BUITENLAND Het Abessijnsch conflict NED. OOST INDIE BINNENLAND WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 WEINIG HOOP OP COMPROMIS. Vandaag moet Italië beslissen. Uit Rome te Genève ontvangen berich ten geven te kennen, dat men zich niet meer de geringste illusie maakt over aanvaar ding van het rapport van de Commissie van Vijf en eventueele compromisvoorstel len. Gisteren zijn beide partijen in kennis gesteld van de ontworpen voorstellen, zoo dat de Italiaansche ministerraad vandaag zijn besluit kan nemen. Niets kan duidelijker de ontmoediging kenschetsen, die thans te Genève met be trekking tot de bemiddelingspogingen in het Italiaansch-Abessynische geschil be staat, schrijft de Geneefsche correspondent van de „Msb", dan de kalmte, waarmede gistermiddag vernomen werd, dat de raads commissie van vijf weder bijeen is geweest en de groote lijnen heeft vastgesteld van een bemiddelingsplan, dat aan de delega ties van Italië en Abessynië zou worden voorgelegd. De algemeene overtuiging, dat Mussolini de door de raadscommissie van vijf ont worpen voorstellen zelfs niet ais grondslag voor verdere onderhandelingen zal willen aannemen, berust niet alleen op Mussolini's verklaring, Zaterdag, dat hij ieder com pao- mis verwerpt, doch ook op de betrekkelijke onbeduidendheid van de nieuwe aan Italië gedane concessies. De voorstellen van de raadscommissie van vijf schijnen aan de Italiaansche eischen slechts weinig meer tegemoet te komen dan het door Mussolini in Augustus reeds van de hand gewezen Fransch-Engel- sche aanbod van Parijs. De verklaring van Mussolini van Zater dag schijnt de Engelschen, die aanvankelijk bereid waren, tot verdere concessies him toestemming te geven, veel stroever te hebben gemaakt en een ongunstigen in vloed te hebben gehad op de concessies, die in het voorstel van de raadscommissie van vijf aan Mussolini worden gedaan. VOLKENBOND* VALUTA-STABILISATIE. Voor de economische commissie van den Volkenbond heeft de Fransühe oud-minis ter van Financiën, Georges Bonnet, een lans gebroken voor een spoedige stabili satie der valuta's en een voorstel in den zin uit naam zijner regeering ingediend, terwijl onze landgenoot, het Eerste-Ka- merlid mi. Van Lanschot, in zijn kwaliteit van rapporteur der commissie op de nood zakelijkheid tot het nemen van snelle maatregelen heeft gewezen. Bonnet stelde in 'het begin zijner rede de vraag, waarom alle pogingen der afge- loopen zes jaren om tot een oplossing der crisis te komen gefaald hadden en gaf daarop het volgende antwoord: De staten volgen alle een economische politiek, welke zij voor zichzelf nuttig achten. Wij moeten ons wennen aan de idee, dat een economische politiek slechts internationaal werkelijkheid zal kunnen worden wanneer zij tegelijkertijd door al len gewild wordt en het nationale egoïsme aan banden wordt gelegd. Den verschil lenden landen moeten wij de fouten bij brengen, die zij in de afgeloopen zes jaar hebben begaan. Wij moeten de openbare meeningen opvoeden door haar de werke lijke draagwijdte van de maatregelen te toonen, waarmede wij allen gemeend heb ben ons tegen de crisis te moeten weren, en waardoor wij in werkelijkheid het in ternationale verkeer hebben lamgelegd. Wij zijn op het oogenblik aangeland op een peil, waarop ieder tracht van zijn eigen productie te leven, zijn grenzen sluit, niet alleen voor koopwaar en kapitaal, doch ook voor menschen. Ieder blijft op die ma nier gevangene binnen de hooge tolmuren, die wij zelf hebben opgeworpen en dat, terwijl wy in een tijdperk leven, waarin de meest geperfectionneerde verkeersmid delen een uiterst snelle verplaatsing van menschen en waren mogelijk maken. Het is zonneklaar, dat een dergelijke absurde politiek de wereld