DE WAARHEID AAN HET LICHT! De rechtspraak verschiüende landen. DE WIJZE KADI. I mum De „woonplaats levensvreugde". Interessacnte methoden bij het moderne onderzoek Een straatongeluk wordt aan de hand van modellen gereconstrueerd. llillllinil II11 III ill ltd l llliitlll llti in Hoe de burgers van Athene een oordeel velden. liiiiiimiiimiiHiiiiiiimiiiiiiiiiii EEN bekend Engelsch rechter, Lord Birkenhead vertelde onder vrienden diKwijis een episode uit zijn amots- leven, die duidelijk demonstreert, hoezeer een proces beinvloed kan worden door de tegenwoordigheid van geest van den ondervrager. De aanklager was de va der van een twaalfjarige jongen, wiens rechter arm bij een tramongeluk blijkbaar zoo gekneusd was, dat de jongemdeze nooit meer zou kunnen gebruiken! „Nu, m'n jongen," zei de rechter, „ltfat ons eens zien, hoe hoog je die gekneusde arm kunt ophef fen." Met veel moeite en een pijnlijk ge zucht hief de jongen de arm een beetje in de hoogte. „Hmm....", zei Lord Birken head, „en wijs nu eens, hoe hoog je die vóór het ongeluk kon optillen!" Toen til de jongen de arm héélemaal in de hoogte. en de tram-maatschappij kan haar schade vergoeding in de zak houden! Niet altijd hangt de afloop van een pro ces af van de persoonlijke tegenwoordig heid van geest van een rechter! Ieder land heeft een andere rechtsvorm, die in vorm en methode dikwijls belangrijk verschilt met die van andere landen. Er waren van de jongste tijden af aan gerechtshoven met souvereine rechters; zooals in Rome, waar de praetor, die voor een jaar gekozen werd, geheel alléén het vonnis velde! Weliswaar steunde hij daarbij op het bijzonder sterk- ontwikkelde rechtsgevoel van den Romein. Het Romeinsche formeele recht kende ver schillende streng-omlijnde grondregels, waaraan de rechters zich bij het vellen van het oordeel hielden. Als bv. een boer van een anderen boer een koe had geleend en een overeenkomst daaromtrent had ge maakt, die niet woordelijk overeenkwam met de gebruikelijke, dan had hij het recht op die koe verspeeld! Het Romeinsche recht werd door alle landen tot basis van haar rechtsvorm gebruikt! In Bologna en Padua kon men in de 16de eeuw het Ro meinsche recht studeeren en tal van beken de rechtsgeleerden van heel de wereld heb ben hier enkele jaren de colleges gevolgd. Heel anders was daarentegen het Griek- sche recht. Het gerechtshof bestond daar uit de burgers van de stad Athene. Hier besliste niet één enkele, souvereine rech ter op basis van vastgestelde grondregels, doch uitten de burgers zelf hun meening in de zoogenaamde „scherven-rechtspraak". Als bijv. over het al of niet verbannen van een bepaalden, beroemden tijdgenoot een oordeel geveld moest worden, verzamelde zich de Raad van Athene op het forum van de stad en iedere burger kraste de naam van hem op een tegel, die volgens zijn mee ning verbannen diende te worden! De beschreven schrijftegels werden dan op een hoop geworpen en de beslissing viel, evenals bij een hedendaagsche volksstem ming (vgl. de Saar) na het outellen van de stemmen. Een interessante anecdote van een dergelijk scherven-oordeel heeft ons een der Grieksche geschiedschrijvers ver schaft. Toen het erom ging te beslissen wie Aristides of Themistocles, verbannen zou worden, stond eerstgenoemde tusschen de menigte en een der burgers kwam op hem toe, zonder te vermoeden, wie hij was, en verzocht hem de naam „Aristides voor hem te spellen! Aristides glimlachte, maakte zich niet bekend, spelde de naam en vroeg toen: „En waarom wilt ge eigenlijk, dat Aristides verbannen zal worden?" „Eigen lijk heb ik daar geen enkele reden voor", was het antwoord, „maar men noemt hem de „rechtvaardige" en dat èrgert mij!" En hij wierp zijn strijftegel bij de anderen. Bekend zijn de vele verstandige beslissin gen van de Oostersche kaliefen en kadi's, uit de Arabische sprookjes. Deze steunde echter niet, hoewel hij toch ook een sou vereine rechter was, op een vastgestelde „jurisprudentie", doch bouwde zijn rechts opvattingen meer op zijn koopmanskennis. Bagdad bijv., een groote