Een wereldluchtdienst? INGEZONDEN STUKKEN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SPORT VOETBAl IEKSCHE VRIJSTAAT—NEDERLAND. Definitief 8 December. De K.N.V.B. heeft zich, naar de „Sport kroniek" meldt, accoord verklaard met den voorgestelden datum 8 December a.s. voor den wedstrijd tusschen het Ned. elftal en een elftal van den Ierschen Vrijstaat, wel ke te Dublin zal worden gespeeld. PAARDENSPORT NEDERLAND SC HE RÜITEREQUIPE NAAR AMERIKA. Deelneming aan wedstrijden te New Vork en Toronto. Naar wij vernemen is dezer dagen defi nitief besloten om met een Nederlandsch Fuiterequipe deel te nemen aan het inter nationaal concours hippique, dat van 6 tot 12 November as. te New York wordt ge houden. Nederland zal worden vertegen woordigd door Ritmeester Sirtema van Grovestins met de Paarden „Godard" en „Jimmy", beiden van de Rijschool te Amersfoort, Luitenant van Schaick met de paarden „Santa Belle" en „Senise" en Luitenant Greter met de paarden „Ernica" van het Colenbranderfonds en „Carina". Aan het concours hippique zullen behalve de Amerikanen, ook Canadeezen, Argen tijnen, Ohilenen deelnemen, terwijl Europa behalve door Nederland ook door een lersoh equipe zal worden vertegenwoor digd. Behalve te New York zullen de Ne- derlandsche ruiters met him paarden ook te Toronto starten en wel in het interna tionaal concours, dat van 20 tot 27 No vember aldaar plaats vindt. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen om ook nog uit te komen in het concours te Chicago, doch hiervan heeft men gemeend te moeten afzien. Ruiters en paarden vertrekken op 19 October as. van Rotterdam. Omstreeks half December zal het gezelschap weer in ons land terug zijn. POSTDUIVEN „De gevleugelden vrienden" (Wassenaar). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Bergen (België) afst. plm. 191 K. M. De vogels werden in vrijheid gesteld te 8 uur vm. met helder weer Z.-Oosten wind. In concours 115 duiven. De eerste duif bereikte het hok te 9 uur 44 min. 19 sec. en deze vogel had het tra ject gevlogen met een gemiddelde snel heid van 1810,5 Meter per minutt of met 'n gemiddeld uursnelheid van 108,63 K.M. De laatste of- 23e prijswinnende vogel be reikte het hok te 9 uur 52 min. 22 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van van 1703,1 Meter per minuut. De uitslag was: le en 10e, K. I. Waas dorp. 2, 3, 8, 9, 16, A. TArni. 4. H. J. M. Brouwer. 5, 6, 12, 13 Th. Oosterveer. 7, 11, 18, 19. J. H. Groeneveld. 14, 15, C. Versteeg Jr. 17, 23, K. Scheffer. 20,21 en 22 W. Florusse. RECHTZAKEN dachte was voor de Haagsche Rechtbank gedaagd wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het primair ten laste gelegde achtte de ambtenaar niet wettig en overtuigend be wezen weshalve hij daarom ontslag van rechtsvervolging vroeg. Het subsidair ten laste gelegde echter wel. Alle omstandigheden in aanmerking genomen achtte de ambtenaar een zware geldboete hier op zyn plaats. Eisch 75 subs. 30 dagen. De gemachtigde van verdachte achtte het feit niet bewezen en concludeerde tot vrij- LUCHTVAART MINDERWAARDIGE BLOEMBOLLEN Op 3 April heeft de politie te Haarlem een vrachtauto met bloembollen aangehou den, waarbij de bovenlaag van de zakken uit goede, de overige inhoud uit bollen van minder goede kwaliteit bleek te bestaan, die zonder geleidebiljet werden vervoerd. Veertien dagen geleden heeft deswege een Hillegomsch bollenhandelaar voor het kan tongerecht terechtgestaan. De ambtenaar van het O.M. eischte 4 maanden. Maandag heeft de kantonrechter te Haarlem hem tot een hechtenisstraf van 2 maanden ver oordeeld. „N. R. Crt." KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voortgezette zaken. H. v. <L