Aan- en verkoop van Kerkelijke fondsen WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND Het Abessijnsch conflict DE KWESTIE DER CONCESSIE Officeele Abessijnsche verklaring Naar in bevoegde Abessijnsche kringen verluidt zou de Italiaansche regeering heb ben afgezien van het doen veui een de marche in de aangelegenheid van de Ric- kett-concessie. Ten aanzien van het concessiecontract verklaart de Abessijnsche regeering offi cieel, dat zij den technici en den fingn- cieelen kringen, die eerlijk en zonder bij bedoeling in Abessynië willen werken, daartoe de mogelijkheid biedt, onverschil lig tot welk land zij behooren. Door het verleenen van concessies wordt de integri teit van een land niet geschaad. Abessynië is geen partij bij het verdrag van 1906 en heeft dat ook in 1926 ter kennis van den toenmaligen mininister van buitenland- sche zaken, Grandi, gebracht. Ook thans heeft de regeering er op gewezen, dat zij zich nooit het verleenen van concessies laat opdwingen en concessies slechts uit vrijen wil vergeeft. De regeering wijst er verder op, dat ieder, die partij is bij het verdrag van 1906, den plicht heeft, de onafhankelijkheid en integriteit van Abessynië te garandee ren. Voor 100 pet. Amerikaansche maatschappij Op een desbetreffende vraag van een Reuter-correspondent heeft Rickett, de groote man van de Abessynische olie-con cessie, bij zijn aankomst te Dzjiboeti ver klaard, dat de maatschappij die hij verte genwoordigt, voor honderd procent Ame- rikaansch is en de exclusieve rechten heeft verkregen op alle petroleum en delfstof fen in het afgebakende gebied voor een tijd van 75 jaar. Nieuwe complicatie Een nieuwe complicatie in de heele con cessie-geschiedenis heeft zich Maandag te New-York voorgedaan. De makelaar Cher- tok, die zich vertegenwoordiger van Ame rikaansche industrieelen noemt, beweert namelijk recht te hebben op een hem, eer der dan aan Rickett, verleende concessie voor de exploitatie van alle petroleum- bronnen, goud, zilver en andere delfstof fen in geheel Abessynië. TOCH EEN ITALIAANSCHE INVAL? Te Londen uit Diredadoea ontvangen be vangen berichten schijnen het gerucht te bevestigen, vogens hetwelk een Italiaan sche voorhoede van 2.500 man de Abessijn sche grens bij Erythrea, heeft overschre den en de daar wonende Danakilen op de vlucht drijft. In de dorpen niet ver van Diredoea komen voortdurend vluchtelin gen aan en er wordt met alle beslistheid de verzekering gegeven, dat het overschrij den van de grens een feit is. Uit Rome wordt inmiddels dit bericht officieel tegengesphroken. Legaties te Addis Abeba bereiden zich voor op het ergste Evenals bij de Duitsche, wordt thans ook bij de Zweedsche legatie te Addis Abeba een onderaardsche schuilplaats aangelegd, waar de Zweedsche kolonie ingeval van een luchtbombardement de wijk zal kun nen nemen. De overige legaties hebben met dergelijke werkzaamheden nog geen aanvang gemaakt, doch voor de bescher ming der Britsche legatie zijn reeds doel treffende plannen uitgewerkt. De Ameri kaansche zaakgelastigde bewoont een stee- nen gebouw, dat voorzien is van schietga ten voor machinegeweren. Kleine radiotoestellen, welke geschikt zijn om het contact tusschen Addis Abeba en de verschillende hoofdkwartieren te on derhouden, worden thans aan het leger verstrekt en per muilezel naar de ver schillende stamhoofden gezonden. Dit is een geheel nieuwe wijze van berichtover- brenging voor Abessynië, doch de tradi- tioneele methodes om berichten over lan gen afstand over te brengen, namelijk door middel