STADS NIEUWS DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 Ui. LEIU5CHE tUUKANT EERSTE BUD - PAG. 2 VRIJ WARM OVERDAG. DE BILT SEINT: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog behoudens dauw, vrij warm overdag. Hoogste barometerst.: 769.8 te Groningen. Laagste barometerst.: 753.4 te Vardö. Het hooge drukgebied strekt zich nog steeds van de Poolzee tot Centraal- en West-Europa uit. In onze omgeving steeg de barometer, terwijl deze in het Noorde lijk gebied wat daalde, zoodat zich het centrum van den hoogen druk thans over ons land ontwikkelt. Over Duitschland wordt de barometer snel hooger, zoodat de •wind ten onzent van Oost naar Zuid zal ruimen en aanhouden van het fraai weer met verdere temperatuurstijging waar schijnlijk is. In het grootste gedeelte van het hooge drukgebied was de nacht bijzon der koud, zoodat de ochtend temperaturen weer iets lager zijn dan gisteren. Over Duitschland viel nog matige regen, ver oorzaakt door de Oostwaarts trekkende depressie. Over Lapland heeft zich de de pressie weer wat uitgediept. Langs de Noorsche kust viel nogal wat neerslag, Abisco meldde hedenmorgen sneeuw. De Oceaan-depressie beweegt zich Noord waarts. Over IJsland daalt de barometer langzaam verder; de temperatuur is er ge stegen, evenals over het Noorden van de Britsche Eilanden, waar de depressie-in vloed ook langzaam doordrong. LUCHTTEMPERATUUR. 16.5 gr. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS t*. Van Dinsdagnamiddag 8.30 uur tot Woensdagmorgen 5.55 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Woenslag 11 Sept. voorm. 1.51 uur en nam. 2.14 uur. KERKNIEUWS MGR. J. D. J. AENGENENT. t Aan het Bisschoppelijk Paleis werd nog het volgende schrijven ontvangen van H. K. H. Prinses Juliana: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Julia na heeft met groot leedwezen kennis ge nomen van het overlijden van Zijne Hoog waardige Excellentie Monseigneur J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem en Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Officier in de Orde van Oranje Nas sau, Oud-lid van den Hoogen Raad van Arbeid enz., en draagt mij op U Hoogstder- zelver oprechte deelneming over te bren gen met het smartelijk verlies, dat de Kerk door het heengaan van Monseigneur Aen genent getroffen heeft. De Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana, J. G. BAUD. GEBREK ~N PRIESTERS IN FRANKRIJK. Het tijdschrift „Recrutement Sacerdotal" publiceert een statistiek over het aantal priesters in Frankrijk. In totaal tellen de 87 diocesen op een be volking van 41 millioen 250 duizend Katho lieken 36.149 parochies en 47.015 priesters. Het Bisdom Parijs heeft het grootste aantal geestelijken n.l. 1791; het kleinste aantal heeft het Bisdom St. Jean de Moriana in het bergland van Savoye, n.l. 108. Over geheel Frankrijk gerekend is er gemiddeld op iedere 877 inwoners een pries ter beschikbaar, het Bisdom Parijs heeft evenwel voor iedere 2512 inwoners een pries ter; in het Bisdom Marseille is de ver houding 1 op 1757. Het Bisdom Rodez in de Auvergne telt naar verhouding het grootste aantal priesters n.1. 1 op iedere 37 zielen. Het aantal parochies zonder priester loopt in de honderdtallen. De Bisschop van Agen heeft slechts 150 geestelijken voor 400 parochies. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. J. B. K. te Leiden, thans ged. wegens ir.braak en poging tot diefstal m de villa „Grenshoek" te Zoeterwoude, alwaar hij lood en waschtafels ontvreemdde daarbij groote schade aanrichtend werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf. Vrijgesproken werd L. A. I. uit L e i d e n die terecht heeft gestaan wegens mishan deling. