STADS NIEUWS MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 IETS KOELER. DE BILT SEINT: Meest matige Zuid-Westelijke tot Weste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder, vooral des nachts. Hoogste barometerst.: 764.6 te Janmayen. Laagste barometerst.: 748.2 te Stornoway. Nog steeds blijft de depressie over de Britsche Eilanden stationnair, doch thans diept zij zich weer bij Schotland uit. Aan haar Zuidzijde waait het over het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee plaatselijk vrij krachtig. In het overige gebied is het rustig weer. De beide hooge drukgebieden in het Zuid-Oosten en Noorden verloren in betee- kenis. Over Finland en Lapland bevindt zich thans een vlakke depressie, nog door een onbeteekenende rug van hooge druk king van de Britsche depressie gescheiden. Over het Zuidelijk gedeelte van het waar nemingsgebied gaat zich de hooge druk geleidelijk herstellen en het is niet on waarschijnlijk, dat hier een tijdelijke weersverbetering uit voortkomt. Sinds gis teren zijn over Noorwegen en Zweden de temperaturen gedaald over het grootste ge deelte van de Britsche Eilanden, in onze omgeving en in Duitschland, zijn de och- tendtemperaturen iets hooger, terwijl over Frankrijk de veranderingen uiteen liepen. Er werden plaatselijk weer groote hoeveelheden regen afgetapt. Calais had 25 m. m., Aberdeen 18 m.m., Stockholm 18 m.m., Abisko 14 m.m. In ons land bracht een onweer hedennacht in Vlissingen 16 milimeter. LUCHTTEMPERATUUR. 20.4 gr. C. W ATERTE MPERATÜÜR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 8.18 uur tot Dinsdagmorgen 5.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 3 Sept. voorm. 6.15 uur en nam. 6.34 uur. SPORT VOETBAL UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. Proefwedstrijd D. H. V. B -elftallen. Gisteren had op het Foreholte-terrein de proefwedstrijd plaats tusschen het door de elftalcommissie opgestelde A en B elftal uit het Leidsche District voor het vaststel len van het definitieve D. H. V. B.-elftal voor het Leidsche District, dat a.s. Zondag een wedstrijd zal spelen tegen het verte genwoordigende elftal van het District Haarlem, op het B. S. M.-terrein te Ben- nebroek. Deze proefwedstrijd werd in een zeer aangename verstandhouding gespeeld, waar bij over het geheel een goed vlug spel werd gegeven, zoodat van dezen wedstrijd een goede propaganda voor de Roomsche Sport is uitgegaan. Na afloop heeft de elftal-commissie het navolgende elftal opgesteld: F. Siemering (Foreholte) H. Kromhout B. Werkhoven (SJC) (Foreholte) A. Kamphues S. Brakel Jac. Groenenwoud (Leiden) (Leiden) (SJC) Th v. Kesteren G. v. Ueeuwen H. Niersman (Teyl.) (S.M.C.) (WL) A. Meijer B. Goddijn (KRV) (Leiden) Reserves: Zandvliet (Lisse), Stikvoort (RWD), C. v. d. Zwaan (adolf Kolping), C. v. d. Berg (SJC), A. v. d. Elzen (Lisse). De gekozenen gelieven van onderstaande mededeeling goede nota te nemen en deze punctueel optevolgen, opdat Zondag a.s. alles een vlot verioop kan hebben. De spelers van Leiden, Katwijk en Voor schoten vertrekken met de tram van 12.45 uur uit Leiden, de spelers van SJC, Fore holte, Teylingen, Adolf Kolping en SMC gelieven per fiets te komen naar het KSA- gebouw te Sassenneim, om zich aan te sluiten bij de voorgaande spelers, tram ver trekt te Sassenheim 1 uur, terwijl de spe ler uit Lisse zich aldaar aansluit, zoodat gezamenlijk wordt gereisd naar Benne- broek. Mocht door omstandigheden van de zen opzet moeten worden afgeweken, door de spelers, dan gelieven zij dit schriftelijk mede te deelen aan den heer