DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Intern, katholiek studenten congres der „Pax Romana" BERICHT 26e Jaargang DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935 No. 8213 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eo verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 TE PRAAG EN BRATISLAVA. De werkzittingen. Alvorens de diverse werkzittingen plaats hadden werd de tentoonstelling van de stu dentenpers geopend. Onder de diverse etu- den bladen uit zeer veel landen van Europa maakte De D ij k, Orgaan van de Unie van R. K. Studenten-Vereenigingen in Ne derland een zeer goeden indruk. Men was vol lof over de goede druk en de zeer ver zorgde uitvoering van het blad door de N.V. De Leidisohe Courant. Op de eerste zitting sprak Pater Dr. Braito O.P. over den waren Christen im de moderne wereld. Met alle kracht betoogde de welsprekende Dominicaan uit Olomouc, dat alleen de ware christen de geneesmid delen tegen de kwalen van onzen tyd bren gen kon. Op de tweede zitting verklaarde de heer Rudolf uit Weenen, dat hij niet geloofde in den ondergang der Westersohe bescha ving, maar dat er in tegendeel een $ieuwe tijd zou aanbreken en het onze taak is dien tijd voor te bereiden. De katholieke student moet een rede lijke zorg hebben voor zijn lichaam om te kunnen voldoen aan de eischen van den modernen tijd in den geestelijken strijd, zonder echter te vervallen in de excessen van het rassisisme. De katholieke student behoort eveneens een diepe ken nas te héb ben van de „Fhilosophia perennis". Hij moet echter niet alleen rechtvaardig zijn, maar ook heilig. En om deze heiligheid te ver krijgen moet hij putten uit twee bronnen, de H. Geest en de Eucharistie. Tot groote spijt van zeer veel congres sisten was de Rev. Father Martondale S.J. uit Londen verhinderd naar Praag te komen. Hij had echter de tekst zijner lezing ingezonden, welke werd voorgelezen door Abbé Burke. Spreker wees allereerst op het deugden leven, speciaal op die deugden, welke in dezen tijd vereischt worden, nu dikwijls door de opdringerigheid der Staat de rechten van het individu onderdrukt worden en echtscheiding, sterilisatie, anti- conceptioneele praktijken en zelfs euthana sie toegestaan worden. De voornaamste deugd voor den student is de kracht om een goed leven te leiden in onze ontwortelde wereld, de kracht om een goed beurger te zijn, getrouw aan zijn vaderland, zonder zijn gewetensvrijheid op te offeren aan het absolutisme. De grootste moeilijkheid in de heden- daagsche wereld is het stichten van een Christelijke gemeenschap te midden der nieu w-hedden en Des avonds komen allen bijeen voor een soirée musicale aangeboden door de Tsjechi sche studenten Federatie, waar vooral de prestaties van het studentenkoor „Mora- van" uit Brno zeer gewaardeerd werden. Den volgenden dag sprak Robert Garric, stichter en voorzitter van de Equipes Soda les in Frankrijk. Hij beschouwde achtereen volgens de vorming van de universiteits student betreffende drie punten: de reli gieuze vorming,, de vakstudie en het sociale werk de studenten. Wat betreft het laatste is het noodzake lijk eens verder te zien dan eigen milieu en contact te hebben met menschen uit de lagere kringen de maatschappij. Dit vindt men in het Vincentiuswerk en de Equipes Social es. Het laatste werk telt in Frankrijk reeds 2000 leden en geen enkele student heeft een geldig excuus om zich aan sociaal werk te onttrekken. In den namiddag werden de congressis ten officieel op het stadhuis ontvangen. De burgervader van Praag weet wat de jeugd toekomst en na een kort woord werden allen onthaald op bier, thee en wijn en al lerlei uitgelezen soorten gebak en sand wiches. BINNENLAND Indrukken uit Praag. Zoover het wel wat te drukke werkpro gram het toelaat probeeren we