MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 No. 8206 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN SENSATIONEELE CONCESSIE IN ABESSYNIË VOORNAAMSTE NIEUWS 26e Jaargang S)e Seid^elieSoti/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Vóór Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Politiek en Godsdienst. „Volk en Vaderland" meldt, dat er plan nen bestaan tot oprichting vam een N.S.B.- H.B.S. te Amsterdam. De N.S.B. is een politieke beweging, niet waar? Politiek en Godsdienst zijn gescheiden, hoort men vaak beweren uit de kringen van de N.S.B., en daarom kan ook een Katholiek lid van de N.S.B. zijn! Maar waarom wil de N.S.B. zich dan bemoeien met onderwijs en opvoeding? Of behooren deze ook onder de invloeds sfeer van een politieke beweging. En: wat valt er dan ten slotte buiten die in vloedssfeer? Neen, een politieke beweging, die be rusten wil op een levens- en wereldbe schouwing (en zulk een beweging wil de N.S.B. zijn) kan, en moet ook, worden onderscheiden van den Godsdienst, maar kan en mag er niet van worden gescheiden. Een N.S.B.'er heeft bepaalde po 1 i- t i e k e opvattingen, maar die opvattingen beinvloeden ook o.m. zijn .opvattingen omtrent opvoeding en onderwijs het j bericht betreffende een N.S.B.-H.B.S. be- vestigt dit. En geen Katholiek zal kunnen beweren, dart opvoeding en onderwijs los staan van den Godsdienst! 't Is zoo vierkant in strijd met de waar heid en de werkelijkheid, dat Politieke en Godsdienst gescheiden zijn, dat men zich haast niet kan indenken, hoe men zulks te goeder trouw durft beweren! MGR. AENGENENT STERVENDE. Naar wij vernemen is de toestand van Z. H. Exc. de Bisschop snel achteruitgaande. Volgens de meening der behandelende ge- neesheeren is het einde spoedig te ver wachten. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Kapelaan te Rotterdam (H. Willi- brordus) den weleerw. heer J. B. Kars- kens; tot Kapelaan te Delft (Allerh. Sacra ment) den weleerw. heer J. B. Rosenhart; tot Kapelaan te Warmenhuizen den weleerw. heer A. G. F. Burcksen, thans Kapelaan te Hoogmade. Mgr. J. de Jong. Naar wij vernemen, zal Mgr. dr. J. de Jong, benoemd coadjutor van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, zijn voor bereidingsretraite van 6 tot 10 September houden in het Redemptoristenklooster te Wittem. De retraite zal worden geleid door den Zeereerw. Pater J. H. Jansen C.ss.R. 91.000 SCHIPHOLBEZOEKERS. Drukker dan ooit te voren is gedurende de afgeloopen maand het bezoek aan Schip hol geweest. Er kwamen 91.000 belangstel lenden, waarvan en 2497 een rondvlucht maakten. Tot heden was het drukste be zoek in Augustus 1934 geweest, toen er 52.000 personen de luchthaven kwamen bekijken. Het totaal bezoek tot 31 Augustus be draagt dit jaar 251.391 personen, waarvan er 10.174 een rondvlucht gemaakt heb ben. De Negus verkoopt wat Italië veroveren wilde VERONTWAARDIGING IN ITALIË De Amerikaansche en Britsche regeeringen wisten van niets EEN UITGEBREIDE CONCESSIE. Zaterdag deed het reeds kort door ons medegedeelde sensationeele bericht de ronde, d/at door Abessynië aan een Ameri kaanse hEngelsche maatschappij, de z.g. African Exploitation and Development Cor poration, het uitsluitend recht was ver leend om petroleum, delfstoffen en andere natuurlijke 'hulpbronnen in Abessynië te exploiteeren over een gebied, dat de helft van het keizerrijk omivat, en wel gedurende een periode van 75 jaar. Dit contract maakt een intensieve ontwikkeling door Britsch en Amerikaansch kapitaal mogelijk in een omvang, die de schoojaste verwachtingen van vroegere buitenlandsche