DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT 26e Jaargang WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1935 No. 8214 Sk £cldóefieGoii4ci/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekj 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal fcrranco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eet verhuur, koop en verkoop: •.50 DIT NUMMEB BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BINNENLAND Katholiek Middenstands- congres te Rotterdam Openingsrede van voorzitter Koops. Het Congres van den Ned. R.K. Midden standsbond werd heden te Rotterdam ge- open met een rede van den voorzitter, den heer J. A. Koops, uit Venlo. Mgr. Aengenent herdacht. In den aanvang van zijn rede heeft spr. Mgr. Aengenent herdacht. Mgr. Aengenent was één van de grond leggers der katholiek-sociale beweging in ons land, één van de mannen, die de op voeding van ons. katholieken, tot sociaal denken en sociale actie hebben tot stand gebracht. Als ons katholieke volk geleerd heeft tot heil van Staat en Kerk principieel stel ling te nemen tegenover de sociaal-econo mische vraagstukken van dezen tijd, dan danken wij dit voor een groot deel mede aan hem. Ik behoef er nauwelijks op te wijzen, ver volgde spr., dat de omstandigheden waar onder wij op het oogenblik bijeenkomen voor den middenstand buitengewoon zwaar en drukkend zijn. Ik zou hierover breed voerig moeten uitweiden, ware het niet, dat wij betrekkelijk kort geleden met de andere standsorganisaties in Den Haag ons Industrialisatie-congres hebben gehouden, waar de noodtoestand van het bedrijfsleven afdoende tot uiting is gebracht. Het is de druk van de vaste lasten, die aan hoe lan ger hoe meer moddenstandsbedrijven het leven onmogelijk maakt. De cijfers van het Economisch Instituut voor den Midden stand laten ten deze geen enkelen twijfel over. Wij achten het noodzakelijk, dat door de Regeering op het punt van lastenver laging voor het bedrijfsleven resoluut wordt ingegrepen. Daarbij komen de hoe langer hoe talrij ker opzeggingen van hypotheken en exe cuties van onderpanden, terwijl nieuw geld niet is te krijgen. Ook deze toestand roept om ingrijpen, als een massale ineenstorting van bedrijven en gezinnen wil worden voorkomen. Wij kunnen gelukkig volkomen onder strepen, wat hieromtrent door de Fractie van de Katholieke Staatspartij aan de Re geering is voorgehouden. Ons land heeft behoefte aan een politiek, die vierkant ingaat tegen de afbraak van het bedrijfsleven, die allereerst poogt de rentabiliteit van de bedrijven te herstellen en die vervolgens alle krachten in het werk stelt om voor ons volk werk en welvaart, zij het in nog zoo bescheiden omstandighe den, terug te winnen. Ook na het Industna- lisatiecongres willen wij dit hier nog eens uitspreken. Wij zijn hier geen politieke bijeenkomst. Wij wenschen ons van rechtstreekse he po litieke bemoeiing te onthouden. Maar het is goed, dat men weet, dat het sociaal-georganiseerde katholieke volk achter de leiding van de Katholieke Staats partij staat. Als die leiding meent met klem te moe ten opkomen voor een consekwente en con structieve economische politiek, dan doet zij dit, omdat de stoffelijke en moreele nood van steeds grooter volksgroepen, omdat het economisch landsbelang haar in geweten daartoe dwingt. Ik breng een woord vam hulde en dank aan die leiding in de persoon van den Mi nister van Staat, Aalberse, omdat hij, daar toe opgevorderd, getoond heeft de conse- kwentie van zijn overtuiging voluit te wil len aanvaarden. Aan anderen hun verantwoordelijkheid ten opzichte van het landsbelang, voor hun daden en meeningen. Wij hebben wat ons betreft de groote voldoening, dat de Ka tholieke Staatspartij tegenover het land haar plicht gedaan heeft. En wij wachten in de komende maanden af. Zij, die