RADIO-PROGRAMMA'S MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMFNOS BERICHTEN Autobus op onbewaakten overweg gegrepen Achttien kinderen door chauffeur in veiligheid gebracht. Zaterdagmorgen is op den onbewaakten overweg te Berkum, liggende in den weg van Zwolle naar Dalfsen, een autobus van den dienst op Ommen, door den sneltrein uit Groningen, die te 8.06 uur te Zwolle moet arriveeren, aangereden. De autobus is op de rails er ligt daar dubbel spoor moeten blijven staan. Bij de botsing werd evenwel gelukkig de bus slechts licht beschadigd. De chauffeur van de autobus, waarin on geveer achttien kinderen zaten, had de te genwoordigheid van geest, het noodluik en de achterdeur te openen. Alle kinderen konden toen de bus verlaten of werden er uit gehaald. Het bleek, dat een meisje een ernstige hersenschudding had opgeloopen, terwijl zij tevens een gebroken arm had. Vier kinderen hadden snij wonden beko men. Een oogenblik nadat allen de bus had den verlaten, is deze door een trein uit te genovergestelde richting, die te 8 uur van Zwolle naar Groningen was vertrokken ge grepen en totaal versplinterd. De autobus werd bestuurd door zekeren Driessen, afkomstig uit Ommen. Zaterdag morgen was het weer mistig en in dit ver band stopte Driessen voor den overweg om te gaan kijken of er een trein aan kwam. Hij was met de situatie volkomen op de hoogte. Hij bespeurde niets en waarschijnlijk misleid door den mist zette hij den bus weer in beweging. Op den overweg geko men werd het voorste gedeelte van het ver voermiddel door den trein uit Meppel, die te 8.06 uur te Zwolle moet arriveeren, ge grepen. Door den schok kwamen de voor deuren van den autobus klem te zitten. Voorts kwam het vervoermiddel dwars over de rails te staan, met het grootste gedeelte op de andere lijn. De bestuurder had de te genwoordigheid van geest om enkele ach terdeuren in te trappen en het noodluik te openen, waardoor alle kinderen, jongens en meisjes in den leeftijd vaji 12 tot 20 jaar, gelegenheid kregen den bus te ver laten. De 13-jarige Ida Grakist uit Dalfsen was ernstig gewond en moest naar het zie kenhuis te Zwolle worden overgebracht. Alle andere inzittenden kwamen er met schrammen en lichte verwondingen af, evenals de chauffeur. Enkele oogenblikken nadat de kinderen den bus hadden verla ten passeerde de sneltrein ZwolleGronin gen. De locomotief van dezen trein greep den bus in 't midden en sleurde het voer tuig zeker 500 M. mee. De bus werd totaal vernield. DOOR MACHINE GEDOOD. Zaterdagmorgen zes uur is op de veer pont 4 van den dienst ParkkadeCharlois (gem. Rotterdam) in de machinekamer dood gevonden, de 35-jarige machinist K. M. v. <L Berg. Toen de pont zou vertrekken, werd een sein naar de machinekamer gegeven, waar op geen antwoord kwam. Toen men in de machinekamer ging kijken, vond men van den Berg tusschen de schaarbeweging van de machine liggen met geheel verminkt hoofd. De dood was reeds ingetreden. Hoe het ongeluk gebeurd is, weet men niet, daar in de machinekamer niemand aan wezig was. Vermoedelijk heeft de machi nist iets aan de machine willen veranderen, terwijl deze nog in beweging was. VERDRONKEN. Gistermiddag is te Wiene onder de ge meente Ambt-Delden de ongeveer veertig jarige landbouwer J. Klein Poelhuis nabij den IJzeren Brug in het Twen te-Rijnkanaal geraakt en verdronken. Het lijk is later op gehaald. NEDERLANDSCH VAARTUIG GEKAPSEISD EN GEZONKEN. Bemanning door Russisch schip opgepikt. Blijkens ontvangen telegrafisch bericht van het Russische stoomschip „Lensovet" as Zondag op de Noordzee op 51 gr. 19" NB. en 2 gr. OL. tijdens een hevige storm het Nederlandsche motorschip „Minna" gekap seisd en gezonken. De uit zeven koppen bestaande beman ning onder commando van kapitein de Ruy- ter is door het Russische stoomschip gered. De „Minna", die kortgeleden gebouwd is en haar 5e tocht