Rijksbegrooting van 1936 No. 8ZZ0! DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een te dekken tekort van 119 millioen 26e Jaargang WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. It DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b»- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «m verhuur, koop én verkoop: t.56 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De millioenen-nota Er is geen mensch in Nederla»die niet betreurt, dat de millioenen-nota een verzwaring in plaats van een verlichting van den belastingdruk aankondigt. Maar er is óók geen mensch in Neder land, die aannemelijk zal kunnen maken, dat 't anders zou kunnen onder de hui dige omstandigheden. Dat de Regeering de Omzetbelasting wil verhoogen, houdt ongetwijfeld in een be moeilijking vsin de zoozeer door haar zelf gewienschte aanpassing aan een lager le vensniveau. Sympathiek is daarentegen de aangekondigde belasting op buitenland- sche pleizierreizen; een belasting, die al lang ingevoerd had moeten zijn! Voor de ambtenaren enz. zijn de vol gende maatregelen in het vooruitzicht ge steld: In de plaats van de instelling van een kweekelingeninstituut zal worden gesteld een algeheele herziening der salarisrege ling voor jeugdige ambtenaren, onderwij zers en werklieden in Overheidsdienst, waardoor een besparing zal worden ver kregen van ƒ8.500.000 (voor hen zal een verlaagd jeugdsalaris worden ingevoerd). Zü ontvangen het volle salaris, aan him betrekking verbonden, eerst op him 24ste (resp. 26ste) levensjaar. In salaris- en loonschalen met één- Jarige opklimming zal deze worden gewij zigd in een tweejarige met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhooging. Niet-herplaatsbare wachtgelders en de onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, zouden op nader te bepa len voorwaarden gepensionneerd kunnen worden. Voor de beoordeeling van den derden maatregel (vervroegd pensioen) moeten we de uitwerking er van nog afwachten; tegen den tweeden maatregel (wijziging in de periodieke verhoogingen) kunnen in dezen tijd oi. geen onoverkomelijke be zwaren worden aangevoerd, hoewel wij het onaangename er van voor velen er kennen. Wat den eersten maatregel (her ziening salarisregeling jeugdige ambtena ren, enz.) betreft: wij juichen het toe, en zijn er verheugd over, dat het instituut van kweekelingen met acte by het onderwijs zal worden afgeschaft, waardoor een ein de zal worden gemaakt aan een schreeu wend -onrechtvaardigen toestand! Een al geheele herziening der salarisregeling voor jeugdige ambtenaren, onderwijzers, werk lieden is in zich niet af te keuren; er is in ons blad reeds eerder op gewezen, dat zulk een bezuiniging veel verkiezel ijker of veel minder afkeurenswaardig is, dan het hier bedoelde kweekelingen-instituut. Voor een beoordeeling moet echter ook hier de uitwerking van het plan worden afgewacht. Wij gelooven, dat over de miHioenen- nota in haar geheel niet héél veel critiek zal loskomen tenzij waarschijnlijk over het voorstel inzake verhooging der Omzet belasting omdat er nog niet zoo veel critiek geleverd worden kan op blijk baar nog in embryonalen toestand verkee- rende plannen der regeering. Duitsch stoomschip bij Borkum gestrand Bemanning van twaalf koppen door reddings boot van boord gehaald Uit Oostmahorn wordt gemeld: In den afgeloopen nacht heeft de mo- torredddngflboot „Insulinde" van de Noord en ZuidihoLlandsche Redding Mij., onder commando van schipper Mees Toxapeus, op het Borkumer Rif tijdens het zware stormweer een uiterst moeilijke redding (volbracht. Dekkingsmaatregelenhet reeds ingediende bezninigingsontwerp; lagere salaris-regeling voor jeugdige ambtenaren, onderwijzers en werklieden; vertraging in periodieke verhoogingen van ambtenaren, enz.; vervroegde pensionneering van wachtgelders en onderwijzers. Wijziging der werk- loosheidssnbsidie voor de gemeenten. Voorgesteld wordt verder verhooging van omzetbelasting, successierech ten, zegelrechten, registratierechten, dividend- en tantieme-belasting, als mede belasting op buitenlandsche pleizierreizen. Wij geven hier een kort uittreksel uit de z.g. Millioenen-nota: Het tekort over 1936, bij de indiening van het bezuinigingsontwerp voorloopig geraamd op 75 millioen, blijkt in werke lijkheid 109 millioen te