DE TROONREDE. Een kaleidoscoop van pers-uitingen. UIT DE OMGEVING WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 De Maasfeodie (R.K.) constateert <ïe somberheid, van de troonrede, in bijna alle paragrajphen: „Het staatsstuk, dat nu voor ons ligt, kan in rouwrand zijn gevat." Maar het blad is toch van oordeel, dat er veel in deze sombere troonrede is medege deeld1: „Usque ad summum boordevol, dat is de eerste gedachte, die de uitgebreide Troonrede wekt. Al wordt daarin dan niet gerept van het nieuwe kabinet, dat intus- schen schijnt opgetreden, de heeren minis ters, al 0(f niet nieuw opgetreden, loopen met vele plannen rond en het kabinet heeft (niet geschroomd een reeks dingen duidelijk te zeggen." De T ij d (R.K.) hoort in de troonrede wel sympathieke woorden, maar het blad kan mog niet komen tot het geloof, dat op deze ■woorden ook daaraan correspondeerende daden zullen volgen: „De toon over den ongunstigen tijd luid de ook in deze Troonrede ernstig. Hij schijnt echter minder zwaar en bepaald warmer in het deernis betuigen niet de werkloozen, het meer dan gewone aandacht schenken aan de anbeidlooze jeugd, het aanvragen van nieuwe gelden voor het Werkfonds en het [betrekken van de belangstelling der ge meenschap iin het lot van allen, d'ie onder den crisisdruk lijden. Er blijkt gevoel uit voor de psyche van ons volk, dat mede zal (bemoedigd worden door industrialisatie, technologische instituten, een centrale in dustrie-financiering, de in uitzicht gestelde verhoogde invoerrechten, bescherming van den middenstand, steun voor scheepvaart landbouw, meer industrialisatie in Indië en afzet van Indische producten, en maat regelen. tegen politieke uitersten. Het zijn meest bekende klanken in de politiek der RJK. Staatspartij, maar zijn ze door het tweede Kabinet-Colijn ook begrepen en worden ze eens werkelijkheid? We hooren •woorden, maar ons ontbreekt het geloof." De Volkskrant (RX) schrijft in somberen toon: „Op de oude voet zal de zaak worden voortgezet. Het woord aanpassing is in de Troon rede vermeden, van verlaging van het le venspeil wordt niet gerept, maar van de andere kant is er weinig dat uitzicht geeft op een andere politiek. Hier blijft hulp noodig, daar kan steun niet worden gemist, en de regeering zal helpen, maar zonder dat men dat alles ge- dragen ziet door een sterke overtuiging dat langs die weg beterschap zal worden bereikt. En te midden van alles wat in de Troon rede tot beklemming stemt maakt het een eenigszins vreemde indruk te vernemen, dat bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het ouderwijs. Ware het niet beter te bevorderen dat aan de werkloosheid onder de onderwijzers paal en perk werd gesteld en him positie niet voortdurend verder werd afgebrok keld?" De Limburgse he Koerier (R.K.) is ook verre van goed gestemd: „Economisch blijft het met dit kabinet sukkelen. De harde leerschool van de steeds toenemende werkloosheid bracht de heeren Colijn c.s. nog ndet tot het in zicht, dat de fundamenteele fouten van een overigens aarzelend economisch beleid niet worden weggewerkt door een •nieuwen man aan boord te nemen en deze in een iet wat sneller tempo op een ver keerde basis aan den arbeid te zetten. De les van Tilburg wordt ook nu nog in Den Haag blijkbaar niet begrepen!" Uit een artikel van de Gelderlan der (R.K.). „Devaluatie of prijs geven van den gou den standaard, zoo zegt de Troonrede, kunnen niet beschouwd worden a'Ls midde len, die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Doch hoe kan de .Regeering den gulden gaaf houden met haar tegenwoordige economissche politiek? Dat is de vraag, waarom het heele