van trommels en lichtbakens, wor den door de radiotoestellen aangevuld, doch niet geheel vervangen. VOLKENBOND. DE RAADSZITTING VAN HEDEN. De agenda. Volgens de Engelsche bladen zullen de besprekingen te Genève in deze volgorde geschieden: Ten eerste, behandeling van het rapport der verzoeningscommissie, inzake het in cident van Oeal-Oeal. Ten tweede, behandeling van het rap port inzake de besprekingen van de drie mogendheden te Parijs. Ten derde, rede van den Abessynischen vertegenwoordiger. Ten vierde, rede van den Italiaanschen vertegen woordiger. Deze volgorde is aldus, omdat Abessynië de staat is, die de aanklacht indient. Daar na zal de volkenbondsraad zelf kunnen beslissen over de volgorde, o.a. ook over het artikel van het volkenbondspact, dat gebruikt zou worden. De openbare openingszitting zal eerst hedennamiddag plaats hebben, na een voorafgaande geheime zitting. Italië zendt exceptioneel sterke delegatie. De Italiaansche Volkenbondsdelegatie is ditmaal van bijzondere hoedanigheid, zoowel wat betreft het aantal als het ge halte der gedelegeerden. Zij telt dertig le den, en wordt, zooals men weet, geleid door Aloisi. Uit de hoedanigheden der ge delegeerden valt af te leiden, dat Italië voornemens is, op juridisch en politiek gebied krachtig voor zijn rechten op te komen, en dat het er op voorbereid is, ook de meest technische kwesties, welke de Volkenbond eventueel ter sprake zal bren gen, onmiddellijk in behandeling te nemen. DE BESLISSING DER ARBITRAGE COMMISSIE. „Noch Italië noch Abessynië schuldig". De „Paris Soir" meent te weten, dat de scheidsrechters der Italiaansch-Abessijn sche arbitrage-commissie ten aanzien van het incident van Wal-Wal, zich noch naar de eene noch naar de andere zijde hebben uitgesproken.- Men zou veeier tot de con clusie zijn gekomen, dat noch Italië, noch Abessynië de verantwoordelijkheid voor dit incident draagt. In gewoonlijk welingelichte kringen meent men deze mededeeling te kunnen bevestigen. Men zegt, dat de scheidsrech ters de internationale verantwoordelijk heid noch op Italië noch op Abessynië hebben geladen. Naar verder verluidt is de beslissing der commissie aan de ver tegenwoordigers der beide landen over handigd. De scheidsrechters en de verte genwoordigers der beide landen overhan digd. De scheidsrechters en de vertegen woordigers hebben zich verplicht de uit spraak geheim te houden tot de Volken bondsraad er kennis van genomen zal hebben. De uitspraak is door alle arbiters onderteekend. De Grieksche gezant Politis, die als vijfde arbiter aan de beraadslagingen heeft deelgenomen, zal zich binnen en kele dagen naar Genève begeven om rap port over de werkzaamheden uit te bren gen. DUITSCKLAND. KLOOSTERZUSTER VEROORDEELD. Zuster Gertrud Trullier, portierster van het klooster van de Zusters der Eeuwige Aanbidding in Pfaffendorf bij Coblenz, en de koster der parochiekerk die tevens jeugdleider is, zijn tot drie en vijf maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat ze een smadelijk plakkaat dat aan hun eigen huis was aangeplakt hadden afge scheurd. De Officier van Justitie deelde mede, zoo schrijft de Germania, dat hij speciaal een voorbeeldige straf eischte om dat het hier een Katholieke streek was waar deze plakkaten tegen het politiek Katholicisme waren afgescheurd. FRANKRIJK. FRANSCH-ITALIAANSCH ACCOORD. Over een Donau-paet. De Weensche correspondent van de „Times" meldt, dat de Fransche en Ita liaansche regeeringen haar goedkeuring hebben gehecht aan de belangrijkste pun ten van het Donaupact. Volgens