handelscentrale, was in die tijden veelal de plaats, waar alle handelsgeschillen beslecht werden. Hier, waar de rechter meer besliste aan de hand van zijn eigen inzicht, en niet vol gens bepaalde, controleerbare juristische principes, bestond dan ook altijd het ge vaar, dat een rechter omgekocht werd. Kalief Haroen al Rasjid woonde daarom haast altijd de rechtszittingen bij, vermomd als gewoon koopman; hij* controleerde, of zijn rechters eerlek oordeelden! Hoezeer het daarbij aankwam op inzicht en menschen- kennis van den rechter, moge het volgende bewijzen! Twee Arabieren waren, beide naar Cairo verhuisd en door hard werken tot welstand gekomen. Plotseling werd er een van hen ernstig ziek. Hij kreeg zware koortsen en toen hij bemerkte, dat zijn einde naderde, zei hij tot zijn vriend: „Ik heb in Bagdad een arme zuster wonen; ga, als ik gestor ven ben, naar haar toe en geef haar van mijn vermogen wat jij wilt!" En toen hij werkelijk eenigen tijd later stierf, trok de vriend met zijn vermogen, eenige duizen den goudstukken, naar Bagdad. Langen tijd overlegde hij, wat hij de zuster van zijn ge storven vriend zou geven en tenslotte bracht hij haar tweehonderd goudstukken. De arme vrouw was in den beginne zeer verheugd over dit geld, maar toen zij ver nam, dat haar broer een véél grooter ver mogen had nagelaten, ging zij naar den Kadi en verzocht hem haar te helpen bij het verwerven van het vermogen, waarop zij recht had! De Kadi daagde den vriend voor het gerecht en vroeg hem of hij wérkelijk van den gestorven vriend een zoo aanzienlijk bedrag ontvangen had. „Zeker", antwoord de deze naar waarheid, „maar ik was niet verplicht de vrouw meer te geven, want mijn vriend heeft kort voor zijn dood uit drukkelijk tegen me gezeg: „Geef mijn zus ter van mijn vermogen, wat jij wilt!" „Zoozoo", zei de Kadi, „maar dan heb je toch de wensch van den overledene niet goed ten uitvoer gebracht, want hij heeft, volgens je eigen woorden, gezegd, „geef mijn zuster van het geld, was Jij wilt! En 13de eeuw Godsoordeel! Links heeft de beëediging plaats, rechts past men de .waterproef" toe. Jij wilde, zooals duidelijk is gebleken, im mers het grootste deel van de nalaten schap?" Daartegen kon de beklaagde niets inbrengen en de arme vrouw ging, tevreden en gelukkig over het wijze oor deel van den Kadie naar huis met haar er fenis! Ook in den tegenwoordigen tijd verschil len de verschillende methoden van recht spraak in de verschillende landen ten zeer ste van elkaar! Zoo wordt bijv. volgens het Anglikaansche recht de beklaagde nog steeds als een volmaakt vrij man beschouwd die weliswaar aangehouden is wegens een verdenking, die echter nog steeds in staat geacht wordt, die verdenking volkomen te ontzenuwen! De verhandeling neemt dus in zekeren zin de vorm aan van een uiteenzet ting tusschen twee tegenstanders, namelijk de beklaagde en de verdachte! Slaagt de beklaagde erin zijn onschuld te bewijzen, dan blijft er niet de geringste smet meer aan hem kleven! Het Anglikaansche ge rechtshof gaat bovendien te werk volgens een zeer bijzondere methode, namelijk die van de „vergelijking". Een geval wordt bijna altijd beslist analoog van een derge lijk geval, dat reeds eenmaal is voorgeko men in de rechtskronieken van het land! Hierdoor is een rechtskundige helper voor den beklaagde een noodzaak geworden: die advocaat heeft dus voornamelijk de taak een dergelijk geval op te sporen, waarbij het oordeel van den beklaagde gunstig is geweest. Heeft hij dit gevonden en het ge rechtshof voorgelegd, dan is hij bijna zoo goed als zeker van een gunstig oordeel. Heel anders daarentegen is bv. de Neder- landsche rechtspraak. Daar wordt het hoofd werk reeds verricht bij het eerste onder zoek en het materiaal, dat daarbij verza meld wordt, is meestal reeds nauwkeurig en grondig onderzocht. Het onderzoek zélf bepaalt zich dientengevolge uitsluitend tot het aanwezige actenmateriaal. Tegenwoor dig wordt dit soort rechtspraak in enkele landen vaak vervangen door een nieuwere methode, waarbij het meer erop aankomt, de