„Alstublieft, 'n stratosfeercostuum— grootte 17 c.M.l" DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Een aluminiumpak „naar maat." WELK LAND ZAL HET EERSTE ZIJN?... Of de groote stratosfeerplannen nog in dit jaar verwezenlijkt zul len worden, is niet zulk een be langrijke vraag, als wel het feit, welk land 't eerste zal zijn om zijn plannen ten uitvoer te brengen, en of de nieuwe technische hulp middelen, welke men op de a.s. vluchten zal benutten, wel aan de verwachtingen voldoen In alle landen wordt koorts achtig gewerkt! Niet ver van Brussel verwijderd werkt men in een fabriek voor technische artike len aan een nieuwen gondel, waarmede een Belgisch ingenieur een vlucht zal wagen. In de buurt van Philadelphia wordt een reuzenomhulsel gesponnen voor een lucht ballon, waarmede een ondernemend pro fessor de lucht in wil. Overste Herrera maakt in Madrid voorbereidingen voor de uitvoering van zijn grootsche plannen be treffende een stratosfeertocht, welke allen voorafgegane vluchten zal moeten over treffen. In Moskou zal binnenkort een luchtballon opstijgen, geheel volgens de nieuwste technische eischen geconstrueerd. In dezen ballon zullen zich geen menschen bevinden. De toestellen zullen het werk doen. Op zekere hoogte zal de ballon me chanisch dalen. Veertien K. M van Rapid-City verwij derd treft de „National Geographical So ciety" voorbereidingen tot een nieuwe stra tosfeertocht, welke in de maand October as. zal worden volbracht. Enkele dagen ge leden bracht prof. Piccard een vluchtig be zoek aan Innsbruck, in de nabijheid van het Ossiacher-Meer, waar hij besprekingen hjeld met verscheidene deskundigen, in verband met een nieuwe tocht naar hooge- re regionen. Groote plannen schijnt momenteel ieder land in Europa te koesteren, doch wanneer die plannen tot verwezenlijking komen, is nog een vraag, die feitelijk geheel van de weersgesteldheid afhangt. De ingenieurs zy'n gereed met hun arbeid, men wacht slechts op gunstig weer.... Aluminiuracostuum „naar maat". Onlangs kon men in de dagbladen lezen, dat het een Engelsche firma is gelukt een aliminiumstof te vervaardigen, welke spe ciaal voor vliegeniers is bestemd. De eer ste luchtcostuums „naar maat" zijn reeds besteld. De costuums, welke uit deze stof, die hitte noch koude doorlaat, zijn ge maakt, maken het den drager mogelijk zich vrijelijk te bewegen. Deze piloten cost uums zijn niet zoo ruw en zwaar als men ze tot nog toe vervaar digde; omdat de stof zich voor de verwer king van kleeding zeer gemakelijk leent. De costuums zijn zelfs practischer dan het bekende „Marscostuum", hetwelk de on langs verongelukte piloot Wiley Post op zijn vluchten droeg. De school van Monte Celio. Deze moderne aluminiumcostuums zijn het beste bewijs van de vorderingen, wel ke in de laatste maanden op luchtvaartge bied zijn gemaakt. Niet ver van Monte Celio heeft men vóór eenigen tijd een school voor Hoogtevluch- ten, onder leiding van Renato Donati, ge opend. Hier gelukte het Donati het vlieg hoogte-record op 14.438 meter te brengen. Oonati heeft op deze vlucht een zeer be-' langrijke ontdekking gedaan, welke een waarschuwing inhoudt voor alle vliege niers, wier eenigste wensch het is steeds hooger en hooger te vliegen, steeds te trachten het record der hoogtevluchten te breken. Donati, die na zijn vlucht werd geïnter viewd, verklaarde n.L oa: „Ik had hooger kunnen vliegen dan 14.433 meter, doch ik voelde, dat, wanneer ik had doorgezet, mijn krachten mij zouden hebben