26e Jaargang VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935 No. 8222 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MINISTER DECKERS OVER ZIJN VOORNEMENS VOORNAAMSTE NIEUWS ^e£eldócfieSoti^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij roornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f.50 Verschenen is de Memorie van Antwoord van minister Deckers op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens de be grooting voor 1935 van het Landbouwcri sisfonds. Wij ontleenen er het volgende aan: Dat er bezwaren bestaan tegen de uit voering van de regeeringsmaatregelen, is ook den minister natuurlijk niet onbe kend gebleven. Zijn aanvankelijke indruk i* intusschen, dat hij de critiek in haar al gemeenheid niet kan deelen. Herhaalde malen reeds hebben de ambts voorgangers van den minister als him mee ning te kennen gegeven, dat de steun aan het bedrijf te verkiezen is boven den indi- dividueelen steun. De minister is dezelfde meening toegedaan. De bedoeling van de regeeringsmaatrege- len ten behoeven van den landbouw is op dit oogenblik tweeledig. In de eerste plaats, om de landbouwbedrijven in stand te hou den en voor den ondergang te behoeden, en daarnaast, om, zoodra zich de omstan digheden voor de toekomst duidelijk aftee- kenen, den overgang naar deze nieuwe om standigheden te doen plaats vinden. Voor loopig kan echter alleen het eerste in vol len omvang worden nagestreefd. De minister meent, dat de-door de Kroon bij algemeenen maatregel van bestuur ge nomen maatregelen ter voorkoming van executie van landelijke eigendommen niet geheel juist zijn beoordeeld. Als tijdelijken maatregel in bijzondere omstandigheden acht de minister de gebo den oplossing juist. Ten aanzien van het onderzoek naar de vraag of de bestaande regelingen, welke betrekking hebben op afneming en afzet van varkens en varkensvleesch, vereenvou digd kunnen worden, deelt de minister mede, dat dit onderzoek binnenkort geëin digd zal zijn. Het is den minister op dit oogenblik van zelfsprekend nog niet gebleken, dat hand having van het z.g. „baconcontract" in strijd is met een goed economisch beheer. Wel is de minister bereid te doen nagaan of in verband met den achteruitgang van den export het baconcontract kan worden ver eenvoudigd of door een andere regeling, waarbij hetzelfde doel op meer eenvoudi ge wijze wordt bereidt, kan worden ver vangen. Het ligt in de bedoeling van den minis ter een teeltregeling voor kalveren te handhaven. Het vraagstuk van de verruiming van het afzetgebied voor de boter op de bin- nenlandsche markt heeft zijn aandacht. Ook wordt het vraagstuk van de verhou ding van boter en margarine opnieuw on der de oogen gezien. Dat met onze margarine-industrie groo- te belangen verbonden zijn, daarvan is de minister ten volle doordrongen. De om standigheden zouden zich echter zoodanig kunnen ontwikkelen, dat een nieuwe klei ne stap ten gunste van de boter noodig wordt. De uitkeering over de tot zuivel- en melkproducten verwerkte melk is ver hoogd tot 8.96 cent per K.G. Zulks zal wel is waar ten gevolge hebben, dat de uitga ven de inkomsten vah de afdeeling zui vel van het Landbouwcrisisfonds zullen gaan overtreffen, doch de reserve van den z g. „zuivelpot", afkomstig van heffingen op den zuiveluitvoer naar gecontingen- teerde landen maakt zulks gedurende ge- ruimen tijd mogelijk en de noodtoestand schrijft thans voor deze reserve aan te tas ten. Gepoogd wordt de kaaspositie te steu nen door het middel van het uit de markt nemen van ondermelkpoeder ten behoeve van de pluimvee- en varkensvoederberei ding. Bepaalde maatregelen daarvoor zijn thans in werking getreden, terwijl verder gaande