PAPIERWAREN voor den handel. MAANDAG 2 SEPTEMBER 1935 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 R. K. Sportver. „Teylingen". Teylingen I en II zijn op bezoek geweest bij SJC I en III en hebben daar een lesje gehad in het doelpunten maken. Het aantal tegenpunten was 18, terwijl Teylingen 7 maal scoorde. Wel is waar telde Teylingen 3 invallers, doch dit is eenmaal geen nor male uitslag, het had beter gekimd. Teylingen III dat naar SMC III moest liet verstek gaan. Athletiek. Aan de wedstrijden op het Sportpark Haagweg, uitgeschreven door De Bataven namen enkele athleten van Tey lingen deel. De heer P. van Reisen wist met kogelstooten een 2en prijs te behalen met een worp van 9.05 meter. Dezelfde behaalde met discuswerpen een 2en prijs met een worp van 17.12 meter. Wandelsport. A. s. Zondag 8 September een keurig program voor de liefhebbers. Een 30 km. marsch te Schiedam. Dit is voor de Sassenheimers niet vreemd, dat hebben ze dezen zomer meer gedaan. Daarom heeft het bestuur gemeend om met een groot aan tal deelnemers er op uit te gaan. Zij, die nog hieraan wenschen deel te nemen geven zich nog dezen avond op bij den secretaris W. v. d. Berg, Bergamonlaan, Voorhout. De reis is als volgt; per fiets vanaf K. S. A. des morgens 5 uur. H. Mis 6 uur in Leiden, daarna naar Schiedam. De inschrijving sluit Dinsdagavond 7 uur. DE JAARVERGADERING VAN DEN K. N. V. B. De K. N. V. B. hield gisteren zijn bonds vergadering in het Kurhaus te Schevenin- gen, onder voorzitterschap van dr. D. J. van Prooye, die in zijn welkomstwoord zich in het bijzonder richtte tot den eere voorzitter, den heer P. J. M. Muiier, daar bij herinnerend aan de viering van diens 70sten verjaardag, welke eenigen tijd ge leden plaats had. Voorts wees spr. op eenige in het afgeloopen jaar verkregen succesen en op de belangstelling, door H. K. H. Prinses Juliana betoond bij den wed strijd NederlandEngeland. Jaarverslag en begrooting werden goed gekeurd. De strafrechtpleging. Bij de bespreking van het aanvullend rapport, uitgebracht door de Studiecom missie inzake strafrechtpleging in den K. N. V. B. zette de heer J. F. Lamey (Den Haag) als zijn standpunt uiteen, dat de strafrechtpleging behoort te worden los gemaakt. In den K. N. V. B., die vele dui zenden leden telt, zjjn voor de uitoefening van die taak stellig wel de noodige be voegde personen te vinden. De heer W. H. van Baerle (Haarlem) was het met den vorigen spreker niet eens. Er is volstrekt geen waarborg, dat men 24 hiervoor alleszins bevoegde perso nen in den bond zal vinden. Velen zijn trouwens reeds met leidende functies in de afdeelingen belast; zouden zij deze dan moeten loslaten voor de uitoefening van het strafrecht? De heer B. Heyer (Gorkum) betoogde, dat over deze vraag een stemming diende te worden gehouden. De heer L. F. Verwoerd, voorzitter van de betreffende studiecommissie, zeide, dat eerst principieel zou dienen te worden uit gemaakt, dat men verandering wenscht. De heer Lamey diende een motie in, strekkende tot uitnoodiging aan het Bondsbestuur om te bevorderen, dat langs geleidelijken weg de strafrechtpleging los gemaakt wordt van de bondsleiding. De voorzitter bracht in stemming de Scherpenhuyzen een motie ter tafel had gedeponeerd, waarin wordt verklaard, dat geen zakelijke argumenten voor losma king zijn aangevoerd. De heer J. A. W. Bergvelt vroeg een stemming over het aanvullingsrapport der commisie-Verwoerd. De voorzitter brecht in stemming de vraag of men vóór of tegen