begeven, ik had n.l. groote moeite mijn spierkracht in bedwang te houden. Eén oogenblik van onoplettendheid en mijn machine had mij in den steek gelaten.De stratosfeer is ins nog te machtig; wij mogen nog geen hooge eischen stellen." Het probleem der ademhaling. Donati voelde, dat niet alleen zijn spier kracht, maar ook zijn machine bezig was hem in den steek te laten! De tegenwoor dige stratosfeermachines zijn, zooals thans ook weer blijkt, nog niet volmaakt te noe men. De techniek staat op dit gebied fei telijk nog in haar kinderschoenen. Men zoekt nog steeds naar gen oplossing. Maar het zuurstofprobleem, dat bij een hoogte- vlucht de meeste aandacht vraagt, is door de uitvinding der aluminiumstof grooten- deels opgelost. De eerste vliegenier, die binnenkort een vlucht zal maken in een costuum, hetwelk van die stof is vervaar digd, zal n.l. een zuurstofapparaat meene men, dat van dubbel nut kan zijn. Dit ap paraat werkt n.l. tweeërlei: de piloot zal de noodige zuurstof kunnen inademen door middel van een masker en, indien dit mas ker door den luchtdruk buiten werking zal geraken, zal hij de noodige lucht of de stof van zijn aluminiumpak kunnen in ademen, waardoor het hem mogelijk is nog 30 minuten langerin de lucht te blij ven. Dezen tijd kan de piloot benutten om zijn ballon of gondel naar omlaag te bren gen en op zekere hoogte door middel van zijn valscherm zichzelf in veiligheid te stellen. De Spanpaard Herrera is voornemens een stratosfeertocht te maken, niet in een gon del, zooals inderdaad Piccard dit deed, doch in een ballon, waardoor hij, zooals hij zelf beweert, in staat zal zijn, in tijd van rood, zichzelf sneller in veiligheid te stel len, dan wanneer hij van een gesloten gon del gebruik maakte. Een parachute zal Herrera reeds voor den start op den rug bevestigen. Het is gebleken, dat een ballonvlucht betere resultaten oplevert dan een gondel- vlucht. De ongevallen, welke reeds op ver scheidene stratosfeervluchten moesten wor den geboekt, geschiedden ook bijna altijd met een gondel, o.a. bij de Russische tocht in 1934, waarbij alle inzittenden, ingenieurs in Sovjetdienst, werden gedood, nadat zij zulke schitterende onderzoekingen op een hoogte van 20.000 meter hadden gedaan. Hoe men de stratosfeer wil veroveren. Wij spraken onlangs een vooraanstaand vakman op luchtvaartgebied, die zijn mee ning omtrent de stratosfeerverovering als volgt uiteen zette: „Men probeert de gesloten gondel voor de stratosfeertochten door middel van een ballon geheel af te schaffen. Deze poging tot afschaffing der gesloten gondels berust op zuiver wetenschappelijken grond. Ook in de vliegtuigen wil men nog slechts met speciaal hiertoe vervaardigde stratosfeer- costuums de lucht in vliegen. Hoofdzaak is: hoe minder gewicht, hoe beter, hoe min der uitrusting bij de kleeding, hoe doelma tiger. Engeland zal probeeren een speciaal stra- tosfeervliegtuig te bouwen, niet alleen be stemd voor de wetenschap, doch ook ten dienste van het publiek. De piloten, die het vliegtuig zullen besturen, zullen wor den uitgerust in een oostuum, uit alumi niumstof vervaardigd. De passagiers ver blijven in een gesloten cabine, welke even wel in tijd van nood, dadelijk kan worden geopend. De parachutes, welke den passa giers, zoowel als den piloten ten dienste staan, zorgen voor een veiligen val. Doch.... zoover zijn we nog niet. Wij vechten nog voorloopig om de 12.000 en 18.000 meter. NIEUWVEEN. Watersport. Het bestuur van onze in dezen zomer