WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 3 tect en de heeren van Slingerlandt zich verheugd zeide te gevoelen èn om het nieu we gebouw, èn om het oude, dat piëteitvol bewaard was gebleven. Spr. gaf vervolgens een beschrijving van de nieuwbouw hal, binnentuin, spreek kamers, leslokalen enz. en zeide, dat hier niet gestreefd was naar luxe, maar wel naar doelmatigheid. Zij dankt mej. van Tuinen voor de aesthetische ontwikkeling der leerlingen, waarvan men de resultaten in de exposi tie van teekenwerk en boetseerkunst zou kunnen aanschouwen. Tenslotte gaf spr. nog een uiteenzetting over het leerplan, dat hoofdzakelijk op zelf werken geba seerd is. Hierna weid het lint, dat de toegang naar den nieuwbouw nog afsloot, doorge knipt en werd door alle aanwezigen een rondgang door het fraaie nieuwe gedeelte Hierna werden den gasten eenige ver- frisschingen aangeboden, waarmede de plechtigheid ten einde was. Handelsregister K. v. K, Wijzigingen: 5536 Naamlooze Ven nootschap voorheen Gebr. J. en L. Dek ker, Leiden, Oude Vest 161163, groothan del in tabak, sigaren, sigaretten enz. Vest. fil.: Gouda, Gouwe 5. 6065. Sinclair Petroleum Company S.A. Alphen aan den Rijn; hoofdz. Den Haag, Hofweg 7. De depots te Alphen a. d. Rijn en te Noordwijk zijn opgeheven. Voor het examen politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond zijn te Amsterdam geslaagd de heeren H. H. S. Olde Junninck en A. J. J. Linderhoff. beiden alhier. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur had op de brug van de Princessegracht hoek Nieu we Uitleg te Den Haag een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door den 25-jarigen J. H., wonende aan het Lorentzplein aldaar, en de 23-jarige wielrijdster L. van C., wonende op de Hooi gracht hier ter stede. De wielrijdster bekwam een ernstige wond aan den rechtervoet en is door den G. G. D. naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. De oorzaak van de aanrijding is onop lettendheid van de wielrijdster. Volkenbondsbeginselen moeten in stand gehouden worden. LONDEN, 11 September. (A.N.P.) Naar de speciale correspondent van de „Times" m Genève meldt, is door de Britsche dele gatie verklaard, dat tusschen de Fransche en Britsche delegatie geen meeningsver- schillen meer bestaan over de noodzake lijkheid van instandhouden der Volken bondsprincipes. De correspondent voegt hieraan toe, dat eenige dagen geleden nog Laval niet on willig stond tegenover de gedachte van een Italiaansch mandaat over Abessinië. Wan neer thans geen meeningsverschillen meer bestaan moet ofwel Laval zijn opvatting gewijzigd hebben, of wel moeten voorstel len ontworpen zijn, die dichter bij de Ita- liaansche eischen komen. De werkzaamheden van de commissie van vijf. Londen pessimistisch. LONDEN, 11 September. (A.N.P.) De berichten in de ochtendbladen uit Genève zijn over het algemeen zeer pessimistisch van toon. De bladen meenen te kunnen constateeren, dat de werkzaamheden van de commissie van vijf, ten gevolge van de houding van Italië, op het doode punt zijn gekomen. De Fransche regeering zou wen- schen, dat de commissie van vijf de opstel ling van zijn rapport uitstelde om nog een laatste poging tot een vreedzame oplossing mogelijk te maken. Men heeft den indruk, dat Lava! de Parijsche voorstellen aan Ita lië nog eenigszins zou willen uitbreiden. Voorts melden de bladen, dat de gedach- tenwisseling, die gisteren tusschen Sir Sa muel Hoare en Laval gehouden is, betrek king heeft gehad op de kwestie van even- tueele sancties. Hoare zou daarbij een zeer vastbesloten houding hebben aangenomen en een dringend beroep hebben gedaan op Laval hetzelfde te doen. Men verwacht, dat de redevoering, die Hoare in de Vol kenbondsvergadering van heden zal uit spreken, naar den toon verzoeningsgezind, maar naar inhoud zeer vastbesloten zal zijn. Waarschijnlijk zal ook Laval het woord voeren. De Londensche bladen twij felen er niet aan, dat Engeland en Frank rijk het thans principieel eens zijn. Verschillende bladen melden, dat een reeks landen