HET ABESSIJNSCHE CONFLICT DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Bestaat er nog 'n mogelijkheid tot vreedzame oplossing? Ook een Fransche concessie in Ethiopië. Troepen rukken aan weerszijden op. begin der vijandelijkheden op 24 september? Naar eenige Engelsohe bladen melden, is het begin van den ItaLiaanschen aanval vastgesteld op 24 September. Dit zou blijken uit een opgevangen draadloos bericht, dat van Rome naar As mara, de hoofdstad van Erythrea is gezon den. De laatste officieele berichten van de grens van Erythrea bevestigen, dat groote Italiaansohe troepen-afdeelingen van As mara op weg zijn naar de grens in de rich ting van Adoca. ITALIAANSCHE TROEPENCONCEN TRATIE OP DE GRENS VAN ERITREA. Naar Reuter uit Addis-Abeba meldt, heeft de regeering meegedeeld, dat zij bericht heeft ontvangen van Italiaansohe troepen bewegingen in Eritrea. Men neemt in Abes- sinië aan dat deze bewegingen de aankon diging vormen van een spoedig offensief. Blijkens telegrammen uit de Noordelijke provincies zijn op verscheidene punten op de grens Italiaansohe troepen samenge trokken. Versterking der garnizoenen in Fr ansch - S om al il and Gisteren zijn troepen uitgezonden ter ver sterking van de garnizoenen in Fransch- SomaLiland voor het geval de vijandelijk heden tusschen Italië en Abessinië mochten uitbreken. ABESSIJNSCHE OPMARSCH NAAR AGADEN. De gouverneur van de provincie Aruggi heeft bevel ontvangen met 25000 man naar Ogaden te marcheeren om daar zoo spoe dig mogelijk verdedigingsstellingen te be trekken. De marsch der Abessinisohe troepen zal ongeveer tien dagen duren. Van Abessinische zijde wordt gemeld, dat thans vaststaat, dat de Italianen aan de grens van Eritrea groote troepenbewegin gen uitvoeren. Zoo zijn van Asmara troepen naar het gebied van Akkele Guzai naar Barakil en naar Adi Quala gedirigeerd. Ook op andere plaatsen aan de grens zijn de troepenbewegingen levendiger geworden en men kent hieraan een agressief karakter toe. Rickett met de KX.ML naar Londen. Naar Reuter uit Cairo verneemt, zal Rickett Woensdag per KT-M.-vliegtuig uit Cairo vertrekken, om zich, naar men ge looft, direct naar Londen te begeven. Rickett zelf weigerde echter eeniger- lei mededeeling te doen omtrent de route, die hij zal nemen. Ook wenschte hij geen antwoord te geven op de vraag, of hij voor zijn vertrek naar Abessinië Mussolini had geinterviewd. Geestdrift in Italië. Twintigtuizend jeugdige Italianen uit het buitenland defileerden Zondagmiddag voor Mussolini op de^ Via del Lmpero te Rome. De menigte brak herhaaldelijk in luide toe juichingen los, welke zoowel den Duce als de Avanguardisten golden. De geestdrift kende geen grenzen, toen uit de menigte de roep opging: Abessinië moet aan ons komen. OOK EEN FRANSCHE CONCESSIE! In venband met de petroleum-concessie, die de negus aan een Amerikaansche maat schappij heeft verleend, is ook in Frank rijk veel gesproken over een overeenkomst, die in 1919 tusschen een Fransche maat schappij en den toenmaligen Ras Tafari, thans keizer van Abessynië, is gesloten. De leider van deze Fransche maatschap pij, een groot-industrieel, Bayard genaamd, heeft thans in een verklaring aan de „Jour nal de Roubaix" deze geruchten bevestigd en andere mededeelingen hieromtrent ge daan. BUITENLAND DUITS0KLAN3. De onderhandelingen, aldus verklaarde hij, die destijds met den Abessynisohen troonopvolger werden gevoerd, hadden als uitgangspunt de gelofte gehad, de maat schappij de exploitatie van den geheelen Abessynisohen bodem toe te vertrouwen. De Abessynische staat zou daarvoor een mil li oen goudfrancs, 1 thaler per hectare en 30 procent van de