op gerichte watersportvereeniging „Noord Zuid" wijdt zich met frisschen moed en jeugdig enthousiasme aan zijn taak. Ge organiseerd werden reeds een roeiwed- strijd, een kanowedstrijd en reeds 2 malen een zeilwedstrijd Ook gepasseerde Zater dagavond en Zondagnamiddag stonden we der in het teeken van het sportideaal. Op 31 Augustus zou ter gelegenheid van Koninginne-verjaardag een gondelvaart plaats hebben, wat tengevolge van het min der gunstige weder is uitgesteld tot Za terdagavond. De muziekvereemging „Eens gezind" verleende haar medewerking, wier leden hadden plaats genomen in de met slingers en lampions versierde motorschuit van Nic. de Pater, hiervoor welwillend ter beschikking gesteld, welke schuit gevolgd werd door een aantal versierde en verlich te bootjes. Begonnen werd in het Zuid einde en via de Ringvaart trok men naar den Noorderpias. Het was werkelijk een fantastisch gezicht in de verte de booten te zien glijden op den wijden plas, besche nen door de maan, die af en toe schuilde achter een opstapeling van wolken. Ook de muziek klonk mooi over het water, al le Nieuwkoopers waren dan ook uitge- loopen om er van te genieten. Zondagmiddag was het de beurt aan de houders van motorbooten, voor wie op den Noorderpias behendigheidswedstrijden wa ren georganiseerd. Het was weder de met vlaggen versier den motorschuit van Nic. de Pater, welke dienst deed en gemeerd lag op den plas, alwaar de leden van het bestuur zetelden en vanwaar ui,t alles geregeld werd. Het eerste nummer was ringsteken voor heer en dame. Drie paar bevlagde masten waren geplaatst, tusschen twee waarvan een touw gespannen was, waaraan een blok met houten ring, vastgehouden met een veer. De - kunst leek niet zoo bijster groot, want menige dame zagen we triom fantelijk de piek met ring omhoog steken. Moeilijker was het volgende nummer. Telkens kampten 2 motorbooten elk om een mooie, groote gummi-bal door een be paald doel te doen drijven. Hier zat span ning in voor hen die kampten, maar ook voor het publiek en het was een verma kelijk gezicht de booten links en rechts, achter en voor, met de ballen bezig te zien. Het derde nummer bestond uit genum merde houtjes rapen. Over geheel den plas had men vooraf stukjes hout uitge spreid waarop nummers voorkwamen. Wie nu de meest en het hoogste getal num mers hadden waren winnaars. Dit was ook weer buitengewoon interessant om te zien, hoe de bootjes links en rechts over het water snorden met één bestuurders en één raper om nu hier, dan daar zich van buit te voorzien. Uiteraard is het aantal deelnemers aan dergelijke wedstrijden nog niet bijzonder groot; dat is echter een kwestie van tijd indien het actieve bestuur slechts, voort gaat op deze wijze de animo er in te bren gen. Een fotograaf,' de heer Van Rhoon uit Alphen aan den Rijn, zagen wij druk zich weren voor het opnemen van kiekjes. De uitslag van de wedstrijden was als volgt: Van de gondelvaart: le prijs H. van den Bosch, 2e prijs P. Stam, 3e prijs G. Tijs terman. Ringsteken: le prijs mej. A. Bodegraven, 2e prijs W. Tijsterpian, 3e prijs W. van den Bosch. Balvaren: le prijs W. Tijsterman, 2e prijs J. Veldhuizen, 3e prijs W. van der Laan. Nummervisschen: le prijs W. van den Bosch 435 punten, 2e prijs mej. A. Bode graven 242 p., 3e prijs Chr.' de Graaf 234 p. OUDEWETERING. Zwemwedstrijden. Gisteren hebben alhier in het zwembad nabij het Braasse- mermeer de zwemwedstrijden plaats ge vonden, welke oorspronkelijk waren uitge schreven tegen