RT \NDAG 23 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. SPORT Het nut der sport massage. De inwerking der sportmassage op de huid en 't ond erhu ids -cel weefsel komt ook in aanmerking. De huid is een zelfstandig orgaan, dat door de weekeling voor het grootste deel van zijn arbeidscapariteit is beroofd. Het behoeft dan ook voor de ont wikkeling zijner capaciteit een grondige massage. De massage dient hier tot wen ning aan drukking, trekking en uitzetting (dus verhooging der elasticiteit) stooten en slaan. De huid en onderhuidscelweefsel moe ten vooral vrij over de onderlaag verscho ven kunnen worden en kunnen worden op geheven, opdat de voor de vele functies van den huid noodige circulatie mogelijk is. Wie in de gelegenheid is de sportmassage van een bepaalde sportbeoefenaar eenigen tijd te volgen, ziet het aanzien der huid veranderen en allerlei huid-onzuiverheden gaandeweg verdwijnen, de huid wordt strakker, beter doorstroomd met bloed, komt vlugger tot zweeten en verkrijgt weer standsvermogen tegen traumatische invloe den. Het is in dit verband juist aardig er op te wijzen, dat juist bij boksers en wor stelaars deze regeneratie-capaciteit wordt opgevoerd door wennen aan druk, trek king en stooten, daar juist bij boksers en worstelaars groote bloeduitstortingen na eenige dagen bij hen zonder spoor zijn verdwenen, terwijl verweekeüijkte niets doeners bij iederen lichten stoot weken lange huidverkleuring houden. De massage der spieren houdt deze week en elastisch. Alleen weeke elastische spie ren kunnen gemakkelijk tot hun hoogste contractievermogen worden gespannen. Harde spieren bieden ook in rusttoestand een te sterken weerstand aan den bloed- toevoer. Deze harde spieren maken een diepe zachte bewerking met massage noo- dig, bestaande uit kneden en rollen, Klop pen en hakken is hierbij absoluut uit den booze. Wordt deze massage direct voor de lichaamsoefeningen uitgevoerd, dan verge makkelijkt zij de sportieve verrichtingen aanmerkelijk. In het bijzonder moeten de spieren van armen en dijbeenen, alsmede de kuitspie ren, onderzooht worden voorzoover het be treft hun soepelheid en elasticiteit. Lang durige onderbreking der sportbeoefening bij personen met zittende werkzaamheden of bij personen die voortdurend staan, heeft een nadeeligen invloed op voornoemde eigenschappen. Daarom juist moet iedere sportbeoefenaar zich meerdere malen ge durende de rustpoozen en in ieder geval bij het opnieuw beoefenen van zijn sport laten masse eren. De goedonderlegde sportmasseur zal te vens zijn aandacht vestigen op massage der borstkas, alsmede op een goede adem halingstechniek. Door een bewust be- heerschte ademhalings-techniek, kan men de lichamelijke topprestaties aanmerkelijk opvoeren. Echter is dit alleen mogelijk, indien de borstkas noodige elasticiteit be zit. Het is daarom noodig in het bijzonder de tusschenribspieren te masseeren, daar deze bij onvoldoende oefening de zoo nood zakelijke elasticiteit verliezen. Hiervoor is noodig een energieke vingerfrictie, duim- strijken, kneden met de geheele hand over de borstkas. De sportbeoefenaar moet in staat zijn, zijn ademhaling naar wensch te wijzigen, hij moet van borstademhaling over kunnen gaan tot de z. g. zij-ademhaling, om tijde lijk oververmoeide ademhalingsspieren rust te kunnen geven. Men kan op deze wijze het z. g. doode punt overwinnen. Een bok ser bijv. beoefent meer buikademhaling, teneinde bij in rust gestelde borstkas, schouder-en armspieren ten volle te kunnen benutten, de looper in het bijzonder zij- en buik ademhaling om bij het loopen het zoo noodige armwerk te kunnen