pro bleem draait. De jongste disconto-verhoo- ging met al haar nadeelen voor handel en bedrijf is een aanwijzing te meer, dat zon der een doeltreffende economische politiek het vertrouwen in ons betaalmiddel uiterst moeilijk of niet te handhaven zal zijn." De Rotterdammer (A.R.) juicht het toe, dat de Regeering die alleen rekent met de werkelijkheid, geen ij dele beloften doet. ^Zij kan moch wil het volk paaien met ver wachtingen, welke later tot nog grooter te leurstelling zullen leiden." Het blad meent echter, bij de Regeering te moeten aandringen op snel handelen: „Op dit oogenblik is de groote vraag: hoe komen we op een lager prijsniveau? Dat vraagt het bedrijfsleven, dat nu al maan denlang ly'dt onder duur geld. Dat vraagt ook de burger, die bij lager inkomen voor grooter uitgaven staat. De commissie, welke gisteren ietwat overhaast is aangekondigd om een onderzoek naar de kosten van het levensonderhoud in te stellen, had er al voor maanden moeten zijn. Dit is trouwens de algemeene klacht. Er tmoet sne'l, zeer snel gewerkt worden en het schijnt soms, alsof het kabinet-Colijn zich, evenals Minister Kuyper vroeger, in de tijd rekenkunde vergist. Met het bezuinigings- ontwerp behoeft men thans blijkbaar geen haast te maken; het v as te-lasten-ontwerp heeft groote onzekerheid gebracht en de ge varen werden niet van te voren afgesneden, hoewel ze te voorzien waren. Dit alles knauwt de gulden ook en zal het steeds weer doen. Dus moeten wij telkens op snel handelen aandringen." De Nederlander (Chr. H.) heeft één belangrijk punt van critiek op de Troonrede: „Eén punt is er, waaromtrent de Troon rede zwijgt:*de aanpassing in het algemeen en de vaste lasten in het bijzonder. Moge lijk heeft de regeering zich op het stand punt gesteld, dat zij straks gelegenheid zal hebben in de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp betreffende sommi ge vaste lasten zich ten deze nader te ver klaren. Wij hopen, dat de regeering bij voortduring blijk zal geven van de over tuiging, dat de aanpassing niet aan zichzelf kan worden overgelaten. Wat hiervan ook zij, in ieder geval zal er op dit punt klaar heid moeten komen, voor en aleer de par lementaire wagen weer stevig in het spoor zal staan." Het Handelsblad (Lib.) vindt, dat de toon in deze troonrede mat klinkt en „maar weinig bewijs geeft van groot zelf vertrouwen, dat toch onontbeerlijk is voor wie leiding wil en .moet geven." De Nieuwe Rott..-Crt. (Lib.) daar entegen geeft een 'gunstig oordeel: „Over het algemeen kan dunkt ons, over de Troonrede gunstig worden geoordeeld. Zij moge weinig positiefs aankondigen, wie de moeilijkheden ook maar eenigenmate be seft, welke aan elk vraagstuk op het oogen blik vast zitten, kan begrijpen, dat de re geering er aan hecht, zich met eenige voor zichtigheid uit te drukken, en geen ver wachtingen te wekken, die achteraf onver vulbaar zouden te zijn. Beloften te doen is gemakkelijk; vooral wie in oppoositie him ■kracht zoeken plegen er gul mee te zijn, maar wie verantwoordelijkheid draagt in een tijd als wij thans doormaken, toont re geerkracht juist door zich in dit opzicht in toom te weten te houden." Het Vaderland (Lib.) merkt o.rn. het volgende op: „Het is, na de kabinetscrisis in Juli en haar gevolgen op de geldmarkt, niet meer dan natuurlijk, dat de Troonrede ditmaal vooral belangstelling heeft gewekt door wat zij zou kunnen bevatten over alles wat invloed kan hebben op de betrekkingen tusschen de regeering en de R.K. Staats partij en over de monetaire politiek. Wat de laatste betreft, is een duidelijk ge luid gegeven: bij herhaling wordt devaluatie I Aangaande het eerste punt