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE NAZI'S. De beweging ten gunste van een minder afwijzende houding van de Regeering te genover de Mussert-beweging is herbegon nen, schrijft De Maasbode. Wy kunnen ons moeilijk voorstellen, dat de Regeering daarvoor zal wijken. Toen zij haar maatregelen nam, gevoelde de Re geering, wat er uit deze beweging kon voortkomen. Wat zij zag, is steeds duide lijker geworden voor allen, die goed toe zien. Zij zag een onbetwistbaar verband tusschen het Duitse he en het Nederland- sche nationaal-socialisme. Dit verband blijkt uit de vertaling van het progTam der Duitsche partij; uit de sympathieke houding van de nationaal-so- cialistische schrijvers en sprekers voor het eigenaardige Duitsche bewind; uit de na gevolgde organisatie; uit de bezoeken Führer Mussert in het Derde Rijk. Velen zijn ook overtuigd, dat de Duitsche ge middelen voor de propaganda van het na tionaal-socialisme hier ten goede komen. Nademaal echter de heer Hitier geen Rijks begrooting publiceert en de heer Mussert evenmin de boeken van zijn partij overlegt, kan men dit laatste niet bewijzen. Men moet aannemen, dat al de „bonzen" van de partij en heel het propaganda-apparaat van Nederlandsche gevers leven. Maar de nauwe samenhang tusschen de beide partijen in Neaerland en Duitschland is niet te loochen. Evenmin kan men ont kennen, dat een succes van de Mussert-par- tij een groot Duitsch belang is. Maar daaruit blijkt meteen afdoende, welk groot gevaar voor Nederland zulk een Duitsche overwoekering zou beteekenen. Over de verblindende successen van het Duitsche regime, behoeven wij niet te spre ken: ze blijken uit de jubelkreten van mi nister Schacht, die de heer Goebbels al even ongeschikt acht voor publicatie als de hosanna's die de Duitsche Kardinalen en Bisschoppen aanheffen voor de concor daatsluiters. En dan zou het Nederlandsche kabinet toelaten, dat het ambtelijk apparaat deze infectie zou helpen overdragen in ons volk? SPORT GYMNASTIEK R.-K. Sportver. „Meerburg". Morgen, Woensdag, beginnen om 8.15 urn- de gymnastieklessen. Wij verwachten veel nieuwe gezichten. Voortaan steeds Woensdag gymnastiek van 8.159.45 uur. MOTORSPORT K. N. M. V.-JUNIORESRIT 1935. In navolging van de reeds lang in Enge land ingeburgerde „Schoolboy's Trial" heeft de Koninklijke Nederlandsche Mo torwielrijders Vereemging het initiatief genomen, om ook in ons land de jonge mo torrijders een gelegenheid te geven, hun rij-capaciteiten in een eenvoudig gehouden proef te toonen. De rit is opengesteld voor ieder en mo torrijder tot en met 21 jaar, en bestaat uit 3 deelen: a. een Sterrit naar Amersfoort; b. een Oriënteeringsrit en c. een lichte ter- reinrit. Het is de bedoeling na de Sterrit koffie te drinken in Hotel Waterloo te Oud-Leus den. Na afloop van de lunch volgen dan de gedeelten b. en c. Hier krijgen de jonge motorrijders van Nederland een gelegenheid om hun krach ten op motorsportgebied te meten en om een eerste ervaring op te doen voor het ge val zij reeds geheime wenschen koesteren om later in een Dumonceau-bekerrit of Internationale Zesdaagsche uit te komen. Laat dit nieuwe K. N. M. V. evenement direct een succes worden, opdat de Junio- resrit een vaste plaats zal veroveren op het K.N.M.V.-Zomerprogramma. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ1.50 en de inschrijving sluit op 17 September a.s. Adres voor inschrijving K. N. M. V.