concessie aanvragers verre overtreft. Het gebied waarover aan de maatschap pij dergelijke uitgebreide concessierechten zijn verleend, strekt zich uit ten Oosten van een lijn, die begint aan de Noordgrens van Abessinië en dan loopt langs den 40sten lengtegraad tot het punt waar de rivier de Hawasj gekruist wordt door den spoorweg Addis AbebaDjiboeti, en dan verder in een rechte lijn naar het Zuid-Westen naar het Rudolfmeer. Het omvat de buitengewoon rijke petro- leumrvelden van Aiussa en Jiigjigga (Oost- hl arra), waar voor kort een exploratie ten behoeve van Italië geschiedde door den heer Nesbit, die later bij het onigeluk van de „Gaai" boven de Alpen is omgekomen, en door den heer Pastorali, een Italiaan. Beiden hadden de aanwezigheid van zeer veel petroleum in den bodem vastgesteld. De olie in beide velden kan zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft corteurree- ren met die van Irak. Uit goede bron wordt vernomen, diat het petroleumveld van Aussa namens den kei zer kortgeleden aan Italië werd aangebo den tegen betaling in contanten. De koop som zou dan worden gebezigd voor het te werk stellen van adviseurs ten behoeve van de ontwikkeling en de moderniseering van het keizerrijk, mogelijkerwijs onder auspi ciën van den Volkenbond. Dit aanbod werd niet aangenomen. Ook een Tsana-meer-concern. De speciale correspondent van de „Daily Telegraph verneemt verder, dat andere on derhandelingen begonnen zijn om het water van het Tsana-meer te doen exploiteeren door een maatschappij, die waarschijnlijk den naam zal dragen van Lake Tsana Con servation Syndicate. Deze combinatie zal worden gevormd door belangrijke groepen uit Abessinië, den Soedan en Egypte, met een kapitaal van ca. 10 milüioen pond, dat door de deelne mers te Londen en Caïro zal worden op genomen. Voorgesteld wordt een groot en dam en een pompstation te bouwen, waar door niet alleen voldoende watertoevoer voor den Soedan en Egypte wordt verze kerd, maar ook de mogelijkheid wordt ge schapen, dat duizenden acres onvruchtbaar land in cultuur worden gebracht. Wat is dat voor een maatschappij? De „African Exploitation and Develop ment Corporation" is opgericht onder de wetten van den Staat Delaware op 11 Juli j.l. met een kapitaal van 5009 Shares elk ter waarde van 100 dollar nominaal. De statuten machtigen de maatschappij tot het boren naar petroteumproducten en het zoeken naar edelgesteenten, goud, zil ver en asphalt. Verder moigen natuurlijke bronnen worden geëxploreerd en geëxploi teerd. Het kapitaal voor de onderneming in Abessynië is vastgesteld op 50 millioen dol lar. Bovendien is in de overeenkomst met den Negus bepaald, dat de regeering van Abessynië jaarlijks tot de ontginningsinstal laties geheel gereed zullen zijn, vijf mil lioen dollar ontvangt. De maatschappij zal van de olievelden een pijpleiding ter lengte van ongeveer 500 Kil. over GéLudia en Harrar naar de zee laten leggen. De kosten van het aanleggen der olielei- ding worden op 15 millioen dollar geschat. De voorbereidende werkzaamheden der geologen voor de boringen beginnen reeds over eenige weken. HEVIGE VERONTWAARDIGING IN ITALIë. „Onze opmarsch niet te stuiten"'. Dat het bekend worden van dit contract, waardoor de voordeelen, welke Italië uit den verovering hoopte te verschaffen, in den schoot worden geworpen van 'n Ameri kaansch-Engelsche Mij, een storm van ver ontwaardiging in Italië zou ontketenen, was te voorzien. Dat is dan ook het geval ge weest. Staande op het balkon van de prefec tuur te Trento heeft Mussolini de bevolking kort en krachtig toegesproken: „De