Alle soorten vao verzekeringen WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 „DE HYACINTH". In Café-Rest „De Nachtegaal" te Lisse werd Dinsdagmiddag een belangrijke, druk bezochte vergadering gehouden door de Vereeniging „De Hyacinth" (groep hyacin- thenkweekers van de Alg. Ver. voor Bloem bollen cultuur). De vergadering stond on der leiding van den voorzitter der Ver eeniging, den heer J. M. van Til uit Lisse. De heer van Til wees in zijn openingswoord op den chaotischen tijd en sprak de wensch uit, dat in deze vergadering een rustig en bezonken oordeel naar voren moge komen in het belang van het vak, waarvan de hya- cinthencultuur wel de voornaamste plaats inneemt. Betreffende de huidige toestand in het vak merkte de voorzitter op, dat ge constateerd mag worden, dat deze als ver beterd beschouwd mag worden. Vooral als Denemarken en Duitschland nog zullen af nemen, zal het finantieele resultaat gunstig zijn. De waarn. secretaris, de heer A. J. Ver- hage, leest nu de notulen, welke zonder opmerking werden vastgesteld. De voorzitter deelt namens het bestuur mede, dat, nu blijkt dat het surplus niet zoo groot zal zijn, er 6 mand gereserveerd zal moeten blijven, van welke 3 mand zeer waarschijnlijk betaald zal worden indien het surplusfonds zulks toelaat. De inleve ring van plantgoed zal komen te verval len. Dit zal geadviseerd worden aan de be trokken instanties. De heer Kramer wilde over deze mede- deeling een discussie openen, hetgeen door den voorzitter niet kan worden toegestaan. Hierna stelt de voorzitter aan de orde de inkrimping der hyacinthenteelt. Het be stuur is van meening, dat er geen rede nen meer bestaan tot verdere inkrimping van de hyacinthencultuur, terwijl het be stuur echter wel van meening is, dat wij moeten zorgen voor een bodem in de markt. De heer Krouwel van Sassenheim meende, dat inkrimping toch nog wel nood zakelijk blijkt. De heeren Kramer en Zon neveld stonden aan de zijde van het be stuur. De heer Krouwel verdedigde zijn standpunt met mededeel in gen van men- schen, die het dichtst bij den handel staan. De heer Van Reisen van Sassenheim sprak zich uit tegen verdere inkrimping en sprak zich uit voor het behoud van een bodem in de markt. De heer v. d. Nouland van Noordwijkerhout was van meening, dat er nog wel een surplus zal blijven bestaan, nu Duitschland niet zooveel afneemt dan vorig jaar. Echter is spreker ook tegen ver dere inkrimping. Wij moeten met «-iedere verder inkrimping staken en zien een afzet ervoor te vinden. Spreker sluit zich voor 100 procent bij het bestuur aan. De heer Roozen van Heemstede vroeg of het mo ment niet gekomen was om pogingen in het werk te stellen om in het vervolg alle maatregelen in eigen huis te nemen. De heer D. W. Lefeber bestreedt de heer Roo zen en wees er op, dat door de Sierteelt- centrale nooit eenig advies van „De Hya cinth" heeft in den wind geslagen. De heer Roozen zeide alle achting te hebben voor het naleven der adviezen door „De Hya cinth" gegeven aan de Sierteelt-centrale, doch wilde de groote rompslomp van de Sierteeltcentrale ter zijde stellen. Het be stuursvoorstel werd aangenomen met groo te meerderheid van stemmen. Bij een gestelde vraag bij de rondvraag zeide de voorzitter, dat het bestuur nog geen mededeelingen kon doen betreffende de „bodem in de markt". Hierover moet nog met betrokken instanties worden geconfe reerd. De heer J. W. A. Fefeber gaf een wenk om tot een goede bodem in de markt te komen. De heer van Zonneveld vroeg hoe of het bestuur staat tegenover de zaken die be handeld zullen worden op de as. Alg. Verg. van Bloembollencultuur te Haarlem. Spr. pleitte