GEMEENTERAAD VAN LEIDEN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 193a DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. Dj GOUDVOORRAAD NED. BANK. De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank steeg in de afgeloopen week met twee millioen gulden. ONTVANGSTEN DER NEDERL. SPOORWEGEN. In Mei bijna anderhalf millioen minder De definitieve ontvangsten over de maand Mei 1935 (inclusief die van de ge- exploiteerde spoor- en tramwegen) bedra gen f 8.007.355.81 tegen f 9.351.537.02 in 1934. «ro totale ontvangsten van 1 Januari af" zijn 40.916.206.01 tegen 46.164.149.82 in 1934. MONOPOLIEHEFFINGEN OP GRANEN. Met 0.50 verhoogd in verband met sterk gedaalde prijzen. Onder dagteekening van 30 Augustus 1935 heeft de toenmalige minister van Economische Zaken verschillende be schikkingen genomen, waarbij met ingang van Woensdag 4 September 1935 de mono- polieheffingen op alle granen en derivaten daarvan met een bedrag van 0.50 wor den verhoogd. Deze maatregel was nood zakelijk met 't oog, de sterk gedaalde prij zen van rogge en gerst, alsook met de po sitie van het Landbouw-Crisis-Fonds, dat ondanks verschillende steunverlagingen versterking van middelen noodig heeft. Door het verhoogen van de monopolie heffingen met 0.50 zullen de rogge- en gerstprijzen in het binnenland met f 0.50 stijgen, daar de denaturatietoeslag gehand haafd blijft. Eveneens is met ingang van gelijken da tum de wisselende heffing op den invoer van veekoeken met 0.50 verhoogd, ter wijl bij de aflevering van in het binnen land bereide veekoeken uit oiehoudende zaden, pitten en noten een heffing van 0.50 is gelegd. Maatregelen zijn voorts getroffen, waar door de voor de industrie nadeelige gevol gen van deze verhoogde heffingen zooveel mogelijk zullen worden weggenomen, ter wijl mede o.a. voor de pluimveehouderij de nadeelen zijn weggenomen dodr ver hooging der restituties, dit laatste naast de steunverleening bij uitvoer van eieren naar Duitschland en maatregelen, welke in overweging zijn ter verdeeling van een bepaald bedrag onder de pluimveehouderij. Het ligt ten slotte in de bedoeling de bedragen, welke uit de verhoogde heffin gen op veekoeken zullen worden verkre gen, aan te wenden voor de melkveehou derij, waarvoor andere maatregelen nog in overweging zijn. 3o. Benoeming van 4 leden van de Com missie van Financiën (vacatures: de. hee- ren M. H. de Reede, M. G. Verweij, H. Lombert en A. J. Schoneveld). Benoemd worden de heeren de Reede, Hessing, Lombert en Schoneveld. 4o. Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage (vacatures: de heeren J. H. Schüller, J. H. A. Manders, mr. C. Beekenkamp en R. van Eecke). Bij de eerste stemming blijken de stem men als volgt verdeeld te zijn: de heer Schüller 33, de heer Manders 35, de heer Beekenkamp 34, de heer Ro- mijn 16, de heer Jongeleen 16, de heer v. Weizen 1 en de heer Wilbrink 3. De eerste drie heeren zijn derhalve be noemd, doch in de vierde vacature moet een herstemming plaats vinden. De uitslag hiervan is: Romijn 17, Jongeleen 16, Wil brink 2, zoodat er wedèrom een herstem ming moet plaats vinden tusschen de hee ren Romijn en Jongeleen. Deze stemming levert de volgende uitslag: Romijn 17, Jon geleen 15, 1 blanco; zoodat de heer Romijn benoemd is. 5o. Benoeming van vier leden van de Commisgie voor het Openbaar Slachthuis (vacatures: de heeren M. W. Bergers, J. A. van der Reijden, J. J. van Stralen en R. van Eecke). Benoemd worden de heeren Bergers, v. d. Reijden, Kuipers en Schoneveld. 6o. Benoeming van twee leden van de Commisie voor den Markt- en Haven dienst (vacatures: de heeren J. Wilbrink en J. J. Vallentgoed). Benoemd worden de heeren Wilbrink en Vallentgoed. 7o. Benoeming van drie leden van de Commisie voor de Huishoudelijke verorde ningen en uit dezen van den voorzitter (vacatures: de heeren mr. D. A. van Eek, J. H. A. Manders en mr. C. Beekenkamp). Benoemd worden de heeren v. Eck„ Manders en Beekenkamp. De heer v. Eek wordt tot voorzitter gekozen. 8. