DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 DE LEJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 INGEZONDEN STUKKEN Leiden, Sept. '35. „ZonnestraaP'-collecle. Waarde Stadgenooten, -- Zaterdag a.s. wordt hier ter stede de jaarlijksche collecte van „Zonnestraal" ge houden, u weet wel, die instelling die de nazorg voor tuberculose patiënten op zich genomen heeft. Zegt nu niet op boozen toon: „Ajakkes, al weer zoo'n collecte", maar zegt opgewekt: „Gelukkig weer een collecte". Want bedenkt vooral hoe een ge lukkig verschijnsed het is, dat talrijke jon ge menschen hun krachten en vrijen tijd beschikbaar stellen om zonder eenige ver goeding te collecteeren, opdat ongelukkige medemenschen geholpen en hersteld kun nen worden. Dubbel gelukkig omdat in een zoo moeilijke tijd als de onze, Rijk en Pro vincie hun subsidies moeten verminderen en door die zelfde tijdsomstandigheden, het aantal personen dat zelf de verplegingskos- ten niet of maar gedeeltelijk betalen kan, onrustbarend stijgt. En toch moeten zij ge holpen worden. Geeft daarom Zaterdag uw bijdrage, geeft niet alleen het dubbeltje, waar degeen die u het Zonnestraalbloempje aanbiedt, om vraagt, geeft meer, geeft zooveel uw beurs toelaat. Ons Comité, onze collectanten, de muziek corpsen, die de aandacht op de Zonnestraal collecte vestigen, allen werken belangloos. Uw geld komt voor 100 pet. ten goede aan het doel waarvoor u geeft, om zieke men schen in staat te stellen hun gezondheid te herwinnen. Het Zonnestraal-Comité: M. S. v. Polaa- nen, H. Eduard, C. Nieuwenhuis, W. Im- mink, dir. S. A. de Graaff, voorzitter, W. F. van den Broek, secretaris. Voor het Ned. Roode Kruis afd. Leiden, mej. dr. C. Hovens-Greve. Voor de Ver. „Het Groene Kruis": dr. H. J. Boonacker. Voor de Ver. tot bestrijding van tuber culose: dr. A. J. B. Poortman, mej. Gh. H. P. Koorenhof, mej. A. S. Temme. Voor de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Graf. vakken: J. D. Schüller, P. Winterkamp. Voor den Leidschen Bestuurdersbond: mevr. de Cler de Bruyn, J. J. van Stralen. Voor den Neutr. Best. Bond: mej. J. G. M. Buschgens, P. J. Pont. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Indisch Recht de beeren S. Aptroot, Den Haag en Go Dhiam Ing, Den Haag; doctoraal-examen Geneeskunde de hee- ren G. C. Smit, Den Haag, P. A. F. H. Holtzer, Den Haag, J. J. van Eyle, Den Haag, W. J. Wissema, Nijmegen. LAATSTE BERICHTEN KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het jaarlijksch be zoek van H. M. de Koningin aan Amster dam, vergezelgd van H. K. H. Prinses Ju liana, is het volgende programma vastge steld: Donderdag 26 September 10.25 uur. Ver trek uit Apeldoorn per trein. 11.51 uur. Aankomst te Amsterdam: 3.45. Vertrek van het Paleis per auto. Bezoek aan het nieuw Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente. (Volkerakstraat 59). 5 uur. Terug naar het Rijksmuseum. Vrijdag 27 September. 2 uur. Vertrek van het Paleis per auto naar de Kweek school voor de Zeevaart. (Prins Hendrik kade 189). 4 uur. Terug aan het Paleis. Zaterdag 28 September. 10 uur. Vertrek van het Paleis per auto voor een bezoek aan de S.O.S.-tentoonstelling in het Stede lijk Museum. 3 uur. Huldigingsdefilé op den Dam, uitgaande van de afdeeling Am sterdam van het N. J. V. Na afloop hier van zal wellicht nog een korte rijtoer wor den gemaakt. Zondag 29 September. 2.15 uur. Vertrek van het Paleis per rijtuig voor een bezoek aan de Rembrandt-tentoonstelling in het Paleis. Maandag 30 September. 14.11 uur. Ver trek per spoor naar Apeldoorn. Aankomst aldaar 15.31 uur. Geen bloemen. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat, hoezeer Hare Majesteit ook altijd eventueele voorne mens tot het aanbieden van bloemen op prijs stelt, het de wensch van de Konin gin is, dat bij gelegenheid van Haar aan staand bezoek, tijdens de ritten, geen bloemen aan Hare Majesteit worden aan geboden. TARIEFVERLAGINGEN IN HET LUCHTVERKEER. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. R. K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", Ledenvergade ring „Harmonie" 8% uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Sept. a.s. waargeno men door de apotheken: J. C. Pelle, Kort 'Rapenburg 12, telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Ook op de Zeelandlijn is het tarief ver laagd, nJ.: AmsterdamVlissingen (of om gekeerd) Enkele reis 10.25; Retour f 19.50; Dagretour 17.50; AmsterdamHaamstede (of omgekeerd) resp. f 8.50; 16.15; 14.50. HaamstedeVlissingen (of omgekeerd) resp. 3.50; 6.50; 6.25. RotterdamVlis singen (of omgekeerd) resp. f 7.50; 13.75; 12.50. RotterdamHaamstede (of omge keerd) resp. 5.50; 10.45; 9.50. TOERISTISCHE MOGELIJKHEDEN LANGS DE INDIë-LIJN. Dr. van der Sleen is Maandagmiddag met het K.L.M. vliegtuig Kievit in Nederland teruggekeerd, na vier maanden langs de Indiëroute te hebben gezworven. Hoofd doel van de reos was het bekijken van de toeristische mogelijkheden, die deze lucht lijn biedt en daarom heeft hij geruimen tijd verblijf gehouden in Bangkok, Rangoon, Allahabad, Jodpoer en andere belangwek kende plaatsen. Dr. van der Sleen heeft een groot aantal foto's en opnamen op smalfilm vervaardigd, die hij dezen winter bij zijn lezingen ver- toonen zal. DE CENTRALE H. L. S. Nederlandsche Bond van Lederhandelaren treedt eveneens uit. Het bestuur van den Nederlandsohe Bond van Lederhandelaren heeft in een Maandag gehouden- vergadering de volgen de resolutie aangenomen: „Overwegende, le dat de Lederfabri kanten het lidmaatschap der Centrale H. L. S. vóór 1 Oct. 1935 hebben opgezegd; 2, dat 'ook bij de groep schoenmakers talrijke bewijzen aanwezig zijn, die ge tuigen dat op het voortbestaan der Cen trale H. L. S. geen prijs meer wordt ge steld; 3e. dat wanneer deze belangrijke groe pen ^an de Centrale H.L.S. ontvallen door den Lederhandel op het voortwerken der Centrale H.L.S. in den bestaanden vorm geen prijs meer wordt gesteld; 4e. dat het echter naar het oordeel van het Bestuur van buitengewoon belang is dat er een centraal orgaan bestaat, waar door o.a. ter richtige voorbereiding van al gemeen verbindend te verklaren regelin gen en besprekingen tusschen de verschil lende belangengroepen mogelijk zijn; 5e. overwegende, dat de lederhandel er bij gebaat is op federatieven grondslag met de Federatie van Vereenigingen van Lederfabrikanten en met de Schoenmakers organisaties samen te werken. Besluit zijn Leden te adviseeren voor 1 October 1935 het lidmaatschap der Cen trale H.L.S. op te zeggen, ten einde daar door den weg te effenen opdat eene inten sieve samenwerking met bovengenoemde organisaties kan worden verkregen." De vacature-Snoeck Henkemans. Binnenkort zal, zooals reeds gemeld, de heer J. R. Snoeck Henkemans, wethouder van 's-Gravenhage voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bedanken, in welk ge val zal worden benoemd verklaard mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de Departementen van Landbouw, en Vis- scherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van den heer van Rhijn dat lidmaat schap thans niet te aanvaarden. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Hedenmorgen te negen uur is op den weg raar de Hulk, even buiten de gemeente Hoorn, door tot nog toe onbekende oor zaak een Chevrolet-auto, waarmee zand werd vervoerd met volle vaart tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat de laadbak van de truck werd geslagen en de bestuurder, zekere Kooy uit St. Pan- cras, uit de cabine werd geslingerd. Een eenigen tijd later passeerende automobilist vond den man met een gapende hoofdwon de op den weg liggen. Direct werd medi sche hulp gewaarschuwd, waarna de man naar een der Hoornsche