genoem den correspondent behelst het pact o.a. de volgende vijf punten: 1. waarborgen voor de onafhankelijk heid van Oostenrijk; 2. de verplichting voor de onderteeke naars, zich niet te mengen in de binnen- landsche aangelegenheden van de andere onderteekenaars; 3. principieele non-agressie; 4. het raadplegen van de andere onder teekenaars in geval van nood, in stede van de vroegere sancties; 5. het bijeenroepen van een Donau-con- ferentie vóór eind September. De Parijsche correspondent van de „Times" bevestigt het bericht van zijn col lega te Ween en en deelt mede, dat de voorstellen een week geleden zijn voorge legd aan Duitschland, Oostenrijk, Honga rije, Polen en de leden der Kleine Entente. ENGELAND. ENGELAND NEEMT Z'N MAATREGELEN. Sterk Britsch vlooteskader bij Haifa geconcentreerd. Te Haifa, het eindpunt der petroleum- pijpleiding uit Irak zijn Maandag drie Britsche oorlogsschepen, de „Arethus", de „Delhi" en de „Durban" aangekomen. Men verwacht voorts nog de aankomst van acht torpedojagers. In dit verband weet de „Star" mede te deelen, dat tevens bijzondere voorzorgs maatregelen worden genomen om deze be langrijke haven te beschermen tegen ver rassende aanvallen uit de lucht of uit zee. CHINA. CHINEESCHE COMMUNISTEN BEDREIGEN TSJANGTEH. Vijf steden geven zich over. Communistische troepen, onder leiding van Ho Loeng, treken op langs de grens tusschen de provincies Hoenan en Hoe- peh en de rivier de Lin; zij zijn thans reeds genaderd tot op 60 K.M. afstand van Tsjangteh, welks garnizoen is versterkt. Onderweg hebben de communisten vijf steden zonder slag of stoot kunnen ver overen. Naar de „Times" verder meldt, zijn ook regeeringstroepen gezonden naar Itsjang, om te vermijden, dat de communisten over den Jangtse trekken. In Tsjangteh is de staat van beleg afgekondigd en de zende lingen verlaten de streken, waar gevechten worden verwacht. KANTOREN TE: ALPHEN a/d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 1012 uuri Hotel „van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 1012 uur, Hotel „Bellevve" 4849 BUITENLANDSCHE BERICHTEN TWEE DOODEN TEN GEVOLGE VAN. EEN INSTORTING. In de wjjk Obergiesing te Munchen is een huis ingestort, waarbij twee perso nen om het leven zijn gekomen. Het wa ren twee arbeiders, die een deel van het bouwvalig geworden huis moesten sloopen. SCHIP OP RIF GESLAGEN. 400 personen in gevaar. Gisterochtend vroeg is tijdens een he vige storm het stoomschip „Dixie" met 269 passagiers en een bemanning van 140 koppen aan boord aan de kust van Florida op het Arysfort-Riff geloopen. Volgens verminkte radiogrammen wordt het schip, dat op de rots vastzit, door een krachtige golfslag bedreigd. Verscheidene stoomsche pen, welke zich in de buurt bevinden, als mede kustwachtschepen, zijn ter assisten tie naar de plaats des onheils vertrokken. De radio-installatie van het ss. „Dixie" is beschadigd en zendt slechts zwakke berich ten uit, waarin wordt gezegd: „Wij zijn een speelbal van de hooge golven en de sterke wind; aan boord bevinden zich 400 personen". Het ss. „Raeper" is het dichtst bij de „Dixie", n.l. op 50 mijl afstand. Het schip haast zich naar het in nood verkeerende schip. Thans drie schepen bij de „Dixie". Drie stoomschepen stellen thans alles in het werk om de opvarenden van de „Dixie", het Amerikaansche passagiers schip. dat nabij Carysfort in Florida op een rif is geloopen, aan boord te nemen. Hun moedige reddingspogingen worden uitermate bemoeilijkt door den storm en de geweldige golven. De orkaan, die in het