verrichten. Bij de voorbereidende massage moet bij zondere aandacht worden geschonken aan bewerking der voeten. Deze verkeeren bij vele mensohen in zeer slechte conditie, o.a. verwijding der gewrichtskapsels, zwellin gen en aanleg voor platvoeten. Al deze verschijnselen zijn niet bevorderlijk voor goede uhoefening der sport en kunnen door goed uitgevoerde massage gunstig worden beinvlosd. De voorbereidende massage moet er verder rekening mede houden, dat de sportbeoefenaar, die last heeft var z.g. startfieoer, een kalme massage krijgt om hem te kalmeeren, terwijl de flegmatische sportbeoefenaar een steviger massage noo dig heeft, daar dit stimuleerend werkt. De strijdlust kan dus als het ware door de sportmassage worden gereguleerd. De sportmassage tusschen de wedstrij den in, is een absolute noodzakelijkheid voor den sportman om in vorm te blijven, zij maakt immers dat de sportbeoefenaar voor de komende prestatie weder fit aan den start verschijnt. Sportmassage is dan ook een der beste middelen om de vermoeidheid, welke zich bij de sportbeoefening voordoet, op te hef fen. Men spreekt dan ook zeer terecht van Anti Vermoeiingsmassage. Deze vermoeid heid ontstaat door z. g. vermoeidheidsstof- fen. Van deze vermoeidheidsstoffen is een der hoofdbestanddeelen het melkzuur, zoo als Fletcher en Hopkins- hebben aange toond bij hun onderzoekingen. Naast dit melkzuur zullen ook andere stoffen ko men, zooals o.a. koolzuur en phosphorzu- ren. Het meest duidelijk treedt echter na intensieven spierarbeid de enorme verhoo ging van het melkzuurgehalte op. Bij jon ge menschen is het normale gehalte aan melkzuur in het bloed per 100 c.c. 1020 milligram. Dat bij spierarbeid dit melkzuur gehalte aanmerkelijk stijgt, toonde Hill aan, hij vond bij snelloopen zelfs een vorming van 3 graan per seconde. Het gevormde melkzuur wordt voor een gedeelte weder afgescheiden door de huid en nieren, hetgeen werd aangetoond door de onderzoekingen van Prof. Snapper en Grünbaum, die hiervoor voetballers onder zochten en tot het resultaat kwamen, dat de melkzuurafscheiding innig met de zweetafscheiding samenhangt. Zij vonden een afscheiding melkzuur van 1,1-2 gram na 1^ uur spelen en kennen aan deze af gifte den toestand toe, welke men „Second Wind" noemt. Second Wind is de toestand, waarbij de sportbeoefenaar voelt, dat door zweetafscheiding een deel der vermoeid heid als het ware wegtrekt. Deze toestand wordt echter voorafgegaan door een gevoel van groote afgematheid, een verschijnsel, dat wij vaak als klacht der athleten hoo- ren. De athleet klaagt dan over een zwaar gevoel in de beenen. Dit verschijnsel noemt men „Dead Point". Het zal wel ontstaan, doordat de plotselinge krachtige prestatie de vorming van een teveel aan t melkzuur ineens bevordert. Volgt hier nu een sterke zweetsecretie op, dan voelt de athleet zich als herboren, daar zijn krachten terugko men, hetgeen komt, omdat door het zwee ten een gedeelte der melkzuren worden afgescheiden. Echter hebben wij niet alleen met melkzuur te maken bij de vermoeid heid; ook met andere vereioeidheidsstoffen, zooals genoemd koolzuur en phosphorzu- ren. Deze laatste zuren geven een ver moeidheid welke eerst na rust verdwijnt. Juist in deze periode past sportmassage om het volledige herstel zoo spoedig moge lijk te bevorderen. De tijd, welke noodig is voor het lichaam om zich te herstellen, kan men dan ook door sportmassage aan merkelijk verkorten. Buiten de vermoeid heidsstoffen hebben spieren ook 'n gedeel te van hun zuurstofvoorraad verloren en daar sportmassage zuurstof bevorderen bewerkt, zorgt de massage alzoo voor