bedragen, wegens een verminderde opbrengst der middelen (ƒ11 millioen) en hoogere uitgeven (ƒ26 millioen). Met dit tekort is het einde van de budge- taire moeilijkheden voor het komende jaar nog niet bereikt. Het moet nog met de vol gende posten worden verhoogd: Verlaging van den w ij n a cc ij n s 0.7 milioen; verlaging van de loodsgelden ƒ2.5 millioen; verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd 7 millioen. Te zamen ƒ10.200.000. De voorgestelde verlaging bij het Bezui nigingsontwerp in uitzicht gesteld, acht de regeering ook nu nog noodzakelijk. De hoogere uitgaven zijn in hoofdzaak: verhooging van den post: onderstand aan noodlijdende gemeenten, voorts uitgaven voor het onderwijs wegens de versterkte afvloeiing van boventallige onderwijzers, wier wachtgelden ten laste van het Rijk ko men, alsmede kosten van onderwijs voort vloeiende uit het natuurlijke accres van leerlingen. De opbrengst der middelen is in totaal op ƒ41 millioen lager geraamd moeten worden dan voor 1935. De maatregelen tot dekking van het te kort zijn: 1. Het bezuinigingsontwerp, waarvan het geraamde eindcijfer van 97 millioen echter eerst verminderd moet worden met ƒ13 millioen, die de aanvankelijk voorge stelde,"* doch naderhand ingetrokken instel ling van het instituut van kweekelingen met akte bij het lager onderwijs aan be sparing zou hebben opgeleverd. In de plaats van de instelling van het bo venvermelde kweekelingen-instituut zal worden gesteld een algemeene herziening der salarisregeling voor jeugdige ambtena ren, onderwijzers en werklieden in over heidsdienst, waardoor een besparing zal worden verkregen van 8.500.000. Het be drag stijgt daardoor tot 92.500.000. Hiervan is reeds in de begrooting ver werkt wegens alle maatregelen, die zonder voorafgaande wetswijziging konden worden genomen (met uitzondering van de alge meene salarisverlaging en de bovenge noemde wijziging der jeugdsalarissen) 15.600.000. Blijft dus beschikbaar voor dekking van het begrootingstekort f 76.900.000. 2. Na aanneming van het bezuinigings ontwerp zullen voorts twee uitgaven be treffende de financiering van de sociale verzekering kunnen worden geschrapt en een derde uitgave verminderd, die voor 1936 weer op de begrooting moesten worden uitgetrokken, omdat de wettelijke maatre gelen, waardoor zij in 1935 van de begroo ting zijn afgevoerd, maar voor één jaar gel den. In totaal vermindert het tekort daar door met 13.972.300. 3. In alle salaris- en loonschalen met één-jarige opklimming zal deze worden ge wijzigd in een tweejarige met verdubbe ling van het bedrag der periodieke verhoo ging. Hieruit wordt een besparing geraamd van 1 millioen. 4. Met betrekking tot de wachtgelders acht de regeering het noodzakelijk, dat het deel, dat niet herplaatsbaar is, zooveel mo gelijk wordt overgebracht naar het pen sioenfonds en wel deels door een strenge keuring (invaliditeitspensioen), deels door de toekenning van een vervroegd en daar door uiteraard verlaagd ouderdomspensioen Deze wachtgelders en de onderwijzers, die den leeftijd van 60 jaar hebben be reikt, zouden dus op nader te 'bepalen voorwaarden kunnen worden gepensio neerd. Het aantal wachtgelders zou daar door met ongeveer een kwart verminderen. De besparing zou 9 ton bedragen. 3. Wijziging van de wet op het wertkloos- iheidssubsid'iefonds. Van het tekort ad 14 millioen neemt het Rijk de helft voor zijn rekening. De andere helft (ƒ7 millioen zal door een wijziging van het systeem van subsidaeering van de gemeenten, welke 'n bezuiniging moet opleveren, worden ge vonden. De minister van financiën stelt zich voor, in overleg met zijn ambtgenooten van so ciale zaken en van binnenlandsche zaken, voor 1936 een regeling te bevorderen, die zal berusten pp zoodanige grondslagen, dat de gemeenten zelve er mede een financi eel belang bij zullen hebben, dat iedere niet onvermijdelijke stijging dezer uitga ven zal worden tegengegaan. Daarnaast heeft de minister van sociale zaken reeds maatregelen genomen, am de controle van rijkswege op de werkloos heidsuitgaven te verscherpen, terwijl deze bewindsman voorts nog andere middelen "overweegt, om zonder het peil der uitkee- ringen aan te tasten, tot verlaging van het totaal der werkloosheidsuitgaven te ge raken. Verhooging van middelen. K Aangezien