in overweging zijn. Het vraagstuk van de bevordering van den export van zuivelproducten en de daarbij voorkomende moeilijkheden, oun. als gevolg van de onvoldoende samenwer king van belanghebbenden, heeft de volle aandacht Diverse maatregelen op dit ge bied zijn in een gevorderd stadium van voorbereiding. Gelijk reeds werd opgemerkt is het vraagstuk betreffende een eventueele ver dere beperking van de margarine-produc tie in overweging. Men bedenke echter, dat de margarine-industrie, welker bin- nenlandsche omzet in 19281929 64.700, 71.800, 70.100 en 63.300 tort bedroeg, de zen heeft zien teruggaan tot 34.390 ton over de periode 1 October18 Mei jfl. het geen overeenstemt met een jaaromzet van 55.740 ton. Men verlieze ook niet uit het oog, dat de cijfers over 19281931 betrekking hebben op margarine, waaraan geen boter was toegevoegd, terwijl dit thans wel het ge val is; het verbruik aan eigenlijke grond stoffen voor de margarine is dus nog be langrijk lager dan uit de cijfers over de periode van 1 October18 Mei jJ. schijnt te blijken. Wat de reuzel betreft, kan de minister mededeelen, dat de Crisis-Zuivel Centrale alle ter beschikking gestelde reuzel heeft overgenomen voor zoover deze eetbaar was of op de gebruikelijke wijze eetbaar kon worden gemaakt. Vet, dat uitsluitend voor technische doeleinden geschikt was, werd niet overgenomen De reuzel is door bemiddeling van de exporteurs voor reke ning der Crisis-Zuivel-Centrale uitgevoerd. Alle exporteurs zijn in de gelegenheid ge steld aan dezen uitvoer deel te nemen. Tweede Kamer. De plaats van de volksvertegen woordiging in den rechtsstaat Wij willen hier de aandacht vesti gen op de rede waarmede gisteren de opnieuw gekozen voorzitter van de Twee de Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, zijn taak als zoodanig heeft aanvaard: „Geachte Medeleden, Weder viel het mij te beurt, tot Uw Voorzitter te worden benoemd. Voor die benoeming eerbiedig erkentelijk jegens de Koningin, zeg ik U dank voor het ver trouwen, waarvan gij blijk hebt gegeven door mij als eerste op de voordracht te Ik maak mij zeker niet schuldig aan grootspraak, als ik zeg, dat in den rechts staat, waarin wij leven, ons College een plaats zonder weerga inneemt In onze bij eenkomsten spreekt het Volk tot de Re geering. Omgekeerd zijn die bijeenkom sten voor de Regeering de aangewezen plaats om tot het Volk te spreken. Hier wordt de inhoud bepaald van de wetten, die de burgers binden. Hier in de eerste plaats wordt het regeer beleid aan het oor deel van het Volk getoetst. Onafhankelijk heid en zelfstandigheid, niet alleen bij het nemen onzer beslissingen, maar ook bij de regeling onzer werkzaamheden, kenmerken daarbij onze taak. Onze bevoegdheden zijn groote. In die bevoegdheden liggen tevens onze plichten. Bij het vervullen van d>» plichten leiding te geven, is een taak, die ik als een zeer eervolle beschouw. Dat die taak tevens een aangename is, weet ik uit ervaring. Zeker, het is voor gekomen, dat het verdedigen van een standpunt, het opkomen voor een overtui ging, geschiedde met een hartstocht, die een oogenblik de grenzen van het geoor loofde deed overschrijden. Wij kunnen ons echter gelukkig prijzen, dat zulke feiten uitzonderingen zijn, die opvallen en veelal achterna het meest betreurd worden door hen, die ze begingen. In ons College wie ons in onzen arbeid geregeld gade- laat, weet het sluit in werkelijkheid ook het diepste verschil in opvatting en over tuiging onderlinge waardeering niet uit In zulk een sfeer leider van belangrijke werkzaamheden te mogen zijn, is een voorrecht. Aan de voorbereiding der openbare be raadslagingen neemt de voorzitter geen deeL Hij heeft