zooals Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland verklaard heb ben, dat zij uit den Volkenbond zullen tre den, wanneer de groote mogendheden too- nen, niet bereid te zijn het Volkenbonds handvest toe te passen. Ook verscheidene Zuid-Amerikaansche staten zouden een zeer energieke houding hebben aangeno- LETOEN. Geboren: Paulüs Johannes Henderi- kus z. van P. J. H. v. d. Pluijm en J. H. Bonte Pieter z. van C. Kralt en M. v. Egmond. Overleden: J. M. B. Hueber dr. 70 j. J. P. v. Beukering m. 64 j. Th. A. Daalhuizen zn. 2 mnd. dat deze oprechtheid haar oorsprong vindt in eigenbelang maar zij vindt tevens haar oorzaak in het belang van allen. De econo mische hulpbronnen der wereld en de mo gelijkheden van een beter gebruik daar van besprekend, zeide Hoare, dat de Brit sche regeering van meenig is, dat het on derhavige probleem veeleer economisch is dan politiek en territoriaal. Het is de vrees voor een monopolie over en een achterhou den van de van essentieel belang zijnde ko loniale grondstoffen, die ongerustheid ver oorzaken. Het is het verlangen naar een waarborg, dat de verdeeling der grondstof fen niet op onrechtvaardige wijze kan wor den gehouden, die den eisch naar een nieuw onderzoek prikkelt. Voor zoo ver dit de Britsche regeering aangaat, ben ik er zeker van, dat wij bereid zullen zijn ons deel bij te dragen, tot een onderzoek naar deze problemen. Dit onderzoek zou zich in dit geval moeten beperken tot de grondstoffen uit de koloniale gebieden met inbegrip van de protectoraat en mandaat gebieren. Ik stel een vrije verdeeling voor van de grond stoffen onder de industrieele volkeren, die er behoefte aan hebben, opdat iedere vrees voor een uitsluiting of een monopolie zal worden opgeheven. De vraag naar een wij ziging moet worden gerechtvaardigd door feiten en door een vrije bespreking van die feiten. De rechtvaardigheid van een eisch is niet noodzakelijk evenredig met de nationale hartstochten, die te zijner ondersteuning zijn opgewekt. Hartstochten die vrijelijk kunnen worden opgewekt door wat ik be schouw als een van de meest gevaarlijke trekken van het moderne leven, n_L de regeerin gspropaganda. Al te vaak dient een kunstmatige overprikkeling van het nationaal gevoel tot verontschuldiging voor het verwerpen van een verplichting of het dreigen met geweld. En toch moeten van tijd tot tijd veranderingen worden aange bracht. Het Volkenbondshandvest geeft zelf deze mogelijkheid toe. Maar deze wijzigingen moeten worden aangebracht wanneer zij werkelijk nood zakelijk zijn en wanneer de tijd gunstig is en nie<t eerder. Zij moeten worden aange bracht door toestemming en zij mogen niet gedicteerd. Zij moeten worden aangebracht door overeenstemming en niet door een eenzijdig optreden, door vreedzame mid delen en niet door een oorlog of door be dreiging met een oorlog. De leden van den Volkenbond moeten hun aandacht hierop concentreeren, evenals op de andere aspec ten van de veiligheid, wanneer de heer schappij van de wet in internationale za ken wil gevestigd en bevestigd worden. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. poort van Sjan Hai Kwan gesloopt. Zij werden na een kort gevecht door de militie teruggeslagen. Verder hebben ruim 300 bandieten Hsin Li veroverd en bedreigen thans den strate gisch belangrijken pas Malanjoe aan den Grooten Muur. GRIEXSCHE PRESIDENT AFGETREDEN. Urt protest tegen streven naar monarchie. ATHENE, 11 September. (A. N. P.) In den afgeloopen nacht is president Zaimis afgetreden uit protest tegen de restauratie van de monarchie die hij thans practisch verzekerd acht door de verklaring die gis teren door Tsaldaris en Panagiotis is afge legd ten gunste van een terugkeeren van koning George. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 11 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 285 vette kalveren 3842, 3437 en 2632 cent per kg. levend gewicht; 44 nuchtere kal veren 48 cent per stuk, 185 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 5051 cent, zware 4950 en vette 4849 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren minder aanvoer dan vorige week, handel iets vlugger; prijzen als vorige week Weinig beste kalveren. Nuchtere kalveren korter aanvoer, vlugge handel, constante prijzen. Varkens geringer aanvoer, handel zeer stil. Prijzen als Maandag. 