V., dager te Haarlemmer meer, was de vorige maal ten laste ge legd, dat hij met een zware vrachtauto be laden met vleesch een ernstige aanrijding heeft veroorzaakt op den Maresingel te Leiden. Verdachte had met een te groote snel heid den bocht genomen waardoor hij ge slipt was en links op den weg was komen te rijden. Verschillende getuigen waren itu gedagvaard. De hoofdgetuige, die ook nu niet kon verschijnen, moest nog minstens 6 weken verpleegd worden. Als eerste getuige werd gehoord de wielrijdster, die aangereden was. Zij kon verklaren, dat zij geheel rechts heeft ge reden en de auto links den bocht heeft ge nomen. Een volgende getuige had niets gezien en kon dus niets verklaren. Alleen de laatste getuige wist een heel duidelijke verklaring te geven van het ge beurde. De auto reed eerst recht, maar door de groote snelheid kon verdachte den bocht niet halen en slipte door de glad heid van den weg, het regende naar links, met het bekende noodlottig gevolg. Het O. M., waargenomen door mr. Hol lander, had verdachte twee feiten ten laste gelegd: primair het links houden in den bocht en subsidiair: het in gevaar bren gen van de veiligheid van het verkeer. De gevolgen van deze aanrijding, aldus spr., zijn zeer ernstig geweest en wel zoo, dat het niet veel heeft gescheeld of ver Na re- en dupliek bepaalde de kanton rechter de uitspraak op 8 dagen. M. T. H. J. M., directeur van een brood fabriek te L e i d e n, wiens zaak reeds ver schillende malen uitgesteld was geweest, moest opnieuw verschijnen wegens het laten afleveren van versch brood, door een broodbezorger, 's morgens vóór 10 uur. Als eerste getuige werd gehoord de broodbezorger J. B. uit Alphen, die ver klaarde niet in arbeidsbetrekking tot ver dachte te staan, maar het brood buiten we ten van den directeur vóór 10 uur te heb ban afgeleverd. Getuige is niet aangesteld door de L. B. F maar werkt voor eigen risico waarvoor hij 12 pet. krijgt van het door hem bij de L. B. F. gekochte brood. Bij ziekte zorgt hij zelf voor een plaatsvervanger en niet de L. B. F. De magazijnmeester M., als ge tuige gehoord, verklaarde hetzelfde als de broodslijter. Alleen over het punt: het aan stellen van een plaatsvervanger bij ziekte, komt men niet tot overeenstemming daar deze getuige zegt-, dat dan de L. B. F. voor een plaatsvervanger zorgt en dus ook de klantenlijst heeft. Maar na verhoor door den kantonrechter en den ambtenaar blijkt toch, dat de broodslijter J. B. niet in dienst betrekking was of is bij verdachte. De ambtenaar acht het feit voorzoover het verdachte betreft niet bewezen en eischt derhalve vrijspraak maar zegt te vens, dat hij de broodslijter voor hetzelf de geval als verdachte zal dagvaarden, zoodat deze broodkwestie weer een ver volg krijgt. Uitspraak: vrijspraak. Aardappelen poten zonder teeltvergunning. Aan J. G. D. te K a t w ij k was de vo rige maal ten laste gelegd het poten van vroege aardappelen zonder teeltvergun- ning. Inmiddels was bij nader onderzoek gebleken, dat verdachte wel een oogstver- gunning had gehad voor deze aardappe len. Derhalve moet volgens de ambtenaar, de verdachte wel aangesloten geweest zijn bij de Ned. Groenten- en Fruitcentrale en Akkerbouwcentrale. Na nog een contro leur der L. C. O. gehoord te hebben acht te het O. M. het feit bewezen temeer daar verdachte zelf bekent, dat hij geen poot- vergunning heeft gehad.. Wel had hij een teeltvergunning aangevraagdx. maar deze bleef zoolang uit, dat hij toch maar de aardappelen in den grond gezet had, daar het anders te laat was geworden. Voor dit heel bijzondere geval wilde de ambtenaar voor dezen keer volstaan met een uitermate kleine boete daar verdach te te