losmaking van de strafrechtpleging van de bondsleiding was. Vóór losmaking stemden 28 afgevaar digden, er tegen 39, zoodat de losmaking is verworpen. Hierna volgde een discussie over de be doeling van de motie-Lamey. De voorstel ler wijzigde als gevolg daarvan zijn motie aldus, dat het bondsbestuur zou worden gemachtigd, iemand buiten zijn midden aan te wijzen om in de commissie voor de strafrechtpleging zitting te nemen. Vóór deze motie stemden 37 leden, er tegen 26, terwijl 4 leden blanco hadden ge stemd. Daar in verband met reglements wijziging minstens 2/3 zou moeten hebben voorgestemd, was voor deze motie geen voldoende meerderheid verkregen. In stemming kwam daarop het rapport van de commissie-Verwoerd zooals het aanvankelijk (1934) luidde, met de vol gende conclusies: 1. Er bestaat geen aanleiding, de recht spraak als regel aan niet-bestuursleden op te dragen; 2. Is in een zaak het bestuur als zooda nig of wel een lid van het bestuur betrok ken, dan wordt het onderzoek en de be rechting aan een commisie van niet-be stuursleden of terstond aan de commissie van Beroep opgedragen; 3. In het belang der rechtspraak wor den de afdeelingsbesturen als zoodanig uit de rechtspleging uitgeschakeld; 4. de Commissie van Beroep blijft ge handhaafd, met erkenning van haar vol ledige vrijheid van onderzoek. Het rapport werd met 42 tegen 20 (en 6 blanco) stemmen aangenomen. Bij acclamatie werd de Commissie van Beroep, bestaande uit de heeren J. E. de Man, voorzitter, dr. C. Spoelder, 2e voor zitter, mr. E. J. Bulder, L. J. J. Lobach en J. Schuitemaker herkozen. Als plaatsvervangend lid werd aangewe zen den heer P. A. de Haan te Doorn. Geen eigen orgaan. Bij de behandeling van het rapport uit gebracht door de studiecommissie inzake het uitgeven van een eigen orgaan. Namens de studiecommissie lichtte de heer J. G. Pater (Den Haag) nog met een enkel woord het rapport toe, waarvan de eindconclusie deze is: Het uitgeven van een eigen orgaan door den K. N. V. B. is voor het algemeene voetbalbelang niet, voor het bijzonder bondsbelang wel de meest gewenschte oplosing; een zoodanige uit gifte is, mits gedragen door den positieven wil van de Bondsleiding, journalistiek mo gelijk en ligt financieel binnen, voor den bond redelijke grenzen. Mr. C. E. Pastoors (Tilburg) achtte het gewenscht, de Sportkroniek als officieel orgaan te behouden, doch hij zou door het bestuur iemand willen zien aangewezen, om in dat orgaan de bondszaken te behan delen. De heer van Baerle meende, dat in alle verloopen jaren niet is gebleken, dat de gang van zaken met het officieel orgaan aanleiding tot bezwaren voor de bondsbe- langen heeft gegeven. De heer W. A. Lammers (Nijmegen) achtte de-combinatie van de functies van bondsbestuurdslid en hoofdredacteur-uit gever van de Sportkroniek onjuist. Hij wil daarbij niets afdoen aan de bekwaam heid van den heer Moorman, maar acht het toch een fout dat men den directeur-hoofd redacteur van De Sportkroniek in het Bondsbestuur heeft gekozen. De heer P. Swart, medelid van de Studiecommissie (Amsterdam), betoogde, dat de zelfstandige uitgifte door den Bond nooit een strop voor den bond behoefde te beteeken en. De commissie heeft diverse voordeelige aanbiedingen ontvangen. De heer Van Baerle bestreed het be toog van den heer Swart. De voorzitter bracht daarop in stemming de vraag of de eigen uitgifte van een bonds orgaan gewenscht werd geacht. Deze vraag werd met 54 tegen 7 stemmen (en 7 blan co) ontkennend beantwoord. Aan de