Weet U( waarom Wim ROBINSON model 74 draagt? De Rijksdag te Neurenberg. f 450 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Drie wetten aangenomen onder daverend gejuich Redevoering van den Fuehrer BURGERS MET RECHTEN EN BURGERS MET PLICHTEN. Nieuwe trap voor de Joden. Gisteravond om 9 uur (Duitsohe tijd) kwam te Neurenberg, waar de Rijkspartij dag van de N.S.D.AP, wordt gehouden, de Rijksdag bijeen. Onder daverend gejuich werden zonder bespreking de Rijksdag dient tegenwoor dig slechts om zoo nu en dan wetsvoorstel len aan te hooren en onder gejubel aan te nemen drie wetten aangenomen. Zij komen op het volgende neer: De eerste wet zegt dat de zwart-wit- roode vlag is afgeschaft, de Rijks- en han- delsvlag zal voortaan een roode vlag met het witte hakenkruis zijn. De tweede wet scheidt de Duitsohe bur gers in twee klassen: de eene klasse heeft rechten zoowel als plichten, de andere klasse heeft plichten doch geen rechten. In de laatste groep behooren joden, misdadi gers, staatsvijandige elementen en perso nen van wie men niet mag verwachten dat zij met hart en ziel achter de nationaal- socialistisohe idee zullen staan. Zij verkrij gen alleen de z.g. Staatsangehörigkeit. De groep die echter- naast plichten ook rechten heeft, krijgt het z.g. Reichsbürger- schaft. Dit wordt neergelegd in een rijks burgerbrief. Burgers van deze groep kun nen alleen zij zijn die zich in dienst van de nationaal-socialistische idee stellen. De derde wet is direct tegen de joden gericht. Zij verbiedt alle huwelijken tus- schen joden en Duitschers of aanverwante rassen. Dergelijke huwelijken in het bui tenland gesloten zijn nietig. Het is den joden verder verboden buitenechtelijke ge meenschap met niet-joden te hebben. Ook mogen zij geen niet-joodsche vrouwen on der de 45 jaar in huiselijken dienst hebben. De joden mogen verder de Duitsche vlag niet uitsteken. Het is him evenwel niet ver boden joodsohe vlaggen uit te steken. De overtredingen van deze laatste wet worden met zware gevangenisstraffen bedreigd. De wet treedt onmiddellijk in werking. De Rijksdag nam verder nog een besluit aan waarbij het oude reglement van orde van den Rijksdag vervallen is verklaard en ook bij den Rijksdag het leidersprincipe is ingevoerd. HITLER SPREEKT. Aan de aanneming van deze wetten ging een redevoering van Hitier vooraf, die om trent de wetsvoorstellen eenige algemeene opmerkingen wilde maken. Het eerste gedeelte van het Rijkspartij congres te Neurenberg is ten einde, aldus Hitier. De dag van de weermacht zal het morgen afsluiten. Het beeld, dat dit feest der beweging biedt, is een herhaling in ver sterkte mate van den indruk van verleden jaar. Het Duitsche volk heeft den weg naar een historisch nog nooit geziene een heid en discipline gevonden. Deze innerlijke sterkte zal morgen over eenstemmen met het beeld, dat de weer macht ons zal bieden. Het Duitsche volk kan zich gelukkig voelen in het bewustzijn van deze, na zoo vreeselijk leed en lang durige onmacht weer heroverde sterkte. Duitschland is weer gezond. Zijn instel lingen zijn naar binnen en naar buiten in orde. Des te grooter is de verantwoorde lijkheid van de leiding van het Rijk in zoo ernstige tijden. Ten aanzien van de richting der buiten- landsche politiek van de Duitsche Rijksre- geering, zeide Hitier dat Duitschland geen standpunt inneemt ten aanzien van gebeur tenissen, die niet Duitschland betreffen en niet wensoht, bij dergelijke gebeurtenissen betrokken te worden. Met des te groot ere ongerustheid volgt echter het Duitsche volk de gebeurtenissen in Litauen. In vollen vrede werd het Memediand jaren na het sluiten van den vrede Duitschland ontroofd. Een groote natie moet voortdurend toezien, hoe tegen recht en verdragsbepalingen in onderdanen van haar bloed, die men in vol len vrede overvallen en van het Rijk af gescheurd heeft, erger worden behandeld dan in normale staten misdadigers. Duitschland stelt geen onzinnige eisohen, wanneer het verlangt, dat Litauen met deugdelijke middelen eraan gehouden wordt, het onderteekende verdrag na te komen. Tenslotte heeft een natie van 65 millioen zielen het recht te eischen, diat zij tenminste niet minder gerespecteerd wordt dan een volk van 2 millioen. Helaas beleven we, dat terwijl verzoe ning der volkeren noodzakelijker is dan ooit, dat de Bolsjewistische Internationale van Moskou uit de revolutioneering, d.w^z. de ophitsing dier volkeren, opnieuw open lijk en systematisch bedrijft. Voorts moeten wij constateer en dat het hier, zooals overal; bijna uitsluitend