netto winst ontvangen. Na een nauwkeurig onderzoek van den bodem door een commissie heeft deze vast gesteld, dat Abessynië zeer rijk aan goud, platina, nikkel en diamant is, terwijl slechts geringe hoeveelheden petroleum ge vonden werden. Op grond van deze onderzoekingen is daarop in 1919 de overeenkomst tot stand gekomen en op 75 jaar vastgesteld. Dit con tract is ook, zooals het behoort, door den Fransehen gezant te Addis Abeba onder teekend en ter kennisneming aan de Quay d'Orsay gezonden. Nadat in den loop van eenige jaren reeds 6 millioen goudfrancs in de zaak waren gestoken, heeft men met het oog op de algemeene wereldcrisis de werkzaamheden moeten onderbreken. De Abessynische regeering heeft echter tot 1924 regelmatig het haar toekomende bedrag ontvangen en de overeenkomst is op het oogenblik nog van kracht. Weliswaar beweert de kiezer van Abessy nië, dat het contract niet langer geldig is, doch de Fransche maatschappij deelt deze zienswijze niet, integendeel, zij is steeds haar verplichtingen nagekomen, terwijl de negus de aangegane verplichtingen niet heeft vervuld en in het bijzonder den ar beiders niet de in de overeenkomst voor ziene bescherming heeft doen verleenen, op dat zij hun werkzaamheden onder zoo guns tig mogelijke voorwaarden konden verrich ten. Men heeft de overeenkomst bovendien nog kort geleden op haar rechtsgeldigheid laten onderzoeken en het oordeel der juris ten luidde ten gunste van de Fransche maatschappij. De maatschappij is dan ook vastbesloten, haar rechten te doen gelden. Reeds heeft zij onlangs den Franschen minister van buitenlandsche zaken, evenals Mussolini, hiervan in kennis gesteld. De Italiaansche gezant te Addis Abeba is van de overeen komst op de hoogte. Helaas is de Fransche regeering tijdens de onderteekening van de overeenkomst zeer in beslag genomen geweest door de werkzaamheden in verband met de opstel ling van het verdrag van Versailles en heeft zij de maatschappij niet met den noo- diigen nadruk kunnen siteunen. Het is, aldus besluit het artikel, echter te hopen en te verwachten, dat deze steun ditmaal niet zal uitblijven. HET CONTRACT MET RICKETT. Het te Alexandrië verschijnende Engel- sehe blad „Egytian Gazette" publiceert een interview met Rickett, die over de over eenkomst met den negus on verklaarde, dat het contract behoorlijk onderteekend en gezegeld is. Het zou dan ook door het hoogste gerechtshof niet geannuleerd kun nen worden. Zou Mussolini in Abessynië. de overwinning behalen, dan zal hij, vol gens Rickett, als man van eer, dit contract eerbiedigen en als de heer en meester van Abessynië dit overnemen. De concessie behoeft pas over 5 jaar ge ëxploiteerd te worden. DE INTERN. CONTROLE IN ABESSINIë. Mussolini zou tegenover een dergelijk voorstel niet volkomen afwijzend staan. De .Paris Soir" verneemt uit Rome, dat daar geruchten gaan, volgens welke Laval voor dat hij uit Genève vertrok, om elders het week-end door te brengen, de verzeke ring zou hebben ontvangen, dat Mussolini niet volkomen afwijzend zou staan tegen over het voorstel inzake een internationale controle over Abessynië met economisch en militair overwicht van Itaiië. Dit zou de laatste hoop zijn, de „regen boog des vredes aan den horizon", waar van de H. Vader in de toespraak, welke hij Zaterdag j.l. voor het Confessio-altaar in de basiliek van Sint Paulus-buit-de-Muren heeft gehouden. Dit extra-nummer moet zoo mogelijk in het bezit komen van ieder lid van het Duit- sche Arbeidsfront. De dienstinrichtingen van het Duitsche Arbeidsfront worden daarom aangewezen ter grootst mogelijke verspreiding van dit extra-nummer. POLEN. DE VERKIEZINGEN