commissie werd dank gebracht voor haar arbeid. De heer Muiier dankte den voorzitter voor de bij den aanvang der vergadering tot hem gerichte woorden. Spreker wees er op, dat de naam van de voetbalsport nog wel eens schade onder vindt doordat spelers zich niet ontzien om hun tegenstanders in het veld lichamelijk letsel toe te brengen. Hij uitte de hoop, dat tegen dezulken met strengere straffen zou worden opgetreden. Hierna werd pauze gehouden, tijdens welke de gemeenschappelijke lunch werd genuttigd. In de namiddagvergadering werden ver schillende voorstellen behandeld. I. V. C. B. en K. N. V. B. Bij de rondvraag uitte de heer J. Groot- meijer uit Amsterdam zijn verbazing er over, dat in het uitvoerige jaarverslag'van den K. N. V. B. waar vele bladzijden ge wijd zijn aan allerlei kleine bondjes met geen letter over de Katholieke voetbalbe weging wordt gesproken. In de# „Maasbode" trof spr. een artikel aan over de organisatie van den I. V. C. B. waarin o.m. voorkwam, dat een hernieuw de bespreking had plaats gevonden tus- schen vertegenwoordigers van den K, N. V. B. en de Katholieke Voetbalorganisatie. Dat hiervan geen letter in het jaarverslag is te vinden noemde spr. struisvogelpolitiek, want z.i. is een organisatie, die bijna 50.000 leden telt, niet met een handomdraaien van de kaart. Spr. zeide, dat men wel smalende zegt „Het zijn allemaal kinderen die zij binnen halen", maar wat zegt de voorzitter er dan van, vraagt spr., als deze Katholieke Voetbalbeweging er op kan bogen in het af geloopen jaar 200 senior-elftallen te hebben geregistreerd. Spr., die geregeld in het Zui den verkeert, hoort allerlei klachten van vereenigingen die onder zulke moeliijke omstandigheden moeten werken en het is hem ter oore gekomen, dat een van de oud ste Zuidelijke vereenigingen naar den I. V: C. B. wil overgaan. Met een en ander dient de K. N. V. B. zich wel degelijk bezig te houden en de zaak maar niet blauw blauw te laten. De voorzitter gaf toe, dat in het afgeloo pen jaar een bespreking met vertegenwoor digers van de Katholieke Voetbalbeweging heeft plaats gehad maar men stond in zijn opvattingen zoo ver van elkaar, dat geen resultaat kon worden bereikt. Spr. vond „een dergelijke bespreking niet belangrijk genoeg" om in het jaarverslag te worden opgenomen, waarna de heer Groot- meijer nogmaals zijn waarschuwende stem deed hooren. Nadat nog tal van zaken van huishoude- lijken aard waren afgehandeld, werd de vergadering gesloten. DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De competitie begonnen. Zaterdag is het Engelsche voetbalseizoen begonnen. De uitslagen luiden: Eerste afdeeling. Arsenal—-Sunderland 31 Aston VillaSheffield Wednesday 12 Blackburn RoversGrimsby Town 10 Bolton WanderersBrentford 02 ChelseaLiverpool 22 EvertonDerby County 40 Huddersf. TownPrest. North End 10 Manch. CityW. Bromw. Albion 10 MiddlesbroughPortsmouth 32 Stoke CityLeeds United 31 Wolverh. Wand.Burmingham 31 Tweede afdeeling. Barnsley—Port Vale 42 BlackpoolDoncaster 52 Bradford CityTottenh. Hotspur 01 Charlton Athleticlj3urnley 40 Hull City—Fulham 1—1 Newcastle UnitedBradford 33 Norwich CityW. Ham United 43 Nottingham ForestBury 22 Plymouth ArgyleManch. Un. 31 Sheffield UnitedLeicester City 12 SouthamptonSwansea Town 43 OM DEN ZILVEREN BAL. Sparta en Excelsioor in den eindstrijd. De resultaten van de gisteren gespeelde wedstrijden voor den Zilveren Bal luiden: SpartaQuick 32; Be QuickA.D.O. 3—5; O.D.S.L.O.N.G.A. 2—3; D.F.C.