's HERTOGENBOSCH, 10 Sept. (Mij. tot Expl. v. Botermijnen voor Coöp. Rootnbo- terfabr.) Heden waren aangevoerd 12.950 kg. Hoogste prijs f 1.60, laagste prijs f 1.55, middenprijs f 1.58 per kg. WOERDEN, 11 Sept. Kaas. Aanvoer 474 partijen, met rijksmerk le kwal. f 2124, 2e kwal. f 1820, zware f 25. Handel matig. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.56 Londen 7.31 New York1.481/16 Parijs 9.76 Brussel 24.97i/2 Zwitserland 48.16 Milaan 12.10 Madrid 20.25 Oslo36.75 Kopenhagen32.65 Stockholm 37.70 Praag 6.12l/« Ween en Boedapest Prolongatie 4 3/4 pet. VRIJWILLIGE ZIEKTEVERZEKERING. De Raad van Arbeid te Leiden heeft in zijn laatste vergadering besloten de vrij willige ziekteverzekering ook open te ^tel len voor werkgevers (niet lid eener er kende bedrijfsvereeniging), zelfstandigen, die zonder personeel een beroep of een be drijf uitoefenen, hun echtgenooten, kinde ren en kleinkinderen. Onder kinderen worden ook verstaan aangehuwde-, stief- en pleegkinderen. Deze personen mogen in het algemeen niet op andere wijze reeds voor hetzelfde doel ver zekerd zijn. Zij moeten wonen binnen het gebied van den Raad van Arbeid en werk zaam zijn in het bedrijf of beroep. Voorts mogen zij ter zake geen inkomen hebben van meer dan ƒ3000 per jaar en den leef tijd van 55 jaar nog niet hebben bereikt. Bovenstaande regeling geldt onvermin derd het ^echt van verzekerde arbeiders, zoolang zij den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, om bij het eindigen van hun vern!:'"hte ver^-ermg. zoo de Raad van Arbeid het risico droeg, deze verzekering vrijwillig voort te zetten bij dien Raad. Zij moeten echter óf zelfstan dig een beroep of bedrijf uitoefenen (gaan uitoefenen) óf tijdelijk werkloos zijn. Inlichtingen worden voorts gaarne door den Raad van Arbeid verstrekt, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk. KWEEKSCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS, METHODE HAANSTRA. De opening der nieuwe gebouwen. De oude „Kweekschool tot opleiding be- waarschoolhouderessen" is gemoderniseerd en daarmede is ook de naam veranderd. De directrice Mej. Voltman uitte bij deze plechtige ingebruikneming haar vreugde er over dat het leelijke woord „bewaar school" nu was verdwenen en op den gevel aan de Vliet de nieuwe naam was aange bracht in sierlijke smeedletters: Kweek- school voor voorbereidend onderwijs, methode Haanstra. Kon de methode van onderwijs reeds meermalen als zeer modern worden gepre zen, ook de inrichting zelve is nu aan alle •moderne eischen aangepast en door archi tect Buurman is een fraaie nieuwbouw tot stand gebracht. Gistermiddag om half drie is het nieuwe gedeelte op plechtige wijze in gebruik ge nomen. Aanwezig waren hierbij de burgemeester van Leiden Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, de wethouder van Financiën M. G. Verwey, als plaatsvervanger van den wet houder van onderwijs, de heeren Boot, voorzitter der plaatselijke Schoolcommis sie, H. van Slooten Jr., Directeur der Gcm. Kweekschool, Dr. G Horst, Dir. v. d. Gem. Geneesk. Dienst, Vriend, Gem.-Inspecteur van det Onderwijs, de architect Buurman, J. W Harting, voorz. v. d. Centralen Ouder raad. Notaris van Hamel, oud-wethouder van Onderwijs en de heer Haanstra, zoon van den oprichter der school. Nadat door de leerlingen der school onder leiding van een der leeraressen het Kweek schoollied gezongen was, sprak de neer J. Verwer, voorzitter van het School bestuur het openingswoord. Spr. noemde deze dag een zeer belangrijke voor de school en herinnerde aan de verbeteringen, welke in 1927 werden aangebracht. Na dien tijd werden de bestaande ruimten echter steeds bouwvalliger en er bleef niets an ders over dan nieuwbouw. Er was geen ruimte voldoende voor het aantal leerlin gen, dat van 1926 tot 1933 van 21 tot 40 was toegenomen. De grootste moeilijkheid