DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De Bloembollen-saneering blijve gehandhaafd! 26e Jaargang DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 No. 8225 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De volkeren willen den oorlog niet De Amerikaansche Senator Borah zeide dezer dagen in een radio-rede, dat de vol keren ter wereld alleen maar vrede willen. Met grooten klem voegde hij hier aan toe: Br bevinden zich echter burchten van oor log in die landen, waar de stem van het volk tot zwijgen is gebracht, waar de con- stitutioneele regeering omver geworpen is en waar willekeurige macht den volkswil onderdrukt, waar de onverdraagzaamheid groot wordt ten koste van menschelijke ellende, waar rassenhaat voor zelfzuchtige doeleinden gevoed wordt, waar menschen niets anders dan raderen zijn in een ziel- looze staatsmachine en waar een persoon lijke regeering den wil van het volk over- heerscht. Daar vindt men den voedingsbo dem van den oorlog". Legt deze woorden naast de werkelijk heid en ge zult zien, dat ze waar zijn. 't Is waar, dat de volkeren tegen een oor log zijn, ieder volk in overgroote meerder heid. Dit is een gelukkige waarheid. En 't is óók waar, dat in de landen, waarin „een persoonlijke regeering den wil van het volk overheerscht" de bereidheid, de wil, het verlangen, om oorlog te' voeren, het grootst is. VULCANISCHE UITBARSTING EN AARDBEVING. Op het eiland Kioesjoe. TOKIO, 24 September. Op het Zui delijke deel van het Japansche eiland Kioesjoe heeft zich een zware uitbarsting voorgedaan van den vulcaan Sakaoerajima, welke begeleid zijn van een krachtige aard beving en zware stormen. De oogst is door het uitstroomende gas en de rookwolken ernstig beschadigd. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen ter be scherming van de bevolking, daar de uit barstingen van den vulkaan volgens des kundigen heviger zijn dan in 1914, toen op het eiland vreeselijke verwoestingen werden aangericht. Tegelijkertijd is het Oostelijk gedeelte van het eiland door verwoestende taffoens geteisterd, die gepaard gaande met ontzag gelijke wolkbreuken in Noord-Oostelijke richting, naar Tokio vertrokken. CHINEES CHE MILITAIRE TREIN VERONGELUKT. Twee honderd dooden. SJANGHAI, 24 Sept. (AJLP.). Een mi litaire trein, bestaande uiit een locomotief en vijf wagens en reizende op de Loenghai- lijn is in de -nabijheid van Tsjentsjau in West-Honan gederailleerd en van een 30 M. diepe berghelling gevallen. De trein ver voerde de 109e divisie naar de provincie Sjensi, waar zij in het veld gebracht zou den worden tegen de communisten. Volgens de laatste berichten zijn ongeveer 200 sol daten gedood en ongeveer 200 gewond. TWEE ERNSTIGE SPOORWEG ONGELUKKEN. WARSCHAU, 24 Sept. (A_N_P.) Op het spoorwegstation Skiexniewitsj is een motor wagen, die van Warschau naar Kottowïtz onderweg was, in volle vaart in botsing ge komen met een stilstaanden goederentrein. De motorwagen werd uit de rails geslin gerd en zwaar beschadigd. Drie passagiers bekwamen zware verwondingen, negen an deren werden licht gewond. Een tweede spoorwegongeluk is ontstaan tusschen Hohensalza en Bromberg. Daar ontspoorde op een wissel een arbeiders- trein, tengevolge waarvan vijf wagens van een vrij hoogen dijk stortten. Een groot aantal arbeiders bekwam verwondingen; vier hunner werden zwaar gewond. Een der zwaar gewonden is onderweg naar het ziekenhuis overleden. DE CHAMPIGNON-VERGIFTIGING IN VALENCE. Reeds zes dooden. PARUS, 24 Sept. (AHP.). Tengevolge van de gemelde champignon-vergiftigingen in Valence en omgeving, zijn tot dusverre reeds 6 slachtoffers overleden. Bovendien zijn nog 15 personen onder medische be handeling. Drie hunner verkeeren nog steeds in levensgevaar. Uitspraak der Alg. Vereen, met 114-111 stemmen. De algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur kwam gistermiddag in