— Excelsior 23; SpartaA.D.O. 21; L.O.N.G.A.Excelsior 01. De eindstrijd, welke op 8 September a.s. plaats vindt, gaat dus tusschen Sparta en Excelsior, twee Rotterdamsche clubs. OM DEN A.R.O.L.-BEKER. N. A. C. winnaar. De resultaten van de gisteren gespeelde wedstrijden voor den A.R.O.L.-ebeker luiden: U.V.V.Zeeburgia 12; Blauw Wit N.A.C. 23 na verlenging. Eindstrijd: NA.C.Zeeburgia 21. Alphen—B. F. C. 2—6. Alphen heelt het seizoen ingezet met een vriendschappelijke ontmoeting tegen de 2e klasser B.F.C. uit Büssum. Het we der leende zich nu juist niet bijzonder voor voetbal. Er hing een drukkende warmte, welke niet naliet op de spelers invloed uit te oefenen. Ondanks dit, was vooral tijdens de eerste helft de wedstrijd het aanzien wel waard. Dat de bezoekers zich zoo'n stevige overwinning wisten te verzekeren, danken zij aan hun beter uit houdingsvermogen, wat blijkt uit het feit, dat zij eerst tegen het einde de score aan merkelijk wisten op te voeren. Onder lei ding van scheidsrechter Domburg neemt het spel een aanvang. Het begin lijkt voor de thuisclub bemoedigend. Dadelijk ont staat op het B.F.C.-doel reeds een corner, die onbenut blijft, doch dan is het B.F.C. dat de teugels even in handen neemt en imet een harde schuiver door haar rechts binnen de leiding verovert (01). De be zoekers ontplooien een goed open spel, waardoor hun aanvallen niet zonder ge vaar zijn. Succes komt evenwel voor Al phen, wanneer de B.F.C.-keeper uit zijn doel wordt gelokt en van der Leek den bal in het leege doel jaagt (11). De strijd gaat eenigen tijd meer gelijk op met wederzijdsche aanvallen. De bezoe kers zijn daarbij de gelukkigen, wanneer hun rechtsbinnen op vrij gemakkelijke wijze de leiding weet te hernemen (12). De tweede helft begint met een over wicht van Alphen, wanneer het B.F.C.- doel eens door het oog van een naald is gekropen, scoort v. d. Leek even later den gelijkmaker in de touwen (22). Alphen blijft overwicht uitoefenen, waarbij soms met meer geluk dan wijsheid doelpunten uitblijven. Aan de andere zijde weet Tui- nenburg een kanjer verdienstelijk uit zijn doel te rammelen. De bezoekers hebben dan het genoegen door den rechtsbinnen de leiding weer te hernemen (23). Uit een voorzet van links brengt B.F.C. ver volgens de stand op 24. Bij de thuisclub schijnt de fut er uit, want achtereenvol gens weet B.F.C. de voorsprong nog twee maal te vergrooten (26), waarmede het einde komt. Leidsche BakkersgezellenLeidsch Dagblad-elftal. Dinsdagavond a.s. spelen de Leidsche Bakkersgezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen het Leidsch Dagblad-elf tal op het Leidsche Boys-terrein, aanvang half zeven. Nieuw terrein „Nieuwveen". Gisteren was het voor de voetbalver - eeniging „Nieuwveen" een bijzondere dag, wijl het nieuwe terrein werd in gebruik genomen. Dit terrein mag er in alle op zichten wezen. Wat lengte en breedte be treft voldoet het aan alle eischen, de kleed kamers zijn verbonden aan de waschgele- genheid wat den spelers na afloop van een wedstrijd ten goede komt. Het veld is nu nog een weinig hobbelig, maar als het eenige malen bespeeld is, zal ook dat wel goed worden. Om 12 uur begon de eerste wedstrijd, Nieuwveen IIIVoorwaarts III, en eindigde in 40 voor Voorwaarts. Daar na Nieuwveen HAlphia IH. De gasten gingen met een overwinning van 21 huiswaarts. Te 3 uur had de officieele opening plaats, de eere-voorzitter de heer M. Karse- meijer, wenschte het bestuur geluk met het nieuwe terrein en bracht hulde voor het vele werk dat er voor gedaan