waren natuurlijk de financiën, maar er kwam financieele steun van particulieren, vrienden der school, vooral van een heer en dame, wier namen spr. op hun verzoek niet noemen zou. Door vele giften kon ook de aankleeding •geschieden en zoo is, door bij trekking van drie perceelen aan de Vliet, die geheel werden afgebroken, de noodige ruimte ver kregen en door architect Buurman een mooi geheel gebouwd. Spr. dankt tenslotte allen, die een aan- dee,l in dezen nieuwbouw hebben gehad. Hierna was het woord aan Wethouder Verwey, die zeide namens het. gemeente bestuur gaarne aanwezig te zijn. De betee- kenis dezer school is vroeger reeds ge schetst. Spr. wilde daarom vooral met een ge voel van piëteit herinneren aan den op richter, den heer Haanstra en sprak ver volgens waardeerende woorden tot de di rectrice Mej. Voltman, voor haar bezielen de leiding en paedagogisch voorbeeld. Tevens bracht spreker dank aan het energieke bestuur, voor de groote liefde en toewijding, waarmede zij dezen nieuw bouw hebben bevorderd. Spr. noemde de ze nieuwe school een aanwinst en sprak den wensch uit, dat de naam dezer school in lengte van jaren zoo groot zou blijven. Vervolgens sprak Mevr. van Balen- Klaar, oud-inspectrice van het bewaar- schoolonderwijs, namens haar vroegere me- degecommiteerden. Spr. wenschte direc trice, bestuur en leerlingen namens gecom mitteerden geluk met dit mooie doelmatige gebouw. Reeds vroeger bij de examens bleek welk een modern onderwijs aan deze school ge geven werd. Zij prees mej. Voltman daar bij vooral ook als de moeder der leerlin gen. Zij kweekt hier een prachtigen geest en een corps van goede onderwijzeressen. Spr. uitte tenslotte den wensch, dat immer een dergelijke kracht van deze school mo ge uitgaan en zegde nog namens gecommit teerden een geschenk toe. Vervolgens spraken nog mej. Warte- n a, die namens de hoofden van voorberei dende scholen haai- gelukwenschen aan bood, mej. P e r u uit Groningen, na mens den Bond van Onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs en tenslotte de directrice der school mej. Voltman, die, na woorden van dank aan den archi- VAN ONZE ADVERTEERDERS. Wij verwijzen naar een mededeeling in onze advertentierubriek van de Leidsche Ambachtsschool en naar het bericht van de 3 October Vereeniging betreffende de in schrijving voor de wedstrijd op rolschaat sen. Bij de Ver. voor Vrouwel. Studenten al hier hebben zich 89 nieuwe leden laten in schrijven. Vorig jaar bedroeg dit aantal 103. TELEGRAMMEN Het Abessijnsche geschil OVEREENSTEMMING TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. ENGELAND HOUDT ZICH AAN HET BONDSPACT. Risico's moeten echter gezamenlijk gedragen worden. RADIOREDE VAN DE KEIZERIN VAN ABESSYNIE. Opzettelijke storing? LONDEN, 11 September. (A.N.P.) Van deskundige zijde wordt opgemerkt, dat het er allen schijn van heeft, dat de radiorede, die gisteravond door de keizerin van Abes- synië is uitgesproken en die vervolgens vertaald is door prinses Tsjai, hoogst waar schijnlijk door een onbekende opzettelijk gestoord is. Het viel nJ. op, dat een halve graad aan weerszijden van de golflengte waarop het Abbessijnsche station werkte, alle seinen duidelijk doorkwamen, terwijl daar tusschen in niets anders te hooren viel dan een reeks onduidelijke geluiden. Deze storingsgeluiden hielden geruimen tijd aan, nadat redelijkerwijs gesproken de toe spraak van de keizerin geëindigd moest zijn. Men merkte echter op, dat dit vermoe delijk ten doel had den aandacht af te leiden van opzettelijke storing. Een bataljon vrouwelijke soldaten. ADDIS ABEBA, 11 September. (A.N.P.) Het eerste bataljon vrouwelijke soldaten staat gereed uit Addis Abeba naar het front te vertrekken, zoodra de vijandelijkheden uitbreken. Het bataljon is georganiseerd door Wayyaro Abbebatt Charkoz, een rijke jonge vrouw, die het bevel voert. Het is be wapend met nieuwe automatische Mauser geweren, waarvan het meerendeel echter van oud model is. Men verwacht echter, dat het bataljon de beschikking zal kun nen krijgen over nieuwe modellen wapens, voor dat