geloo- in de komende maande naf. Zij, die geloo- ven en die weten, haasten niet. Ook de regeering krijgt een pluün. Over de houding van de Regeering te genover den middenstand, kan ik tot mijn groot genoegen een ander geluid laten hoo- ren dan mijn voorganger twee jaar gele den. Was er toen een biina hopelooze achter stand en zag het er naar uit, alsof er bij alle zorgen, voor voorziening in nood en van den middenstand geen tijd overbleef, op het oogenblik zien wij inderdaad, dat Regeering en Wetgever met de behandeling van meerdere middenstandsverlangens vor deringen hebben gemaakt. Ons verslag over 19331935 wijst dat met de stukken uit. De crisis-crediethulp is in werking. De verruiming van de Winkelsluitings wet is, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, tot stand gebracht. Ten aanzien van het afbetalingsstelsel zijn wetsontwerpen ingediend. Ten aanzien van nevenwerkzaamheden van overheidspersoneel is de gewenschte beperking ingevoerd. En de opruimingen- en uitverkoopwet heeft het Staatsblad bijna bereikt, terwijl ook aan een verleening van voorschothulp aan kleine middenstanders, die voor een crisiscrediet niet in aanmerking komen, de laatste hand schijnt te worden gelegd. Zeker, er blijft nog te wenschen over. Ik noem weer met nadruk het cadeauver bod en een betere inning van kleine vor deringen. Maar dankbaarheid siert den mensch, dankbaarheid siert zeker ook maatschappe lijke groepen, en misschien i6 er nu toch reden om tenminste te hopen, dat ook deze twee steenen des aanstoots over twee jaar van het tooneel zullen zijn verdwenen. Er blijven vele verlangens. Middenstandspolitiek is nog iets anders dan het stoppen van gaten en het lappen van scheuren. Wij hebben twee jaar gele den het sein gegeven tot een meer posi tieve en fundamenteele middenstandspoli tiek door de publicatie van ons O.S.B.-pro- gram. Wij mogen ons verheugen, dat de gedachte van invoering van vestigings- eischen zooveel instemming heeft gevon den, dat de indiening van een desbetref fend wetsontwerp vermoedelijk binenkort mag worde verwacht. Voor rechts treek- sche bescherming tegen de overwoekering door het grootbedrijf zullen wij allereerst zelf de propaganda en argumentatie in alle kringen zx>o krachtig mogelijk moeten blij ven voeren. Ook de gedachte van invoering van een spertijd in detailhandel en takken van ambacht, heeft veel te weinig sympa thie gevonden. En toch, als het waar is, dat in algemee- nen zin de distributiekosten in Nederland zwaar drukken, als het waar is, dat aan dien druk naast de vele en hooge lasten op de bedrijven en naast de hoog opgevoer de en veel te ver gevarieerde verlangens van het publiek mede schuldig is een te veel aan gelegenheden, waarover de to taalomzetten moeten worden verdeeld, als het waar is, dat de gewijzigde economische omstandigheden ook vorderen een aan passing van het totale distributie-apparaat, dan blijft de gedachte van een spertijd van groote en reëele beteekenis. Wat ten congresse behandeld zal worden. Naast de regeling van de vestigingsitroge lijkheid hebben wij in ons O.S.B.-program geplaatst de regeling van de concurrentie- methodes, de bestrijding van de oneerlij ke en onbehoorlijke concurrentievormen. Is voor de vestigingseischen een aparte wettelijke grondslag te verwachteu, voor de ordening van de concurrentiemethodes zullen wij den steur, moeten inroepen van de wet op de algemeen verbindend-ver klaring van ondernemersovereenkomsten. Beide onderwerpen heeft het Hoofdbe stuur gemeend voor dit congres op de agenda te moeten plaatsen. Aan de prae- adviseurs wil ik thans reeds hartelijk dank brengen voor de waardevolle voorlichting die zij hebben verschaft. Na opgewekt te hebben tot een gebeds actie Voor de Duitsche Katholieken, besloot spr. met een oproep tot saamhoorigheid