MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 brengen kan. Mijn hond heeft b.v. de heb belijkheid, expres het huis niet te kunnen vinden wanneer we niet lang genoeg zijn uit geweest. Een hond is uit den aard der zaak nieuwsgierig en beruikt en bekijkt graag alles; daarom moet de baas uiterst streng zijn, geduldig omdat de hond hem dikwijls ook niet begrijpt, maar onverbid delijk de puntjes op de I zitten en hem dwingen, desnoods met geweld, zijn werk te doen. Een hond is eerzuchtig en de mij ne buitengewoon. Daarom zal hij steeds meer en beter trachten zijn baas te volgen en dit is, volgens deskundigen, in een jaar tijds volkomen bereikt. Practisch zijn onge vallen uitgesloten, in het buitenland zijn slechts weinig ongelukken met geleidehon den gebeurd en hier te lande nog geen en kele. En nu zegt u „gevaarlijk", of „onver antwoordelijk!" U zult b.v. met schrik heb ben bemerkt, dat iemand met zoo'n beestje „bijna" tegen een paal liep, of „bijna" viel of zooiets en u zult een kreet van ontzet ting hebben geslaakt en nu meenen. dat door uw kreet de zaak in het reine kwam. Dan heeft u het waarschijnlijk mis gehad, want, dreigt er werkelijk gevaar, dan is iedere hond op zijn post, ook onze hon den. Of een hond goed of niet zoo goed is afgericht staat aan ieders beoordeeling; iedere geleidehond wordt eerst dan afgele verd, wanneer hij dubbel en dwars door deskundigen is beproefd en dan nog blijft het contact tusschen hond en school be staan, zoodat u zich kunt voorstellen, dat de grootst mogelijke waarborgen zijn ge nomen. Ongelukken? ja, laten we even vaststel len, dat de meeste ongelukken worden ver oorzaakt door menschen met twee gezonde oogen; daarvan staan iederen avond de kranten vol en die ongelukken zijn vaak verre van onschuldig. Voor blinden met een geleidehond kunt u de kans voor een on geluk vergrooten door publieke oploopen, door naast den hond te gaan loopen of fiet sen en daardoor hond en baas te misleiden, door uw ontijdig ingrijpen, wanneer ge meent, dat het verkeerd gaat, door uw volksverzamelen al golden hond en baas de belangstelling als kermisklanten. Een geleidehond is een eerwaardig persoonaad- je, dat de achting en de medewerking ver dient van iedereen en die medewerking geeft u alleen, door heen gewoon te doen, dan doet u al gek genoeg. Dat de baas wei eens de juiste richting kwijt is, dat is zeer begrijpelijk als u weet, dat hij nooit alleen heeft geloopen en niets ziet; dan is, alleen wanneer hij u dit vraagt, een juiste schets van het punt waar hij zich bevindt, vol doende om hem te zeggen waar hü nu heen moet. Hiervan heb ik persoonlijk zeer vele blijken van een juist begrip ondervonden en iedere blinde zal voor zoo'n wegwijzer zeer dankbaar zijn. Ga ik nu bij mij zelve na, dat ik in korten tijd mij vrijwel gewoon door deze bochtige stad beweeg en zeer, zeer veel hulp van den hond ondervind, dan mag dit stellig geen gering succes worden genoemd voor de Ned. blindengeleidehon- denschool en als bewijs dienen, dat de hond in de toekomst nog vele diensten zal doen. U blijft dus in het vervolg op den ge- wenschten afstand en komt eerst dan te hulp, wanneer dit door den begeleider van den hond wordt noodig geacht. U maakt zich geen voorstelling ervan hoe eigenlijk de hond afgericht had moeten worden, om dat daarvan te weinig begrip heeft wat iemand, die niet ziet, op straat te kort komt en wat een hond in deze is bij te brengen. In het bijzonder wil ik persoonlijk mijn dank brengen aan de Leidsche politie, die meermalen blijk gaf de situatie te begrij pen door belangstellenden te doen door- loopen. Onder oprechten dank voor de plaats ruimte: FRED. DE NIE, Organist der Remonstr. kerk. COLLECTE ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK De gisteren in de Hartebrug gehouden collecte voor het St. Franciscus Liefde werk heeft de som opgebracht van 589.32. Verder zijn nog nagekomen een gift van /25 en één van ƒ2.50. Pater Peerdeman verzoekt ons, zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan de milde gevers. Handelsreizigersver. „St. Christoffel". De afd. Leiden van „St. Christoffel" kwaim Vrijdag in „De Harmonie" in ver gadering bijeen. Te negen uur opent de voorzitter de ver gadering met den Chr. groet en heet allen, in 't bijzonder den Eerw. Adviseur, het nieuwe lid, den heer Thijssen en het adspi- rant'lid, dën heer de Groot, hartelijk wel kom. Spr. ziet veel bekende gezicht, welke op de laatste vergaderingen ontbraken en hoopt, dat de volgende vergaderingen even goed bezet mogen zijn als deze. De voorzitter verzoekt daarna voorlezing der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken bevatten een schrijven van het Retraitehuis St. Gerar- dus. te Seppe, hetwelk een aanbeveling be- wat voor de retraite van 1417 September Dan eenige berichten van verhuizing van het R. K. Bevolkingsbureau. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Aangezien de Eerw. Adv. genoodzaakt was te vertrekken, werd overgegaan tot het installeeren van den heer J. H. Thijssen, hetwelk door Z.Eerw. met een kernachtige toespraak geschiedde en met het opspelden van het insigne en complimentatie werd besloten. Aangezien er door de leden geen voor stellen tot viering van het jaarfeest waren ingediend, werden door het afd. bestuur eenige punten naar voren gebracht. Het fi nancieel gedeelte van het verslag der laat ste feestviering diende als grondslag. Deze besprekingen waren van zeer uiteenloopen den aard. De heer Antoni verzocht het be stuur het vormen van een feestcommissie te overwegen, teneinde tot een zoo groot mogelijk resultaat (batig saldo) te komen voor het V.O.F. Het bleek echter, dat de heer Antoni alleen deze meening was toe gedaan en gezien het resultaat der laatste feestviering was de vergadering van mee rling, dat het afd. bestuur een en ander zou regelen. Op verzoek van den voorzitter gaf de secretaris een uiteenzetting der werk zaamheden waarbij de medewerking van alle leden, noodig is. Het doel is propaganda voor St. Christoffel. Een batig saldo voor het noodlijdende V.O.F. was aanleiding, dat allen spontaan zullen komen. Daarna volgde bespreking der adverten ties op de convocaties. Door den secretaris werd aangetoond, waarom de leden aan de adverteerders op hun convocatie de voor keur dienden te geven. Speciaal werd de aandacht gevestigt op de zaken van die ad verteerders, waarvan het resultaat moeilijk te controleeren is. Voorts werden alle ad vertenties stuk voor stuk besproken en ge zien het applaus had deze uiteenzetting een aandachtig gehoor. Van de nu volgende rondvraag werd door velen gebruik gemaakt, het meest omtrent de te houden feestdag. Allen werden tot hun genoegen beantwoord, waarna de se cretaris een schrijven voorlas, dat bestemd was voor alle niet-georganiseerde reizigers en waarvan elk der aanwezigen een exem plaar werd medegegeven, teneinde steeds propaganda-materiaal bij de hand te heb ben. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze actueele vergadering met den Chr. groet. Handelsregister K. v. R. W ij z i g i n g e n: 6351. A. P. Steutel. Lei den, P. J. Blokstraat 34. Luxe autoverhuur. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam Steutel en Duyts. Venn.: A. P. Steutel en L. A. A. Duyts, Leiden 5916. N.V. Electrische Apparaten Maat schappij E.A.M. (f). Leiden, Korevaar- straat 2a Hoofdz.: Amsterdam, Keizers gracht 806. Het filiaal te Leiden, is opgehe ven d.d. 1 Sept. 1935. Opheffingen: 6294. Leidsche Gramo- foonplaten Centrale, in liquidatie. Leiden, Stationsweg 14. 