nog wat van Praag te zien en onze eerste schreden waren naar de zuiver gothische Sint Veits- dom met de interessante Wenceslaus kapel. Rond de Dom ligt een ingewikkeld complex van paleizen het z.g. Hradcreny. In één hiervan resideert President Masarijk. Praag is de stad der barok en deze „re actie op de -witkalk der reformatie" (Anton v. Duinkerken) viert hier hoogtij in vele gebouwen en kerken en in de wonderlijke Karlov-brug. Een groote tegenstelling hier mede vormt de Wenceslanos-platz, het type van een boulevard in de moderne groot stad. Meermalen trachten we vele Tsjechische opschriften te ontcijferen, maar het respec tabel aantal medeklinkers, waaruit ieder woord bestaat plus diverse raadselachtige teekens, maken het zeer moeilijk. De stad is zoowat geheel ver-tsjecbt; in Amsterdam en Den Haag hoort men meer Duitseh dan hier. Vraagt men een agent naar den weg, dan kan hij soms slechts moeizaam stame len: „Ich versteh nicht" en daarmee is zijn kermis van 't Duitech uitgeput. Het grootste deel der winkels bevat le vensmiddelen. Overal zijn automatics, ter wijl men voor zeer weinig geld worstjes, sandwiches etc. kan koopen. Want hoewel de maaltijden goed zijn, voor de Hollénd- sahe magen blijven er nog altijd open gaat jes, die af en toe moeten worden aangevuld. Rest nog te vermelden de uitstekende kof fie, die echter door de Tsjechen slechts kranten-lezend wordt genuttigd. Bij een rondtoer door de stad in tien groote autobussen, lang niet van 't nieuw ste materiaal, kan de bus der Moderatoren niet op gang komen en onder luid gejuich wordt de bus vol gewicht en waardigheid een eind voortgeduwd. Wij brengen nog een bezoek aan 't oude raadhuis en de interessante bibliotheek van 't klooster Strahov, Naar Olomouc. Met een extra-trein gaat het congres nu en route om een bezoek te brengen aan Moravië. Op het perron in Praag is het een drukte van belang en een muziek-corps houdt er de stemming in en blaast ons een laatst vaarwel toe. Tijdens de reis verga deren het Comité Directeur der Pax Ra- mana en de afgevaardigden der meisjes studenten. Als de trein in Olomouc het station bin- nenpuft klinken er wederom vroolijke tonen en worden we door muzikanten in kleurige landskleedij ontvangen. Nadat allen den trein verlaten hebben, 'heet de Burgemeester ons welkom in Olomouc, waarna nog de Bisschop en de voorzitter van de Senaat het woord voeren. Aan de uitstekende organisatie is het te danken, dat het bagage-vraagstuk in eenige oogenblikken is opgelost en daarna gaan we allen in autobussen naar Sv. Kopecek, een bekende bedevaartsplaats van O. L. Vrouw in Moravië. Het is een fantastische rit. In de verte, hoog op de bergen zien we de hel verlichte kerk tegen den donkeTen hemel en langzaam kronkelt de stoet bussen berg opwaarts. Bovengekomen wacht ons weer een fan fare-corps en onder het spelen van een Ma- rialied gaan we naar de kerk. Heel het dorp is uitgeloopen en ook de geestelijkheid en de nonnetjes staan ons op te wachten. In de prachtige en feestelijk verlichte kerk van de zuiverste barok heeft een kort lof plaats en na afloop hiervan is 't weer tijd om de diverse magen te vullen en worden we gespijzigd met allerlei Moravi- sohe Nationaal-gerechten, terwijl de noo- dige „pivo" rijkelijk vloeit. De muziekcorpsen zijn onvermoeid en er heerscht een vroolijke, studentikooze stem ming. Het is een onvergetelijke avond. Reeds zeer vroeg in den morgen dalen we in razende vaart naar Olomouc, de bus sen denderen met oorverdoovend lawaai over de keien, ze wringen zich door nauwe steegjes, om dan even te stoppen. We wor den een kerk binnengeduwd en er even haastig weer uitgesleurd en weer in de bus geborgen. In Fransch, Duitsch en Engelsch tracht men 't motor- en studenten tumult te overschreeuwen en ons links en rechts op