Zondag 1 September j.L. Het mooie weer had zeer velen naar het bad gelokt, zoodat toen dokter van der Byl een woord van welkom tot de deel nemers en het aanwezige publiek richtte, een dichte haag van toeschouwers rond om het heerenbassin, waarin de wedstrij den plaats vonden, was opgesteld. Dokter van der Bijl wees er op, dat het weliswaar wat laat in het seizoen was, doch enkele omstandigheden hadden het onmogelijk gemaakt deze wedstrijden eerder te doen plaats vinden. Een volgend jaar kan er op gerekend worden, dat de wedstrijden meer tijdig zullen worden uitgeschreven. Spre ker bracht nog een woord van dank aan diegenen, die medailles hadden beschik baar gesteld, voornamelijk aan den heer W. van Staveren en zeide voorts nog, dat hem na onderzoek was gebleken, dat ki lometers in het rond niet een dergelijk uit stekend geoutilleerd bad als wij, dank zij het initiatief van het gemeentebestuur van Alkemade, hier mogen bezitten, te vinden was. Hierna werd met de wedstrijden aange vangen. De uitslagen hiervan luiden als volgt: Dames: 16 deelneemsters. 50 Meter vrije slag: 1. mej. T. Bonte, Alphen 45 3/5 sec. 2. mej. G. Kraan, Oudewtering 48 2/5 sec. 4 maal 50 Meter estafette. Winnende groep in 2 min. 23 1/5 sec. met de dames Greta Kraan, T. Bonte, Co van Heynin- gen en L. van Rhoon. Jongens tot 16 jaar:: 60 M. vrije slag: 1. Bas van der Meer 52 sec. 2. P. Halvemaan 52 4/5 sec. Estafette jongens tot 16 jaar. 3 maal 20 Meter. Winnende groep in 58 sec., bestaan de uit Jo Hoogenboom, Dirk van der Meer en Gerard Schouten. Jongens van 1620 jaar: 50 Meter vrije slag. 1. Piet Verdel 38 1/5 sec., 2. W. Schip per 38 1/5 sec. (na loting). 3 maal 50 Meter wisselslag ectafette: Heeren: 1. „Brasem" met de heeren B. en P. Kraan en W. van Staveren in 65 sec. 2. „Leiden" met' de heeren Sanders, W. Kalenbach en K. Kraaienbrink 65 sec. 50 M. vrije slag. 1. P. Kraan in 33 sec. 2. Verdel in 39 sec. 4 maal 50 Meter estafette. Winnende ploeg, bestaande uit de heeren Jo Schou ten, W. Schipper, J. van Rhoon en Bart Kraan. Ten slotte werd nog een polo-wedstrijd gehouden tusschen de ploegen van de „Bra- sam" en „Leiden", welke eindigde in een 21 overwinning van „Leiden". Voor de zen wedstrijd was door het gemeentebe stuur van Alkemarde een wisselbeker be schikbaar gesteld. Na afloop werden in het paviljoen van den heer Zegers, alwaar een band voor een uitstekende stemming zorg droeg de prij zen onder een toepasselijk woord door dokter van der Bijl uitgereikt. Hiermede waren deze uitstekend geslaag de wedstrijden ten einde. STOMP WIJK. Geboren: Marinus Petrus, zoon van C. J. Demeijer en A. Th. Tettero. Ondertrouwd: C. L. Dijkman en G. Oliman. O v e r 1 e d e n: D. G. Hoogeveen, 2 jaar. VEÜR. Getrouwd: M. Laurentius en J. Buijs M. W. Alenburg en B. H. Hilgersom. Overleden: W. Koerts, 33 jaar. VOORSCHOTEN. Oplichting. Enkele weken geleden had een juffrouw kans gezien verschillende goederen te koopen op naam van de fami lie B., alhier, hetgeen achteraf bleek on juist te zijn. Gisteren heeft de politie te Leiden haar aangehouden en naar deze gemeente over gebracht. Zij heeft een volledige bekente nis afgelegd en zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Plotseling dood. Zondagmorgen, toen de heer K. Mesman even naar zijn tuin ging, zakte hij bij zijn kantoor gekomen plotseling ineen, alwaar hij eenige oogen- blikken later door familieleden werd gevon den. De spoedig ontboden dokotoren kon den helaas slechts den dood constateeren. Boskoopsche