binnenland van Florida groote verwoestingen heeft aange richt, is bij de ..Dixie" afgenomen tot een stormwind met 60 K.M. snelheid per uur. Het is onwaarschijnlijk, dat alle passagiers de eerste paar uur in veiligheid kunnen worden gebracht. Volgens een radiobe richt van de „Dixie", wier zendinstalla- tie klaarblijkelijk weer is hersteld, heeft een aantal passagiers kwetsuren opgeloo pen. Ook eenige leden der bemanning zijn licht gewond. Het vaartuig zou water ma ken maar onmiddellijk gevaar schijnt er thans niet meer te bestaan. De kapitein van de „Dixie" is een oudgediende, zekere Einer W. Sundstrom. HUIZENBLOK TE BOULOGNE AFGEBRAND. Gisternacht is brand ontstaan in een meu belfabriek te Boulogne sur Mer. Hoewel de brandweer onmiddellijk ingreep, sloeg het vuur over naar de huizen in de nabij heid. Weldra stond een blok van tien hui zen in lichterlaaie. De bewoners moesten de vlucht nemen in nachtgewaad en met achterlating van al hun have. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor; de schade bedraagt verscheidene millioe- nen francs. WETHOUDERS VERKIEZINGEN Wij laten hier uit eenige gemeenten den uitslag der gehouden wethoudersverkiezing volgen: Amsterdam Mr. G. C. J. D. Kropman (R.K., aftr.); Jac. Rustige (C.H., aftr.); G. Baas Kzn. (A.R., aftr.); S. R. de Miranda (S.D.A.P.); E. Boekman (SD.A.P.); F. van Meurs (S. D.A.P.). Rotterdam Gekozen zijn vier sociaal-democratische wethouders. De twee communisten stem den op de sociaal-democratische candida- ten; de andere leden stemden in meerder heid blanco. Gekozen zijn de aftredende heeren A. B. de Zeeuw en Joh. Brautigam en als nieuwe wethouders de heeren J. Ratté en R. J. v. Dijk. Eenigen tijd geleden had de Raad beslo ten het aantal wethouders te brengen van 5 op 4. 's Gravenhage Gekozen zijn de volgende vijf heeren: ir. Feber (R.K.), Vrijenhoek (S.D.A.P.), Snoeck Henkemans (C.H.), v. d. Bilt Lib.) en Buurman (S.D.A.P.). De heer Quant (R.K.) had verklaard, geen nieuwe candidatuur te ambieeren, nu er slechts één Katholiek zou worden geko zen. De Antirev. stemden op mr. de Vries, de Chr.-Hist. op den heer Snoeck Henke mans, die gekozen werd met 21 stemmen tegen 18 op den heer de Vries. De S.D.A.P. stemden op den heer Snoeck Henkemans. De vier leden van Nationaal Herstel hielden zich buiten stemming, Haarlem Gekozen zijn de heeren W. J. B. van Liemt (R.K.), W. Roodenburg (C.H.), A. G. Boes (V.D.) en mr. J. Gerritsz (S.D.A.P) Utrecht Gekozen zijn de heeren Bekker (RK.) en Botterweg (A.R.), beiden aftredend; verder de heeren van Maarsseveer (R.K.), Reijnders (S.D.A.P. en de Haas (S.D.A.P.). Eerst had de Raad op voorstel van de S.D.AJP. besloten het aantal wethouders zetels te brengen van 4 op 5. Arnhem Gekozen zijn de heeren B. Bakker en M. Rademakers, beiden S.D., H. G. J. v. d. Sand en G. C. Matser, beiden R.K. Allen werden gekozen met de stemmen van S.D. en R.K. fracties. De overige leden, behalve de communisten, stemden blanco. Nijmegen De gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Nijmegen heeft een zeer bewogen verloop gehad. De frac tie van de R.K. Staatspartij had n.1. beslo ten vier leden uit haar midden te benoe men tot wethouders. De voorzitter van de R.K. fractie, dr. Bahlmann, heeft dit standpunt toegelicht. Spr. zeide, dat de R.K. fractie zich had la ten leiden door de overweging, dat geen politieke constellatie de keuze van de wet houders moest bepalen, maar de geschikt ste personen. Nadat op een vraag van den heer Beu- kema (S.D.), sprekende namens de min derheidsfracties, de heer