voor behoud van alle maatregelen der Sierteelt-centrale. Hierover werd in den breede van gedachten gewisseld door en kele personen. De heer Murk hield een krachtige speech voor opheffing der sa neering, welke speech met een heel kort doch zakelijk wèl overwogen woord van den voorzitter werd beantwoord. Ook de heer J. M. A. Lefebér, lid van het Hoofd bestuur van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur, voerde over de saneering en wat daarmede verband houdt, het woord en diende de vergadering van advies, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Na nog enkele zaken besproken te heb ben sloot de voorzitter deze geanimeerde drukbezochte vergadering. GROENTEN-VERNIETIGING IN 1934. Ongeveer dertig millioen K.G. De vernietiging van kolossale hoeveel heden groenten van goede kwaliteit gaat nog steeds voort Alles wat op de veilingen wordt aangevoerd en de door de regeering vastgestelde minimumprijzen niet kan op brengen, moet volgens regeeringsvoor- schrift ongeschikt worden gemaakt voor menschelijke consumptie. De tuinder ont vangt er dan den vastgestelden prijs voor; hij teelt zijn producten dus voor en ver koopt ze aan: de mestvaalt en een deel aan het vee. Dit gaat nu reeds eenige jaren zoo voort; in het vorige kalenderjaar zijn onder andere vernietigd blijkens het jaarverslag van het Centraal Bureau v. d. Veilingen: tomaten 6.4 millioen kg. bloemkool 4.0 spinazie 2.7 Kruisbessen 1.7 vroege aardappelen ..1.5 sluitkool 4.4 postelein 06. Dit is bij elkander al meer dan 21 mil lioen kilo of ruim twee duizend groote spoorwagons vol! Daar komen dan nog bij b.v. 12.7 millioen kroppen sla; 4.7 millioen HET MOOIE WEER KAN AANHOUDEN. De algemeene weerstoestand heeft zich vrij plotseling ontwikkeld im een zeer guns tige richting, diie ons een mooien nazomer schijnt te beloven. Voor den bekenden Sep- temberzomer is het nl. noodig, dat zich over Centraal Europa een gebied van hoo- gen druk ontwikkelt en daar eenige dagen blijft liggen. Het weer wordt daarbij wind stil, de nachten zijn weliswaar koud maar overdag schijnt de zon nog sterk genoeg om de temperatuur aanzienlijk te doen stij gen, en in het midden van het gebied van hoogen druk is de hemel meest wolkenloos of slechts licht bewolkt. Gewoonlijk is deze weerstoestand een der stabielste in ons kli maat. Als de voorteekenen ons ndet misleiden loopt de verdere ontwikkeling van den al- gemeenen weerstoestand in Europa er op uit, dat wij nog tenminste eenige dagen mooi en rustig weer behouden. Hoewel er redenen waren om aan te ne men, dat in de eerste helft van September nog eenige dagen van zeer mooi weer zou den komen, ontwikkelde de weerstoestand zich de voorafgaande dagen niet op eene wijze, die deed verwachten, dat zulk mooi weer nog zou komen, maar er is plotse ling een keer gekomen. De depressiegebie- den, die in het Westen en in het Oosten een smal gebied van hoogen druk insloten, hebben zich teruggetrokken en aan het ge bied van hoogen druk de gelegenheid open gelaten zich te ontwikkelen o<p een wijze, die veel kans geeft op den mooien nazo mer, die op andere gronden verwacht mocht worden. Het mooie weer van gisteren was reeds bijzonder geschikt om die verwach ting te steunen. komkommers en 2.2 millioen kroppen an dijvie. In het jaar daarvoor (dus in 1933) wer den óók al een kolossale hoeveelheid groen ten aan de menschelijke consumptie ont trokken, b.v. 4.5 mill. K.G. bloemkool; 45 mill. K.G. aardappelen; 1.6 millioen K.G. princesseboonen; 7 millioen K.G. andijvie; 14.6 mill. K.G. sluitkool en 14 millioen K.G. sla. Zooals men weet, neemt de regeering proeven, om een deel dezer producten