het naar het front zal vertrekken. De beweging onder de vrouwen om mili tairen dienst te nemen, die de goedkeuring van den keizer wegdraagt, is ongeveer 2 maanden geleden begonnen en in dien kor ten tijd zoo populair geworden, dat reeds bijna 1000 vrouwen zich hebben laten in schrijven en dat recruteeringsbureauen ge opend zijn in eenige provinciale steden. De commandante van 't eerste bataljon, Char koz, die gekleed is in een Europeesch Kha- ki-uniform met een roode mantel, verklaar de gisteren, dat het bataljon samengesteld is uitsluitend ,uit vrouwen, die lichamelijk weerstand kunnen bieden aan de vermoeie nissen van een veldtocht. DE TOESTAND IN NOORD-CHINA. Staat van beleg in de gedemilitariseerde zone. SJAN HAI KWAN, 11 Sept. In de gede militariseerde zone van Noord-China is de staat van beleg afgekondigd wegens het dreigende bandietengevaar. Ruim 100 bandieten hebben gisteren een voorstad van Sjan Hai Kwan bezet en de verdedigingswerken aan den Westelijken De belangstelling voor alle politieke aan gelegenheden is op het oogenblik geheel op den achtergrond gedrongen door het Italiaansch-Abessynische conflict dat alle aandacht vereischt. Van welken kant men de politieke verhoudingen ook bekijkt, zoo komt men thans steeds weer terug op de ze aangelegenheid die dan ook met betrek king tot de internationale situatie zeer vérgaande consequenties mee kan brengen. Uit de berichten van Genève ontvangen is men echter niets wijze geworden alleen wordt de indruk versterkt, dat Italië zich aan de andere mogendheden niet zal sto ren en zijn Afrikaansch avontuur wil be leven. Hoewel de andere mogendheden, die wat in de melk te brokkelen hebben, het met de Italiaansche opvattingen niet eens zijn, zoo blijkt uit alles toch wel, dat zij er zeer weinig voor voelen om over te gaan tot maatregelen. die hun zouden kunnen betrekken in hoogst onaangename verwikkelingen. Op economisch gebied blijven de gedach ten den laatsten tijd ook in hetzelfde krin getje ronddraaien. Het zijn telkens dezelf de vraagstukken, die naar voren worden gebracht en met de oplossing waarvan men zich tracht bezig te houden zonder dat eenig afdoende resultaat wordt bereikt. Nu zijn economische en politieke aange legenheden tegenwoordig zoo nauw samen- geweven, dat zij niet van elkander te scheiden zijn, omdat de economische toe stand van de wereld nu eenmaal be- heerscht wordt door de politiek, die mees tentijds niets anders ten doel heeft dan het op de spit drijven van de eigen belan gen van alle landen afzonderlijk. Het verloop van de beurzen in de lan den, die geacht kunnen worden op finan cieel gebied een voorname rol te spelen, geeft den laatsten tijd geen reden tot te leurstelling, en onwillekeurig zou men hieruit de gevolgtrekking willen maken, dat men zich in de financieele centra over het huidige conflict, waar de geheele we reld zich mee bezi houdt, toch niet zoo bijster ongerust maakt. Natuurlijk kunnen de beurzen niet als een juisten maatstaf worden aangenomen, doch meestentijds vormen zij toch een vrij goede aanwijzing voor het verloop van zaken in de naaste toekomst. De handel op de fondsenmark- ten laat echter overal te wenschen over, waaruit natuurlijk kan worden opgemaakt, dat het publiek zich overal gereserveerd houdt in verband met de tallooze facto ren van onzekerheid die zich op het oogen blik nog voordoen. Alleen op de Ameri- kaansche beurzen en speciaal te New-York is de bedrijvigheid sterk toegenomen en dezer dagen werden zelfs omzetten van 2 millioen aandeelen per dag opgeteekend, waaruit blijkt, dat het Amerikaansche pu bliek zich op het oogenblik wat de effec tenbeurs betreft niet onbetuigd laat. LAATSTE BERICHTEN ONZE KONINGIN NAAR HET VADERLAND. Hedenmorgen zijn H. M. Koningin Wil- helmina en II. K. H. prinses Juliana per extra-trein vertrokken van Sussex naar Li verpool-station, welke treiir aansluiting gaf op den boottrein naar Harwich. Ambtena ren van het Nederlandsche gezantschap te Londen waren op het station aanwezig om de hooge gasten uitgeleide te doen. Om 12 uur vertrok de boot uit Harwich, die de vorstelijke personen naar Vlissingen ver voerde. DE K.N.I.L.M.