H. Hooger- vorst, Lindenlaan, Sassenheim.. i i WILT U IETS WETEN? Morgen- (Dinsdag) middag geen gele genheid tot het inwinnen van mondelinge juridische inlichtingen. DE VIERING VAN KONINGINNE- VERJ AARDAG. De feestvierders van Koninginnever- jaardag hebben het dit jaar niet getroffen met het weer, voor zooverre deze viering althans in de openlucht heeft plaats gehad, hetgeen vrij algemeen het geval was. Niettemin hebben de feestvierders het minder gunstige weer en de dikke regen buien getrotseerd en overal is de Konin ginnedag weer met animo gevierd. Het feest van Koninginnedag. Zaterdagmiddag gaf de Vereeniging Ko ninginnedag haar jaarlijksch feest voor de kinderen op het Schuttersveld. Te half twee stelden de deelnemers en deelneem sters aan de spelen zich op de Hoogland- sche Kerkgracht op en vandaar vertrok de stoet, voorafgegaan door het bestuur in rijtuigen met den vaandeldrager te paard voorop, naar den Rijnsburgersingel, bege leid door de muziek van de Padvinders en de Chr. Harmonie-vereeniging. Te ruim twee uur arriveerde hij op het Schutters- land, alwaar de voorzitter der vereeniging, mr. A. J. Romijn, het openingswoord sprak en o.m. het welkom toeriep aan de ver schillende genoodigden. Onder hen merk ten we in den loop van den middag o.m. op den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en zijn echtgenoote, mr. P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, mr. E. Bol- sius, lid van Ged. Staten, ds. Thomas, voor zitter der Chr. Oranjevereeniging, e.a. Na het openingswoord van mr. Romijn werd onder leiding van den heer de Bruyn een aanvang gemaakt met de verschillen de kinderspelen. Doordat het grasveld van het Schuttersland door de vele regens als het ware doorweekt was, werden de spe len op het bestrate parkeerterrein gehou den. Aanvankelijk vreesden we op de nog al scherpe straatsteenen voor ongevallen, vooral toen de jongens in vliegende vaart met het „haasje over" begonnen, doch het viel gelukkig nogal mee en ook bij de vol gend spelen deden zich geen ongevallen voor. Intusschen hebben zoowel de kinde ren als de volwassenen genoten van de be hendigheid, die sommige jongens en meis jes aan den dag wisten te leggen, terwijl aan den 'anderen kant de achterblijvers ook voor de noodige hilariteit hebben ge zorgd. De prijswinnaars der spelen waren: Haasje-over (jongens van 1014 jaar): 1. Cor Fransen en Davik Klinkhamer, 2. Gerrit de Boer en Piet de Kier, 3. Jan Veefkind en Cor van Hoven. 4. Piet Labor - dus en Matthijs de Kier, 5 Karei Hoppen en Maarten Hol. 6. Chr. Wijling en Gerard Bakker, 7. Jos. Vosters en Piet Brand. Zakloopen (idem): 1. Hees Prins, 2. Al- bert Jonkers, 3. Arie Noort, 4. Koos Ro mijn, 5. Isaac Vavier, 6. Jan v. d. Linden. Drie-beenen wedloop (meisjes van 10 14 jaar): 1. Adriana Prenen en Lena van der Zeeuw, 2 Annie Verstraaten en Janny Koolmoes, 3. Bep Fransen en Janny Sloos, 4. Coba Crama en Mienetj Teske, 5. To Dickhoff en Suse Redel, 6. Neeitje van Leeuwen en Truus Ciere, 7. Annie Schro der en Lena Schroder, 8. Geertje de Groot en Leentje Olivier, 9. Bep de Graaf en Anna Montfils. Steltloopen (idem): 1. Riek Holswilder, 2. Cath. van Rijn, 3 Ali Ranselaar, 4. Ger ry Pijnacker, 5. Bep Vos, 6. Marie de Haan, 7. Geertrui van der Klauw. Nog waren de kinderspelen niet afge- loopen, of het publiek stroomde naar het achterste gedeelte van het terrein, waar de paardensport zou plaats vinden. Wijl het 6e reg. veld-artillerie geen medewerking kon verleenen en alzoo het nummer Hon- gaarsche Post niet gereden werd, was de paardensport alleen voor de Vermeper Ruiters, die onder