nieu wen zuurstof voorraad. Na groote spierin spanning voelen de spieren, zooals U be kend zal zijn, hard aan, hetgeen komt, door te grocte wateruitreding uit de bloedva ten in het spierweefsel. Ook deze ophoo ping verdwijnt door de sportmassage, daar de bloedsomloop wordt bevorderd. Het prestatievermogen van de spieren kan dan ook door sportmassage becb^^nd worden opgevoerd. ZWEMMEN JOOP STOTIJN OVERLEDEN. De heer Ger. Lecointre, voorzitter der Haagsche Zwem- en Poloclub, schrijft ons: Onze kampioen-schoonspringer Joop Stotijn is hedenmorgen overleden. Deze mare zal met ontsteltenis en ont roering vernomen worden in zwemmers- kringen, waar hij zulk een groote en voor aanstaande plaats innam. Een verraderlijke ziekte, die plotseling een fataal karakter aannam, heeft een einde gemaakt aan dit werkzame leven van een enthousiaste, zooals er slechts weinig weinig bestaan. Steeds vol actie en van opbruischend levën overvloeiende, lag hij daar thans berustend op zijn ziekbed, dat zijn sterfbed zou worden. Stotijn is slechts 24 jaar oud geworden. Hij was reeds 6 maal kampioen van Ne derland in het schoonspringen en zulks in successie. Achtereenvolgens op de kam pioenswedstrijden te. Gouda, te Tilburg, te Assen, te Arnhem, aan den Wilgenpias bij Rotterdam en dezen zomer nog te Ber gen op Zoom behaalde hij dezen eere- titel. Innig gelukkig verliet hij het water, toen deze titel hem weer te beurt was ge vallen. Hij vormde een klasse op zichzelf en stak hoog uit boven zijn concurrenten. Doch ook als polospeler heeft hij bij de Haagsche Zwem- en Poloclub, die de lief de van zijn hart had, triomfen gevierd en eenigen tijd gekeept bij het tweede zeven tal en ook als achterspeler is hij daarin uitgekomen. Ten slotte heeft hij als scheidsrechter voor waterpolo en als jury lid voor het schoonspringen zijn sporen verdiend. Hij was tweede secretaris van den kring Den Haag van den Koninklijken Neder- landschen Zwembond en secretaris van de Zwemcommissie van dien kring. In zijn hoedanigheid als leeraar M. O. Gymnastiek trainde hij verschillende ver- eenigingen, die van zijn gedegen kennis profiteerden. Een zeer werkzaam leven is met Stotijn's heengaan afgesloten. Ook als mensch was hij zeer beminnelijk en wie zijn vriend schap eenmaal had verworven, kon op hem rekenen. In breeden kring zal zijn heengaan sterk gevoeld worden. Hij ruste in vrede! PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT. De gisteren op de renbaan te Duindigt gehouden courses, hadden het volgend re sultaat: Zevende Aanmoedigingsprijs: Prijzen dra verij 4e klasse, afstand 1730 meter; L Xan tippe, eig. J. Spaans; 2. Waltrede S, eig. Mevr. de Wed. P. Knor. Lotusprijs: Ren op de vlakke baan. Af stand 1900 meter: 1. Dame en Bleu H, eig. H. Hertzberger; Sourdevai, eig. Stal Duin hoeve en Etna, eig. Mevr. B. T. van Door- ne reden en dead heat. Wedstrijd over 1200 meter tusschen Coro ner, eig. Stal Duinhoeve en Elass, eig. M. de Vries: Coroner winnaar. Achtste Heerrijdersprijs: Handicapwed strijd le klasse, afstand 2000 M.: 1. Fanfare, eig. Gebr. A. W. en J. Knijnenburg; 2. Dia mant Bleu, eig. C. F. Ockhorst. Mimosaprijs: Prij zendraver ij 3e en 4e klasse, afstand 2040 M.: 1. Willy Bel win, eig. R. F. Sormani; 2. Welvaart van Duin- dial, eig. A. de Vlieger. Lucetteprijs: Ren op de vlakke baan, af stand 1900 meter: 1. Staunch Welsh, eig. Stal Duihoeve; 2. Bleue Heaven, eig. W. H. Habraken; 3. Kenya, eig. Mej. M. M. Wilson; 4. Framono, eig. Mr. F. J. M. Bartels. Minervaprijs: Prijzendrverij le klasse, af stand '2040 meter: 1. Calumet Aster, eig. Stal Remibrandt; 2. Xoli, eig. A. Sierdsma. Derby van Duindigt 1935: Draverij van meet van 3-jarige Ned. paarden; Afstand 2400 meter. Onder de prijzen bevindt zich een zilveren medaille uitgeloofd door den minister van defensie. 