via de gemeentebesturen te ristribueeren onder werkloozen en behoeftigen. ONZE TUINBOUW IN 1934. Export daalt nog steeds. Blijkens het jaarverslag van het Cen traal Bureau v. d. Veilingen (tuinbouw) in Nederland, is de geldelijke omzet in 1934 bijna 10 pet. grooter geweest adn in 1933: 1928 100.240.000 1929 1930 1931 1932 1933 1934 95.342.000 85.594.000 80,149.000 64.701.000 56.370.000 61.653.000 Het feit, dat de omzet is gestegen, zal wel moeten verklaard uit het verplichte veilen, dat de regeering heeft voorgeschre ven en dat vooral bij fruit en vroege aard appelen gewicht in de schaal heeft gelegd. De helft van den totalen omzet komt voor rekening van de provincie Zuid-Hol land (ƒ30 millioen), welke tevens (door haar groote glascultuur) de éénige is, welks omzet gedaald is 800.000), vergeleken bij vorig jaar. De totale Nederlandsche tuinbouwexport verliep als volgt: 1929 88.6 mill. (731 millk.g.) 1930 1931 1932 1933 1934 75.1 66.0 37.9 34.4 (680 (587 (534 (477 (447 In vijf jaren tijds daalde de uitvoer dus met 61 pet. in waarde en met 39 pet. in hoeveelheid. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den zeereerw. heer P. J. K. van de Weijer op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als pas toor te Utrecht (H. Willibrordus) en heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (H. Willi brordus) den zeereerw. heer H. Th. Mets, en tot Professor aan het Groot Seminarie Rijsenburg den zeereerw. heer drs. H. J. H. M. Fortmann, en tot Moderator der R.-K. H. B. S. te Hilversum den weleerw. heer drs. J. Th. Servaas; heeft voorts benoemd tot pastoor te Blaricum den zeereerw. heer B. Jongerius en tot pastoor te Klaziena- veen den zeereerw. heer H. B. Go ossen s. BISDOM ROERMOND. Z. Hoogw. Excellentie Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: den hoogeerw. heer Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, als plebaan-deken te Roer mond; den Zeeree-w. heer P. J. Thielen, als pastoor-deken te Venray, en aan den Wel eerw. heeren: J. W. Hermens als pastoor te Belfeld; J. R. Voncken als pastoor te Geuille; F. J. Ortmans als pastoor te Gey- steren; F. A. J. H. Bloemen als pastoor te Maasbree; P. van Rijswijck, als pastoor te Maasniel; P. J. Schatten als pastoor te Schaesberg; J. H. Wismans als pastoor te Sevenum; A. J. J. H. Grispen als pastoor te Tegelen (H. Martinus); J. J. A. Boers als leeraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, en heeft benoemd tot plebaan deken te Roermond den Zeereerw. heer W. Rhoen; pastoor-deken te Sittard den Zeer eerw. heer H. J. J. Haenraets; pastoor-de ken te Venray den Zeereerw. heer W. Ber den. PATER PERPETUUS VAN PALANT O. F M. t Plotseling te Katwijk overleden. Gistermiddag is de weleerw. pater Per petuus Van Palant O.F.M., vicarius van het St. Willibrordusmissiehuis te Katwijk, door een hartverlamming getroffen en plotseling overleden. Pater Perpetuus werd 26 Juni 1889 te Brunssum geboren, trad in September 1915 te Wychen in de Minderbroeders-or de, werd in 1922 priester gewijd. Na zijn studies te Maastricht te hebben beëindigd, werd hij achtereenvolgens te Weert en Maastricht redacteur van het tijdschrift „De Gewijde Rede", lector in de Gewijde Welspekendheid'te Maastricht, totdat hij in 1931 prov. commissaris werd van de Derde Orde, in welke functie hij veel werkte voor de jeugd-organisaties. Ondanks zijn drukke bezigheden gaf pa ter Perpetuus veel tridua, retraites en geestelijke oefeningen aan religieusen. In 1934 werd hij benoemd tot vicarius te Katwijk. De Metten der Overledenen worden ge houden 12 September 's avonds te 6 uur; de Lauden en Plechtige H. Mis van Re