Om het nationaal 12 voetsjollen kampioenschap. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 JE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 „Happy" behoudt zijn titel. Na negen wedstrijden viel de beslissing. We hebben gedurende de jaren, dat de wedstrijden om het nationaal kampioen schap in de 12 Voetsjollenklasse door de i Verbonden Watersportvereenigingen wer den georganiseerd reeds heel wat meege maakt alvorens soms een beslissing werd verkregen, doch zooals het dit jaar is ge gaan werd het kampioenschap nog niet behaald. Onder allerlei weersomstandigheden, on der windstilte en stormvlagen, onder zon neschijn en regen werd er dit jaar gestre den om den begeerden titel te bezitten en niet dan na langen strijd en in den laat- sten kamp viel uiteindelijk de beslissing. Men zal zich herinneren, hoe verleden Zondag de stand was nadat des Zaterdags middags één en des Zondags vijf wedstrij den waren gehouden: De jollenkampioen van het vorig jaar, P. H. R. Borgerhoff Mulder en de tweede ernstigste concurrent voor den titel, de Leidenaar Th. van Hel- vert hadden toen ieder twee overwinnin gen op hun naam, terwijl van Vliet uit Leiden en D. Kaghelland uit Rotterdam ieder één keer hadden gewonnen, terwijl winnaar is hij, die driemaal als eerste in deze wedstrijden aankomt. Met dezen stand werden Zondagmorgen alweer tijdig de noodige voorbereidingen getroffen om de wedstrijden te "hervatten. Hoogstens drie races zouden nog noodig kunnen zijn, alvorens de beslissing viel, doch deze waren inderdaad alle drie noo dig ook. En wie des morgens gezien had onder welke ideale weersomstandigheden de wedstrijden hervat werden, hadden zulks niet durven vermoeden, omdat men reeds dadelijk den indruk kreeg, dat Bor gerhoff Mulder er in den eersten wed strijd reeds een einde aan zou maken. Het verloop leerde echter anders. Er stond een middelmatige wind, waardoor de lichtere zeilers dus niet te zeer tegen over de zwaardere deelnemers waren ge handicapt, doch het was jammer, dat de wind weer uit oostelijke richting kwam, omdat de gewone baan hierdoor geheel bezeild was. Met het oog hierop werd de baan aldus gewijzigd, dat het gedeelte van het Nor- remeer naar het Dieperpoel werd overge slagen en in de plaats daarvan het ge deelte ZweilandNorremeer tweemaal ge nomen moest worden. Evenwel, tijdens de race liet de wind alle zeilersberekeningen weer falen, want hij liep meer en meer naaf het Westen, zoodat er slechts een klein stukje baan te kruisen overbleef. De zeilers riskeerden dezen keer niets en toen het startschot te 10 uur viel, duur de het ettelijke seconden, alvorens de deelnemers bijna gezamenlijk vertrokken. Borgerhoff Mulder lag iets voorop, dan volgde Kagchelland, op de derde plaats van Helvert en tenslotte van Vliet. Voor den wind ging het naar het Zwei- land, doch van Helvert voer hierbij met schoot, dat hij veel lager dan de anderen kwam te liggen en op het Zweiland 'n stuk achteraan kwam, terwijl de drie overigen met miniem verschil den boei rondden. Dan ging het eveneens voor den wind naar het Norremeer, waarbij Kagchelland, iets lager liggend dan Borgerhoff Mulder, het hem nogal lastig maakte en probeerde over hem heen te komen, waardoor laatstgenomde hem steeds verder oploefde, zoover zelfs, dat van Vliet zich bijna van de eerste plaats verzekerd had. Borgerhoff Mulder zag