goeder trouw had gehandeld in het vooruitzicht, dat hij geen strafbaar feit pleegde. Eisch 1 subs. 1 dag. Uitspraak conform. Een waschtafel, waar een luchtje aan was. G. W. K., opkooper te Leiden, heeft een tweedehandschen waschtafel gekocht van een collega-opkooper. Op Zondagmorgen waren een tweetal beambten in verdachte's register komen kijken en daarbij bleek, dat de waschtafel niet in de registers was ingeschreven zoo als het voorschrift luidt. Nu was dit een strafbaar feit, maar bovendien, en dit was het ergste, was de waschtafel ergens ge stolen, zoodat verdachte heel dicht bij he ling kwam, aldus de ambtenaar. Het O. M. neemt zulke gevallen, die eenigszins ruiken naar schuldheling zeer ernstig. Met een ernstig woord tot ver dachte vraagt de ambtenaar een boete van 25 subs. 10 dagen. Uitspraak conform. V erkeersovertredingen. J. A. v. B., te Leiden, heeft met een auto gereden nabij de splitsing Rijnsburg. Hij heeft daarbij een bocht genomen maar niet volgens de wettige regelen der rij kunst. Integendeel geheel links, waardoor een jongmesch dat deze bocht wel goed nam, en de rechterzijde hield door de hem tegemoet komende auto werd gegrepen en tegen moeder aarde gesmakt. Gevolg een geheel vernielde fiets. Volgens de vader van het aangereden jongmensch was er niets aan de fiets heel gebleven en had hij maar een „nieuwe" derdehandsche fietsje gekocht voor 12.10, waarvoor hij zich ci viele partij stelt. Nö getuigenverhoor achtte de ambte naar het feit bewezen. Spr. vindt verdach te, gezien ook zijn houding voor den kan tonrechter, een onverschillig rijder. Ver dachte heeft natuurlijk gedacht: „Hier kom i k met mijn auto. Ik neem dezen bocht maar links, de verzekering betaalt de aan gerichte schade wel als er iets gebeurd." Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak 25 subs. 10 dagen met toewijzing der civiele vordering van 12.10. N. baron van B. te 's-Gravenhage heeft op de Hoogewoerd te Leiden eenige wielrijders gepasseerd. Tenminste hij had het geprobeerd, het experiment was mis lukt waardoor de wielrijders aangereden werden en wel jzoodanig, dat aan een rij wiel een schade werd toegebracht van 6.25. Volgens den gehoorden getuige had de verdachte voorgesteld om de schade „sam sam" te doen. Verdachte trok een verontwaardigd gezicht, alleen het denk beeld van een zoodanige belofte in zulk een taal bleek hem rillingen te bezorgen. Eisch 25 subs. 10 dagen. Verdachte houdt daarna een ellenlang Toekomst plannen PLESMAN VOERT BESPREKINGEN TE NEW YORK. Een vierjarenplan met tiendaagschen dienst. Het ziet er naar uit, dat de plannen voor de instelling van een luohtdienst rond de wereld, welke reeds verscheiden jaren in studie zijn en waarmede ook het bezoek in verband stond, dat kolonel Lindbergh des tijds aan ons land heeft gebracht, geleide lijk dichter bij de verwezenlijking komen en dat de luchtvaartdeskundigen in elk ge val constant aandacht er aan blijven wij den. Dat Nederland met zijn hoog-ontwik- kelde luchtvaart, zijn Indië-lijn en zijn Cu- rapao-dienst daarbij een belangrijke rol te spelen zal hebben, spreekt vanzelf. Ook de reis van de heeren Plesman en Guilonard naar Amerika wordt met deze plannen voor een wereld-luchtlijn in verband gebracht. Een Reuter-bericht uit New York meldt thans, dat de heer Plesman te New York is aangekomen om met de Pan-American Air ways plannen te bespreken voor zulk een luchtdienst; naar men vermoed/t seint Reuter verder gaat het hier om een vier jarenplan met een tiendaagschen dienst. Wij vernemen dienaangaande, dat de verwezenlijking van het plan om in samen werking met de Pan-American Airways een wereldroute te vormen, uiteraard nog in een