VOOR DEN SJEM. Slechts 46.5 procent der stemgerechtgiden ging ter stembus. Het Poolsche telegraafagentschap meldt: Bij de verkiezingen voor den Poolschen landdag zijn jn totaal 7.575.681 stemmen uitgebracht. Aangezien 16.282.000 Polen stemgerechtigd zyn, is dus 46.5 procent der kiezers ter stembus gegaan. GRIEKENLAND. KONDILIS VÓÓR MONARCHIE. Het Grieksche volk heeft genoeg van republiek". Minister-president Tsaldaris die met va- cantie buitensland heeft vertoefd, is gister avond te Athene aangekomen. Zijn trein werd overeenkomstig de getroffen beschik kingen naar de voorstad Kifisya geleid, waar onmiddellijk een buitengewone mi nisterraad bijeenkwam. De plaats vervangende minister-president generaal Kondilis verklaarde gisteren, dat hij het herstel der monarchie als een vol dongen feit beschouwt. De Grieksche be volking heeft genoeg van het republikein- sche régime, waar nog geen derde deel der bevolking achter staat. Degenen die nog weifelen zullen zich naar den wil der meer derheid moeten schikken. In den loop van gisteren is een aantal officieren, wier gedragingen verdacht sche nen, van hun post ontheven. Tsaldaris schijnt het hiermede niet ten volle eens te zijn. De minister-president Tsaldaris heeft echter wel openlijk verklaard, dat hij by het in October te houden plebisciet waar schijnlijk persoonlijk voor de monarchie zou stemmen. AMERIKA. DE MOORDAANSLAG OP HUEï LONG. Twee bloedtransfusies toegepast. Hoewel het officieele bulletin zegt, dat in den toestand van senator Huey Long na toepassing van bloedtransfusie een lichte verbetering is ingetreden, verneemt men uit particuliere bron, dat zijn toestand is verergerd. Men heeft zijn toevlucht moeten nemen tot een tweede bloedtransfusie. Een der revolverkogels is den buik bin nengedrongen en heeft op twee plaatsen den darm geraakt. In elk geval kunnen de doktoren vóór Woensdag geen definitief oordeel over den toestand van senator Huey Long uitspreken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. tien dooden bij de ramp van de „flotbeck". Bij het vergaan van den Duitschen mo torschoener „Flottbeck" aan de kust van Samland blijken in totaal tien opvarenden den dood in de golven te hebben gevonden. Reeds kort na het vertrek uit Danzig bleek het schip slagzij te maken, die zóó sterk werd, dat het niet meer mogelijk bleek, de sloepen neer te laten. De „Flot- beck" kapseisde ten slotte, waarbij de sloe pen losraakten. Een deel der bemanning slaagde er in, in een der booten te klim men; de kapitein en twee leden der beman ning klampten zich vast aan de andere boot, die met den kiel naar boven dreef. Kort daarop hoorde de kapitein hulpgeroep uit de andere boot, doch de kreten ver stomden spoeddg. Na urenlange moeite slaagde men er in, de gekenterde sloep om te keeren en uit te hoozen. Den volgenden dag zetten de drie schipbreukelingen meer dood dan le vend voet aan wal. autobus kraakt auto. Drie dooden, een zwaar gewonde. In een bocht van den weg nabij Huy Waremme (België) is een auto, waarin vier personen zaten, gegrepen door een auto bus en gekraakt tusschen de bus en een huis. De chauffeur en twee inzittende dames kwamen om het leven, een derde dame werd levensgevaarlijk gewond. De inzittenden van de bus bleven onge deerd. TWEE BELGISCHE ALPINISTEN VERONGELUKT. In de dolomieten. Naar uit Brussel wordt gemeld, is aldaar uit de Dolomieten het bericht ontvangen, dat twee Belgische alpinisten bij een berg- beklimming zijn omgekomen. Een der slachtoffers is mr. Gustaaf Joassart, advo- kaat te Luik, zoon van den directeur-gene raal der Belgische Nationale wapenfabriek te Hentel. Zijn eveneens verongelukte