In afwachting van het besluit van den Raad. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Donderdag behandeling van het commissie-rapport over Abessynië- HET RAPPORT VAN DE COMMISSIE VAN VIJF. Donderdag behandeling in den Bondsraad. De commissie van vijf heeft gistermor gen, na twee uur beraadslaagd te hebben, het rapport goedgekeurd, dat aan den Volkenbondsraad zal worden voorgelegd betrekking tot het mislukken van de bemiddelingspogingen in het conflict tus- schen Italië en Abessinië. De Bondsraad zal Donderdag as. bijeenkomen, ten einde kennis te nemen van het rapport. Daar thans ook de zittingen van den Britschen en den Italiaanschen minister raad hebben plaats gehad, zal de kwestie dan in zijn geheel kunnen worden be sproken, te meer aangezien men van oor deel is, dat de toestand zich tusschen nu en Donderdag weinig zal wijzigen. De commissie heeft eveneens beraad slaagd over de verder door haar te volgen gedragslijn, doch geen besluit genomen. Men overweegt, vandaag met dit doel een zitting met gesloten deuren te houden. Men schijnt zich op het standpunt te stellen, dat het stadium van verzoening thans voorbij is. Vermoedelijk zal de Vol kenbondsraad zich dan ook in de eerste plaats uitspreken over de procedure, wel ke tot oplossing van het geschil toegepast zal moeten worden. Men wil er vóór alles op bedacht zijn, het hoofd te bieden aan de komende gebeurtenissen. BRITSCHE KABINETSRAAD. Geen nieuwe beslissingen. Gisteren is te Londen het Britsche ka binet bijeengekomen. Omtrent het resul taat der bespreking werd geen enkele of- ficieele mededeeling gepubliceerd. Het feit, dat het kabinet betrekkelijk kort bijeen is geweest, wordt in welinge lichte kringen aangezien als een aanwij zing, dat geen beslissing is genomen. Men gelooft, dat de ministers nadere mededee- lingen willen afwachten uit Genève, en zelfs ook uit andere hoofdsteden. Deze veronderstelling wordt gesteund door het feit, dat voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de ministers op ieder gewenscht oogenblik weer bijeen te kun nen brengen. Alle ministers vertoeven te Londen. Volgens „Press Association" heeft het kabinet het optreden van Hoare en Eden algemeen goedgekeurd. Het kabinet heeft geen nieuwe beslissingen genomen. Volgens Reuter heeft Hoare rapport uit gebracht over de situatie. Voorts heeft het kabinet kennis geno men van den tekst van het antwoord der Britsche regeering op de vragen van den Franschen ambassadeur, die, zooals be kend betrekking hebben op de kwestie van het standpunt van Groot Brittannië tegen over zijn Volkenbondsverplichtingen in geval van een agressie in Europa. Het verluidt, dat dit antwoord einde dezer week zal worden gepubliceerd nadat het de Fransche regeering zal zijn overhan digd. Reuter meldt voorts, dat volgens berich ten, welke het kabinet hebben bereikt de Volkenbondsraad Donderdagochtend zal bijeenkomen. De Volkenbondsraad zal tusschen twee wegen kunnen kiezen: óf hij zal moeten optreden overeenkomstig artikel 15 van het Volkenbondsstatuut en een raoport aannemen, óf hij zal de poli tiek van verzoening moeten voortzetten om na te gaan of niet toch nog een andere basis zal kunnen worden gevonden dan is voorgesteld door de commissie van vijf. Het kabinet heeft volgens Reuter met voldoening vastgesteld, dat in de betrek kingen tusschen Engeland en Italië na de publicatie van het Britsche communique over de vlootbewegingen, zoomede na de persoonlijke boodschap van Hoare aan Mussolini een zekere ontspanning is inge treden. De Engelsche avondbladen hebben groo- te aandacht gewijd aan de berichten aan gaande de Italiaansche kabinetszitting. Volgens „Evening Standard" zal Eden mogelijk