6529. Roxy Theater. Leiden, Haarlem merstraat 52. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Augustus 1935) ingelegd ƒ379.718.77 en terugbetaald 461.666.94; 91 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 102 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.535 inleggers, inclu sief 1.437 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Augustus 1935 8.554.884.83. In 5.695 posten is in deze maand door den Afhaldienst 16.655.25 ontvangen. De Leidsche Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 15.018.52 aan den rijksontvanger afgedragen, benevens 2.159.30 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 we ken na de dagteekening ten kantore van den dienst, Nieuwe Rijn 22, moeten worden ingeschreven, LAATSTE BERICHTEN DE MINISTER-PRESIDENT. De Minister-president, dr. H. Colijn, heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden op het Departement van Koloniën hervat. Om half twaalf begaf dr. Colijn zich naar het Ministerie van Defensie, waar hij de portefeuille van dr. Deckers BOERDERIJ AFGEBRAND. Hedennacht sloeg de bliksem in een boe renhofstede onder IJlst bij Sneek, be woond door den heer Huitema. De plaats brandde geheel af. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Van de inboedel is niets gered. De levende have kon in vei ligheid gebracht worden. Verzekering dekt de schade. BUS CARBID ONTPLOFT. Zaterdag werd te Winsum ter gelegenheid van den Koniniginnedag een gondelvaart gehouden. In een van de booten bevond zich een jongeman, die een bus carbid bij zich had. Hij had de onvoorzichtigheid deze aan te steken, waardoor de bus tot ontploffing kwam. De jongeman, de 28-jarige A. B. uit Winsum, kreeg de bus tegen het gezicht en bekwam ernstige hoofdwonden. De naast hem zittende H. S. kreeg verwondingen aan het been. Na verbonden te zijn konden zij naar huis terugkeeren. TWEE FIETSENDE DAMES DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Te Huij bergen reed Zondagavond ze kere S. uit Hoogerheide met een auto, ko mende uit Huij bergen, in op twee dames, die op den weg fietsten. Hierbij werd een der beide dames, de 16-jarige E. tegen den weg geslingerd. Het meisje kreeg een her senschudding. Haar toestand baart zorg. De andere dame bekwam een wonde in het gelaat, welke moest worden gehecht. De autobestuurder verkeerde onder den invloed van sterken drank. Bij het opma ken van het proces-verbaal bleek hij niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij wacht post 10 onder Bergen op Zoom wilde heden middag de ruim 50-jarige veekoopman J. Jansen uit Ossendreoht per rijwiel den spoorweg^ oversteken, juist op het moment, dat de Mitropa-exprestrein passeerde. De man werd door den trein gegrepen en werd zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hü eenige minuten later is overleden. De trein had 10 minuten vertraging. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Bij het zoeken naar bramen zijn Zater dag twee meisjes uit de gemeente Olde- markt te water geraakt. Hoewel zü vrij spoedig door den vader van een hunner op het droge waren gebracht, is de 13-jarige Klaasje Braad thans aan de gevolgen over leden. INBRAAK IN EEN THEATER. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het kantoor van het Capitool-theater aan den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam. De brandkast is geforceerd en al het geld, dat er zich in bevond, een bedrag van 5.800, is ontvreemd. Het vermoeden bestaat, dat de inbrekers zich Zondag avond hebben laten insluiten. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en een der leden van het personeel, een vrouw, aan een langdurig verhoor onder worpen. SLACHTOFFER VAN OSSCHE STILZWIJGENDHEID 11 Maanden onschuldig gevangenisstraf ondergaan De Ossche stilzwijgendheid, die het mo gelijk maakte, dat de misdaad ter plaatse zoo welig tierde, heeft ook tot gevolg ge had, dat een persoon ten onrechte van diefstal werd verdacht en onschuldig ge vangenisstraf heeft ondergaan. Het betreft hier een geval van kippendiefstal. In het jaar 1928 werd bij den landbou wer Vos te Bakel een groote partij kippen gestolen. Het spoor der dieven leidde naar Oss en de gemeentepolitie ging eenigen tijd later er toe over om een zekeren C. W. v. d. Heuvel, van beroep kippenkoop- man, thans wonende te Wychen, te arres teeren. Van den Heuvel ontkende het hem ten laste gelegde, doch daar dit in Oss de ge woonte was, meende de politie toch den dader in handen te hebben en Van den H. werd naar 's Hertogenbosch overgebracht, waar hij ter beschikking van de justitie werd gesteld. In de rechtszaal bleef hij in zijn ontken nende houding volharden, doch deson danks werd hij tot negen maanden gevan genisstraf veroordeeld, zonder aftrek van voorarrest, aldus de „Mndmrg." De man heeft deze straf uitgezeten. Nu evenwel zoovele Osschenaren aan het be kennen zijn gegaan is het thans gebleken, dat v. d. Heuvel een slachtoffer is gewor den van de Ossche stilzwijgendheid en hü volkomen onschuldig is veroordeeld. Het behoeft geen betoog, dat van den Heuvel over het hem aangedane onrecht diep gegriefd was, hij rustte niet voor hij den dader van dezen diefstal gevonden had. Inderdaad kwam het hem voor eeni gen tijd ter oore, dat de beruchte Ossche misdadiger L. Vos, bijg. Bys de Sijp, de hand in dit. misdrijf moest hebben gehad. Van den Heuvel heeft zich toen schrifte lijk tot de Sijp in de strafgevangenis te 's Hertogenbosch gewend met het verzoek om aan de politie mededeeling te doen, dat van den H. volkomen onschuldig aan den kippendiefstal te Bakel was geweest dat hij (de Sijp) deze had bedreven. Thans nu zoovele misdrijven door de Ossche misdadigers aan de politie worden opgebiecht, heeft, naar wij vernemen, de Sijp buiten het groote zondenregister dat op zijn naam staat, ook den bewusten dief stal te Bakel voor zijn rekening genomen. Uit zijn" verklaringen is komen vast te staan, dat hij circa 60 kippen bij den land bouwer Vos heeft gestolen. Verder noem de hij nog de namen van zijn medeplich tigen n.l. L. v. d. H., terwijl een zekere E. H. de kippen heeft vervoerd en een zekere de W. het pluimvee heeft opgekocht. De kippenkoopman van den Heuvel die des tijds ten onrechte een gevangenisstraf heeft ondergaan van ruim 11 maanden, stelt po gingen in het werk om revisie van zyn zaak te verkrijgen, Hij hoopt thans volko men van alle blaam gezuiverd te worden. De Ceel bekent een brand. De beruchte wielrenner-misdadiger Jan Ceelen, bijgenaamd de Ceel uit Oss, die voor de Kon. Marechaussee reeds een dui zelingwekkende rij van zware misdrüven bekende, en die zich schuldig verklaarde aan den afschuwelijken moord op den café houder Jan van der Pas, blijkt nog meer op zijn kerfstok te hebben. De marechaussee heeft sedert geruimen tijd een onderzoek ingesteld naar een groot aantal verdachte branden, welke de laatste jaren te Oss hebben gewoed. Hier bij werd een brand op het tapijt gebracht, welke in het jaar 1929 de kapitale boerde rij van den landbouwer Vaaske van Din- ther aan den Bergheimschen weg te Oss, geheel in de asch heeft gelegd. De oorzaak van dezen brand, waaraan een min of meer verdacht luchtje was, werd nooit opgehelderd. Doordat de bewoners zelf te goeder naam en faam bekend stonden moest worden aangenomen, dat hier de brand door derden moest zijn gesticht. Bij het