het gevaar echter tijdig in en hield daarna weer meer op den boei aan, waardoor de volgorde toch nog dezelfde bleef. Toen van Helvert tenslotte als laatste den boei rondde, maakte hij zijn slag veel te kort, hij kon niet door den wind komen en dreef op den boei, zoodat hij uit den strijd was. Op den terugweg naar het Zweiland liep Borgerhoff Mulder weer iets op Kag chelland uit en bij den boei was hij 20 se conden op hem voor, doch in het volgende rak verminderde het verschil opnieuw zoodanig, dat het einde van den strijd nog niet te voorzien was. Toen bovendien Bor gerhoff Mulder bij den boei op het Norre meer in dezelfde fout verviel als van Hel vert dreigde hem bijna hetzelfde lot te treffen, maar hij kon nog op het nippertje afhouden. Hij had evenwel teveel ruimte verloren doordat hij even stil had gelegen en zonder noemenswaardig verschil ging het weer terug naar het Zweiland. Alles scheen hier normaal te zullen ver- loopen, het wedstrijdcomité keerde met zijn boot reeds terug, om weer tijdig aan de finish te zijn, toen het onverwachte ge beurde. Borgerhoff Mulder n.l. had geheel vrij den boei genomen, doch weer te wei nig rekening gehouden met den straffen wind, die hem weer op den boei deed af drijven, juist toen Kagchelland met zijn jol tusschen hem en den boei inkwam en door Borgerhoff Mulder op den boei werd gedreven. Van Vliet zeilde veilig om het gevalletje heen en kwam wel als tweede P. H. R. BORGERHOF MULDER, evenals vorig jaar nationaal jollenkampioen achter Borgerhoff Mulder binnen, doch werd tenslotte als eenig aankomende ge kwalificeerd, nadat zoowel Borgerhoff Mulder als Kagchelland na protest wer den uitgesloten. De beslissing was dus weer verschoven en van Vliet had zich bij de twee eerste gegadigden om den titel gevoegd, zoodat een achtste wedstrijd noodig was. Een race in den storm met Kagchel land als winnaar. De lucht zag er dreigend uit, toen te 1 uur opnieuw werd gestart. De wind was aanmerkelijk in snelheid toegenomen en men noteerde 9.6 M. per seconde, doch de windvlagen tijdens dezen wedstrijd, die af en toe bovendien door een fiksch re genbuitje werd verrast, liepen zeker wel tot 13 a 14 M. per seconde. Van Helvert en Borgerhoff Mulder zeil den van top, de twee overigen echter ge reefd. Dat verhinderde echter niet, dat van Vliet bij het gijpen op het Zweiland zijn jol niet in z'n macht kon houden en omsloeg. De eerste deelnemer was weer uit den strijd. Tusschen de hooge golven gingen de overigen verder en op het rak Norremeer-Dieperpoel de oude baan werd weer gezeild dook Borgerhoff Mulder's jol in een hoogen golf en ook hij was uit den strijd. Tenslotte gaf ook van Helvert, wiens jol veel water had binnen gekregen, op en Kagchelland bleef alleen over. Onder deze omstandigheden achtte het wedstrijdcomité het alleszins redelijk de baan op het Norremeer af te korten en Kagchelland was de vierde deelnemer, die voor de tweede maal winnaar werd, zoo dat de volgende wedstrijd de beslissing moest brengen. Eindelijk weer Borgerhoff Mulder. Met het oog op het feit, dat de Kager- plassen zoo nu en dan iets weg hadden van een zee, waar de hooge golven het zeilen met de jollen haast ondoenlijk maakten werd de wedstrijdbaan verlegd en wel van de Kaag de Zijl in. Er werd een baan van ongeveer anderhalve K.M. heen gezeild. Toen te kwart voor vier het laatste start schot