naar Londen terugkeer en om persoonlijk rapport uit te brengen aan het kabinet. DE BESLUITEN VAN HET ITALIAANSCHE KABINET. Maatregelen tof versterking van de Italiaansche weermacht. De besluiten, die de Italiaansche Minis terraad gisteren heeft genomen hebben grbotendeels betrekking op militaire aan gelegenheden in verband met de troepen zendingen naar Oost-Afrika. Een der voornaamste besluiten is, dat alle dienstplichtigen van de lichtingen 1901 tot 1914, die tot nog toe uit gezond heids- of andere overwegingen niet moes ten opkomen, zich aan een nieuwe keu ring moeten onderwerpen. Een ander belangrijk besluit is, dat de dienst in de naar Oost-Afrika gezonden zwarthemden-divisies gelijk wordt gesteld met die van het gewone leger. De hoogere officieren der fascistische militie krijgen allen automatisch den rang van reserve officier. Voorts worden de tractementen der naar Oost-Afrika gezonden reserve- officieren gelijk gesteld met die der be roeps-officieren Onder de wetten die betrekking hebben op de luchtvaart is er een, die bepaalt dat de leden der regeering en van den Grooten Fascistischen Raad reserve-vliegerofficie ren kunnen worden. Bovendien wordt een bedrag van een millioen lire gevoteerd voor den bouw van bomvrije schuilplaat sen op Messina. Tenslotte is besloten, dat de subsidies, die particulieren tot nog toe konden krij gen bij de aanschaffing van een sport- vliegtuig, ook zal worden toegestaan aan vereenigingen, die de luchtsport beoefe- DE REGENTIJD IN ABESSENIë TEN EINDE. De beide laatste dagen heeft het in Abessinië niet meer geregend, zoodat men kan veronderstellen, dat de regentijd ach ter den rug is. Een vooraanstaand medisch deskundige te Addis Abeba heeft aan den correspon dent van Reuter verklaard, dat het zeker nog wel een maand zal duren voor Italië met de militaire operaties een aanvang zal kunnen maken, ofschoon het regenseizoen practisch gesproken geëindigd is. De regen laat plassen met stilstaand wa ter achter, welke uitgezochte broedplaat sen opleveren voor de malaria-muskieten en bacteriën, die andere hevige ziekten als cholera, veroorzaken. Het zal begin November zijn, voordat deze plassen zyn opgedroogd, en dan pas zullen de Italiaansche soldarten kunnen op rukken. Niet alle medische deskundigen echter zijn het met deze meening eens. BUITENLAND BELGIE. DE VRUCHTEN DER DEVALUATIE. Het leven wordt steeds duurder. De „TeL" citeert een artikel uit de „In- dépendance Beige", waarin een medewer ker, die op 18 September een onderzoek heeft ingesteld naar de prijzen van levens middelen, tot de conclusie komt, dat de kosten voor levensonderhoud na de deva luatie voortdurend toenemen. Voor talrijke producten bedraagt de stijging 33 pet. of schoon de franc slechts met 28 pet. werd gedevalueerd. „Het is van belang", aldus het blad, on verwijld te wijzen op den buitengewoon ge vaarlijken weg, dien wij langzamerhand opgaan, nu wordt nagelaten de noodige maatregelen te nemen om zekere ongeluk kige, maar verwachte gevolgen van deva luatie zooveel mogelijk af te wenden. Ove rigens was overeengekomen, dat de regee ring deze consequenties zou beperken. De uitvoer van België is gedurende de eerste zes maanden van het jaar met frs. 317 millioen toegenomen. Laten wij aanne men, dat dit een gevolg is van de nieuwe politiek, hetgeen nog niet zeker is, aange zien de positie van de schatkist op het oogenblik geen belangrijke verlichting van lasten toelaat. De stijging van het indexcijfer, die naar veler verwachting nog zal toenemen, zal weldra de winst van dien uitvoer te niet doen. Men oordeele naar de cijfers, die heel nauwkeurig zijn en die op 18 Septem ber werden opgenomen. Sedert dien