misschien ver-verwijderde toekomst ligt. De Pan-American Airways heeft ge dacht aan een wereld-luchtdienst langs onze Indië-route via de Phiiippijnen naar San Francisco. De Amerikaansche maatschappij is al ge- ruimen tijd bezig met de voorbereiding van een Pacific-luchtlijn; hierop zou worden gevlogen met groote Sikorski-vliegbooten, die San Francisco als uitgangspunt zouden hebben en enkele kleine Amerikaansche eilandjes, maar vooral Hawai als tusschen- stations zouden gebruiken. In dit verband dient opgemerkt, dat den laatst en tijd reeds verscheiden malen tochten zijn onderno men, zoowel dwars over het Amerikaan sche vasteland als van de Amerikaansche kust naar Hawai, ten einde deze routes te bestudeeren. De bekende piloten Kingsford Smith en Amelia Earhart hebben zich bij deze pogingen onderscheiden. Deze Amerikaansche lijn zou dan via de Phiiippijnen naar China gaan. Nu heeft de K.N.I.LJM. plannen ontwor pen om uit Soerabaja via Oost-Borneo een luchtlijn in te stellen, welke de Phiiippijnen als eindpunt ?ou hebben. Hierdoor zou men dus een door-verbinding krijgen met de Amerikaansche lijn en zou men van Soe rabaja af weer aansluiting krijgen op de foute AmsterdamBatavia van de K.L.M. pleidooi om zijn onschuld te bewijzen, zegt dat hij werkloos is en' zulk een boete te hoog vindt. Bovendien gaat hij dan in hoo- ger beroep en vraagt waar hij gratis juri disch advies kan krijgen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen met toe wijzing der civiele vordering van 6.25. Een eigenaardige boerenkar. N. B. te R ij p w e t e r i n g, liet verstek liet gaan, heeft te Rijp wetering met een auto gereden. Dit ging prachtig. Maar toen kwam hij op het idee om een aanhang wagen te vervoeren. Geen gewone, maar een driewielige boerenkar. Deze werd dus aan de auto gekoppeld en de reis nam een aanvang. Maar een boerenkar is een nut tig instrument als het landelijk behandeld wordt. Een paard vond het blijkbaar vol doende maar 60 P.K. was toch wel te veel. De wagen werd dartel, luisterde niet naar de verkeersregels en torpedeerde onver wachts een wielrijder, die genoot van het landelijk schoon. Wel een grove verstoring van diens landelijke mijmeringen. Dat von den trouwens zoowel de ambtenaar als de kantonrechter. Eisch en uitspraak 20.— subs. 8 dagen. H. C. M., vischventer te Umuiden, heeft op de Breestraat te Leiden, links een tram gepasseerd. Hij was toen in de war geraakt door hem tegemoet komend ver keer. Geen uitweg meer ziende was hij toen in een begrafenisstoet trecht geko men die daar ter plaatse passeerde. Een minderwaardig feit is het om een begrafe nisstoet te verstoren vond de ambtenaar. Eisch 2 maal 5 subs 2 maal 2 dagen. Uitspraak conform. Aldus heeft zich een groot deel van de route reeds geprojecteerd1; en wat dit deel betreft zijn reeds tal van proefvluchten ge daan en studies verricht. Welke aansluiting men uit Amsterdam naar Noord ^Amerika zou kunnen krijgen staat niet vast; reeds geruimen tijd worden de verschillende mogelijkheden onderzocht. Bij het bezoek, dat Lindbergh destijds aan Nederland bracht, heeft de oceaanvlaeger in een onderhoud met den heer Plesman ook de mogelijkheid van samenwerking met de K.L.M. voor een Europeesch-Amerikaan- sche luchtverbinding besproken. Lindbergh vestigde daarbij speciaal de aandacht op een luchtroute uit Europa langs IJsland en Groenland langs de kust naar Noord-Amerika, hiervan had Lind bergh met zijn watervliegtuig een uitvoe rige studiie gemaakt; maandenlang vertoef de hij met zijn vrouw in het Noorden om de vlieg-mogelijkheden na te gaan. Over het algemeen voelt men echter meer voor een vliegverbinding langs de Zuid- Europeesche