van alle middenstanders. Het jaarverslag. Vervolgens bracht de secretaris, de heer E. J. M. Stumpel uit Hoorn, het jaarver slag uit, dat een indrukwekkend beeld geeft van het uitgebreide terrein van werkzaam heid der organisatie. In het afgeloopen jaar traden als nieuwe vakbonden toe de Ned. R. K. Bond van Kerkorgelbouwens „St. Caecilia" en de Ned. R. K. Bond van Werk gevers in het Natuursteewbedrijf. De Ned. R. K. Bond van Kantoorboekhandelaren, aanvankelijk slechts in Limburg leden tel lend, constitueerde zich ook practisch als een nationale organisatie. De Ned. R. K. Bond van Handelaren in Heerenmodes moest helaas wegens gebrek aan medewerking op non-actief gaan. In het Bossche Diocees ontstond een groe- peering van Brandstoffenhandelaren en in Limburg ontstonden groepen van Beelden fabrikanten en Timmerfabrikanten, welke wellicht t.z.t. tot nationale Bonden zullen kunnen uitgroeien. Het aantal leden van den Ned. R. K. Mid denstandsbond bedroeg op 1 Augustus 1935 25.665 en het aantal afdeelingen 358 tegen resp. 21.355 en 298 op 1 Augustus 1933. Uit het verslag blijkt, dat de Katholieke MiddenstandSbeweging met onverzwakte toewijding arbeidt aan de vervulling eener zware en hooge taak, zoowel op economisch als op geestelijk gebied en op dat der maat schappelijke ordeninig en herordening. De rest van de eerste zitting werd be steed aan de behandeling van het reeds ge publiceerde prae-advies over „Vestigings eischen voor kleine nijverheid, ambacht en detailhandel", uitgebracht door drs. H. L. Jansen, adrjunct-directeur van het Bureau van den Nederlandschen R. K. Midden stands Bond. De eerste congresdag wordt besloten met een bonten avond. DE KONINGIN EN DE PRINSES. Hedenavond in Nederland terug. De vacantie van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana is ten einde. De beide vorstinnen zijn hedenmorgen naar Nederland vertrokken. OPENING STATEN-GENERAAL. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de vereenigde vergadering van de Sta- ten-Generaal geen toestemming kunnen verleenen tot reportage van de openings plechtigheid der Staten-Generaal binnen de Ridderzaal. MGR. DR. H. A. POELS ONDERSCHEIDEN. Benoemd tot protonotarius apostolicus. Naar wij vernemen heeft Z. H. Paus Pius XI Mgr. dr. H. A. Poels te Heerlen benoemd tot protonotarius apostolicus. Deze onderscheiding is dr. Poels ten deel gevallen naar aanleiding van zijn zilveren jubileum als Aalmoezenier van den Arbeid op 24 September ajs. KONINGIN ASTRH) HERDACHT. In de Eerste Kamer der Staten Generaal. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de Voorzitter de volgende rede gehouden: „Sedert onze laatste bijeenkomst is Bel gië in zwaren rouw gedompeld. Op 29 Augustus 11. toch is Hare Majes teit Koningin Astrid, in den bloei Harex jaren, tengevolge van een ongeval plotse ling tot Hooger leven opgeroepen. Zwaar is de slag, welke Vorstenhuis en Volk treft. Aan Koning Leopold ontvalt een Gema lin, aan Zijne nog jeugdigen kinderen een Moeder, aan de natie een Vorstin, Die Zich aan Hare hooge, veelzijdige taak met groote toewijding heeft gegeven, en dan ook.in Haar nieuw ander vaderland om strijd werd geëerd en bemind. De Eerste Kamer der Staten-Generaa! neemt hartelijk deel in het schrijnend leed, dat over het Belgisch Koninklijk Huis zoo mede over de naburige 'bevriende natie op nieuw is gekomen. Beiden bidt zij Gods rijkste vertroostin gen toe". De voorzitter van den ministerraad, de heer Colijn, sluit zich hierbij in de volgen de bewoordingen aan: „De Regeering wenscht van harte instem ming te betuigen met de woorden, zooeven door U gesproken. De Regeering deelt met U in het leed dat het Belgische Vorstenhuis en het naburige bevrienae land heeft getroffen". Vervolgens herdacht de voorzitter den overleden griffier der Eerste