-secre tariaat 2e van den Boschstraat 38, Den Haag. De schijn bedriegt! Hé, jonge man, bent U soms doof.Hoé dikwijls moet ik je nu nog verzoeken mij te bedienen?!!! LEID SC HE UNIVERSITEIT. Rectoraatso verdra cht A.s. Maandag zal de rector magnificus der Leidsohe Universiteit, prof. dr. W. van der Woude, de rectorale waardigheid over dragen aan zijn opvolger, prof. mr. A. S. de Blécourt. K. J. C. A.s. Zondag moet een hoogtij worden voor de algemeen vormende mannelijke jeugdbeweging in Leiden en omgeving. Duizenden Katholieken worden dien dag verwacht op ons sportpak en in den Burcht. De Kruisvaarders en Verkenners en Franciscusboys roepen dien dag aller be langstelling in. Vanaf heden begint de groote kaarten- verkoop. Voor de luttele prijs van 10 cents heeft men toegang zoowel tot het sport park op den middag voor het Tornier van de Kruisvaart als voor het Kampvuur der Verkenners des avonds op den Burcht. De adressen van kaartenverkoop zijn ge publiceerd op onze circulaires en boven dien zal iedere Verkenner en iedere Kruis vaarder u aan kaarten helpen. BOOTTOCHT VOOR WERKLOOZEN. Over Kager- en Braassemermeer. Maandagmiddag werd door pl.m. 450 werkloozen, waarvan vele met hun vrou wen en kinderen, een rondreis gemaakt over de Kager- en Braassemermeren, bene vens werd de z.g. Geelpoel bevaren. Het een en ander was welwillend aange boden door de ondernemers van het s.s. „Prinses Juliana" welke deze zomermaan den, een dienst onderhield op Leiden/Am sterdam v.v. Volop werd genoten, laings de Rijn wer den de potten- èn steenbakkerijen bewon derd. De vaart op de meren leverde een schitterend gezicht op. Tijdens de vaart, werd door de onderne mers een gratis consumptie aangeboden, waarvan dankbaar gebruik gemaakt werd. Te ongeveer 7 uur bereikte men weder de Haven, alwaar velen door vrienden en familie afgehaald werden. Allen, die aan het slagen van dezen tocht medegewerkt hebben t.w. de directeur van Maatsch. Hulpbetoon, de directeur van So ciale Zaken, de verkoopers der kaarten, de ondernemers der boot en het personeel der boot, het muziekgezelschap „The Happy Boys", en vooral de heer Biesbroek. kun nen er van verzekprd zijn, dat alle werkloo zen enz. hun dank betuigen voor dezen prettigen middag. HJB.S.-Ver. Emtégeës. Heden is het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de Leidsche H.B.S.-Vereeniging „Emté geës" werd opgericht. Daar de zomervacan- -tie voor het voorbereiden van een optreden naar buiten uiteraard niet geschikt is, zal de viering van dit lustrum eerst later in het vereenigingsjaar plaats vinden. Op 14 Sep tember zal het echter in intiem en kring van leden en oud-leden in den Burcht worden herdacht. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 2647. P. van Rijn, Lei den, Valkenstee g 3, expeditie, ijshandel (staven). Vest.: Café „De Gouden Wagen", te Leiden, Noordeinde 28. 3613. N. van der Star, Leiden, Nieuwe Rijn 75, aardappelen-, groenten- en fruit handel Het winkelbedrijf is opgeheven. Opheffing. 2645. Café „De Jonge Luchtreiziger", Leiden, Noordeinde 28. De Wethouder van Onderwijs, de heer Tepe, is wegens uitstedigheid Verhinderd spreekuur te houden op Woensdag 11, 18 en 25 September as. Door de Leidsche polite is op verzoek van den burgemeester van Voorschoten aangehouden de 24-jarige dienstbode P. A. de H., verdacht van oplichting. Voor het examen politiediploma met aan- teekening vanwege den Alg. Nederland schen Politiebond is te Amsterdam geslaagd de heer H. Lagerweij alhier. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bu reau Vreemdelingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 2i uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt ook voor dienstper soneel, voor logé's enz. van vreemde na tionaliteit. Uit Leiden vertrokken. L. A. J. Bakx, Palembang. J. P. A. v. Ballegoijen de Jong, Den Haag, Oostduin- laan 38. G. v. Bergen, Eist, C 15. M. Blauboer, Den Haag, de Bruynestraat 32. G. J. M. Blietz, Alkmaar, Stationsweg 1. J. de Bruin, Gouderak, A 101. A. v. de Burgh, Den Haag, Pavlljoensgr. 