rechtzitting zélf tot uitgangspunt van het oordeel te nemen! Hoe verschillend ook de rechtspraak-vorm moge zijn, des te der Het stadje MünchenRamersdorf als model voor een doelbewuste moderne bouwwijze. Velen kennen het verhaal, dat architec ten elkaar vaak vertellen: In een „mo dern", geometrische eentonig gebouwd stadsdeel, benaman zich zeven inwoners uit vertrwijfeling over deze „geometrische eentonigheid" het leven! Waar of niet, ze ker is het, dat het streven naar gelijkvor migheid menig goed uitbreidingsplan heeft bedorven. Een voorbeeld, hoe een stads deel modern, maar toch aangenaam kan worden aangelegd, is het in 1934 gebouw de modelstadje MünchenRamersdorf. De indruk, dien men daarvan krijgt, is zoo verrassend, dat reeds meinige bezoeker spontaan uitriep: „Ja, zoo moest iedereen kunnen wonen! Dat is werkelijk een wijze van wonen, die de levensvreugde bevor dert!" Ramersdorf ligt zoo dicht bij de stad München, dat het centrum met de tram in tien minuten te bereiken is. En toch heeft iedere inwoner het gevoel, dat de stad ver verwijderd is. Ramersdorf is opzettelijk aangelegd als een dorp. Vlak bij zijn uit gestrekte weilanden met hoog gras en vel bloemen, en een oude dorpskerk ziet over alle straten uit. Maar van „straten" kan eigenlijk" niet gesproken worden. Het zijn stille wegen, langs welke een rustig en behagelijk leven kan worden geleid. Hoog opgaand oud ge boomte heeft men niet geveld, doch men heeft dit in de tuinen laten staan. Tusschen den weg en de huizen staan Aan elkaar geketend tot het conflict is bijgelegd! De Abessynische rechters geven tegenstan cers in een proces niet zelden gelegenheid op deze wijze tot een spoedige eensgezindheid té ko men. De methode getuigt van inzicht en mensc hen kennis! 15de eeuw: Civiele procedure! Naast de stoel van den rechter ziet men de griffier. De beschuldigde loopt voor zijn advocaat uit (rechts). meer overeenkomst vertoonen de hulpmid delen, waarvan de criminologie zich be dient ter opheldering van misdadige geval- j len en het opsporen van de daders. Daarbij l moet in de eerste plaats de dactyloscopie genoemd worden: de wetenschap van de vinger-afdruk. Er zijn geen twee menschen, i zelfs al zijn zij elkaar uiterlijk nóg zoo ge- I lijk, die volmaakt dezelfde vingerafdruk- I ken vertoonen! Men heeft dergelijke proe- ven zelfs verscheidene molen bij de zooge naamde „één-eiïge tweelingen" genomen (de meest-volmaakte tweelingensoort), doch steeds waren hun vingerafdrukken afwijkend (hoewel zij bepaalde algemeene kenmerken soms wel beide bezitten). In groote cartotheken heeft men de vingeraf drukken van de misdadigerswereld verza meld en geclassificeerd. In Weenen is een internationale vingerafdrukken-centrale. Tegenwoordig worden vingerafdrukken zelfs per beeldtelegrafie van het eene we relddeel naar het andere gestuurd, zoodat men internationale misdadigers gemakke lijk kan ontmaskeren. Deze wetenschap is buitengewoon gemak kelijk om personen te identificeeren. Bij het onderzoek van voorwerpen echter maakt men tegenwoordig gebruik van an dere hulpmiddelen, veelal van chemische! Bloedsporen worden chemisch en micros copisch onderzocht, stofresten en andere j overblijfselen eveneens. Materiaal, ouder dom en absorbtieproducten kunnen soms belangrijke aanwijzingen geven. De mo derne rechtspraak maakt soms nog wel van andere hulpmiddelen gebruik, waarbij men zelfs buiten de eigenlijke rechtszaal komt en ter plaatse van het misdadige voorval de gang van zaken reconstrueert. Soms worden heele roeibooten in de rechtszaal gebrachte, om een bepaald geval beter té kunnen reconstrueeren. Ook wordt een ge val dikwijls aan de hand van modellen tot oplossing gebracht. Vooral bij het beoor- deelen van auto-ongelukken kan men met een dergelijke methode veel succes beha len! In den. laatsten tijd heeft men een nieuw, belangrijk bewijsmiddel beproefd de iilm! Bij een klacht, die een boer indiende, daar hij door een auto-ongeluk blijkbaar het gebruik van zijn been en had verloren, werd de rechtszaal donker gemaakt en voor de