jaren achteruit heeft ge zet. Er zijn teekenen van een opleving te oonstateeren,waarop onze rapporteur, de •heer Van Lanschot, dien ik uit naam onzer commissie hulde breng voor zijn rapport, ook reeds heeft gewezen. (Tel) JELGIE. DE ENGELSCHE VLOOT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het is Groot-Brittannië ernst met zijn voorzorgsmaatregelen in de Middellandsche Zee en dat blijkt wel afdoende uit het zen den van de grootste oorlogsbodems zijner „Home fleet" naar dat gebied. i Gisterochtend is namelijk het grootste slagschip ter wereld, de 42.100 ton metende „Hood", Gibraltar gepasseerd. De „Hood" werd vergezeld door den 32.000 ton meten den slagkruiser „Renown", benevens door de kruisers „Orion", „Neptune", „Achilles" en vier torpedojagers. Het geheele eskader heeft, na de Straat van Gibraltar gepas seerd te zijn, met de grootst mogelijke snel heid de reis in Oostelijke richting voortge zet. Egypte's houding. De spanning in Oost-Afrika heeft een merkwaardige reactie in Egypte. De natio nalistische Wafdpartij, die tot dusver de krachtigste tegenstandster van het Brit- sche bewind in Egypte is geweest, heeft de volgende uiteenzetting van haar standpunt gegeven: .Mochten de Italianen de gren zen overschrijden, dan zal Egypte een ver dedigingsoorlog tegen Italië voeren, ge schiedt dat niet, dan zal het de strengste neutraliteit in acht nemen". Groote aandacht wordt door de bladen gewijd aan de voorzorgsmaatregelen, wel ke in Egypte worden genomen. Het hoofd kwartier van het Britsche leger heeft zich, aldus de bladen, nauwkeurig laten inlich ten over de wegen door het woestijngebied, speciaal met het oog op den aanleg van telegraaf- en telefoonverbindingen. De Egyptische militaire autoriteiten heb ben het leger versterkt en verschillende posten langs de grens laten bezetten. De troepenbewegingen in Eritrea worden nauwkeurig gevolgd. Op verschillende plaatsen zijn door de Italianen draadver sperringen aangebracht. Ook aan het Suezkanaal heerscht groote spanning. In Suez, Ismailia en Port Soedan bevinden zich, zooals bekend, reeds Brit sche oorlogsschepen. De Kanaal-zone wordt streng bewaakt en sommige strooken gronds langs het kanaal zijn voor burgers verbo den terrein. Bij de banken te Port Said zijn den laatsten tijd door Italiaansche ko lonisten tienduizenden ponden sterling op gevraagd en naar Italië gezonden. De Britsche autoriteiten hebben, naar voorts woidt vernomen, Koning Bin Saoed voorgesteld de Britsche vloot met de bewa king van de Hedjakust te belasten. Italië's maatregelen. Overigens laten ook de Italianen zich niet onbetuigd. In de haven van Lakania op het Dodekanesos-eiland Leros hebben zes Italiaansche torpedojagers het anker laten vallen. Tevens zijn hier troepen aan land gezet. De haven is door mijnen ver sperd en wordt door zware artillerie be schermd. Rond den Italiaanschen Dodeka- nesos wordt voortdurend door torpedoja gers gepatrouilleerd. Op het eiland Leros zijn ruim 100 huizen door de autoriteiten in beslag genomen, ten einde ze voor hospita len in te richten. De Italiaansche bladen melden verder, dat in Augustus in de haven van Massaua (Eritrea) 82 schepen met 22.843 soldaten en 99.727 ton goederen zijn aangekomen. Daarbij komen nog 1329 soldaten, die met 88 kleine zeilbooten zijn aangekomen en 2644 ton goederen. DE GEVOLGEN DER DEVALUATIE. Kosten van levensonderhoud stijgen snel. De Maandagavond gehouden Belgische ministerraad heeft zich o.a. beziggehouden met 'het instellen van een onderzoek naar de kosten van levensonderhoud, die den laatsten tijd in België aanzienlijk zijn ge stegen. Men bestudeerde voorts de maat regelen, welke kunnen worden genomen om met ingang van 1 October as. een sa- larisverhooging van 5 