1. Zora, eig. Stal Valkenveen; 2. Zoo Doorlooper, eig. H. v. cL Pol; 3. Zus Braun, eig. J. Spaans; 4. Zita V, eig. A. Vringer. POSTDUIVEN „De Blauwband" (Alphen aan den Rijn). Wedvlucht vanaf Mons, in concours 69 duiven, welke om 8 uur in vrijheid gesteld werden en hiun hokken bereikte als volgt: J. Vernis 1, 4, 8; J. Booda 2, 3, 16; M. Hui sdier 5, 10, 13, 22, 23; G. Stapper 6; J. de Jager 7, 15; A. J. Lagerweij 9; H. W. Mar tens 11, 12; E. v. d. Werf 14, 19,21; B. v. Eg- mond 17, 18; C. v. Ofwegen 20. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN POLITIEKE GROET. In de Haag sche Post vinden wij de volgende opmerking: „Twee leden der Eerste Kamer héb ben, toen de Koningin en de Prinses de Ridderzaal verlieten den Duitschen groet gebracht. Deze leden hebben daartoe in dezen parlementairen demo cratisch en staat het volste recht en wij wenschen hun dat natuurlijk niet te be twisten. Intusschen mogen wij wel de hoop uitspreken, dat andere leden van dit, ook hun toekomende, recht bij een volgende gelegenheid géén gebruik zul len maken. Men zou dan immers de Koningin en de Prinses in zekeren zin tot middelpunt maken van politieke demonstratie en tegen-demonstratie. En dit lijkt ons toch in strijd te zijn met de tot nu toe in zwang zijnde opvat tingen van elementaire beleefdheid jegens de draagster van het hoogste gezag in den lande. Dat kan, zoo wil het ons voorkomen, niet de houding zijn van hen, die dat gezag erkennen en die zijn draagsters den eerlbied wen schen te betuigen, die haar ten volle toekomt". De Avondpost teekent hierbij aan: „Met deze critiek zijn wij het in alle op zichten eens. Reeds bij een vorige gelegenheid hebben wij er op gewezen, hoe verkeerd wij het vinden, dat de NederlandsChe fascisten Ko ningin en Prinses begroeten met een (Duitsch) gebaar, dat uitdrukking is van een politiek streven. Zoo maakt men ons Oranjehuis inder daad tot voorwerp van een politieke de monstratie, want er is geen wezenlijk on derscheid tusschen het brengen van een politieken groet en het zingen van een poli tiek strijdlied". RECHTZAKEN EEN FRAUDULEUZE BLOEMBOLLEN HANDELAAR. Krijgt twee maanden hechtenis. Veertien dagen geleden stond voor den Haarlemschen Kantonrechter tercht een bloembollenhandelaar uit Hillegom, die er verschillende frauduleuze practijken op na hield en het met de handelsbepalingen zóó gemakkelijk nam, dat de Londensche politie openbaar tegen hem moest waar schuwen. De ambtenaar van het O.M. beschouwde verd. als een der grootste vijanden van den bollenhandel en eischte met het oog op de generale preventie een hechtenis- straf van 4 maanden. De kantonrechter wees hedenmorgen schriftelijk vonnis en veroordeelde verdachte tot één hechtenis- straf van 2 maanden met verbeurd ver klaring van de in beslag genomen bollen met verpakking. LEEST DE ADVERTENTIES IN U W DAGBLAD VAN M'N BOEKENTAFEL „De man van Karioth", drama in vier bedrijven, door A Jurriaan Zoetmulder, 1935. Het Poitere- fonds te Eindhoven. N'en déplaise Antoon Cooien en Gerard Knuvelder, die blijkens de ingesloten prospectus van het Poitersfonds dit nieuwe stuk van A. J. Zoetmulder zeer roemden, kunnen wij voor ons er niet bijster en thousiast over zijn. Ons voornaamste be zwaar tegen de inhoud is wel, dat de schrijver bij de behandeling van zijn on derwerp het verraad van Judas, de man van Karioth te zeer afwijkt van het Evanglieverhaal, of liever gezegd, daar te veel