VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft heden het adres van antwoord zonder debat en z. h. st. goed gekeurd. ,De vergadering werd te 11.06 gesloten. ADRES VAN ANTWOORD TROONREDE. Mevrouw! 1. De deelneming, door Uwe Majesteit temidden van de volksvertegenwoordiging uitgesproken in het lot van allen, die onder den druk der tijden gebukt gaan, inzonder heid de werkloozen, heeft bij de Eerste Ka mer der Staten-Generaal weerklank gevon den. 2. Zij heeft van Harer Majesteits mede- deelingen, betreffende onze verhouding tot de andere Mogendheden, de financiën van Rijk en Gemeenten, het bedrijfsleven, den handel, de nijverheid, de scheepvaart, den landbouw, de visscherij, het onderwijs en de werkloosheid, alsook van die aangaande de overzeesche gewesten met groote belang stelling kennis genomen. 3. Het heeft de volle aandacht der Kamer dat met het oog op den gewijzigden inter nationalen toestand, voorstellen zullen worden aanhangig gemaakt tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in za ke de middelen tot verdediging van het Ko ninkrijk, alsmede dat voordrachten zullen worden ingediend tot wijziging van sommi ge bepalingen der Grondwet en ter voorko ming van particuliere machtsvorming op het terrein der overheidstaak. ,4. Van ganscher harte stemt de Kamer in met Uwe Majesteits bede, dat de Al machtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn onmisbaren zegen op ons werk moge rusten. BEZUINIGING OP ONDERWIJS. En de gevolgen daarvan voor de Leidsche Universiteit. Aan de uitgewerkte en toelichtende staat bij de begrooting van Onderwijs, K. en W. wordt het volgende ontleend: In de be grooting is rekening gehouden met de om zetting van den gewonen leerstoel in de pharmacologic aan de Rijksuniversiteit te Leiden in een buitengewoon hoogleeraar- schap en concentratie van het onderwijs in de bacteriologie, hygiëne en tropische ge neeskunde; voorts met omzetting van den gewonen leerstoel in de pharmacographie aan die universiteit in een buitengewoon hoogleeraarschap en opheffing van het lec toraat in de sterrenkunde. Bij de Sterre- wacht te Leiden wordt een van de beide conservatorsposten opgeheven. Wat de Rijksuniversiteit te Utrecht be treft,' worden opgeheven de leerstoelen in de sociale geneeskunde en in het He- breeuwsch en het lectoraat iin de algemee- ne cytologic. Voorts wordt opgeheven het buitengewoon hoogleeraarschap in de al- genie ene natuurkunde, terwijl de leerstoel in de Volkenkunde wordt omgezet in een lectoraat. Ten slotte wordt aan deze i versiteit het gewoon hoogleeraarschap in de veeteeltwetenschap omgezet in een bui tengewoon hoogleeraarschap. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen wordt de leerstoel in het Hebreeuwsch eveneens opgeheven, terwijl de gewone leerstoel in de kindergeneeskunde wordt omgezet in een buiten gewonen leerstoel. Verder wordt aan de Technische Hooge- school te Delft een van de leerstoelen in de wiskunde opgeheven, terwijl hier de leer stoel in de mechanische technologie gecom bineerd is met dien in de metaliografie. Ten slotte zal een opengevallen inspec teursplaats bij het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs niet worden ver vuld, en is bij het lager onderwijs het aan tal inspecteurs ingekrompen met 5 en het aantal schoolopzieners met 2. HET VERMISTE IIAVILLAND- VLIEGTUIG. Het zoeken wegens slecht weer gestaakt. In een later op den middag door de K. N. I. L. M. ontvangen telegram deelt kapitein Koppen mede, dat