Ste £cidoelie6oii/fcci/rit Z. H. Exc. Mgr. Aengenent overleden DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dinsdag 3 Sept. 1935 EXTRA NUMMER Hedennacht te vijf minuten voor r|2 uur is Zijne Hoogw. Excellentie Monseigneur J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in de Maria- Stichting te Haarlem over leden. Bij het sterven waren tegen woordig familieleden van Monseigneur en de Deken van Haarlem de Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal. Mgr. was lijdende aan een gezwel aan de in gewanden. De ziekte had zich de laatste maan den geopenbaard in een toenemende zwakte. Ofschoon de Bisschop zich met al zijn energie tegen een stijgend gevoel van onmacht verzette, werden ook de huisgenooten zijn toestand ge waar, toen Mgr. geen voedsel meer tot zich kon nemen De ziekte was, op 't tijdstip dat zij zich in onrustbarende verschijnselen manifesteerde, reeds zoo ver voortgewoekerd, dat medisch in grijpen^. vruchteloos bleek. De operatie, welke Vrijdag werd verricht, moest om die reden worden gestaakt. God is de Heer van het leven, Wiens souve- reine macht wij, nietige schepselen, met kin derlijken eerbied erkennen. God is de ondoorgrondelijke Wijsheid, Wiens raadsbesluiten wij, kortzichtige menschen, met een zoo volkomen mogelijke onderwerping aanvaarden. Deze waarheden van een practisch christe lijke levenshouding moeten ons denken door drenken, nu op ons is neergeplonst een groote droefheid onze Bisschop Monseigneur Aen genent is overleden. Mgr. Aengenent overleden. 't Is zoo moei lijk, bijna onmogelijk, ons in gedachten te ver plaatsen bij het ontzielde, door een kwaad aardige ziekte in enkele maanden afgetobde en uitgemergelde lichaam van den Kerkvorst. Wij zien hem vóór ons, zóó als wij Hem nog zoo kort geleden mochten ontmoeten: den vol- krachtigen mensch, sterk en stoer, uit wiens verschijning straalde een blijde levenslust; den onvermoeiden en geestdriftigen arbeider voor God en Zijn Kerk. Het Haarlemsche Bisdom heeft verloren een Bisschop, die was een Bestuurder vol wijsheid DE BISSCHOPPELIJKE KINDERVRIEND IN EEN VERTROUWELIJK GESPREK. Ecce Sacerdos Magnus, qui in diebus suis placuit Deo. Ziedaar de Hoogepriester, die in zijn dagen behaagd heeft aan God. en kracht en een Vader vol goedheid en lief de. Een Bisschop, die, geestelijken en leeken heeft moeten voorlichten en leiden in een tijd perk, zóó moeilijk als er slechts weinige zijn geweest. Dit tijdperk, dat een keerpunt in de geschie denis vormt, eischte een versterking en ver dieping van het Katholieke organisatieleven, vooral van de organisatie der Katholieke jeugd, die de toekomst moet vormen. Nieuwe funda menten moesten worden gelegd, nieuwe we gen moesten worden ingeslagen. En allen, die het wezenlijke kunnen zien in de hervormin gen, door Mgr. Aengenent aangebracht op dit in ons Bisdom met zijn groote steden en zijn platteland zoo moeilijk te bearbeiden terrein, zullen God danken voor het krachtig doorzet tingsvermogen, dat Hij aan den Herder van dit Bisdom in dezen tijd heeft willen schen ken. Het werk is door onzen beminden Bis schop niet gehéél voltooid kunnen worden in vasten opzet en totale afwerking. God heeft Zijn arbeider, die de volle hitte van den dag op het arbeidsveld heeft gedragen, opgeroepen tot Zijn eeuwige rust; de levenden zullen ver der moeten werken in denzelfden geest, die óók is de uitdrukking van wat wil en eischt onze nu regeerenlle Paus. Zwaar, ontzaglijk-zwaar zijn voor onzen over leden Bisschop geweest de materieele zorgen, die de oeconomische crisis hem op de schou ders heeft gelegd, de zorgen speciaal voor de kerken, de arme kerken. En ook op dit terrein van Herderlijke bemoeiingen heeft Mgr. Aen genent de maatregelen getroffen, die kunnen en zullen leiden tot wat wij mogen noemen de saneering van den financieelen toestand van zoo vele parochies in ons Bisdom. Als wij overzien het zeven-jarig Episcopaat van onze beminden Bisschop, dan kunnen wij wijzen op zoo veel heerlijken arbeid van her derlijke zielzorg in zoo verscheiden vorm. Wijze leering en rijke vruchten zullen wij en die na ons komen kunnen winnen uit de lezing en herlezing van zijn Herderlijke Brie ven. Maar als het schoonst en het edelst en het vruchtbaarst in dit Episcopaat zouden wij wil len noemen den onberekenbaar-grooten in vloed, die is uitgegaan van Hem op duizenden en duizenden door zijn vol-toegewijd en echt- hartelijk meeleven met alles wat betrof de uitbreiding en verdieping van het godsdienstig leven en het ware geluk van al zijn diocesa- nen. Dat meeleven uitte zich in woord, in raad, in daad bij zijn onvermoeid betoonde belang stelling voor zoo talrijke en zoo verscheiden gebeurtenissen op héél het terrein van het Ka tholieke kerkelijke en maatschappelijke leven; op de iederen dag weer opnieuw zoo druk bezochte audiënties Monseigneur Aengenent leefde mee in har telijke