Reddingsbrigade. Uit gaande van den Ned. Bond tot Redding van drenkelingen, had in de bad en zwemin richting alhier het technisch examen plaats van aspirantleden van de Boökoopeche Red dingsbrigade. Geslaagd voor diploma A. de dames Truus v. Klaveren en Marie van Wijk en de heeren J. van Gemeren, E. L. A. Damm, P. A. Wezelenburg en Jo Wijsman. Voor diploma B slaagde de heer A. van Bergen en voor het voorbereidend A-diplo ma mej. Corrie de Bruin allen te Boskoop woonachtig. Voorts slaagden de dames S. Bontebal, P. F. Tase, M. A. Holst en. de heer A. T. v. d. Weel voor diploma A en mej. B. de Hoog voor het voorbereidend diploma A. allen uit Reeuwijk. Uit Alphen slaagde voor di ploma C.: de heer G. W. de Jong en uit Nieuwveen de dames T. Visser en E. Speel man voor diploma A. R.K.V.V. „Trekvogels". Gisteren open de het programma met Trekv. jun. tegen Alph. Boys jun., welke de Trekv. jun. won nen met 43. Daarna speelde voor de finale der B-afd. Trekv. IH tegen D.S.V. I. In dezen wed strijd waren de partijen vrijwel aan elkaar gewaagd, maar toch bleek tenslotte D.S.V. I de sterksten en won met 31 (rust 21). Hierna de halve eindstrijd m de A-afö. Trekv. I tegen Steeds Hooger I. Ook hier twee gelijkwaardige ploegen, waarbij St. Hooger beter voetbal speelde, maar de thuisclub beter de kansen benutten. Eind stand 20 voor Trekv., rust 10. j Trekv. I komt dus a.s. Zondag in de finale I tegen W.S.E. I uit Waddinxveen. I Geboren: Johannes Franciscus, z. v. J. Verlaan en A, M. Voorbey. Martirvus, x. v. A. C. Ravenhorst en A. Schouten. Jo hannes Gerrit, z. v. A. W. Binken en A. G. Pouw. Cornelit Adriana Maria, d. v. Th. Nederhoffen en H. W. Verbaan. Nico- laas Johannes, z. v. J. G. J. de Wit en P. J. M. v. Berkesteijn. Ondertrouwd: J. L. v. Tol en J. A. v. d. Hoogen. J. J. v. Dam en J. Schoe- maker. Getrouwd: A. J. Zuidgeest 25 j. en J. E. de Jong 25 j. Overleden: Jan Bakhuizen, 54 j. VAN M'N BOEKENTAFEL Prins Pannekoek, door H. Wolffen- buttel van Rooyen. Uitg.: Jeugd- uitgave „De Spaarnestad" Haarlem. In een zeer klein huisje, aan den rand van het bosch woont het liefste, kleinste vrouwtje van de wereld. Haar zonen noe men haar Moeder Muis, omdat zij zoo klein was. Moeder Muis had zoo gaarne nog een dochtertje gehad, maar het achtste kindje was weer een jongetje. Op een keer komen de twaalf Bosohfeeën in haar huisje. De jongste fee doet een wensch voor het kleine kolenbrandersjongetje Als koksleerling gaat hij op het kasteel werken waar hij nog al avontuurtjes beleeft en de bijnaam van Prins Pannekoek krijgt. Voor kinderen van 8 tot 10 jaar is dit boekje heel aardig en verdient dan ook warm aanbeveling. De illustraties voldoen éveneens heel goed. In prachtband slechts 1.35. WARMOND. Kapelaan van Rijn. De begrafenis van kapelaan A. A. van Rijn, die Zondag, na een operatie aan de nieren, te Den Haag overleed, zal alhier morgen plaats hebben. De plechtige zielenmetten zullen gezon gen worden hedenavond om half acht in de berk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Loosduinen, de Lauden Woensdagmorgen om half 10, waarna de plechtige Requiem mis en absoute. ZILK. Een goede verbetering. Vanwege de gemeente is men met volle kracht aan het werk om den Zilkerb innen weg van een teerlaag te voorzien, terwijl de vele boch ten, die deze weg rijk is, bestraat zullen worden. Vooral voor de talrijke wielrijders die dezen weg berijden, is deze verbetering ten zeerste toe te juichen. Vinger gebroken. De heer