onderzoek kreeg de Marechaussee ver- j schillende aanwijzingen in handen, welke er op wezen, dat genoemde Celen, de hand i in deze brandstichting moest hebben ge had. De Ceel, die in het Huis van bewa ring te 's Hertogenbosch verblijf houdt, werd door de Ossche Marechausseé danig aan de tand gevoeld en tenslotte viel hij door de mand en legde een bekentenis af. Volgens zijn verklaringen heeft het be wuste feit zich als volgt toegedragen: Op een Zondagavond in April 1929 kwam de Ceel per rijwiel van Berghem, waar hij den avond in gezelschap van eenige vrien den in een vroolijke stemming had doorge bracht. Tegenover zijn ouderlijke woning stond de kapitale boerderij met landbouw- schuren van Van Dinther. Het was circa 11 uur en de bewoners hadden zich reeds ter .ruste begeven. Plotseling voelde hij een sterke neiging in zich opkomen, om een brand te zien en zonder zich een oogen- blik te bedenken, welke gevolgen zulk een daad met zich mede zou kunnen sleepen, begaf hij zich naar de achterzijde van de hofstede. Daar lichtte hij eenige dakpan nen op en stak met een lucifer het daarop vrijkomende stroo van de dakbedekking in brand. Na zich vergewist te hebben, dat de boerderij fel brandde keerde hij huis waarts, om eenige oogenblikken later te rug te keeren, toen het geroep van „brand" de avondstilte verbrak. De bewoners wer den op hun bed door het vuur verrast, en aan de omstandigheid, dat de buren de brand vrij spoedig hadden bemerkt, is het te danken, dat zij nog in nachtgewaad het brandende perceel konden ontvluchten en zich het veege lijf wisten te redden. De boerderij met bijgebouwen, brandden wel dra als een fakkel en het in de stallen aan wezige vee kwam jammerlijk in de vlam men om. Niets kon worden gered, en de schade was dan ook zeer aanzienlijk. Thans is ook dit misdrijf weer aan het zondenregister van Ceelen toegevoegd, en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat hij nog meer wandaden op zyn gewe ten heeft, welke nog niet aan het licht zyn gekomen. TELEGRAMMEN DE KWESTIE DER CONCESSIES IN ABESSYNIE. Een protest van den Italiaanschen gezant. ADDIS ABEBA, 2 September. (A.N.P.) Hedenochtend heeft de Italiaansche gezont te Addis Abeba in opdracht zijner regee ring bij den Negus geprotesteerd tegen de concessie-verleening, waardoor de oude Ita liaansche rechten worden geschaad. Van Abessijnsche zijde is men evenwel van meening, dat dit protest op grond van de verdragen niet gerechtvaardigd is. De Brit- sche gezant heeft, zooals bekend, van zijn regeering opdracht ontvangen, den Negus aan de raden het contract te niet te doen. Naar thans nader bekend wordt, zal de concessie zoowel worden ingeschreven in het Amerikaansche als in het Abessijnsche handelsregister. Het kapitaal van de maat schappij zou geheel Amerikaansch zijn. De koloniale secretaris van het Italiaansch ge zantschap deelde mede, dat binnenkort het geheele gezantschapspersoneel Abessynië zal verlaten. Verder deelde hij mede, dat 48 uur vóór een luchtaanval op Addis Abe- i ba zal worden gewaarschuwd, zoodat de j bevolking en de buitenlanders zich in vei- ligheid kunnen stellen, j Van Abessijnsche zijde wordt dienaan- j gaande verklaard, dat een bomaanval op Addis Abeba tegen het volkenrecht is, aan gezien Addis Abeba geen vesting is doch een open stad. DE AANSTAANDE RAADS- BIJEENKOMST. Londensche persstemmen. LONDEN, 2 September (A.N.P.) De bla den geven uitvoerige voorbeschouwingen over de zitting van den Volkenbondsraad, wlke Woensdag zal aanvangen. De „Times" zegt o.m., dat Eden te Ge- nève een betrekkelijk rechten weg voor zich heeft. Achter Eden staat het Kaibinet en ook de openbare meening des lands. Het Britsche volk gelooft aan den Volkenbond als