met gezel is een jonge Brusselaar, de 20-jarige Limbeck. LUCHTSCHIP VAN ANKERMAST GESLAGEN. Door een storm is het bestuurbare lucht schip „V H" van de ankermast geslagen, terwijl nog drie personen in den gondel zaten. De kapitein van het luchtschip wist langs een ankertouw in het schuitje te klimmen en slaagde er na vijf uur in, het luchtschip terug te brengen. Twee mannen, die aan andere kabels mee de lucht in waren gesleurd, vielen van een hoogte van 10 meter omlaag en werden ernstig gekwetst. aardschokken te smyrna. Gisteravond zijn te Smyrna vier hevige aardschokken gevoeld, gevolgd door eeni ge lichtere schokken. Deze brachten onder de bevolking groote ontsteltenis teweeg, doch ondanks de hevigheid van de aardbe ving is niets gemeld omtrent slachtoffers of mafcerieele schade. BRAND OP AAN ITALIË VERKOCHT SCHIP. De vorige week is er, zooals wij gemeld hebben, te Kopenhagen brand uitgebroken aan boord van een Deensch schip, de „Uni ted States", dat aan Italië was verkocht. Het zou in Italië gesloopt worden maar het heette, dat het in werkelijkheid voor troe pentransportschip zou moeten dienen. Al dadelijk werd in verband hiermede aan brandstichting gedacht en thans heeft de politie een belooning van 1000 kr. uitge loofd voor dengeen die de oorzaak van den brand kan ophelderen. bandieten overvallen geldtransport. Schietpartij in een postkantoor te Sjanghai. In het hoofdpostkantoor van de interna tionale nederzetting te Sjanghai hebben vier Chineesche bandieten een geldtrans port overvallen. Het geld, een som van 100.000 dollar, werd door een postbeambte en een postkoelie onder scherming van twee bewakers vervoerd. Tijdens de schietpartij werden de koelies gedood en de beide bewakers zwaar ge wond. De roovers ontkwamen met hun buit in een gereedstaanden auto. De overval heeft in de kringen der in ternationale nederzetting groot opzien ge baard en vormt hij de toch reeds onzeker toestanden in China den vermetelsten en best georganiseerd-en roofoverval der laat ste jaren. vijf communisten terecht gesteld in guatemala. Vijf communisten, die wegens hoogver raad ter dood waren veroordeeld, zijn Za terdag in het tuchthuis terechtgesteld. Decze communisten waren in Mei gearresteerd in verband met de ontdekking van bommen en munitie. met een zweefvliegtuig boven de alpen. Unieke prestatie van dein Zwitser Schreiber. De eerste zweefvlucht over de Alpen is uitgevoerd door den Zwitserschen vlieger Schreiber, die op een hoogte van 12.000 voet met zyn zweeftoestel gedurende 2 uur bo ven den Jungfrau vloog en vervolgens op een hoogte van 9.600 voet over den Simplon-pas zweefde. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. VERGADERING VAN BLOEMBOLLEN EXPORTEURS. Een protest-schrijven inzake de uitvoer naar Duitschland. Gistermiddag te 5 uur had in „De Nag- t egaal" een vergadering plaats van het i grootste gedeelte der Bloembollenexpor teurs op Duitschland. Meer dan 100 ex porteurs hadden aan den oproep gehoor gegeven. De vergadering werd geleid door den heer Charles H. Hulsebosch. Deze opent met een woord van welkom en wees op de ontevreden stemming van de meeste exporteurs van bloembollen op Duitschland door de manier van verdee- Ung der bloembollenexport naar dat land. Hierna werd het woord gegeven aan den heer H. van Koeveringe, die aan de hand van voorbeelden en cijfers uiteenzette, hoe die ontevredenheid moest ontstaan. Duitschland heeft een verdeeling toege past tot een zeker bedrag (de hoegroot heid van het leveringskwantum) aan de af nemers overlatende bij wien deze wen- schen te koopen. De Hollandsche Commissie voor uitvoer van Bloembollen te Haarlem