het zoeken naar het ver miste de Havilland-vliegtuig wegens slecht weer moest worden gestaakt. Zoodra het weer beter wordt, zullen de nasporingen worden voortgezet. KONINKLIJK GENOOTSCHAP ^MATHESIS SCIENTÏARUM GENITRIX". De feestvergadering. (Vervolg van het 3de blad). Over het verloop der buitengewone verga derdng, hedenmiddag in de Stadsgehoor zaal gehouden ter herdenking van het 150- jarig bestaan van het thans Koninklijk Ge nootschap van M. S. G. kunnen we nog het volgende mededeelen. Toen de voorz. de mededeeling deed, dat H. M. de Koningin aan het Genootschap het praedicaat „Koninklijke" had verleend, klonk uit de vergadering een spontaan ap plaus op, de muziek van „de Post" zette het Wilhelmus in en de aanwezigen zongen uit volle borst mede. Ook bij de mededeelingen over het ver leende lidmaatschap van verdienste aan 'n viertal oud-leeraren betuigden de aanwe zigen hun instemming met dit bestuurs besluit. REDE MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. Na de rede van den voorzitter verkreeg de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Z. Exc. prof. dr. Slotema- ker de Bruine het woord. Spr. begon met een woord van geluk- wensoh voor de koninklijke onderscheiding aan het Genootschap ten deel gevallen. Spr. meent, dat deze onderscheiding ertoe zal bijdragen met temeer ijver het beoogde doel na te streven". Blijde is spr. aan de verleende onderscheiding te hebben mo gen medewerken. Wat het honderdvijftig jarig jubileum betreft, merkt de Minister op, dat van seniele aftakeling ten opzichte van het Genootschap niets en van de jeugdige frisch heid alles is gebleven. Spr. herinnerde eraan, dat de oprich ting van het Genootschap te danken is aan het particulier initiatief en wel aan een kring van deelnemers, die in-sociaal waren gevormd: twee notabelen, één werkman en drie studenten. Zij gaven blijk van voor treffelijke samenwerking, die men tegen woordig niet dikwijls aantreft. De ontwikkeling van het Genootschap is uitgegroeid rekening houdend met aller lei koninklijke besluiten, voorwaarden en allerlei andere omstandigheden, waardoor het altijd even actief is gebleven. Bewezen is voorts, dat ook bij weigering van een Minister van Onderwijs het Ge nootschap niet bij de pakken is gaan neer zitten. 'n Gelukkige omstandigheid is voorts het feit, dat de school -gevestigd is in een uni- versiteitstad. Wat de toekomst betreft: voor de eerst volgende honderd vijf tig jaar wenscht spr. het Kon. Genootschap toe: evenveel tact, evenveel sociaal gevoel, evenveel lenigheid en evenveel taaiheid als het moeilijk is. Nadat het applaus was bedaard, sprak de burgemeester. REDE BURGEMEESTER VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Namens het gemeentebestuur hield ver volgens de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen de volgende rede: Wanneer mij het voorrecht te beurt valt uw genootschap te komen gelukwenschen bij zijn 150sten geboortedag, gaan mijn ge dachten terug naar het jaar van die ge boorte en vraag ik mij af, of mijn toen malige voorgangers beseft zouden hebben, dat in deze Gemeente toen een zaadje ont kiemde, dat tot zulk een grooten schoonen boom zou uitgroeien en zoovele vruchten zou afwerpen. Maar de Burgemeesteren van 1785 hadden het te druk met de patrioti- sche woelingen van die dagen, om veel ge dachten te wijden aan de verre toekomst van dit jonge wicht, dat zoo constant ver knocht zou blijven aan het huis van Oranje. Misschien is de verdeeldheid, die in die