zijn deze cijfers niet veranderd en tegen den winter zullen zij waarschijnlijk nog stij gen. Het brood, dat onder de regeering Theu- nis frs. 1.35 kostte, steeg tot frs. 1.30, of 33 pet. meer. De boter is van frs. 18 tot frs. 24 gestegen, dus eveneens met 33 pet. en de kaas van frs. 7.50 tot frs. 10.50 of met 40 pet. De prijzen der conserven zijn met 40 pet. toegenomen, daar de grondstoffen met ge devalueerd geld moet worden betaald. Voor de rest is het prijsverloop vrijwel hetzelfde, behalve voor fruit, groente, eieren en ge vogelte, doch aan den seizoensovervloed zal weldra een einde komen en de eieren be ginnen al in prijs te stijgen, terwijl, wat het gevogelte betreft, de uitvoer hiervan moest worden stopgezet ten gevolge van repre saille-maatregelen tegen sommige Belgi sche con tingen teer ings-bepalingen. Het ergste feit, dat geconstateerd moet worden, is, dat de kosten voor levenson derhoud meer gestegen zijn dan de franc in waarde is verminderd, en dat deze stij ging dreigt aan te houden. Wij meenen, aldus het blad, de aandacht der regeering op dit feit te moeten vesti gen. De stijging van de kosten voor levens onderhoud heeft reeds een bedrag van on geveer frs. 100 millioen ten laste van de begrooting gebracht. De salaris-verhooging zal niet veel uitrichten als de prijzen van de noodzakelijke voedingsmiddelen te snel omhoog gaan. De belofte was gegeven een algemeene prijsstijging van 25 pet. niet te overschrij den. Reeds is de 30 pet. gepasseerd. De be staansmiddelen van de massa zijn, voor zoover wij weten, nog niet in eenzelfde aanzienlijke mate toegenomen. Hoe onder deze omstandigheden het tekort te dekken, dat nog iedere dag toeneemt? OOSTENRIJK. CLANDESTIEN WAPENDEPOT ONTDEKT IN WEENEN. In verband met de poging tot een groote reeks bomaanslagen in Linz, waar eenige tientallen helsche machines als postpakket verzonden zijn, is de politie bijzonder ac tief geworden in het opsporen van revo- lutionnaire organisaties en het voorkomen van de vorming van nieuwe opstandige centra. In het kader, van deze actie is op een werf te Weenen een wapendepot ontdekt, bestaande uit twee machinegeweren, talrij ke geweren en revolvers en een grooten voorraad patronen, benevens 'n kortegolf- zender. Al dit materiaal was voortreffelijk onderhouden en verzegeld. De eigenaar van de werf heeft het be wijs kunnen leveren, dat hij niet op de hoogte was van het bestaan van het wapen depot. Verschillende arrestaties zijn ver richt; een der gearresteerden heeft bekend, dat het wapendepot gevormd is na den op stand van Februari 1934. POLEN. RECHT OP KOLONIËN. Ook Polen's stem moet gehoord worden. Den laatsten tijd gaan in Polen steeds meer stemmen op, die Polen's recht beplei ten op koloniën. Deze verlangens komen vooral duidelijk tot uiting in een steeds toe nemend en stroom van artikelen in de dag bladen, waarvan de schrijvers soms al wel heel ver gaan. Zoo wordt o.a. naar voren gebracht, dat Polen met een Joodsohe be volking van 3 millioen toch ongetwijfeld een recht kan doen gelden op een mandaat over Palestina. De laatste editie van het officieele orgaan van den Kolonialen en Vlootbond, waarvan generaal Soskowski, de inspecteur van het leger, voorzitter is, bevat een artikel, dat de eventueele her verdeeling van de vroegere Duitsche kolo niën bespreekt. Wanneer het zoover komt, moet ook Polen, aldus de schrijver van het artikel, zijn eischen naar voren brengen, om zich een plaats onder de zon te verove ren, voordat Duitschland zoo sterk wordt, dat de stem van Polen niet meer zou kun nen worden gehoord. AMERIKA. LIEFHEBBERIJ VOOR HET DICTATOR SCHAP IN LOUISIANA. Hney Long's aanhangers blijven in stijl. Na den dood van