maakte, was Vrijdagmid dag omstreeks 12 uur uit Briton Ferry nabij Swansea in Wales vertrokken met een la ding Wales-Anthraciet bestemd voor de Rotterdamsche Kolen-centrale te Rotter dam. Op de tocht naar Rotterdam ontmoette het vaartuig harige stormen. Hoe het on geluk is geschied, is nog niet komen vast te staan. Uit de radioberichten van het Rus sische stoomschip is gebleken dat het scheepje, dat geen radio aan boord had, om geslagen is en gezonken. SMOKKELAUTO'S BESCHOTEN. Onschuldige getroffen. Zaterdagmiddag kwamen twee auto's nabij het gehucht Het Kalf, deel uitmakend van de Belgische gemeente Clinge, naar de Nederlandsche gemeente Clinge gereden. De bestuurders gaven geen gevolg aan het ^««kwoowe1!!*; „JCacuptc/j t/^cdzhllló 's-GRAVENHAGE: Groote Marktstraat 58 bevel van de douane-beambten om te stop pen, waarna onmiddellijk op hen geschoten werd. Terzelfdertjjd kwam de ongeveer 55- jarige J. Meerschaart van z'n hofstede ge reden. De man werd door verschillende ko gels in den onderbuik getroffen. In ernsti- gen toestand is hij opgenomen in het zie kenhuis te St. Nicolaas in België. De beide auto's autos zijn op Nederlandsch gebied ontkomen. WOONHUIS EN OPSLAGPLAATS TE WEST-BLOKKER DOOR VUUR VERNIELD. Drie kinderen met moeite gered. Zaterdagavond tegen elf uur is brand ont staan in een schuur, welke diende als op slagplaats van brandstoffen, staande bij de woning van den heer J. Koning te West- Blokker. In korten tijd stond het gebouw tje in vollen vlam. De beer Koning had nog getracht het vuur te blusschen doch toen dit niet lukte heeft hij alanm gemaakt by de buren ,die zich reeds ter ruste hadden •begeven. Het vuur had inmiddels een groo- ten omvang aangenomen en was ook over geslagen naar het woonhuis. Toen de vrouw des huizes zich met drie barer kinderen in veiligheid had gesteld, bevonden zich nog drie andere kinderen, die op den zolder sliepen, in het in lichter laaie staande huis. Met behulp van den heer Jong, die in aller ijl een ladder uit zijn huis had gehaald, slaagde de heer Koning er in, op het laat ste oogenblik zijn kinderen van een wissen vuurdood te redden. De brandweer kon uit breiding van den brand voorkomen. Niets ikon worden gered. De heer Koning had ernstige brandwonden opgeloopen en is door een geneesheer ter plaatse behandeld. De brand is zeer waarschijnlijk ontstaan, toen de heer K. eenige werkzaamheden aan zijn vrachtauto, die in de schuur stond, ver richtte. OUERAFPINEERD ERIJ TE WORMERVEER IN VLAMMEN. 75.000 schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een deel van de N.V. Gerkens Olieraffineer- derij aan den Ringdijk te Wormerveer, door brand vernield. Te circa half twaalf ontdekte een mon teur, bezig met het installeeren van enkele nieuwe machinerieën, dat brand was uit gebroken in het als opslagplaats dienst doende pakhuis „De Herder". Hij waar schuwde onmiddellijk de brandweer, doch inmiddels stond het van hout gebouwde, 4 verdiepingen hooge pand, dat geheel gevuld was met uiterst brandbare grondstoffen voor de naastliggende raffineerderij „De Mol" zooals cacaoboter, traan en andere me chanische vetten en oliesoorten, reeds in lichte laaie. De vrijwillige brandweer te Worm er was Spoedig ter plaatse. Weldra sloten zich hierbij aan 3 auto-spuiten van het Gemeentelijk Vrijwillig Brandweer corps te Wormerveer en de autospuit der gemeente Oost-Knollendam, zoodat binnen het kwartier meerdere duizenden liters wa ter per minuut in den vuurhaard werden geworpen. Door via eenige schuitjes, liggende in de Zaan, aan welks oever het fabriekscomplex gelegen is, eenige slangen aan te voeren, kon het vuur van alle kanten worden aan getast. Na verloop van ongeveer een half uur behoefde voor verdere uitbreiding niet meer gevreesd te worden en bleek, dat de brand muur, welke de raffineerderij „De Mol" van het pakhuis „De Herder" scheidt, zich