken tot stand komen. Later zakten de eischen der aanvoerders aan merkelijk en tenslotte moesten zij met 25 tot 28 genoegen nemen. Over de oorzaak van dit ongewone ver loop vernemen wij het volgende: Het Duitsche invoercontingent voor Sep tember was met 50 pCt. verhoogd tot 600.000 K.G. Hierdoor bewogen de prijzen zich de laatste weken in stijgende lijn. Daarbij kwam wat speculatie op den val van den gulden, terwijl ook rekening werd gehouden met mogelijk oorlogsgevaar. Een en ander maakte, dat deze week op enkele kleine markten tot 30 besteed werd. Gistermorgen meende men, dat deze l rijzing in Alkmaar onverzwakt zou door gaan. Vandaar de hooge vraagprijzen. Maar intusschen is het Duitsche Septem ber-contingent reeds weg en in October staat niets extra's te wachten. De normale handel kon dan ook gisteren de sterk ver hoogde prijzen nie besteden. Intusschen is deze prijsstijging voor het platte land bij zonder aangenaam. Er is wel een groot ver schil met slechts 3 maanden geleden, toen de kaas wegging voor ƒ9 per 50 K.G. te gen deze week toch wel een gemiddelde van 27 per 50 K.G. „Tijd". BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN. De heer A. Verduyn Jr. voorzitter. In de op 24 September gehouden alge- meene vergadering van den Bond van Bloembollenhandelaren, die door omstreeks 60 leden werd bijgewoond, werd in de plaats van den aftredenden voorzitter, den heer Tom M. H. van Waveren (periodieke aftreding), tot voorzitter gekozen de heer A. Verduyn Jr. tte Lisse. De sameeringsmaatregelen werden breed voerig besproken, waarbij zich 13 aanwe zigen tegen deze maatregelen verklaar den. „Weekbl. v. BL" BLUFT DE CENTRALE H.L.S.? Schoenmakerspatroons wordt geadviseerd, het lidmaatschap niet op te zeggen. Het hoofdbestuur van de Centrale Ne- derlandsche Schoenmakerspatroons heeft, gezien de mogelijkheid, dat er met mede werking van de regeering nog veel te be reiken is in het belang der schoenmakers, waarbij de Centrale H. L. S. als centraal lichaam noodig zal blijken, zijn leden ge adviseerd het lidmaatschap der Centrale H- L. S. niet op te zeggen. „Hbld.", VRIJHEID VAN DEN ARTS BU GENEESKUNDIGE BEHANDELING. Gevolg gevende aan de uitspraak van de algemeene vergadering, gehouden op 2, 3 en 4 Juli te Rotterdam, geeft het Hoofd bestuur van de Nederlandsche Maatschap pij tot bevordering der Geneeskunst aan het volgende ruimere bekendheid: „Het beroep van geneesheer behoort ia ons land tot de vrije beroepen, niemand kan den arts dwingen tot het verleenen van diensten. Menigeen verzekert zich van te voren van de hulp van een arts, door voor af met hem kennis te maken en hem te vragen of hij in geval van nood zijn hulp wil verleenen. Ook het publiek heeft dan het besef, dat het verleenen van genees kundige hulp niet kan worden geëischt. Als gevaar dreigt en andere hulp ont breekt, moet iedereen, ook de arts, zich ter beschikking stellen, maar anders blijft de medicus vrij zijn diensten te weigeren. De geneeskundige is evenzeer vrij om den band met een patiënt, die men een tijd lang behandeld heeft, te verbreken. Een der re denen hiervoor kan zijn het niet betalen van een billijke rekening, wanneer de pa tiënt, naar de overtuiging van den dokter, daartoe wel 'bij machte is, maar er onwil in het spel is". Kasteel Raadhuis. In de gemeenteraadsvergadering van Dussen is met 6 tegen 5 stemmen beslo ten, het oude kasteel, dateerende uit de 14e eeuw en dat de laatste jaren onbe woond was, aan te koopen voor de som van, 15.000. Het kasteel behoort aan de fa milie Suringa. De bedoeling van dezen aankoop is het kasteel in te richten voor gemeentehuis en museum. „Tijd".

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1