senator Huey Long van Louisiana neemt het aantal zijner politieke volgelingen, die meenen aanspraak te kun nen maken op zijn positie van dictator, met den dag toe en niet zelden gaan de aspiran ten elkaar met een heftigheid te lijf, die geheel in overeenstemming is met de tra ditie van den vermoorden senator. Tijdens een twist van den vice-gouver- neur James Noe met zijn politieken tegen stander Al Kilpatrick, wond eerstgenoemde zich zoo op, dat hij korte metten maakte en zijn mededinger tegen den grond sloeg. Dit onverkwikkelijk incident deed zich voor te Monroe, waar 10.000 aanhangers van Huey Long's theorie „Deel in den rijk dom" uit omliggende plaatsen bijeen wa ren gekomen, om den predikant Gsrald Smith, die zichzelf de rol van Long's op volger heeft toebedeeld, te hooren spreken. De vice-gouverneur Noe, die eveneens op de lijst der sprekers stond en een onver zoenlijke vijand is van Gerald Smith, dreig de met interrupties als zijn tegenstander op hetzelfde spreekgestoelte als hij zou ver schijnen. Mr. Smith was gevoelig voor deze dreigementen en bleef rustig in zijn hotel kamer, terwijl de vice-gouverneur A? me nigte in gloedvolle bewoordingen toesprak. Na afloop trok hij met een aantal volge lingen naar het hotel, verstoord over het feit, dat ds. Smith nog steeds in de stad vertoefde. Hij trof zijn tegenstander hier aan, bezig met het voeren van politieke onderhandelingen en omringd door een sterke lijfwacht. Om zijn woede te koelen, stormde Noe op iemand van Smith's gezel schap toe, namelijk Al Kilpatrick, met wien Smith even te voren had staan praten en sloeg hem tegen den grond. In de algemee- ne verwarring, die hierop ontstond, wist vice-gouverneur Noe zich uit de voeten te maken. Ongeveer te zelfder tijd gaf een andere volgeling van Huey Long te New York, senator Weiss, een uiteenzetting aan een aantal journalisten. Hij wist handig ge bruik te maken van alle reclametrucjes van den vermoorden dictator en verscheen in een gele zijden pyjama, Huey Long had, zooals bekend de gewoonte bij dergelijke gebeurtenissen groene pyjama's te dragen en verwekte indertijd groot opzien, door in een dergelijke kleedij gestoken, den com mandant van een Duitsch oorlogschip of ficieel te ontvangen. Senator Weiss was omringd door acht athletisch gebouwde jongemannen dooh hij ontkende, dat zij als zijn lijfwacht be schouwd moesten worden. Hij verklaarde, dat men Huey Long's systeem zou blijven volgen. BUITENLAHDSCHE BERICHTEN wat andere bladen EEN DOODENSCHIP OP DEN OCEAAN. Hun makkers nog juist bijtijds gered. Aan de kust van Nieuw Schotland zijn kort na elkaar twee reddingsbooten aange dreven. In het eerste bootje, dat aanspoel de nabij het plaatsje Judique, bevonden zich vijf lijken, benevens een stervende, die voor hij den laatsten adem uitblies, eenige onsamenhangende mededeelingen deed, waaruit viel af te leiden, dat de zes opvarenden van de reddingboot hadden behoord tot de bemanning van een schip, dat nabij kaap Breton is vergaan, een graanschip uit de Vereenigde Staten met den naam „Hurry On". Toen het schip tij dens een hevigen storm, die vele dagen duurde, verging, wist de uit twaalf kop pen bestaande bemanning zich in twee reddingbooten te redden. Wat er met de andere boot was gebeurd, was den ster vende onbekend; zijzelf hadden dagenlang op de golven rondgedobberd, ten prooi aan wind en stroomingen, omdat zoowel motor als riemen onbruikbaar waren ge worden. De mannen moeten ontzettende ontberingen hebben doorstaan voor zij van uitputting zijn gestorven. Het tweede bootje is even later ge strand. In dit vaartuigje bevonden zich zes man, die volkomen uitgeput waren. Zij hadden ontzettend te lijden