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen (vacatures: de heeren mr. D. A. van Eek en mr. C. Beekenkamp). Benoemd worden de heeren Eek en Beekenkamp. 9o. Benoeming van vijf leden van de Commisie voor het Onderwijs (vacatures: de heeren Th. B. J. Wilmer, T. Groene veld, J. M. Vos, A. J. Schoneveld en M. H. de Reede). Benoemd worden de heeren Wilmer, Groeneveld, Vos, Goslinga en de Reede. lOo. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (vacatures: de heeren F. Eikerbout, mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink en E. J. Coster). Benoemd worden de heeren Goslinga, v. Eek, Wilbrink en Coster. llo. Benoeming van vier leden van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" (vacatures: de heeren Th. B. J. Wilmer, F. Kooistra, J. G. van Es en G. Lekkerker- ker). Bij de eerste stemming was de stemver- deeling als volgt: de heer Wilmer 35, mevr. de Clerde Bruijn 17, de heer Romijn 17, de heer v. Es 35, de heer Wilbrink 34. De heeren Wilmer, v. Es en Wilbrink zyn gekozen; een herstemming moest plaats hebben in de vacature-Kooistra. De uitslag hiervan is mevr. de Cler 18, de heer Romijn 16 stemmen, zoodat mevr. de Cler gekozen is. 12o. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst op den Keurings-dienst van Waren (vacatures: de heeren Th. B. J. Wilmer, J. G. van Es, A. van Rosmalen en C. Koole). Benoemd worden de heeren Tobé, v. Es, v. Rosmalen en Jongeleen. 13o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, uit de leden van den Raad (vacatures: de hee ren M. H. de Reede en J. H. A. Manders). Benoemd worden de heeren de Reede en Manders. 14o. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief buiten de leden van den Raad (aftredend: de hee ren prof. dr. H. T. Colenbrander en W. J. J. C. Bijleveld). De aftredenden worden herkozen. 15o. Benoeming van vijf leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" (vacatures: de heeren ir. A. G. Bosman en J. H. A. Manders; aftredend: de heeren prof. dr. J. A. Barge, W. J. J. C. Bijleveld en mr. J. Slagter). Benoemd worden bij eerste stemming de heeren Manders, dr. Barge, Bijleveld en mr. Slagter. Op prof. dr. Huizinga (2de candidaat by prof. Barge) waren 15 stemmen uitge bracht. Na herstemming in de vacature-Bosman blijkt de heer Romijn 16 stemmen te heb ben verkregen, de heer Groeneveld 19, zoodat de laatste benoemd is. 16o. Benoeming van vier leden van het bestuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (vacatures: de hee ren J. J. van Stralen, M. H. de Reede, E. J. Coster en J. M. Vos). Benoemd worden de heeren Carton, de Reede, Coster en Vos. 17o. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, bui ten de leden van den Raad (aftredend: de heer G. J. van Deene). De heer v. Deene wordt herbenoemd. 18o. Benoeming van drie Commissaris sen der Gemeentelijke Hulpbank (Ge meentelijke Bank van Leening en Geld- schietbank) (vacatures: de heeren Th. B. J. Wilmer, M. H. de Reede en T. Groene veld). Gekozen worden de heeren Wilmer en de Reede en mevr. Braggaarde Does. 19o. Benoeming van vijf leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o. der verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den (vacatures: de heeren F. Eikerbout, J. Wilbrink, IJ. Kuipers, Th. M. W. Bergers en R. van Eecke). Bij eerste stemming worden gekozen de heeren Schoneveld, v. d. Reijden, v. d. Voort en Bergers. In de vacature-v. Eecke zijn de stem men als volgt verdeeld: Schüller 16, v. d. Kwaak 12, de Vries 3, Romijn 1, Beeken kamp 1, Vos 1, 1 blanco. In de vacature-v. Eecke vindt dus een nieuwe stemming plaats, welke tot uitslag heeft: Schüller 21, v. d. Kwaak 12, zoodat de heer Schüller benoemd is. 20o. Benoeming van vijf plaatsvervan gende leden dier Commissie (vacatures: de heeren mr. C. Beekenkamp, J. A. van der Reijden, J. J. Valentgoed, C. J. van Tol en J. M. Vos). Benoemd worden de heeren Beekenkamp, v. Rosmalen, Vallentgoed, Lombert en Vos. 21o. Benoeming van vijf leden van de Verkeerscommissie (vacatures: de heeren T. Groeneveld, J. Wilbrink en J. H. A. Manders; aftredend: de heeren mr. G. H. E. Nord Thomson en D. Parmentier). Benoemd worden de heeren Groeneveld, Wilbrink, Manders, mr. Nord Thomson en Parmentier. Op. mr. v. d. Tas (2de candidaat bij mr. Nord Thomson) waren 13 stemmen uitge bracht. 