heeft de re geering blijkbaar geen oude wonden willen openrijten; schijnt althans het kabinet, bij het eerste contact met de Tweede Kamer na zijn wedergeboorte, delicate onderwer pen te hebben willen vermijden. Niet alleen, dat er met geen woord gerept wordt over het rampspoedige conflict tusschen het mi nisterie en de Kamer, maar ook over de aan passing, de verlaging van het Nederlandsche kostenniveau de Memorie van Antwoord tot het Bezjuinigingsontwerp als „leidend be ginsel" vooropgesteld, zal men tevergeefs iets in het stuk zoeken". De Avondpost (Lib.) schrijft en thousiast: „Wij aarzelen niet te verklaren, dat de ze Troonrede een belangrijk staatsstuk is, hetwelk van ernstige en ingrijpende voor nemens der Regeering op wetgevend ge bied getuigenis aflegt." De Socialistische pers is van meening, dat de aangekondigde maatregelen van minister Gelissen „op zichzelf een om mekeer in de gevolgde crisispoltiek bevat ten". Maar deze pers vervolgt dan critisch en sceptisch: „Er zal komen: „bevordering van een ver dere industrialisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming'„een doelbe wuste orisispoliltiek" en wel „spoedig". Tot dusver had de regeering zich hierover steeds uitermate sceptisch uitgelaten. Zelfs nog in Colijris radiorede na de kabinetscrisis was dit het hopeloos geval. Zal het nu eensklaps omslaan,-om het leven van het kabinet te rekken? Er zal ook opgericht worden „een maat schappij voor industrie-financiering*'. Dit is een andere term voor een industrieibank. Hoevele malen heeft de regeering niet de gedachte der industriebank met hoon over goten? Het zou een „stroppen/bank" worden. Er kon onmogelijk aan gedaan worden. De regeering dacht er niet aan. Er zou ook niets van terecht komen. Zal het er nu plotseling wél van komen? Is de regeering in een om mezien overstag gegaan? Heeft zij thans met één slag het complete vertrouwen ge kregen in een instelling, waarvoor zij tot dusver slechts spot overhad? Is zij op my sterieuze wijze in een oogwenk geheel en al van inzicht verande d? Stelt zij zich thans resoluut achter een gedachte, die zij tevoren immer slechts met spot en verachting overlaadde? Zullen de daartoe gevorderde millioenen thans royaal ter beschikking worden gesteld? Dito wat betreft de toege zegde „aanvulling van het Werkfonds" Zal thans de stelselmatige sabotage van dit fonds eensklaps plaats maken voor een gulle en voorvarende besteding ervan? Wie die het gelooft? Het werkelijk be grip der regeering kan voor al deze zaken onmogelijk veranderd zijn Hier geldt het woord, dat Goethe's Faust" zegt in zijn smartelijke cel: „Ik hoor de boodschap wel, doch mij ontbreekt 't geloof" HILLEGOM. Tweede vergadering van gedupeerde Bloembollenexporteurs op Duitschland. In „De Nagtegaal" waren weder gedu peerde exporteurs ter vergadering geroe pen om de mededeelingen te hooren aan gaande de reeds gevoerde actie. De belang stelling was groot. De leider, de heer Ch. Hulsebosch, deelde mee, dat het comité aan den wensch der vergadering had gehoor gegeven en eerst geconfereerd had met de Holl. Commissie te Haarlem. De daar be haalde resultaten waren nihil. Zestig ex porteurs zijn meegegaan naar Den Haag, waar een Deputatie door het desbetreffen de Departement werd ontvangen. Daar werd een onderzoek toegezegd en op groo- ten spoed aangedrongen. Zaterdagmorgen had het comité een conferentie ten kantore van het Crisis Uitvoerbureau te Den Haag, waaruit is voortgevloeid een conferentie op hedenmorgen met den heer dir. van het Crisis-Uitvoerbureau dr. Truien. Daar werd medegedeeld, dat de Holl. Comm. te Haar lem opdracht gekregen had om de kwes