pet. voor alle per sonen in overheidsdienst mogelijk te ma ken. (Tel.) ENGELAND. MOORD OP JONES. Nieuw onderzoek gelast. Het Engelsche ministerie van buiten- iandsche zaken bevestigt dat het besloten heeft door den gezant te Peking opnieuw een onderzoek te doen instellen naar den dood van Gareth Jones, den vroegeren se cretaris van Lloyd George, die onlangs door Chineesche bandieten werd vermoord. Lloyd George gelooft, dat Jones werd vermoord omdat hij geheime inlichtingen bezat, welke hij weigerde mede te deelen. AMERIKA. WERKLOOSHEID MAAKT ZIEK. Nervositeit, hartkwalen en andere ongemakken. Een zesde deel van het aantal New-York- sche werkloozen, gelijk staande met 40.000 man, bleek lichamelijk ongeschikt te zijn geworden voor werken, toen men hen in- plaats van te laten stempelen „relief work" wilde laten verrichten. 'Velen bleken te lijden aan zenuwziekte, hartkwalen en andere ongemakken en groo- tendeels is hun lichamelijke ongeschiktheid direct te wijten aan ondervoeding. Dat zyn de verwoestingen van de depressie, ver klaarde miss Anna Rosenberg, een assi stente van generaal Johnson, die belast is met de controle van het „relief work" in New-York. De toestand is niet erg hoopvol, verklaar de generaal Johnson zelf in een interview. Wij staan voor het droevige feit, dat deze menschen waarschijnlijk nooit meer zullen len kunnen werken en 'n blijvenden last zul len vormen voor de gemeenschap. De jaren van depressie en langdurige werkloosheid hebben hun gezondheid voor goed geknakt. SCHIPPER BAARS GAAT IETS VOORUIT. Aneta seint uit Soerabaja: De toestand van schipper Van Baars, die bij het ongeluk op de „Flores" zwaar gewond werd, gaat iets vooruit. Direct levensgevaar is thans niet meer aanwezig. HOTELBRAND TE MEDAN. Schade op veertig Mille geraamd. Aneta seint uit Medan: In het hoofdgebouw van hotel De Boer is gisteravond brand uitgebroken. De ka mers van de artisten, die in het hotel op traden, zijn volkomen uitgebrand, evenals de daaronder gelegen hotelkeuken. Het overige deel van het hotel bekwam groote waterschade. De schade welke op 40.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Zeer vermoedelijk was kortsluiting de oorzaak van den brand. De dames-artisten verloren bijna al haar bezittingen. Per soonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. BUITENLANDSCKE BERICHTEN ONGELUK MET EXPRESS PARIJS—ROME. Dertig gewonden. In de nabijheid van Nervi is de snel trein ParijsRome op een goederentrein gereden. Hierbij werden dertig personen gewond onder wie twee Franschen. Drie wagens van den goederentrein ontspoorden. HET HOOG WATER IN KIANGSOE. De toestand is ernstig, doch reden tot wanhopen bestaat er niet. Een speciale verslaggever van het D. N. B., die zich naar het overstroomingsgebied van de Hoangho heeft begeven, heeft een onderhoud gehad met den voornaamsten bestuursbeambte van Noord-Kiangsoe. De beambte verklaarde, dat de toestand in zfjn district ernstig was, er bestond vol gens hem echter geen reden tot wanhopen, ook al is de honderd kilometer lange nood- dijk aan de Noord-grens van Kiangsoe, welke in den tijd van twee weken met behulp van 130.000 man was gebouwd, onder den druk, van de nieuw aangevloei- de watermassa's op twee plaatsen bezwe ken, waardoor weder meer dan 300.000 menschen door het hoogwater zijn over vallen. De autoriteiten van Hoangho zijn van meening, dat men het water binnen zijn huidige grenzen moet houden en dat men moet trachten het langzamerhand door het Keizerkanaal en de verbindingen met de Gele Zee te doen afvloeien. Tijdens den verwachten lagen waterstand in den win ter zouden de dijken dan verbeterd kun nen worden, of weder opgebouwd, zoodat een normale afvloeiing naar de Tsjili- baai tot stand zou