verschillende bijzonderheden te wijzen. Als we aldus Olomouc „gezien" hebben komen we ten slotte even op adem in het bisschoppelijk paleis, waar de bisschop ons in zeer hartelijke woorden toespreekt. Dan wacht ons de trein voor het vertrek naar Zlin, waar een bezoek aan de Batafa- brieken ons wacht. St. P. DE KONINGIN LICHT ONGESTELD. Thuisreis één dag verschoven. Naar wij vernemen is Hare Majesteit de Koningin wegens lichte ongesteldheid ver plicht Haar terugkeer één dag uit te stellen. Hare Majesteit en H.K.H. de Prinses zul len Woensdagavond 11 September op den zelfden tijd in den Haag (plm. 9 uur station HSoll. Spoor) aankomen. SALARISVERLAGING VOOR AMBTENAREN. 200 gemeenten zullen moeten verlagen. Zooals bekend, achtte de regeering het in verband met den financieelen toestand des lands noodzakelijk, dat met ingang van 1 Januari a.s. op het totaal-bedrag der wedden en loonen van het Rijkspersoneel een bedrag van ongeveer 10 millioen gul den zou worden bezuinigd, hetgeen zou neerkomen op een verlaging van die wed den en loonen met pl.m. 5 pet. Met andere eveneens noodzakelijk geachte bezuini gingsmaatregelen was ook dit voornemen der regeering aangekondigd in het alge meen bezuinigings-ontwerp, dat inmiddels nog bij de Staten-Generaal aanhangig is. Daar de regeering van oordeel blijft, dat voor het sluitend maken van het budget bovenbedoelde korting niet kan worden gemist, heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken, ten einde de wenschelijk ge achte overeenstemming tusschen Rijks- en gemeentelijke salarissen te behouden, in verband met de voorgenomen verlaging der Rijkssalarissen, tot een 200-tal ge meentebesturen een schrijven gericht, waarin in overweging wordt gegeven maat regelen te nemen, opdat ook in die gemeen ten met ingang van 1 Januari as. een sala risverlaging worde toegepast. Het betreft hier" die gemeenten, in wel ke door een verlaging met 2 1/2 a 5 pet. de ge wens ch te overeenstemming tusschen Rijks- en gemeentelijke salarissen na 1 Januari 1936 zal kunnen worden bereikt. De overige gemeenten, waarin de saja- rissen reeds op zoodanig peil staan, dat verdere verlaging niet wel mogelijk meer moet worden geacht, vallen buiten deze circulaire. STEUN POOTAARDAPPELEN. Regeling voor oogst 1934. De minister van Landbouw en Vissche- rij heeft bepaald, dat door de Nederland- sche Akkerbouw-Centrale uit het Land- bouw-Crisisfonds steun zal worden uitge keerd met betrekking tot door den Ne- derlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen van den oogst 1934, behorende tot een der vol gende categorieën: I. aardappelen, binnen de vierkants- maat 2845 mm, welke behooren tot een der volgende rassen: Eigenheimers, Roo- destar, Bontestar, Westeinderblauwe, Zeeuw sche Blauwe,, Zeeuwsche Bonte, Bevelan der, Noordeling, Souvenier, Present, Po pulair, Westbrabander, Unicum, Ba to, Re cord, Robijn, Muntinga-17, en door den Needrlandschen Algemeenen Keurings dienst zijn ingedeeld in klasse B of in klasse C; II. aardappelen bini^n de vierkants- maat 2860 m.m. en met een uiterste leng te van 8 c.M., welke ófwel behooren tot een der bovengenoemde rassen en door den Keuringsdienst zijn ingedeeld in klasse A, ófwel tot andere rassen, ongeacht in wel ke der klassen A, B. of C zij zijn ingedeeld. De uitkeering van den steun geschiedt met betrekking tot alle bovenbedoelde pootaardappelen, welke op 1 April 1935 als eigen voorraad aanwezig waren voor zoover niet bestemd voor nieuwe uitpoot op eigen bedrijf, en verminderd met die hoeveelheden, welke na dien datum als goedgekeurde pootaardappelen mochten zijn verkocht of geëxporteerd. De steun bedraagt per 100 K.G. poot aardappelen: in klasse A ƒ1.50; in klasse B 1.en in klasse C 0.50. TAXEGEDEELTE CONSUMPTTEMELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 5 3/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 1/2 cent per liter. Opheffing Reizigersvervoer bij de spoorwegen. Naar wij vernemen zal het reizigersver voer op het baanvak AalsmeerUithoorn en terug ingaande Zondag 6 October as. hi zijn geheel worden opgeheven. EXECUTIE LANDELIJKE EIGENDOMMEN. In eerste kwartaal 64 verzoekschriften afgewezen. Op 12 Maart 1935 werden in de Tweede Kamer de Koninklijke besluiten van dien datum medegedeeld, houdende maatrege len ter voorkoming van onnoodige execu tie van landelijke eigendommen. 