dagen ons geheele volk en ook de bewoners' van Leiden bevangen had, niet geheel vreemd geweest aan de oprichting van Ma thesis. Uwe school, aanvankelijk zeer beschei den van opzet, was oorspronkelijk bestemd om krijgs- en zeevaartkunde te onderwij zen,-voornamelijk aan minvermogende jon gelingen, van wier schranderheid, braaf heid, moed en begeerte om het vaderland te land of ter zee te dienen, de best ver- wachtigen mochten worden, gekoesterd, doch heeft zich met verandering van hare doelstelling ontwikkeld tot een bloeiende school, die een nuttige en, ik mag wel zeggen, onontbeerlijke schakel vormt in de keten van Leidsche onderwijsinrich tingen. Velen hun getal moet wel in de dui zenden loopen hebben aan uw school hun opleiding ontvangen en danken voor- ai ook aan de grondslagen daar gelegd, hun tegenwoordige positie in de maatschappij. Doch niet alleen voor de leerlingen en oud leerlingen is er op dezen dag reden om i uiting te geven aan hunne dankbaarheid, ook voor het gemeentebestuur van Leiden is er alle aanleiding om van zijn medeleven I in de lotgevallen van uwe school te getuigen en dank uit te spreken voor het vele en uit- nemende werk door Bestuur, Directeur en Leeraren verricht. Het zou mij te ver voeren en het zou eigenlijk ook niet op mijn weg liggen, al ware het slechts in groote trekken, de ge schiedenis van uwe school weer te geven. Wel mag ik in herinnering brengen hoe het Gemeentebestuur van Leiden èn door het verleenen van geldelijke bijdragen in de kosten der school èn in anderen vorm steeds bewezen heeft het nut van uwe school voor de Gemeente duidelijk te be seffen. Hoe kan het ook anders? Immers steeds meer bleek, dat deze school in een bestaande behoefte voorziet en ook dat zij de gemeente herhaaldelijk groote uitgaven heeft bespaard. Zoo werd in 1817, toen de Regeering de Gemeentebesturen de ver plichting oplegde voor teekenscholen te zorgen, Leiden van die verplichting onthe ven, omdat daarin door M.S.G. werd voor zien. Iets soortgelijks geschiedde in 1864, toen de wet op de Middelbaar Onderwens de Gemeente verplichtte een Burgeravond school op te richten. Opnieuw was het M. S.G., dat de Gemeente te hulp kwam en met het behoud van hare oude school, over ging tot oprichting van een Burgeravond school. Blijkt hieruit de goede verhouding welke er tusschen uw Genootschap en het Gemeentebestuur bestond, daarvan getuigt ook het feit, dat uwe school gedurende tientallen van jaren in hetzelfde gebouw gevestigd was, waarin tevens de Gemeen telijke H.B.S. was gehuisvest. Doch niet het Gemeentebestuur alleen had een open oog voor de belangrijkheid van uwe school immers ook bij ons Vorstenhuis bestond, vrijwel van de op richting van M.S.G. af, groote belangstel ling voor uwe school. Zoo aanvaardde Ko ning Willem I, als erfstadhouder reeds in 1788, dus op 16-jarigen leeftijd, het be schermheerschap der school en was ook later steeds een Lid van het Oranjehuis be schermheer of -vrouw van uw Genootschap. Geen verwondering baart het, dat ook uwe school niet geheel en al is ontkomen aan den druk der tijdsomstandigheden. Im kers werd uw cursusduur van 12 tot 10 maanden teruggebracht en mogen de leer lingen van de Ambachtsschool niet meer gelijktijdig leerlingen van uwe school zijn. Deze laatste maatregel heeft het beeld uwer school wel zeer grondig gewijzigd. Als vrijwel alle scholen voor verder strek kend onderwijs had ook de uwe in de aan- vangsklassen veel leerlingen, dikwijls zelfs 3 a 4 parallelklassen, en