22o. Benoeming van een lid van het be stuur van het Genootschap „Kennis is Macht" (vacature: de heer M. H. de Reede). De heer de Reede wordt herbenoemd. 23o. Benoeming van een gedelegeerde uit den Gemeenteraad in het bestuur der Vereeniging ,S choolkindervoeding en -Kleeding" (vacature: de heer Th. M. W. Bergers). Herbenoemd wordt de heer Bergers. 24o. Benoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs (aftredend: de heer prof. dr. J. de Zwaan). De aftredende wordt herkozen. 25o. Benoeming van drie leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, uit de leden van den Raad (vacatures: mevr. C. P. Braggaar de Does en de heeren M. H. de Reede en Th. B. J. Wilmer). Benoemd worden mevr. Braggaarde Does en de heeren v. d. Kwaak en Wilmer. 26o. Praeadvies op het verzoek van R. Posthumus om verhooging van pensioen. Goedgekeurd. Daarna volgde: 27o. Verdeeling van den Raad in Sec tiën. Van de Rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De zitting werd daarop te half zes gesloten. Kath. Boeren en Tuinders bijeen ter bespreking van den noodtoestand in hun bedrijven. Opnieuw verlaging bepleit van vaste lasten, van verhooging van bedrijfs- en gezinssteun, enz. In Hotel Den Burcht werd hedenmor gen de vergadering van het district Leiden van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond gehouden onder voorzitterschap van den heer G. W. Kampschöer, die te onge veer half elf de vrij druk bezochte verga dering opende met een welkomstwoord tot die vele aanwezigen. Hierna gaf spr. het woord aan den Geest. Adviseur, prof. A. Cleophas, die in korte woorden een „In Memoriam" sprak naar aanleiding van het plotseling verscheiden van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent. Blijmoedig, vol idealen en vol enthousias me nam de thans overleden Bisschop zijn grootsche taak zeven jaar geleden op en hierin kwam speciaal naar voren het so ciaal economische werk, dat onder zijn leiding zooveel beloofde. Veel heeft Mgr. Aengenent gewerkt, hard zal hij thans ge mist worden, doch allen hebben van hem kunnen leeren en spr. hoopt, dat allen als Roomsche werkers de taak, door hem be gonnen, volgens zijn ideeën zullen, voort zetten. Hierna werd door de aanwezigen een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden voor de zielerust van den overleden bisschop. De aanwezigen hoorden staande de woor den van den geest, adviseur aan. De voorzitter wees er vervolgens in zijn openingswoord op, dat het bedrijfsleven op land- en tuinbouwgebied sinds het vorig jaar steeds slechter is geworden en de toe komst is somberder dan ooit te voren. De export ondervindt steeds meer hinder, steun wordt nagenoeg niet verleend, de vaste las ten konden nog steeds niet verminderd worden. Spr. is overtuigd, dat de L.T.B. in al deze kwesites gedaan heeft wat gedaan moest en kon worden, zonder dat evenwel eenig succes werd bereikt. Het hoofdbestuur is zich echter bewust van zijn taak, gaat niet bij de pakken neer zitten en weet maar al te goed, dat het het land slechts goed kan gaan, indien het den land- en tuinbouw goed gaat. De economische wanorde van het oog en- blik levert echter tal van moeilijkheden op en de genomen crisis-maatregelen leveren dikwijls maar al te weinig succes, omdat ook de regeering voor onoverkomelijke moeilijkheden komt te staan. Het hoofdbestuur, geprikkeld door den trouw der leden, zal met zijn taak voort gaan. Het bestuur heeft vertrouwen op God, dat Hij zijn beschermende hand zal uitstrekken, opdat de moedeloosheid welke hier en daar opkomt plaats moge maken voor gezond optimisme. Daarom ook vraagt spr. te blijven bidden, dat spoedig een betere tijd moge aanbreken. Spr. zet dan het doel der vergadering nader uiteen en uit den wensoh, dat allen ronduit zuilen zeggen wat hun op het hart ligt, opdat het resultaat der besprekingen des te vruchtbaarder moge zijn. VERLAGING VAN VASTE LASTEN. De secretaris deelt