echter voldoende gelegen heid, te bemerken, hoe uitgebreid en uit nemend de commissoriale arbeid is, die door zijn medeleden wordt verricht en hoezeer door dien arbeid het werk door de Kamer in het openbaar te doen, ver licht wordt en in waarde wint. Die arbeid vergemakkelijkt ook zijn taak. Een beroep op Uw medewerking om de werkzaamheden der Kamer, zoowel in de afdeelingen en commissies als in het open baar in de juist aangevangen zitting zoo goed mogelijk te doen verloopen, doe ik niet Ik weet, dat ik op die medewerking rekenen mag. Het voorzitterschap aanvaardende, spreek ik slechts de hoop uit dat onze gezamen lijke arbeid onder Gods zegen moge strek ken tot heil van het land" (Applaus). Tegen ontrechting der Joden Op initiatief van het Comité voor Bij zondere Joodsche Belangen is gisteravond een groote protestmeeting in de Apollo-hal te Amsterdam gehouden, waar sprekers van alle godsdienstige richtingen het woord hebben gevoerd over de ontrechting der Joden in Duitschland. De enorme zaal van de Apollohal was geheel gevuld met een'1 geestdriftig pu bliek, naar schatting ruim zesduizend men- schen. Tal van beken<^ Amsterdammers zoowel uit Joodsche als'uit andere kringen zag men er bij. Na een inleidend woord van den heer A. Asscher spraken resp. de heeren L. H. Sarlouis, prof. dr. A. H. de Hartog, kape laan H. Drost, mr. dr. L. E. Visser, ds. J. J. Buskes Jr., ds. A. R. de Jong, waarna de heer Asscher een slotwoord sprak en een motie van protest werd aangenomen. Aan het „Handelsblad" ontleenen we het volgende verslag van de rede van den Rot- terdamschen kapelaan, den weleerw. heer H. Drost. „Kapelaan H. Drost, uit Rotterdam wekt reeds terstond frenetiek applaus met zijn uiting van broederliefde en medegevoel: „onrecht, u aangedaan, voelen wij als ons zelf, als de heele menschheid aangedaan!" in deze dagen van droefheid zijn wij Jood met de Joden. „Pax super Is raël!" roept spr. met den Psalmist uit en hij breekt in diep-bewogen bewoor dingen den staf over de rassen-theorie en den rassen-cultus, die op den duur moet leiden tot een worsteling met het geheele Christendom, omdat dit nooit zal kunnen dulden, dat het ras tot afgod wordt ge maakt. Hemeltergend en wereldbeschamend is het, dat in Europa in onze 20e eeuw zoo iets mogelijk is! roept spreker uit als wat thans in Duitschland geschiedt, en wij willen het uitroepen, tot hemel en aar de het hooren: Pax super Israël! vrede over Israël! En wij richten ons tot de internationale wachters van Pers en Volkenrecht, die de ze verkrachting van menschenrechten aan zien en toelaten, terwijl zij de macht en den plicht hebben, zich ertegen te verzet ten. Ieder mensch heeft recht op mensche- lijke levensvoorwaarden, wie het ook is. Spr. begrijpt niet, hoe er Christenen zijn, die him instemming betuigen met wat daar gebeurt en die spr. verwijten, dat hij het opneemt voor de Joden. Terecht heeft de Katholieke Kerk steeds zoovael mogelijk de Joden in bescherming genomen en te recht heeft kardinaal Faulhaber den moed gehad zijn protest te uiten. Als het gaat om Nederland, dan zij wij geen Katholieken, geen Protestanten, geen Joden danz ij n wij Nederlanders (mi nuten lange ovaties). Duitsche Joden zijn Joodsche Duitschers, samengegroeid met den Duitschen grond, waar zij hun goed, him bloed en hun talenten voor hebben ge geven; zonder wie Duitschland niet zou zijn wat het nu is, op wetenschappelijk, op cultureel gebied (bijval). Ook Duitschland heeft zijn graf van den Onbekenden Soldaat. Als Hitler, Göring of Goebbels daar een krans op legt, hebben zij er dan wel eens aan gedacht dat in dat graf een Jood kan liggen? (Luide toejui chingen). Maar„Staatszucht kent