-VLIEGTUIGEN TE WEENEN. De drie De Havilland Dragon Rapide vliegtuigen van de K'JI.I.L.M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen wor den bij de karteering van een gedeelte van Nieuw Guinea, zijn hedenmiddag te Wee- nen geland. De vliegtuigen hebben prach tig in verband gevlogen. Het eerst landde de P.H -A.K.U. en wel te 13.52 uur. Een minuut later landde de P.H.-A.K.W. en weer een minuut later de PJ1.-A.K.V. ARBEIDSONGEVAL. Vanochtend is op het steenkolenterrein bij het hoofdstation te Groningen, van een hangenden steiger, welke was bevestigd onder een loopkracht, een van de 4 haken gebroken. Op den steiger bevonden zich 6 arbeiders, die allen van een hoogte van 5 m. naar beneden stortten. Vijf der mannen bekwamen min of meer ernstige verwon dingen. De arbeider J. Z. bleek enkele rib ben te hebben gebroken. De zesde bleef ongedeerd. De gewonden zijn naar hun woningen vervoerd. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Gisteravond had tijdens de kermisvie- ring te DintKer een vechtpartij plaats, waarbij P. van D. uit Dinther met een mes in het hoofd werd gestoken. Dr. Lebeau uit Dinther verleende de eerste hulp. De dader, zekere K. uit Dinther, kon nog denzelfden avond gearresteerd worden. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. GENeVE 11 September (A.N.P.). Heden morgen is onder groote belangstelling de zitting van de Volkenbondsvergadering be gonnen. Een der - eerste sprekers was de Britsche minister van buitenlandsche zaken sir Samuel Hoare, die zijn met spanning verwachte rede uitsprak. Hij zeide o.a., dat de houding van de Britsche regeering er alleen een was geweest van onwrikbare trouw aan den Volkenbond en bij deze hou ding blijft zij. Het onderhavige geval is geen uitzondering. De openbare meening heeft onlangs aangetoond hoe het volk ge heel en al de regeering steunt bij de volle aanvaarding van de plichten, die als lid van den Volkenbond op haar rusten. De regeering, die ik vertegenwoordig, aldus Hoare, zal bereid zijn haar deel bij te dra gen bij iedere collectieve poging om op een rechtvaardige en doeltreffende wijze het probleem te behandelen, dat thans on getwijfeld reeds velen verontrust. Het is duidelijk, dat een dergelijk onderzoek kalmte eischt en bezinning zonder hartstocht. Deze kalmte en bezinning zijn onmogelijk in een atmosfeer van oorlog en oorlogsdreiging. Ik geloof niet, aldus Hoare, dat er in de geschiedenis van den Volken bond ooit een tijdstip is geweest, dat moei lijker was voor besprekingen en onderhan delingen dan thans. Wij zijn hier als verte genwoordigers van individueele regeerin gen, die zich elk geplaatst zien voor de in dividueele aansprakelijkheid voor de be scherming van hun eigen belangen en vei ligheid. Wij z(jn hier eveneens als leden van een collectieve organisatie. Ieder onzer is door zekere verplichtingen gebonden en ieder onzer wenscht de toekomst van de wereld te verzekeren door een collectieve actie voor de zaak van den vrede en den vooruitgang. De last der verplichtingen van den Volkenbond is zwaarder gewor den, doch één ding is zeker en wel, dat in dien deze last moet worden gedragen, zij gezamenlijk moet worden gedragen. Indien wij risico's moeten loopen. moeten wij ze gezamenlijk loopen. De veiligheid van tal- loozen kan niet worden gewaarborgd door alleenstaande pogingen van enkelen, hoe machtig zij ook mogen zijn. Mijn land houdt zich bij den Volkenbond met zijn nauw keurige en duidelijke verplichting tot col lectieve handhaving van het Pact in zijn geheel en o.a. tot krachtigen en collectieven tegenstand tegen alle niet geprovoceerde gewelddaden. Ik geloof niet, dat de Brit sche houding t.a.v. het Pact zal worden gewijzigd, zoolang de Volkenbond een doeltreffend orgaan zal blijven en de voor naamste brug tysschen het Ver. Koninkrijk en het Continent intact blijft. Ik heb in het bijzonder gesproken over de oprechtheid van onze idealen. Ik geef toe,

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3