quiem Vrydag 13 September om half 10, waarna begrafenis op het kloosterkerkhof te Katwijk aan den Rijn. UIT DE OMGEVING LISSE. De tentoonstelling en fancy-fair schitte rend geslaagd. Schreven we gisteravond dat we op de tentoonsteling van Herw. Le venskracht op de sluitingsavond nog een groote toeloop verwachtten, we kunnen nu schrijven, dat het de verwachting van het comité verre heeft overtroffen. De zaal was letterlijk propvol, ja als haring in een ton stond het publiek gepakt. Door die overtollige drukte was het aan de ver schillende stands niet wel doenlijk om de i actie op „120 volt" te brengen. Aller aan- dacht concentreerde eich voornamelijk om j het koekrad en al was Jaap z'n keel al wat heesch, het „hier is Jaap" was niet van de lucht en de nummers gingen vlug weg. Het comité deelde ons dan ook mede, dat het buitengewoon tevreden is, daar de verwachting inzake het resultaat verre zijn overtroffen. Wegens den slechten economischen toestand zag het comité er met eenigszins bezwaard hart tegenop. Alleen de alom bekende Lissesche milddadigheid kon het pessimisme eenigszins wegvagen. Welnu deze milddadigheid is hog weer eens zon neklaar gebleken waarvoor den ook het comité zeer dankbaar is gestemd. Op schitterende wijze zorgde het strijd- je „The Musicmakers" geregeld voor mu zikale afwisseling. Te ruim 9 'uur had onder toezicht van den chef van politie de trekking der prij zen van de loterij plaats. Er waren niet minder dan 80 prijzen, welke bijna allen waren geschonken. Wij zullen volstaan met de vermelding van de 5 hoofdprijzen. No. 614 een rijwiel, No. 2684 eetservies, No. 2745 soepgarnituur, No. 822 wollen deken, No. 2195 schemerlamp. Namens het hoofd bestuur dankte de heer G. v. Welie, de lei der der tentoonstelling, allen die door het schenken van prijzen, koopen van loten en door hun schitterend bezoek deze tentoon stelling met fancyfair zoo schitterend had den doen slagen. Hij riep allen een tot weerziens toe. Hierna bleef men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen, daar „Jaap" nog wat te verdraaien bad. Een moedige daad. Terwijl eenige kin deren gisteravond op den Lisserdijk aan het spelen waren had een hunner het ongeluk in de ringvaart van den Haarlemmermeer- polder te tuimelen. Er ontstond onder de kinderen een angstwekkend tumult, onwer- wijl het drenkelingtje al spartelende zijn best deed drijvende te blijven en den oever te bereiken. Een zijner vriendjes, die zijn tegenwoordigheid van geest wist te bewa ren, stapte echter manmoedig het water in en het mocht hem gelukken zijn vriendje op het droge te brengen, tot groote vreugde van de moeder van het ventje, die op net angstgeschreeuw der kinderen naar buiten gekomen was en van een en ander danig over stuur raakte. NOORDWIJK. Staatspartij. Dinsdagavond vergader de de afd. Noord wijk van de R. K. Staats partij in het Juvenaatsgebouw, waarbij een 40-tal leden tegenwoordig waren. De Voorz., de heer W. Braun, herdacht in zijn openingswoord allereerst het overlijden van Mgr. Aengenent, onzen beminden Bis schop, wiens devies Justita et Pax (recht vaardigheid en vrede) voor den overledene levensbeginsel geweest is. Hierna werd een kort gebed gestort voor den overleden Bisschop. Vervolgens memoreerde spr. het schit terend verloop van de stemming voor de Provinciale Staten te Noordwijk, waarover men buitengewoon tevreden kan zijn. In het kort gaf spr. nog enkele zeer belang rijke landelijke gebeurtenissen weer van den laatsten tijd, waaruit steeds is geble ken de eenparigheid van onze R. K. Staats partij. Na nog in herinnering te hebben ge bracht de drie groote vraagstukken van de