tie van het contigent (de verdeeling) te regelen in overleg met alle belangheb benden en daarna aan het Cr. Uitv. Bureau een uitgewerkt plan voor te leggen. Dit is niet gebeurd en daardoor werd de mo gelijkheid geschapen dat een groot aantal exporteurs geschaad zou worden. Dr. Truien zegde een diepgaand onderzoek toe en beloofde ten spoedigste de resulta ten daarvan te zullen mededeelen. Dit wa ren in het kort de mededeelingen. Na de pauze werden verschillende vra gen gesteld. Er werd gevraagd, welke de gedupeerde was en wie het Commissielid, bedoeld in de Hobaho van 13 dezer. Geant woord werd, dat de gedupeerde is de heer C. Bol, het commissielid de heer Van der Meij. Uit de vergadering kwam toen de conclusie, dat de meeste exporteurs op Duitschland door de Holl. Comm. te Haar lem toch wel op een zeer eigenaardige ma nier zijn behandeld (om geen scherper beeld te gebruiken) en dat gehoopt werd, dat zij die de leiding in deze actie hebben aanvaard, niet zullen versagen, ten einde alsnog te bereiken wat nog mogelijk is. Hierna sluiting met een dankwoord. Bloembollencultuur. Gisteravond hield de afd. Hillegom van de Alg. Ver. een bui tengewone ledenvergadering in hotel Sis termans. De opkomst was schitterend. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opent met een kort woord van welkom, verheugt zich over de belangstelling en vertouwt, dat de besprekingen in goeden toon zullen geschie den en de zaken van personen worden on derscheiden. De notulen worden onder dank onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken wordt een en ander meegedeeld door de commissie in zake schade aan de tuinen op 2den Pink sterdag door het noodweer. De secretaris spreekt een opwekkend woord tot bijwo ning van den Tuinbouwwintercursus te de zer plaatse en licht dat toe. Hierna komt de Beschrijvingsbrief der Alg. Ver. aan de orde. Bij punt 4 houdt de voorzitter een kleine inleiding en wijst op de stroomin gen in het bestuur onzer afdeeling. Ver- volgens wordt het woord gegeven aan den heer De Brabander, die een uiteenzetting geeft over de nadeelen der saneering en zijn betoog sluit met een pleidooi voor op ruiming van alle saneeringsmaatregelen. Ook de heer W. A. F. Murk spreekt een woord in denzelfden geest. Ook enkele voorstanders van het bestendigen der Re- geeringsmaatregelen komen aan het woord. Na de discussies wordt het punt in stemming gebracht: voor beteekent voor opruiming, tegen beteekent bestendiging. Uitgebracht worden 224 stemmen: voor op heffing 121, tegen 96, blanco 7. De andere vragen vervielen daardoor. De heer Murk feliciteert den voorzitter en de vergadering en verzoekt dit besluit uit te dragen, op dat op de Alg. Verg. ook besloten wordt, de saneering over boord te gooien. Tot afgevaardigden worden gekozen de heeren Murk en De Brabander, secundi de heeren R. W. J. van Til en C. Ph. Freriks. Bij de rondvraag verzoekt de heer De Brabander 50 uit de afdeelingskas voor het anti-saneeringscomité. De voorzitter verzoekt, dit voor de volgende vergadering in te dienen. Nog wordt de aandacht gevestigd op on betrouwbare advertenties in het orgaan. De voorzitter zal een en ander overwegen. Het autokerkhof. Het aantal verkeers ongevallen op het beruchte gedeelte der Leidschestraat blijft aanhouden. Zondag avond slipte weer een wagen voor de Kraal, zonder ongelukken; Maandagavond een motor; gisterenvoorniiddag weer een, waarbij het hek voor het woonhuis van den heer Chaudron werd vernield en zelfs een stuk van de markiezen werd meegenomen en even later bij de wed. Methorst, waar eveneens het hek het moest ongelden. RIJNZATERWOUDE. Personalia. De heer P. Bos, ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot tijde lijk ambtenaar in de gemeente Haarlem mermeer (afd. steunregeling en werkver schaffing. ROELOFARENDSVEEN. Ongeval. De storm van Dinsdag heeft alhier een ongeval bezorgd aan den heer P. Huigsloot Cn., die, terwijl hij langs 'n wa renhuis liep, een door den hevigen wind opgenomen raam op het hoofd kreeg, waar door een gapende wond ontstond. Dc wond is door Dokter van Dooren gehecht. KATWIJK. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer C. A. Schoonenberg, slaagde te Amsterdam voor het diploma van den Algemeene Ned. Politiebond. De Rotterdamsche beker. De wed strijd om de Rotterdamsche beker zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 28 Sept. in den namiddag. Aan deze schiet wedstrijd nemen ieder jaar deel de Bur gerwachten van Voorschoten, Wassenaar, Katwijk, Valkenburg en Leiderdorp. De schenkers van deze mooie beker zijn twee Rotterdamsche heeren die met het insti tuut der Burgerwachten zeer sympathisee- ren, vandaar de naam „Rotterdamsche Be ker". De beker moet of 5 maal in totaal of 3 maal achter elkaar door dezelfde Burgerwacht gewonnen worden om in het blijvend bezit te komen. De uitslag was tot heden: in 1930 Katwijk met 450 punten, in 1931 Voorschoten met 450 p., in 1932 Katwijk met 459 punten, in 1933 Voorscho ten met 471 punten en in 1934 Voorscho ten met 430 punten. Wint Voorschoten dus nu dan gaat de beker naar Voorschoten. De wedstrijd zal dus zeer spannend zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schade. De storm van gisteren heeft hier aan verschillende particuliere gebou wen nogal schade aangericht. Ook door het omwaaien van boomen of telefoonpalen. In het Overrijn werd een ruine aangericht, doordat een 18-tal populieren het voor den wind moesten opgeven. Ook de snijbloe menkweekers hebben van de storm veel schade geleden. Vooral de Dahlia's, As ters, Pompoenen, en ook Chrysanten zijn voor een gedeelte /ernield. Van een bij groeien is vrijwel geen sprake meer. LISSE. De Graal. Evenals in verschillende gemeenten van ons land reeds is geschied, zijn, naar wij vernemen, door den Burge meester dezer gemeente eenige leden van de vrouwelijke Katholieke Jeugdbeweging „De Graal" ontvangen om hun aanhanke lijkheid te betuigen aan het openbare gezag. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeente lijke arbeidsbeurs aezer gemeente stonden in de afgeloapen week ingeschreven 185 werkzoekende manspersonen en 28 werk zoekende meisjes. Harddraverij. De jaarlijksche korte- baandraverij vanwege de Harddraverij ver - eeniging „Lisse en Omstreken" zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 2 Oc tober des namiddags te 1 uur om prijzen van 400, 200, 100 en 50. De courses zullen wederom plaats hebben op de mooie baan op 't land van Gebrs. Vreeburg ach ter „De Witte Zwaan", en zullen weder worden opgeluisterd door de Harmonie „Trou moet Blycken". Aan deze draverij is tevens een groot Lunapark verbonden, hetwelk reeds daags te voren op den na middag van 1 October zal worden openge steld. Als het weer nu maar medewerkt en het publiek bezit de noodige „roebels", dan is het welslagen verzekerd! LISSERDIJK. Bloembollencultuur. In het café „Het 'Wapen van Lisse" van den heer A. Faas vergaderde Maandagavond de afdeeling Lisserdijk van de Alg. Ver. v. Bloembol lencultuur onder voorzitterschap van den heer B. Berbee. De opkomst was groot, vermoedelijk ook al naar aanleiding van de behandeling van den Beschrijvings brief voor de e.v. Algemeene Vergadering, waar het drietal vragen inzake de sanee ring aan de orde zijn. In zijn openings woord uitte de voorzitter den wensch, dat de besprekingen een zakelijk karakter zul len hebben. Door den secretaris, den heer De Graaf, werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Vervolgens werden de drie vragen be handeld: le. Acht men geheele afschaf fing der saneeringsmaatregelen na den oogst 1935 wenschelijk? 