leiding van wachtmees ter E. Beverwijk mooie sport te zien heb ben gegeven. Begonnen werd met een nummer carousselrijden gevolgd door een stoelendans en tot slot een springconcours, terwijl het nummer „gecostumeerde race" verviel. Door alle toeschouwers is van het optreden der Venneper Ruiters ongetwij feld genoten, want den stroomenden regen trotseerden bijna allen, zoodat het daarna i doorbrekende zonnetje een welkome beloo- i ning voor de blijvers was. De resultaten der paardensport waren als volgt: Groepsspringen: 1. mej. van Tol en de heer Gijsenberg, 2. mej. Rie de Vlieger en de heer Verkuil. Springen individueel: 1. K. Verkuil, 2. mej. Janny v. Tol, 3. mej. Rie de Vlie ger, 4. W. Buitenhuis. Stoelendans: 1. mej. Rie de Vlieger. Tusschen de paardennummers door wer den door de Leidsche Postduivenvereeni- gingen 2000 duiven opgelaten, hetgeen een aardig effect teweeg bracht. Aan het slot van den middag bracht mr. Romijn een hartelijk woord van dank aan de dames en heeren Venneper Ruiters, die ondanks den feilen regen de vereeni ging en de toeschouwers op zulke aardi ge sport hadden vergast. Hierna stroomde het veld leeg, het feest was ten einde. Feestviering van „Eensgezind heid" In aansluiting aan het reeds vermelde, kunnen we nog mededeelen, dat door on geveer 100 kinderen tot en met 4 jaar naar hartelust is gegrabbeld in de op verschil lende plaatsen opgestelde tonnen. Des middags werd aangevangen met de oplating van ongeveer 100 luchtballons voor de kinderen van 2 tot en met 5 jaar, waarvoor drie prijzen beschikbaar waren gesteld, voor de verst gevonden ballon. Ondanks de nogal eens storende regen buien, zijn de kinderspelen, onder de lei ding van de spelleidsters en leiders met veel enthousiasme uitgevoerd en behalve de prijswinners kregen allen een troost prijs. bestaande uit mooie speelgoederen. Deze kinderspelen werden opgesluisterd met muziek van W. W. en dat hield er den moed in, vooral omdat deze muziek zich telkens verplaatste, totdat werd overge gaan tot den stoelendans voor dames en dit is met een twintigtal deelneemsters een succes geweest. Hiermede waren te vijf uur de middag feesten teneinde, 's Avonds werd 8 uur aangevangen met een concert, uitgevoerd door de muziekvereeniging W. W., onder leiding van den heer G. Dik, waarover het zeer talrijke publiek niets dan lof had en de vroolijkheid, vooral van het jeugdige publiek kwam eerst tot zijn recht, toen werd aangevangen met een rondgang met muziek, waarvoor intusschen in een straat de kindergroepen met lampions waren op gesteld. Zoowel tijdens de uitvoering van het concert als gedurende den rondgang is het droog weer geweest en dit heeft veel bij gedragen tot het succes van dezen avond. Er was buitengewoon veel publiek aan wezig, doch de kindergroepen liepen in keurige rijen vrij, en dit was te danken aan de goede regeling door de Leidsche politie en de geleiders(sters). De fakkel verlichting gaf het geheel een vroolijk aan zien. Er is écht feest gevierd en alles is op keurige wijze verloopen. Gedurende en na de spelen waren enkele leden van de E.H.B.O. aanwezig, welke echter geen dienst behoefden te doen. De kinderspelen hadden het volgende resultaat: Balletje rijden. Groep E. kinderen van 5 jaar: (jongens) 1. Bart Erades, 2. Johan nes Piket, 3. Huibertus van Meurs; meis jes: 1. Cornelia Stokhuyzen, 2. Jansje van Zoest, 3. Jannetje Pet. Groep A (meisjes van 6 en 7 jaar) Turf rapen: 1. Gerarda Helversteyn, 2. Boukje sloot, 3e Femmy Frank. Groep B (meisjes van 8 en 9 jaar) Blaas voortschoppen: 1. Imi Jansen, 2. Ja- coba Dubbelaar, 3. Catharina Verbiest. Groep C (meisjes van 10 en 11 jaar) Wasch ophangen: 1. Dina Arbouw, 2. Ca tharina Stikkelorum. 