huidigen tyd en wel „Decentralisatie Devaluatie of consequente deflatie orde ning", constateerde spr. met voldoening, dat vooral in het laatstgenoemde punt voor het grootste gedeelte het richtsnoer wordt gevolgd van Quadragesimo Anno, ook aan de overzijde. In afwijking van het programma werd nu allereerst de gemeenteraadsverkiezing ter tafel gebracht. De voorz. gaf een dui delijk overzicht van het gepasseerde, waar bij het bestuur alles heeft gedaan om een en ander in goede banen te leiden. Scherp veroordeelde spreker de gevoerde opposi tie, omdat hieruit sprak een sterk wan trouwen tegen het bestuur, dat toch alles organisatorisch goed heeft voorbereid. Een en ander is door het Dag. Bestuur van de Kamer-Centrale bevestigd. De heer de Boer bracht dank aan den Voorz. voor het overzichtelijke exposé, dat hij gegeven heeft. Spr. heeft niets dan lof voor den voorzitter, welke langs organisatorischen weg alles heeft gedaan wat hij kon en hij gaat bij alles vrij uit. Het komt spr. voor in den toekomst aan het Kringbes tuur dis pensatie aan te vragen om van de taak van het voeren van actie voor de gemeente raadsverkiezingen ontheven te worden. Het kwam spr. tevens gewenscht voor, zonder dat hij persoonlijk eenig belang hierbij had, om het gepasseerde maar te laten zoo het was en door alles maar een streep te ha len, want zou men gaan royeeren, dan is het eind er van weg en spr. wist niet of dit wel ten voordeele van onze R. K. Staats partij zou zijn. Door meerderen werd nog het woord ge voerd over deze materie en uiteindelijk sprak het bestuur zich uit met -2 vóór, 1 tegen en 1 blanco, om niet tot royement over te gaan. Dit besluit ontlokte nog wel eenige tegenkanting vanuit de vergade ring» maar waar het bestuur alleen het recht heeft om al of niet te royeeren, bleef het besluit gehandhaafd. Wat betreft het geopperde over ontheffing voor de gemeen teraadsverkiezingen, ook de voorz. zou zulks zeker in de toekomst geadviseerd hebben, waarmede het komende bestuur rekening kan houden. Volgens het gewij zigde huish. reglement, dat op een vorige vergadering was aangenomen, moest het geheele bestuur aftreden, waarbij de voorz. mededeelde, dat hij zich niet meer herkies baar stelde. Vanuit de vergadering werd er nog op aangedrongen om op dit besluit te rug te komen, doch de heer Braun was in deze onwrikbaar. De nu volgende verkie zingen voor een voorz. en 8 bestuursleden vroegen veel tijd en brachten geen hesul- taat. Uiteindelijk werd voorgesteld om een oommissie te benoemen, om te trachten een bestuur te forméeren, daar het afge treden bestuur onder geen beding haar functie tot een volgende vergadering wilde handhaven. Deze commissie zal bestaan uit de heeren C. W. van Riel, Jo de Haas en L. J. v. d. Meer, terwijl de heer W. Schel vis het secretariaat zoo lang zal woorne- men. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze bijeenkomst met den Chr. groet. WARMOND. De Koninginnefeesten. De traditioneele Koninginnefeesten zijn in eere hersteld en zooals gewoonlijk zijn de eerste dagen van September voor War mond dagen van feest en jolijt. Dan viert Warmond op zijn eigen wijze den verjaar dag van H. M. de Koningin, een feest dat destijds heinde en verre een vermaard heid had. Op dien dag is er geen onder scheid tusschen rang en stand, en zoowel arm als rijk, oud en jong vieren eensge zind den verjaardag van onze geëerbiedig de Koningin. Zoo was het ook heden. Reeds vroeg in den morgen begaven de schoolkinderen zich getooid met vlaggen en wimpels naar de school en aan hunne gezichtjes was het te zien, dat dezen dag voor hen een bui gewone was, dat er iets bijzonders aan de hand was. De Oranje-commissie, die met onverflauwden ijver deze feesten organi seert, had zich te ongeveer negen uur ver zameld in hotel „De Zon", waar de voor zitter de leden welke heette. Hierna be gaf de commissie zich voorafgegaan door de Warmondsche Fanfare en gevolgd door de R.