gehad van de koude. VULKAAN OP KIOESJOE IN WERKING. Eiland ook geteisterd door aardbeving, orkanen en wolkbreuken. Het Zuidelijk gedeelte van het Japan- sche eiland Kioesjoe is geteisterd door een hevige uitbarting van den vulkaan Sakoe- rajia, welke gepaard ging met een krach tige aardbeving en zware stormen. Aan den oogst is aanzienlijke schade aangericht. Men heeft uitgebreide voorzorgsmaatre gelen getroffen om de bevolking tegen ver der onheil te beschermen. Ook op het Oostelijk deel van het eiland hebben orkanen en wolkbreuken danig huisgehouden. Het noodweer verplaatst zich thans in de richting van Tokio. Volgens deskundigen zijn de aardschok ken hevigen dan in 1914, toen op het eiland groote verwoestingen zijn aange richt. HEVIGE REGENS IN JAPAN. Te Tokio 40.000 huizen onder water. De diensten der spoorwegen, telefoon en telegraaf in de Japansche districten Sjiko- koe en Kioesjioe zijn gestaakt wegens den sedert gisterochtend aanhoudenden regen val. Men vreest, dat ernstige materieele schade is aangericht, speciaal aan de te velde staande gewassen. Te Tokio zijn 40.000 huizen onder water gezet, terwijl men voorts een verschrikkelijken taifoen verwacht in Kioesjioe. Het Amerikaansche stoomschip Seattle haast zich om hulp te bieden aan het Chi- neesche vrachtschip Loehsjing, dat van 31' 30" N.B. 132' OJL. noodseinen heeft uitge zonden. GEHEIMZINNIGE EPIDEMIE IN SPAANSCH GEBIED. Naar de „Heraldo de Madrid" meldt, is in de streek van de Hurdes in de provincie Leon een epidemie uitgebroken, waarvan de aard nog onbekend is. Naar gemeld wordt is er zelfs een dorp waar op de honderd inwoners tachtig door de onbe- j kende ziekte zouden zijn aangetast. VOOR MEER DEN EEN MILLIOEN GESTOLEN. Uit Parijs wordt gemeld: Men zoekt op *t spoor te komen van een makelaar in juweelen, die met meer dan een millioen francs aan edelgesteenten is verdwenen, welke verschillende Parijsche juweliers hem hadden toevertrouwd. De autoriteiten in de havenplaatsen en aan de grenzen zijn gewaarschuwd en heb ben een signalement ontvangen van den vluchteling. JEUGDIGE ROOFMOORDENARES TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Oppeln heeft heden de 21-jarige Emilie Mnich, geboren "Wotka, wegens roofmoord ter dood veroordeeld. Zij had een 77-jarigen gepensionn eerde op een stillen boschweg in het struikgewas ge lokt, hem met een scherp voorwerp neer geslagen en hem vervolgens beroofd van het baar geld, dat hij bij zich had, een bedrag van 50 mark. Uit het onderzoek bleek, dat zij den moord met voorbedachten rade had gepleegd. schrijven COLLIN'S GISTEREN GEHOUDEN REDE. De Maasbode, een overzicht gevend van de gisteren door dr. Colijn gehouden rede, concludeert: Feit is, dat de Regeering ernstig naar aanpassing zoekt en dat de internatio nale politieke hemel zéér betrokken is, een omstandigheid, waarop ook minis ter Colijn, zij het sober, terecht wees en waarmede ook onze fractie wel ter dege rekening moet houden. En de T ij d constateert: Het dient erkend, dat er in wat de leider van het kabinet thans tot den president der Katholieke fractie ta zeggen had, een heel andere toon klonk dan in Juli. Thans geen overdreven sterke-mans allures en geprikkeldheid om critiek, maar een rustige uiteenzet ting van de denkbeelden van het kabi net en bereidheid, om tegemoet te ko men en de tegenpartij te begrijpen. Met de grondgedachte van prof. Aal- berse's bekende zes punten, de gedach te namelijk, dat alle zorg voor de staatshuishouding tevergeefs is, indien niet de volkshuishouding zoo spoedig mogelijk wordt gezand gemaakt, ver klaarde de leider van het kabinet zich volkomen aocoord. Het denkbeeld van de industrialisatie als voornaamste