ziekenhuizen werd vervoerd. DOODELIJKE AANRIJDING. Hedenmorgen is de 22-jarige winkel juffrouw P. J. v. Wouw op de Willems brug te Rotterdam aangereden door een auto beladen met groenten. Met ernstige verwondingen werd zij naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht, waar zij eenigen tijd later is overleden. WAARSCHIJNLIJK REGEN. DE BILT SEINT: Matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regen, aanvankelijk warmer. Hoogste barometerst.: 768.6 te La Coruna. Laagste barometerst.: 745.0 te Karlstad*. De depressie, die gisteren zwaren storm over Denemarken en de Oostzee bracht, trekt Noordoostwaarts af en de hooge druk king verplaatste zich naar onze omgeving, gevolgd door een nieuwe diepe depressie, die in geheel Ierland en Engeland regen brengt. In Zweden valt nog veel regen bij krach- tigen tot stormachtigen Zuidwestelijken wind; in het Noorden sneeuw. In Duitschland klaart het weer op, in Zuid-Duitschland en Frankrijk was de nacht zeer koel en is waarschijnlijk nog vorst voorgekomen. Zuid-Frankrijk heeft nog warm en droog weer. Na eenige opklaring zal de nieuwe de pressie ook in onze omgeving weer regen brengen, aanvankelijk met zachter weer. LUCHTTEMPERATUUR. 16 gr. C. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 7.26 uur tot Woens dagmorgen 6.19 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee: op Woensdag 25 Sept. vjnr. 2.17 uur en nam. 2.35 uur. De Rijksmiddelen in Augustus. Nu de begrooting voor 1936 is ingediend, heeft het betrekkelijk weinig nut om uit voerig de Rijksmiddelen in het verdere jaar 1935 te bespreken. Immers men weet nu voldoende, dat deze sterk bij de raming achterblijven en de nieuwe begrooting is danook opgemaakt met de wetenschap, dat de 1935-taxatie veel te hoog gegrepen was. Het tekort op de 1935-begrooting kan men nu al eenigermate vast stellen. De voornaamste consequentie, welke men uit het verloop der Rijksinkomsten kan trekken, is wel, dat men bij een deflatie- politiek, zooals onze Regeering voert, de inkomstenraming zoo laag mogelijk moet stellen. Want anders heeft men opnieuw hevige teleurstellingen te ondergaan. Wij hebben den indruk, dat de Regeering de 1936-begrooting eveneens te optimistisch heeft opgemaakt. Want er worden nieuwe belastingen voorgesteld, o.a. een opcenten- heffing van 20 pet. op de omzetbelasting en deze post heeft men getaxeerd op 12 millioen, hetgeen beteekent, dat men de omzetbelasting zonder opcenten raamt op 60.000.000! Tot dusver, dus over de eerste acht maanden van dit jaar bedroegen de in komsten uit de omzetbelasting 39.314. III-bij een raming van f 54.333.333. Blijft de omzet in den detailhandel op de zelfde wijze doorgaan, dan zou het jaar 1935 opbrengen ternauwernood f 59 mil lioen! Denkt de Regeering werkelijk, dat een verhooging van deze belasting met 20 pet. zal leiden tot een grooteren omzet in den kleinhandel? Zal men niet eerder moeten rekenen met een verdere inschrom- peling, nu de prijzen hooger zullen worden, aannemende, dat de Regeering haar de- flatie-politiek doorzet? Wanneer op een gegeven moment devaluatie zou komen, ja dan is de kans tot een veel grooter in komen uit de overige middelen en dus ook uit de omzetbelasting, natuurlijk zeer groot. Maar dan wijzigt zich alles in ons land en dan is op geen enkel gebied een prognose te maken. Blijft devaluatie uit, dan zal men nog met een ander verschijnsel hebben rekening te houden. Dan zullen winkeliers tegen den tijd, dat de opcenten in werking tre den, groote voorraden inslaan en dan zal het te innen bedrag aan omzetbelasting dit jaar worden gecamoufleerd. Doch de 1936-inkomsten zullen alsdan gevoelig da len. De overige middelen brachten in Aug. 1935 weer minder op dan in de maand Augustus 1934, hetgeen de derde maand van dit jaar is, waarin zich dit verschijn sel voordoet, niettegenstaande