14 Maart 1935 trad het „Hypotheekcommissiebe sluit" in werking en korten tijd daarna ving de hypotheekcommissie onder voor zitterschap van oud-minister mr. dr. J. Donner haar werkzaamheden aan. Inmiddels is bij de Tweede Kamer een ontwerp ingediend om deze regeling in de wet vast te leggen, waarover het schrifte lijk debat tusschen minister en Kamer nog gaande is. Reeds thans publiceert het Centraal Bu reau voor de Statistiek de gegevens over het eerste kwartaal van de werking van dezen nieuwen maatregel. Tusschen 14 Maart en 1 April 1935 wer den 70 verzoekschriften ingediend, waarvan er 4 weer werden ingetrokken. In het tijd vak 1 April30 Juni 1935 werden vervol gens 100 verzoekschrfiten ingediend. Van deze 16S verzoeken waren er op 30 Juni j.L 132 afgedaan. Hiervan zijn 64 verzoeken afgewezen, zoodat in deze gevallen de executie plaats kon vinden zonder dat daarop de sanctie van uitsluiting van verdere gebruik der gronden uit de crisis-organisatie kon vol gen. 43 verzoeken zijn ingetrokken, voor het meerendeel nadat de commissie in groote lijnen had aangegeven, op welke wijze naar haar meening een minnelijke oplos sing tot 'stand zou kunnen komen. De commissie behoefde in deze gevallen niet zoover te gaan, dat aan partijen een gedetailleerde regeling ter teekening werd voorgelegd. Deze 43 zijn dus* de gevallen, waarin de maatregel zich heeft doen gel den door een voorgenomen executie tegen te houden en te doen vervangen door een betalings- of uitstelregeling tusschen den landelijken eigenaar en zijn hypothecair en schuldeischer. De overige 25 verzoeken bleken niet-ont- vankelijk, daar zij niet voldeden aan de vereischten van het Kon. besluit, b.v. geen betrekking hadden op „landelijk eigen dom" of na het verstrijken van den gestel- den termijn waren ingediend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DBIE BLADEN. DE STAKING TE TILBURG. De stakingsleider Cool en aan het woord. Gistermiddag hebben de stakers op nieuw op de wielerbaan vergaderd. De stakerslèider Coolen voerde het woord en deelde mede, dat bet Kamerlid, mr. P. M. Arts, de toezegging had gedaan te zullen onderzoeken of er langs juridischen weg een mogelijkheid te vinden is om de weer- standskassen der organisaties te openen. Van de Vereeniging der Georganiseerde Slagers te Tilburg was bericht ontvangen, dat haar leden, zoolang de staking duurt, kosteloos vleesoh, spek en vet ter beschik king zullen stellen en voorts werd meege deeld, dat de landelijke contactcommissie te Amsterdam als collecte-opbrengst een be drag van 1850 zou zenden. Spr. betoogde voorts, dat de strijd in de eerste plaats gaat tegen de loonsverlaging, die de fabri kanten willen toepassen en niet tegen de organisaties. De stakers zelf zijn goede arganisatiemanmen, maar zij zijn teleurge steld door het standpunt van St. Lamber- tus. De houding van het hoofdbestuur dezer organisatie noemde spreker ontoelaatbaar en daarom zou aangestuurd moeten wor den op een grondige herziening van deze leiding. Het optreden der N. S. B. keurde spreker scherp af en hij gaf zijn gehoor den raad om geen voet breed toe te geven aan haar wrokkend geschrijf. Uit de pogingen, die de fabrikanten Zon dag zouden hebben aangewend om de ar beiders