bui tengewone algemeene vergadering bijeen om te beraadslagen over de al of niet wen- schelijikheid van opheffing der saneerings- maatregelen. In zijn ditmaal zeer korte openingsrede herdacht de voorzitter, de heer Ernst H. Krelage, Koningin Astrid en Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Voorts gewaagde spr. van de vorming van het ministerie van landbouw en vis- soherij. „Wij kunnen ons slechts verheu gen" zoo zeide de voorzitter „dat door de oprichting van een zuiver departement van landbouw de zorg voor dezen tak van volksbestaan nog intensiever zal kunnen worden behartigd". Aan de vergadering worden de volgen de vragen voorgelegd: le. Acht de algemeene vergadering op heffing van alle saneeringsmaatregelen na verkoop van den oogst 1935 wenschelijk? 2e. Zoo niet, is de vergadering van oor deel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehand haafd moeten worden, maar geen inlevering van sur.plus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buiten- landsche minimum- of garantie-prijzen meer moeten worden vastgesteld? 3e. Zoo niet, is de algemeene vergade ring dan van meening, dat de saneerings maatregelen ook voor het plant jaar 1935 1936 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de eerste en de derde vraag ontkennend be- hooren te worden beantwoord, de tweede vraag echter bevestigend. Hillegom trekt van leer. De af deeling Hillegom brengt, bij monde van den heer Den Brabander, vele argu menten tegen de saneering naar voren. „Vakgenooten, aldus spr„ wat hebben wij ons laten beetnemen; de saneering bracht beperking van handel, werkloosheid, corruptie, smokkelarij en andere ellende. Ook van teeltregeling is de afdeeling een tegenstander, daar hierdoor de teelt naar het buitenland verplaatst wordt. Gaan wij er mee door, aldus spr., dan is onze bloembollencultuur ten doode opgeschre ven. Ter illustratie noemt spr. enkele cij fers. Weldra zal ook in Engeland een vol doende hoeveelheid bollen worden geteeld en de deur zal dan voor ons land worden gesloten. De teeltregeling heeft ons enorme schade gebracht en de opheffing dient geen oogenblik meer te worden uitgesteld. (Ap plaus). Bij teeltinkrimping worden de prijzen hooger en zal de vraag dalen. Bij afschaf fing der saneering zullen de hooge lasten verdwijnen, een saneering, die ons tot heden bijna 21 millioen heeft gekost. Dat zijn de inkomsten van een heel jaar van den ex port. We hadden het buitenland dus een jaar gratis kunnen leveren, en hetzelfde hebben verdiend (gelach). We bunnen slechts heil verwachten van stimulatie van de vraag en dat is alleen mogelijk bij algeheele op heffing der saneering. „Slechts door vrij heid kan ons vak er weer bovenop komen" aldus spr. en hij besloot zijn rede met een peroratie, oulmineerende in de leuze: „Weg met de saneering". Een amendement uit Lisse. De heer Segers (afd. Lisse) zei, dat in zijn afdeeling de saneering is genoemd een noodzakelijk kwaad. Lisse is tegen ophef fing der saneering; zij wenscht de tweede vraag te vervangen door de volgende: Vraag 2. Zoo niet, is de algemeene ver gadering van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moet worden, terwijl, in- plaats van binnenlandsche minimumprijzen, tweeërlei garantieprijzen worden gesteld, nl. één gelegen beneden den productieprijs voor die variëteiten, ten aanzien waarvan kan worden vastgesteld dat de beteelde op pervlakte in verhouding tot den omzet te groot is, en één gelijk aan de productiekos ten voor de overige variëteiten. De betaling der garantieprijzen geschiedt uit een fonds, te vormen door het heffen van een ge fixeerd bedrag op den export, met verhaal op de kweekers (systeem 1935). De afgev. van Voorhout, voorzitter van de Ver. van kleine kweekers, stelde de voor deden der saneering in het licht. Er wor den vele argumenten tegen de saneering genoemd, die feitelijk met