nam het getal leer lingen in de hoogere klassen geleidelijk af. Thans is deze pyramide-vorm verdwenen en vindt men juist in de hoogere klassen de iheeste leerlingen. Een gelukkige om standigheid daarbij is, dat deze maatregel op het totaal-getal leerlingen hoegenaamd geen invloed heeft gehad en dat de belang stelling voor de school steeds onverzwakt blijft bestaan. Deze omstandigheid, gevoegd bij het feit, dat uw Genootschap door alle tijden heen heeft getoond een levendig en juist inzicht te hebben van wat veranderde omstandigheden eischen, maken, dat de 150-jarige allerminst als afgeleefd kan worden beschouwd, doch leveren in te gendeel het bewijs, dat uw Genootschap ondanks de vele jaren van zijn bestaan, steeds jeugdig en Vol levenslust is geble ven. Ik put daaruit de overtuiging, dat alle waarborgen aanwezig zijn om de stellige verwachting uit te spreken, dat uwe school tot heil van de jongelieden uit Leiden en omgeving en daardoor; tot heil van de Leidsche gemeenschap ook in de toekomst de eervolle plaats zal blijven behouden, welke zij gedurende anderhalve eeuw in onze Gemeente heeft ingenomen. Namens het Gemeentebestuur moge ik uw Bestuur dank zeggen voor het vele, be langeloos verrichte werk, u de verzekering gevende, dat uw eminente arbeid door het Gemeentebestuur op hoogen prijs wordt gesteld en moge ik u ten slotte de meest hartelijke gelukwenschen op dezen ge- denkwaardigen dag aanbieden. DE VEE- EN ZUTVELTENTOON- STELLING. Druk bezoek, ook heden. .Ondanks allen tegenslag is de Vee- en Zuiveltentoonsteliing gisteren en vandaag druk bezocht. Gisteren werd de tentoon- steling bezocht door ruim 2000 personen; heden tot den namiddag door ongeveer 1000. De tentoonstelling is hedenavond tot 10 uur geopend. Morgenavond te 11 uur definitieve slui ting. Morgenmiddag te half 3 ringrijderij. EXAMEN INSTRUMENTMAKERS EN GLASELAZERS. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Wilhelmina, dr. van A. v. Schoonderwoerd den Bezemer en A. Chr. Bekooij. Pieter, z. van Ph. Hijman en A. C. Klap. Barbara, d. van H. L. v. Kampenhout en J. v. d. Berg. Cornelis Anthonie, z. van J. v. Es en C. Arbouw. Elias, z. van G. Wassenaar en A. Steene- veld. Sara Catharina, d. van A. Hen driks en C. M. Velthüijsen. Overleden: H. J. v. d. Heemst, wedn. 77 jaar. Voor de instrumentmakers- en zersexamen, aangenomen door de Vereeni- gin-g tot Bevordering van de opleiding tot instrumentmaker te I<eiden zijn' geslaagd: Leerlibg- Irrs-t i--u m entmaker: NL 33: J. Knol, Amsterdam; NL 10: W. J. v. d. Heydt, Delft, J. Licht, Amsterdam, G. A. v.- Veen, Amsterdam, W. Bool, As sendelft, C. Putman, Amsterdam, L. Knoli, Delft en B. E. J. C. Hartwig, Delft; NL 11: F. M. de Groot, Amsterdam en Th. Meyer, Amsterdam; K.: H. Heubers, Amsterdam, C. Lanooy, Leiden en J. W. Wassenaar, Leiden. NL 33: G. T. Breuring, Lei den, G. L. F. Cloos,-Leiden, ^M. F. Lensvelt, Scheveningen; NL 10: J. S. Göbel, Arn hem, H. Th. H. Backer, Arnhem, H. J. Sioos, Leiden, B. G. G. Schneiders, Lei den, B. Kool, Utrecht, J. Eikerbout, Leiden, A. P. Bangma, Rotterdam, H. J. van Leeu wen, Leiden, W. de Bruyn, Rotterdam, J. C. van Sisseren, Leiden: NL 11: H. J. G. Slieglis, Amsterdam, W. Momberg, Leiden en S. P. Robbers, Leiden; K.: G. J. de Graaf Leiden, G.'Boot. Leiden en A. Roest, Den Haag. Gezel- instrument m aker: K.: H. Vriesman, Amsterdam, en H. C. Ousso- ren, Hilversum; NL 11: M. W. Smit, Am sterdam, M. C. Engelen, Roosendaal en E. C. van Duuren; Leiden. Leerling- g 