3e Coba Bekooy. Groep D (meisjes van 12 en 13 jaar) Tonnetje rollen: 1. Nélly van Loon, 2. Truus Pielanen, 3. Geertruida Wiekhart. Groep I (jongens van 6 en 7 jaar) Op vliegende Hollanders: 1. Hendrik Grondel, 2. Joop van den Broek, 3. Pieter Bekooy. Groej II (jongens van 8 en 9 jaar) Stelt loopen: 1. Max de Joode, 2. Willem Bey, 3. Theo Pet. Groep III (jongens van 10 en 11 jaar) Koetsiertje spelen, dubbele prijswinnaars: 1. Arie Teske, 1. Joh. van der Kraats, 2. Cornells Laman, 2e Samuel Erades. Groep IV (jongens van 12 en 13 jaar), Tobbetje steken: 1 Jacob Bey, 2. Karei Flaman, 3. Jan Brussel. Stoelendans voor dames. 1. Toos van der Velden (Japansche naaikist); 2. Rie Ei kerbout (naaigarnituur). Aan den heer G. Mulder werd voor de leiding van den kinderzang een fraaie fruitmand aangeboden- Het Koninginnefeest in de CobetstraatZeemanlaan Ook door de buurtcommissie Cobetstraat Zeemanlaan was een aardig feest georga niseerd. In de eerste plaats werd des mid dags een versieringswedstrijd gehouden. Fietsen, vliegende hollanders, autopeds en allerlei andere vehikels waren door de kin deren versierd en er waren werkelijk pracht exemplaren bij. De jongens en meisjes hadden er hun uiterste best op ge daan. Nadat de jury haar oordeel had op- geteekend, trokken de kinderen in optocht door de buurt, waar zij veel belangstel ling trokken. Teruggekomen op het punt van uitgang hoek Cobetstraatde Laat de Kanterstraat werden zij door mevr. v. d. Krogt op limonade en koekjes ge- tracteerd, terwijl een bewoner der buurt ook een mand peren had gestuurd pm on der hen te verdeelen. Des avonds werd een lampionoptocht gehouden door de buurt, waaraan heel wat kinderen deelna- i men en die heel wat roerigheid en feeste lijkheid bracht in deze anders 's avonds zoo stille buitenwijk. Ook thans weer werden de kinderen getracteerd. Mevr. v. d. Krogt heeft heel wat moeite op zich geno men. Mede doordat haar zoons zoo goed als de geheele organisatie van het feest op zich genomen hadden, leek haar huis op dezen dag wel een duiventil, maar onge twijfeld is de dankbaarheid in vele kin derharten voor haar een mooie belooning geweest. Tenslotte vermelden we nog de prijswinnaars van den versieringswedstrijd. Het zijn: 1. Piet Swaak, 2 Piet Bergers, 3. Joop Eichhorn, 4. Annie Goslinga, 5. Elly Mizee, 6. Tonny Kiers, 7 Jan van Dam, 8. Cor Meiman 9. Ivonn de Vries, 10. Rosin COMMANDANT 6e REG. VELD ARTILLERIE. Bij Koninklijk besluit is: met ingang van 1 November benoemd tot Kolonel bij het wapen Artillerie de luit. kolonel J. E. Haitsma Mulier, commandant van het 6e Reg. Veld-artillerie 1 November, op verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen, ter zake van langdurigen dienst, de kolonel J. E. Haits ma Mulier voornoemd; met ingang van 1 Nov. benoemd tot luit. kolonel bij het 6e Reg. Veld-artillerie de majoor C. de Jongh van het 2e Reg. Veld artillerie. ERVARINGEN MET DEN BLINDEN GELEIDEHOND TE LEIDEN. Nu ik bijna vijf weken geregeld met mijn hond de stad doorkruis en de gemoederen hieromtrent eenigermate zijn gerustgesteld, nu is het noodig, zeer noodig, en publique eens iets omtrent den hond en zijn baas mede te deelen en zoo de ongeloovigen in dit opzicht ietwat kalmer te stemmen. Want waarlijk, hoewel velen, en dat zeg ik met groote dankbaarheid, mij soms vriendelijk en zakelijk helpen wanneer we eens ver dwaald zijn, vele fouten worden toch nog in het algemeen, ter goeder trouw welis waar, tegenover