viel, had Borgerhoff Mulder spoedig de leiding, omdat er op dit baanvak druk gekruist moet worden en dit juist een kolfje naar de hand van dezen zeiler is. Van Helvert trof het alweer niet. Hij zat spoedig aan den grond, terwijl ook van Vliet hetzelfde ondervond, doch spoedig los kon komen. Het resultaat werd ten slotte: 1. Borgerhoff Mulder, 2. D. Kag chelland, 3. A. H. van Vliet. Door dezen uitslag had de jollenkam pioen van het vorig jaar, P. H. R. Borger hoff Mulder, opnieuw beslag gelegd op den titel, niet echter dan na velen en hardnekkigen strijd, waarbij gebleken is, dat er verschillende jollenzeilers van om streeks gelijke sterkte in ons land te vin den zijn. AUTOMOBILISME OM DEN GROOTEN PRIJS VAN SPANJE Caracciola winnaar. Uit Madrid wordt gemeld: Zondag is op het circuit van Lasarte, dat een lengte heeft van 17.315 K.M. de automobiel-wed strijd om den Grooten Prijs van Spanje verreden, welke een uiterst spannend ver loop heeft gehad. De race werd gevolgd door 80.000. toeschouwers. Winnaar werd Caracciola, op Mercedes Benz, die de 300 ronden (519.456 K.M.) af legde in den tijd van 3 uur 9 min. 59, sec. hetgeen een gemiddelde uursnelheid is van 164 K.M. een record. UIT HET KATHOLIEKE KAMP. S. J. C. BEGINT SLECHT. Lisse en BI. Zwart deelen de punten. De Competitie-inzet der Noord wij kers is al bijzonder slecht, 't Moge dan al waar zijn, dat Santpoort weer over 'n uitste kend elftal schijnt te beschikken, S.J.C. kan toch ongetwijfeld beter. Zoo niet, dan dient het elftal toch zeker herzien te wor den. Spartaan en Leonidas speelden gelijk, H.B.C. begon opnieuw goed door 'n 52 zege op T.Y.B.B. en G.D.A. maakte korte metten met D.H.L. door deze club met 'n 41 nederlaag naar Delft terug te sturen. In de 2e klasse A begonnen Lisse en Blauw Zwart met 'n verdeeling der pun ten, hetgeen geen onverdienstelijk resul taat voor de Wassenaarsche ploeg is, daar zij tal van nieuwe gezichten telde. Ook de Santpoort-reserven begonnen met 'n gelijk spel tegen de nieuwe 2e klasser G.V.O. In de twee andere wedstrij den waren de thuisclubs de baas: A.D.O. won met 43 van V.V.E., Geel Wit klopte Vitesse met 51. De uitslagen: Zuid I le klasse: Chèvremont Kerkrade 3—2; R.K.N.A.C.—R.K.O.N.S. 41; R.K.V.V.L.Geleen 20; Kimbria Caesar 14; Sitt. BoysValkenburg Zuid II le kl.: MuloWilhelmina 12; DongenBrabantia 30; Venl. Boys R.K.T.V.V. 0—3; Best Vooruit—Mevo 1—3. Oost le klasse: V.D.Z.Treffers 24; Quick's Hccrenberg 34; De Zweef Altior 22. West I le kl.: VolendamV.V.Y. 3_0; V.V.Z.—H.M.S. 4—1; V.V.A.—Onze Gezellen 1—2; E.M.M.—S.D.O. 3—3. West II le kl.: SpartaanLeonidas 1—1; H.B.C.—1T.Y.B.B. 5—2; G.D.A.-r- D.H.L. 4—1; S.J.C.—Santpoort 1—6. West 2e kl. A: Santpoort HG.V.O. 22; LisseBlauw Zwart 22; A.D.O. V.V.E. 4—3; Geel Wit-Vitesse 5—1. Wes 2e kl. B: Spartaan nExcelsior 2—4; CelerD.O.N.K. 4—1; Oliveo—V.E.P. 21; WilhelminaAeolus 23. S. J. C. I—SANTPOORT 1—6. De Competitie heeft voor S.J.C. een min der goeden aanvang gehad. Met niet min der dan 61 heeft Santpoort de zege be haald. En volkomen verdiend; er was dik wijls maar één elftal dat speelde en dat was Santpoort. Zoo nu en dan kwam er nog wel eens een opleving, doch men was niet bij machte om de noodige samen werking tot stand te brengen. Reeds van den aftrap dachten we een puntje te moe ten noteeren, doch v. d. Berg wist het doel nog even schoon te