1 a s b 1 a z e r A 1.: J. W. Box, Amsterdam, J. van Busschoten, Amsterdam, W. J. Oosterling, Delft; L. Boogaard, Leiden; T. H. A. Brandt, Voor burg, W. Vallentgöed, Leiden, A. Koelewijn. Rotterdam en Th. Barthen, Leiden. Gezel-glas b.l a z e r: A 1: C. E. Mooij, Amsterdam. De staking bij de firma Wrjtenburg. Wij stellen er prijs op, te verklaren, dat eenige door ons gisteren geplaatste mede deelingen o.m. die betreffende het aan zetten tot een- staking door ons ten on rechte zijn beschouwd als zijnde afkomstig van de betrokken werkgevers zij de, Wij ne men de waarheid dier mededeelingen ook niet voor onze rekening. Wij hebben ook van de zijde der werk nemers geen mededeeling over deze sta king ontvangen. Een verspreide mededee ling, dat wij een dergelijk exposé wel ont vangen, doch niet geplaatst zouden hébben is onwaar. ACADEMIENIEUWS .LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen rechten de heeren R. J. J. M. Tellegen, Den Haag, J. Spoelder, Haarlem, Mej. D. D. Vollgraff, Maastricht en Mej. A. C. v. d. Bosch, Scheveningen; Artsexamen eerste gedeelte: de heer J. L. M. Franses, Den Haag; Bevorderd tot arts de heeren: J. J. Schreuder. Honselersdijk, J. C. Hage, Rot terdam en J. M. Beekman, Delft. Het nut der sport massage. Onder sportmassage verstaat men alle massage in dienst der lichaamsoefeningen, doch vooral die vormen van massage, die dienen om het individueele organisme, dat gemasseerd wordt, tot de hoogste prestatie op te voeren. Men ziet hieruit, dat sportmassage slechts een beperkt deel uitmaakt van het geheele gebied der massage en dat sportmassage zich in het geheel niet bezighoudt met ziekten- of ongevalleitmassage. Dit laatste j behoort geheel tot de competentie van den j masseur-heilgymnast. In de eerste plaats dient de sportmassage voor algemeene hy- giënische verzorging, d.w.z. ontwikkeling en verzorging van het lichaam. Het is n.l. door het toepassen van geregelde sportmas sage mogelijk, iemand, die niet geschikt js voor een bepaalde sport, hiervoor geschikt te maken, of een oogenschijnlijk voor sport beoefening niet meer geschikt -persoon, weer in staat te stellen, zekere takken van sport weder te beoefenen. In de tweede plaats kennen wij de z. g. „Voorbereidende massage". Deze dient om het lichaam op den te verrichten arbeid in te stellen. Verder kennen wij de Zwischenakt-mas sage, welke geschiedt tusschen de wedstrij den in en ten doel heeft de spieren ge schikt te maken voor de weer volgende prestaties, terwijl zij tevens dient ter cor rectie van stoornissen, die tijdens de gele verde sportprestatie zijn ontstaan. Ten slotte kennen wij de z.g. Anti-Ver- moeiingsmassage, welke wordt uitgevoerd na de sportbeoefening, met het doel de spieren van hun vermoeidheidsstoffen te bevrijden. De voorbereidende massage dient om het lichaam, zooals in het kort uiteengezet, le nig te maken, alsmede "oor het lenig ma ken van pezen, gewrichten en spieren. Het doel van de voorbereidende massage is dan ook den sportbeoefenaar geschikt te maken voor de door hem uit te oefenen sport. Mén kan dit doet het beste bereiken, indien men zich gedurende eenigen tijd wekelijks drie maal door een vakkundig sportmasseur laat behandelen. Er zijn nog tal van personen, die abso luut niets van de .uitoefening van een of andere tak van sport gevoelen, hetgeen vaak kan berusten op een of. andere licha melijke fout, welke door sport-massage kan worden overwonnen. Lichamelijk zwakke personen kunnen, na sportmassage