het Rijk niet in staat is, am zonder het treffen van bijzondere maatre gelen een bedrag van 53 millioen in het Werkloosheid subsidiefonds te storten is eenige versterking der middelen door ver hoogde belastingheffing niet te ontgaan. De minister van financiën is echter van oordeel, dat het minder gewensCht moet worden geacht, deze verhoogde heffing te doen geschieden ten bate der algemeene middelen. Daardoor zou haar zeer excep tioneel karakter niet voldoende uitkamen. Verre geeft hij er de voorkeur aan, deze middelen toe te voegen aan het Werkloos- heidssubsidiefonds. De bijzondere heffingen ten bate van het fonds, waarvan de minister van finan ciën de tot stand koming zou willen be vorderen, zijn de navolgende: a. Een heffing van 20 opcenten op de omzetbelasting. Deze maatregel zal een ba te opleveren van ongeveer 12.000.000. b. Een heffing van 20 opcenten op de rechten van successie, van overgang en van schenking. De opbrengst wordt ge raamd op 6.800.000. c. Een heffing van 20 opcenten op de evenredige zegelrechten zal opbrengen plrn. 1.600.000. d..Een heffing van 20 opcenten op de rechten en boeten van registratie, met uit zondering van het recht, wegens het ge plaatste kapitaal van naamloaze vennoot- 2.000.000. e. Een heffing van 20 opcenten pp de di vidend en tantièmebelasting zal opbrengen 1.800.000. f. Ten slotte zal de regeering met een voorstel tot heffing eener belasting pp bui tenlandsche pleizierreizen komen. De ver moedelijke opbrengst is voor de eerste maal zeer moeilijk te ramen. Voorzichtig heidshalve worde zij niet hooger gesteld dan 2 millioen. De totale opbrengst dezer nieuwe hef fingen beloopt 26.200.000. Gisteravond werden door de stoamloods- iboot Nr. 22, welke voor de monding van de Eems kruiste, noodseinen waargenomen van een stoomschip, dat op het Rif bleek te zjjn gestrand. Onmiddellijk werden deze seinen doorgegeven aan de kuststations, waarna te omstreeks middernacht de Duit- sche motorreddingboot „Nebeltau" van het eiland Borkum en de „Insulinde" van Oostmahorn vertrokken. De „Insulinde" arriveerde te 4 uur hedenochtend op het Borkummer Rif. Er stond een heel zware zee en de boot stootte herhaaldelijk tegen dien grond. Men bevond zich in de onmid dellijke nabijheid van het wrak van een trawler, welke daar in 1918 was gestrand en welker bemanning destijds eveneens door schipper Toxopeus, toen met de red dingboot „C. A. den Tex", werd gered. Aangezien het pikdonker was, viel niets te beginnen en moest het daglicht worden afgewacht. De Duitsche reddingboot was ook in de buurt, doch was niet in staat langszij te komen. Tegen half zes gelukte het de „Insulin de" het gestrande schip, dat bleek te zijn het Duitsche s.s. „Bramof", metende 900 ton, geladen met graan en met bestemming Rotterdam, te naderen. Het schip bevond zich ongeveer twee mijl uit den wal' van Borkum. De situatie was uiterst gevaarlijk, want de „JiDSulinde" werd herhaaldelijk deca de kakende golven opgenomen en tegen het Duitsche sdhdp gesmakt, waardoor de •boot beschadigingen opdiep, o.a. aan den stootgordel. Acht der opvarenden van de „Bramof" slaagden erin in het springnet van de „Insulinde" te springen en konden aldus in veiligheid worden gebracht. De vier anderen werden pp andere wijze van ■boord gehaald. De „Insulinde" is daarop naar Borkum gegaan en heeft daar de be manning aan wal gezet. De schipper rap porteerde dat aan boord van de „Bramof' alles van dek was geslagen en dat de kaar- tenkamer in elkaar was gedeukt. De „In sulinde" is naar haar standplaats terug gekeerd, waar zij hedenmiddag te uur werd verwacht. Voor zoover kan worden nagegaan is dit een van de zwaarste reddingen geweest, door de „Insulinde" verrricht. Het is de tweede maal, dat deze reddingboot onder Borkum haar assistentie heeft verleend. In 1928 nd. werden daar vijf man van een Duitsch stoomschip gehaald. Toen was de Duitsche reddingsboot „Hindenburg" ook niet in staat om bij het schip te komen. Het geval wil dit keer, dat de „Insulin de" geen verzoek om assistentie had ont vangen, maar er op eigen gelegenheid op uit was getrokken. Met deze redding heeft zij wederom een uiterst kranige prestatie geleverd. Wat de fiscus eischt. TOTAAL DER BELASTINGEN 472 MILLIOEN. Hieronder de raming van hetgeen de fiscus in 1936 van de