Bahlmann had verklaard, dat alle leden van de R.K. frac tie zijn standpunt deelden, verlieten de veertien leden van de andere fracties de vergadering, waarop 23 leden van de R.K. Staatspartij alleen voor de wethouders keuze stonden. Gekozen werden de heeren G. M. Bus- ser, mr. A. H. H. A. Krootjes, en mr. P. I. J. M. van der Velden, allen aftredend en de heer P. J. van der Wagt in de vapature C. A. Corduwener (S.D.). Nijmegen heeft dus vier wethouders van de R.K. Staats partij gekregen. Tilburg Gekozen zijn de heeren mr. J. v. d. Mor tel (aftr. R.K.), mr. H. J. Scheidelaar (R.K.), H. Eijkeimans (R.K.) en C. H. M. van der Ven (diss R.K.). Niet herkozen werd, wegens gezondheidsredenen, de heer J. van Rijzewijk (R.K.), De beide andere aftredende wethouders J. v. Oudenhoven (R.K.) en dr. H. Moller (R.K.) hadden als raadslid bedankt. 's Hertogenbosch Gekozen zijn de heeren A. Houtman en L. Meuwese, beiden aftredend en in de vacature Krijgsman den heer M. van Soestbergen, allen R.K. Te voren had de Raad een voorstel tot benoeming van een vierden wethouder verworpen. Delft Gekozen zijn de heeren J. Brinkman, S. P. Baart en mr. M. G. J. Beuers (beiden aftr.), en J. Th. Schuiten (vac.-Seyp). Schiedam In de samenstelling van het college van B. en W. is geen verandering gekomen, zoodat dit weer naast den burgemeester bestaat uit de heeren ir. C. Houtman (Lib.), B. T. Slavenburg (C.H.), mr. M. M. van Velzen (R.K.) en J. Dinkelaas (S.D. A.P.). Gouda Bij de wethoudersverkiezing deelde de heer Sanders (S.D.) mede, dat zijn fractie op twee zetels in het college van B. en W. aanspraak heeft gemaakt, maar deze aan spraken niet erkend zag door de andere partijen. Zijn fractie betreurt dit, maar wil zich daarom niet aan de dagelijksche leiding onttrekken en met één zetel ge noegen nemen. In de vacature-Donker werd benoemd de heer W. Sanders (S.D.). In plaats van den heer P. D. Muylwijk werd benoemd de heer E. A. Polet (A.R.). De aftredende wethouders mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen (Lib.) en C. H. Koemans (R.K.) werden herkozen. Alkmaar Daar het niet mogelijk is gebleken wet houders te kiezen op breedere basis dan thans het geval is, heeft men uiteindelijk besloten het college te handhavn zooals het was. Gekozen zijn dus de heeren van Slin gerland (R.K.)., Klaver (R.K.) en Bonse- ma (S.D.) Zaandam Benoemd zijn de heeren: KI. Prins, L. Kelder, beiden S.D.A.P., K. van Kan (A.R) allen aftredend, en in de vacature-Kamp- huys (R.K.) H. L. Hallie (V.D.). Voorburg Gekozen zijn de heeren De Hoog (C.H.) met 11 van de 17 uitgebrachte stemmen; de heer Meyer (R.K.) met 9 van de 17 stemmen en de heer Schreuder (A.R.) met 9 van de 17 stemmen. RECHTZAKEN DE MOORD TE ZO ETERWOUD E. In hooger beroep lichter straffen. Het Haagsche Gerechtshof heeft beden arrest geweezn in de zaak tegen den 57- jarigen los werkman A. v. K, en diens 26- jarigen zoon, den fabrieksarbeider F. W. v. K., die door de Haagsche Rechtbank resp. wegens zware mishandeling en doodslag op J. v. Polanen in den avond van 27 Jan. j.l. te Zoeterwoude, zijn veroordeeld tot resp. 2 en 5 jaar gevangenisstraf. Door den advocaat-generaal was beves tiging van dit vonnis geëöscht. Het Hof heeft thans het vonnis van de Rechtbank vernietigd en den verdachte A. v. K. terzake van mishandeling veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf, met af trek van de geheele preventieve hechtenis, en den verd., F. W. v. K. wegens doodslag tot 4 jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek van de geheele