v. d. P.' had het ongeluk, bij werkzaamheden op den tuin, met zijn hand bekneld te raken tus schen een zandwagen en de rails, waardoor hij een zijner vingers brak. LAND- EN TUINBOUW Ontsmettingsmiddelen. Germisan is al se dert jaren een bekend en beproefd ontsmet tingsmiddel. In dien tijd zijn ook andere middelen versohenen maar ook weer ver dwenen; Germisan handhaafde zich. En dit is merkwaardig: hoe meer tegenstand de plant bij haar groei heeft, hoe beter dit ont smettingsmiddel tot zijn recht komt. Een bijzonder gunstige werking heeft Germisan b.v. bij laat gezaaide tarwe. Is deze met G. ontsmet, dan zal ze beter tot ontwikkeling komen dan wanneer dit niet was geschied. Tutan is als droogontsmettingsmiddel be kend geworden. Maar bij ongunstige om standigheden staat de uitwerking hiervan ver achter bij die van Germisan, zooals de volgende proef, genomen gedurende een strenge vorstperiode, zeer duidelijk te zien gaf. Een 1000-tal haverkorrels werden op vijf verschillende manieren ontsmet, en wel als volgt: 200 met Germisan: 8 gram op 3 Liter haver; op komst 157 plantjes. 200 met Tutan: 8 gram op 3 Liter haver; opkomst 78 plantjes. 200 met droog ontsmettingsmiddel A 8 gram op 3 Liter; opkomst 36 plantjes. 200 droog ontsmettingsmiddel B 8 gram op 3 Liter; opkomst 22 plantjes. 200 onbehandeld; opkomst 13 plantjes. De verschillen zijn wel zeer groot, en Germisan staat wel ver bovenaan. Ook kopervitriool heeft het al dikwijls tegen G. moeten afleggen. Wij vermeldden vroeger al eens, dat G. 150 plantjes per eenheid gaf tegen kopervitriool 100. Het oogstweer in 1934 was gunstig, dientenge volge kreeg men de beschikking over sterk en gezond zaaizaad, ook was de daarop vol gende winter (van 1934 op 1935) buiten gewoon zacht; niettemin waren groen, frisch, breed blad, lichtgekleurde blad, on der deze gunstige omstandigheden op proef velden in de Hoeksohe Waard nog vrij be langrijke verschillen te constateeren bij ontsmet ting met Germisan en kopervitri ool. Bij elf tellingen der plantjes verkreeg men de volgende cijfers (G. gaf in alle ge vallen de meeste planten): 401 en 270; 420 en 331; 151 en 103; 160 en 142; 330 en 221; 336 en 240; 270 en 268; 266 en 212; 408 en 365; 394 en 303; 150 en 130. In de Haarlemmermeer was het even zoo, «uL bij 4 tellingen: 1303 en 1014; 1192 en 942 921 en 777; 1410 en 1290 planten. De voortreffelijkheid van G. komt in al de vermelde gevallen wel zeer duidelijk uit. De vraag, of men al of niet moet ont smetten, mag zeker geen vraag meer zijn, maar eveniin, welk middel men daartoe moet gébruiken. Tegen Koperwormen. Ln den Proeftuin „Z.H. Glasdistrict" heeft men tegen koper worm grondontemettingsproeven genomen met formaline, 't Waren voorloopige proef jes: 4 groepen mulpotten, iedere groep be staande uit 4 potten, waarin per pot 16 koperwormen waren gedaan, werden op de volgende manier behandeld: Groep 1. Overgoten met 2 L. pet. op!, for maline per pot. Groep 2 Overgoten met 2 L. pet. opl. Groep 3 Overgoten met 2 L. 2 pet. Groep 4 Overgoten met 2 L. leidingwater. Eenige dagen na de behandeling bleek het volgende: Groep 1 levend 3, dood 13 Groep 2 levend 6, door 10 Groep 3 levend 16, dood 0 Groep 4 levend 16, door 0 De 10 procenits-opLossingen had dus het beste resultaat, maar was niet afdoende. Bij deze en dergelijke ontsmettingsproeven moet men de resultaten altoos met zekere reserve aanvaarden: de eene kweeker doet het netter, nauwkeuriger dan de andere. „Herborin" tegen Spint baat niet. In