2o. Zoo niet, is men dan van oordeel, dat de teeltbeperking gehandhaafd moet worden, doch minimum- of garantieprij zen moeten vervallen? 3o. Acht men handhaving van alle sa neeringsmaatregelen in vollen omvang ook voor het plantjaar 1935—1936 wenschelijk? Ook het amendement „Lisse", de be kende circulaire van de heeren Berbee, Pijnacker en Romijn, werd voorgelezen. Een breede gedachten wisseling volgde over de drie vragen door voor- en tegen standers. De voorzitter opperde de mee ning, dat het amendement van Lisse niet door de Alg. Vergadering zal worden aan genomen, welke meening door enkele le den werd gedeeld. Waar het amendement spreekt van een „bodem in de markt" meende een der leden, dat dit gewoon neerkomt op minimum- of garantieprijzen, welke meening ook de voorzitter was toe gedaan. De heer Smakman wil alle sa neeringsmaatregelen over boord gooien, doch hij kant zich tegen vraag 2, terwijl de heer v. d. Lely vraag 2 alleen van belang acht voor den exporteur en tegen de be langen van den kweeker. Overigens is deze ook bang voor algeheele loslating der saneering, ofschoon hij ze hevig becriti- seerde, vooral daar de crocussencultuur er door geschaad wordt. De heer Smakman is eveneens bang om alles los te laten, doch zou gaarne zien, dat de liooge kosten wat verminderd worden. Bij stemming over vraag 1. sprak de vergadering zich met een groote meerderheid uit vóór het be houd der saneeringsmaatregelen terwijl vraag 2, als zijnde een „onding" werd ver worpen; eveneens werd het amendement van Lisse met een groote meerderheid verworpen. Vraag 3 vond een beter ont haal en werd aangenomen. Als afgevaar digde werden benoemd de heeren P. Cle mens en A. Buurman. De voorzitter sloot hierna met een woord van dank de vergadering. OUDE-WETERING. Opening Bazar Groene Kruis. Dins dagmiddag te drie uur heeft de opening plaats gehad van de Groene Kruis Bazar, welke wordt gehouden in de daartoe inge richte veestallen van den heer A. Roeloffs. Nadat er voordien gelegenheid had bestaan om in een rustige sfeer de bazar te bezich tigen, sprak Dokter van der Bijl, als voor zitter van het Bazar-Comité een woord van welkom, allereerst tot den Edelachtbaren Heer P. de Jong Czn., Loco-Burgemeester van Alkemade en tot Mevr. Keyzerie Plein, gedelegeerde van het Hoofd-bestuur van de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis en vervolgens tot de overige genoodigden en aanwezigen. Spreker wees er op, dat het houden van dezen bazar voor het Bestuur bittere noodzaak is. De finan- cieele toestand der vereeniging is vamdien aard, dat versterking een gebiedende eisch is. Spr. hoopte op een volledig welslagen en hoewel Bestuur en Comité's het vooral den laatsten tijd geweldig druk hebben ge had om alles zoover te brengen als het nu dank zij de spontane medewerking uit alle deelen van het werkingsgebied der vereeni ging is, toch hoopte hij, dat .gedurende deze drie bazar-dagen het nog drukker zou zijn. Hierna gaf spr. het woord aan Mevr. Key zerle Plein. Spr. zeide, dat het Hoofdbe stuur der Vereeniging in deze zorgelijke tij den vele malen de klacht moeten hooren, dat het er met de kassen der verschillende afdeelingen droevig voor staat. Zulke me dedeelingen hoort het Hoofdbestuur on gaarne, omdat het er diep van overtuigd is, dat het werk, hetwelk door de afdeelin gen wordt verricht