houden. Het eerste doelpunt kwam van den voet van den Santpoort-linksbuiten die onhoudbaar in schoot (01). Een vrije trap werd door C. v. d. Berg voor S.J.C. ingeschoten laag onder in den hoek (11). Een voorzet van den linksbuiten werd door de rechts binnen van Santpoort in een doelpunt ver anderd (12). Hiermede kwam de rust. Na de rust kreeg S.J.C. de wind eenigs- zins mee, doch het mocht niet baten. Spoedig na den aftrap werd van links een schot gegeven dat doel trof (13). Bij den volgenden goal was de S.J.C.-keeper uitgeloopen om in te grijpen, maar de linksbuiten was hem even te vlug af en zet no. 4 in 't doel. Verschillende goede kansen die met een beetje fortuin doel punten hadden kunnen zijn gingen voor S.J.C. verloren. Als S.J.C. keeper en back beiden naar den bal zoeken loopt deze ijs koud over de lijn waarna de rechtsbuiten voor alle zekerheid nog een schop toegaf (15). De laatste was een mooi doelpunt; een voorzet van de linksbuiten werd door de rechtsbuiten keurig ingeschoten (16). En hiermede kwam het einde. Van SJ.C. was niet veel goeds te zeggen. Ze werkte hard maar er was geen draad verband tusschen de spelers en daardoor was ook het plaatsen slecht. Santpoort had een zeer goeden dag en als dit hun constante vorm is zullen zeker meerdere clubs op het veld van eer worden neergelegd. Voor Santpoort een mooi succes en voor S.J.C. een harde les. LISSE I—BL. ZWART I 2—2. Om half 3 wordt begonnen en de eerste aanval is voor BI. Zwart. Van balcontrole of plaatsen komt niets terceht, de wind welke vrij sterk is, staat dwars over het veld. Aanval op aanval van beide kanten worden ondernomen, doch de wind doet de goede schoten van richting veranderen of belanden veilig in keepers handen. De wedstrijd kenmerkt zich door gooien en smijten waartegen de arbiter O. L. niet voldoende optrad. Na 25 minuten is er bij een aanval van Lisse een opeenhoping van spelers, de bal komt bij den rechts buiten, deze ziet een gaatje en plaatst het leder, onberispelijk in doel (10). Nu komt Lisse er even beter in, doch de wind is spelbreker. Even later wordt door den midhalf van Lisse den bal ver doorgescho ten, de midvoor loopt door en ziet kans MAJOOR BANGERT MET ZIJN MARINE MANNEN OP HET R.K. SPORTPPARK. Enthousiaste volksspelen in den regen. De R.K. sport- en propaganda-commissie heeft het ook gisteren niet met het weer getroffen. Liet de zon zich 's morgens in al haar luister zien, hoe meer het middag uur naderde trokken donkere luchten zich samen en tegen dat de wedstrijden en volksspelen een aanvang zouden nemen begon een fijne motregen te vallen. Het was niet zoo bezwaarlijk voor de spelers en jeugdige deelnemers, dezen werkten het programma met evenveel vuur af, maar het publiek, waarop gerekend was, bleef uit. Toch viel, gezien het regentje, de belang stelling nog mee. De clou van dezen mid dag was de komst van vlootaalmoezenier Majoor Bangert, die nog steeds de oude Sleutelstad niet kaïn vergeten. Ook nu be wees de majoor weer, dat hij vooral met de R.K. sport meeleeft. Na ampele besprekingen zagen wij dan gisteren een groote bus aan het R.K. Sport park verschijnen, die een groote stroom Marine-jongens uitliet met natuurlijk aan 't hoofd majoor Bangert. Handen werden gedrukt, kennismakingen hernieuwd en allerlei dingen, die majoor Bangert zoo vele vrienden heeft bezorgd, werden opgera keld. De