-K. Muziekvereeniging „St. Matthias" naar de resp. scholen, waar de kinderen werden afgehaald om een een rondgang te maken door het dorp. Dit is een van de mooiste momenten van het geheele Oranje feest, want de honderden kindertjes met vlaggen en wimpels onder begeleiding van de muziekkorpsennationale liederen zin gende, brengen, bewust of onbewust hun dankbare hulde aan Hare Majesteit de Ko ningin. Tijdens deze rondgang werden bij het passeeren van de buitenplaats van mr. Menten door mevr. Menten persoonlijk aan de vele kleintjes verrassingen uitge reikt, een attentie die zoowel door de kin deren als door de commisise op hogen prijs werden gesteld. Toen zij aan het bordes van het gemeen tehuis gekomen waren, sprak de burge meester als vertegenwoordiger van de Koningin de kleintjes toe. Hij wees er op, dat zij als toekomend geslacht moesten zijn de schragers van de Kroon onzer geliefde Koningin. Spreker verzocht dan ook een driewerf hoera uit te brengen op Haar die aller harten gewonnen had. En krachtig klonk het uit honderden keeltjes: „Lang zal zij leven". Hierna werden eenige va- de rlandsche liederen ten gehoore gebracht, waarna de stoet zich weder in beweging zette om te worden ontbonden op de Baan. Na afloop van de optocht begaf de com missie -zich naar de resp. scholen waar de kinderen op een tractatie werden ont haald. Dat dit buitengewoon in den smaak van de kleinen viel, behoeft voorzeker geen betoog. Hierna hadden op verschillende punten van het dorp de kinderspelen plaats, waarvoor zeer groote deelname be stond. Het was werkelijk vermakelijk om aan te zien hoe zij zich beijverden om een prijs te winnen waarbij echter ook veel teleurgestelde gezichtjes vielen waar te ne men, want niet iedereen kan nu eenmaal een prijs behalen. Nadat de spelen waren afgeloopen begaf de commissie zich naar het Oude Raadhuis waardoor den burge meester de prijzen werden uitgereikt. De ze stelde de prijzen met een kort woord van gelukwensch de kinderen ter hand. De uitslag der kinderspelen was als volgt: Korfballen: 1. Jopie Ciere. 2. Annie Bree- dijk. 3. Hennie de Vos. 4. Minthe v. d. Vooren. Houtjesrapen: 1. H. v. Hulst. 2. Jan Mes- kers. 3. Arie van MooraeL 4. Dries v. Sta- ver. Eierendragen: 1. Johanna van Seggelen. 2. Dikkie Oskam. 3. Siem de Vos. 4. Bep Sam wel. Koekhappen: 1. Bram KooL 2. Jaap van Staveren. 3. Cor Meskers. 4. Jan van Bak- kum. Zakloopen: 1. Gerrit Meskers. 2. Henk Meskers. 3. Jaap Bellekom. 4. Piet van Bak- ven. Wagentje rijden. 1. Kees van Staveren. 2. Martian van Beek. 3. Klaas Breedijk. 0. Jan Elstgeest. le troostprijs Bart v. d. Kerkhof. 2e troostprijs C. de Vogel. Wasch-ophangen: 1. Bep van Velzen. 2. Annie Duivenbode. 3. Mientje Winkel. 4. Mina van der Geest. Tonkruien: 1. A. Schakenbosch. 2. J. El- fin g. 3. Truus Bijnen. 4. L. v. d. Vooren. Blaastrappen: 1. S. v. d. Geest. 2. D. Zou tendijk. 3. A. Nieuwerihuis. 4. T. Hooy- mans. Wortelknuppelen: 1. A. de Taog. 2. J. v. Moorsel. 3. P. van Leeuwen. 