Kamer, Jhr. Beelaerts van Blokland. ONGELIJKHEID BIJ DE OMZET BELASTING. Het lid der Tweede Kamer, de heer Vos heeft aan den minister van Financiën ge vraagd: Is het den minister bekend, dat, met betrekking tot de omzetbelasting, te beta len door clichéfabrieken, door de verschil lende Inspecties in den lande geen gelijke opvatting wordt gehuldigd ten aanzien van de vraag, of ook over teekeningen en re touches belasting verschuldigd is? Is de minister, waar de in vraag 1 be doelde ongelijkheid van opvatting tot een verschil in concurrentievoorwaarden tus- schen in verschillende deelen des lands ge legen ondernemingen leidt, bereid ten spoe digste die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om aan die ongelijkheid een i einde te maken? IS DE GOUVERNEUR-GENERAAL LID VAN DE N. S. B.? Het lid der Tweede Kamer, de heer Schalker, heeft aan den Minister van Ko loniën, voorzitter van den Raad van Mi nisters, gevraagd: 1. Kan de Regeering mededeelen of de tot heden nog niet weersproken geruchten, dat de Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië lid is van de N. S. B., juist zijn? 2. Indien de Regeering op deze vraag bevestigend moet antwoorden, is zij dan niet van meening, dat deze Gouverneur- Generaal, op grond van de desbetreffende regeeringsbesluiten, uit 's lands dienst be hoort te worden ontslage^i? NEDERLANDSCHE BANK. Positie belangrijk verbeterd. Uit den nieuwen weekstaat van de Ne derlandse he Bank blijkt, dat de positie de zer instelling, vergeleken met de vorige week belangrijk is verbeterd. Hoewel er op de geldmarkt nog altijd spanning blijft bestaan, heeft er toch een terugvloeiing van middelen plaats gehad, niet alleen van de open markt, maar ook door middel van terugbetaling door de Schatkist. Tevens heeft er een toevloeiing van goud plaats gevonden. Het gouddekkingspercentage van alle direct opeischbare verplichtingen is thans 71.48 pet. tegen vorige week 68.36 pet. en vorige jaar 79.72 pet. DE STAKING IN TILBURG. Brieven van de stakers aan patroonsbonden en rijksbemiddelaar. Van het stakinigscomité is gistermiddag een brief binnengekomen bij de patroons organisatie, luidende als volgt: „In naam van de circa 4000 stakers, door wie wij op volkomen democratische wijze gekozen zijn, nadat de (hoofdbesturen van de textielarbeiders-organisaties „St. Lam- bertus" en „De Eendracht", volkomen bui ten haar leden om en tegen den wil dier leden in een overeenkomst hadden gesloten, wenden wij cms wederom tot U om tot een oplossing van Ihet bestaande conflict te ge raken. „Wij willen van deze gelegenheid geibruik maken om nogmaals en met nadruk te ver klaren, dat indien het tot eventueele onder handelingen komt tusschen U en ons en U in een dergelijke bijeenkomst bepaalde toe zeggingen zoudt doen, wij deze toezeg gingen voor het front van de stakers be kend zullen maken. Zooals uit de vorige week door ons verzonden brief aan den Rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, en ook uit de besprekingen, die wij met den burge meester van Tilburg gevoerd hebben, blijkt, zijn wij te allen tijde bereid, en wij onder strepen dit, bemiddeling in dit conflict te aanvaarden. Wij verzoeken alsnog, Uw af wijzend antwoord op ons eerste verzoek ten spijt, ons een conferentie te willen toe staan". Dit schrijven kwam, als gezegd, binnen bij de werkgeversorganisatie. Bij navraag in werkgeverskringen deelde men ons mede, dat nog geenerlei beslissing op deze uitnoo- diging om te onderhandelen is genomen. Men verwachtte echter een afwijzend ant woord. In den loop van Dinsdagmiddag is het aantal stakers weder eenigszins toegeno men. Het totaal bedraagt thans 4179, waar tegenover nog slechts 1063 werkwilligen. Gisteren is met de eerste brood uitdeeling begonnen en zijn bovendien aan kostwin ners en groote gezinnen