preventieve hechte nis. Als verdedigers traden op mr. Nord Thomson en mr. Mens Fiers Smeding. Het Hof gelastte voorts de opheffing van het bevel tot gevangenhouding van den verdachte A. v. K. a ,i BINNENLAND MINISTER COLIJN. De minister-president, dr. Colijn, die als minister van defensie ad interim optreedt, zal in den regel in den voormiddag op het departement van defensie zijn ambtsbezig heden verrichten .Des middags zal hij op het departement van koloniën werkzaam zijn. „KATHOLIEKE FILMACTIE". Na eenige voorbereidende vergaderingen onder presidium van Mgr F. N. J. Hen- rixk, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, werd op 2 Sêpt. jJ. te Utrecht onder voorzitterschap van mr. A. Tepe de de finitieve oprichtingsvergadering der stich ting „Katholieke Filmactie" gehouden, waarin tevens het dagelijksch bestuur werd gekozen. Het dagelijksch bestuur werd als volgt samengesteld: H. baron van Lamsweerde, voorzitter; A. Hanegraaf, vice-voorzitter W. J. Saeys, secretaris-penningmeester; L. M. Weterings, mr. A. Tepe en mr. G. Mutsaers, leden. Zooals men weet, is het doel der stich ting „Katholieke Filmactie" de gemeen schappelijke Katholieke filmbelangen, zoo wel naar binnen als naar buiten te behar tigen. In deze stichting zijn in federatief ver band vertegenwoordigd: de K. F. C.; Film front; de N.V. Filmafdeeling K.S.A.; Stich ting Gezinsfilm; de N. E. C.; de P. O. het R.-K. Werkliedenverbond en de Hin- film. Het secretariaat is gevestigd Heemsteed- sche Dreef 35, Heemstede. WETHOUDERSVERKIEZING TE SOEST ONGELDIG. Eedsaflegging onvolledig. In de gisterochtend gehouden raadszit ting te Soest werden tot wethouders ge kozen de heeren D. A. de Bruyn (a.r.) en W. H. C. Doorman (lib.). Eenige uren na afloop der zitting be reikt ons het bericht, dat de verkiezing als ongeldig moet worden beschouwd, daar de eedsaflegging 's morgens niet overeenkomstig art. 45 der Gemeentewet is gebeurd. Twee maal moeten de nieuwe raadsleden een eed afleggen, n.L een eed, waarin de leden beloven geen voordeel uit hun functie te trekken en een eed op de Grondwet. De voorzitter heeft beide eeden tegelijkertijd voorgelezen, waarna de nieuwe leden slechts éénmaal de eed aflegden. De nieuwe raad werd heden bijeenge roepen voor een nieuwe zitting met nieu we verkiezingen, die hetzelfde resultaat bracht. „Hbld." DIVIDENDBESLUIT PHILIPS OPGESCHORT. In verband met politieken toestand. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoe ling heeft gelegen, dat in de gistermiddag gehouden vergadering van commissarissen van Philips Gloeilampen Fabrieken het dividend over het af geloopen boekjaar zou worden bepaald, is dit niet geschied. Besloten is de beslissing omtrent de di- videnduitkeering aan te houden in verband met den onzekereh politieken toestand. „Hbld." BOETE-PROCESSIE L. T. B. 25 September a.s. De jaarlijksche Boete-processie van den L. T. B. te Heiloo, welke aanvankelijk was vastgesteld op 27 Juni j.l., doch op veler verzoek uit de afdeelingen in verband met de bedrijfsdrukte is uitgesteld, zal worden gehouden Donderdag 26 September a.s. Op massale deelname, zooals vorige ja ren, wordt gerekend. De Plechtige H. Mis vangt aan om 10 uur. De geestelijken, die na de H. Mis iets wenschen te gebruiken bij de Eerw. Zus ters Juliaantjes gelieve dit een of meer da gen van tevoren schriftelijk mede te dee len: adres: Eerwaarde Moeder-Overste, Moederhuis van de Congr. van de H. Ju liana Falconieri, bij het Bedevaartster rein, Heiloo

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8