hond en baas begaan en het is mij dan ook een groot genoegen mijn makker en de Ned. blindengeleidehonden- school te Amsterdam voor verkeerde beoor deeling eenigermate te vrijwaren; want al tijd zullen er wel menschen blijven, die bij hoog en laag precies anders redenee ren dan de practijk van zoovele jaren heeft uitgewezen, wel niet te Leiden, maar dan toch in buiten- en binnenland. Na den wereldoorlog werd vooral in Duitschland de aandacht gevestigd op het groot aantal oorlogsblinden en werden voor hen mogelijkheden geopend, weer in het gewone maatschappelijke leven hun arbeid te verrichten door hen aan arbeid en in hun arbeid te helpen niet alleen, maar ook door een middel te vinden waardoor zij zich als ieder ander over straat konden bewe gen, zonder daarbij af te hangen van iemand, die weieens tijd heeft met hen mede te gaan, of een z.g. betaald geleide, wat toch feitelijk in den regel maar alleen een doekje voor het bloeden is, en geen zin heeft wanneer men buitenshuis zijn werkkring zoekt Te Weenen was voor circa 100 jaren een proeve genomen met honden, die waren af gericht of opgeleid blinden te geleiden, welker proeven evenwel schijnen mislukt te zijn, al is niet bekend waardoor. Duitsch land echter heeft deze proeven voortgezet met de oprichting van de honderopleidings school te Potsdam en lata: ook elders in het land, waardoor in de groote steden, maar ook op het platte land haast iedere oorlogs- blinde in het bezit van zoo'n hond is en waarvan nu de civiele blinden tevens kun nen profiteeren, indien zij tenminste zoo veel voorstellingsvermogen bezitten hun weg alleen te vinden. Het spreekt vanzelf, dat Ned. belanghebbenden en belangstel lenden de oogen gericht hadden op de re sultaten dezer zaak en zoo is, nu ongeveer twee jaar geleden ook in Nederland de proef genomen met vier honden, opgeleid in Vevey (Zwitserland), welke proef over haar geheel zeer goed slaagde en men, na hiertoe een fonds te hebben bijeen ge bracht, met behulp van verschillende ver- eenigingen, blindenorganisaties enz. enz., de Nederalndsche blindengeleidehonden- school kon oprichten. Zoo wandel ik dan nu dagelijks met mijn hond door onze goe de oude straten en u zult zich eenigermate kunnen voorstellen hoe zwaar de moeilijk heden zijn voor iemand, die niets ziet, maar ook, hoe groot de dankbaarheid is zoo'n hond te bezitten, al viel het dan, vooral de eerste dagen, niet mee. Nu gaat het reeds vrij aardig en komen we waar we wezen willen, dikwijls al zonder naar den weg te vragen, verkeerd, (d.w.z. te vroeg of te laat) over te steken e.d. Als je je met zoo'n mirakel over de straat beweegt tusschen menschen van allerlei beoordeelingsgave, dan hoor je zoo van alles. Sommigen maken van den hond letterlijk een kermispop, een soort Rintintin, of ook wel een overgevoe- ligen trouwen vriend; anderen weer zeg gen, dat het toch maar gevaarlijk is, dat de hond nog niet betrouwbaar is, dat hij het zeker nog leeren moet enz. enz. Daaruit volgt natuurlijk, dat ieder wat ongewoon doet als hij hond en baas op den weg te gen komt en ieder zijn belangstelling zoo niet onder stoelen of banken steekt, dat dikwijls zeer verkeerde handelingen oor zaak zijn van allerlei ongewenschte voor vallen en de capaciteiten van den hond zeer te lijden hebben. Daarom juist is het goed u een en ander te vertellen wat de hond feitelijk doet en wat u laten moet. Eerstens leert de hond trekken; door dit trekken bestaat er voe ling tusschen baas en hond en hond en baas. Is er geen veering in den beugel, dan kan de baas onmogelijk weten wat de hond