hierna mede, dat hij de ingekomen voorstellen heeft gegroe peerd in drie categorieën: 1. de meer alge- meene inzake de verlaging der vaste las ten; 2. voorstellen der boeren; 3. voorstel len der tuinders. Onder de eerste categorie waren voor stellen ingekomen van de afdeelingen Aals meer, Langeraar, Kudelstaart, Noorden, Wadinxveen en Zoeterwoude, waarin ge vraagd wordt bij de regeering met uitersten drang op de bres te staan voor verlaging van de vaste lasten. De verschillende afdeelings-afgevaardig- den voerden hierover het woord. Aalsmeer betoogde, dat het zoo niet langer kan gaan. Langeraar was van meening, dat de regeering steeds spreekt van aanpassing, maar deze afdeeling verwacht dit ook van de andere zijde door aanpassing van de vas te lasten aan de gewijzigde omstandigheden. Noorden (de heer v. d. Weijden, lid der Tweede Kamer) achtte het gewenscht, dat evenals zulks vroeger geschied is, èn regeering èn Kath. Kamerfractie de situa tie duidelijk onder de oogen wonde ge bracht. Roelof arendsveen vroeg of het niet mogelijk was in plaats van te sproken over vermindering van vaste lasten, in de eerste plaats te vragen om geen vermeer dering ervan, want er komen nog steeds nieuwe lasten bij. De voorzitter zeide ten aanzien van deze laatste bemerking, dat moet worden vast gehouden aan vermindering, want van vermeerdering mag niet gerept wor- worden, wijl dit ten eenen male onmoge lijk is. Spr.. hoopt, dat de Katholieke Tweede Kamer-fractie ten deze voet bij stuk zal houden en dat het ontwerp-vaste. lasten eindelijk geregeld worde. Zoeterwoude meende, dat kwestie vaste lasten nu lang genoeg loopende is. Drie jaar geleden werd toegezegd, dat de vaste last onder de oogen zouden worden gezien. Het werd eerst beloven, daarna af wachten.... en er is nog niets bereikt. De strijd, heeft nu reeds zoo lang geduurd, dat maar al te velen slachtoffers zijn geworden van de afwachtende houding der regeering. Deze afdeeling meent, dat het tijd gewor den is, dat aan de regeering de gerecht vaardigde eisch worde voorgelegd tot vermindering der vaste lasten. (Instem ming bij de vergadering). De secretaris leest hierna de voorstellen voor, door de afdeelingen ingediend ten aanzien' van verlaging van speciale vaste lasten. Voorstellen waren ingediend: door de af deelingen Sassenheim (afd. boll en kweekers), waarin er over geklaagd wordt, diat le hypotheekhouders thans overgaan tot beslaglegging op het land met daarop staande bloembollen. Door Langeraar, waarin gezegd wordt, dat het ongehoord is, dat beslagleg gingen geschieden op veilinggelden, waar in het loon van den arbeider zit. Voorts vraagt deze afdeeling de kassen en warenhuizen niet meer te willen rang schikken onder bebouwde eigendommen. Ook door de straatbelasting op deze waren huizen worden de tuinders ten zeerste ge dupeerd. Naar aanleiding van de bemerking van den voorzitter, dat deze straatbelasting feitelijke een gemeentezaak is, zegt de heer Verkley (Sassenheim), dat de gemeen ten zoo langzamerhand niets meer hebben in te brengen, maar door Ged. Staten ge dwongen worden, die belasting in te, voe ren. De voorzitter merkt voorts in het alge meen nog op, dat de loop van zaken in de eerstkomende weken.(Troonrede) beter af gewacht kan worden. De heer Paardekooper (Zoeterwou de) meenit, dat het te laat zal zijn, als de Troonrede weer niets geeft ten aanzien van verlaging der vaste lasten. Hiertegenover zegt de voorzitter, dat de regeering den toestand toch voldoende kent. De heer Paardekooper stelt hiertegenover een concreet voorstel: het HB. te verzoe ken ten spoedigste een protest-vergadering uit te schrijven, opdat de regeering kunne inzien hoe groot de nood van boeren en tuinders is. Uit de vergadering werd nog opgemerkt, dat een dergelijke actie aan de Kath' Ka merfractie een sterke ruggesteun zal geven in het bepalen van haar houding. De heer P.. A. v. d. Weyden, aanvanke lijk meer voelend voor het voorstel van den voorzitter, zegt te kunnen begrijpen, dat een dusdanige actie ongetwijfeld regee ring en Kath. Kamerfractie zal doen