zijnde de beste methode om de idealen van den vrede en de gerechtigheid te hand haven, dat ook te Genève zal gebeuren om te trachten deze methode te vernietigen. Het land verwacht van zijn vertegenwoor diger, dat hij zijn Volkenbondskaarten zoo goed mogelijk uitspeelt. Het blad zegt, dat dit de oude these is. waarin de Britsche buitendandsche politiek in de laatste weken is gevoerd. Het Foreign Office en de Brit sche pers hebben een verstandige onver schilligheid betoond tegenover de erbar melijke toon van anti-Engelsche lasteraars. Het Foreign Office heeft langs den rechten diplomatieken weg gewerkt om Italië tot matiging te brengen en tegenover Abessi- nië werkelijkheidszin te betrachten en vooral gestreefd naar een samenwerking met Frankrijk. Daarom zal de positie van Eden des te sterker worden. In de laatste 24 of 48 uren hebben zich welkome aan wijzingen voorgedaan, dat de Britsche hou ding tegenover de Italiaansche oorlogsdrei ging in haar onzelfzuchtigheid en eerlijk heid beter te doen begrijpen. Frankryk staat voor de keuze of een belangrijke schakel in den keten van zijn vriendschap pen prijs te geven, of de volledige ineen storting van den Volkenbond te riskeeren. De beslissing, welke Mussolini Frankryk heeft opgedrongen, zal niet gemakkelijk vallen. De „Daily Telegraph" verklaart, dat in dien Mussolini vasthoudt aan zyn wil den oorlog te beginnen, de Britsche regeering vastbesloten is het apparaat van den Vol kenbond in praktijk te brengen. Dit appa raat zal evenwel niet in werking treden, indien de stemming der naties niet una niem is. Eden zal vandaag by zijn bespre king met Laval op dit punt belangrijke op heldering verkrijgen. Indien Frankryk te Genève niet zal samengaan met Engeland, zal den Volkenbond in zyn doel tekort schieten. Bij een dergelijke stand van za ken is de collectieve veiligheid verdwenen. De „Daily Herald" hoopt, dat de autori teit van het recht zal worden gehandhaafd. Indien de wereld de wet niet beschermt, zal zy aan de verachting worden prijs ge geven. Het blad wijst er op, dat een optre den slechts zou kunnen bestaan uit een col lectieve actie. De „Daily Express" is van meening, dat het niet tot een oorlog zal komen. Italië is in geval van de toepassing van sanctie maatregelen door Groot-Brittanië, Frank rijk en de kleinere staten, met inbegrip van Joego Slavië, hiertegen niet opgewassen. Indien geen sanctie-maatregelen tot stand zullen komen, zal het evenmin tot een oor log komen, aldus het blad, voor zoover het Groot-Brittannië 'betreft, omdat diit land niet alleen uit naam van den Volkenbond zou kunnen handelen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Ondertrouwd: K. J. Harteveld jm. 28 j. en I. Guley id. 28 j. Overleden: C. Wiggersv. Beek vr. 63 j. A. E. J. v. d. DoesBorsboom vr. 29 j. A. Stijger dr. 23 j. P. W. Rem merswaal dr. 58 j. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 2 Sept. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 5 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. 512 vette koeien waarvan de prijzen waren: 5054, 4248 en 3440 cent per kg. slachtgewicht; 15 stieren 3539 cent per kg. slachtgewicht 104 melk- en kalfkoeien f 125170 per stuk, 152 vette kalveren: 2e kwal. 4045 cent, 3e kwal. 3240 cent per kg. levend gewicht, 70 nuchtere kalveren 47 cent schapen f 1315 en 94 lammeren f 1012 per stuk, 450 varkens: vleeschvarkens we gende 48 tot 49, enkele hooger, per kg, slachtgewicht, zware 4748 cent en vette 4748 cent per kg. slachtgewicht. 27 paar den f 60100 per stuk. Overzicht: Runde ren, behoorlijke aanvoer. Handel stug. ROTTERDAM, 2 Sept. Vee. Totale aan voer 2377, vette runderen 619, vette kalve ren 382, schapen en lammeren 858, var kens 515, nuchtere kalveren 3. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen 48, 44 en 2632 cent, vette ossen 44, 40 en 3235 cent, vette kalveren 70, 60 en 3342 cent, varkens (le vend gewicht) 40, 39 en 38 cent, schapen 35, 31 en 28 cent, lammeren 36, 33 en 28 cent. Prijzen per stuk: schapen f 15118, lameren f 1196. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer iets ruimer, handel kalm, prüzen stabiel, prima koe 52, prima os 46. Vette kalveren, aanvoer ruimer, handel stil, prijzen lager, prima 75 cent, schapen en lammeren, aanvoer iets korter, handel ta mely k, prijzen schapen onveranderd, lam meren le kwaL duurder, 2e en 3e als vorige week. Varkens, aanvoer iets korter, handel matig, prijzen iets minder. Enkele partijen schapen werden voor export verkocht. UTRECHT, 31 Aug. Vee. Aan de markt alhier waren heden aangevoerd 2465 stuks vee. De prijzen waren: Stieren 1619 cent, slachtkoeien 2023 en 1719 cent, alles per half kg., vaarzen f 80130, pinken f 5065, melkkoeien f 100160, kalfkoeien f 110 170. varekoeien f 70120, magere kalveren f 1535, nuchtere kalveren f 48, magere varkens f 2132, schrammen f 1620, big gen f 1115, magere schapen f 1016, lammeren f 610, alles per stuk. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlyn 59 37l/2 Londen 7.34 New York1.47J3/16 Pary's 9.75 Brussel 24.84 Zwitserland 48.16 Milaan 12.071/2 Madrid 20.25 °slo36.85 Kopenhagen 32.75 Stockholm 37.80 Praag6.14 Weenen Boedapest Prolongatie 5 pet. BEURSOVERZICHT. De Effectenbeurs verkeert op het oogen- blik in een toestand van afwachting. In de allereerste plaats zijn daar de internatio nale politieke verwikkelingen te voorschijn geroepen door het Abessijnsche conflict. De concessie door den Negus aan een Britsch-Amerikaansche belangengroep ver leend, kan natuurlijk de noodige conse quenties met zich mede brengen. Niemand durft zich te wagen aan een voorspelling over de wijze, waarop deze aangelegenheid zich zal ontwikkelen en uiteraard geeft dit den belanghebbenden bij de Effectenbeurs aanleiding om de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Vervolgens weet men niet hoedanig de politieke situatie hier te lande zich zal ontplooien. Er moeten nog twee weken verloopen, alvorens onze re geering haar programma zal ontvouwen en ook hierop wenscht men liever niet te anti- cipeeren, met het gevolg, dat men zich daarom terughoudend betoont. Vervolgens stemt de positie van de geldmarkt hier te lande naet tot een optimisme, dat de be drijvigheid in de hand zou kunnen werken. De geldmarkt is nog steeds krap van mid delen voorzien, en vooralsnog zyn er geen aanwijzingen, dat hierin spoedig verander- ring zal komen. Alvorens niet bekend is hoedanig de politieke verhoudingen in ons land zich zullen ontwikkelen, kan niet ver wacht worden, dat de kapitalen, die on langs naar elders zyn verhuisd zullen repa- trieeren. Alles bijeen genomen, zijn er dus meerdere factoren van onzekerheid, die aan de bedrijvigheid op de fondsenmarkt niet ten goede komen. Daarbij komt nog, dat ook op het verloop van Wallstreet den allerlaatsten tyd weinig peil te trekken was. Ook in de beurs te New York zit op het oogenblik geen lijn en mü neemt ook in dit opzicht een afwachtende houding aan totdat men de beschikking zal hebben over gegeven, waaruit men zich beter een oor deel zal kunnen vormen ten aanzien van de naaste toekomst. Het verloop van de wisselmarkt heden morgen stemde niet bepaald bemoedigend in zooverre de Europeesche valuta's een zwakke houding aan den dag legden ten opzichte van den Amerikaanschen dollar, waaruit de gevolgtrekking moet worden gemaakt, dat de oorlogsgedachte weer aan het rondwaren is.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3