doet of niet doet. Dan moet de hond leeren, dat hij hooger en langer is en ook breeder, dus dat hij op den weg een ge heel ander volume inneemt; b.v. hekken waar hij gemakkelijk onderdoor kan wor den nu hindernissen, zoo ook de ruimte in de breedte. Soms staat er iets zoo in den weg, dat doorgang onmogelijk is, of de koers moet worden veranderd; dan blijft de hond staan en zegt zijn baas in zijn hon dentaal: „Voel met je stok hoe of wat er staat!" en moet dan worden uitgemaakt langs welke zijde dit obstakel moet wor den gepasseerd. Zoo b.v. een ladder. Soms staat zoo'n ladder zoo, dat je er gemakke lijk onderdoor kunt, maar meestal is dit anders, daarom zal de hond als gewoonte voor de ladder heenloopen nadat hij zijn baas van de tegenwoordigheid van het ob stakel heeft verwittigt. Mij is het b.v. eeni- ge malen gebeurd, dat een goedige schil der of glazenwasscher zonder pardon mijn kameraad onder de ladder doorwerkte; de hond raakte daardoor in de war en zoo liep ik bij een volgende gelegenheid met mijn hoofd precies tegen een andere ladder. Dan krijgt natuurlijk vooral bij de omstanders die van het vorige geval niets afweten, de hond'de schuld. Het dier op straat aanhalen zoo in het voorbijloopen is natuurlijk abso luut verboden. Eerstens weet u niet of de hond op dat oogenblik zulk een liefkozing verdient en tweedens is de hond van niemand anders dan van zijn baas alleen. Een geleidehond-allemansvriend is een on ding. Zoo mag u ook den hond niet roe pen, fluiten of sissen, want als het dier hierop reageert, wat natuurlijk uw bedoe ling is, gaat zijn baas uit de richting en AGENDA LEIDEN. Woensdag, De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeniging afd. Leiden, gebouw St. Vincen- tius-Vereeniging, Hooglandsche Kerkgracht, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Sept. a.s., waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapen burg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Korevaar- straat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. veroorzaakt u moeilijkheden bij het vervol gen van den weg. Dan meenen velen, dat de hond zijn baas den weg wijst; dit is na tuurlijk onzin. Je kunt niet in de Pieterse- straat zeggen: „Pukkie, je brengt me naar Janszenstraat nr. 100!" daarvan begrijpt het dier toch niets. Wil men als blinde met een hond over straat, dan moet men zeer goed den weg weten niet alleen, maar ook den weg kennen d.w.z.: weten wat men passeert, hoe het verkeer gaat enz. enz. dus is het zeer misleidend stil te blijven staan; al trekt de hond in de goede rich ting, u kunt den baas op die wijze in de veronderstelling brengen dat in uw rich ting de verkeersweg ligt. Zoo is het b.v. voorgekomen, dat iemand, die mij over een brug tegemoet komend, naast de brug aan den waterkant ging staan en mij op die wijze naast de brug had geleid, indien ik den hond niet gevolgd was. Die bruggen zijn trouwens hier in de stad toch een puzzle! De meesten zijn te nauw of liggen soms vreemd tegenover de naastbij zijnde straten. Daaruit komen, vooral in den be ginne, eigenaardige voorvalletjes. Voor ze kerheid stuurde ik soms den hond midden op de brug en maakte later dien boog iets kleiner en liet me zoodoende eindelijk vlak voor de brugleuning zetten om precies te weten aan den goeden kant van de brug te zijn. Toen ik het dan zoover had ge stuurd, kwam een joggie achter me, greep mij bij den arm en zei: „u gaat verkeerd meneer!", terwijl een angstige juffer in keurigen Leidschen zangtoon met sterke climax gilde: „hou vast!!! hij gaat ut wa- turrinnnnü!" Wat doe je als