noch God, noch bloed," zegt Vondel. Met dit ci taat uit de Gijsbrecht besluit spr zijn zeer indrukwekkende rede, waarop langdurig applaus volgt." Het Abessijnsch conflict WH Engeland de petrclenmvoorziening van Italië afsnijden? PARIJS, 20 September. De correspondent van den Echo de Paris in Londen seint aan zijn .blad, dat de leiding der Engelsche ma rine er van overtuigd is, dat in geval van noodzaak Italië door het afsnoeren van de petroleum-leveranties schaakmat kan wor den gezet. De vlootbewegingen zijn in over eenstemming met bedoelingen in deze rich ting. Het sluiten van het Suez-kanaal zou het onmogelijk maken petroleum uit de Perzische Golf van de petroleumlijn van Abadan naar Italië te verzenden. De bewa king van de kust van Palestina en van Haifa zou de toevoer van petroleum uit Irak afsnijden. Zelfs wanneer de Italianen hier succes zouden boeken, zouden de En- igelschen gemakkelijk de petroleum aan de bron in Mossoe kunnen tegenhouden. Ten einde voor de Italianen de levering van olie uit de Kaïukasus onmogelijk te maken, zou op het oogenblik onderhandeld worden niet EEN DER DRIE HAVIL- LAND-VLIEGTUIGEN VERMIST. Op weg naar Nieuw Guinea Waarschijnlijk noodlanding Volgens een via Londen ontvangen tele gram wordt een der drie Havilland-vlieg tuigen, die op 1 Sept. j.l. uit Amsterdam zijn vertrokken voor de Karteerings-expe ditie op Nieuw-Guinea vermist. Het vliegtuig is laatstelijk gezien ten Noorden van Bassin op 100 mijl ten Wes- Ufa van Rangoon in Burma. Men vreest, dat het toestel een noodlan ding heeft moeten maken. Een onderzoek wordt ingesteld. De bemanning van het toestel bestaat uit: capt. Fullfold, gezagvoerder, den Ned. kapt. J. Vonk, tweede bestuurder en de Engelsche mecanicien S. J. Cope De directie van de K.N.I.L.M. te Am sterdam deelt aan het A.N.P. mede, dat gistermiddag van kapitein Koppen een te legram is ontvangen, meldende, dat van de drie de Havilland Dragon Rapide vlieg tuigen op weg naar Indië, de P.H.-A.K.U. en de P.H.-A.K.W. gistermiddag te Ran- gaan zijn geland na van Akyab te zijn ver trokken. Het telegram meldde verder, dat de P.H.-A.K.V. niet was aangekomen, doch dat men daar geen verdere berichten van had. Het wéér was zeer slecht In dit verband deelt de directie van de K.N.I.L.M. mede, dat het wel vast staat, dat de P.H.-A.K.V. een noodlanding heeft moeten maken. Van Rangoon en Calcutta uit heeft men contact gezocht met alle tusschenstations, teneinde te vernemen waar het vliegtuig zich bevidta Tusschen Ahyab en Rangoon, een afstand van 500 K.M., bevinden zich 4 noodlandingsplaat sen, n.l. op het eiland Ramri, op het eiland Cheduba, nabij Sandoway en nabij Bassein Hedenmorgen werd een telegram van kapitein Koppen ontvangen, meldend, dat er nog geen bericht was en dat naar het vliegtuig werd gezocht doar captain Vox, daarbij geassisteerd door een Engelschen vlieger, die met het terrein bekend is. Frijns ziet niets De Nederlandsche piloot van de K.L.M. die met de „Kieviet" op weg is naar Hol land, en gisteren van Rangoon aar Akyab is gevlogen, heeft bericht dat hij onder weg naar het vermiste vliegtuig heeft uit gezien, maar het niet heeft kunnen ont dekken Hedenmiddag tegen half 2 heeft de di rectie van de K. N. I. L. M. een telegram ontvangen van kapitein Koppen, waarin wordt gemeld, dat het zoeken naar het vermiste de Havilland Dragon Rapide vlieg tuig met kracht wordt voortgezet. Men heeft daarvoor ook een watervliegtuig ge charterd, waarmede de Irawady-delta ten zuiden van Rangoon wordt afgezocht. de Turksche regeering over het sluiten van de Dardanelles Door het sluiten van de Straat van Gibraltar tenslotte zou Italië geen petroleum meer uit Amerika kunnen