Jood- sche elementen zijn, die als dragers van deze volkeren-ophitsing en volksvernieti- ging optreden. De beleediging van de Duit sche vlag, die door een verklaring van de Amerikaansohe regeering als zoodanig op de loyaalste wijze ongedaan is gemaakt, is een illustratie van de houding van het Jo dendom, zelfs in officieele functies, tegen over Duitschland, en een krachtige beves tiging van de juistheid van onze nationaal- socialistische wetgeving, die er hij voorbaat op gericht is, een dergelijke uiting van onze rechtspraak onmogelijk te maken en in geen geval te laten opkomen. Zou echter een verdere onderstreeping van de juistlheid van onze opvatting nood zakelijk zijn, dan vinden wij deze ruim schoots in de nieuwe boycot-hetze, die het Joodsche element zoo juist weer tegen Duitschland begonnen is. Deze internatio nale onrust der wereld schijnt helaas ook bij het Jodendom in Duitschland de opvat ting te hebben gewekt, dat thans misschien de tijd gekomen is, tegenover de Duitsche nationale 'belangen in het Rijk de Joodsche belangen te stellen. Uit talrijke plaatsen komen de felste Machten over het provo- ceerende optreden van dit volk, die door hun veelvuldigheid en gelijkluidendheid van inhoud wijzen op het systematische van hun optreden. Dit optreden verstoutte zich tot een demonstratie in een Berlijnsche bioscoop tegen een op zach zelf onschul dige buitenlandsche film, waardoor men zich in Joodsche kringen gekrenkt meende te imoeten voelen. Om dit optreden niet tot vastberaden, in onderdeelen niet te over- ziene afweeracties der verontwaardigde be volking te doen leiden, blijft slechts de weg over van een wettelijke regeling van het probleem. De Duitsche Rijksregeering wordt daarbij beheerscht door de gedachte, door een enkele seculaire oplossing een basis te kunnen scheppen, waarop het het Duitsche volk mogelijk wordt, een drage lijke verhouding tot het Joodsche volk te kunnen vinden. Indien deze hoop niet wordt vervuld, indien de Duitsche en de inter nationale Joodsche hetze wordt voortgezet, zal de toestand opnieuw worden onder zocht. Ik stel thans den Rijksdag voor, de wetten, die Rijksdagpresident Göring zal voorlezen, aan te nemen. De eerste en de tweede wet lossen de schuld van dankbaar heid aan de beweging, onder welker sym bool Duitschland de vrijheid herwonnen heeft, terwijl zij het program der nationaal- socialistische partij op een belangrijk punt vervullen De andere is een poging tot op lossing van een probleem, dat indien het wederom mislukt ter definitieve oplossing aan de nationaal-socialistische pairtij zal worden overgedragen. Achter ale drie de wetten staat de nationaal-socialistische par tij, en met haar en achter haar de Duitsohe natie. Ik verzoek U, de wetten aan te ne men. Hitler's rede, reeds herhaaldelijk door ap plaus en bravo-geroep onderbroken, wordt gevolgd door een langdurig en daverend Heil-geroep. Onder dankzegging aan Hitier leest Göring de wetten voor, die onder her nieuwd gejuich worden aangenomen. Göring sluit dan de zitting met de woorden: „Eén volk, één Rijk, één Leider, en daar boven onze vlag, ons veldteeken, ons ha kenkruis! Onzen Leider Sieg Hel!" Als het gejuich eenigszins is verstomd, richt Hitier zich over de balustrade op nieuw tot de zaal en zegt: „Mijne heeren afgevaardigden, gij hebt thans een wet goedgekeurd, welker beteekenis pas na vele eeuwen in haar geheelen omvang zal wor den erkend. Zorgt er voor, dat de natie zelf den weg van de wet niet verlaat. Zorgt er voor. dat ons volk zelf den wettel ij ken weg bewandelt. Zorgt er voor, dat deze wet ge adeld wordt door de grootste discipline van het geheele Duitsche volk, waarvoor gij verantwoordelijk zijt". Terwijl de afgevaardigden het Horst Wesselilied inzetten verlaten Hitier en de leden der Rijksregeering de zittingszaal. FINANClëN EN ECONOMIE DISCONTO VERHOOGD. De directie der Nederlandsohe Bank deelt mede, dat het disconto vanaf Dinsdag 17 Sept. as. over de geheele linie wordt ver hoogd met 1%. INGEZONDEN STUKKEN Langeraar, 13 September 1935. Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. Door het publiek wordt algemeen be weerd, dat door den heer A. J. Bontje, Slager, alhier, voordat hij ondergeteekende zijn huis liet uitzetten, door middel van den Deurwaarder, in den morgen aan onderge teekende nog een bedrag van Zestig Gul den is aangeboden, wanneer hij uit eigen beweging het toen nog bewoonde huis zou verlaten. Deze bewering is door enkele gedaan, met de bedoeling het feit voor bovenge noemde eenigszins te verzachten en mede het feit voor ondergeteekende te verzwa ren, op wie zooveel beschuldiging ten on rechte rust. De bewering is echter onjuist, daar bovengenoemd persoon in de bewuste morgen niet met een voorstel is geweest. Met dank voor de verleend plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, F. J. Vermeulen. Beleefd venzoek ik u opname in uw blad van het volgende, bij voorbaat mij-n dank. Naar aanleiding van uw artikel van 12 Sept. met het hoofd „Een vreemde gesohie- denis", zou ik als een der ernstig gedu peerden nog verder willen gaan en niet en kel spreken van een vreemde geschiedenis, doch van een onbehoorlijke en onrecht vaardige geschiedenis. Volgens de Gemeente-ambtenaren, die ik reeds bezocht, kan dit niet verhinderd worden, doch ik en andere gedupeerden meenen, dat dit verhinderd moet worden. Elk weldenkend waarnemer van de nu bij overrompeling in wording zijnde toestand komt tot de conclusie, dat, wanneer op deze tuin nu een huis wordt gebouwd, dat met de voorgevel in de Mariënpoelstraat komt, dus in deze straat, ziioh ook moet houden en verplicht moet worden gesteld gelijke lijn te houden met alle huizen in deze straat gelegen zijnde plm. 8 Meter achter het trottoir. Het is ten eenemale onbehoorlijk en naar mijn rechtsgevoel en dat van anderen on rechtvaardig om van de reeds meer dan 30 jaar bestaande toestand, zonder dat een omwonende er maar eenig vermoeden van had of de wetenschap had plotseling ten gunste van een persoon een toestand wordt geschapen, waardoor aille omwonenden ern stig worden gedupeerd. Mij dunkt, dat de raad der gemeente met alle kracht B. en W moet wijzen om de voortgang van dezen bouw onmiddellijk te verbieden en de verleende vergunning in te trekken. Hoogachtend, A A. VAN DAM, Mariënpoelstraat 1, Leiden. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN DEZE AANBIEDING GELDT -TOT 2 NOVEMBER 1935 IJzersterke badhanddoek, prima kwaliteit, royaal formaat 58 X 106 cM. met ingeweven rode rand, vooraanstaand Nederlands fabrikaat, als geheel extra ge* schenk voor 8 gewone (4 stuks-) of 16 halve dozen (2 stuks- verpakking). Natuurlijk blijven de gewone bons geldig voor alle artikelen voorkomende in de Sunlight geschenkenlijst.* &uii£ig&t de. papu£ai\e HuiiSiauebieep Waarom? Door haar onovertroffen doelmatig heid voor de was en talloze andere huis houdelijke doeleinden ;haar uiterste zuinigheid in gebruik. Aan haar volkomen zuiverheid heeft zij haarwereldreputatie te danken.Voorts zijn de bekende Sunlight geschenkenbons een welkome aanwinst in tienduizenden gezinnen, terwijl de nieuwe 2 stuks-doos met bon, voor talloze vrouwen een groot gemak Is. Jiae fvJfot VL de&e &ad&anddaeken •Van de grote Sunlight doos de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos twee keer voorkomt en waarop staat:,.Waarborg10.000.—enz."uitknippen. Van de nieuwe 2 stuks-doos moet U echter uitknippen de sluitklep, waarop de aanduiding ,,i bon" niet voorkomt Vervolgens voor elke door U gewenste badhanddoek van de grote Sunlight doos 8X2 (16) dezer uit knipsels of van de nieuwe 2 stuks-doos 16 sluitkleppen als brief opzenden naar Lever's Zeep Maatschappij N.V., Vlaardingen, afd. Geschenken en tevens hierbij vooral duidelijk vermelden: 1. Uw naam en adres (in blokletters). 2. Het totaal aantal van Uw ingezonden Suntight doosuitknipsels. 3. Het totaal aantal door U hiervoor verlangde bad handdoeken. Dat kunt U wel direct zien: Wim is dol op voetballen. Geen blikje - geen steen kan ie zelfs laten liggen. Kampioen van z'n schoolelftal en vroeger ook kampioen in het schoenenslijten. Maar dit laatste nü niet meer! Z'n Moeder kocht hem namelijk Robinson - en daar kan geen jongen tegenop! Model 74 kreeg Wim, de schoollaars bij uitnemendheid - de kampioen onder al de schoolschoenen De Robinson met de haast onverslijtbare rubberzooi - leeren binnenzool en extra leeren tusschenzool. Voorblad en achterhiel zijn uit één stuk - geen naden dus, die lós kunnen laten. Dat zijn me schoenen! En bij al hun stevigheid en sterkte kregen ze nog een pasvorm, die werkelijk ideaal genoemd mag worden. Daarom draagt Wim Robinson! En ook zijn Vader wil zijn leven lang geen andere schoenen meer! Model 74 een hooge schoen van de allerbeste rund box met rubberzooi en extra leeren tusschenzool. Prijzen model 74j 28/31 2.95 Alle heerenmaten, 40/48: De heerenmaten ook verkrijgbaar met watertong en leeren voering (Model 79) voor f 4.90 ROBINSON N.V. - NIJMEGEN. 36,39 32/35 Let op hef zoo/merk: NED. FABRIKAAT.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8