weg, dien wij moeten volgen, is voor ons aflgetee'kend. Het is de eenige en de goede weg. De politieke manoeuvres, die be oogen ons daarvan af te brengen en waar over wij berichten uit het buitenland heb ben ontvangen, zullen vruchteloos zijn. Diegenen, die zich verbeelden, dat zij door een miserabele politiek den opmarsch van het jonge krachtige fascistische Italië kun nen stuiten of vertragen, zullen hun illusies moeten opgeven". De „Giornale dTtalia" vestigt de aan dacht op vier punten: Ten eerste volgens de mededeelingen van de „Daily Telegraph" zou de concessie, die de Engelsch-Aimèrikaansche maatschappij heeft verworven, een tweeledige schending beteeken en van de verdragen, die Engeland in 1891, 1894 en 1906 met Italië gesloten ■heeft. Van een schending zou sprake zijn, eener- zijds omdat monopolistische maatregelen in de verdragen uitgesloten zijn, anderzijds omdat het gebied der concessie in buiten gewone mate ook die zone van Abessynië zou omvatten, die uitdrukkelijk voor de Italiaansche belangen gereserveerd was. Ten tweede, in zijn in het lagerhuis ge houden rede heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken herhaaldelijk verzekerd, dat hij zeer wel begrip had voor de expansiebehoeften van Italië. Engelsche bladen hadden erop gewezen, dat Italië zijn expansie-behoeften langs vreedzamen weg zou kunnen bevredigen. De „Daily Telegraph" en zijn geestverwan ten moeten nu maar eens verklaren, hoe deze in Engeland erkende Italiaansche rech ten en behoeften bevredigd kunnen wor den, wanneer thans ook in Abessynië En geland zelf de laatste economische moge lijkheden, die nog op de wereld overgeble ven zijn, voor zichzelf buit wil maken. Ten derde, de aan den volkenbond trouwe Engelsche bladen, met de „Daily Telegraph" aan het hoofd, hadden steeds staande gehouden, dat de Engelsche regee ring bij de Abessynische kwestie niet poli tiek geïnteresseerd was. De Engelsche hou ding is volgens hen alleen door hooge idealen bepaald. Ten vierde, Mussolini heeft in zijn te Bol zano afgelegde verklaring er opnieuw uit drukkelijk op gewezen, dat het fascistische Italië alle imperialistische belangen van En geland zou eerbiedigen. Mussolini heeft het oog gehad op de reeds bestaande Engelsche belangen. Hij heeft echter geen blanco- wissel onderteek end. DE REGEERINGEN TREKKEN ZICH TERUG. V. S. willen buiten elk conflict blijven. Het bericht omtrent de concessie-verlee ning was daarom zoo sensationeel en de verontwaardiging in Italië daarom zoo be grijpelijk, omdat men meende, dat de Amerikaansche en Engelsche regeeringen achter deze zaak zouden staan. Dit blijkt niet het geval te zijn. De Amerikaansche minister van buiten landsche zak Huil verklaarde aan journa listen, dat er geen enkele mogelijkheid be staat, dat de regeering der Vereenigde Sta ten als gevolg van de concessie bij het Ita- laansch-Abessinische conflict wordt be trokken. Particuliere transacties interes- seeren de regeering onder normale omstan digheden niet, en het is onder Roosevelt's bewind niet de gewoonte, dat de Ameri kaansche concerns eerst 't ministerie raad plegen, alvorens zij groote transacties in het buitenland fluiten. De invloed van de transacties op Ameri- ka's buitenlandsche politiek moet overigens, naar Huil ten slotte zeide, nog worden be studeerd. President Roosevelt heeft verklaard: „Ik heb de neutraliteitswet goedgekeurd, omdat zij de uitdrukking is van den vastberaden wil der regeering en van het volk der Ver eenigde Staten, elke handeling te vermijden welke ons kan verwikkelen in een oorlog. Het doel van de wet is uitermate