grootere prestaties verrichten, zonder schade aan hun lichaam te berokke nen. Hierdoor zal hun lichaam langzamer hand krachtiger worden. Sportmassage werkt verder in op de huid, het onderhuid- sche celweefsel, de spieren, op het zenuw stelsel en den bloedsomloop. Hierbij komt nog een groote factor, wel ke maar al te dikwijls uit het oog wordt verloren en toch van zeer groot belang ge acht mag worden voor gezondheid, levens duur en arbeidsvermogen, n.l. elasticiteit der weefsels. Het is een feit, dat alle levensverschijn selen, of ."men deze kan gadeslaan of niet, zich afspelen onder bewegingen. Wij moe ten ons nu aan al die bewegingen kunnen aanpassen en daarom moet ons lichaam in zijn geheel elastisch zijn. Deze elasticiteit is in de jeugd het grootst, Zij vermindert op ouderen leeftijd, hetgeen te wijten is aan onvoldoende gebruikmaking dezer elasti- oiteit. De stelling, dat ieder orgaan over eenkomstig zijn bijzondere bestemming moet worden geoefend, is dan ook nog steeds van toepassing. De graad onzer elasticiteit is dan ook de maatstaf voor onze jeugdigheid en levens duur. Zij, die hun lichaam in dit opzicht geregeld trainen, behouden deze elastici teit, terwijl zij, die dit niet doen vroeger of latei', geheel naar aanleg hunner constitutie of zittende levenswijze, ziekten e. a., deze elasticiteit verliezen. Indien de verschillende deelen van het lichaam niet meer reageeren, dan worden de levensfuncties gedood. Alsdan kan de elasticiteit overgaan in slapte of verhar ding. Iedere sportbeoefenaar weet mogelijk wel, dat wij door massage zoowel slappe als verharde organen kunneu beinvloeden. Het te vroeg opgeven van tot hoopvolle verwachting aanleiding geve.nd sportbeoe- fenen, is vaak te wijten aan een te vroeg verminderen der elasticiteit, hetgeen ver oorzaakt kan worden door overtraining of door ongunstige levenswijze. Ook zulke peisonen kunnen door sportmassage voor hun sport weder geschikt gemaakt worden. Het te vroeg ophouden van de spontane j sportbeoefening moet ons s'eeds reden ge ven tot nadenken, daar de reden van dit ophouden vaak is gelegen ir. het optreden van pijnen na de sportbeoefening, terwijl de oorzaak ook kan zijn, dat de personen zich na de uitoefening der sport rnoe en onprettig gevoelen, of omdat spier- en peesscheuringen spoediger optreden. Dit wijst alles op een verminderde elasticiteit. De elastische werkingen, zooals de phy- sische opbouw der levensprocessen, stellen tot voorwaarde: voedselverwerking en af voer der verbruikte stoffen (assimilatie en dessimïlatie) krachtenopbouw en krachten- verbruik, arbeidsspanning en rust. Elk or gaan geeft hiervoor bloed toevoer noodig. Tot dit doel verwijden zich de zich in het orgaan bevindende bloedvaten elastisch, nemen bloed en voedingsstoffen naar be hoefte op; bij vernauwing stuwen zij bloed en lijmphe en de daarin gekomen afvalstof fen weder in de bloedsomloop. Ieder niet- deskundige op het gebied der massage ziet hieruit onmiddellijk hoe belangrijk massa ge is voor ieder mensch, maar in het bij zonder voor den sportbeoefenaar. Iedere storing de elasticiteit heeft ongun stige gevolgen, zoowel bloedstuwing als on voldoende bloedtoevoer, maar beiden kun nen door massage worden verholpen. Men begrijpt hieruit het nut van systematische sportmassage. Aanschouwt U maar eens een ineengezonken, moe en neergedrukt mensch en vergelijkt U die eens met het elastische, pezige, gespannen en toch soe pele lichaam van een werkelijk sportman en U zult