belangstelling met anderer leed en met anderer vreugd. En daarom staan in diepe droefheid, in ziele-smart om de lijkbaar van den overleden Bisschop al zijn priesters, al zijn diocesan en en ook nog talrijk vele an deren. En, wien God het voorrecht heeft ge schonken, Mgr. Aengenent te kennen van nog meer nabij, zijn familie, zijn vrienden in hen is geslagen een leegte, die niet meer kan worden aangevuld Wij schreven dezer dagen, dat de wereld gauw hervormd zou zijn in een veel betere sa menleving, als er meer menschen waren, die blij konden zijn met de blijden, oprecht blij als het anderen goed gaat. En wij willen gaar ne erkennen, dat, toen wij dit schreven, vóór onzen geest Stond de blije persoonlijkheid van onzen Bisschop. God zij dank op onzen levensweg hebben wij méér voorname en edele menschen mogen ontmoeten, die zich kunnen verheugen, op recht, in anderer vreugde. Maar niemand die oprechter blij kan zijn met de blijden, dan de zonnige persoonlijisheid van Mgr. Aengenent! Dat was een uiting van zijn levensblij ka rakter, opgeheven en geadeld in zijn diep- innigen godsdienstzin. Ja dat is ten slotte het meest typee- rende geweest in de persoonlijkheid van Mgr. Aengenent: zijn aldoor stichtende godsvrucht, die wij hoorden 't nog dezer dagen uit den mond van een zijner priester-vrienden ge dragen werd door een innig gebedsleven.... Mgr. Aengenent had een daadwerkelijke sympathie voor de Katholieke pers, en in 't bijzonder voor de gewestelijke pers, wier bloei Hij naasl die der landelijke bladen van buitengewoon belang achtte. En „De Leidsche Courant" heeft wel zeer speciaal zijn sympathie mogen ondervinden. Nooit hebben Wij tevergeefs een beroep op Hem gedaan om medewerking bij een of an dere bijzondere gelegenheid. En met groote dankbaarheid gedenken wij het verheugende feit; dat Mgr. Aengenent vóór zijn Bisschops benoeming deel heeft willen uitmaken van het College van Commissarissen van onze cou rant. De aanmoediging en goedkeuring, door Hem ons meermalen in woord en in geschrift gegeven, blijven ons een stuwende kracht cn een opwekkende bemoediging bij onzen arbeid! Goede God, Die ons zoo veel schoons en goeds heeft geschonken in en door Uwen Die naar Monseigneur Aengenent, wij danken U daarvoor. Moge Uwe genade ons niet tevergeefs zijn gegeven, maar strekken tot ons waarach tig heilWij danken U, en wij smeeken U; wij smeeken U, dat Gij onzen overleden Bis schop, onzen Herder, onzen Vader, die zoo goed, zoo echt-goed voor ons is geweest, zal schenken een overvloedig loon in het aanschou wen en bezitten van U, die de Goedheid-Zelf is. Dat smeeken wij U, o goede God, in onze gebeden en offers, die de tolk zullen zijn onzer dankbaarheid.... Een rijk en welbesteed leven Slechts zeven jaren geleden is het, dat Mon seigneur Aengenent met het feestgezang „Ecce Sacerdos" aan de poorten van Haarlems Ka thedraal werd afgehaald, om uit handen van den pauselijken internuntius de bisschopswij ding te ontvangen. Zevert jaren geleden rees de nieuwe Bis schop, aan het einde der zalvingsplechtigheid, op van Zijn Troon in de volle witte en gouden pracht van het wijdings-ornaat, om de eerste opperherderlijke zegen aan Zijn diocees te geven. Monseigneur was ontroerd en overwel digd door een hooggestemde vreugde en innige dankbaarheid jegens God. Het geheele bisdom deelde in die vreugde en dankbaarheid, op recht overtuigd als het was, dat in Mgr. Aen genent aan het Diocees Haarlem een krachti- gen en goeden Leidsman was gegeven. Heden aan het sterfbed van onzen te vroeg ontslapen Bisschop klinken ons die woorden van het „Ecce Sacerdos" weer in de ooren als een profetie, die in schoone vervul ling is gegaan: Ziedaar de Hoogepriester, die in zijn dagen behaagd heeft aan God. De Bisschop is gestorven, zijn bisdom in diepe rouw achterlatend. „Afgesneden als door den wever wordt mijn leven; terwijl ik nog aan het weven was, snijdt Hij mij af" (Is. 38). In de kracht van zijn leven, terwijl hij dag aan dag de zorgen droeg van zijn heilig en verantwoordelijk ambt en met scherpen blik de toekomst doorvorschte, heeft God hem tot zich geroepen. Aan ons is het, met dankbaarheid jegens God te herdenken wat Hij aan ons Bisdom, aan geheel Nederland, in de edele persoonlijk heid van Mgr. Aengenent heeft geschonken. Op 14 Maart 1873 werd Joannes Dominicus Joseph Aengenent te Rotterdam geboren. Na de gewone voorbereiding te hebben ontvangen op de beide Seminaries, werd hij in April 1897 priester gewijd en onmiddellijk benoemd tot kapelaan te Roelofarendsveen. Reeds kort daarna, den 30sten September 1898 werd de» jonge priester aangesteld tot leeraar aan het Klein Seminarie „Hageveld". Reeds vroeg voelde Hij zich aangetrokken tot de Sociologie, een toenmaals nog jeugdige wetenschap. MGR. AENGENENT BIJ DE INWIJDING VAN EEN NIEUW KERKGEBOUW.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 13