inzien, dat het op het oogenblik ernst is. Spr. zou deze actie echter willen uitbreiden tot den geheelen Boeren- en Tuindersbond. De voorzitter wil het voorstel gaarne aan het H.B. van den B. en T. Bond voor leggen, doch hij acht de uitvoering organi satorisch onmogelijk. Prof. Cleophas herinnerde eraan, dat het H.B. den laatsten tijd al meerdere malen verzoeken hebben gekregen tot de monstratie. Spr. verwijst naaT dergelijke acties bij onze Oosterburen, doch hij vraagt zijn gehoor de zaken toch nuchter te bezien. Alleen als men erin slaagt de regeering te overtuigen, dat er b.v. een revolutie voor de deur staat wanneer de wenschen niet worden ingewilligd, heeft men kans op succes. Spr. ziet geen heil in een demon stratieve vergadering. Men kan toch zijn vertrouwensmannen beter ter kalme be spreking naar den Minister zenden. Na een kort woord van den voorzitter, zegt de heer Paardekooper, dat ondanks al les toch blijft de nood, die ten top is geste gen. Daarom wilde spr. zijn voorstel wij zigen in het zenden van een commissie uit den Ned. Boeren- Tuindersbond, om den noodtoestand onder de oogen te brengen. De voorzitter zegt, dat hij dit voorstel overbodig vindt, wijl reeds besloten was onmiddellijk na het optreden van den Ma- nister van Landbouw een onderhoud met hem aan te vragen. VERDERE VOORSTELLEN. Zoeterwoude had verder een voor stel ingediend inzake ruimere kalverentoe- wijzing voor zuivere weide-bedrijven in den kring Leiden. Waar deze bedrijven van oudsher aange wezen zijn op melkveehouding en fokkerij, is een ruimere toewijzing een levensvoor waarde en is een groote toewijzing van os sen een bespotting. Bodegraven en Langeraar stel den voor, dat het HB. nogmaals krachtige .pogingen aanwende bij de regeering om den invoer van Deensoh vleesch stop te zetten, nu de vleescbmarfct in ons land abnormaal laag is. De secr. merkt hierbij op, dat de invoer bereids is stopgezet vanwege de mindere rentabilteit. Langeraar stelde verder voor: de teeltregeling der varkens enkel te beperken tot het aantal fokzeugen in het bedrijf; en: naar aanleiding van den spekexport naar Duitseliland zooveel mogelijk te bevorderen en den minister te verzoeken om den spek export zijn eerlijk relatief aandeel in de Duitsohe betaling te geven. De afgevaardigde van Langeraar licht deze voorstellen uitvoerig toe, waarvoor de voorz. hem zeer dankbaar is. Deze kwestie zal door het H. B. serieus onder de oogen worden gezien, mede naar aanleiding van het advies van de hoofdbesturen der drie Centrale Landbouworganisaties, naar aan leiding waarvan de heer Verkley opmerkt, dat reeds toegegeven is, dat dit advies fou tief is, doch het was ontstaan doordat de belangen der diverse provincies zoo uit eenloopend zijn. De afd. Zoeterwoude stelt vervol gens voorstellen voor inzake beperking van den melksteun, Woerden inzake pro ductiebeperking van de margarine, Bode graven dringt aan bij de regeering te verzoeken, dat door ons leger uitsluitend natuurboter zal worden gebruikt inplaats van meerendeels margarine. De heer Verkley merkt op, dat eenmaal besloten is tot melkbeperking en zij zal doorgaan. Wijl men er bovendien hier en daar reeds toe overgegaan is, kan men er in dit stadium moeilijk meer vanaf, waar tegenover de heer P. A. van der Weyden verklaarde gehoord te hebben, dat deze re geling onuitvoerbaar is. Wanneer dit ind«r>> daad het geval is, dan dient zij onmiddel lijk stopgezet te worden. Deze spreker merkt voorts nog op, dat de zuivel veel te weinig propaganda maakt. Over de beperking van de melk voeren verschillende sprekers nog het woord, waar bij iemand opmerkte, dat de administratie ve rompslomp voor de boeren langzamer hand zoo groot wordt, dat de boer boek houder zou worden en wanneer Wj niet oppast, komt 'hij nog in de Casuariestraat terecht. Deze spreker vond het veel beter, indien de steun maar wordt stopgezet, want wat men aan steun krijgt, is men ruimschoots kwijt aan andere uitgaven, als invoerrechten op granen, enz. De voorz. zegt voorts nog van meening te zijn, dat het noodig wordt de margarine