de hoogere heffingen in vergelijking met het vorige jaar. In Juni 1935 kon men een vermin dering bij Juni 1934 vergeleken constatee- ren van circa f 1 millioen, voor Juli 1935 van ongeveer 4.4 millioen en voor Aug. 1935 van slechts f 81.000. In allen geval nog een vermindering. Bij de raming ble ven de overige Augustus middelen f 2.3 millioen ten achter. Over de eerste acht maanden brachten deze op f 243.603.283 tegen f 229.542500 over Augustus 1934 en bij een 1935-raming van 265.433.333. De dividend- en tantie- mebelasting, het accijns op zout, idem op suiker, op tabak, leverden een hooger op brengst boven de raming op, hetgeen ook het geval was bij de incidenteele overige middelen als couponbelasting, rechten en boeten van registratie, en idem van suc cessie. Alle andere middelen daarentegen gaven een vermindering te zien, welke het scherpst was bij de omzetbelasting. De directe middelen gaven een opbrengst van 75.427.701.tegen in dezelfde perio de van het vorige jaar ad 72.815.347. wat op een vernjeerdering wijst, welke op zichzelf natuurlijk niets zegt. De raming der invoerrechten bedroeg 65 millioen en deze post bracht slechts 57.409.268 op, hetgeen echter begrijpelijk is, nu de Regeering hoe langer hoe meer moet overgaan tot contingenteering van den invoer terwijl ook onze koopkracht staag vermindert, wat én bij de omzetbe lasting én bij de invoerrechten tot uiting komt. De economische politiek van Minis ter Gelissen n.l. om de productie van indu strie-artikelen hier te lande aan te moedi gen, welke tot dusver uit 't buitenland wor den betrokken, zal onvermijdelijk leiden tot 'n verder terugloopen der invoerrechten Zoo werken de koopkrachtvermindering als de regeeringsmaatregelen ter bevorde ring van het eigen bedrijfsleven in de zelf de richting, namelijk in vermindering der rijksmiddelen. Zoolang daarin geen ver andering komt, zal de situatie van rijks schatkist somber blijven. DE WERELDREIS VAN DE K XVIII Een wetenschappelijk onderzoek ONDERHOUD MET PROF. DR. VENING MEINESZ Aan boord van het motorvrachtschip „Tajandoen" met zijn geriefelijke pasa- giersaccomodatie, is hedenmorgen uit Ba tavia te Amsterdam aangekomen prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die voor het doel van wetenschappelijke onderzoekingen de wereldreis van Hr. Ms. K. XVIII heeft me degemaakt. Aan de Javakade verwelkom den hem zijn zuster, Mevrouw van Marle- Vening Meinesz en haar kinderen, alsmede de heeren P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en A. W. P. An gen ent, voorzitter van het Comité „Onze Marine", dat er op zoo voortreffelijke wijze gezorgd heeft dat de bemanning van de K. XVIII in de ver schillende aanloophavens met welkome geschenken van familie en vrienden ver rast werd. Toen het schip aan de kade gemeerd lag en de wachtenden op den wal aan boord waren toegelaten, was prof. Vening Mei nesz onmiddellijk bereid, ons eenige oogen- blikken te ontvangen en, behalve zijn in drukken van den tocht van 90.000 zeemij len, welke de wereld met bewondering heeft vervuld, in het kort te schetsen, eenige belangwekkende mededeelingen te doen over de resultaten van zijn weten schappelijk onderzoek aan boord van de onderzeeboot, waarvan hij de gegevens tij dens de terugreis met de „Tajandoen" naar Nederland had uitgewerkt. In de eerste plaats wilde hij echter van de gelegenheid gebruik maken, jegens het Departement van Defensie, de marine- autoriteiten en den commandant van de K. XVIII zijn groote erkentelijkheid te be tuigen voor de schitterende medewerking, hem verleend ten behoeve van zijn weten- schappelijken arbeid. Deze dank gold niet minder de officieren en alle leden der be manning van de K. XVIII, die niets hebben nagelaten, hem de reis onder zulke primi tieve omstandigheden zoo aangenaam mo gelijk te maken. De prettige geest aan boord is