kunnen komen. Het grootste gedeelte van het water der Hoangho stroomt op het oogenblik onder twee bruggen der TientsinBoekau-spoor- lijn met razende snelheid in het Keizer kanaal. De rest verhoogt den waterstand in het overstroomingsgebied tusschen Hsoetsjau en Haitsjau, waar reeds 400.000 menschen dakloos zijn. HARING DIE ZICH NIET AAN DEN KALENDER STOORDE. De haringvangst in het LJslandsche vischwater is dit jaar evenals het afge loopen jaar buitengewoon slecht geweest. Als oorzaak hiervan neemt men aan, dat de haring dit jaar bijna anderhalve maand vroeger kwam dan de deskundigen had den uitgerekend. Ook de IJslandsche visschers zelf visch- ten achter het net, want zij hebben een vasten datum voor de vangst, n.l. 25 Juli, vóór welken dag zij geen haring mogen binnenhalen of zouten. De haring stoort zich evenwel niet aan den kalender, waar door de vangsten dikwijls zeer wisselval lig zijn. Bovendien stormde het dit jaar voort durend en het was zoo kou, dat de ijsber gen tot vlak benoorden de kust van IJs land kwamen, hetgeen heel zelden voor komt. Ten slotte kwam ook de kleine tienarmige inktvisch in millioenen opzet ten,- die de haring in een ommezien op de vlucht jaagt en daarmede werd de vangst weldra hopeloos. CLEARING MET DUITSCHLAND. Stand per 15 September 1935. 1. Stortingen in Nederland 153.788.000, waarvan bestemd voor: a) achterstallige vorderingen 23.700.300; b) Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer 17.375.000; c) Vrije rekening Reichsbank 6.150.500; d) Nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen f 106.562.20(f. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe on der de Clearing vallende vorderingen) (in clusief saldo 1934 ad f 11.501.466) 144.234.100. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in mindering komend van het bedrag onder 1. d) 104.860.800. Laatste uitbetaald nummer van storting: 110636. 4. Speciale Verrekening: a) Stortingen in Nederland tegen afge geven reischéques f 2.480.900. b. Uitbetalingen in Nederland f 1.394.100. DE NIEUWE DUITSCHE WETTEN. Consequenties voor ons land wat het •sluiten van huwelijken betreft. De „Telegraaf" heeft zich gewend tot den chef der afdeeling burgerlijke stand te Am sterdam, mr, dr. J. Versteeg, met de vraag of de afkondiging van de nieuwe wet in DuitsoMand, voor zoover zij de bepalingen betreffende het sluiten van huwelijken door Joden behelst, voor Nederland consequen ties heeft. Natuurlijk! luidde het antwoord. Wij zijn tegenover Duitschland gebonden door het verdrag van 12 Juni 1902, tot regeling van de wetsconflicten met betrekking tot het huwelijk. Dit is een collectief verdrag, dat gelijkertijd geldig is ten opzichte van een aantal andere staten. Huwelijken tusschen Nederlandsche on derdanen van niet-Arisohe afstamming met Duitsche onderdanen van Duitsche niet- Ariërs met Nederlandsche ingezetenen van Arische afstamming zullen in de toekomst onmogelijk zijn. En er is nog iets anders. Wij zijn in Ne derland gewoon, overgangsbepalingen te maken, doch in Duitschland doet men dat tegenwoordig anders en wordt de wet aan gekondigd, met de mededeeling, dat *ij den volgenden dag in werking treed*:. En dus heb ik mij Maandag genoodzaakt gezien, een paar, dat Woensdag a.s. in het huwelijk zou treden, aan te zeggen, dat ik het huwe lijk niet voltrekken kan, wanneer geen be- v.ijS overlegd wordt, dat de Duitsche auto riteiten er geen bezwaar tegen hebben. Het huwelijk toch doorgegaan. Desniettegenstaande is bovengenoemd huwelijk toch doorgegaan. De bevoegde autoriteiten waren nl. van I meening, dat de afkondiging ervan reeds had plaats gehad vóór de Duitsche wet van kracht werd. Uit dien hoofde zullen ook i voor de volgende week geen moeilijkhe den bij het