productie te beperken. Het H. B. zal zijn houding zoo spoedig mogelijk te dezen aan zien bepalen. Naar aanleiding van een aan hem ge richte brief, sprak de geestelijk adviseur, prof. Cleophas die de vergadering moest verlaten een krachtig woord van opwekking tot de aanwezigen om naast alle bijzaken van het huidige leven de groo te lijm. niet uit het oog te verliezen en te bedenken, dat er maar één is, die leiding kan geven: Christus en dat een der beste hulpmiddelen om uitkomst is: het gebed. Ook drie jaar geleden reeds zat men in nood en de geest, adviseur van dien tijd vond hierin- aanleiding tot het houden van de Boete-processie naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Deze wordt binnenkort weer gehouden en spr. wekt allen op daar aan mede te doen. Verder wijst spr. op de landbouwschool te Voorhout. Het onderwijs, de degelijke opleiding moet de ondergrond van het la tere leven worden. Daarom hoopt spr., dat allen zullen meewerken de school te doen bloeien door zooveel mogelijk leerlingen daarheen te sturen. Hierna werd de vergadering voortgezet met de behandeling der voorstellen van Noorden en Hoogmade inzake ver hooging der taxe-melk, opdat de kleine be drijven, die alleen van melkverkoop moeten bestaan, in de as. stalperiode een redelijk bestaan verzekerd worde, terwijl de afd. Woerden 'n taxe-verlaging bepleitte voor de zoet-boeren. Daarna werden de ingekomen tuinbouw- voorstellen besproken. Noorden en Langeraar klaagden over den noodtoestand in dit bedrijf, waar bij vooral aangedrongen werd op verhoo ging van den gezinssteun, den loonbijslag en den bedrijfssteun. Verschillende afgevaardigden schilder den in felle kleuren de ellende van den toestand in de tuinbedrijven van de Ve nen en Laaageraar, welke grooter is dan b.v. in Noord-Holland of West-Friesland. Opgemerkt werd, dat de afgeloopen oogst slechts 1/4 van den prijs heeft opgebracht. Weer moet men nu tien maanden gaan wer ken voor den nieuwen oogst, zonder geld, zonder credietOok uit de Kwakel klonken de bittere noodkreten, waar geen kleeren zijn voor de kinderen, waar geen ligging is en geen eten, waar men leeft in een streek, die geen werkloozensteun kent en waar de menschen toch van 's morgens tot 's avonds hard moet werken. De voorz. weet, dat de toestand in het tuinbouwbedrijf groot is, het H. B. is zich daarvan volkomen bewust. Na het optreden van Minister Gelissen, heeft het H. B. deze zaak den minister voorgelegd. Er is een steun gekomen, doch deze is absoluut onvoldoende. Het H. B. zal niets onbeproefd laten om den Minis ter van Landbouw thans den nood, vooral in de Veenstreek, onder de oogen te bren gen en aan te dringen op meerderen steun. Intusschen heeft spr. een stuk onder de oogen gekregen, waarin er op werd gewe zen, dat het Landbouwcrisisfonds zoo slecht bij kas is. Het H. B. zal desondanks aandringen op meer steun voor kleine zelf standigen, maar ook op werkverschaffing voor deze categorie. Spr. is buitengemeen overtuigd van den noodtoestand ten plattelande. Echter hoopt spr., dat het optreden van den nieuwen minister van Landbouw nieuw licht voor dezen noodtoestand moge 'brengen. Ook ten aanzien van nog andere voorstel len, door de afdeelingen gedaan, zegt de voorz., dat het H. B. bij de regeering aan te dringen op bijzondere maatregelen voor den tuinbouw. De afdeelingen Aalsmeer en Kudel staart drongen voorts nog aan om te komen tot een vakgroep „Sierteelt", naar aanleiding waarvan de voorz. mededeel de, dat het H. B. in die richting reeds werkzaam is. Verder stelde de afd. Roelof arends veen voor de scheiding tusschen bloem bollen kweeker en bloembollentrekker. De afd. wijst erop, dat er velen zijn, die voor him dubbel bedrijf de lasten dubbel moe ten dragen. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat er reeds 'n zeker scheiding is, doch alge heel zal deze kwestie niet opgelost kunnen worden, wijl de controle zoo moeilijk is. Na de rondvraag, waarbij nog diverse kwesties ter sprake kwamen, werd de ver gadering gesloten.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9