heeft daar naast (of daartegenover) een andere ver deeling geplaatst op de basis 1932, 1933 en 1934, waarbij het gemiddelde exportbedrag over die jaren genomen wordt. Terwijl de Duitsche verdeeling billijk is al had den we liever den invoer van een veel grooter kwantum geeft die van de Hol landsche commissie aanleiding tot schrij nend onrecht en zullen velen onzer daar van de dupe worden, dan wel geruineerd. Immers zal degene, die groote kosten maakte om orders te boeken bij „overcom pleet" deze moeten afstaan aan iemand, die ze volslagen cadeau krijgt. Zoo zouden nog meer en sterker voorbeelden te noe men zijn. Na deze uiteenzetting, die aan duidelijk heid niets te wenschen overliet en na eenige verdere besprekingen werd beslo ten, een protestschrijven te zenden naar het Departement van Economische Zaken, ten einde de toe te passen verdeeling der Commissie van Haarlem ongedaan te ma ken en de verdeeling zooals deze door Duitschland is vastgesteld als de eenig bil lijke over te nemen. Hierdoor zal bereikt worden, dat de export die reeds zeer vertraagd werd wordt bespoedigd en de grieven weggenomen. De voorzitter sloot hierna de vergadering. HOOGMADE. Bijslag loonen landbouwbedrijf. Naar wij vernemen heetf het gemeentebestuur besloten, behoudens goedkeuring van den Raad, toe te treden tot de regeling be treffende het opnemen in landbouwbedrij ven van arbeidskrachten. Dat è.it voor *ele bedrijven een uitkomst kan zijn, be hoeft geen betoog. De steun wordt ver leend boven het grondloon, dat nader voor elk bedrijf zal worden vastgesteld. De steun bedraagt 50 pet. en kan zich uitstrek ken tot den bedrijfsleider en diens zoons en dochters, voor zoover deze mede in het bedrijf werkzaam zijn. Het loon moet door de betrokkenen zelf worden betaald tot 31 December, waarna verrekening zal plaats hebben. Ten einde een spoedige afwikkeling van deze zaak te verkrijgen, doen belanghebbenden goed, zich zoo spoedig mogelijk ter gemeentese cretarie voor nadere inlichtingen te ver voegen en tot invulling der formulieren over te gaan. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt Woensdagavond half acht in open bare vergadering bijeen. Punten van be handeling zijn: Mededeeling van ingeko men stukken. 2. Voorstel tot verhuring van de woning Duinstraat 26. 3. Voorstel tot verkoop van grond. 4. Voorstel tot wijzi ging der verordening op de invordering van havengeld. 5. Voorstel inzake ruiling, aankoop en verkoop van grond in „De Koestal". 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de bezoldiging van den directeur der arbeidsbeurs. 7. Voorstel tot intrekking van de gegeven toestemming om de O. L. school voor het geven van Zondagsschoolonderwijs te ge bruiken. 8. Voorstel inzake verbetering van de riooleering te Katwijk aan Zee. 9. Praeadvies op het voorstel van den heer v Tongeren en anderen inzake instel ling van een commissie voor de werkver schaffing.. 10. Rondvraag. Personalia. De heer G. A. Hofkes al hier slaagde te Amsterdam voor het exa men politiediploma. LISSE. Groote toeloop verwacht De tentoon stelling en fancy fair van „Herw. Levens kracht" heeft Zaterdagavond en Zondagna middag en avond een druk bezoek gehad, terwyl ook gisteravond de belangstelling niets te_ wenschen overliet. Hedenavond heeft de sluiting plaats, terwijl alsdan de trekking der prijzen van de loterij even eens plaats heeft. Het comité rekent alzoo op een groote toeloop van belangstellende, welke dan natuurlijk nog eens extra in hun beurs tasten op deze sluitingsavond! NOORDWIJK. Geboren: Elisabeth Petronella, d. van C. v. d. Lippe en C. Vlieland Petronella Christina, d. van A. v. Beelen