krijgen. Er zou dan nog alleen over het vasteland, via Zwitserland, Duitschland en indirect over Roemenië, petroleum voor Italië onbereikbaar zijn, verondersteld, dat de leveranciers in deze landen ondanks eventueele voorschriften van den Volken bond in staat zouden zijn olie naar Italië te verzenden. Volgens de meening van bevoegde En gelsche kringen zou Italië dus binnenkort geen petroleum meer tot zijn beschikking hebben. Het Engelsche Parlement vroegtijdig bijeen geroepen? .LONDEN, 20 Sept. (A.N.P.). Naar ver luidt aoht men het steeds waarschijnlijker, dat het parlement nog vóór 29 October vervroegd bijeen geroepen zal worden in verband met den dreigenden toestand. De Italiaansche goudreserve. ROME, 20 Sept. (A.N.P.). De goudreserve van de Bank van Italië is gedaald tot 4563.000.000 lire zoodat de dekking der bankbiljetten thans nog slechts 31 pet. be draagt De goudreserve loopt nog steeds achteruit DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BUITENLAND. Eén der drie de Havilland Dragons, be stemd voor de karteering van N.-Guinea, op weg naar Indië vermist Men vermoedt dat het toestel een noodlanding heeft moe ten maken. (1ste blad). Langzamerhand wordt het te Genève duidelijk, dat Mussolini van geen toege ven weet in het Abessijnsche geschiL Wat de voorstellen van de commissie van vijf bevatten. (3de blad). Duitsche agitatie tegen Litauen. (3de blad). Crisis in de Britsche Labourpartij. (3de blad). BINNENLAND. De plannen van den Minister van Land bouw (1ste blad). De heer Krelage treedt af als voorzitter van „Bloembollencultuur" (iste blad). Brutale roofmoord te Groningen mislukt; een der daders gearresteerd. (Gem. Ber., 4de blad en 1ste blad). De inbraak bij de fa. Wilton te Schie dam opgehelderd; drie daders gearresteerd, grootste gedeelte van het geld terugge vonden. (Gem. Ber„ 4de blad en 1ste blad). LEIDEN. De herdenking van het 150-jarig bestaan van M. S. G. (3de blad). ALG. VEREEN. V. BLOEMBOLLEN CULTUUR. De heer Krelage treedt als voorzitter af. De heer E. H. Krelage, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur is voornemens in de Decembervergadering van de vereeniging zijn functie ter beschik king te stellen. De a.s. Maandag te hou den buitengewone algemeene vergadering inzake de bloemboüensaneering zal hij nog leiden. DE ROOFOVERVAL TE GRONINGEN. Eén der daders gearresteerd. Door het krachtig in grijpen der Groning- sche recherche in samenwerking met de politie te Leek is gisteravond reeds één der daders van den brutalen roofoverval in de tabaksfabriek van Th. Lieftink, de 23-ja- rige A. W. A. gearresteerd. A. werd aangehouden, toen hij zich ten huize van zijn familie te Tolberter Petten (gemeente Leek) bevond. Hij werd naar het hoofdbureau van po litie te Groningen overgebracht. Het op sporen van den tweeden dader wordt met kracht voortgezet. DE STORM IN ENGELAND. LONDEN, 20 Sept. Gisteren heeft in En geland, het Kanaal en op de Noordzee we derom een buitengewoon krachtige storm gewoed, die echter niet zoo hevig werd als de storm in den nacht van Dinsdag op Woensdag. Ook ditmaal moest een aantal stoomschepen de havens binnenloopen. Een verkeersvliegtuig, dat met 25 passagiers aan boord van Croydon naar Parijs vertrokken was, was na tien. minuten gedwongen te rug te keeren. De onderzeeër die voor af braak verkocht was en die tijdens den laat- sten storm in het kanaal van Bristol van het sleepschip losgeslagen was en zonder bemanning op drift was geraakt, is na 36 uur omgezwalkt te hebben bij Cardiff ge strand. Het geregelde scheepvaartverkeer tusschen Folkstone en het continent is gis teren naar Dover verlegd.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1