4. K. van Ton geren. Des avonds was het een en al drukte op het feestterrein en vooral de zweefmolen en de schommels hadden veel aftrek. Jam mer had de commissie niet voorzien in een draaimolen want zonder een draaimolen is voor de kinderen de kermis eigenlijk geen kermis. Men bleef nog lang gezellig bij een terwijl de jongeren reeds vroeg ter kooi waren om morgen des te viever te zijn bij de Volksspelen, waarop wij nog nader zullen terugkomen. WASSENAAR. Personalia. Voor het examen pohtie- diploma is geslaagd de heer J. J. Manni. Tuinbonwvereeniging. In het „Wapen van Wassenaar" hield opgemelde tuinrbouw- vereeniging haar maandelijksche ledenver gadering. Door den voorzitter, den heer A. G. van Tol, werden de aanwezigen har telijk welkom geheeten, waarbij hij tevens zijn voldoening uitsprak dat zooveel moois was ingezonden. Na het voorlezen der notulen door den secretaris, die onveranderd werden vastge steld, worden tot juryleden om het ingezon- dene te keuren benoemd de heeren E. Schipper, D. de Rooij en mej. Kalff. Hierop werd door den heer A. G. van Tol een causerie gehouden over de wijze van vermenigvuldiging en de kweekwijze van Ponsettia's, waarbij hij naar voren bracht hoe men mooie snijbloemen kon ver krijgen en ook laaggroeiende potplanten. Na de pauze bracht de jury verslag uit van de gehouden keuring. Voor prijsvraag I: De schoonste collectie j groenten werd een lsten prijs toegekend aan de inzending van den heer J. Anderson met 29 punten In deze zending waren ruim i 40 soorten groenten ondergebracht. Prijsvraag H: 3 variëteiten decoratieve, i 3 var. cactus en 3 andere var. dahlia's: le prijs A. G. van Tol met 8 Opunten; 2de prijs i G. Verlind met 68 p.; 3de prijs de heer P. Zegwaard met 62 p.; opvolger de heer C. van Egmond met 47 punten. Prijsvraag Hl: Het mooiste bloemstuk van dahlia's. Hiervoor behaalden de heeren van Vulpen en Kelderman ieder 26 punten. Bij loting was de uitslag: le prijs P. Kelder man; 2de prijs C. van Vulpen; 3de prijs de heer J. R. Laarman met 22 punten. Voor het puntenstelsel behaalden de hee ren Midavaine, G. Verlind en van dear Zalm een groote serie punten. Hierop volgde de bespreking over de ge houden causerie door den heer van Tol. Door vragen en antwoorden kwamen di verse meeningen en ondervindingen bij den kweek van Ponsettie's naar voren, zoodat hiervan veel leerzaams viel te halen. De secretaris bracht vervolgens verslag uit van de gehouden groote excursie, het den nomenclatuurprijsvraag voor dahlia's. De heer H. Schipper en P. Kelderman be haalden respectievelijk 23 en 22 punten. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit va nde gehouden groote excursie, het bezoek aan de bekende kweekerij van den heer Bier, en tenslotte het bezoek onder ge leide van den directeur, den heer Meyer, aan de Gemeenteplantsoenen te Hilversum. Het geheel was dan ook als een zeer ge-f slaagde excursie te noemen, er is volop ge noten en veel geleerd. Ook de z.g. kleine excursie naar de bui tenplaatsen Beckershaegen en Duindigt te Wassenaar zijn een waar succes geweest. Ook hier viel nog wel het een en ander leerrijks te putten. Wordt vervolgens de bespreking gehou den over medegebracht materiaal. Ter ta fel komt een peer met tak. Aan den vorm der peer en aan het hout en groei komt deze peer geheel overeen met de William Duchess, doch daar het een winterpeer is, kan men deze niet thuis brengen. Worden vervolgens eenige dahlia's be sproken, waarvan de namen niet bij inzen der bekend zijn. Op een enkele na, die naar men vermoed een zaailing is, kunnen ze allen van de juiste namen worden voor- Uit de vragenbus komt naar voren of het gewenscht is in de perzik de hart/tak te laten zitten. Op voorstel van den voorzit ter zal aan den boom kweek er, den heer Bouw gevraagd worden op de eerstvolgen de vergadering over dit onderwerp een uit voerige beschouwing te geven. Bij de rondvraag wordt een tweetal nieu we leden voorgedragen. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7