oogen van den verrasten „verlam de" draaide men op een uitgespannen wit doek een fümstrook af, waarop men zag, hoe hij, krachtig en gezond, over zijn vel den liep. Deze füm had de aangeklaagde autobestuurder zonder medeweten van den beklaagde opgenomen langs de ter zijde van den weg staande auto, zoodat daarmede duidelijk het bewijs van het bedrog an den boer geleverd was. De criminologie is tegenwoordig zoover gevorderd, dat de beroemde Londensche politie, Scotland Yard, een interviewer op zijn desbetreffende vraag het volgende kon antwoorden: „Van de 100 gevallen hebben wij er 70 reeds in den loop van één week opgehelderd! Vijf-en-twintig daarvan wor den na een half jaar tot opheldering ge bracht, van de resteerende vijf weten vier daders door zelfmoord de gerechtigheid te ontkomen, terwijl één geval.... voor ons een raadsel blijft!" Scherven-oordeel De burgers van Athene gfiften hun oordeel op een schrijftegel! vruchtboomen, kersen, appels en dwerg- peren, die in het voorjaar aan het plaatsje een tooverachtige uiterlijk geven. In de nabijheid van de groote weide is een rij winkels ontstaan, aangepast aan het ge heel. Het plaatsje bestaat uit 200 één-gezins huizen, maar die zijn niet allen gelijk. Er zijn 36 verschillende huizentypen, en deze verschillen vaak ook weer van elkaar, om dat elk huis naar de zon gericht staat. De huizen liggen niet vlak aan de straat, maar steeds midden in een tuin, welke zoo aan- gelgd is, dat het voornaamste deêl op het zuiden ligt. Hierin zijn de huizen onsyme trisch gebouwd. Men bereikte daardoor, dat elk huis als het ware een „woonkamer in de openlucht" kon krijgen, die voor den wind beschut ligt en waarin men van bui ten geen onbescheiden blik kan werpen. Want de architect, die het heele plaatsje uitdacht en bouwde, Stadtrat Guido Har- bers, uit München, heeft in sterke mate den tuin ook als woonruimte bedoeld, en er overal voor gezorgd, dat huis en tuin in één der vertrekken als het ware in el kander overgaan. Het interieur der huizen is zeer verschil lend. Overal is er op gelet, dat de muren veel ruimte bieden om meubelen te plaat sen. De typen van huizen zijn voor de meest verschillende grootten van inkomen be doeld. Er zijn huizen, die tot 30.000 M. kos ten, en ook goedkoope huisjes, die niet meer dan 2500 M. kosten. Maar ook in het aller kleinste en goedkoopste type van huis is er voor gezorgd, dat er plaats is voor vijf bedden en bovendien zijn juist de goedkoo pe huizen zoo gebouwd, dat het ten allen tijde mogelijk is, kamers bij te bouwen. Door deze vooruitziendemaatregel wilde men ook jonge echtparen, die over weinig geld beschikken, opwekken de stad te ver laten en in het gezonde en rustige Ramers dorf te gaan wonen. 57 van de 200 huizen zijn zoo ingericht, dat men op 12 verschil lende manieren kan bijbouwen! Met de be langen van de huisvrouw is ook overal re kening gehouden; alles is zoodanig inge richt, dat er voor haar weinig werk is. Ook aan de kinderen is gedacht. In het midden van Ramersdorf ligt een groot wei land, waarop zij kunnen spelen, en met dit weiland zijn alle tuinen door een voetpad verbonden. Nergens hoeft een kind een rij weg over te steken, en zoo kan de moeder haar kind zonder zorg van huis naar de speelweide laten gaan. Voor deze soort speelweiden temidden van het plaatsje heeft men een uitdrukking gevonden, die inmiddels ook reeds floor de architecten- en bouwkundige tijdschriften is overgenomen: „De zonne-apotheek voor het kind". Het modelstadje München Ramersdorf is volgens het oordeel van deskundigen in binnen- en buitenland het begin van een toekomstige nieuwe woningcultuur. „Voor ons in SRamersdorf is elke dag een feest dag", heeft de Duitsche dichter Joseph Magnus Wehner gezegd, die zich met z'ijn gezin in Ramersdorf heeft gevestigd. Zijn meening is slechts een van de vele uitingen van tevredenheid van de bewoners van de „woonplaats der levensvreugde." Het internationale vinger-afdruk-systeem: Een onschabaar hulpmiddel der criminolo gie.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7