middel tot herstel van de economische volkskracht, werd thans eveneens met warmte besproken. De eenige zaak, waaromtrent tus schen Katholieke fractie en kabinet nu nog een vraagteeken hangen blijft, is de vraag, hoe men komen zal tot een lager peil van lasten en kosten. In een overzicht van deNieuweRott. C r t. lezen we: Het zou zoo goed zijn, als men het eens werd; er staat zooveel op het spel. Tact en wijsheid mogen het optreden van de woordvoerders der voornaamste fracties, mogen in het bijzonder de rede van prof. Aalberse kenmerken! Deze staatkundige leider beseft stellig ten volle, welke consequenties aan een nieuwe, ernstiger en langduriger kabi netscrisis verbonden kunnen zijn. Evengoed als minister Colijn, die dit punt met klem behandelde, weet hij, dat klaarheid in de betrekkingen tus schen regeering en Staten-Generaal driedubbel wenschelijk is, nu de inter nationale toestand zoo groote bezorgd heid wekt. Men kan niet met academi sche onbewogenheid dergelijke histori sche momenten negeer en; prof. Aalber se, die bij al zijn geleerdheid nimmer een perkamenterige boekenwurm is geworden, is daarvoor zeker te veel ge- voelsmensch. Ook hij zal inzien, dat „de spanning in Europa een zoo groot mogelijke harmonie tusschen regeering en Kamer eischt". Als Kabinet en Tweede Kamer thans „op een voet van gewapende vrede" verkeeren, is regel matig voortwerken voor de regeering inderdaad ondoenlijk. KERKNIEUWS Rossinanten in de Manege. DE NIEUWE INTERNTJNTUS. De zaken betreffende de opvolging van Mgr. Aengenent wachten hem als eerste taak. De Brusselsche correspondent van de ,M^b." seinde gisteren: De nieuwe Pauselijke Internuntius bij bet Nederlandsche Hof, Z. Exc. mgr. Paolo Giobbe, die, zooals men weet, Maan dag uit Parijs te Brussel is aangekomen, waar hij op de nuntiatuur de gast is van den Nuntius mgr. Micara, heeft vandaag met dezen langdurig geconfereerd. Daarbij heeft de Nuntius hem ingeleid in de taak, welke mgr. Giobbe te 's-Gravenhage wacht op de internuntiatuur, welke, gelijk be kend, sedert het overlijden van Z. Exc. mgr. L. Schioppa interimair door mgr. Mi cara van Brussel uit werd bestuurd. Tijdens dit intermediair toestuur heeft mgr. Micara zich o.m. bezig gehouden met de kwestie van de benoeming van den coad jutor van Z. H. Exc. mgr. Jansen, aartsbis schop van Utrecht. Wij waren vanmiddag nog even op de nuntiatuur, waar wij wederom met de van hem .bekende hartelijkheid werden ontvan gen door mgr. Micara en waar wij ander maal den nieuwen Internuntius, mgr. Giobtoe, mochten ontmoeten. Op onze vraag, of reeds stappen waren gedaan met toetrekking tot de opvolging van mgr. Aerigenent zg., antwoordde mgr. Micara ontkennend, hieraan toevoegende, dat hij uit kieschheid ten opzichte van den opvolger van mgr. Schioppa, deze aange legenheid tot diens aankomst heeft laten rusten. Dit zal thans de eerste belangrijke zaak zijn, welke de nieuwe Internuntius zal hebben af te wikkelen. In den loop van den dag heeft mgr. Giobbe vergezeld van mgr. L. Punzolo, den secretaris der internuntiatuur een bezoek gébracht aan de afdeeling oude kunst op de Brusselsche wereldtentoonstelling, waarna Z. Exc. zich per auto naar Leuven heeft begeven om er de eeuwen oude Ka tholieke universiteit te bezichtigen, waar over hy, naar hij verklaarde dikwijls m de meest waardeerende bewoordingen heeft hooren spreken Mgr. Giobbe deelde ons zoo juist nog mede, dat het zijn bedoeling is, Woensdag middag met den Pullmantrein naar Den Haag te vertrekken om er zijn nieuiwe functie officiëel te aanvaarden. Deze trein komt om 17.53 uur aan het Hollandsche spoorstation te Den Haag aan.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6