was. Daarna stelden zich op D. O. S. I (Roe- lofarendsveenNieuwveen I. De heer Karsemeijer deed den aftrap, waarna D. O. S. direct flink aanpakte en binnen een kwartier den stand op 20 bracht. De rust ging in met 21 voor D. O. S. In de tweede helft werd er geducht gestreden, doch D. O. S. toonde zich toch meester van het veld, met 62 won D. O. S. deze span- nenden wedstrijd, die door een zeer tal rijk publiek werd gevolgd. Het weer werk te ook schitterend mede. SCHAKEN INTERNATIONAAL TOURNOOI WARSCHAU. Vereenigde Staten winnaars. Zaterdag werd de laatste ronde gespeeld van het internationaal schaaktournooi te Warschau. De Vereenigde Staten werden winnaars met een totaal aantal punten van 54. De eindstand werd: 1. Vereenigde Staten 54 punten. 2. Zwe den 52 1/2 punt. 3. Polen 52 punten. 4. Hon garije 51 punten. 5. Tsjecho Slowakye 49 punten. 6. Joegoslavië 45 1/2 punt. 7. Oos tenrijk 43 1/2 punt. 8. Argentinië 42 punten. 9. Lethland 41 punten. 10. Frankrijk 38 pun ten. 11. Esthland 37 1/2 punt. 12. Engeland 37 punten. 13. Finland 35 punten. 14. Li- thauen 34 punten. 15. Palestina 32 punten. 16. Denemarken 31 1/2 punt. 17. Roemenië 27 1/2 punt. 18. Italië 24 punten. 19. Zwit- erland 21 punten. 20. Ierland 12 punten. Winkelzakken, Grijs 18 cent per kg., Geel 26 et p. kg., Witte Fruit-, Koek- en eieren- zakken 26 ct. p. kg., Zout- en Sodazakken 21 ct. p. kg., Gevoerde brandstofzakken 31 ct. p. kg., Aardappelzakken 31 ct. p. kg., Hoeden- en Strijkgoedzakken 26 ct p. kg., Vleeschzakjes 35 ct. p. kg., Bonbonzakjes 35 ct. per 100 stuks, Sigarenzakjes 10 ct p. 100 stuks, 80 ct. per 1000 stuks, Loon- en zaad zakjes 20, 22 Yn25, 27 ys, 30 ct. p. 100 stuks, Vleeschschaaltje 25, 30, 40 cent per 100 stuks, Gebakdoosjes 1.50, 1.75, 2.00, 2.50, 2.75, 3.00 p. 100 stuks. Pakpa pier 26 ct. p. kg. Bloemenpapier 75 x 100 c.m. 26 cent."p. kg. Gevoerd zeeppapier 21 ct. p. kg. Pergament boter- en kaaspapier 23 ct. p. kg. Wit toonbankrollenpapier, di verse breedten 21 ct. p. kg. Elastiekjes voor verpakking 70 ct. per pondsdoos. Touw 4y, ly, 8y, lly, 14, 16 ct. per kluwen. Zijdevloei 55 ct. per riem (480 vel) N. PADDENBURG Nieuwstraat 1, t/o Den Burcht, Tel. 3563 VERA MENCHIK WERELDKAMPIOENE. Het tournooi om het wereldkampioen schap voor dames te Warschau is Zaterdag beëindigd. Mej. Vera Menchik (Tsjecho- Slowakye) behield haar titel, terwijl Mej. Gerleoka (Polen) tweede werd. De derde plaats werd bezet door de Oostenrijksche schaakspeelster Harmue, vierde werd Olga Menchik (Tjsecho Slowakye) en vijfde de Deensche speelster Thierry. WIELRENNEN „SWIFT". Gistermorgen is er een ploegwedstrijd gereden over ongeveer 65 K.M. Daar er eenige renners deelnamen aan nationale baanwedstrijden was de opkomst voor den clubwedstrijd niet groot. Aan den start verschenen 6 renners waarvan er een door het -vergeten van z'n belastingmerk niet kon starten. De ploeg bestond uit: J. Riet hoven Adr.zn., J. Kipping en G. Groene- weg. Laatstgenoemde keerde na ongeveer 10 K.M. gereden te hebben terug. De 2e ploeg bestond uit R. van Aart en J. van Wezel. Deze werd 7 min. later gestart maar door het goede overnemen wist zij al spoe dig het verschil in te loopen en gezamenlijk verder te rijden, totdat R. v. Aart weer met het pechduiveitje te kampen kreeg en moest opgeven. Het eindresultaat was dat de le ploeg, bestaande uit Riethoven Kipping, als le werd genoteerd met 5 pnt., J. van Wezel en R. van Aart als 2e met 4 pnt., G. Groeneweg kreeg 1 pnt Nieuw Swift. Gisteren hield