de saneering niets te maken hebben. Natuurlijk zijn er nadeelen, maar er zijn ook voordeelen. Het percentage der Meibetalingen is hooger dan dat in de hooge conjunctuurjaren. Moet dan niet op de belangen van den export worden gelet. In het buitenland vraagt men niet naar, die buitengewoon lage prijzen. De bonafide-afnemers koopen weer in het bui tenland. Veel afnemers in het buitenland, die vroeger niet betaalden, ontvangen nu geen bollen, daarmede zijn de bonafide afnemers gebaat. Het gaat er niet om een groote massa bollen naar het buitenland te zenden, maar om betaling te krijgen voor het geleverde. Wat de uitbreiding der cultuur in het buitenland, ook in Engeland betreft, geeft spr. toe, dat ze te constatee- ren valt; maar het is uitbreiding in quan- titeit, niet in qualiteit. Wat de qualiteit be treft, zal ook Engeland over eenigen tijd weer tot ons land moeten komen. Spr. is door de rede van den heer Den Brabander niet overtuigd. Hoe slecht het ook is, zegt spr„ men weet waar men aan toe is; en dat weet men niet bij vrije teelt. Ook op deze rede volgde een daverend applaus. De heer Murk (Hillegom).verzocht even eens het woord, maar de voorzitter meen de, dat nu Hillegom zich al heeft uitgespro ken, een tweede afgevaardigde voorloopig niet aan het woord behoeft te komen. De afd. Westland verdedigde handhaving der saneering. Spr. noemde het zeer ge makkelijk af te breken wat er nu is; maar laten de tegenstanders der saneering dan nu eens zeggen, wat te verwachten is als de teelt wordt vrij gelaten. Spr. meent, dat het bloembollenvak thans het eenigste agrari sche bedrijf is, dat het zonder regeerings- steun redt. Hij zou willen vragen, dat de regeerimg nu ook aan dit vak eens een dou ceurtje geeft uit het crisisfonds. De afd. Wijdenes (C. Ham) betoogde, dat de tegenstanders te veel zien naar het ver leden. Men heeft, ook in dit vak. altijd te veel geleefd voor het eigen ik. Er moet or dening komen, ook in de bloembollenteelt. De afgev. van Noordwij'k schreef de ge- heele gang van zaken toe aan innerlijke fou ten van de kweekers en handelaren. De heer J. W. A. Leféber (Lisse), lid van het hoofdbestuur, merkte op, dat de heer De Brabander wel gezegd heeft, dat de sanee ring de cultuur aan den rand van den af grond heeft gebracht; maar hij heeft er niet aan toegevoegd, dat de concurrentie in het buitenland ook bemoeilijkt wordt door de valuta-verschillen. Er is veel moed voor noodig om de saneering door te zetten, want de lasten zijn zwaar. Maar het zou toch on juist zijn nu maar alles ongedaan te ma ken. De heer M. Veldhuizen van Zanten (Lis se), sprekende namens „De Hyacinth", be pleitte handhaving der saneering. Geen uitbreiding buiten de bol lenstreek. De voorzitter merkte op, dat maar weinig over het praeadvies van het hoofdbestuur is gezegd. Aangezien de bollenteelt nog een der weinige is, die vrij dragelijk gaat, zou het, volgens het HJB. onjuist zijn, de cultuur vrij te laten, omdat dan buiten de bollen streek de teelt onbeperkt zou worden uit gebreid. Wat de export naar Duitschland betreft, is gedaan wat mogelijk is om de Nederlandsche belangen te bevorderen. Het HJB. is van oordeel, dat men ten slotte moet komen tot vrije cultuur, maar het zou onjuist zijn nu alles los te laten. Wel is het wenschelijk nu de cultuur buiten de bol lenstreek te beperken. De heer Murk (Hillegom) bestrijdt het amendement Lisse en noemt de sanee ring de oorzaak van alle ellende in het bloembollenvak. De minimumprijzen brach ten corruptie in het vak, teeltbeperking versterkt de buitenlandsche concurrentie. „Stemt de saneering weg, wij aanvaar den de verantwoording", roept spr. uit. Nadat nog de heer Lefeber van de algem. sierteelt centrale de saneering heeft be sproken worden de verschillende vragen in stemming gebracht. Een voorstel over verandering van de volgorde der vragen wordt