omheen fantaseert M. n, lijkt ons zoowel de liefdesgeschiedenis van Mir jam (Magdalena) en Titus Petronius als die van Mirjam's dienstmaagd Joel en Bar- Aba (Barrabas) gezocht en overbodig, om van de eigenaardige oplossing ervan nog maar niet eens te spreken. En staat er niet duidelijk in het Evangelie, dat Judas zelf naar de opperpriesters ging en zeide: „Wat wilt ge mij geven, en ik zal Hem aan u leveren?" (Matt. 26:15) en hem dus niet door den hoogepriester het aanbod werd gedaan, zooals hier wordt voorgesteld. Dan ook staat Barabas duidelijk als een roover geboekt (Jo. 18:40) en niet als een Jood- sche ijveraar, die enkel in de gevangenis kwam, omdat hij de eer van een vrouw verdedigd had. Tenslotte vinden wij het min of meer stootend, dat de auteur Ju das bij Maria Magdalena een poging laat wagen, om door haar vrouwelijk schoon te trachten haar meester aan deze aarde te binden. Wat de taal betreft, deze is over het al gemeen zuiver, maar helaas meer betoo- gend dan dramatisch. Het is jammer, dat Zoetmulder in zijn opzet heeft gefaald daar hij èn wat com positie èn wat karakteruitbeelding betreft zeer goede kwaliteiten vertoont. Toch wil len wij niet beweren, dat het stuk onspeel- baar is, al vragen wij ons dan ook af, of het uiteindelijk de toeschouwers bevredi gen zal C. B. „Burgers van het Rijks Gods", tweede deel, door E. Fiedler, uit 't Duitsch vertaald door Cor Hesse- ling, 1935. N.V. Paul Brand, Hil versum. In aansluiting met wat wij vroeger over het deel schreven, kunnen wij ook dit twee de deel niet anders dan warm aanbevelen Met dezelfde orgineele kijk vinden we hier de Evangeliën uit de Pinksterkring be schouwd, geheel en al in het licht van on zen tijd. Een kostbare schat zoowel voor priesters als voor leeken, die zij dikwijls met vrucht ter hand zullen nemen. C. B. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 21 Seut. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks. Golden Ophe lia 612 ct„ Marcel Rouyer 1015 ct„ Had- ley 1527 ct„ Cladius Pernet 3050 cL, Columbia 1018 ct., Butterfly 1521 ct, Mac Keiler 8—16 ct, Wilh. Kordes 10—8 ct., Mme Jules Bouché 15 ct., Rosalandia 1823 ct., Florex 1424 ct„ Phoebe 20 37 ct., Wendland 15—25 ct., Edith Helen 2035 ct., Aug. Noack 10—16 ct, Else Poulsen 3050 ct., Gloria Mundi 2542 ct., Paul Gram pel 1525 ca., Ellen Poulsen 1220 ct., Briarcliff 2520 ct„ Ingar Ohlom 2035 ct., Hoover 612 ct., Chry santen, grootbloemig 50100 ct.„ id. tros 3060 ct, Asparagus 510 ct. Gladiolen 35 ct., Witte Lelies 2535 ct., Physalis Franchetii 1025 ct, Clematis Durandii 15 20 ct., Prins Hendrik ƒ0.901.20, The President 2030 ct., Fritoma 710 ct, Li- gustrum 612 ct. NOOTDORP, 21 Sept. Eierenveiling Kippeneieren ƒ3.303.90 (aanvoer 3937 stuks). Eedeneieren ƒ3.053.20, hennen- eieren ƒ2.102.55 per 100 stuks. Hanen 65 ct., kippen 50 ct. per stuk, kaos 2024 ct per pond. En n bent zeker het slangenmensch van 't cir cus? Mlsgeraaien.- ik ben de zwaargewicht-worstel kampioen. (Maxi us) Ik heb tegen mijn vrouw gezegd, dat ik om 10 uur thuis zou zijnHet is al 5 Komende gebeurtenissen werpen hun minuten over 10, maar dat kan me lek- schaduw vooruit, ker totaal heelemaal niets schelen! „Wat moet dié man moe zijn, die gaapt aan één stuk door!'* „Denk dat niet dat is een oude iager.die liegt, zoodra hij Zijn mond opendoet!" Dame (tot witkkiy: Neen, dank U, wij dragen onze bagage zelf!" De vrouw van den duiker: „Hier beste man daar heb je een oud pak van m'n echtgenoot Er i8n van die unverfroren hondjes, die alt 3d In een rechte ffln over de straat wandelen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12