nimmer verstoord geweest, het geen aan zijn arbeid ontegenzeggelijk ten goede is gekomen. Wat de bemanning voor mij gedaan heeft en wat zij voor mij over heeft ge had, aldus prof. Vening Meinesz, is geen kleinigheid geweest. Gewoonlijk tweemaal per etmaal en soms wel drie of vier maal is te mijnen behoeve gedoken; in 't geheel zijn wij op onzen wereldtocht van acht maanden 231 maal onder water geweest, waarbij ik bij mijn arbeid veel hulp heb gehad van de beide radio-seiners, die het echo-loodingstoestel bedienden. Het leven in zoo'n kleine ruim te, waarvan nog zoo'n groot gedeelte is in genomen door de instrumenten, is overi gens niet bepaald aangenaam; men kan het alleen en vooral als de boot zich onder water bevindt verduren als de onderlinge verstandhouding en de inschik kelijkheid niets te wenschen overlaten. Daaraan heeft het echter zooals ik reeds zeide allerminst ontbroken. De opoffe ringsgezindheid van de bemanning teekent bovendien in het algemeen den uitste kenden, prettigen geest bij onze Marine, terwijl ik feitelijk niet behoef te herhalen, van hoe groote beteekenis de reis is ge weest voor het Nederlandsche vlagver toon. Hebt u met uw wetenschappelijken arbeid successen geboekt? Gelukkig zeer veel, was het enthou siaste antwoord. Omtrent den nauw- keurigen vorm van de aarde op het Zui delijk halfrond was tot nu toe weinig be kend. Wij wisten niet of de aarde niet al leen is afgeplat aan de polen, maar ook een geringe afplatting heeft in het vlak van den aquator. Gebleken is, dat dit niet het geval is; de afwijkingen die ik gevonden heb, zijn van anderen aard en hangen waarschijnlijk samen met de wijze, waarop de continen ten en de oceanen over de aarde verdeeld zijn. Dit is een probleem, dat de weten schap der geodozie (aardmeting) lang be zig heeft gehouden. Verder wilde ik graag meer weten over de processen, die in de aarde zelve optre den om haar in evenwicht te brengen. Het belangrijke resultaat van mijn onderzoek is geweest dat er systematische verschil len blijken te bestaan wat betreft de zwaartekracht tusschen de vastelanden en oceanen. Beide deelen blijken niet met elkaar in evenwicht te zijn, hetgeen tot nu toe een vermoeden was, hetwelk ik thans op tal van plaatsen bevestigd heb gekre gen. De zwaartekracht is op de oceanen iets grooter, dan op de vastelanden; het gaat echter om zeer geringe verschillen. Tristan da Cunha. Bijzonder interessant waren de indruk ken, welke prof. Vening Meinesz desge vraagd mededeelde over het in den Atlan- tischen Oceaan liggende eiland Tristan da Cunha, waaraan de K. XVIII op verzoek der Engelsche regeering een bezoek heeft gebracht, teneinde rapport uit te brengen over de levensomstandigheden van de schaarsche bevolking. Deze bevolking, af stammende van de Engelsche militaire be zetting in den Napoleontischen tijd, telt ongeveer 160 zielen. Zeer getroffen was prof. Vening Meinesz over haar levensom standigheden, welke buitengewoon moei lijk zijn. Dit betreft vooral de voeding, aangezien alleen in den zomer het vis- schen mogelijk is. Ook doet men aan land bouw, doch deze ondervindt groote schade van een rattenplaag, welk ongedierte ver moedelijk tengevolge van een schipbreuk zijn intrede heeft gedaan. Voornamelijk krijgt de bevolking haar voedsel van een comité in Londen, dat eens per jaar een schip met voorraden uitzendt. Behalve bronchitis komen ziekten niet op het eiland voor. Er leeft een goed ge bouwd, flink slag menschen. Van afstom ping of verwildering is geen sprake. Sinds een 15-<tal jaren is er geregeld een predikant, die op gezette tijden wordt af gelost; ook is op het eiland eeïi schooltje opgericht. De menschen zijn ondanks de afzondering, waarin zij leven, bijzonder beschaafd en behulpzaam; zij zijn zeer aan hun eiland gehecht en zouden het slechts noode verlaten. Radio kent Tristan da