nuttig". Engeland raadt intrekking der concessie aan. De Engelsche regeering heeft een officieel communiqué gepubliceerd met betrekking tot de in de pers verschenen berichten aan gaande het verleenen van een concessie voor de exploitatie van petroleum en mi neralen in Abessinië. Zij zegt daarin, dat de Engelsche regee ring tot nu toe geen enkele bevestiging van dit bericht heeft ontvangen, doch dat zij het noodig heeft geacht, den Britschen ge zant te Addis Abeba ervan in kennis te stel len, dat dergelijke concessie ongetwijfeld op grond van artikel twee van het drie- mogendhedenverdrag van 1906 het onder werp van besprekingen zouden moeten uit maken tusschen de Engelsche, Fransche en Italiaansche regeeringen. Onder doze omstandigheden is de Engel sche gezant te Addis Abeba dan ook ge machtigd, indien het bericht juist zou zijn, den keizer van Abessynië ervan in kennis te stellen, dat de Engelsche regeering, voor zoover het haar aangaat, den keizer moet aanraden de concessies in te trekken. De Britsche regeering staat buiten de zaak. Er wordt op gewezen, dat noch officieel, noch ofrficieus eenige steun is verleend door de Britsche regeering bij de tot standko- ming der overeenkomst van de „African Exploitation and Development-Company" met de regeering van Abessynië. De Brit sche regeering heeft reeds bij verschillende gelegenheden uiteengezet geen economische belangen in Abessynië te hebben, behalve in de buurt van het Tsana-meer. Bovendien wenscht de Britsche regeering geen enkelen stap te doen, welke de tot standkoming van eenige overeenkomst tus schen Italië en Abessynië in den weg zou kunnen staan. De Britsche regeering was dan ook be reid een later tijdstip af te wachten om de belangen in Egypte en den Soedan te be hartigen en het verleenen van steun bij de totstandkoming van de concessie behoort dan ook tot het laatste, waartoe de Britsche regeering zich bereid zou kunnen verkla ren. DE DUCE ZAL NOG 200.0000 MAN MOBILISEEREN. Legersterkte tot 1 millioen. Mussolini heeft tot de manschappen, die deel hebben genomen aan de groote ma noeuvres van het Italiaansche leger een toespraak gehouden, waarin hij aankondig de, dat in September nóg 200.000 man on der de wapenen zullen worden geroepen, ten einde het gemobiliseerde effectief tot een millioen man uit te breiden. De wereld moet weten, aldus de Duce, dat als men op belachelijke en provocee- rende wijze van sancties spreekt, wij geen afstand zullen doen van ook maar één soldaat, noch van één matroos, of van één vlieger, doch wij onze legersterkte dan zoo veel mogelijk zullen opvoeren. Ziekten in Ethiopië. Dr. Lambie, een persoonlijk vriend van Keizer Haile Selassie, die in de Vereenigde Staten is teruggekeerd na 28 jaar in Abes synië als arts te hebben gewerkt, is van meening, dat de natuur en de ziektever schijnselen verschrikkelijker hinderpalen zullen blijken voor een invaller, dan de Ethiopische krijgslieden zelf. Van alle kanten, aldus dr. Lambie, is de 10.000 voet hooge Abessynische hoogvlakte beschermd. In het omringende laagland, de zwarte aarde, echter heerscht dikwerf ty phus en malaria. Indien een hoog gelegen weg wordt gekozen om de ziektegevaren te vermijden, zijn er de vele diepe bergkloven en gevaarlijke toppen die overwonnen moe ten worden. De Abessyniërs zelf, die in het hoog ge legen deel wonen, zijn zelf niet immuun voor de ziekten van de moerassen in het laagland. Zij hebben hun posten daarom ingericht aan den rand van 't hooge pla teau en vanaf deze bijna onbereikbare po sities doen zij uitvallen naar het lager ge legen doel, om een invaller af te matten. Zij zullen echter sterven als vliegen, als zij in het laagland blijven en bij de inval lers zou waarschijnlijk hetzelfde het geval zijn. De bewoners van het laagland zelf, aldus de arts, zijn immuun geworden voor de ma laria. BUITENLAND. Een sensationeele concessie in Abessynië. Verontwaardiging in Italië. De Amerikaan sche en Engelsche regeeringen trekken hun handen er van af. (1ste blad). Na koningin Astrid's dood. (2de blad). Een herderlijk schrijven van het Duit- sche episcopaat. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. 1ste blad). Brand in de Plateelbakkerij „Schoon hoven". (Gem. Ber., 2de blad). Twee scheepjes bij Urk gestrand. (Gem. 'Ber., 2de blad). Steeds meer nieuws uit Oss. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK: Uitstekend geslaagd tour- nooi van De Bataven. Nederland door Zweden danig geklopt. Ook te Berlijn winnen de Zweden. (3de blad). VOETBAL: De jaarvergadering van den K. N. V. B. Het Arol - tournooi door N.A.C. gewonnen. Sparta en Excelsior in den eindstrijd Zilveren Bal. (3de blad). De concessie blijft gehandhaafd. ADDIS ABEBA, 2 September. (A. N. P.) De regeering v. Abessynië weigert volgens 't Britsche advies de concessies voor de ex ploitatie van mineralen en petroleum-bron- nen op te schorten, zooals de regeering van Groot Britt-annië haar had aangeraden. De autoriteiten hebben den Britschen gezant Sir Sidney Baton die het advies van zijn regeering overbracht, medege deeld, dat het contract reeds geteekend was en niet kon worden herroepen. Fransche persstemmen. PARIJS, 2 September (A. N. P.) De „Matin" schrijft dat Eden vandaag onder een waarlijk somberen hemel Londen ver laat, doch dat het geoorloofd is te zeggen, indien men er over nadenkt, dat de af faire van de Ethiopische petroleum een zoodanige slag toebrengt aan de Britsche koelbloedigheid, dat zij misschien toch nog succes zal brengen aan hen die strijden om van de Geneefsche zittingen de fatale onbuigzaamheid weg te vagen van de voorstanders van sancties. „Le Journal" is van meening, dat de Ne gus met de petroleumconcessies meende een meesterzet te hebben gedaan door de Engelschen en Amerikanen aan zich te bin- den en een reactie tegenover Italië teweeg te brengen. In verband met de gebeurtenissen in Abessynië meldt „Le Jour", dat op 21 Augustus j.l. het aan den Engelschman Stanley toebehoorende jacht „Trenora" met een wetenschappelijke opdracht van Havre naar Afrika is vertrokken, om zoo als beweerd is in opdracht van het Ame rikaansche Roode Kruis verband en ge neesmiddelen naar Abessynië te brengen. De onderzoekers waren voornemens om door te reizen naar de oase Aoessa, het middenpunt van de petroleumvelden, wel ke de Nagus heeft afgestaan aan het con cern van Rickett. Deze velden zijn ontdekt door graaf Byron de Prorok, die deze streek drie jaren heeft doorkruist. Graaf Byron de Prorok is aan boord van de „Trenora". Havenarbeiders weigeren Italiaansch schip te laden. KAAPSTAD, 2 September. (A. N. P.). De havenarbeiders weigeren het Italiaan sche stoomschip „Sabbia" te laden, dat hier een lading bevroren vleesch, bestemd voor de troepen in Oost-Afrika zou inne men. De arbeiders weigeren omdat zij niet willen medewerken aan een oorlog. De beslissing hiertoe is genomen op een vergadering van den Bond van Haven arbeiders. Anti-Italiaansche betooging. CHICAGO, 2 Sept. (A. N. P.). De po litie heeft 350 personen gearresteerd, die deelgenomen hebben aan een door commu nisten en negers georganiseerde anti-Ita- liaansche betooging.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1