bovengenoemde vereeni- ging de laatste rit voor de competitie. De uitslag der A-klasse was: 1. J. Schüller, 2. op 10 seconden: R. Riethoven; 3. op 32 sec.: K. de Haas; 4. C. van Diemen; 5. J. Geerts- ma; 6. C. Verburg. Beide laatste renners hadden veel met pech te kampen. In verband met een binnengekomen pro test de voorloopige uitslag der B- en C- klasse als volgt: 1. J. Benning, 2. J. Ribot, 3. N.N., 4. C. L. Boot, 5. A. Lodewijks, 6. J. Brosins, 7. W. v. Rooyen, 8. P. Hintzber- gen Sr., 9. Molenkamp, 10. J. Sinteur, op gegeven. C-klasse: 1. J. Hintzbergen, 2. W. Rijsbergen. De uitgestelde grasbaanwedstrijd zal niet op 15 doch reeds op 8 September a.s. wor den verreden op het Nieuw-Swift-terrein, 03 Meter vanaf de tramhalte der H.T.M. aan de Haagsche Schouw. Bijna alle renners der vorige wedstrijd zijn wederom gecon tracteerd, terwijl ook om deelname is ver zocht aan enkele Enschedesche renners, waaronder de com in gm an Wiegman, welke kort geleden Frans Slaats in de achtervol ging wist te kloppen. Daar ook enkele bekende Haagsche ren ners zijn gecontracteerd, kan men verze kerd zijn dat kosten nocht moeite door deze jonge vereeniging is gepaard om een bij uitstek verzorgd programma te bren gen. PIJENENBURG-WALS WINNAARS TE HEEMSTEDE. Op de wielerbaan te Heemstede zyn Zon dag de laatste wedstrijden van het sei zoen gehouden. De koppelwedstryd over 50 K.M., met vier klassementen, werd gewonnen door het koppel Pijnenburg-Wals met 17 pnt., tijd 1 uur 5 min. 51 sec.; 2. Van Hout- Slaats 8 pnt. Op 1 ronde: 3. Charlier-De- neef 21 pnt.; 4. Braspenninx-Pel'lenaers 4 pnt.; 5. Engelmoer-Heslinga 3 pnt.; 6. W. Metz-Adan 1 pnt. Op 2 ronden: 7. Schön- •Steffes 1 pnit. Op 3 ronden: 8. Pootjes-Jazet 0 pnt. J. v. d. Heijden en Brilman gaven op, waarna het nieuwe koppel Pootjes-Jazet werd gevormd. De resultaten van de overige wedstrijden waren: Wedstrijd voor amateurs over 4 K.M., fi nale over 6 K.M., in twee ritten: 1. J. van Hal, tijd 9 min. 32.8 sec.; 2. Van der Heij den; 3. B. van Wezep. Internationale spr int wedstrijd voor profs over 800 Meter, in zes ritten a deux: 1. B. Steffes (Duitschland) 3 pnt.; 2. J. v. d. Heuvel (Ned.) 4 pnt.; 3. Arie van der Linden (Ned.) 5 pnt.; 4. A. Carlier (België) 6 pnt. De snelste tijd over de laatste 200 Meter reed v. d. Heuvel, n.l. 12 1/5 sec. Klassementswedstrijd voor profs, over 5 K.M. met vijf klassementen: 1. W. Metz 28 pnt.; 2. R. Brilman 27 pnt.; 3. J. v. d. Heij den, 20 pnt. Achtervolgingswedstrijd over 4 K.M. voor amateurs om den Heemstede-Bras- sard. Van der Ruit (uitdager) loopt 50 M. LUCHTVAART De auto-giro te Leiden. Demonstraties op a.s. Zondag op het R, K. Sportpark Haagweg. Ten tijde van de Luchtvaart- Tentoon- sctelling „Luteo" op het Malieveld te Den Haag, heeft het Bestuur van het R. K. Sportpark Haagweg, Leiden, zich in ver binding gesteld met het Comité van de Luto teneinde een vliegevenement te Leiden te kunnen doen plaats hebben. De Luto toch, uitgaande van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, Kon. Lucht vaart Mij. voor Nederland en Koloniën (K. L. M.); N. V. Nationale Luchtvaart School, Bureau voor Luchttoerisme K. N. V. v. L. A. N. W. B., beoogt in diverse plaatsen van ons land Luchtvaart Propagandistische da gen te organiseer en. Inmiddels heeft het Comité van de Luto de demonstraties ter hand genomen met de beroemde uitvinding van den Spaan- schen Markies te la Cierva, het Auto-Giro vliegtuig, of te wel het Molenwiek-Vlieg tuig, waaraan een geheel