88. M. Bijleveld, Koudekerk, Hooge waard 64. P. J. Couvé, Den Haag, Riouwstraat 51. Chr. v. Delft, Haarlem, Spaarnwoude-' straat 10. E. P. Dietz, Den Haag, Duin- weg 37. H. L. J. Dillon, Nijmegen, Oude Heeschln. 217 P. Doeven, Nieuwveen. W. Doornik, Katwijk, Wrieplasenw. G. J. Felderhof, Rotterdam, Burg Meineszpl. 17a. F. Ferwerda, Den Haag, D. Hoo- genraadstr. 152. H. J. Franz, Wuppertal Barmen, Kennerstr. 30. J. C. Fris, Am sterdam, Amstellaan 33. H. Vermeul de Geest, Boskoop, Berkenlaan 11. B. M. Gerstel en fam., Den Haag, Ranonkelstr. 30. A. J. v. d. Giessen en fam., Alphen aan den Rijn, v. Velzenstr. 10. A. Gouds waard, Oegstgeest, Terweeweg 98. Th. de Haas, Den Haag, Waalsdorperw. 189. H. M. DauveHamilton of Silve.rtonhill, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 109. D. Hogervorst, Den Haag, N. Haven 500. J. E. Jorne, Den Haag, Javastraat 130. A. H. M. J. v. Kan en fam, Den Haag, v. Al- kemadelaan 350. A. Kays, Oegstgeest, W. de Zwijgerlaan 26. A. E. C. M. Keu len, Zoeterwoude, Miening E 133. E. K, Klasen, Elberfeld. J. L. Kranenburg, Almelo, Borneschestr. 129. J. B. J. Lam- booij, Vlissingen, Bellamypark 36. A. Landwehr, Voorburg, Rembrandtlaan 43. A. P. Landwehr en fam., id., id. W. M. J. Lek, Den Haag, Begoniastraat 81. E. M. .Ph. Lesker en fam., Schweinfurt. E. W. Lindeyer, Bandoeng. L. v. d. Mey en fam., Den Haag, Gouverneurln. 69. G. Meijer, Alphen aan den Rijn, Hoflaan 10. M. H Mol, Loosd.uinen, Wilhelminastr. 141. A. M. W. C. Moor, Amsterdam, Sin gel 427. A. B. Nederlof, Rotterdam, Cl. de Vrieseln. 118b. S. Nieboer, Den Haag, ten Hovestraat 58. W. v. d. Oever, Nieuwveen. Kerkstraat 87. A. Okkinga, Harlingen, Zuiderpl. 1 G. Oldenburger, Zwaag, Huize Avondlicht. C. M. J. de GraaffOppelaar, Hazerswoude, Rijndijk A 362. P. Otto, Haarlem, KI. Houtstr. 60. P. W. Putman Cramer, Den Haag, N. Parklaan 72. A. Prins, Menaldumadeel, Boxum 18. B. J. L. v. Rooden, Arnhem, Willemspl. 17. D. W. J. de Rijk en fam., Voorschoten, Leidschew. 201 L. G. A. H. Sampers, Lanaeken, Gellick. S. H. Schuurman, Den Haag, Gr. Hertoginneln. 223. A. Sigal, Haarlem, Eindenhoutstr. 39. H. Stoker, Tietjerksteradeel, Bergum 146. M. H. Teunissen, Driebergen, Bunt- laan 14. M. Boot-Tromp, Amsterdam, Fr. Hendrikplantsoen 30 II. M. J. Veldman, Den Haag, Belgischpl. 12. M. Ferwerda Veldtmeijer, Den Haag, D. Hoogenraad- straat 152. E. M. LippitsVisser, Haar lem, KI. Houtstr. 60. M. C. Vreede, Haar lem, Westerhoutpark 26. C. E. v. Wetten, flazerswoude, H. Rijndijk 40. W. v. Wie- ringen en fam., Haarlem, Tugelastr. 10. G. Wortman, Voorhout, Englaan 18. H. Wijsman, Alphen aan den Rijn, Raadhuis straat 106. G. v. Zanten en fam., Oegst geest, Sumatrastraat 38. In Leiden gevestigd: H. J. de Backer en Fam., kamtoorbed., Morsehstr. 55. F. W. Baert, Oegstgeester- laan 8. Wed. J. M. Spruijt-Boogertman, Zeemanslaan 55. E. M. Th. v. d. Burg, dienstbode, Oude Heerengracht 17. M. I. Martina-Cancian, Voldersgracht 39a. H. v. Dam en Fam., koopman, H. deVriesstr. 41. J. Donker en Fam., melkventer, Oude Vest 103. G. Massaar-v. Driel, Thor- beckestr. 13. E. J. v. Dijk, Rapenburg 12 H. P. v. Ek en Fam., schipper, aan boord J. A. Esmeijer en Fam., betonwerker, 5e Binnenvestgracht 1. W. C. v. Eijken, Rijnsburgerweg 58. H. v. d. Eijnden, Ma- riënpoelstraat 4. A. H. Fonteijn, Kaiser- srtraat 30. N. Gans en Fam., banketbak ker, B. Ballotstr. 