je zulke nood signalen hoort? je staat vanzelf even stil en wacht af! Een heer hielp me dan ook weer even terecht en toen bleek, dat de hond zijn koers naar de brugleuning had gezet en er dus eigenlijk niets gebeurde. Een anderen keer werd me op de Doeza- straat nijdig of haastig toegevoegd: „Dersta unboom!" en werd ik aan mijn rechterarm een kwartslag linksom gedraaid met het gevolg, dat ik m'n richting kwijt raakte en de Doezastraat overstak inplaats van de Raamsteeg. U begrijpt, waarde vrienden, welk een malle situatie hieruit voortkwam! Dat roepen: „kijkuit, daar staat dit of dat!" is trouwens overbodig, want de hond loopt er wel omeen, al zou u misschien ver wachten, dat hij het niet doet. Mij vast grijpen is eveneens verboden; wanneer de hond merkt: „ik lig eruit, een ander doet het!" dan doet hij niets meer en heb ik moeite hem weer op gang te krijgen. U kunt het dus op andere wijze doen. Dan is het mij b.v. gebeurd, dat zoomaar een on bekende op me af kwam en ietwat onbe leefd vroeg: „Waar mot je heen!" ja ziet u, dat gaat u nu precies niets aan. Natuur lijk had ik reeds gehoord, dat tevoren een groepje menschen voor mij had uitgemaakt, dat ik verkeerd liep, want dat ik zeker daar of daar heen moest. Waaruit men dat op maakte was mij, helaas, onbekend, mis schien den heeren zelf ook. Dan heeft men voor gewoonte mij te willen helpen bij het oversteken. Dit is zeer en zeer gevaarlijk en dat heeft reeds een geval aan de Bree- straat hoek Gangetje bewezen, waar men mij zei over te kunnen steken en ik den hond meetrok met het gevolg, dat een wiel rijder, die toevallig omkeek, met zijn voor wiel de flanken van den hond raakte. Ik bedank er dus voor dergelijke hulp te aan vaarden als de hond het mij anders zegt. Let u goed op, dit is geen gebrek aan waar deering voor uw goede bedoelingen, maar uw berekeningen moet u eerst op mij over brengen en dit is tijdverlies. In den tijd waarin u het zegt en ik uw raad wil op volgen kan er reeds iets anders zijn. Het dier is zeer voorzichtig en misschien wat langzaam met oversteken. Voor iemand, die niets ziet, gelden andere waarnemingen van de omgeving, wanneer hij zijn weg door de stad zoekt; hij zal al gaande, kenteekenen gaan vinden, zooals palen, hekken, stoepen enz. enz., terwijl ook andere factoren als de wind, de zonne warmte, geuren uit winkels zijn aandacht moeten trekken om te weten waar hij zich op ieder bepaald oogenblik bevindt. De richting waarin het verkeer zich beweegt, is evenzeer een zaak van groot belang. Ver der moet de hond zorgen voor de obsta kels; hij blijft wachten voor trottoirs e.d. of loopt er omheen. Soms is overleg met den baas noodig en staat hij stil en vertelt in zijn hondentaal, dat er iets is; de baas slaat zijn stok uit en trekt conclusie; men zij dus niet te vlug met waarschuwen, want hiertusschen verloopt even tijd. Zooals u zich nu wellicht zal kunnen voorstellen behoort er tusschen baas en hond een zeer nauw contact te bestaan, dat dikwijls, wanneer de hond pas van school komt en de baas iemand is die nooit alleen zijn weg heeft kunnen zoeken, eerst na langen tijd een eenheid wordt. Voortdu-' rend blijven echter hond en baas in con tact met de school en rapporteert de baas maandelijks, zoonoodig meer, wat de hond doet. In den beginne komt daarbij ook nog, dat de hond zich plotseling uit zijn oude omgeving voelt gerukt; is de eerste dagen wat onwennig en dan gaat probeer en zijn nieuwe baas knollen voor citroenen te ver- koopen en te zien, hoever hij het daarmede

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2