burgerij hoopt te verkrijgen: Grondbelasting 10.125.000 Inkomstenbelasting 74.600.000 Vermogensbelasting 18.375.000 Verdedigingsbelasting I 8.000.000 Belasting doode hand 2.000.000 Dividend- en TantièmebeL 12.000.000 Invoerrechten 84.000.000 Statistiekrecht 1.600.000 Accijns op zout 2.500.000 Accijns op geslacht5.000.000 Accijns op wijn 2.700.000 Accijns op gedistilleerd 28.250.000 Accijns op bier 7.000.000 Accijns op suiker53.000.000 Accijns op tabak35.000.000 Belasting op gouden en zil veren werken 475.000 Omzetbelasting 60.000.000 Zegelrechten 17.000.000 Registratierechten 12.000.000 Successierechten 34.000.000 Couponbelasting 5.000.000 Totaal belastingen 472.625.000 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Vandaag kan Rome beslissen over de jongste compromisvoorstellen van de com missie van vijf inzake het Abessijnscbe con flict (2de blad). De Engelschen nemen htm maatregelen in de Middellandsche Zee. (2de blad). BINNENLAND. De Rijksbegrooting: voor 1936. (late blad). De R.-K. Tweede Kamerfractie wil de besprekingen met de regeering spoedig her vatten. (1ste blad). In de Eerste Kamer houdt de voorzitter een scherpe redevoering. (1ste blad). In den storm verging een Holl. schoener op de Noordzee, waarbij de kapitein ver dronk. Buïjtsch stoomschip bij Borcnm gestrand; de bemanning van boord ge haald. Storm berichten uit geheel het land. (3de en 1ste blad). Eerste Kamer SCHERPE REDE VAN DEN VOORZITTER TEGEN HET NATIONAAL- SOCIALISME. De voorzitter, baron de Vos vain Steen- wijk, houdt de volgende rede: De Koningin mocht het behagen, mij voor den duur van de zitting welke heden aan ving, de leiding van de Eerste Kamer der Staten-Generaal op te dragen. Voor dit bewijs van vertrouwen van de zijde Harer Majesteit en Hoogstderzelver verantwoordelijke Raadslieden ben ik dankbaar. Erkentelijk voor de medewerking en den steun, welken ik bereids gedurende zes ja ren van de leden van dit hooge college van Staat in zeer ruime mate mocht ondervin den, volsta ik met aan dat gevoel uitdruk king te geven. Een beroep op 'beiden voor de toekomst schijnt mij hoe onmisbaar zij ook voor uwen voorzitter zijn gelet op het verle den, overbodig. De toekomst! Ih de huidige benauwenis der tijden, zoo wel op economisch als op financieel gebied, is het verklaarbaar, dat velen geneigd zijn, al te zeer bij het heden stil te staan, en al leen daaruit de toekomst te deduceeren, te bezien, ja te vreezen. Grijpe de Natie toch terug naar het ver leden, bedenkende dat zij daarin wortelt, dieper dan zij zich wellicht bewust is, een verleden dat van nog heel wat grootere te- genheden gewaagt, welke onze voorvaderen vastberaden, in Godes kracht, hebben on dergaan en overwonnen. Strekken zij haar tot voorbeeld. Zou de huidige generatie het willen,' het durven bestaan, wankelmoedig te zijn? Der tijden God verandert nooit. Worden de gelederen gesloten. Natuurlijk niet in dien zin, dat verschil van inzicht zou worden prijsgegeven, zou zijn uitge sloten. Dat nimmer. Een volk, dat vrijheid kent en vrijheid eert, wil daar niet van weten. Recht op en ruimte voor afwijken de meeningen. Zij mogen zich doen gelden, haren invloed oefenen. Wij hebben onzen eigen volksaard, onze eigen historie, onze eigen traditie, onze eigen cultuur, onze eigen beschaving, wel ke alle gelijkelijk van vrijheid spreken, en die wij, geen enkele uitgezonderd niet straffeloos kunnen verloochenen. In Nederland dus geen kunstmatige uni- tiviteit eener dwingland ij, welke, volkomen tiviteit eene dwinglandij welke, volkomen in strijd met hooger doelen, geen recht laat wedervaren aan het persoonlijk geweten: differentiatie. Maar dit doet niets af van den plicht om met handhaving van eigen beginselen, sa menwerking van divergeerende geesten te zoeken en te effenen, waar het gaat om 's lands hoogste belangen, welke te beoogen en te dienen voor een ieder primair ge bod is. Eendracht, geen conflict. Het vaderland eischt zulks. Geve in de komende maanden de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, bolwerk, palladium, van onze constitutioneele Mo narchie, harer hooge roeping getrouw, ter goede voorlichting van het Nederlandsche volk, te dezen een schoon exempel. Mevrouw, mijne heeren, het wordt van

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1