weer in de fabriek te krijgen, leidde spr. af, dat de werkgevers de arbeiders noodig hebben. Het intrekken der loons verlaging, het eenige middel om het con flict tot een onmiddellijke oplossing te brengen, schijnt, zooals spr. het zag, een prestige-kwestie te zijn en dit noemde hij funest. Intusschen verklaarde spr. dat het comité ten allen tijde nog tot onderhande len bereid is. Te dien einde is dan ook he den opnieuw een brief gezonden aan de werkgevers om een onderhoud, met de ver zekering, dat mochten daarbij afspraken wordein gemaakt, het comité zou zorgen dat de stakers zich daaraan ook onvoor waardelijk zouden houden. In den loop van den middag, die rustig verliep, is er geen verandering meer in den toestand geko men. Zij die zich vanaf heden abon- neeren op „DE LEIDSCHE COURANT" ontvangen de nog verschijnende nummers voor 1 October gratis. De Administratie. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De monarchale kwestie in Griekenland Is met den terugkeer van minister-president Tsaldaris weer acuut geworden. (2de blad) Verklaard wordt, dat ook een Fransche maatschappij concessie heeft tot exploita tie van Abessynië. (2de blad). Bij een spoorwegongeluk nabij Padua werden 7 personen gedood. (2de blad). BINNENLAND. De luchtcarteering van Nieuw-Guinea. Een onderhoud met jhr. H. K. B. Rendorp, directeur van de K. N. L L.M. (2de blad). De Minister van Binnen!andsche Zaken heeft aan 200 gemeentebesturen verzocht met ingang van 1 Januari a.s. een salaris verlaging toe te pasen. (1ste blad). Poolseh inbreker te Tegel en doodgescho ten. (1ste blad). DE STAKING IN DE WOLLENSTOFFEN- INDUSTRIE. Wederom uitbreiding. Vanochtend heeft de staking in de wol- lenstoffen-industrie zich wederom uitge breid. Het aantal stakers bedraagt nu vol gens de opgave van de werkgevers 4179. Bij de firma P. van Dooren, waar giste ren het werk werd hervat, zijn hedenmor gen 58 man niet aan het werk gegaan. By de firma Brands Zn. zijn 40 man en bij de firma Strater zijn 20 man buiten de fa briek gebleven. Bij de Tilburgsche kamga- ren- en wollenstoffenfabriek zijn 30 arbei ders weer aan het werk gegaan. Het stakingscomité deelt mede, dat heden wordt voortgegaan metde steun uitkeering. Hedenmiddag was er in de Stadsschouw burg een bioscoopvoorstelling voor de jeug dige stakers. Ook is begonnen met br ood- uitdeeling aan de gezinnen der stakers. Vanavond om 7 uur wordt er wederom een groote vergadering gehouden op den wielerbaan. Het Stakingscomité heeft nogmaals een bespreking aangevraagd bij de fabrikanten. REHABILITATIE GEEISCHT DOOR BRABANTSCNEN BOERENBOND. De ledenvergadering van den Brabant- schen Boerenbond heeft besloten, geen en kel middel onbeproefd te laten, om te ver krijgen: le. volledige rehabilitatie der door de Akkerbouwcentrale ten onrechte geduren de eenigen tijd geschorste Coöp. Handels- vereenigrng; 2e. volledige financieele schadeloosstel ling voor deze schorsing; 3e. „bestraffing en verwijdering uit hun ambt of dienst van allen, die direct of in direct verantwoordelijk zijn voor den door de Akkerbouwcentrale tegenover de C. H. V. gepleegden eerroof." Dansonderwijzersbond. Op 5 en 6 Sept. werd te Rotterdam het 31e jaarcongres gehouden van den Ned. Dansonderwijzersbond. Door bedanken als bestuurslid van den heer Simons werd als zoodanig gekozen de heer Jean de Vos uit Steenwijk, in functie als le commissaris. Als altijd sloten de boeken van den pen ningmeester, den heer H. J. v. Leeuwen te Leiden, met een batig saldo. Ook traden weer eenige leden als lid toe. Als nieuwe dansen werden door mej. A. Lammers te Rotterdam o.m. ingestudeerd „The Ingrid", „The New Charleston" en eenige nieuw aangenomen standaardpassen voor de Tan go, Foxtrot en Quick Step.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1