voltrekken van dergelijke hu welijken ontstaan. Er zal met de regeering overleg worden gepleegd wat verder in deze zal moeten worden gedaan. Vragen van het Tweede Kamerlid Boon. De heer Boon heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en wan Justitie de volgende .vragen gesteld: i 1. Is het juist, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Amsterdam aan een Duitsoher en een Nederlandsche, waarvan de eene van z.g. niet-arische afstamming is, op grond van de jl. Zondag in Neuren berg aangenomen en Maandag in werking getreden Joden wetten heeft aangezegd, dat I hun voorgenomen huwelijk a.s. Woensdag niet voltrokken kan worden, wanneer geen bewijs wordt overgelegd, dat de Duitsche autoriteiten daar geen bezwaar tegen heb ben, welk bewijs in soortgelijke gevallen reeds sinds geruimen tijd door de Duitsche autoriteiten categorisch wordt geweigerd? 2. Heeft de Regeering kennis genomen van het feit, dat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Rotterdam in 1933 weigerde een soortgelijk huwelijk te vol trekken op grond, dat de bevoegde autori teit, in dat geval de „Rat der Stadt Leip zig", weigerde een z.g. „Ehefahigkeits- zeugnis" af te geven, dooh dat de rechtbank te Rotterdam bij vonnis van 18 December 1933 heeft beschikt, dat de ambtenaar ver plicht was bedoeld huwelijk te voltrekken, daar de Duitsche autoriteit de afgifte niet weigerde op grond eener wettelijke bepa ling, waarop dit huwelijksbeletsel zou steunen, doch slechts op grond, dat „die gesetzliche Regelung in ddesem Sinne er- wartet wixd", met welke moderne rechts idee de Nederlandsche rechter natuurlijk geen rekening, wensohte te houden, uit welke motiveering intusschen voortspruit, dat sinds Maandag een wettelijke bepaling in de Duitsche wet het sluiten van een dergelijk huwelijk wèl in den weg staat, zoodat de rechterlijke colleges verplicht zullen zijn voortaan de ongenoegzaamheid der stukken, bedoeld in art. 129 B. W. uit te spreken? 3. Is de Regeering niet van oordeel, dat eeD dergelijke discriminatie van bepaal de groepen onzer bevolking om een hu- w 'fik aan te gaan op grond van het wetenschappelijk volkomen ongefundeer de begrip van al- of niet „Ariër"-schap in fiagranten strijd is met onze Neder- j landsohe traditie en begrippen? 4. Is de Regeering niet van oordeel, dat onverwijld het verdrag van 12 Juni 1902, goedgekeurd bij de Wet van 24 Juli 1903 (Stbl. no. 231), waarvan de plaatsing in het Staatsblad is bevolen bij K. B. van 1 15 Juni 1904 (StbL no. 121) behoort te worden opgezegd? 5. Is de Regeering bereid waar een opzegging ten minste 6 maanden vóór het einde van den loopenden termijn van 5 jaar moet geschieden en dus voorloopig geen practisoh effect kan sorteeren in middels maatregelen te treffen, waardoor ook in de naaste toekomst dergelijke hu welijk aan te gaan op grond van het worden, bijv. door met spoed een wets voorstel te doen tot aanvulling der Wet van 7 Juli 1906 (Stbl. no. 162) door ge bruikmaking van de vTijheid in art 3 van het Verdrag aan de onderteekenende partijen gelaten om bij de wet, geldende ter plaatse der hu wel ijksvol trekking, niet tegenstaande de verbodsbepalingen uit sluitend gegrond zijn op de godsdienstige overwegingen, waarbij dan de Duitsche verbodsbepaling ais een beweegreden van godsdienstigen aard zou moeten worden beschouwd. GOUDVOORRAAD NED. BANK. Met 36 mil li oen verminderd. Blijkens den weekstaat van de Neder landsche Bank is de goudvoorraad in de afgeloopen week met 36.767.422 vermin derd. DE WIJZIGING DER KIESWET. Van 10 September af in werking. De wet van 23 Mei, houdende wijziging van de Kieswet, Provinciale- en Gemeen tewet, is volgens een K. B. in werking ge treden per 16 September. Bij de volgende verkiezing