27. J. C. M. Geelen, Rijnsburgerweg 165. A. Gloudie, Mare- dijk 77a. T. E. v. d. Graaff, verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10. Th. O. B. Günither en Fam., ass. resident, Witte sin gel 82. G. v. d. Horst-ten Haken, Tib. Siegenbeekstr. 31. C. Hogedoorn, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10. H. Hon- ders, dienstbode, Rapenburg 2. A. K. v. Konijnenburg-Hueppeden en Fam., Rijns burgerweg 90 M. H. H. v. d. Hurk, Lok- horststr. 21a. T. J. Huy en Fam., hande laar. Wasstr. 65. J. C. Jautze, dienstbode, H. Rijndijk 17. P. J. Juncker, kantoor- bed., Wasstr. 65. E. Kaesler, dienstbode, Haarlemmerstr. 48a. W. Kershof, Bam- kastr. 4. H. Koensraads, Langesrtr. 2b. W. P. Kole, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. A. Krause, dienstbode, Havenkade 14a. J. H. D. v. d. Kwast en Fam., Hooi gracht 13-27. C. J. J. Laken, Breestraat 163. A. M. de Lange, dienstbode, de Cos- tastr. 39. C. M. Lemmin'k, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. W. F. Schoonder- gang-Mastenbroek, Coornherstr. 12. L. Medema, letterzetter, J. W. Frisostr. 13. A. M. Meijer, dienstbode, Oude Rijn 2. L. J. H. L'Ortye en Fam., J. v. Goyenkade 10. A. Plezier, Amaliastr. 10. E. M. Püncke, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. Z. A. C. v. Putten, Haarlemimerstr. 46a. E. J. Roukens de Lange, kantooibed., Noorcfceindepl. 2a. P. de Ru en Fam., broodbakker, Hooigracht 53. A. Ruik haver en Fam., chauffeur, L. Rijndijk 23. P. Schröter, Plantage 3. W. J, Sirach en Fam., kantoorbed., Bakh. Rozeboomstr. 3. H. H. Sonnenberg, Zoeterw. singel 105. B. H. Stipdonk, Vliet 41. B. Suring- broek en Fam., B. Ballotstr. 58. M. H. J. Tobé, huishoudster, Breestx. 139. C. P. Tuk en Fam., sunn. DB, J. v. Goyenkade 38. W. J. Baron Uexküll GüLdeniband, J. v. Goyenkade 44. M. den Uijl, fabr. anb. Heerengracht 67. S. J. Veenstra en Fam., Ingenieur, Rapenburg 83. J. B. Veldhoen, Lokhorststr. 16. M. Hendriks-Vierhuis, Vondellaan 25. G. K. v. d. Voort, dienst bode, Warmonderweg 39. H. J. M. Kramp-v. Welk v. 't Hofflstr. 1. I. Wes terwij k Bosdijk, Witte singel 27. A. H. Westra en Fam., O.I. ambten., Thorbecke- straat 15. A. M. Wouters, verpleegster, Rijnsburgerweg 10. H. Wurtz, kopersla ger, Kooipark 11. A. J. Wurzer, winkel- bed., Oude Rijn 22. G. Zoethout, inge nieur, Cobetstr. 46. AGENDA LEIDEN. Woensdag, R.K. Rijtuig- en Wagenmakers pa troonsver. „St Joseph", Kring Leiden, Café Bremmer, 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. a. s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 4, telefoon 552 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. TELEGRAMMEN TREINONGELUK IN ITALIË. Zeven dood en, dertig gewonden. ROME, 10 September. (A.N.P.) Gister avond laat zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen nabij Noventa in de provincie Padua. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden vijf personen gedood en 40 tot 50 gewond. Nader wordt gemeld, dat de treinbotsing in de nabijheid van Padua zich heeft voor gedaan op de geëlectrificeerde lijn Vene tiëPadua. De uit Padua komende trein schijnt ten gevolge van een defect aan de remmen niet in staat geweest te zijn te stoppen, ten gevolge waarvan hij in volle vaart op de trein die uit Venetië kwam, in gereden is. Onder de dooden zijn ook de machinisten en conducteurs van beide trei nen. Behalve deze vier dooden is ook een passagier om het leven gekomen. Vier en twintig gewonden, die voor het meerendeel slechts lichte kwetsuren hadden bekomen, zijn naar het ziekenhuis van Padua ge bracht. Naar later medegedeeld wordt zijn