tot de overtuiging komen, dat de laatste een gezonder en langer leven te wachten heeft. TELEGRAMMEN TREEDT DE SPAANSCHE REGEERING VANDAAG AF? MADRID, 20 September (A.N.P.) In den afgeloopen nacht even over 12 uur werd van betrouwbare zijde medegedeeld, dat Lerroux met zijn geheele kabinet in den loop van den dag af zou treden. BOMMEN IN POSTPAKKETTEN. WEENEN, 20 September. (A.N.P.) Te Linz zijn in het postkantoor een 30-tal postpakketten aangekomen, afgezonden uit Salzburg en geadresseerd aan hoogge plaatste gerechtelijke en politie-ambtena- ren. Aangezien de pakketten er eenigszins verdacht uitzagen, werd een detective ont boden, die een der pakken opende. Er ontstond een ontploffing, waardoor den detective een arm werd afgerukt, terwijl hij aan één oog verblind werd. Men is er in geslaagd de overige pakketten^ zonder ongelukken te openen, elk bleek een hel- sche machine te bevatten. De politie ver moedt hier te doen te hebben met een na- tionaal-socialistische samenzwering. DE WEDSTRIJD OM DEN GORDON- BENNETT-BEKER* Ballons gedwongen te landen? WARSCHAU, 20 Sept. (A.N.P.) Naar de bemanning van de op Russisch gebied gelande ballon „Polonia II" telefonisch uit Moskou aan de Poolsche pers heeft mede gedeeld, hebben Russische militaire vlie gers rond de „Polonia II" en de zich in de nabijheid bevindende ballon „Belgica" ge cirkeld, en uit machinegeweren waar schuwingsschoten gelost, om de ballons tot landen te dwingen. Pas na geruimen tijd hadden de Russi sche vliegers zich weer verwijderd. TREIN BU MOEKDEN DOOR ROOVERS OVERVALLEN. SJANGHAI, 20 Sept. Het blad „Sjoenao" meldt, dat bandieten een aanslag hebben gepleegd op den trein MoekdenKirin. Op het Zuidelijk gedeelte van de lijn had den zij de rails opgebroken, zoodat de trein derailleerde en omviel. Vijf en twintig per sonen werden gedood of gewond, zeven reizigers werden door de bandieten ont voerd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Sept. Vee. Totale aanvoer: 585 runderen, 290 kalveren, 1221 schapen, 1051 varkens, 3 paarden, 13 veulens en 17 bokken of geiten. Prijzen: 31 stieren f 60 205, schoon aan de haak 3440 cent, handel willig; 236 kalf- en melkkoeien f 80185, handel traag; 146 varekoeien f 80135, handel stug; 172 vette koeien f 90185, schoon aan de haak 3447 cent handel stug 119 graskalveren f 1535, handel stug; 37 vette kalveren f 2665, schoon aan de haak 3467 cent, handel vlug; 134 nuchtere kalveren f 58, handel matig; 150 vette sahapen f 1318, 371 vette lammeren en 700 weideschapen f 814, handel matig; 481 mestvarkens f 1736 en 570 biggen f 1114.50, handel tamelijk; 13 veulens f 6090, handel stug; 17 bokken of geiten f 310, handel matig. Kaas. Aangevoerd 63 partijen waarvan 45 partijen Goudsche en 68 partijen Leid sche kaas. Besteed werd voor: le soort Goud sche f 2325, en 2e soort f 2022, le soort Leidsche f 2022 en 2e soor f 1819 per 50 kg. Handel voor Goudsche kaas vlug en voor Leidsche kaas matig. ALKMAAR, 20 Sept. Kaas. Aangevoerd 62 stapels, zijnde 115.000 kg. Fabriekskaas kleine f 23.50, Fabriekskaas commissie f 23, Boerenkaas kleine f 22, Boerenkaas com missie f 26 per 50 kg. Handel matig. WISSELNOTEEKINGEN AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlyn 59 471/2 Londen 7.263 s New York1.47-i/32 Parijs 9.723/4 Brussel 24.91 Zwitserland 47 93 Milaan 12.— Madrid 20.20 Oslo36.50 Kopenhagen32.45 Stockholm 37.47i/2 Praag6.121/4 Ween en Boedapest Prolongatie 6 1/4 do*

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3