en D. v. Dijk Wilhelmus Maria Cornelis, z. van J. P. Vink en M. E. Schulte Cornelis Adrian us Johannes, z. van C. W. H. de Rid der en M. J. Hermans Bella Bernard in a Susanna, d. van W. S. v. d. Meer en S. C. v. d. Werf Ting Alida Sophia, d. van W. S. v. d. Meer en S. C. v. d. Werf Theodo- rus Laurentius, z. van G. L. v. d. Berg en A. M. Alkemade. Ondertrouwd: J. G. M. de Haas en J. Baak R. Kuipers en G. de Jong A. v. Beelen en T. S. de Mooij J. W. H. Verlare en C. P. v. d. Vlugt N. Hulst en M. W." Th. M. Alkemade K. Verkade en A. C. Wijnands J. H. v. d. Zalm en G. E. v. Veen A. v. Kesteren en J. Cramer P. A v. d. Berg en J. M. Heemskerk G. J. J. v. Kheenen en D. Lugtigheid. Overleden: N. Zoetemelk 98 j. wede. van J. Meerburg Bastiaan Glasbergen 25 j. ongeh. NOORD WIJKERHOUT. Melkprijs. De melkprijs is verhoogd met 1 cent per liter, zoodat de prijs thans 8 cent per liter bedraagt. TER AAR. Geboren: Anna d. van J. Egberts en Hoogevorst. Jacobus z. van S. P. Hoogervorst en Pieterse. Alida Johanna Maria d. van G. L. v. d. Hoorn en van Leeuwen. Adrianus z: van A. C. van Eyk en v. d. Hoorn. Gevestigd: A. Groen, van Warmond. N. Jansen, van Woubrugge. A. Ne- derveld, van Haarlemmermeer. Vertrokken: J. C. Verhoef, J. P. Bontje en H M. Lek, naar Huijbergen. C. Chr. de Jong, naar Heemstede. VOORHOUT. Personalia. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor het politie-diploma, uitgaande van den Algemeenen Nederland- schen Politiebond, slaagde onze plaatsge noot, de heer Joh. Th. Borst, die zijn oplei ding genoot van het Instituut Neerlandia te Arnhem, en van den heer J. Knauf, rijks veldwachter te De Zilk, Noordwijkerhout. Inentingen. Op Woensdag 25 Septem ber as., des namiddags om half drie ten huize van dokter H. A. G. Bots, Jacoba van Beier en weg 21, alhier, wordt gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting of her inenting. Loterij. Door B. en W. is vergunning verleend tot het houden eener loterij ten bate van de Plaatselijke St. Elisabethver- eeniging en de Missie. WOUBRUGGE. Dc burgemeester. Het spreekuur van den burgemeester is gewijzigd en nader be paald tusschen 10 en 12 uur en op Zater dag tusschen 10 en 11 uur. NIEUW EXTRA-NUMMER VAN DE STÜRMER. Thans van regeeringswege aanbevolen. In de laatst verschenen editie van de Stürmer wordt de verschijning van een nieuw extra-nummer van dit blad ter ge legenheid van den Rijkspartijdag te Neu renberg aangekondigd, onder aanbeveling van dr. Ley, de leider van het Arbeidsfront, wiens handteekening onder deze aankondi ging is afgedrukt. Zij luidt: Aan de dienstinrichtingen van het Duit sche Arbeidsfront. De Stürmer geeft ter ge legenheid van den Rijkspartijdag een extra nummer uit, getiteld: „Menschenmoorde- naars van den beginne af'. In deze editie zijn de Joodsche revoluties van de oudheid tot het heden en in het bijzonder het marxisme van Karl Marx tot aan de „Ko mintern" (Communistische internationale) volledig behandeld. ZWITSERLAND. GEHANDHAAFDE GRONDWET. 510.000 stemmen tegen, slechts 193.000 stemmen voor grondwetswijziging. Het Zwitsersche volk heeft met groote meerderheid het initiatief-voorstel afgewe zen tot algeheele wijziging van de grond wet. De Katholiek-conservatieven en de con servatieven van de boeren-partij waren voor grondwetswijziging. Tegen waren de Zwitsersch radicalen, de Duitschers, de socialisten en een groot deel van de boeren-partij. De uitslag van het plebisciet inzake wijzi ging van de grondwet is 510.000 stemmen tegen 193.000 stemmen voor. In 19 kantons is het voorstel verworpen en in slechts drie aangenomen.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6