bij het spoorwegongeluk op de lijn Venetië—Pa dua zeven personen om het leven geko men, terwijl 31 anderen gewond zijn. ITALIAANSCHE OORLOGSVERMINK TEN WILLEN DIENST DOEN. ROME, 10 Sept. (A.N.P.). De organisatie der oorlogsverminkten heeft een vergade ring gehouden waarin het probleem be sproken is van het vrijwillig dienst nemen der oorlogsverminkten voor Oost-Afrika. Besloten werd dat niet alleen afdeeliingen zullen worden in het leven geroepen voor den militairen dienst, maar ook dat de ver minkten op grooten schaal hun bijstand zul len verleenen bij het maken van propa ganda. HET ABESSIJNSCH CONFLICT. Frankrijk voor sancties? LONDEN, 19 Sept. (A.NP.). De diploma tieke correspondent van de „Daily Tele graph" te Genève seint met de meeste be slistheid te kunAen verklaren, dat, in ge val Groot-Brittannië zich geroepen mocht voelen sancties voor te stellen, Frankrijk daaraan zijn volledigen steun zal verleenen. De correspondent voegt hieraan toe dat zelfs Laval er thans van overtuigd is dat zijn land geen andere keuze blijft. Wanneer Mussolini zyn veldtocht begint zal hij dit doen met volle kennis van dit feit. Laval zal hedenmorgen in Genève aankomen en nog denzelfden ochtend een onderhoud hebben met den Britschen minister van bui- tenlandsche zaken Sir Samuel Hoare. Woensdag zal Hoare dan in de zitting van de Assemblée een uitvoerige verklaring af leggen. Deze verklaring zal, naar verluidt, van het allergrootste belang zijn en iederen twijfel opheffen die nog zou kunnen be staan met het oog op de Britsche politiek. De correspondent van de „Times" meldt uit Genève: De algemeene principes van een wellicht nog mogelijke regeling van het Abessijn- sche vraagstuk beginnen langzamerhand vasten vorm aan te nemen. Het verluidt dat de Britsche delegatie reeds een gemeen schappelijk mandaat van den Volkenbond over Abes&inië heeft voorgesteld. Het is nog niet mogelijk uit te maken welken vorm dit mandaat zal aannemen, d.w.z. of het onmiddellijk zal worden uitgeoefend door den Volkenbondsraad met behulp van een eigen hoogen commissaris en eigen ambte naren dan wel of het onder de onderteeke naars van het verdrag van 1906, d.w.z. Frankrijk, Engeland en Italië zal ressor teeren. Deize drie landen zouden dan op treden uit naam van den Volkenbond. Van Britsche zijde wordt het voorbehoud ge maakt dat AJbessinië het plan vrijwillig aan vaarden moet. De correspondent voegt (hieraan toe, dat hij verneemt dat Laval en de Fransche de legatie zich voor het plan hebben uitgespro ken. Verschillende omstandigheden zouden er op wijzen, dat het voorgestelde interna tionale mandaat den Negus zeer weinig souvereiniteit zou overlaten. Men mag der halve de mogelijkheid niet onderschatten, dat het voorstel wordt afgewezen. Uit Addis Abeba wordt gemeld dat de houding van den Negus nog steeds onwrik baar is. Hij wil noch een mandaat drie mo gendheden, noch een Italdaansche mandaat op voorbeeld van het Engelsche over Irak. noch een internationale politie goedkeuren. De verontwaardiging in officieele Abes- sijnsche kringen over het voortduren van het verbod tot invoer van wapenen wordt dagelijks grooter. Hedenavond om kwart voor twaalf zal de keizerin van Abessinië door de radio een oproep richten tot de vrouwen op de ge- heele wereld. Haar toespraak zal in t Am- harisch gesteld zijn en haar woorden zul len door prinses Tsjai worden vertaald. De uitzending wordt gehouden onder auspiciën van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid en zal door de Nationale Radio Maatschappij van Amerika ge- relayeerd worden.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2