kleine geldbedra gen uitgekeerd. Nader wordt uit Tilburg gemeld: In een gisteravond te zeven uur gehouden vergadering van de stakers op de Wieler baan, heeft de leiding medegedeeld, dat zij zich opnieuw schriftelijk tot den rijksbe middelaar prof. Aalberse heeft gewend, met het verzoek, om andermaal onderhandelin gen te openen. In een brief, waarbij ingesloten wordt afschrift van het verzoek aan den fabrikan- tenbond om een onderhoud, wordt gezegd, dat de staking niet wordt gaande gehouden om de staking zelf en dat ook niet de be doeling is, om misbruik van macht te ma ken. DE STAKING IN DE WOLLEN STOFFENINDUSTRIE. Het aantal stakers iets gestegen. Toestand zeer kalm. In den stand van de staking in de Wol- 1 len Stoffenindustrie te Tilburg is vandaag weinig verandering gekomen. Het aantal stakers is iets gestegen en bedraagt thans j 4273, tegen 969 werkwilligen, j Het stakingscomité heeft in de gister avond gehouden vergadering nogmaals ver- Iklaard tot onderhandelen bereid te zyn. Het is zeer kalm in de stad. Zij die zich vanaf heden abon- neeren op „DE LEIDSCHE COURANT" ontvangen de nog verschijnende nummers voor 1 October gratis. De Administratie. i VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een gruwelijke heiligschennis door Hitier-jongens bedreven. (2de blad). Algemeen fascistisch appèl in Italië. (2de blad). De Volkenbondscommissie van vijf in zake het Abessijnsche conflict heeft haar zittingen verdaagd tot Donderdag wegens de weinig tegemoetkomende houding der Italianen. (2de blad). BINNENLAND. Te Rotterdam is heden het congres van den R. K. Middenstandsbond geopend. (1ste blad). De Groep bloembollenkweekers in den L.TJ5. heeft zich uitgesproken voor hand having der saneering in het bloembollen- bedrijf. (2e blad). Mgr. dr. Poels is benoemd tot protonota rius apostolicus. (2e blad). Te Katwijk is plotseling overleden pater Perpetuus Van Palant. (2e blad). Koningin Astrid in de Eerste Kamer her dacht. (Ie blad). Districtsvergadering Den Haag en Omstreken. De K. J. M. V. heeft gisteravond het win terseizoen geopend met een ddstrictsver- gadering voor de afdeelingen Den Haag, W assenaar, Voorburg, Loosduinen en Leidschendam in de bovenzaal van café „Bagatelle" in de Pasage te 's-Gra- venhage. Er was een flinke opkomst en er heersch- te een echte K. J. M. V. geest, die sprak uit de versiering der zaal met de vlaggen van. de Haagsche en andere afdeelingen, met kernspreuken en schilden van vak- en stu diegroepen, uit het pittige openingswoord van den voorzitter der Haagsche afdee- ling, den heer de Gruyter en boven alles uit de bezielde inleiding van den Bonds- moderator, rector L. Beune, die het natio nale winterprogram van de K. J. M. V. uiteenzette en toelichtte. DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE Het lid der Tweede Kamer, de heer Ku- pers heeft aan de ministers van Sociale Za ken, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Financiën de volgende vragen 1. Zijn de ministers bereid mede te dee len, hoeveel machines er in de sigarenin- dustrie in gebruik waren op 15 Mei 1935, op welken dag een inventarisatie vanwe ge de Regeering heeft plaats gevonden, en kunnen deze cijfers worden onderschei den naar: a. Compleet-sigarenmachines; b. Compleet-senoritasmachines; c. Sigaren- bosjes-machines; d. Senoritas-bosjes-ma- chines? 2. Zijn de minister eveneens bereid me de te deelen, hoeveel machines na 15 Mei j.L er in de sigaren industrie zijn bij geko men, eveneens onderscheiden naar de in vraag 1 genoemde soorten? 3. Zijn de ministers bereid mede te dee len, of mag worden verwacht, dat de in diening van een wetsontwerp tegen te snelle uitbreiding der mechanisatie in de sigarenindustrie spoedig kan worden tege moet gezien?

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1