Cunha niet; het eenige contact met de buitenwereld wordt onderhouden door het sporadische bezoek van een schip, soms een walvischvaarder. Het landen op het eiland is echter, bij gebrek aan een haven, uiterst moeilijk; het is wel voorgekomen, dat de opvarenden van een schip dagen lang moesten wachten vóór zij het eiland konden betreden. Opmerkelijk is, dat een enkele keer een bewoner zich op het vas teland gevestigd heeft, maar dat deze la ter weer op het eiland, dat bestuurd wordt door de hoofdmannen en de hoofdvrouwen welke de bevolking zelf heeft gekozen, is teruggekeerd. Kortom, zoo eindigde Prof. Vening Mei nesz het onderhoud, het is op Tristan da Cunha een hoogstaande en tot op zekere hoogte gelukkige samenleving, welke mij zeer heeft getroffen. KERKNIEUWS JUBILEUM. De weleerw. pater Gorgonius Verbeek O.FJVI., leeraar aan het Missde-college te K a t w ij k, herdenkt zijn 25-jarig klooster- feest. Zondag om 10 uur zal er een plech tige Hoogmis worden opgedragen in de kapel van het College. Verder wordt het feest gevierd in den kring van mede-leera- ren en studenten. Pater Verbeek is 17 jaar leeraar geweest te Megen en nu 1 jaar leeraar in Katwijk. De weleerw. pater Berno Strootman OT.M., aan hetzelfde College is dezer dagen 25 jaar leeraar, eerst te Megen en daar na te Katwijk. Dit jubileum zal echter niet officieel worden gevierd. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Maria-congregatie. Met alle aandrang willen we herinneren aan het triduum, dat deze week gegeven wordt voor de beide afdeelingen van de Maria-congregatie der jongens. Pater Evodius van der Snoek heeft zich bereid verklaard dit triduum te geven. Donderdagavond en Vrijdagavond om 8 uur en a.s. Zondagavond om half acht de plechtige sluiting, opdracht enz. Dank zij ons ijverig bestuur zal ook per soonlijk nog eens bij deze en gene worden aangedrongen om zich bij ons aan te slui ten en wij hopen, dat zij in hun nobel me dewerken zullen slagen. Wie nog geen lid is van onze Maria-congregatie moge toch wel eens bedenken of het vooral in onzen tijd niet hard noodig is om zich bij de voorgeschreven godsdienstige vereeniging aan te sluiten. O.i. zal er niemand weg blijven, die werkelijk „ernstig" de gods dienstige beweging van onzen tijd spe ciaal van onze naaste buren volgt. We „kunne n", God zij dank, de voor schriften in ons eigen belang gegeven, nog volgen en nmogen dit wel waardeeren door ze ook inderdaad te volgen. Allo jongens toont allen de volle mede werking. Een dringend beroep doen wij tevens nog eens aan alle ouders. Wijst uw jongens op dit stukje en oefent uw invloed uit om uwe jongens te zamen met ons door hun zoo moeilijke jaren „gaaf" heen te helpen. Dankbaar zijn we ook voor veler mede werking in de laatste maanden ondervon den maar er moeten er nog meer van over tuigd worden, dat zij en onze Maria-con gregatie behooren. P.S. In de oude geschriften van de Ma ria-congregatie stond nog al eens een en kele keer een gift geboekt. Wil ten slotte onze congregatie afd. jon gens tot volle bloei komen dan zou ook deze mooie traditie moeten herrijzen. We zulen ook dit van ganscher harte hopen. Met ingang van 1 October. De K.L.M. heeft, in overleg met de met haar samenwerkende luchtvaartmaatschap pijen A.B. Aerotransport en Det Danske Luftfartselskab A.S. besloten de tarieven als volgt te verlagen: AmsterdamKopenhagen 66.Am sterdam—Malmoe f 70.RotterdamKo penhagen 69.RotterdamMalmoe 73.—. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD Hedenmorgen is te Apeldoorn, op den hoek van den Waltersingel en de Jachtlaan de wielrijder van B. uit Apeldoorn aan gereden door een vracthauto van de fir ma v. d. Scheur uit Apeldoorn. De wielrijder was vrijwel op slag dood. De politie heeft het lijk en de vrachtauto in beslag genomen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2