goed had gehouden en de eigenlijke fabriek waaraan men juist door verbouwing en verdere mechaniseering uitbreiding had ge geven vrij wel niet had geleden. De vermoedelijke oorzaak van den brand meent men te moeten wijten aan de om standigheid, dat in den middag bij het pak huis met een laschapparaat werkzaamheden zijn verricht. Afspringende vonken zouden onder het pakhuis zijn geraakt en de vette vloer hebben doen smeulen, waarna ten slotte de vrij sterke Oostenwind het onheil ■verder bewerkte. De schade aan de gebouwen en grondstof fen beloopt minstens 75.000.o.m. gin gen eenige duizenden kilogram cacaoboter verloren. Deze schade wordt door verzeke ring op beurspolis gedekt. Zeer waarschijnlijk zal het bedrijf in kor ten tijd weer op den ouden voet kunnen worden voortgezet. DE BRAND TE BLOEMEND AAL. Banketbakker bekent brandstichting. De heer de G. in wiens bakkerij aan den Bloemendaalscheweg 104 te Bloemendaal Donderdagavond brand uitbrak en die daarna als verdacht van brandstichting door de politie werd gearresteerd, heeft be kend zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Hij verklaarde op zolder een brandende kaars te hebben geplaatst, bij een grooten papier- en carton voorraad. Daardoor bere kende hij, dat later in den avond de brand zou ontstaan. Zijn knecht hielp hem bij deze plannen. De banketbakker is ter beschikking van de justitie gesteld. De knecht, die ook was gearresteerd, is nu op vrije voeten gesteld. MOORDAANSLAG TE ZUILEN. Dader meldt zich bij de politie. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft ten huize van de familie K. in de Jan Over- dijkstraat 42 te Zuilen een tragisch voor val plaats gehad. De vrouw des huizes is door haar 33-jari- gen echtgenoot, houtbewerker van beroep, met een slagersmes zwaar lichamelijk let sel toegebracht. Zij heeft een steekwonde in de borst gekregen, waardoor zij levens gevaarlijk werd gewond. De verhouding tusschen de echtgenooten had reeds meermalen tot ingrijpen der bu ren aanleiding gegeven. Toen Zaterdag avond de vrouw van boodschappen terug keerde, is over deze burenkwestie een twist ontstaan, waarbij K. plotseling zijn echt- genoote met een mes te lijf is gegaan. Na de wandaad gepleegd te hebben liet hij het slachtoffer aan haar lot over. De vrou-w liep hevig bloedend de woning uit en vond bij de buren een toevlucht en werd, nadat de politie en dokter L. A. Wesly uit Zuilen ter plaatse waren gearriveerd, overgebracht naar de Rijkskliniek te Utrecht. Het onderzoek onder leiding van den bur gemeester werd vergemakkelijkt, doordat K. in zeer overspannen toestand zich bij het (politiebureau heeft aangemeld en een be kentenis heeft afgelegd. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. DE BEKENTENISSEN TE OSS. Ten overstaan van beambten der Konink lijke Marechaussee te Oss hebben in het Huis van Bewaring in Den Bosch Piet de Bie „de rut", van Orsouw en de jonge Toon de Soep een nieuwe bekentenis afgelegd, waardoor diverse zaken uit de laatste jaren zijn opgehelderd. Om. hebben zy bekend in Februari 1934 een inbraak te hebben gepleegd bij P. van Bakel in de Ruwaard en dienselfden avond bij Van Heek op den Rrakeniburg te Oss, alwaar een klein bedrag aan geld en diver se huishoudelijke artikelen werden ont vreemd, alsmede den diefstal van een aan tal gereedschappen ten nadeele van Van de Broek, ontvreemd achter het kerkhof op den Eikenboomgaard te Oss. Tevens hebben de Rut en Den Olie nog bekend in 1934 tijdens de afwezigheid der bewoners een diefstal te hebben gepleegd by de familie Timmermans op het Schayk- veld, alwaar een aanzienlijk bedrag aan geld en een groote voorraad sigaren, tabak en sigaretten werd ontvreemd. Nieuwe arrestatie. De gemeentepolitie te Oss heeft opnieuw een goede vangst gedaan. Zij heeft n.l. een 28-jarigen man gearresteerd, die verdacht werd van verschillende