verworpen. De eerste vraag (opheffing der sa neering) wordt ontkennend beant woord met 14685 stemmen. Het voorstel tot gedeeltelijke saneering zooals dit is geamendeerd door de afd. Lisse wordt eveneens verworpen met 206 —23 stemmen. De tweede vraag in oorspronkelijken Het Abessijnsch conflict DE SPANNING NEEMT WEER TOE. De ontvangst der Italiaansche tegen voorstellen te Addis Abeba. LONDEN, 24 September. (A.NP.) De „Daily Telegraph" meldt uit Addis Abe ba dat de tegenvoorstellen van Mussolini met een mengsel van verbazing en hilari teit zijn ontvangen. De woordvoerder der regeering verklaarde, dat Abessynië slechts bereid is van zijn grondgebied de provin cies O gaden en Aauossa af te staan tegen contante betaling en als verdere tegen prestatie opbouw en moderniseering van het land onder leiding van door de regee ring te aanvaarden buitenlandsche advi- De eisch der Italianen over te gaan tot algeheele nationale ontwapening en reorga nisatie van het leger wijst de regeering als absurd van de hand- Tien millioen rwarthemden op de been. GENèVE, 24 September. (AHP.) On danks de berichten uit Rome omtrent het onderhoud tusschen Mussolini en den Brit- schen ambassadeur Sir Bric Drummond, waaraan men in zooverre een gunstige be- teekenis hecht, dat dit sinds gerurmen tijd de eerste maal is, dat Mussolini persoonlijk weer een van de ambassadeurs bij zich ont vangt, heeft men toch in Genève wederom het gevoel van een toenemende spanning, ten eerste omdat hier bericht is ontvangen, dat de mobilisatie van 10.000.000 Italianen hedenmiddag om 6 uur zal worden afge kondigd en voorts, omdat men het besluit van de commissie van vijf rapport uit te brengen aan den Volkenbondsraad meent te moeten beschouwen als een onverwacht vluggen en harden slag aan de eerste Ita liaansche bereidwilligheid tot onderhande lingen toegebracht. Men kan zich namelijk in het geheel niet voorstellen, dat de Vol kenbondsraad ook maar in eenig opzicht de tegenvoorstellen van Mussolini ernstig in overweging zou willen Verwarring te Genève. LONDEN, 24 September. (AHP.) De verschillende berichten in de bladen uit Genève melden, dat daar een toestand van volledige verwarring heerscht. Als oorzaak daarvan wordt de omstandigheid genoemd, dat Italiaansche kringen naar voren bren gen, dat de mondelinge verklaring van ba ron Aloisi tegenover den voorzitter van de commissie van vijf, De Madariagar omtrent de eischen van Italië, weliswaar het feite lijke streven van de Italiaansche politiek weergeeft, maar ,41!et officieel is". Dien tengevolge bestaat eenige onzekerheid over de vraag op welke Italiaansche mededee- ling nu het rapport van de commissie van vijf aan den Volkenbondsraad gebaseerd moet worden. Volgens de bladen werd in kringen van de Britse he delegatie ver klaard, dat de be spreking tusschen Eden en Laval zeer be vredigend geweest was. Zij heeft wederom uitdrukking gegeven aan den wensch der beide regeeringen, in dit uiterst précaire oogenblik voor de internationale aangele genheden, zoo nauw mogelijk samen te wer ken. De politieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat in Londen in offi- cieele kringen het lichte optimisme, dat tij dens het week-end was opgekomen, weer verdwenen is. Ook Fransche bladen pessimistisch. PARUS, 24 September. (A.NP.) Het geringe optimisme, dat naar aanleiding van het onderhoud tusschen den Italiaansohen gedelegeerde, baron Aloisi en den voor zitter van de commissie van vijf De Ma- dariaga Maandagmorgen in de Parijsche bladen tot uitting kwam, heeft na de ver schillende gebeurtenissen, die zich in den loop van Maandag in Genève hebben afge speeld, plaats gemaakt voor een uitgespro- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. vorm (handhaving van teeltregeling zonder minimumprijzen) wordt ontkennend beant woord met 16665 stemmen. De laatste vraag (handhaving van de sa neeringsmaatregelen voor 1935/36 in vollen omvang) kan in de oogen van de vergade ring genade vinden, zoodat de saneering met 114111 stemmen aanvaard wordt voor het volgende teeltjaar. De meerderheid was 113, zoodat met één stem de saneering blijft. De heer Murk van van meening, dat die stemming ongeldig was, daar een der af gevaardigden anders stemde dan zijn man daat luidde. Hierna sluiting der vergadering. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De commissie van vijf te Genève zal mor gen rapport uitbrengen over de tegen voorstellen van Mussolini inzake Abessy nië. (2de blad). Mgr. Orsenigo bij den Pans. (2de blad). Toekomst-plannen voor een vliegdienst om de wereld. (Luchtv. 3e blad). BINNENLAND. Regeeringsverklaring van minister Co- lijn. (1ste blad). De algemeene vergadering van „Bloem bollencultuur". (1ste blad). De wereldreis van de K XVIIL Re sultaten van een daarbij gehouden weten schappelijk onderzoek. (1ste blad). ken pessimisme. Nu de oommissie van vijf de geheele aangelegenheid weer in han den van den Volkenbondsraad heeft gelegd, houdt men van Fransche zijde geen reke ning meer met de mogelijkheid van een vreedzame bij legging van het geschil. Hier in worden de Parijsche bladen nog ver sterkt door de verschillende berichten over het onderhoud tusschen Laval erf Aloisi aan den eenen en Laval en Eden aan den anderen kant, waaruit blijkt, dat Laval zich thans volledig heeft aangesloten bij de Engelsche opvatting. Volgens de „Oeuvre" zou het onderhoud met den Italiaanschen gedelegeerde een zeer dramatisch verloop hebben gehad. De bijzondere correspondente te Genève van het blad, schrijft in dit verband te hebben vernamen, dat Laval baron Aloisi de hef tigste verwijten heeft gedaan over den toon van de Italiaansche „tegenvoorstellen", die volgens opvatting van den Franschen pre mier met het oog op de moeite, die men zich getroost heeft om een vreedzame bijleg ging van het geschil tot stand te brengen, op zijn minst in een anderen vorm te ber de hadden kunnen worden gebracht. Het zelfde blad verneemt over het onderhoud tusschen Laval en Eden, dat Laval zich be reid verklaard heeft, zich geheel en al aan te sluiten bij de Engelsche voorstellen. De andere groote bladen zijn op dit punt iets terughoudender. Men verklaart welis waar algemeen, dat in het verloop van dit onderhoud niet alleen het Italiaansch-Abes- sijnsche geschil is besproken, maar ook de houding van Engeland in geval van een dergelijk gevaar in Europa, maar men be paalt zich er overigens toe te constateeren, dat de overeenstemming van de wederzijd- sche opvattingen vooral van Engelsche zijde in het licht wordt gesteld. DE ABESSUNSCHE TROEPEN. LONDEN, 24 September. (A.NJ*.) De correspondent van de „Times" te Addis Abeba seint aan zijn blad, dat het thans mogelijk is nauwkeurige cijfers te geven over de gewapende troepen, waarover Abessynië in geval van oorlog zou kunnen beschikken. Het totaal aantal krijgslieden bedraagt 1.083.000, als volgt verdeeld: Bale-Ogaden- legers 35.000 man; Harer-Ogaden 40.000 man; Boran 10.000 man, Aroessi 40.000 man, Sidamo 48.000 man, Walamo 40.000, Kam- bata 30.000, Goerage 55.000, Jimma 47.000, Koelo 35.000, Konso 20.000, Maji 43.000, Gole 35.000, Allegs 102.000, Gojjam 55.000, Sjoa 100.000, Ankober 25.000, Gondar 60.000, Wolkait 50.000, Tigre 50.000, Lasta 50.000, Lasta 50.000, Koko 15.000, Tigre-An- kali 25.000, Yeju-Ankali 43.000, Desnie 78.000 en Aoessa 35.000 man. De mobilisatie van deze krijgslieden zal uitsluitend behoeven te bestaan uit sa mentrekken en naar de verschillende fron ten verzenden. De voedselvoorraden zijn gereed en de krijgslieden laten thans reeds hun haren lang groeien, zooals gebruikelijk is, ter bescherming tegen de felle zon ge durende het seizoen, waarin de strijd zich zal afspelen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1