route, waarbij dan gebruik zou worden gemaakt van de Azoren. Aldus zou die mogelijkheid bestaan dat de route over West-Indië loopt en dat men aldus aansluiting krijgt op de lijnen van de Pan- American Airways. Hierover is destijds ook gesproken, toen de Curasao-dienst werd ingesteld. Het bezoek van de heeren Plesm.an en Guilonard aan Amerika zal zich ook uit strekken tot de Sikorski-fabrieken, voor het bezichtigen van de Sikorski-vliegbooten, die thans in Amerika zooveel opgang maken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat voor de luchtlijnen der KL.M. in West-In dië op den duur misschien ook Sikorski- vliegbooten in dienst zullen worden gesteld; een beslissing is echter nog niet genomen. DE NOODLANDING VAN DE DRAGON. Luitenant Vonk's tocht door het oerwoud. De bemanning van de Havilland Dragon op weg naar Nieuw-Guinea voor de kar teering van een gedeelte der Hollandsche kolonie heeft aldus meldt de correspon dent van Exhange Telegraph Co. uit Ran goon opwindende avonturen beleefd na de noodlanding op een eiland nabij de Burmeesche kust. De bemanning, bestaande uit capt. Ful ford, mee. Cope en den Nederland^chen luitenant Vonk, kwam tot de ontdekking, dat er een noodlanding was gemaakt op een der meest woeste gedeelten der kust. Niettemin was het vliegtuig geheel onbe schadigd. De bemanning achtte 't het beste den nacht in de cabine door te brengen. Des morgens ging luitenant Vonk op weg en bereikte na een tocht door het oer woud een dorp. De Nederlander was in het geheel niet op zulk een tocht ingesteld en na tal van moeilijkheden te hebben overwonnen kwam hij bij het bereiken van het dorp tot de ontdekking, dat de inwo ners hem minder gunstig gezind waren. Eerst werd luit. Vonk bedreigd, doch toen deze zoo goed en kwaad als het ging, uit legging gaf, veranderde de houding der inboorlingen. Zij begeleidden luit. Vonk naar de kust, waar ze de aandacht trokken van een schip dat hem meevoerde naar Bassein. Daar deed luit. Vonk Rangoon mededeeling van de noodlanding en van het lot der andere leden van de bemanning. Onmiddellijk na ontvangst van het be richt werd een vliegtuig uitgezonden, daar men zich realiseerde, dat het vliegtuig ge vaar liep in verband met d,en vloed, die heel krachtig kan zijn in dezen tijd van het jaar. Bovendien had de bemanning levensmid delen noodig. Toen het vliegtuig daar aankwam, wa ren kap. Fulford en Cope vrijwel uitge put. Zij hadden moeten leven van visch en brak water en één van hen had de on aangename ondervinding gehad door een krokodil te worden nagejaagd. De eenzaam heid en de noodzakelijkheid om voortdu rend op htm hoede te zijn voor wilde die ren en slangen hadden verder op hun ze nuwen gewerkt. Inboorlingen waren het gevallen vliegtuig komen inspecteeren, maar vluchtten weg toen het reddings vliegtuig aankwam. Zij hielden later, naar het heet, een speciale pooja of bidstond, om bescherming te vragen voor het eiland tegen den kwaden invloed van de „vogel mannen". ONBEKEND VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Volgens een bericht uit Mamella nabij Malaga is een groot vliegtuig van onbeken de nationaliteit in zee gestort en onmiddel lijk gezonken. EEN AVONTUUR VAN CAMPBELL BLACK. In Afrika vermist, doch teruggevonden, Campbell Black, de winnaar van de Mel bourne-race, die Zaterdagmiddag uit En geland vertrok, ten einde te trachten in record-tijd Kaapstad te bereiken, is in Midden-Afrika blijven steken. Sedert Zondagmorgen half negen, toen de vlieger Dadi Haifa, aan de grens van Egypte en Soedan bereikte, had men niets meer van hem gehoord. Ook Maandag hoorde men niets van hem, zoodat men zich ongerust begon te maken. In den namiddag