roofovervallen. Bij het verhoor heeft hij reeds bekend, in 1933 in samenwerking met „Dotje" van Berne en H .van Galen een tweetal overvallen te hebben gepleegd en wel op den bakker Van der Kamp uit Oss, die toen echter geen geld bij zich had, en eenige dagen later op den bakkersknecht v. d. Akker, wien zij een som gelds ontroofden. DE INBRAAK TE WEERT. Geld uit kistje ontvreemd. Zaterdag werd op aanwijzing van den ar beider van E„ wonende te Leuken in den Leuk er-akker te Weert het ontvreemde geldkistje, afkomstig van den diefstal by den bakker H. Boeken aan den Maaspoort te Weert, gevonden. Het kistje werd aange troffen onder een heg en het belek, dat de deksel er van afgerukt was. In het kistje bevond zich naar schatting nog slechts 200 aan contanten en eenige stukken van waarde. De rest van den inhoud, welke be staan zou hebben uit in totaal 6000 in con tanten en ongeveer 8000 aan effecten, is nog niet gevonden. De heer van Wageningh, deskundige te Maastricht, zal het geldkist je aan een onderzoek onderwerpen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. GEHEIME RADIOZENDER IN BESLAG GENOMEN. De gemeentepolitie van Geleen heeft Za terdag ten huize van den heer te P. te Lut- terade, een geheimen radiozender in beslag genomen. Het bestaan van dezen zender, die op een ultra-kortegolf werkte, was reeds geruimen tijd bij de politie bekend. Na een zorgvuldig onderzoek werd de plaats, waar de zender stond, ontdekt. De heer te P. is vroeger ingenieur in Ne derlandsch Oost-Indië geweest. Volgens zijn verklaringen heeft hij slechts een beperkt aantal uitzendingen gedaan. DINSDAG 24 SEPTEMBER. Hilversum, 301 M. KJt.O.-U itzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door KRO-Boye. 2. Vrouwenuurtje. 3.10 K.R.O.-Orkest. 4.15 Gramofoon (Opera-programma). 5.00 Ned. R.K. Volkszang en gramofoon. 5.45 Het K.R.O.-orkest en gramofoon. 7.15 „De St. Jozefgezellenvereeniging" door G. Eman. 7.35 Gramofoonplatenu op verzoek. 8.00 uur Berichten. 8.20 Mode-cursus. 8.30 Aansluiting met Heek te Amsterdam (9.00 A. v. Domburg „Uit de wereld van de film.") 9.45 Gramofoon. 10.00 Het K.R.O. Symphonie-orkest. 10.30 Berichten. Gramofoon. 10.40 Vervolg K.R.O. Symphonie-oricest. 11.30 Gramofoon. Hilversum 1875 M. A.V.R.O.-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Keukentermen. 11.30 Gramofoonplaten. 12.30 Cantabilé-orkest en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Liedjes en imitaies. 3.10—4.00 De A.V.R.O.-Decibels. 4.30 Radio-Kinderkoodzang. 5,05 Voor kleine kinderen. 5.35 Kovacs en zijn orkest. 7.00 Causerie. 7.15 Gramofoonplaten en Causerie. 8.00 Berichten. 8.10 Gramofoonplaten. 8.50 5de episode van „De blauwe sma ragd", van L. Willink. 9.15 Omroeporkest oJ.v. N. Gerharz, m. m.v. W. Strienz (bas-bariton), en L. Wal ker (gitaar). (10.20 causerie). 11.00 Berichten. 11.10 Gramofoonplaten. 11.15—12.00 De AVRO-Decibels. Droitwich, 1500 M 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Orgelspel. 12.35 Ida Santarelli en haar orkest. I.20 Het Schotsche Studio-orkest m m.v. pianosolist. 4.40 Sopraan en strijkkwartet. 5.35 Het Cedric Sharpe Sextet. 6.50 Scarlatti-concert. 8.10 BBC-Orkest. 9.00 „Puritan Lullaby", operette. 12.20 Dansmuziek. Radio-Paris 1648 M, 12.35 Orkestconcert. 9.05 Zang. II.1012.35 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.205.20 L. Preil's orkest. 8.20 Operamuziek. 8.55 Pianorecital. 10.45 Fransche muziek. 11.2512.50 Dansmuziek Keulen, 456 M. 12.20 Omroeporkest, koor en solisten. 4.20 Pianorecital. 5.20 Uit Koningsbergen: Omroeporkest en kleinorkest. .35 Zie Deutschlandsender. 9.20 Omroepkleinorkest en radiotooneel. Rome, 421 M. 9.00 Variété-programma. 10.20 Piano en sopraan. Brussel, 322 en 494 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20, 6.35 ën 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 4,84 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Salonorkest. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 en 7.35 Salonorkest. 8.20 Symphonie-concert. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Rijkszending „Das schnellere Schiff', spel met muziek. 9.20 „Der betrogene Kadi", opera van Gluck. 10.20 Berichten. 10.50 Gitaar- en pianorecital. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Het Berlijnisch PhRh. Orkest Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.40 Deutschlandsender. 10.20 Keulen. 11.20 Droitwich. 12.20 Brussel VI. 14.20 Deutschlandsender. 15.20 Kalundborg of diversen. 16.20 Deutschlandsender. 17.20 Brussel P.R. 19.20 Deutschlandsender. 20.10 Droitwich. 21.00 Rome. 21.35 Beromunster. 22.20 Rome. 23.20 Parijs Radio. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 10.35 London Reg. 12.35 Droitwich. 14.20 London Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 London Reg. COCAINE-SMOKKELAAR GEARRESTEERD. Inval in een pand te Middelburg. Eenigen tijd geleden is de dienst van de Invoerrechten en Accijnzen een complot op het spoor gekomen, dat zich bezig hield met den smokkelhandel in verdoovende mid delen. Toen bleek, dat het om cocaïne ging is de Nederlandsche Centrale ter bestrijding van smokkelhandel in verdoovende midde len gewaarschuwd, die de zaak in onder zoek nam. Maandag bereikte de Centrale een be richt, dat een lid van de smokkelaarsben de van 'Roozendaal naar Middelburg was vertrokken. Rechercheurs van de Centrale Recherche te Rotterdam trokken daarop eveneens naar Middelburg, waar zij den man uit Roosendaal aantroffen in gezel schap van een onbekende. Het tweetal werd gevolgd en toen zij een woning aan de Leisstraat te Middelburg waren binnen gegaan, werd kort daarna in dit pand een inval gedaan. In de achterkamer vond men den bewo ner van het pand, die juist bezig was door bemiddeling van den inwoner uit Roozen daal cocaïne te verkoopen aan den onbe kende, die een Amsterdammer bleek te zyn. De Middelburger is onmiddellijk gear resteerd en de voorraad cocaïne, 45 buisjes van anderhalf gram, is in beslag genomen. De Middelburger weigert de herkomst van de verdoovende waar op te geven. RAAR HEERSCHAP GEARRESTEERD. De politie der gemeente Wymbriseradeel heeft Zaterdagmorgen zekeren J. v. d. V. uit Abbega gearresteerd, die ervan ver dacht wordt, brand te hebben gesticht en een spiegelruit te hebben vernield. Des nachts te half drie werd n.1. een groote spiegelruit ingeslagen van den win kel der firma v. d. M. en R. aan de Marktstraat te Sneek. De politie vond geen dader meer, doch een spoor leidde naar IJlst. Zij ging dit na en ontdekte op haar tocht, dat op de grens van die gemeente, en Wymbritseradeel in een groote hooimijt van den veehouder S. L. brand was ge sticht. De politie van de drie gemeenten ondernam nu gezamenlijk een klopjacht, welke echter niets opleverde. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatiing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hnlp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDERDAG MIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewonschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 4503 Te ongeveer zeven uur Zaterdagmorgen werd wederom brand ontdekt in een hooi mijt en wel op het erf van de weduwe R. te Abbega. De motorspuit uit Sneek ver scheen spoedig ter plaatse, doch de hooi berg is in vlammen opgegaan. Ook. daar bleek de brand een gevolg van kwaad willigheid. Toen men op het terrein van den brand ging speuren, bleek zich daar v. d. V. te bevinden, die zich zoo verdacht gedroeg, dat men hem arresteerde als den vermoe- del ij ken dader van al deze misdrijven. Maar kerel, hoe kom je erbij om zoo'n zotte, groote pijp mee te leepen? Mijn vrouw heeft gezegd, dat ik maar één pijpje mag rooken aan de bitterta fel!

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5