voornoemden Proeftuin werden in t laatst van Augustus 3 groepen komkommerplan- ten, die door spint aangetast waren, bespo ten met een oplossing van „Herborin". Gr. 1 m. 1 deel Herborin op 1000 dki. water Gr. 2 m. 1 deel Herborin op 2000 dln. water Gr. 3 m. 1 deel Herborin op 4000 dln. water 't Resultaat was, dat de planten niet be schadigd werd, doch dat ook de Spint geen hinder ondervond. In 't laatst van September werd de vol gende bespudüng toegepast: Gr. 4 met 1 deel Herborin op 50 din. water Gr. 5 met 1 deel Herborin op 100 d'ln. water Gr. 6 met 1 deel Herborin op 500 dln. water Resultaat: Groep 4: Een gedeelte van de Spint gedood, doch ook planten sterk be schadigd. Groep 5: Een zeer gering percentage van de Spint gedood, planten licht beschadigd. Groep 6: Suint niet gedood, planten zeer licht beschadigd. Uit bovenstaande blijkt, dat „Herborin'' geen goed bestrijdingsmiddel tegen Spint is. Wordt de Spint gedood, dan treedt er sterke beschadiging op; treedt er geen be schadiging op, dan wordt de Spint niet gedood. Verschijnselen bij Kali-onthouding of Kaligebrek. Op het Centraal Proefveld te Hedel, aardappelgewas op kleigrond, zagen de talrijke bezoekers: links, volledig bemest met kali: gezond breed heldergroen blad: rechts, zonder kali: donkergroen, gekroesd diepnervig blad met bronskleurige vlekken. Op hetzelfde Proefveld, gewas Voeder bieten (Kirache's Ideaal), eveneens op klei grond. Links, zonder kali: donkergekeurde, smalle, steilstaande bladeren, kroes, bruin- gevlekt, donkergekleurde bladstelen. Het bruinverkleurde, ineengeschrompel de, afgestorven blad blijft aan de plant han gen. Rechts, volledig bemest met kali: helder- stelen, mooie wortel'kleur, het afgestorven blad is afgevallen. Roggeproefveld van H. Boomekamp te Hertme bij Borne (O.). Zandgrond. Links: de rogge zonder kali legert. Het is een be kend verschijnsel, dat kali-gebrek slap stroó legert. De bemesting was hier, per Hectare: Geen kainiet, 800 K.G. Slakkenmeel en 250 K.G. Chilisalpeter. Rechts: Ondanks het zware roggewas was er geen gevaar voor legeren. Bemesting: 800 K.G. kainiet, 800 KG. Slak en 250 K.G. Chilisalpeter. Op een Onkruidbestrijdinigsproefveld te Veldhoven (N.-Br.) van de Ver. „R. K. Jonge Boerenbond" waren, ter bestrijding van de Herik in Haver, eenige gedeelten met fijngemalen kainiet bestrooid, andere werden niet behandeld. De bezoekers za gen nu een zeer interessant vershijnsel, na melijk: een dambord van herik in het ha- vergewas. Men zag er donkere vakken, be strooid met 1200 K.G. fijngemalen kainiet per HA., en witte wakken bloeiende herik, waar geen kainiet was uitgestrooid. Ook op de genomen foto's teekenden de behandel de en niet-«behandelde vakken zich onder ling scherp af. Vermenging van Meststoffen. In de vol gende maanden zullen er weer heel wat balen Th om asm eel en kalizouten, alsook kalk en mergel worden uitgestrooid, t Is goed te weten, welke meststoffen men wel en niet mag mengen. Slakkenmeel mag ten allen tijde vermengd worden met kalk en mergel, kalkstikstof. Chilisalpeter en Ureum BA5.F. alleen-direct vóór 't uit strooien mag het Slakkenmeel vermengd worden met zw. kali, patent-kali. kainiet, Ohloorkali en kalizouten en kalksalpeter B-A.S.F..Kainiet, Chloorkali en kalizou ten mag men ten allen tijde vermengen n.et Chilisalpeter en superfosfaat, maar slechts direct vóór 't uitstrooien met kalk en mer gel, slakkenmeej en kalstikstof. B-r.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7