zal een groep om een zetel te verwerven, den vollen kiesdeeler moeten hebben. Voorts wordt een cautie verlangd van 250 per kieskring, welke som aan den Staat vervalt, wanneer een groep niet een bepaald aantal stemmen heeft. EEN JAAR UNIFORME FILMKEURING. Het is nu een jaar geleden, sinds de uniforme filmkeuring van katholieke pers en K. F. C., omvattende alle films, door de Centrale Commissie gekeurd en toelaat- baat verklaard (dus zoowel en A en B- films als de C films) een aanvang nam. Toen wij, de noodzakelijkheid beseffend om aan de uiteenloopende en derhalve verwarring stichtende oordeelvellingen omtrent dezelfde films een einde te maken, onze denkbeelden daaromtrent verkondig den en trachtten te verwezenlijken, ont brak het niet aan'pessimisten die dit po gen om uniformiteit te bereiken, bij voor baat voor mislukking voorbestemd ver klaarden. Gelukkig hebben zij ongelijk gehad, ge lijk de ervaring van een jaar ons thans leert. Al is de volmaaktheid nog niet bereikt, al wordt er nog een enkele maal in een of andere courant een van de uitspraak der K. F. C. afwijkend oordeel aangetrof fen (dat dan soms op een misverstand of een vergissing blijkt te berusten), met vreugde en voldoening mogen wij con- stateeren, dat er thans over de geheele li nie gelijkluidende uitspraken omtrent de al of niet toelaatbaarheid van films op ethische gronden, aan de lezers van katho lieke bladen worden voorgelegd. Wij beschouwen dit als een groot gewin en zullen er naai streven om geleidelijk ook de onvolmaaktheden die de uitvoering en toepassing van het nieuwe systeem nog mochten aankleven, te overwinnen. In de onlangs met de Zuidelijke pers ge houden conferentie bleek ons, gelijk wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, dat dit systeem algemeen gewaardeerd wordt. Met enkele daar gemaakte opmerkingen omtrent ondergeschikte punten konden wij reeds rekening houden. Van nuttige wenken of nog onvervulde desiderata zullen wij gaarne kennis ne men: zij kunnen er slechts toe dienen om ons werk te vervolmaken en te stabilisee- ren. Intusschen lijkt het ons niet van belang ontbloot in cijfers een overzicht te geven van het uitwendig resultaat der samenwer king van de K. F. C. met de kath. pers over het eerste jaar dier samenwerking, derhalve van 1 Sept. 193431 Aug. 1935. Het spreekt vanzelf dat de extensieve groei van ons werk tevens de moreele be- teekenis en waarde van dit werk stijgen doet: Gekeurde A films (Rijkskeuring: allp leeftijden) 166. Hiervan: 65 Toelaatbaar. 45 Toelaatbaar boven 18 jaar. 52 Toelaatbaar voor volwassenen. 4 Niet' toelaatbaar verklaard. Gekeurde B films (Rijkskeuring: boven 14 jaar) 102. Hiervan: 13 Toelaatbaar. 88 Toelaatbaar boven 18 jaar. 46 Toelaatbaar voor volwassenen. 6 Niet toelaatbaar verklaard. Gekeurde C films (Rijkskeuring: boven 18 jaar) 186. Hiervan: 43 Toelaatbaar C. I. 14 Toelaatbaar C. II. 80 Toelaatbaar C. III. 49 Niet toelaatbaar verklaara. Totaal dus gekeurd 454 films. Dit zijn bij na uitsluitend groote speelfilms, daar jour naals, teekenfilms etc. tot heden voor wat betreft de A en B films nog niet gekeurd worden. Mogen wij ten slotte Katholiek Neder land nog eens aansporen het werk der Katholieke Film Centrale financieel te steunen, een steun die dringend, zeer drin gend, noodzakelijk is. Een ieder kan zich opgeven als donateur of donatrice: donateurs (trices) van 1.50 en meer ontvangen gratis de „Mededeelin- gen" der K. F. C. Opgaven worden gaarne verwacht aan het adres der Katholieke Film Centrale, Steenschuur 17, Leiden. Hoogspanning in de niet-rooken-coupé De man, die reeds tien minuten lang een cigaret in den mond houdt en met een lucifersdoosje speelt.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6