middag werd begonnen met een wed strijd van de marine-jongens tegen Kolping Boys. In een fijn motregentje werd begonnen. De Jantjes, die eerst met den feilen wind meespeelden, oefenden een zwaren druk uit op het Kolping-doel. De midvoor, die een aardige partij voetbal liet zien, wist met een drietal goede doelpunten zijn ka meraden een veiligen voorsprong te geven. Na de pauze was het een geheel ander spel- beeld. Nu waren het de Kolping Boys, die met den wind mee den toon aangaven en ook bij wisten een drietal goede doelpun ten te maken, zoodat de stand weer gelijk was (33). Er werd nu nog even flink aangepakt om de winnende goal te maken, maar het wilde niet meer lukken, zoodat een gelijk spel de einduitslag was, hetgeen wel de juiste verhouding was. Na een korte rust kwam nagenoeg het zelfde marine-elftal weer in het veld om den strijd aan te binden tegen Leiden I. Dat de Jantjes, die reeds een wedstrijd ge speeld hadden, natuurlijk zeer in het na deel waren tegen de versche „Leiden"- ploeg staat vast. Leiden is dan ook, zooals te verwachten was, als overwinnaar uit den strijd geko men. De uitslag 122 is zeer geflatteerd, al hadden de Leiden-spelers vermoedelijk toch wel gewonnen, zij het dan niet met zulke groote cijfers. Evenwel voor de ko mende competitie was het een goede oefe ning. Binnen enkele oogenblikken stond Leiden reeds met 30 voor. De marine- menschen maakten toen een welverdiend tegenpunt (31), waarna Leiden de stand wist op te voeren tot 61. Nadat de voor hoede der Jantjes er 62 van had gemaakt, wist Leiden nog voor de rust den stand op 72 te brengen. Na de rust waren de jongens uit den Helder geheel uitgespeeld. Leiden had dan ook geen moeite den eindstand op 122 te brengen. Tijdens de voetbalwedstrijden hadden op het bijterrein de Volksspelen plaats. Hiervoor hadden zich liefst 140 deelne mers opgegeven, waarvan niet velen ver stek lieten gaan. Ook hier speelde de re gen als spelbreker. Ten minste bij het pu bliek. Deelnemers en jury hadden zooveel wedstrijdvuur, dat dit niet door den regen te blusschen was. De vaders, moeders, broers en zusters die er waren om hun huisgenooten aan te moe digen hebben zich intusschen best ver maakt. Vooral het zakloopen en koekhap- pen mochten zich in een groote belangstel ling verheugen. Aan spanning ontbrak het bij deze nummers ook niet. Er waren schit terende prijzen, die menig jongenshart snel ler zullen hebben doen kloppen o.a. horlo ges, klokjes, broeken, pullovers, zakmes sen, een bon voor een taart, enz. enz. te veel om op te noemen. Wij volstaan verder met de uitslagen. Ringsteken per rijwiel (5 prijzen): 1. J. van Dijk, 2. W. Wachtendonk, 3. B. Rooy- akkers, 4. Th. Savekoul, 5. J. Klein. .Hardloopen groep A (7 prijzen): 1. J. Pastoors, 2. J. Ouwerkerk, 3. W. Kreffer, 4. Th. Versteegen, 5. J. Bruschke, 6. J. v. d. Wiel, T. P. Kriek. Hardloopen met hindernissen groep B (7 prijzen): 1. H. Wolters, 2. P. van Rijn, 3. S. Tuithof, 4. A. Verver, 5. B. Boef, 6. P. v. d. Geer, 7. J. Henzen. Petjesslaan groep A (4 prijzen): 1. W. van Dijk, 2. P. van Bruggen, 3. J. Bruschke, 4. P. Bik. Petjesslaan groep B (3 prijzen): 1. C. Griffioen, 2. J. van Dijk, 3. L. Bik. Zakloopen groep A (3 prijzen): 1. J. Westgeest, 2. A. van Egmond, 3. T. Loozen. Zakloopen groep B (2 prijzen): 1. M. Groenewegen en J. Vogelenzang. Naar de trein groep A (10 prijzen): 1. J. van Dijk, 2. F. Tuithof, 3. P. Rippe, 4. J. Teegelaar, 5. A. van Houten, 6. F. de Haas, 7. P. Snijders, 8. J. Biersma, 9. W. Kreffer, 10. J. Devilée. Naar de trein geroep B (4 prijzen): 1. G. Kriek, 2. Ch. Slingerland, 3. J. van Haaste ren, 4. W. v. d. Meij. Koekhappen groep B (6 prijzen): 1. J. Timmerman, 2. H. Molkenboer, 3. H. Klip pen, 4. B. Meerbeek, 5. H. de Groot, 6. P. van Dijk. Koekhappen groep A (10 prijzen): 1. D. van Bergen Henegouwen, 2. K. van Berkel, 3. G. Bijsterveld, 4. Th. Ovost, 5. Th. de Graaf, 6. P. van Bergen Henegouwen, 7. H. de Wilde, 8. H. Goddijn, 9. P. Noordman, 10. P. Westen. Voor de versierde fietsen, waarvan veel werk gemaakt was, luidt de uitslag: 1. H. van Kesteren, 2. B. Rooyakkers, 3. G. Gilijn, 4. J. Klein, 5. J. van Dijk. den bal door de beenen van den keeper te werken (20). Na de rust neemt Lisse het wat gemak kelijker op en dit wordt haar noodlottig. Had Lisse na de rust zoo op den bal ge zeten als voor de rust, de overwinning zou haar niet zijn ontgaan. Het spelbeeld was gelijk aan dat voor de rust, doch de aanvallen werden te slordig afgewerkt. BI. Zwart daarentegen nam de kansen be ter waar. Een voorzet van links werd door den midvoor prachtig ingekopt (2 1). Even later bij een algemeenen aanval van BI. Zwart is het de linksbinnen, wel ke de partijen op gelijken voet brengt (22). Lisse ziet haar voorsprong te niet, doch nu is het te laat en BI. Zwart laat zich niet meer verschalken en als het ein de daar is, hebben beide partijen wat hun toekomt. De scheidsrechter was goed be houdens zijn niet optreden tegen ruw spel. CLUBNIEUWS DER RATH- SPORTVEREENIGINGEN. R. K. Sportver. „Teylingen". Alleen voor onze Junioren heeft de Competitie gedraaid, doch het rad draaide voor de onzen den verekerden kant op. Elftal A speelde tegen K.R.V. A, welke laatste met 51 zegevierend uit den strijd kwam. Het B-elftal bracht een bezoek bij S.J.C. B, dat korte wetten maakte en de Teylin- gertjes met een 70 nederlaag huiswaarts zond. Een hard gelach voor de onzen, doch na regen komt zonneschijn! R.K. Sportvereen. „V. E. P." De junioren hebben een goeden dag ge had. Zoowel V.E.P. a. als b. wisten op eigen terrein een 30 overwinning te be halen resp. op R.V.C. en Esto. V.E.P. I is er niet in geslaagd haar eerste competitie wedstrijd te winnen. Oliveo wist met 21 de baas te blijven. Het feit dat slechts met de oneven goal verloren werd, stemt ons echter optimis tisch t.o. van het verdere verloop der com petitie. R.K. Sportvereen. Kolpings-Boys. Gisteren heeft het eerste elftal tegen een R.K. Marine elftal een goeden oefen wedstrijd gespeeld. Voor de rust waren de Jantjes met den wind mee in de meerderheid en wisten een 30 voorsprong te behalen. Na de rust waren de bordjes echter ver hangen. Zeer spoedig werd de K.-B meer derheid in doelpunten omgezet en slechts door pech bleef het marine-doel van ver dere doorboringen gespaard. Eindstand 3—3. Het Kolp. Boys elftal speelde een goede wedstrijd en wanneer het naar we hopen nog wat versterkt, aan de competitie deel neemt, kunnen successen niet uitblijven. Door samenloop van omstandigheden waren de krijtlijnen van terrein D. niet in orde. Dat hierdoor de junioren-wedstrijd werd afgelast vonden wij jammer. Vooral voor de gasten, die van ver gekomen wa-

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7