werd daaraan echter een einde gemaakt, toen uit Khar toem bericht werd ontvangen, dat de vlie ger met zijn metgezellen behouden te Ka- boesjia waren aangekomen. Hun machine, de „Boomerang" is Zon dagmorgen, ten Westen van Kaboesjia neer gestort en geheel verbrand. De inzitten den konden zich evenwel redden door met hun parachutes uit de vallende machine te springen. De mann-en zijn er vervolgens in geslaagd in de omgeving eenige kamee- len te bekomen en daarop gezeten hebben zij den tocht aanvaard naar Khartoem. Motordefect blijkt een voortijdig einde te hebben gemaakt aan den tocht van Campbell 31ack en zijn mannen; het is de tweede maal in korten tijd, dat de winnaar van de Melborune-race met pech te kam pen heeft; eenige maanden geleden onder nam hij een dergelijke poging, doch toen moest hij de vlucht te Cairo opgeven, even eens wegens motorstoring. Ditmaal was Camubell Black reeds belangrijk verder dan Cairo gekomen. Campbell Black had zijn tocht in drie etappes verdeeld. De eerste, LondenCai ro, legde hij in den recordtijd van elf uur negen minuten af. Het eind van de tweede etappe was Kisumu, dat hij Zondagmid dag om halfvijf dacht te bereiken, om dan na het bijvullen van zijn brandstof door te vliegen naar Kaapstad. De vlieger werd vergezeld door Mc. Ar thur als tweede piloot en een radio-tele grafist. De PHAKV te Rangoon. Naar wij vernemen heeft de K. N. L. L. M. te Amsterdam, van den vertegenwoor diger der K. L. M. te Rangoon een tele gram ontvangen, waarin wordt medege deeld, dat de PHAKV gisteren te Ran goon is geland. Het staat nog niet vast wanneer de vlucht wordt voortgezet; mogelijk is dat •de bemanning van het toestel, de Engel- sche kapitein E. Fulford, de Nederland- sche luitenant-vlieger J. Vonk en de En- gelsche werktuigkundige S. J. Cope, en kele dagen zal rusten om op haar verhaal te komen van de ondervonden emoties. J. C. Pellekoorne. Ontsteltenis en droefheid beving ons, col lega's-zangers van den plotseling overleden vriend, toen ons het bericht van zijn dood bereikte. Zeker hen, die den eigen morgen nog met hem zongen in een Requiem-Mis. Wij allen dachten 't wel: oud zou hij niet worden, maar dat hij zóó spoedig ons zou ontvallen', neen, dat dachten we zeker niet! Wat is God toch goed! Eenige jaren te rug heeft de overledene een langdurig, smartelijk ziekbed gehad. Dit is hem nu be spaard geworden. En voor hem, den braven, in-godsdienstigen man, behoeven we Gods oordeel niet te vreezen. Hij was ons allen ten voorbeeld, in alles. Zelf uitstekend zanger, stond hij toch dik wijls zijn solo-partij af. Steeds was hij er op bedacht, om toch maar niemand te kwetsen en altijd was zijn omgang: vrien delijk, hartelijk. Dat hij bemind was, bleek wel heel dui delijk gisteravond, toen bijna alle collega's bij zijn stoffelijk overschot de Rozenkrans hebben gebeden. En Woensdag a.s. zullen ze zich bij zijn Requiem ongetwijfeld ook tegenwoordig willen zijn. Lang nog zullen we hem in dankbare herinnering houden. Vriend Pellekoorne, God geve u spoedig Zijn eeuwig loon! G. HET ZEEMONSTER VAN NAGASAKI 233. Op het vliegveld hadden Drein en Piet den volgenden morgen een prettige ontmoeting. Daar zagen ze een Hol landsche piloot die met een K. L. M. toestel op weg was naar Amsterdam. De begroeting was allerhartelijkst en de piloot nam Drein en Piet mee om ze voor te stellen aan de 234. Maar dat waren heelemaal geen aardige menschen. Ze waren erg verwaand en keken vooral Drein er uit de hoogte aan. Ze vonden zeker dat hij er niet deftig genoeg uitzag. De heeren namen niet eens hun sigaar uit den mond toen ze zeiden: „Hoe gaat het?"

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10