voor de volksgezond heid van onsohatbare waarde is. Elke po ging, die wordt gedaan om de financiën te versterken wordt dan ook met vreugde be groet. Nu spr. met eigen oogen heeft kun nen aanschouwen al hetgeen hier tot stand is gebracht brengt zij daarvoor gaarne hul de. Spr. geeft dan nog een overzicht van het onmisbare en hoogst nuttige werk der ver eeniging en besluit met haar beste wen- schen te uiten voor het welslagen dezer bazar. Dan was het woord aan den Loco-Bur gemeester, die zeide met vreugde gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging de ze bazar te komen openen, omdat deze ver eeniging hem dierbaar is en hij krachtens eigen ervaring van reeds ruim 30 jaar ge leden overtuigd is van hare heilzame wer king. En hoewel spr. in eigen woonplaats ook lid is van een dergelijke vereeniging als deze, toch heeft hij gemeend uit dank baarheid voor de toen reeds gepresteerde diensten steeds ook lid van het Groene Kruis te moeten blijven. Ook het gemeen tebestuur van Alkemade is de overtuiging toegedaan, dat het werk der vereeniging behoort te worden voortgezet en jaarlijks komt dan ook een bedrag voor subsidie op de gemeente-begrooting voor. Welis waar is dit bedrag de laatste jaren onder den druk der tijden eenigszins verminderd moeten worden, doch het gemeentebestuur volgt steeds met belangstelling het werken der vereeniging. Onder het uitspreken van den wensch, dat deze bazar aan haar doel zal mogen beantwoorden verklaarde spr. haar voor geopend. Onmiddellijk hierna werd met den ver koop een aanvang gemaakt en voor zoover we konden constateeren was de eerste aan val, welke op de beurzen der bezoekers werd gedaan, zeer succesvol. Het moet dan ook gezegd, dat alles uitstekend is georga niseerd, terwijl een groote keus van artike- lne „elck wat wils" biedt. Ook de diverse vermakelijkheden hadden gretig aftrek, zoodat er onmiddellijk een uitstekende sfeer heerschte. Indien het weer nu ook nog wat beter wordt, dan schijnen alle omstandigheden aanwezig, die een welsla gen der bazar moeten waarborgen. Zooals bekend wordt de bazar gehouden tot en met Donderdag 19 September en wordt er iederen avond een concert gege ven door het Muziekkorps van Nieuwe Wetering. VOORSCHOTEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling al hier. staan als werkzoekenden. 231 perso nen ingeschreven, t.w. 12 opperlieden, 24 timmerlieden, 20 metselaars, 13 grondwer kers, 2 schilders, 79 land- en tuinbouwar- benders, 20 los-arbeiders, 1 zilverbewer ker, 6 loodgieters, 1 taludwerker, 1 riet dekker, 6 chauffeurs, 2 betonwerkers, 3 houtbewerkers, 3 monteurs, 3 electriciens, 4 kantoorbedienden, 3 schippers, 4 sme den, 1 surveillant, 1 letterzetter, 1 loop knecht, 2 bakkers 1 spinmeester, 1 bouw kundigopzichter, 1 winkelbediende, 1 kell- ner, 2 fabrieksarbeiders, 2 magazijn-be diende n, 4 scheepmakers, 1 kunstvormer, 1 ciseleur, 1 zadelmaker, 2 stucadoors, 1 radio-techniker, 1 knoopster. Door den agent dar arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Ingekomen: Rimmelzwaan, van Veur J. W. Varossieau, van Den Haag. J. G. Kobes, van Den Haag. A. v. d. Stol- pe, van Oegstgeest. Wed. Mulders en ge zin, van Brandwijk. D. Molenaar, van Leiden. Vertrokken: J. G. Holtrop, naar Amsterdam. C. J. v. d. Ploeg, naar Woubrugge. M. v. Harmeien en gezin, naar Leiden. G. Oudshoorn, naar Lei den. Geboren: Carla Mathilde Helena d. v. H. G. J. Wennekers en M. A. Baumgar- ten. Ondertrouwd: N. Oosterom 22 j. en C. H. v. Veen 24 j. Overleden: H. C. J. v. d. Toorn Vrijt- hoff 76 j. K. F. de Wit 63 j. A. C. M. Duynisveld 24 j.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11