ander principe dan aan 't gewone vaste-vleugel-toestel ten grondslag ligt. Straks zullen nadere bijzon derheden omtrent dit toestel volgen, doch wij wijzen er thans reeds op, dat dit vlieg tuig in het geheel geen vleugels heeft, het is een vleugelloos vliegapparaat. Voor de demonstraties met dit toestel leenen zich de achter het hoofdveld gele gen voetbalvelden van het R. K. Sportpark aan den Haagweg bij uitstek door de afwe zigheid van hinderlijke obstakels. Het Bestuur van het R. K. Sportpark is nu met de Luto overeengekomen, dat de voorgenomen demonstraties met de la Cier- va's wonderlijke uitvinding zal plaats heb ben op Zondagmiddag 8 Sept. Ter gelegenheid van deze demonstraties zullen door de betreffende Vereenigingen van het Sportpark gegeven worden: een voetbalwedstrijd, Atletiekwedstrijden en een Gymnastiek-uitvoering. Tijdens deze demonstraties zal het Autqgiro-toestel boven het terrein verschij nen en daar zijn loodrecte daling laten zien, waarna dit interessante apparaat op den beganen grond langs de menigte zal worden gevoerd, zoodat het publiek deze bijzondere machine vlak voor zich zal kun nen gade slaan. VLIEGTUIG MET WIJZIGBAAR VLEUGEL-OPPER VLAKi I Stefanie bericht, dat een viertal lucht- vaart-macaniciens te Livorno een vliegtuig hebben geconstrueerd, waarvan de vleugels vergroot of verkleind kunnen worden, zoo dat in verband met verminderde belasting de vleugel-oppervlakte kan worden ver minderd. Dit biedt niet alleen voordeelen aan de snelheid, doch ook aan het brandstof-ver bruik. De plannen zijn bij de autoriteiten inge diend en de uitvinders hebben verzocht hun uitvinding te mogen beproeven te Guidonia, het luchtvaart-proef-instituut. INGEZONDEN STUKKEN Vlaggentelling „De Princevlag". L.l. Zaterdag 31 Augustus is door boven genoemde vereeniging de eerste vlaggen telling in onze stad gehouden. De resultaten? Door den regen en wind, is menig drie kleur niet uitgehangen geworden; de op dracht aan onze leden verstrekt had beter kunnen wezen: „Ga vlaggenstokken tellen!" Slechts eenige straten maakte in verhou ding tot anderen, een gunstige indruk; de Doezastraat en Diefsteeg hebben zich niet onbetuigd gelaten. Jammer, dat bij het rood-wit-blauw op eerst genoemde straat de Oranje-wimpel ontbreekt. Het moet toch wezen: Oranje in of aan de vlag. Vervolgens hadden wij wel verwacht, dat alle hofleveranciers de driekleur had den uitgestoken. Moge het een volgende maal, trots regen en wind beter zijn in verband met de be- teekenis van ons vlaggen: Weer wappert Hollands vrije vlag Op dees ons aller blije dag. Met ruchtig. luchtig klapp'ren; Symbool van trouw, bij vreugd en rouw. Aan Wilhelmina van Nassau. Het aantal getelde vlaggen moeten wij aan ons hoofdbestuur opgeven; het rapport van Leiden zal zeer zeker in verhouding tot andere plaatsen zeer ongunstig zijn. Nemen wij ons voor bij een volgende ge legenheid, ondanks ongunstige weersom standigheden, te vlaggen. Wij zullen ze dan wederom tellen en onze stad genoot en alsdan mededeelen de tel ling van 31 Augustus 1935, en van de vol gende telling. Vervolgens zeggen wij de Redactie dank, voor de verleende plaatsruimte. Voor „De Princevlag", v. K. CEBOL, Zoeterwoudscheweg 2, Leiden. in op Van Wees (houder), tijd 5 min. 21 sec. Achtervolgingswedstrijd voor koppels over 5 K.M.: Na negen ronden winnen Pij nenburg-Wals. omdat de andere koppels Braspenninx-Pellenaers en Van Hout-Siaats niet by elkaar bleven.

Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11